Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Morgenochtend, 3.26 de jacht op de uur, vis! begint Voor de KANTONRECHTER MULDER „De paden op, het water langs „Ritmeesterkoor' vierde zilveren jubileum met geslaagd zangfestival Verontrustende uitslag enquête over mondhygiëne bij schoolkinderen Zendings-Diaconessenhuis Amerongen herdenkt 25-jarig bestaan Gemeentewerken kampt met tekort aan personeel 35e jaargang WOENSDAG 31 MEI 1961 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Nr. 43 Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel VEENENDAAL RHENEN AMERONGEN RENSWOUDE Zes scholen doen mee aan schoolkorfbaldag AVONDCONCERT MET TWEE HOOGTEPUNTEN WEINIG AANDACHT VAN OUDERS Opening Nieuws uit de omgeving Ideaal van zusters: géven en diénen! UIT DE RAAD VAN VEENENDAAL: Raad dringt aan op uitvoering kapitaalswerken, o.a. sportcomplex Waar is het wachten op? Stagnatie De Heer gewijd Het zendingswerk Wat nu weer 't ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN «f Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 ïynen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bU de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktpryzen op aanvraag Minimum per advertentie ƒ4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 15 cent Morgenochtend, één uur vóór zonsopgang - dus om 3-26 uur - gaat de zo lang verbqde jacht op de vis weer be ginnen. Wanneer de meeste mensen nog behaaglijk in Morpheus armen liggen te dromen en nog bijna een halve nacht voor de boeg hebben, gaat het leger van de sport vissers tot de aanval over. In het nog schemerige licht van de nieuwe dag kan men ze op of aan het water vin den, uitgerust met hengel en een soort proviandzak met deeg, wormen, maden, koude aardappelen of vliegen. Het is een vreedzaam leger want er wordt niet geschoten of iets van dien aard: alleen maar wachten, rustig wach ten totdat de zo gewichtige dobber „aanslaat" en de vis uit het water wordt gehaald. Je kunt boffen en achter elkaar beet hebben, maar hoe vaak gebeurt het niet dat de visser uren naar zijn dobber staat te turen en het nietige voorwerpje geen enkele keer kopje-onder gaat. Kijk en wanneer je dan zonder boosaardige gevoelens naar huis toe gaat en de dag daarop weer met spanning aan de waterkant zit, dan mag je jezelf tot de ware vissers rekenen. Er komt overigens heel wat kijken, voor dat je een insider bent. Om te beginnen moet je een visacte of hengelbewijs aan vragen, want zonder papieren mag je te genwoordig nergens vissen. Verder is de kennis van het te gebruiken aas een eer ste vereiste en de bij de wet voorgeschre ven maten van de gevangen vis. Zo moet snoek- en snoekbaars om ze te behouden minstens 40 cm lang zijn, een karper 35 cm, paling 28 cm en nu we toch bezig zijn: steur 1,50 m! Hoewel het bij de meesten niet alleen om het spel maar ook de knikkers gaat er doet een harnekkig verhaal de ronde dat vele vissers uit de Gelderse Vallei bij de visafslag in Harderwijk geen onbeken den zijn treft men toch ook nog vele vissers aan die het alleen maar om het spel te doen is. Als ze de vis hebben doen lan den, zetten ze hem direct weer terug. Ter verduidelijking laatstgenoemde categorie is sterk in de minderheid. De laatste jaren doet het verschijnsel zich voor dat de vissport zich in een groei ende belangstelling mag verheugen. Na de jachtige uren zoeken de mensen rust en ook de verkorte werkweek is hier zeer zeker debet aan. Hoe men ook over deze sport mag denken, het vissen is een pro baat middel om tot rust te komen. Dit wordt direct al getypeerd door het vroege aanvangsuur van het gros der vis sers. Het is in feite een traditie omdat je 's middags net zoveel kans hebt als 's morgens vroeg, alleen in de nanacht en vroege ochtend is er het voordeel dat het water rustig is. Er wordt beweerd dat de mens in de zomer de mooiste