Bankstel EETHOEK CADEAU V E B O T E X ZIG ZAG Setter Set HRRDEVELD FEEST IN VAKANTIELAND VOOR DE BOER Üiakonaal jaar doet oproep aan jonge mannen en vrouwen De vakantie gaat in katoen gekleed CARAVAN G. J. HIENSCH Aan iedere 5e koper van een van 29 april tot 27 mei geven wij een waarde f 122.00 D. v. d. Meijd en Meer dan 25 jaar in gebruik bij de KLM UW mm Kan lm li Ivl Langer WERKKLEDING Mee! Adverteren doet verkopen! TWEEDE BLAD „DE VALLEI'' VRIJDAG 26 MEI 1961 Nr. 42 Drie jubilea „op hoog niveau" Gevraagd wordt een jaar vrijwillige dienst PFAFF NAAIMACHINEHUIS FA. L. HEY HUUR EEN ar ifVr, Jos. v. Laar van Stempvoort VEENENDAAL Bankstel 3 zits bank, 2 fauteuils met prima crimmer gestoffeerd keuze uit 8 kleuren f 310.- Eethoek keuze uit 10 verschillende vanaf f 122.- Tel. 2730 Veenendaal TROLWEN Tony Armstrong - Jones AUTO-DROP STOMEPÜ BERTRIXSTR 37 -TEL 24I5 VEENENDRRL 1961 is een merkwaardig jaar voor toeristisch Nederland. Drie belangrijke trekpleisters vieren een jubileum. Trekpleisters, die stuk voor stuk verdienen er een dagje voor op te offeren. Minister Toxopeus (Binnenlandse Zaken) mag nog altijd hardnekkig vechten om de plotseling ontstane springvloed van de vrije zaterdag binnen de perken van zijn beleid te houden, een groot deel van Neder land kent toch al de vijfdaagse werkweek. Als u tot die gelukkigen behoort, benut dan de vrije tijd om u even in een merkwaardige, mooie of speelse omgeving feestelijk thuis te gevoelen. Madurodam, de Efteling en de Heilige- Land-Stichting zijn door geheel Neder land bekend. Het zijn zelfs wereldver maardheden geworden. Toch is er met tien tegen één te wedden, dat het meren deel van onze, toeristisch soms merkwaar dig ingestelde, landgenoten die „evene menten" nog nooit heeft gezien. Kunt U zich met trots op de borst slaan en aan de hand van foto's, prentbriefkaarten en herinneringen bewijzen, dat U juist niet tot die domme schare behoort, zeg dan niet, dat het „allemaal niets meer voor U is". Met dezelfde kans op succes kan men wedden, dat U, na Uw tweede bezoek, met nog meer indrukken thuiskomt dan na het eerste. MINIATUUR Op de rand van Den Haag en Scheve- ningen ligt Madurodam. „De enige ge meente, die me geen moeilijkheden be zorgt", zei minister Toxopeus, toen hij het stadje op 29 maart opende. Hij luidde daar mee het tiende jaar in van het bestaan van het miniatuurwereldje. Madurodam dankt zijn naam aan de re serve-luitenant der Huzaren George Ma- duro. De jonge luitenant heeft zich in de vijf oorlogsdagen bijzonder onderscheiden. Op 10 mei 1940 veroverde hij met een groep jonge, onervaren soldaten een villa bij Rijswijk (Z.H.), die door een sterke Duitse eenheid was bezet. Aan het hoofd van zijn soldaten stormde hij over een brug, die van alle kanten onder mitrail- leurvuur lag. Hij was de eerste, die de villa „Leeuwenburg" binnenstortte, het verzet brak en de bezetting krijgsgevangen maakte. Hij verwierf daarvoor de Militaire Willemsorde. George John Lionel Maduro stierf in het laatste oorlogsjaar in het na zi-concentratiekamp Dachau. Zijn in Wil lemstad (Curagao) wonende ouders schon ken het hoofdkapitaal voor de stichting van Madurodam. Bij de ingang bevindt zich een door Albert Termote vervaar digde plaquette, waarop de herinnering aan de heldhaftige Maduro levendig wordt gehouden. Madurodam is geen comerciële instelling. De opbrengst van de plaats- en toegangsgelden komt ten goede aan het Ne derlands Studenten Sanatorium. Hier wor den leerlingen verpleegd van