PAUK %?QA&r$Tot,t kom k ij ken bij Radio Ballegoye n 30 JAREN GELEDEN WEIJMAN Bugerlij ke stand KERKDIENSTEN ZONDAGSDIENST ^4^ GVVV KRIJGT HERCULES OP BEZOEK E. J. v. ENGELENHOVEN Zaterdag 20 mei is de winnende dag! Dinsdag KOOPJES MELKBEKERS STRIJKPLANK- OVERTREK HOES VOOR KEUKENKRUK Gevonden en verloren AMERONGEN Geleerden namen zelf de proef op de som DIRECTEUR Ingekomen en vertrokken SPORTPROGRAMMA In het kader van de serie nederlaagwedstrijden van GVVV wordt morgen avond op het terrein aan de Buurtlaan de wedstrijd GVVVHERCULES gespeeld. Deze Utrechtse club beschikt over goede spelers, zodat het wel eens een aantrekkelijke ontmoeting kan worden. Voor vanavond staat eon wedstrijd op het programma van het veteranen- toernooi. Op het terrein aan de Berg weg ontmoeten elkaar dan Wageningen is nog steeds aan de competitie bezig en speelt nu de laat ste wedstrijd in eigen huis tegen 't Gooi. Zoo zuchies an wordt et de ted om es oover de vekansje te gaan denke. Jelui zelle wel zegge: waar prakkezecrt zoo'n j man as Wout Blauwkous oover? Hij het al ted en immer vrij. In zeekere zin is daar wel wat van waar. Ik en Bram en de vrouwlui hebbe een vrij leeventjie, mar een mins wil dur ok wel es heelegaar uit zijn, niet waar? Al hebbe wij dan gien brood baas, waar we daageliks op tijd motte weeze, een zeekere sleur houde wij dur toch ok op naa. We hebbe zoo'n bietjie een dagindeeling en daar motte we es een keer tussenuit. Vaste peanne hebbe we nog niet, maar een ding" ^aat al vast: we blijve niet in 't Veen, ^êint dan zijn we dur nog niet heelegaai ruit. Bram wou weer naar de Veeluwe. Naar Nunspeet of erreges in die kon- trije. Naar Katwijk asjeblieft niet meer, zee die. Da's in de febrieksweek meer de reesedensje van de Veense. Eerlik gezeid, vrees ik van Nunspeet etzelfde. Al mit al bin we 't er nog niet oover eens. Vanzelf spreeke Driek en Mijntjie ok nog een hartig woordjie mee. Trouwes veur de netuur zou ie nerges anderst heen hoeve. Een heele hoop Veense minse hebbe, geloof ik, nog niet in de gaate, hoeveel rijkdom an netuur- schoon dur om et Veen heenleit. Dur is bij ons een hoop veranderd, mar an de omgeeving wordt gelukkig nog niet zoo veul geknabbeld, een enke le mooie laan buite beschouwing ge- laate. Prattenburg, et Schupse Bos, de Wielingsheuvel, et is allemaal nog as vanouds. Dur mag es hier en daar een weggetjie verleid zijn, mar dat doet gien zeer. As ik bij et Kasteel loop te wandele dan hoor ik alted in me gedachte et belletjie nog luije as sein veur de minse in et bos, dat ze kenne gaan schofte. Affijn, dat denke we dur dan mar bij. De auwe ted kenne wij toch niet zoo licht vergeete. Et dee mijn tenminste goed, dat dur de afgeloope week nog es zoo'n auwe getrouwe in de Vallei sting. Gijs Beuk- hof, de sjefeur van de Ritmeester. Een- tjie die et Veen ok zoo'n bietjie in de hogte heb zien kruipe. Net as ik en Bram en heel veul van de andere, oo- cee-bee-klante. De jongelui zelle wel es denke, dat wij bang zijn as auwe, dat we dur uit raake, omdat we altijd nog zoo oover onze eige daage schrijve. Nou zoo is et nou net niet. Gaa gerust jelui gang, jongere. Wij kijke mit belangstelling vanaf de kant wat jelui dur van braaje. En as et noodig is zegge we dur wat van onder de praatstoel van Wout Blauwkous. A.S. ZATERDAG 6.30 UUR NEDERLAAGWEDSTRIJD G.V.V.V. HERCULES Terrein Buurtlaan Wedvlucht „Zaterdagvliegers" De postduivenvereniging „De Zater dagvliegers" hield, door de slechte weersomstandigheden maandag inplaats van zaterdag, een wedvlucht vanaf St. Quintin Frankrijk. Afstand 290 km. De duiven werden gelost om 6.45 uur, wind noord. De prijzen werden als volgt be haald: C. J. Stuivenberg 1, 3, 4, 8, 9, 14, 18, 21; C. van Engelenburg 2, 12; D. Wijk- niet 5, 13, 15; Gebr. van Kooten 6, 17, 30; W. Davelaar 7; J. H. van Zetten 10, 16, 25, 31; B. Schuurman 11, 23, 24; H. Gijsbertsen 19; G. Ariessen 20; A. W. van Hardeveld 22; W. v. d. Haar 26,28; C. van Ginkel 27; J. Heikamp 29. VOOR SPARTA BROMFIETSEN EN ONDERDELEN Overberg - Telefoon 03431-333 Judo-examens Aan de sportschool v. d. Velde te Veenendaal zijn de eerste dames ge slaagd voor de gele band Judo. Het zijn R. Geluk, M. Faber, J. van Schoon hoven, Y. de Boer en T. Keman. De gasten staan op de ranglijst met 31 winstpunten boven Wageningen, dat 30 punten heeft. Door een zege op de Hil versummers zou