tijd van zijn leven verslaapt en de vissers die getuige zijn van een prachtige zonsopgang zullen het kunnen beamen. Nu de 1ste juni aangebroken is, gaan de hengelsportverenigingen in deze streek weer actief worden. Een beknopt overzicht hiervan volgt onderstaand. In Veenendaal telt de hengelsportver. „De Rietvoorn" circa driehonderd leden en een actieve jeugdafdeling tot de leeftijd van 16 jaar. Het viswater van deze vereni ging is het Spinnemeer waar 500 kg voorn, blei, brasem, karper, snoek en zeelt is uit- gepoot. In samenwerking met de zuster verenigingen Wageningen, Rhenen en Ede wordt ook gevist in de Grift en de Rijn, voornamelijk op witvis. Bovendien trekken vele vissers uit de gehele Gelderse Vallei naar de Knar- dijk, Hartierwijkse haven en tal van an- 1 dere bekende plaatsen. De hengelaarsvereniging „De Voorn" is Jan Beyer won duizend gulden De lyceïst Jan Beyer (17) uit Veenen daal heeft in de Cheselineslagzinnen- wedstrijd een hoofdprijs gewonnen van 1000,terwijl hij bovendien 500, mag schenken aan een plaatselijke sportvereniging. Zijn slagzin luidde: „Pak Cheseline en uw haar heeft de slag te pakken". Overigens verkeert hij nog steeds in spanning want van de totaal vier winnaars mag er één naar de wereldkampioenschappen voetbal in Chili. Dit hoort hij echter pas als de vier ronden van de wedstrijd afgelopen zijn. waarschijnlijk wel de omvangrijkste orga nisatie in de Grebbestreek. De voornaam ste plaatsen waar gevist wordt zijn de Rijn en dè Grift. Op het programma staan minstens drie tot vier onderlinge wed strijden. Verder is er de gecombineerde hengelcompetitie met wedstrijden tussen Wageningen, Oosterbeek, Renkum, Ede, Veenendaal en Rhenen. Er gebeurt echter nog meer dit seizoen. Het bestuur van „De Voorn" heeft een bekerwedstrijd in petto voor eigen le den. Om deze beker zal dit jaar drie maal worden gevist. Degene die na de derde wedstrijd het hoogst aantal gram men vis heeft gevangen, is Kampioen 1961. De eerste wedstrijd begint zater dag 3 juni. Twee jaar geleden werd in Amerongen 't Snoekje" opgericht met een kleine vijftig leden. In Amerongen zelf heeft deze vereniging geen viswater, alleen de Rijn maar deze is ter plaatse verpacht aan de visclub Rhenen en Doorn. De leden van 't Snoekje" hebben nu aan de andere kant van de rivier twee viswaters onder Maurik. Het bestuur deelde echter mee dat men van plan is contact op te nemen met de pachters van de Rijn om in onderling overleg te gaan samenwerken. Voorlopig worden vijf wedstrijden georganiseerd uitsluitend voor de leden van 't Snoek je". De hengelsportvereniging „Renswoude" telt ongeveer dertig leden die bij huis niet veel viswater hebben. Het meest geliefde plekje is het Kanaal, het water tegenover het kasteel. Verder probeert men zijn ge luk ook nog wel eens in de beek, maar de meeste vissers trekken naar de grote rivieren of naar de Knardijk. Op het sportterrein van SKF aan de Wageningselaan wordt vanmiddag de schoolkorfbaldag 1961 gehouden, waar aan een zestal plaatselijke scholen deel nemen. Er wordt een spannende strijd verwacht met als inzet een door het gemeentebestuur beschikbaar gestelde wisselbeker voor de A-ploegen (ulo en vglo) en een wisselbeker voor de lagere scholen. Vorig jaar' kon deze traditionele schoolkorfbaldag niet doorgaan omdat de SKF-sportterreinen waren ingezaaid. De organisatie berust bij de Commissie voor de Lichamelijke Opvoeding in Veenendaal die een goed sluitend pro gramma heeft opgesteld. Het aantal deelnemende scholen is helaas beperkt, hetgeen ten dele toegeschreven moet worden aan het gemis bij vele scholen van voldoende trainingsmogelijkheden. De A-wisselbeker is in het bezit van de vglo-school, terwijl de Joh. Calvijn- school de B-beker heeft. Na afloop, om streeks vijf uur, zal de heer Heugen rijksconsulent voor de Lichamelijke Opvoeding, de