middelbare scholen en universiteiten, die zijn over rompeld door de vreselijke tbc. PRINSJESDAG De gunstige ligging van Madurodam dicht bij het internationale Scheveningen heeft het stadje tot nu toe ruim zes miljoen bezoekers bezorgd. Men schat, dat er dit jaar nog ruim 750.000 bij zullen ko men. Wat binnen de muren te zien is, heeft veel weg van een sprookje. Het is een complete stad. Miniatuur treinen en trams glijden over het terrein, dat alles bij elkaar eigenlijk meer een miniatuur Ne derland dan een klein stadje is. Vrijwel alle beroemde en bekende Nederlandse ge bouwen zijn daar in het klein terug te vin den. Zelfs staat er een getrouwe weergave van de Rotterdamse Euromast. Het tiende jaar heeft voor Madurodam een nieuw pronkstuk gebracht: het Bin nenhofcomplex. In het nabijgelegen Den Haag kan iedere gast de werkelijkheid bewonderen, maar misschien komt hij nog meer onder de indruk van de madurodam- se regeringsgebouwen. Twaalf deskundi gen hebben er twee jaren lang aan ge werkt. Omdat een derde van de bezoekers uit het buitenland komt, heeft men de tijd op het kleine Binnehof laten stilstaan op de derde dinsdag in september. Een gou- Wateroverlast en voorjaarswerk zaamheden op grasland Door een wel erge natte herfst en win ter, gevolgd door een nat voorjaar, konden speciaal op de weidebcdryven veel werk zaamheden niet of slechts gedeeltelijk wor den uitgevoerd. Zeer veel stalmest is blij ven liggen, terwijl ook de gier in vele op zichten niet over het land kon worden ge bracht. Verder is opvallend weinig kunst" mest uitgestrooid en dan niet alleen stik stof maar ook weinig fosfaat en kali. Daar het dit voorjaar bovendien warm was, is de grasgroei reeds vroeg begonnen, zodat men toen het iets begon op te drogen niet meer in staat was stalmest te verspreiden. In verband met de kwali teit en de opbrengst verdient het aanbeve ling, percelen die al geweid of gemaaid zijn alsnog een stalbemesting te geven. Is dit niet mogelijk vanwege de toestand van het perceel of het gevaar dat men in de zomer vastloopt met het weiden van het melkvee, dan zal men fosfaat, kali en stik stof in de vorm van kunstmest moeten toe dienen. Mengmeststoffen met een goede N.-P2O5 -KaO verhouding komen hiervoor ook in aanmerking. Ook de percelen die dit voorjaar wel bemest zijn, doch waar men in verband met het gevaar voor kopziekte aan de krappe kant heeft bemest, komen na het weiden of maaien in aanmerking voor een aanvullende bemesting met fos faat, kali en stikstof. Voor deze aanvullen de bemesting zijn mengstoffen eveneens geschikt. Andere werkzaamheden stagneerden de afgelopen weken door het natte weer even eens. Zi is men noodgedwongen laat be gonnen met maaien, terwijl de grasgroei overvloedig was. Hierdoor is een opeenho ping van werkzaamheden ontstaan, die vele boeren voor grote moeilijkheden plaatsen, temeer daar verwacht kan wor den dat ook de hooioogst dit jaar vroeg zal zijn. Het is dan ook zaak te trachten het inkuilen zo veel mogelijk te bespoedi gen. Het spreekwoord: ,,'s Morgens laat, de hele dag laat", vertaald in: „in het voor jaar laat, het hele jaar laat", geldt zeker ook voor onze graslandbedrijven. Men is nu buiten eigen schuld laat en hiervoor zal een oplossing moeten worden gevonden, die de werkzaamheden weer bij brengt. In vele gevallen zal inschakeling van een loonbedrijf of werktuigencoöpera tie deze oplossing kunnen geven. Men zal dan tijdig vóór de hooioogst met het inkui len klaar zijn, zodat de hooi- en