r kom k ij ken bij Radio Ballegoye n „Ik onttrok geen woonruimte aan haar bestemming" „Ik heb het zelf geconstateerd" OPROEP VERKEERS-BALANS v. Hal in Prov. Elftal Enquête mondhygiëne bij schoolkinderen UIT RENENS RAADZAAL Wethouder Klaassen: E. P. van Dijk: Zangfestival „Ritmeesterkoor" Avondconcert Uitermate tevreden Speciale aanbieding 29,40 KLEEFSMANS BOEKHUIS Uit de raad van Veenendaal Groen en geel Televisie Huiverig 25-jarig bestaan Zendings- Diaconessenhuis Amerongen Uitbreiding Nieuwe opdracht Wie zijn zij? v.^0^ GORTSTR.39 Voor de kantonrechter Marktberichten Bij het oversteken van de weg is zaterdagmorgen op de Nieuweweg ter hoogte van slagerij Oosterbeek de broml'ietser S. uit Veenendaal in botsing gekomen met de scooter berijder B. uit Rhenen. Bij de val partij bezeerde mej. S. haar knie, terwijl B. een hoofdwonde opliep. Nadat dr. Remme eerste hulp had verleend konden beiden naar hun woning overgebracht worden. De voertuigen werden licht beschadigd. Op het verbindingsweggetje tussen de Beremanstraat en Dr. Colijn- straat, kwam het jongetje B. uit Veenendaal, die op zijn fiets uit een van de achtertuinen kwam, in onzachte aanraking met de juist passerende motorrijder H. uit Vee nendaal. Er was alleen materiële schade. Omstreeks dezelfde tijd wilde de automobilist K. in de Hoofdstraat met zijn auto keren, toen hij werd aangereden door de bromfietser v. d. S. uit Opheusden, die de auto te laat opmerkte. Persoonlijke onge vallen deden zich niet voor. Zondagmiddag om half drie reed de bromfietser S. uit Veenendaal in de Sav. Lohmanstraat tegen een uiterst rechts van de weg geparkeerd staande auto, doordat hij zich in de afstand vergiste. De bromfiets werd flink beschadigd. Geen voorrang verleend Dinsdagmiddag verleende de auto mobilist S. uit Rotterdam, toen hij de inrit bij hotel ,,'t Raedthuys" wilde in rijden, geen voorrang aan de bromfiet ser B. uit Veenendaal. Er ontstond al leen materiële schade. DOVO WON MET 4-0 VAN WAGENINGEN II In het kader van een nederlaagtour- nooi tegen Opheusden heeft DOVO za terdagmiddag met 4-0 gewonnen van Wageningen II. Het was een aantrek kelijke wedstrijd waarbij enkele nieu we DOVO-spelers debuteerden. ZELDZAME OOGST De heer W. Klop, wonende aan de Dijk- straat, heeft zaterdagmorgen in zijn tuin in het Franse Gat niet minder dan 10 kg. nieuwe aardappelen gerooid uit de koude grond, hetgeen voor de tijd van het jaar een grote zeldzaamheid is. In het kader van de festiviteiten ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van de afdeling Utrecht van de K.N. V.B. wordt op zaterdag 3 juni a.s. te lluizen een voetbalwedstrijd gespeeld tussen het Utrechts Provinciaal K.N. V.B.-zaterdagelftal en de Engelse club Oxford City. Van het Utrechts elftal maakt o.a. deel uit de bekende DOVO- spelcr Klaas van Hal uit Veenendaal. VOETBAL VEROORZAAKTE VAL Toen mej. L. (22) maandagavond op de Jan Steenlaan reed, vloog er plotse ling een voetbal over de weg, precies tegen het voorwiel van haar fiets. Zij viel met het hoofd op het wegdek en moest zich onder dokters behandeling stellen. Wie de bal over de weg gegooid of geschopt heeft is nog niet bekend. Vervolg van pag. 1 Deze cijfers zijn gemiddelden. In de grote plaatsen is het ongeveer 2%, in de kleinere op het platteland 17 °/o. Ook is er een verschil tussen jongere en oudere kinderen. De laatsten poetsen beter. Jongens komen over het alge meen slechter voor de dag dan meisjes. 1 op de 10 kinderen poetst nooit zijn tanden Hieruit volgt dat kinderen die wel eens tandpasta hebben geproefd, er lang niet altijd een geregelde gewoonte van maken om hun tanden te poetsen. Van elke 10 kinderen is er 1, die zelf toe geeft zijn tanden nooit te poetsen. Maar dat betekent niet, dat de andere 9 wél goed poetsen. Ten eerste zal er bij deze vraag (door schaamte) wel flink worden gesmokkeld, ten tweede wil dit niet zeggen dat deze andere 9 de wet van de tandhygiëne op de voet volgen. In kleinere plaatsen komen getallen voor als 1 op de 4 jongens, 1 op iedere 5 meisjes, die nooit hun tanden poetsen, vooral bij de jongere garde. 5 van de 10 kinderen poetsen zo nu en dan hun tanden „Zo nu en dan" kan als gunstig wor den opgevat (het is altijd beter dan nooit), maar eigenlijk is het ongunstig (men behoort immers elke dag minstens tweemaal te poetsen). Hieruit volgt dus dat van elke 10 Ne derlandse kinderen er gemiddeld 5 to taal onvoldoende poetsen. Tel daarbij de ene die nooit poetst,- dan kunnen wij zeggen: 60 °/o van de Nederlandse kinderen verzorgen hun tanden niet goed! In kleinere plaatsen en bij jongere kin deren is dit getal nog hoger. 