prijsuitreiking op het terrein verrichten. Het zangfestival dat zaterdag ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de mannenzangvereniging „Het Ritmeesterkoor" in Veenendaal werd gehouden, bestond in feite uit twee hoofddelen, t.w. het „buitengebeuren" dat zich op het terrein bij het postkantoor afspeelde en de concerten in het verenigingsgebouw, die helaas een gesloten karakter droegen omdat er voor het zangminnend publiek geen plaatsje meer vrij was. We schrijven „helaas" temeer daar tijdens het avondconcert een uitnemend programma werd gebracht en er ook in de middag uren van goede zang viel te genieten. De weergoden waren overigens deze middag de jubilerende en uiteraard organise rende vereniging wel gunstig gezind, want bij aankomst van de buitenkoren op de Oranjestraat scheen, als extra feestvreugde, een vriendelijk zonnetje. Vanaf de Oranjestraat begaf het dagelijks bestuur en alle dirigenten zich spoorslags naar de Korenbeurs, waar zij officieel werden ontvangen door het gemeentebestuur, terwijl de koorleden, voorafgegaan door „Caecilia" in optocht via het centrum naar het terrein achter het postkantoor trokken. wachten van de bijna zeshonderd koor leden was op de dirigenten, maar toen deze mét het gemeentebestuur eindelijk arriveerden kon de samenzang, bestaan de uit twee nummers, beginnen. Aanbesteding werken nieuwe Rusthuis Maandagmiddag j.l. werden in het Vee- nendaalse gemeentehuis aanbesteed: 1. Het maken van een rijwegfundering nabij het geprojecteerde Bejaardencen trum aan de Kerkewijk. De inschrijving geschiedde als volgt: Fa. P. A. Hensen te Eist (U) 12.900,—; Fa. A. Kosters en Zn., Eist (U) 12.750,—; Kon. Mij Wegenbouw, Utrecht 12.200, Gebrs. Bruil, Ede 11.500,—. 2. uitvoering van grond- en riolerings werken nabij het aan de Kerkewijk te Veenendaal geprojecteerde Bejaardencen trum. De inschrijvers kwamen als volgt uit de bus: Kon. Mij Wegenbouw, Utrecht 45.100, Gebrs. Bruil, Ede 44.400, Fa. P. A. Henzen, Eist (U) 43.500,—; Fa. A. Kosters en Zn., Eist (U) 41.300,—. De gunning van beide werken is aange houden. Voor een doeltreffende reiniging van tanden en kiezen is het nodig na elke maaltijd te poetsen. Daarvan komt in Nederland maar weinig terecht. Een flink percentage van de bevolking poetst 's morgens na het opstaan zijn tanden en gaat pas daarna ontbijten. Na het middagmaal of lunch poetst men praktisch nooit en 's avonds direct na de maaltijd ook niet. Sommigen poetsen wel vier of vijf uur later, voor het naar bed gaan. Maar zodoende krijgen de in de mond aanwezige bacteriën voldoende tijd om de spijsresten te ontbinden, waarbij melkzuur vrij komt dat het tandglazuur aantast. Enzoals de stage druppel de steen holt, veroorzaken al deze kleine speldeprikjes uiteindelijk een caviteit, of in goed Nederlands: een holle kies. Bijzonder belangrijk is een goed onderhoud van het gebit tijdens de jeugd. Het melkgébit bepaalt of er een goed blijvend gebit kan worden gevormd. Dit moet dan goed worden onderhouden Dit onderdeel van het „buitengebeu ren" ioas naar veler mening het minst geslaagde van het gehele festival. Het viel duidelijk te constateren dat de heren koorleden en de begeleidende da mes niet gewend waren te defileren, zodat het geheel een beetje rommelige indruk achterliet. Op het terrein aan de Sandbrink- stiaal dreigde even een kink in de kabel te komen omdat de officiële ontvangst langer aanhield als gepland was. Het Op veel hoger niveau stonden het middag- en avondoGjacert in het Ver enigingsgebouw aan' Se Eikenlaan. Hoe wel men zich wat ruimte betreft veel- (Zie verder pagina 2) LUNTEREN: In de bossen rondom Lunteren hebben vakantiegangers een en kele dagen oude hertje gevonden dat zij naar het dierenasyl in Ede brachten. Om dat het diertje nu door mensen is aan geraakt en het dan zeker door de moeder verstoten zou