dus van plaats verwis seld worden. Er kan dus wel een in teressante strijd worden verwacht. Uitslag Winkelweekactie:. De uitslag van de actie „Gratis Kopen" van de Veencndaalse Winkeliersvereni ging „Handel Nijverheid", waarop ongetwijfeld vele mensen met spanning hebben gewacht, is bekend. Na uren sorteerwerk en tellingen van de enve loppen heeft het bestuur uitgerekend dat ZATERDAG 20 MEI j.l. de winnen de dag is. Alle deelnemers aan de actie die hun bonnen dus gedateerd hebben op 20 mei zijn winnaars. Uit het aantal inzendingen (het waren duizenden enveloppen) is wel gebleken dat er met veel animo aan de actie is deelgenomen. In totaal waren er 739 winnaars, die tezamen meer dan 23.000 kwartjes, of bijna 6000,hebben ge wonnen. De drie winnaars die het grootst aan tal bonnen in één enveloppe hebben in geleverd, gedateerd op de winnende dag, zijn: Mevrouw G. van Hardeveld, Vijgen dam 11 met 200 bonnen, (extra premie 500 kwartjes); De heer Hoogendoorn, Boslaan 2a met 173 bonnen, (extra premie 250 kwartjes); De heer St. v. d. Heuvel, St. Jans laan 74, Bussum met 168 bonnen, (extra premie 100 kwartjes). De bewijsstukken voor gratis aankopen zijn gisteren aan de winnaars verzon den. Zij kunnen vóór 6 juni a.s. een gratis aankoop doen bij één der deel nemende winkeliers naar eigen keuze. Deze winkeliers zijn te herkennen aan een strook op de deur, waarop vermeld staat: „Winnaars verkoopactie wij ac cepteren uw zegelbonnen voor gratis aankoop. prima aardewerk in gezellige pasteltinten, 3 st. A nu slechts nu vlugger strijken met de ideale gemetaliseerde overtrek, anti-schroei, gemakkelijk te bevestigen op elke strijkplank O OQ koopjesprijs ^,U7 fleurige plastic hoes met schuimplastic vulling, af- 1 JQ wasbaar, nu slechts Alleen dinsdag 30 mei Hoofdstraat 7, Veenendaal, Tol. 3103 voering in Eltheto waarvoor grote belang stelling bestond. Het benodigde geld werd bij elkaar gehaald door collecte's, bazars en niet al te hoge subsidies. Momenteel telt „Prins Bernhard" vijftig leden en een veertigtal donateurs. Dat dit korps met de weinige geldmiddelen nog zoveel heeft weten te bereiken, is een fe licitatie apart waard. Een kwart eeuw lang heeft het particulier initiatief stand weten te houden, hetgeen vooral in deze tijd een uitzonderlijke prestatie is. De muziekweek georganiseerd ter gele genheid van dit jubileum, begint op maan dag 5 juni a.s. met een rondgang van „Caecilia" in Veenendaal. Dinsdag 6 juni volgt een concert van .Caecilia' uit Scher- penzeel, woensdag 7 juni een mars van het Tamboerkorps „Irene" uit Ede, don derdag 8 juni een mars van het jubileren de korps, vrijdag 9 juni een rondgang van de D.S. Harmonie en zaterdag 19 juni een zgn. Pijpermiddag. Aan deze Pijpermiddag werken mee „DAP" uit Apeldoorn, „Irene" uit Ede en „Prins Bernhard", Veenendaal. Het ge- UW ADRES VOOR CETALAC VERVEN VEENENDAAL Gevonden voorwerpen van 10 tot 18 mei 1961. Bruine kinderpullover; etui met pen en potloden; etui met rozenkrans; crème dames glacé; gele autoped; herenpols horloge, paar voetbalschoenen, bruine portemonnaie m. inh., konijn, tropisch vo geltje, boek, aansteker, curvemeter, arm band, beige damesport. m. inh., rode en een lichtbruine portemonnaie, rode porte monnaie met inhoud. Verloren voorwerpen in dezelfde perio de: Gouden broche, autoped, herenhorl. merk „Onsa", 2 sleutels, bruine tas met schoolbehoeften, rode vulpen, parapluie- hoes, barnstenen kettinkje, bruine portem. inh. ong. 70 gld, zwarte vulpen, motor handschoen, postduif, grijze plastic jas, aansteker, gele ceintuur, ring met sleutels, bankbiljet van 10 gld, doublé dameshorlo ge, muntbiljet van 2,50 gld, bruine portem. inh. ong. 30 gld en rijbewijs, rode dames- portem. met weekkaart van busdienst De Haas, bruine portem. inh. 50 et., portem., gebroken wit, inh. ing. 50 gld. Gevonden voorwerpen van 18 tot en met 24 mei 1961. Kontaktsleuteltje; kinderfiets; soort steek wagentje; schroevendraaier; ijzeren schot Van aanhangwagen; paar heren gla- cé's; 2 pantoffels; zw. portemonnaie met inhoud; bruine motorwant; dameshand schoen, broche met parelmoerstenen; brui ne kinderschoen; wit fietspompje; sleutel tje van rolschaatsen; grijs riempje; witte kinderschoen; groene portemonnaie met in houd; armband. Verloren voorwerpen in dezelfde periode Zwarte kaplaars; zwarte vulpen; Zeebra- vink; bruin konijn; blauwe