1 op elke 4 kinderen hoeft van thuis geen tanden te poetsen Ook hier geven de meisjes over het algemeen gunstiger antwoorden dan de jongens. Waar echter beide groepen van thuis dezelfde opvoeding meekrijgen, volgt hieruit dat jongens meer de nei ging hebben om te beweren dat men thuis geen waarde hecht aan tanden poetsen. Ook hier speelt de leeftijd weel een rol: jongere kinderen en oudere kinderen, resp. 33,5 "/o en 20,8%. 1 op elke 2 kinderen krijgt een een snoepje mee naar bed Een heel verkeerde gewoonte omdat in de mond onder invloed van de bac teriën bij de ontleding van de kleverige „resten" van dit snoepje of koekje we derom melkzuur wordt afgescheidèn, dat zijn verderfelijk werk op het tand glazuur zal verrichten. Ongeveer 1 op elke 7 kinderen heeft een tandenborstel samen met anderen 13,6 om precies te zijn. Ook hier blijkt dat er nog veel te verbeteren valt, in het bijzonder bij de aanschaffing van de hulpmiddelen voor mondreini- ging: een goede tandenborstel voor ieder en goede tandpasta voor allen. Bij de mondhygiënisch positieve vra gen blijkt dat er een zekere overeen komst bestaat tussen de antwoorden op de vragen: „Wie poetst dagelijks" en „Bij wie poetsen vader resp. moeder dagelijks". Goed voorbeeld doet nog al tijd goed volgen. Het is veel belangrij ker dat de ouders zelf het goede voor beeld geven, dan dat men probeert iets te bereiken met dwang of straf. Geheel in overeenstemming met de feiten dat meisjes beter poetsen dan jongens, vindt men ook dat 53 van de moeders doch slechts 43,7% van de vaders elke dag hun tanden poetsen. SAMENVATTING 5,0% van de kinderen heeft nimmer tandpasta geproefd; 6,0% heeft thuis geen tandpasta; 10,0% gaat nooit naar de tandarts; 13,5 heeft geen eigen tandenborstel, doet samen met anderen; 25,0 behoeft van thuis geen tanden te poetsen; 44,5 geeft op dat moeder niet elke dag haar tanden poetst; 45,0% krijgt bij het naar bed gaan een snoepje of koekje; 50,0% poetst zo nu en dan; 55,0 geeft op dat vader niet elke dag zijn tanden poetst; 63,5% poetst niet dagelijks. Invloed leeftijd: Hoe jonger hoe slech ter de poetsgewoonten. Invloed milieu (woonplaats, standing) Op het platteland en kleine plaatsen wordt minder gepoetst. Beter gesitueer den poetsen over het algemeen geregel der. Invloed geslachten: Jongens poetsen slechter dan meisjes in alle leeftijd groepen. 3 van elke 4 kinderen geeft op dat ze tandpasta lekker vinden Bij dit getal kunnen wij nog een deel optellen van de kinderen die nimmer tandpasta hebben geproefd, maar - in dien ze zouden proeven - zouden beamen het lekker te vinden. Het moet daarom mogelijk zijn te bereiken dat het aantal kinderen dat zo nu en dan, dus niet dagelijks poetst, daalt van 50% en 63,5 resp. tot hoogstens 20 In de praktijk blijkt echter dat het niet een voudig is de mondhygiënische gewoon ten van kinderen te verbeteren. Volgens een Engels onderzoek is het beste mid del, ervoor te zorgen dat elk kind be schikt over een tandenborstel en tand pasta. Intensieve propaganda voor het gebruik van tandpasta helpt mee de mondhygiëne te verbeteren en zo tot een meer bevredigende toestand te ko men op dit gebied van de volksgezond heid. Ia de gemeenteraadsvergadering van dinsdagavond stonden wethouder Klaassen (CH) en de heer E. P. van Dijk (Vrije Party) fel tegenover elkaar over de door laatstgenoemde ingediende vraag over het onttrekken van woonruimte aan haar bestemming door wethouder Klaassen. In de vorige vergadering had de heer Van Dyk eenzelfde vraag gesteld, doch uit het antwoord meende Van Dijk te moeten afleiden, dat de raad onjuist was voorgelicht. Wethouder Klaassen werd door de voorzitter in de gelegenheid gesteld persoon lijk op de vragen van de afgevaardigde Van Dijk te antwoorden. In felle bewoordin gen wees hij de geplaatste vraag van de hand. Niet spreker had gezegd, dat er alleen maar een bedstee was uitgebroken, maar de voorzitter. IIy verwees in dit verband naar de inmiddels goedgekeurde Wethouder Klaassen legde er de nadruk op de raad niet wijs te hebben gemaakt. Hij noemde de vraag van de heer Van Dijk een aantijging, die hij ten stelligste afwees. Hij verklaarde de raad niet te hebben misleid. En tenslotte noemde spre ker het een