worden, blijft het voorlopig in het asyl waar het grootgebracht zal worden met de zuigfles. DOORN: Een garagebedrijf in Doorn heeft een automatische tank-automaat voor motoren en bromfietsen in gebruik geno men. Men werpt eenvoudig een gulden in de gleuf en kan 1,7 liter tappen in de door ieder gewenste menging van benzine en olie. EDE: Wegens gebrek aan financiële mid delen zal Ede dit jaar geen Heideweek hebben. Het VVV heeft geprobeerd finan ciële steun te verkrijgen van winkeliers, zakenlieden, pensionhouders enz. maar toen bleek dat hiervoor weinig animo bestond, zijn de plannen definitief afgelast. ZEIST: Uitgerekend op de dag dat de Zeister brandweer tergelegenheid van het 35-jarig bestaan een dagje uit was, is er in Zeist een felle uitslaande brand geweest in een huis. In allerijl is toen de Blitse brandweer gealarmeerd die niet zonder moeite het vuur kon bedwingen. H00FDSTR.5I TEL 3184 VEENENDRP omdat het gedurende een geheel leven dienst moet doen, aangezien schade aan het gebit niet op natuurlijke wijze wordt hersteld. Het is daarom verheugend dat door een grote Nederlandse tandpastafabriek werd onderzocht hoé het met de mond hygiëne bij de Nederlandse schooljeugd is gesteld. Alleen als men daarover vol doende gegevens bezit kunnen de no dige maatregelen worden beraamd ter verbetering. IS DE NEDERL. SCHOOLJEUGD, ALTHANS WAT MONDHYGIëNE BETREFT, ONDERONTWIKKELD? Het Medinos-Prodent Research La boratorium stelde een groot opgezet landelijk onderzoek in naar de tanden poets-gewoonten van de Ned. school jeugd. 2000 onderwijzers en onderwijzeres sen verleenden hun medewerking. In In de kerkzaal van het Zendings-Diaco- nessenhuis te Amerongen werd zater dagmiddag een receptie gehouden ter gelegenheid van het zilveren jubileum, waarvoor zeer grote belangstelling be stond. Op de foto: De besturende zuster Johanna neemt hier onafgebroken de felicitaties in ontvangst. Het Zendings-Diaconessenhuis aan de Jan van Zutfenweg in Amerongen, een 4-verdiepingen hoog en indrukwekkend gebouw dat halverwege de Amerongse berg is gebouwd en vanwaar men een schitterend uitzicht heeft over de Betuwe, herdenkt deze maand het 25-jarig bestaan .Een kwart eeuw dienend werk, zou me.» dit jubileum kunnen noemen - dienend werk door zusti -r hun vooral voor onze tijd conservatief uniform van lange donker-gekleurde rokken en een witte kap als hoofdbedekking. Voor de moderne mens doet het Zendings-Diaconessen huis een beetje „onwaarschijnlijk" aan, maar wanneer men dieper op het doel en de werkwijze van deze gemeenschap ingaat zal de oppervlakkige conclusie plaats maken voor verbazing en naarmate men de gehele materie leert kennen, voor begrip en respect. Fijrpn wereld hoge rode dak afspeelt, tja, dat weet eigenlijk ook niemand. Mede ter gelegenheid van het zilve ren jubileum werd ons een onderhoud toegestaan door de besturende zuster Johanna, waar wij de geschiedenis van het Diaconesenhuis met stijgende be wondering hebben vernomen. Het Moederhuis in Amerongen is eigenlijk een wereld apart. De naam zeg het al, het is het tehuis voor de zusters die men overal in de wereld kan aan treffen, zowel in de Kongo en Israël als bij babys, zieken en hersteilenden in ons eigen land. Amerongen is voor hem precies hetzelfde ais voor ons het ouder lijk huis - ze komen er terug als ze ver lof hebb enof genieten er van hun le vensavond. Voor het Amerongense dorpsleven zijn de zusters neel vertrouwde liguren geworden, ledereen kent de zusters uit ,,'t Zendingshuis" maar wat zich nu binnen die vier muren en dat De Veenendaalse dienst van gemeentewerken heeft te kampen met een tekort aan personeel. Een euvel, dat opvalt, want de heren I'. G. van Ojik (CH) en S. Kroesbergen (AR) vonden de plantsoenen en de begraafplaats in de ge meente er maar zeer onverzorgd uitzien. De heer Ant. de Kuiter, loco-burgemeéster