pullover met grijze streep; spaarbankboekje; bruin dek kleed; bruine knipportemonnaie inh. ong. 17 gulden; spaarkaart; blauw geruite bood schappentas inh. jas, truitje en portem. m. inh.; sleutelbos; grijze laarsjes; geel groe ne shawl; paar nieuwe dames schoenen; zonnebril; bruine gevoerde handschoen; paar nylons; kinderjas; tas met zwembe- nodigdheden. Wijziging kerkdienst Ger. Kerk In de kerkdiensten van a.s. zondag voor de Ger. Kei'k is een wijziging ge komen. De aangekondigde diensten van ds. Harder gaan niet door. In zijn plaats komt 's morgens in de Petrakerk en 's avonds aan de Vaartbrug Prof. Dr. J. L. Koole van Kampen. PIJPERKORPS ,PR. BERNHARD' (Vervolg van pag. 1) Vijftig jongelui en een nog groter aan tal leerlingen sloten zich aan en „Prins Bernhard" ging druk aan het instu deren en repeteren. Uniformen had men niet: zoveel moge lijk werd een zwarte broek gedragen met een wit overhemd. Door een collecte on der de Veenendaalse bevolking, kon men twee jaar later een uniformpet aanschaf fen. Voor de rest had men weinig te ver tellen, omdat men (ook financieel) onder toezicht stond van de Oudercommissie van de Openbare Leeszael. Het eerste optre den in het openbaar was bij de opening van het voetbalveld van Veenendaal, toen nog aan de Cuneraweg. Glorietijd De tegenwind begon in 1941 te waaien toen men zich op last van de bezetter moest aansluiten bij de Cultuurkamer. De pijpers weigerde, bracht eerst alle instru menten onder bij de leden en schreef tot slot een briefje dat ze opgehouden waren te bestaan. In de oorlogsjaren lag als het werk stil, maar vóórdat Veenendaal officieel bevrijd was, had het bestuur alweer een bespre king gehad en werd er op het terrein van de Scheepjeswolfabriek druk gerepeterd. De glorietijd was van '45 tot '48. Het le dental steeg tot over de vijfenzeventig, terwijl er bovendien een dameskoor werd opgericht. In tal van plaatsen in de om geving zette „Prins Bernhard" de feesten muzikale luister bij en het korps was in die jaren overal een graag geziene gast. Eerste optreden Na de „ups" kwamen de „downs". De animo onder de jeugd voor een dergelijk korps bestond weliswaar in zekere mate, maar de meeste jongelui verkeerden in de veronderstelling dat zij direct een instru ment in handen zouden krijgen. Van noten leren en trouw de repetities bezoeken kwam niet veel terecht. Achter de schermen werd door het be stuur met man en macht gewerkt om het korps in leven te houden. Als middel hier toe werd o.a. een speciale jeugdafdeling „Prinses Marijke" op poten gezet die ech ter ook geen lang leven beschoren was. Men roeide met de riemen die men had en deze waren zeer gebrekkig. Te weinig geld en te weinig animo, maar toch gaf de Pijpers de moed niet op. In de jaren '50 tot '56 dacht een ieder dat de Pijpers met stille trom was ver trokken, hetgeen gelukkig niet het geval was. De vaste kern was blijven bestaan en hieromheen formeerde zich de „tweede jeugd" van de Pijpers. Na drie jaar kwam men weer in het openbaar met een uit- heel staat onder leiding van de dirigent van de Pijpers, de heer van Wakeren. Het hoogtepunt van de middag vormt het defile in de Hoofdstraat door alle deelnemende korpsen voor de plaatselijke autoriteiten. Het sluitstuk is een taptoe in de avonduren op de Markt, door circa tweehonderd muzikanten. RAAD IN SPOEDVERGADERING BIJEEN Onder voorzitterschap van waarnemend burgemeester Bosch ridder van Rosenthal kwam de raad van Amerongcn dinsdag avond in spoedvergadering byccn. Het eni ge punt van bespreking vormde de bouw van woningwetwoningen. Zoals bekend kreeg Amerongen voor het jaar 1961 slechts vier woningwetwoningen toegewezen, maar krachtens een circulaire van de Minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid kan aan woningbouwver enigingen uit een provinciaal contingent een extra toewijzing worden toegewezen. Voornamelijk om die reden werd de wo- ningbouwver. „Amerongen" nieuw leven ingeblazen, die een extra toewijzing van 10 woningen aanvroeg. Na een bespreking met het provinciaal bureau van de volks huisvesting te Utrecht is de mogelijkheid onderzocht door een aannemer bovenge noemde vier plus nog acht woningwetwo ningen te doen bouwen. Hel bouwplan is inmiddels opgesteld door de technische dienst en kreeg de goedkeuring van het provinciaal bureau. De prijs bedraagt vier maal 12.300 en achtmaal 