verdere verlopen. VOORKOMT STEIGEREN VAN LANDBOUWTREKKERS Het steigeren van landbouwtrekkers dit is het achteroverslaan, kost, in ons land elk jaar verscheidene mensen levens. Zo vonden in de eerste vier maanden van 1961 reeds 4 dodelijke on gevallen plaats. Oorzaken van het achteroverslaan kunnen zijn het te hoog aankoppelen van het getrokken werk- of voertuig en bij vastgevroren of ingegraven achter wielen, het „oplopen" van het pignon- wiel tegen het kroonwiel, waardoor de den koets tot in de kleinste details nauwkeurig rijdt door de middeleeuwse poorten. Een grote stoet van ruiters en soldaten volgt een marcherend muziek corps. Voor niet-Hagenaars iets om de ogen op uit te staren. Madurodam wordt bevolkt door 14.000 miniatuur mensjes, die werken op de echte scheepswerf, het vlieg veld of flaneren in de met bomen opge vulde straten. Het wordt tijd, dat U zich daar als een moderne Gulliver aan toe voegt. BELOOFDE LAND Bij Nijmegen ligt de Heilige Land-Stich ting, aan de andere kant van Nederland dus. Het is dit jaar een halve eeuw gele den, dat de Waalwijkse pastoor Suys zijn plannen ontvouwde voor een „bijbels open luchtmuseum". Toch wordt dit jaar geen vijftigjarig bestaan in Nijmegen gevierd. De feestelijkheden komen over vier jaren, als de wijding van de Cenakel-cripte het eerste gebouw van de reeks bijzondere monumenten wordt herdacht. Deze kerk werd gebouwd in 1955. Alles wat ons herinnert aan het Beloof de Land, waarvoor de Joden veertig jaren door de woestijn zwierven, is bij Nijmegen te vinden. Wij hebben er slechts enkele uren of minder in de trein voor nodig om het te bezoeken. Misschien is het geen ontspanning die men daar vindt, maar veeleer een bijzondere sfeer. Dezelfde stemming kan de bezoeker overvallen als die, welke soms plotseling komt in een grote kathedraal, die men op zijn vacantie- reis binnengaat. Men gevoelt haast auto matisch, dat dit het spiegelbeeld is van een omgeving, waar de geschiedenis werd gemaakt, waar zij in feite begon. Het is goed, om eens uit de wereld vol rokende schoorstenen, rumoerige steden en door verkeerswegen opengesneden land te rug te keren tussen de lemen huisjes, Bij de foto's: Dit kwartet maakt een goed gebruik van de vele mogelijkheden die de ka toenen stoffen bieden. Het meest linkse meisje draagt een losse flanellen bloes met lange mouwen en een short van denim met twee grote opgestikte zak ken. Van voren sluit het met een cein tuur, terwijl van achter elastiek in de band is verwerkt. De tweede van links heeft een blouse van popeline en een short van eenvou dige katoen. Er zijn een vaste band en waarvoor een blinde bedelaar in de scha duw van sparren en eiken, die met wat verbeelding gelijken op ceders en vijge bomen, zijn jaartelling zit te vergeten. ONTSPANNING De Efteling in Kaatsheuvel, meer in het Zuiden van Nederland, bestaat, evenals Madurodam, tien jaren. Het is een rijke verzameling attracties, die meer biedt dan alleen het door Anton Pieck ontworpen sprookjesbos, waarin Sneeuwwitje of Roodkapje U tussen de illustere bomen door kunnen aanstaren met de vriendelijk ste sprookjesglimlach, die zelfs geen An dersen zich kon voorstellen. Het park van 150 ha, biedt op deze aanmerkelijke opper vlakte veelheid van verschillende verma ken, die variëren van het actieve roeien tot het meer passieve kijken naar de soms overrompelende landschapstaferelen. Duin, bos, watervallen bergen een verscheiden heid aan vogels, in wier gezelschap een tocht naar dit Brabants plezierpark