en wethouder onder wie de dienst van gemeentewerken ressorteert kon hierop in de raadsvergadering van vrijdagavond niets anders zeggen dan dat burgemeester en wethouders hier machteloos tegenover stonden. Verschillende malen zgn advertenties om personeel geplaatst, muar sollicitanten blyven uit. Trouwens er waren nog andere oorzaken. Voor de verzorging van de plant soenen beschikte men niet tgdig over de maaimachines. Het lgkt wel weiland, zei de heer Van Ojik, want onlangs is het gras in de plantsoenen met de zeis gemaaid. Ook het uitblijven van de grasmachines, die iedere winter in de revi sie worden gedaan, kon nóch op het boekje van b. en w. noch op dat van gemeentewerken worden geschreven. De ma chines waren tydig opgezonden, doch werden dit jaar, in verhouding tot andere jaren, uitermate laat afgeleverd. Het is iets waar wij machteloos tegen over staan, zei de voorzitter. Evenals te genover de vele ziektegevallen bij de dienst van gemeentewerken. Over de laat ste vier maanden gerekend waren bij de dienst van gemeentewerken 411 dagen met ziekmeldingen geweest. En als men dan rekent, dat verschillende vitale zaken, zo als de reinigingsdienst, onder alle omstan digheden moeten doordraaien, dan is het begrijpelijk dat enkele onderdelen nood gedwongen op het tweede plan komen. De raadsleden toonden begrip voor de moei lijke situatie, maar vonden deze toch on gewenst. Evenals het wachten op de uitvoering van diverse kapitaalswerken, die op de begroting voor het jaar 1961 staan. Het jaar is half om, zei de heer M. Bastmeijer (CH) en is er nu nog een kansje dat er dit jaar nog iets gebeurt? Mevr. H. Buddingh-de Vries Lentsch (VVD) vroeg er ook al om. Waar blijft het plan Zandstraat? En waar wacht dót op? En het sportcomplex? vroeg de heer Kroesbergen. Onlangs heeft de raad mogen vernemen, dat dit bijna rond was met de Ned. Heide Mij, bij wie de aanleg berust. Wethouder C. N. van Kuijk verwachtte op het gebied van de kapitaalswerken nog wel het een en ander. Niet alles tegelijk natuurlijk en ook bleef men geheel afhan kelijk van hogere instanties in verband met de nietsluitende begroting. Afgaande op besprekingen met deze in stanties waren er, speciaal wat het sport complex betreft, toch wel lichtpunten. De verharding van „De Schrijverswijk" was volgens mr. J. F. van Leeuwen (AR) nog maar tendele uitgevoerd en dit betrof (Zie verder pagina 2) Op hel terrein aan de Sandbriukstraat werd zaterdagmiddag iu het kader van het Ritmeester Zangleslival een samenzang gehouden van alle deelnemende koren. FLINKE OPKOMST NEERROSCU- AVOND Verleden weck woensdagavond werd de jaarlijkse Neerbosch-avond gehouden in het Ü.C.B.-gebouw, die bijzonder geslaagd genoemd mag worden. Het rijk gevarieer- ue programma werd vlot afgewerkt en vond een aandachtig gehoor. Zowel kinde ren als ouderen waren goed opgekomen. De filmpjes van Kersendag en de nieuwe speelfilm vielen goed in de smaak. Het hoogtepunt van de avond was wel, toen, onder luid applaus, de oud-directeur van Neerbosch die de vorige maand zijn directeurschap neergelegd heeft, Mr. v. Lóndonck met zijn vrouw de zaal binnen kwamen. Daar plaatselijke bedrijven prijsjes beschikbaar hadden gesteld, kon den de kinderen die zo goed hun best ge daan hadden met een prijsje beloond wor den. Al met al was het een mooie avond, te meer ook dat er nu weer veel meer ou ders waren dan vorige jaren. POLITIESPORTVER. GAAT HENGE LEN EN VOLLEYBALLEN Een team van zes man van de Poli- tiesportvereniging Veenendaal gaat op zes juni a.s. deelnemen aan een inter nationaal hengelconcours in Gorkum. Twee dagen later wordt deelgenomen aan een volleybaltournooi in Heem stede. Eind dit jaar zullen er waar schijnlijk festiviteiten zijn ter gelegen heid van het 10-jarig bestaan van deze vereniging. Op de Kruisbeekweg te Lunteren was enige tijd geleden een