12.500. Tijdens de vergadering stelde b. en w. voor ak koord te gaan met het bouwen van de vier woningen tegen genoemde prijs en met de verkoop van de benodigde grond voor de acht woningen aan de woningbouwvereni ging „Amerongen" tegen de prijs van 12,90. De bespreking van een en ander vond in besloten vergadering plaats. Weer openbaar werd het voorstel met algemene stemmen aangenomen. Zomerpostzegels moesten worden bijgedrukt De verkoop van de Zomerpostzegels 1961 heeft alle verwachtingen tot dus verre overtroffen. Hoewel de PTT re kening had gehouden met een grotere verkoop dan in 1960, bleek de voorraad tenslotte niet voldoende te zijn en moesten de zegels van alle waarden, met uitzondering van de postzegels van dertig cent, worden bijgedrukt. De serie van vijf vogelpostzegels, met extra toeslag ten bate van landelijke en regionale instellingen, die hulp geven op sociaal en cultureel têrrein en op het gebied van de volksgezondheid werk zaam zijn, geniet een bijzonder grote belangstelling. De door de Stichting uit gegeven prentbriefkaarten met de af beeldingen van dezelfde vogels als op de postzegels (zilvermeeuw, scholekster, wulp, kluut en kievit) waren reeds in de eerste weken van de op 24 april ge starte Zomerzegelactie uitverkocht. Steekproeven in verschillende delen van het land hebben aangetoond, dat de verwachting gewettigd is, dat de Zomerpostzegels 1961 een resultaat zul len opleveren, dat minstens vijftien procent zal liggen boven dat van 1960. Alleen al in Den Haag waren de bruto verkopen in de eerste vier weken van de actie 21.000,hoger dan vorig jaar. In de provincie Utrecht bedroegen de bruto verkopen in 1960 45.400, Gezien de belangrijk hogere verkopen verwacht men hier dit jaar een bruto verkoop van 52.000,te behalen. De Zomerze.gelactie duurt nog tot 10 juni. De zegels blijven geldig tot eind 1962. Mannen van de wetenschap toonden moed en doorzettingsvermogen Op een van de laatste meidagen van het jaar 1931 klauteren twee mensen moei zaam langs het gevaarlijke en oneffen pad. van een Alpengletsjer naar beneden. Ontbering tekent hun gezichten. Vermoeidheid maakt hun bewegingen onzeker. Maar zij zetten door. En eindelijk bereiken ze de bewoonde wereld. De bewoners van het hooggelegen bergdorp kijken verbaasd naar de voor dit doel niet geklede bergbeklimmers. Het is voor de dorpelingen alsof de beide mannen zo uit de lucht zijn komen vallen. En werkelijk, dat is ook zo. Want op de bergen ligt, vor meloos, een leeggelopen ballon, en even verder als een grote knikker een ronde metalen gondel. En uit deze gondel zijn die twee gekomen. Als ze hun namen bekend maken, gaat er ook een schok door de mensen. Een schok, die natrilt over de gehele wereld. De voorpagina's der kranten melden met vette koppen: pro fessor Auguste Piccard en zijn assistent professor Charles Kipfer zijn, nadat zij in de stratosfeer zijn doorgedrongen, behouden op de aarde teruggekeerd. dat iemand met een ballon ruim 15.000 meter hoog gaat. Toch kunnen we de prestaties van Piccaard en Kip fer, dertig jaren geleden geleverd, ook nu nog bewonderen. Immers, thans zijn het de mannen met zucht naar avon tuur en beschikkend over een door en door gezonde body, die zich laten ge bruiken voor experimenten, die door een groot team van geleerden worden Zij deden het zelf In deze tijd, waarin mensen raketten bemannen en de buitenaardse ruimten worden ingeslingerd, betekent een hoogte van enkele kilometers niet veel. Want wat betekent het tegenwoordig, nu een Gagarin in Moskou parades af neemt en een Schephard op het Witte Huis te Washington wordt ontvangen, ZEG NIET: „NEEN, daar doen we niet aan", als u iets voor het Rode Kruis wordt gevraagd, maar geef blijmoedig en gul en bedenk daarbij, dat daardoor veel noodzakelijk werk ook na mens u kan worden ver richt. RUIM een halve eeuw geleden, om precies te zijn in het jaar 1908, nam een 28-jarige schilder in Ame rongen een besluit dat later grote gevolgen zou hebben. Hij - en die „hij" was de uit de Betuwe afkom stige E. Weijman - liep al lang met het idee rond dat het veel beter was een klein baasje te zijn dan een grote knecht. Op zekere dag hakte hij de knoop dan ook door, stapte naar zijn baas en deed hem het voorstel de zaak over te nemen. Niet lang daarna was E. Weijman baas in zijn eigen schildersbedrijfje aan de Utr. straatweg in