een onvergetelijke gebeurtenis wordt. Het zijn drie bijzondere bezienswaardig heden in Nederland. Door de buitenlandse gast hogelijk geprezen, door de Nederlan der zelfs misschien wat verguisd. Geheel ten onrechte. De vreugde, die U verkrijgt door een bezoek in de overvloedige vrije dagen aan één van dit feestvierend drie tal, is van hoog niveau. Een even betreurenswaardig als bekend feit is het, dat er in onze tyd een groot tekort is aan hulp in de ziekenhuizen, bejaardentehuizen, sanatoria, kindertehui zen en jeugdhonken, inrichtingen voor chronische zieken en inrichtingen voor* debielen of geesteszieken. Om nu dit grote probleem iets dichter tot een oplossing te brengen, hebben de protestantse kerken in de stad Utrecht een zogenaamd diakonaal jaar opgezet, omdat deze kerken zich tezamen verantwoordelijk weten voor deze mensen en voor dit werk. Om die reden wordt een oproep gedaan aan alle jongemannen en vrouwen van 17 tot 30 jaar om één jaar van hun leven „vrijwillige" dienst te geven. DIENEND BEZIG ZIJN In een circulaire, uitgaande van de In terkerkelijke commissie te Utrecht wordt betoogd dat met het diakonaal jaar gestal te wordt gegeven aan het dienstbetoon in de kerk en namens de kerk. „De jonge mens van vandaag wil wel helpen, maar waar en hoe? Hier wordt een konkrete mogelijkheid gegeven om te hel pen en niet eens ver van huis. Het diako naal jaar bereidt voor op een „dienend" bezig zijn in kerk en maatschappij. Hier wordt geleerd, dat het beter is te' geven Als de vooruitzichten, gegrond op een reeks steekproeven, werkelijkheid worden, gaan bijna negen miljoen Ne derlanders in de komende maanden vakantie genieten. Het grootste gedeelte van deze „ver lofgangers" zal vermoedelijk in eigen land blijven. Men redeneert: de zomer van 1959 was formidabel, die van 1960 was afgrijselijk en daarom houden we het er maar op, dat het weer in het komende seizoen in elk geval beter zal zijn dan vorig jaar. Gesteund door deze goede verwach tingen, worden de reeds vroeg voorge nomen vakantieplannen uitgewerkt en wordt de vakantiegarderobe kritisch bekeken. Veel van wat voor het vorige seizoen werd gekocht, zal ook nu nog best te gebruiken zijn: de modevoor schriften voor vakantiekleding zijn me dedogend. Het geeft ruimte om de garderobe te completeren of te verruimen, zodat er tijdens de vakantiedagen minder ge wassen behoeft te worden of gemakke lijker iets anders aangetrokken kan worden. Dat stemt altijd veel plezieri ger en geeft precies het gevoel van luxe en comfort zoals men het in de vakantie graag heeft. Er is geen textielwinkel, modehuis of sportzaak meer in Nederland of er staat een overweldigende collectie vrolijke, gemakkelijke, doelmatige en stevige twee gepaspeleerde zakjes op aange bracht. De stoere man heeft een sport hemd dat van een zware kwaliteit po peline is vervaardigd en een stevige katoenen kampeerbroek met twee grote opgestikte zakken en achterzakken.. Rechts tenslotte wordt een heerlijk luchtig strandensemble gedragen van een lichte glanzende katoenen stof. Het dessin is de laatste tijd mode in de Franse badplaatsen. In plaats van een lange pantalon kan bij het jasje ook een short worden gedragen. (Modellen Sturka). onbelaste trekker achterover kan slaan. Bijkomende factoren die het achter overslaan bevorderen, kunnen dan nog zijn: het samengaan van een groot mo torvermogen met een hoge weerstand van de achterwielen ten aanzien van de grond. Voorts een ongustige ligging van het zwaartepunt van