bromfietser ten val gekomen door een loslopende, plotseling de weg overstekende pony. In diezelfde nacht was een pony van landbouwer O. aan de Kruisbeekweg uit zijn weiland ge broken en de volgende morgen op de boerderij van een broer van O. daar vlak bij aan komen lopen. Hoogstwaarschijnlijk had dus O.'s pony de valpartij van de bromfietser veroorzaakt. Daar ieder nu eenmaal verantwoordelijk is voor het doen en laten van zijn dieren moest O. vrijdag terecht staan voor het kantongerecht te Wageningen. Vermoedelijk is het dier door een loslopende hond aan het schrikken ge bracht en opgejaagd, meende O., want hij is dwars door de draadafscheiding heen gevlogen. Er hingen plukjes haar aan de onderkant van de bovenste draad en aan de bovenkant van de middelste draad. Die afrastering verkeerde ook niet meer in een al te beste staat, nietwaar? vroeg rechter v. d. Brand. Volgens het proces-verbaal hebt u tenminste gezegd: Ik geef toe, dat het hek slecht is en ik zal het nu onmiddellijk repareren. Niets van waar, ontkende verdachte onmiddellijk. Toen de pony uitgebroken was moest het hek natuurlijk wel ver nieuwd worden, want hij had één paal helemaal omver gelopen. Tevoren was het echter goed en ik heb nooit het tegendeel beweerd. Toch was het niet zo stevig, dat de pony er nooit door had kunnen komen, merkte de officier fijntjes op. Eis 25,— of 5 dagen. Ik heb niet de indruk, dat verdachte iemand is, die de zaken maar op zijn be loop laat. Vonnis 15,— of 3 dagen, besloot de rechter. D. uit Arnhem verscheen vrijdag voor de tweede maal voor het Wagenings kanton gerecht omdat hij in de S-bocht tussen Renkum en Heelsum met zijn personenauto geheel op de linkerweghelft zou hebben gereden. Bij de eerste behandeling van deze zaak verklaarde D. zich zijn fout niet bewust te zijn. Hij was eerst later aangehouden en uit het gesprek, dat hij toen met de ver balisant gevoerd had, had hij begrepen, dat deze ter hoogte van hotel Hoog Door- werth gestaan had, waar vandaan hij on mogelijk had kunnen zien hoe de auto door de bocht kwam. Nu verscheen de verbalisant, hoofdagent De G. uit Renkum, als getuige en uit zijn verklaring bleek, dat hij zich op het mo ment van verdachtes verkeersfout op het talud langs de weg bevonden had, nog geen twintig meter van de bewuste bocht. Zie verder pag. 2 Uit het verhaal van zuster Johanna - een vrienüeiijke, rustige vrouw, wier leeftijd moeilijk te schatten is - treedt al direct duidelijk op de voorgrond dat het gehele werk van het zenaings-dia- conessennuis onder te brengen is onder een noemer: „De Heer gewijd". Nergens wordt gesproken van eigen initiatief of persoonsverheerlijking, integendeel het sterk regilieus karakter van het huis uit zich in alles door het aanvaarden en laten leiden van Hogerhand. De geschiedenis begint met het feit dat zevenendertig jaar geleden zuster Johanna Bock door het Diaconissen- Mutterhaus „Hensoltshone" in Beieren (Westduitsland) afgestaan werd om zich in Nederland te wijden aan de geeste lijke verzorging van de talloze Duitse meisjes die in ons land kwamen wer ken. Het was geloofswerk - er werd niet gejaagd naar geldelijk gewin noch naar menselijke waardering en is het niet vanzelfsprekend dat men het als een wonder Gods beschouwt dat dit werk met een zeer bescheiden begin, zonder enig vermogen of subsidie, dermate uit gegroeid is dat er nu diverse tehuizen zijn en tachtig zusters dit werk doen? Het Zendingshuis - zo wordt het in Amerongen nog altijd genoemd - werd in 1925 door de stichting tot oprichting en instandhouding van christelijke Zen dingshuizen in Nederland, gebouwd. Toendertijd werden er jongemannen opgeleid voor het zendingswerk in bin nen- en buitenland. Twee jaar later, in 1927, werd het op geheven en aan zuster Johanna ter overname aangeboden. Zij vertelt: „De moed om deze stap te doen ontbrak. Ons