Amerongen. Voor enkele dagen geleden, kreeg het schilderbedrijf E. Weijman Zn te Amerongen het schilderwerk op gedragen van kasteel „Drakensteijn" te Lage Vuursche, waar - na algehèle restauratie - H.K.H. Prinses Beatrix zich zal vestigen. Reeds in 1960 was sprake van dit omvangrijke werk, waaraan uiteraard de hoogste eisen worden gesteld, doch de firma kon toen het werk niet uitvoeren wegens te veel opdrachten. Tussen deze twee gebeurtenissen ligt een tijdsbestek, waarin een dorpsbedrijfje uitgroeide tot een veelomvattend bedrijf met bijna met bijna zeventig personeelsleden en een directie die voor de grootste werken niet terugdeinst. Het is een interessant stukje geschiedenis dat zich kenmerkt door werklust, be kwaamheid en het besef dat de groei mede te danken is aan alle mensen in het bedrijf. Om de draad van het verhaal weer op te pakken - het éénmanszaakje aan de Utrechtsestraatweg met aan het hoofd E. Weijman, had toen de tweede wereldoorlog uitbrak, zeven man personeel in dienst. En het was als vanzelfsprekend dat Weijman Jr., luisterend naar de naam B., die tus sen de verfkwasten was opgegroeid en enige zoon was, in 1942 medefir mant werd. Zes jaar later hield vader E. Weij man er mee op en gaf de touwtjes in handen van zijn zoon. Deze was behalve een goed schilder ook een kundig zakenman. Hij voorzag de snelle economische ontwikkeling en greep de kans om de vleugels nog woord ia aan: Eervolle opdracht voor Koninklijk Huis breder uit te slaan, met beide han den aan. Het ging, in tegenstelling tot hetgeen er zo vaak gedacht wordt, niet vanzelf. Soms werden er des nachts net zoveel uren gemaakt als overdag en het kostte drie jaar al vorens Weijman Jr. het diploma Nat. Schildersschool in zijn zak had.' Maar de successen bleven ook niet uit. Het personeel kwam van zes op twaalf, van twintig op vijfenveertig. De uit te voeren werken werden steeds omvangrijker, op vele plaat sen verrezen de reclameborden waarop met grote letters aan de voorbijganger werd verkondigd dat de firma E. Weijman Zoon het schilderwerk verzorgde. Met een feilloos instinct haalde de „Zoon" de opdrachten binnen. Het eerste grote werk was het revalida tiecentrum „De Hoogstraat" in Leer- sum. Later volgden grote boerderijen en kastelen, kerken, banken en fa brieken, kortom de vroegere dorps zaak was uitgegroeid tot een onder neming in de kopgroep. In maart 1958 werd met een groot feest het vijftigjarig bestaan gevierd en en-passant een gloednieuw pand aan de Molenstraat in gebruik ge nomen. De arbeidsanalist en de cal culator deden hun intrede in het be drijf om aan de hoge eisen welke aan de bedrijfsvoering werden ge steld te helpen voldoen. Een prachtige bekroning op de ac tiviteiten van dit Amerongse bedrijf vormde ongetwijfeld de opdracht voor het Koninklijk Huis het schil derwerk van de toekomstige ver blijfplaats van Prinses Beatrix te verzorgen. Wie nu zou denken dat de huidige directeur B. Weijman én door deze eervolle opdracht én door het succes wat hem in het zakenleven ten deel is gevallen, op zichzelf zou roemen, komt bedrogen uit. Zo op het eerste gezicht is hij helemaal niet het type van een „self-made" zakenman. Hij is zowel in kleding als in zijn manier van spreken en handelen „gewoon" gebleven en wellicht schuilt juist daarin zijn kracht. Zeker, hij heeft zich aangepast bij de moderne tijd, rijdt een prachtige auto, woont in een even mooi huis, maar staat toch midden in het be drijf en ook midden in zijn perso neel. Schilderen doet hij niet meer, daar is geen tijd meer voor. Zijn snelle wagen voert hem van de ene bespreking naar de andere en als hij op kantoor is wordt zijn aandacht gevraagd voor de werkverdeling en alle andere interne zaken. Als je met hem spreekt maakt hij een beetje 'n nerveuze indruk - hij zit vrijwel geen ogenblik stil, maar geloof maar niet dat zijn aandacht ook maar een seconde verslapt. Ook per telefoon accepteert hij met even veel gemak de opdracht om ergens een ruitje in te zetten als bijvoor beeld de studio van de Wereldom roep van een verflaag te voorzien. De eervolle opdracht schrijft hij toe aan de kwaliteiten van het ge leverde werk. „Vorig jaar werden wij al benaderd om kasteel „Draken steijn" te schilderen maar door het vele werk dat we al hadden moesten we bedanken. Dit jaar werd het ons weer gevraagd en het kwam nu beter uit zodat we „ja" hebben gezegd", vertelt hij. Dat natuurlijk de hoogste eisen aan een dergelijk werk worden ge steld, neemt hij als vanzelfsprekend aan. „Trouwens daar zijn we niet bang voor. Het gehele kasteel moet in zijn oorspronkelijke staat inge richt worden en dat is een heel werk. Om een voorbeeld te noemen: het 8-hoekige gebouw van vier verdie pingen hoog moet helemaal beglazen worden met glas uit de 18e eeuw. Daarom zijn ze nu in heel Nederland bij oude gebouwen op zoek naar dat soort glas en als ze het vinden bren gen ze het zorgvuldig over naar „Drakensteijn". Zoals reeds gezegd het is niet het grootste werk van de firma, maar wel tot nog toe het meest eervolle. De vroegere firmant E. Weijman, die onlangs zijn 81ste verjaardag heeft gevierd, zal in 1908 niet vermoed hebben dat zijn beslissing dergelijke gevolgen zou hebben. Hij is er nu natuurlijk blij om, ondanks het feit dat hij de zaak niet meer begrijpt. Het is finaal boven hem uitgegroeid en het is typerend voor het onder nemende geslacht Weijman, als de huidige directeur B. Weijman (51) bij het afscheid zegt: „Misschien zeg ik later hetzelfde als mijn zoon ons werk heeft overgenomen". VEENENDAAL GEBOREN: Karei Ronald z. v. K. van Hal en J. C. Vermeulen; Christina Everdi- na d. v. W. Brouwer en C. J. H. Meerveld; Gerrit z. v. M. van den Bos en M. van Veldhuizen; Jacobus z. v. D. de Pater en J. M. Koen; Marianne Annette d. v. M. van Schuppen en J. A. Wouda; Arie Johan z. v. J. van Keulen en B. van Kruistum; Hen drik Huibert z. v. R. Sukkel en E. van Veldhuizen; Hendrik Jan z. v. H. J. Spies en T. Welles; Elizabeth Maria Anna d. v. J. B. Stok en A. Lansing; Erik z. v. L. T. Schinkel en A. G. Veldhuizen; Jan Mari- nus z. v. H. van Doorn en W. Th. Veer. ONDERTROUWD: M. van Velthuizen en F. van de Weerdhof; P. van de Boven- kamp en J. van Doorn; H. J. Doornenbal en T. Gaasbeek; J. Schienen en J. W. van Uijtert; R. van Kooten en B. de Koning. GEHUWD: G. Bres en S. M. W. van Hardeveld; C. Heikamp en G. Bolderman; W. Veenhof en G. van Engelenburg; H. van Beek en C. Lieftink; W. Kroesbergen en G. van de Bovenkamp; H. Hendriksen en A. J. van Kruistum; H. Beijer en M. van den Brandhof; R. van Swetselaar en A. G. T. Hardeman.. B. Schuurman en H. Hazeleger; G. van Wijk en S. de Fluiter; J. van Laar en H. van Kooten; E. Diepe- veen en H. H. de Koning; W. C. J. de Rooi en S. M. van Dijk. OVERLEDEN: Willemina van Laar, echtg. v. G. Heikamp, 61 jr.; Jannetje Wep- pelman, ongeh. 91 jr. RHENEN GEBOREN: Christoffel z. v. G. J. van Viegen en H. A. Spies; Rob Goard z. v. M. de Bruin en G. van Laar; Antonie z. v. B. van Dam en A. W. M. H. v. d. Broek; Francis z. v.F. ter Burg en H. Scheffer; Teuntje Jacoba d. v. R. van de Zandschulp en H. van de Vliert; Erik Jacob z. v. J. Krop en F. Hendriks; Robert z. v. J. van Soest en B. Zijlstra; Frederik Barend z. v. T. M. Jordaan en G. Busweiler; Peter Jan z. v. J. Slotboom en J. W. van Hensber- gen; Hendrika Everdina d. v. E. G. Bud ding en A. W. van Beek. ONDERTROUWD: R. van Laar en T. v. Laar; A. M. van der Waal en G. R. W. Wildeboer. GEHUWD: A. P. van Baaren en M. v. d. Brink; D. B. Zwijnenburg en H. Henzen; J. H. Hermsen en M. A. Veenhof; A. M. van den Oosterkamp en G. van Ommen; J. R. P. de Wilde en J. W. Lijbers. OVERLEDEN: Gerrit je van Laar, 57 jr.; Hendrika van Dijken, geh. m. J. v. Eldik, 65 jr.; Metje van Oostrum, geh. m. S. Bun- te, 62 jr.; Johanna J. Baars, geh. m. W. Wisgerhof, 83 jr.; Janna Mol wed. v. L. Meijer, 59 jr.; Dries Hoeven, geh. geweest m. E. Vink, 79 jr. EDERVEEN GETROUWD: G. Verhoef en F. G. Zand bergen. AMERONGEN GEBOREN: Annemieke d. v. A. Kersten en W. N. Koekkoek; Adriaan z. v. H. W. Schoenmaker en M. Akkermans; Dirkje d. v. T. Henken en A. Blaauwendraat; Maria Wilhelmina Helena d. v. T. W. den Hartog en P. M. H. Boekschoten; Susanna, d. v. W. van der Lee en A. Molendijk; Wijntje d. v. C. van Manen en A. van der Meij- den; Hendrika d. v. A. van Manen en C. N. van der Meijden; Arie z. v. A. Michielse en A. B. van Vuuren. GEHUWD: A. G. C. Kwint en J. C. van Ingen. RENSWOUDE GEBOREN: Cornelis z. v. A. Hazeleger en H. Beker. ONDERTROUWD: A. van Geldere en G. C. Pater. SCHERPENZEEL GEBOREN: Janetta J. d. v. W. Vlaande ren en J. van Efferen. GEHUWD: O. Slof en C. v. d. Broek; E. van Dijk en M. van de Munt. OVERLEDEN: C. E. van Os echtgen. v. C. D. van