de trekker ten op zichte van de achterwielen. Tenslotte, het plotselinge optreden van een grote kracht op de trekhaak, b.v. bij voor jaarseggen (wielspoor, vorst in grond). Welke maatregelen en voorzieningen kunnen worden getroffen om het euvel van het steigeren van trekkers tegen te gaan? Koppel steeds aan beneden het hart van de achteras. Indien zulks niet mogelijk is, een steiger-begrenzer aan brengen. Steiger-begrenzers kunnen zijn: a) Een vast balk of andere vaste be grenzer achter de trekker. Deze aan slag voorkomt, dat de trekker ach teroverslaat. b) Een veiligheidsketting tussen het ge trokken werktuig en een laaggelegen punt tussen voor- en achteras van de trekker. Deze extra ketting hangt bij normaal gebruik slap maar wordt bij steigeren strak getrokken en voorkomt het achteroverslaan. c) Het aanbrengen va neen apparaat dat het koppelingspedaal intrekt, zo dra de trekker steigert. Door de ont koppeling van de motor valt de trek ker onmiddellijk terug. Het is name lijk meestal onmogelijk voor de trek kerbestuurder het koppelingspedaal nog in te trappen, als de trekker achterovergaat gezien het zeer korte moment waarin dit plaats vindt. Ter voorkoming van het zijwaarts omslaan zijn nog geen middelen gevon den. De bestuurder van een landbouw trekker behoort op de hoogte te zijn van de eventuele gevaren waaraan hij bloot gestaan kén worden. Uitschakeling van de menselijke factor (verstand gebrui ken) is hierbij dus niet mogelijk. Zien deze kinderen er niet leuk uit? Het meisje draagt een 7/8 denim tuinpanta- lon met verstelbare schouderbanden. De grote zakken op de heup en knie zijn met contrasterend garen doorgestikt. De jongen heeft een lange broek van rail- cord. Ook hiervan zijn de Italiaanse steekzakken met contrasterende garens doorgestikt. De achterzakken van deze broek sluiten met een rits, evenals de gulp. Een ceintuur voor en elastiek ach ter zorgen voor een soepele sluiting in de taille. (Modellen Sturka). pantalons, shorts, jasjes, jacks, sport hemden, truitjes, badpakken, strandpak- jes, boulevard-ensembles, zomer-com- binaties, badjassen en badlakens klaar voor de vakantiegangers. In de afdeling pantalons en jasjes voor dames, heren en jongelui blijkt dit jaar de katoenen denim een vooraanstaande plaats te be zetten. Maar ook de eenvoudige katoe nen, de poplins en de corduroys zijn ruimschoots vertegenwoordigd in voor treffelijke kleurstellingen en dessins. En in de badkleding is zoveel variatie, dat niemand bevreesd behoeft te zijn ooit een „dubbelganger" tegen te komen. dan te ontvangen. Daarenboven brengt het diakonaal jaar ons in aanraking met een wereld, die anders niet zo gauw ontdekt zou worden. Hoeveel mensen, juist ook jonge mensen, lopen niet voorbij aan het feit, dat er zo velen verpleegd en verzorgd moeten worden. Dit zijn mensen, vaak ook kinderen, die nooit volwaardig mee zullen kunnen doen en die altijd of voor lange tijd, achter de hoge muren van een inrich ting zullen blijven", aldus een citaat in de circulaire. De groep die het diakonaaljaar doet, komt regelmatig tezamen. Allereerst in de voorbereidingsweek en vervolgens om de veertien dagen een volle dag. De plaatsing geschiedt in overleg, steeds gaan twee of meer tesamen naar een instelling. Voor kost en inwoning, zakgeld, reisgeldvergoe ding, sociale voorzieningen, vakantie en vrije dagen is gezorgd. „GEEN SPIJT VAN" Als bewijs dat zowel dit appél als het werk geen holle phrase is, heeft de Inter kerkelijke commissie reacties van dia's uit de praktijk weergegeven. Van een er van luidt een gedeelte als- volgt: 'k Was de oudste (24 jaar) van de groep, die vorig jaar aan het diakonaal jaar begon. Het was even aanpassen, Chiavari is de naam van dit modieuze strandpakje, gemaakt uit een bedrukte katoen. Het wijde plisé-rokje geeft een geheel eigen stijl aan dit model, dat smalle schouderbandjes heeft. De bij zonder nauwkeurige coupe is berekend op de maten 38 tot en met 44. (Model Tweka). ELEKTR. IN KOFFER COMPL. f 498.