werk was dermate uitgegroeid dat we het wél nodig hadden, maar we durfden het niet aan". Het duurde zes jaar toen voor de tweede maal het huis werd aangeboden. Het werd geaccepteerd met dien ver stande dat het huis voor twee jaar ge huurd werd en men na afloop van het eerste op tie jaar definitief moest be sluiten of het huis weer terug zou gaan naar genoemde Stichting of het gekocht zou worden. Zuster Johanna zegt hier over: „Telkens weer zei ik tot mezelf: Gods wil wil ik doen en toen wij op 1 maart 1934 naar het Zendingshuis in Amerongen bergopwaarts gingen, wist ik niet anders dan dat het Gods op dracht was." Op 1 mei 1935 werd het Diacones sen-Moederhuis „Amerongen" ge sticht en deed de eerste zuster haar intrede, later gevolgd door nog vele, vele anderen. Zie verder pag. 2 totaal werden ongeveer 60.000 kinderen geënquêteerd, allen leerlingen van lage re scholen in de leeftijd van 6 tot ca. 14 jaar. De vragen waren zo gesteld, dat ze door vingeropsteken konden worden beantwoord. Het aantal kinderen dat op deze wijze bevestigend antwoordde, werd door de onderwijzer op het formulier vermeld -jongens en meisjes apart. Ook werd op het formulier aangegeven de plaats waar de school gevestigd is, de categorie der school (platteland, kleine stad, grote stad), milieu der leerlingen (arbeider, boe^ klcine/grotc middenstander, ge goede klasse), gemiddelde leeftijd der kinderen, aantal jongens resp. meisjes en het feit of de leerlingen onder con trole staan van een stichting voor schooltandverzorging. Gegevens werden later aangevuld met het aantal inwoners van de betreffende piaats en provincie, waarin de plaats gelegen is en statistisch verwerkt. Antwoorden werden zoveel mogelijk op juistheid gecontroleerd door niet al leen te vragen: „Wie moet er van thuis tanden poetsen?" maar ook „Wie be hoeft er van thuis geen tanden te poet sen?" En b.v. „Wie heeft een tanden borstel met anderen?" en „Wie heeft een eigen tandenborstel?" Het totaal van bepaalde groepen moet overeenko men met het totaal aantal ondervraag den. De enquete is gesplitst in twee ca tegorieën n.i. „mondhygiénisch nega tieve" en „mondhygiénisch positieve" antwoorden, waarbij een bevestigend antwoord ongunstig resp. gunstig is. Bij de mondhygiénisch negatieve vragen kwamen de voigende interessante ge gevens naar voren: 1 op de 20 kinderen heeft nog nooit tandpasta geproefd In sommige streken is dit aantal zelfs 1 op elke 6 kinderen. Dit houdt in dat deze kinderen naar alle waarschijnlijk heid nog nooit hun tanden hebben ge poetst, want tandpasta is tegenwoordig een zeer verbreid hulpmiddel bij de mondhygiëne. Zie verder pag. 2 In het 250-jarig bestaan van de biblio theek van de Academie voor Weten schappen in Leningrod, zijn 4 miljoen boeken uit het buitenland ontvangen. In het eerste kwartaal van dit jaar zijn de ernstige misdaden in Amerika met niet minder dan tien procent gestegen. De Volkswagenfabriek in Duitsland heeft vorig jaar 725.939 personenwagens ge produceerd. De totale omzet beliep DM.4.607.000.000, Rusland heeft vorig jaar in totaal aan 122 landen films geleverd. Uit de in maart gehouden volkstelling blijkt dat Oostenrijk momenteel 7.060.133 inwoners telt. Een Amsterdams scholier die 's nachts via het dak zijn meisje wilde bereiken is van 12 meter hoogte gevallen en heeft een been gebroken. Bij een brand in de zakenwijk van Ma nilla zijn meer dan 300 mensen aange houden, verdacht van plundering. Eichmann mag dagelijks acht sigaretten roken en ontvangt hetzelfde voedsel als zijn bewakers. Vier dagen nadat de Scheveningse pier, was geopend, passeerde de 100.000ste be zoeker, een dame uit Den Haag, die voor hetgehele jaar een vrij toegangsbewijs kreeg. ASSURANTIEKANTOOR KCBKEWIJK 167 -Ttl.JOOO'VEE'UNOAAL Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America

De Vallei | 1961 | | pagina 1