Amerongen. uitgedacht. Piccaard en zijn helper waren geleerden, die het avontuur op de koop toe namen. Die zelf de conse quenties van hun eigen wetenschappe lijk researchwerk op zich namen. In 1927 had een Amerikaan, captain Holt- horn C. Gray getracht met een ballon tot in de stratosfeer door te dringen. Hij bereikte een hoogte van 13.941 m. alvorens hij zich met een parchute naar beneden liet vallen. Een tweede poging van deze Amerikaanse legerofficier om de hogere regionen te bereiken, moest hij met de dood bekopen. Dit tragisch ongeval was voor de Zwitserse profes sor Piccaard echter zeer leerzaam. Als hoogleraar in de fysica te Brussel ging zijn belangstelling uit naar de lucht lagen, die, buiten de dampkring, de aarde omringen. Reeds lang liep hij met plannen rond om persoonlijk een onder zoek op zeer grote hoogte in te stellen. Hij vernam, dat het de strenge kou was, die het captain Holthorn onmogelijk had gemaakt om in een open ballon- mand tot in de stratosfeer te stijgen. Daarom ontwierp Piccaard een metalen gondel, een luchtdichte kogel van alu- miniumalliage en tin. Deze gondel zou aan een ballon moeten hangen, waarvan de inhoud meer dan 14.000 m3 moest zijn. Beschermd door de ondoordring bare wand meende de geleerde de tocht wel te kunnen wagen. En op 27 mei 1931 gebeurt het. Lang zaam verheft te Augsburg de peervor mige ballon zich omhoog, rukkend aan de touwen, die het slappe gevaarte nog met de aarde verbinden. Op de grond ligt de gondel. Bezorgd bemerken Pic caard en Kipfer, dat de windsnelheid toeneemt. Toch besluiten zij de tocht te laten doorgaan. Zij geven opdracht om met de voorbereidende werkzaam heden haast te maken. Spoedig is alles gereed. De beide mannen gaan in de gondel en sluiten de deur potdicht ach ter zich af. De laatste touwen worden losgemaakt. De ballon rukt de gondel omhoog. TEGENSLAG OP TEGENSLAG Maar ook de wind rukt aan de gondel en de beide geleerden merken, dat de me talen bol, alvorens zich te verheffen, nog net even keihard tegen de grond wordt gesmeten. Naarstig onderzoeken zij de gondelwand en hun bange vrees wordt bewaarheid: Er zijn lekken ontstaan en dat is nog niet alles. Ook het apparaat, bestemd voor de luchtverversing, werkt niet meer. Met behulp van isoleerband en vaseline en door het gebruik van vloeiba re zuurstof weten de ballonvaarders ech ter de mankementen zo goed als mogelijk is te verhelpen. Inmiddels is een uur ver streken en reeds is een hoogte van 15.200 meter bereikt. De temperatuur van de buitenlucht is 70° Fahrenheit, in de gondel echter +15° F. Het ijs op de me- talentalen buitenwand van de kogel smelt Meting na meting wordt verricht, instru menten worden afgelezen. Waardevolle gegevens verzameld. De luchtreizigers be sluiten te dalen. Maar nieuwe tegenslag doet zich voor. De klep, die geopend moet worden om het gas uit de ballon te laten ontsnappen, blijkt onwrikbaar vast te zit ten. Dit is teveel voor de beide mannen. Zij rukken driftig en hard aan het touw te hardhet breekt OVERGELEVERD AAN DE GRILLEN VAN DE NATUUR. In de consternatie breekt ook het glas van de vloeistof-barometer en het kwik VEENENDAAL Eltheto 9. en 10.30 uur ds. v. d. Berg, 5 uur ds. De Jong. Julianakerk 9.30 uur ds. De Bruin van Zetten, 5 uur ds. Vroegindeweij. Vredeskerk 9 en 10.30 uur ds. De Jong, 5 uur ds. v. d. Berg. Sionskerk 9.30 uur kand. G. J. Wisger hof, 5 uur ds. Vermaas. Dijkstraat 2.45 uur ds. Van Viegen van Overberg. Veeneind 3 uur kand. Wisgerhof woens dag 31 mei 7.30 uur ds. Middelkoop van Zwolle. Ger. Kerk Petrakerk 9.30 uur ds. Har der van Amsterdam, 5 uur ds. Over- duin, 7.30 uur zaterdagavondstilte. Ger. Kerk Vaartbrug 9.30 uur ds. Over- duin, 5 uur ds. Harder van Amster dam. Ger. Kerk geb. O.C.B. 9 en 3 uur ds. Smelik. Chr. Ger. Kerk Beatrixstraat 9.30 en 5 uur Prof. Kremer van Apeldoorn. Chr. Ger. Kerk Hoofdstraat 9.30 en 5 uur ds. Keuning. Sionskerk 3 uur ds. Kok van Ede. Ger. Gem. syn. geb. O.C.B. 10.40 en 5 uur leesdienst, woensdag 31 mei 7.30 uur ds. Rijkse van Gouda. Ger. Gem. in Ned. Fluitersstraat 9.30 en 5 uur ds. Mallan. Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds. Hoekema van Heemstede. Leger des Heils 10 uur heiligingsdienst, 12 uur zondagsschool, 6.45 uur open luchtsamenkomst, 7.30 uur verlos singssamenkomst. R.K. Kerk Salvatorkerk, Patrimonium laan 7.30 en 9.30 uur H. Mis, 7 uur Lof Willibrordkerk, Nieuweweg 8 en 10.15 uur H. Mis, 5 uur Lof. Ned. Herv. Kerk „Sola Fide" 9 en 10.30 uur ds. Bos, 5.30 uur ds. Goedhart. RHENEN Herv. Gem. geen opgaaf ontvangen. Prot. Bond geen dienst. Ger. Kerk 10 en 5 uur ds. J. v. d. Linden van Maarsbergen. Ger. Gem. (Plantsoen) 10 en 5.30 uur leesdienst. Ger. Gem. (synodaal) 10 en 5.30 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur leesdienst. Ned. Herv. (Ger.) Evang. 10 uur ds Eysenga van Barneveld, 5 uur dhr Schuuring van Nijkerk. ELST Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. Steke lenburg. Ger. Gem. 9.30 en 6 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 9.30 en 6.30 uur lees dienst, dinsdag 30 'mei 7.15 uur ds. Woestijne van Barneveld. AMERONGEN Herv. Kerk 10 en 5 uur ds. De Jager. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Zwaan. Ned. Prot. Bond 7.15 uur as. VanLoenen van Amersfoort. OVERBERG Ned. Herv. Kerk 9, 10.30 en 6.30 uur ds. Van Viegen. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst. ACHTERBERG Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. Vroeginde- wey van Barneveld, 6.30 uur kand. Van Wingerden. Oud Ger. Gem. leesdienst. EDERVEEN Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. Schipper. Ger. Gem. 9.30 en 6.45 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 9.30 en 7 uur leesdienst. SCHERPENZEEL Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. Kloot wijk. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. v. d. Veen. Vrijz. Herv. geen dienst. RENSWOUDE Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. v. d. Peut. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. v. d. Boom uit Wirden (Fr.) doktoren en apothekers VEENENDAAL: Dr. Pilon, tel. 2481 Apotheker: vanaf zaterdagmiddag 6 uur, Apotheek Zuidersma, Hoofdstraat 53, tel. 2123. RHENEN Zondag 28 mei 1961 dr. B. Stegeman, Herenstraat 69, tel. 315. ELST, AMERONGEN, LEERSUM: Dr. Kars te Amerongen, tel. 03434273. EDERVEEN, DE KLOMP, RENSWOUDE Dr. ter Velde, Renswoude, 08387450. SCHERPENZEEL: Dr. v. Vulpen, tel. 03479 —220. INGEKOMEN: E. C. Schneider uit RenkumjA. K. E. Reede-Huibers van Veenendaal; J. Riep- ma van Onstwedde; J. A. van Viegen- Hensen van Rhenen. VERTROKKEN: G. Pluijgers naar Amersfoort; A. Hoo- grebrugge naar Rotterdam; J. Berends n. Leersum; K. Maas-Drabe, E. Engelman en B. Baert-van Blommestein naar Drieber gen; W. P. Dieleman-Schouten naar Eind hoven; H. Lagerweij-de Groot naar Zeist; G. H. Banning naar Venlo. rolt in fijne druppeltjes uiteen over de vloer. En de mannen weten het maar al te goed: het kwik kan gaten vreten in de houten bodemGelukkig is de vernis laag voldoende om de schadelijke inwer king van het kwik tegen te gaan. De kans om zelf invloed uit te oefenen op het da len van de ballon is echter verkeken. Er blijft niets anders over dan de nacht maar af te wachten. Hopelijk zal dan door de temperatuurdaling in de buitenlucht de ballon gaan zakkenHet is zeven uur in de morgenMinstens twaalf lange uren van nietsdoend afwachten vormen het vooruitzicht voor de beide professoren. Een angstige vraag komt op: Is er vol doende zuurstof? De temperatuur in de ballon stijgt en stijgt. De opgesloten mannen krijgen dorst. Op een langdurig verblijf in de gondel is niet gerekend. De ballonvaarders likken het vocht van de wand. Zo gaat de dag vol spaning voorbij. Maar er is ook een ontwikkeling ten goede. Het blijkt, dat de ballon in de richting van de Alpen drijft. Dit maakt de kans op daling groter. En inderdaad, op een hoogte van 1.500 meter landt het ronde vaartuig op een gletsjer. De grond is weer bereikt. De mannen laten de ballon leeglopen en ver ankeren de gondel. Daarna beginnen ze de afdalingDe volgende dag om 5 uur 's avonds bereiken ze het eerste dorp 15.770 meter hoog is de ballon geko men.... En wie meende, dat professor Piccaard er nu wel genoeg van had, kwam bedrogen uit. Het daarop volgende jaar ging hij weer omhoog en bereikte 16.000 meter Nog veel lak:r zal hij weer van zich doen spreken, niet door zijn ballontochten maar door zijn pogingen om tot de diep ten van de oceaan af te dalenEen ge leerde, die zelf het gevaarlijke werk op knapte. Vandaar, dat we hem, voor zijn prestatie in 1931, nu dertig jaren later, in 1961, waarin mensen als beroep astronaut kunnen opgeven, nog welgemeend hulde brengen.

De Vallei | 1961 | | pagina 2