- KerkawIJk 9 - Vaanandaal Tal. 0.8385-3043 maar met een beetje goede wil ging dat wel; uiteindelijk ging je allemaal het zelfde doen. Misschien was mijn idealisme van een ander soort, maar idealistisch was ik zeker. De drie kantoorbanen, die ik af gewerkt had, waren beslist niet mijn ideaal, maar het ontbrak me aan durf en doorzettingsvermogen om iets anders te beginnen. Daar ik altijd wel iets voor de ver pleging gevoeld heb, leek me een diako naal jaar dè gelegenheid om mijn ge schiktheid op de proef te stellen. Ik had het geluk, om na de week van voorbe reiding in een rusthuis voor chronische patiënten terecht te komen. Daar werd ik vanaf de eerste dag daadwerkelijk bij de verpleging ingeschakeld. Nog het meest tot mijn eigen verbazing deed ik dit werk met een vanzelfsprekendheid, die ik nooit bij mezelf gezocht had; het is een grote verrassing voor me gewor den. Het resultaat is dan ook, dat ik na het diakonaal jaar aan de verpleeg ster sropleiding ga beginnen. Eerlijkheidshalve moet ik zeggen, dat ik dit besluit niet meer met idealistische motieven genomen heb. De nuchtere werkelijkheid en het ook in dit werk weer ontdekken van eigen onvolmaakt heid, hebben me wel hiervan genezen. Dat is natuurlijk zeer persoonlijk; een ieder zal op eigen wijze ervaren. Maar voor de instelling „diakonaal jaar" ben ik nog steeds reuze enthou siast. Ik geloof beslist, dat veel van mijn leeftijdsgenoten „zwevende" zijn, zoals ik was. En vooral bij hen, maar ook bij anderen, kan ik een diakonaal jaar van harte aanbevelen. Het Diakonaal Jaar vereist geen speciale vooropleiding, wél liefde, begrip en bereidheid tot hulp aan anderen. De nieuwe groep gaat 26 augustus van dit jaar aan de gang. Inlichtingen zijn te bekomen bij mej. P. S. v. d. Pol, Maliesingel 26 te Utrecht, tel. 15925. kies uw nylons bij in nieuwe bella-ltaliaj tinten Hoofdstraat 45, Telefoon 2165 Frans Halslaan 26, Telefoon 3044 bij CaravanbedrQf „Leersum" H. Slijkhuis Kon. Julianalaan 54 Telefoon 03434-790 Verkoop Verhuur DAMESKAPSALON tt voor elk kapsel Dr. Colijnstr. 41, tel. 3713 op stroomgebrulk met het triomferende koelkastmerk Frimatic 1 Gepatenteerd koelsysteem Neemt weinig plaatsruimte in Aantrekkelijke prijzen door produktie van 1000 stuks p.dag Ook In zwart en kleuren verkrijgbaar btfi Zandstraat 111 Telefoon 2678 Markt 17 Telefoon 3486 Hiervoor verhuren wtj DE NIEUWSTE TROUWCOSTUUMS MET ALLE TOEBEHOREN Hoofdstraat 46, Veenendaal ^SPECIAAL in BRILLE N Hoofditraat 51 Veenendaal heeft ook eens getracht mode-ontwerper te wor den. Iedereen bewonderde zijn modellen, maar nie mand kocht ze. Ondanks dat heeft hij naam weten te maken, zij het niet als modekoning. In een rol AUTO-DROP vindt U op elke tabletverpakking een interessant verhaal. Vraag naar van V.S. Leeuwarden. Per rol 25 cent. W/J KOMEN vmer BN REINIGEN UW KLEDING Verkrijgbaar bij Scherpenzeel: Ant. de Ruiter Veenendaal: Fa. Ant. de Ruiter, Hoogstr. 12 Fa. Jac. van Schuppen, Gort straat 39

De Vallei | 1961 | | pagina 3