raadslid onwaardig om een dergelijke vraag bovendien nog in de kran ten te laten zetten. De heer Van Dijk, hierna het woord ver krijgende, herhaalde dat wethouder Klaas sen zelf had gezegd, dat er alleen maar een bedstee was uitgebroken. „Wethouder Klaassen mag het dan een schandaal noemen, dat het openbaar ge maakt is in de pers", aldus Van Dijk, „ik noem het een schandaal woningen aan hun bestemming te onttrekken en dat terwijl wethouder Klaassen zeker goed weet als wie ook dat er nog zo'n grote woningnood in Rhenen is." Spreker schetste verder de toestand van de huizen en bleef van me ning, dat met het aanbrengen van bepaal de voorzieningen er nog wel iets van te maken was geweest. „En dan kan wet houder Klaassen wel zeggen dat ik in een gode woning zit", aldus Van Dijk, „en dat hij niet begrijpt dat ik mijn minder be deelde broeders in dergelijke huizen wil gooien, de heer Klaassen zit in een nog betere woning dan ik." Spreker noemde het betreurenswaardig, dat niet eerst de inspecteur om advies was gevraagd of er nog wat aan op te knappen viel. Hij vroeg zich af wat er nu wel voor een rapport over zal worden uit gebracht. Hem was-j^pbleken, dat in de ene woning niet alleen 'de bedstee was uitge broken, maar dat de hele woning was uit gebroken en dat na het laatste debat in de raad hetzelfde was gedaan met de andere woning. De heer Van Dijk stelde de volgende eindconclusie: „het is minder fraai, dat de wethouder van publieke werken, die da gelijks met de woningnood wordt gecon fronteerd, op een dergelijke wijze handelt. Uit het antwoord van hem kom ik tot de conclusie, dat het uitbreken van de wo ningen hem ten voordele komt om meer bergruimte te verkrijgen." Wethouder Klaassen bleef de vraag van de heer Van Dijk raadselachtig noemen. Hij haakte in dit verband nog in op een opmerking van Van Dijk in de vorige raad, waarbij deze had gezegd, dat de betreffen de woningen al veel eerder onbewoonbaar hadden moeten worden verklaard. Spreker kon zich niet voorstellen, hoe de vragen steller dan nu weer van mening is, dat de huizen bewoonbaar hadden kunnen wor den gemaakt. De voorzitter maakte een einde aan het debat door op te merken, dat op deze zaak geen eindconclusie is te trekken en dat de huizen inmiddels voor onbewoonbaarver klaring zijn voorgedragen. De tweede en laatste vraag van de heer Van Dijk, hoe het mogelijk was, dat on danks het inrijverbod in de Molenstraat op zaterdag- en zondagavonden van deze weg door het verkeer zo'n druk gebruik wordt gemaakt, dat het zoals hij zei raadsnotulen. men het zuiver gaat uitrekenen Eist en Achterberg een juiste portie woningen hebben gekregen, hoewel het een klein aantal blijft. Voor het kerkelijk en het verenigingsleven noemde hij het een moei lijke zaak. Het college ziet de redelijkheid van het verzoek wel in. Wanneer men in Achterberg niet bereid is grond voor wo ningbouw te verkopen, dan zal tot onteige ning moeten worden overgegaan. Gemeentepolitie Ede Op zondagavond te omstreeks half elf vond te Harskamp een ernstige aanranding plaats. De dader, die aan zijn knieën met modder bevuild moet zijn en zich met een snel- brommer waarop een wind scherm, uit de voeten maakte, liet ter plaatse een platte zak lantaarn achter. Het middenvak van de lan taarnhuls is verchroomd, de boven- en onderkant zijn rood. De zich in de lantaarn bevin dende batterij is op de kope ren polen van soldecrpunten voorzien, waaraan koper- daardjes bevestigd zijn ge weest. Hieruit volgt, dat deze batterij voor een ander doel bestemd is geweest. Een ieder, die meent, nadere inlichtingen te kunnen ver strekken omtrent de her komst van deze lantaarn, wordt verzocht zich met de commissaris van politic te Ede of de politie van zijn of haar woonplaats in verbin ding te stellen. BAKFIETSER KEEK NIET UIT Maandagmiddag reed de bakfietser N. uit Veenendaal op de Kerkcwijk zonder richting aan te geven naar links van de weg. Direct achter hem reed de Veenendaalse predikant v. d. B. met zijn auto, die de bakfiets niet meer kon ontwijken en er mee in botsing kwam. Er was alleen materiële schade. (Vervolg van pag. 1) vuldig moest behelpen, voelden de zan gers zich hier in hun element. Voordat echter het eerste koor op de planken kwam, verscheen loco-burge meester Ant. de Ruiter achter de micro foon om de officiële opening van het festival te verrichten. De burgemeester zei o.m. dat het hem bijzonder veel ge noegen deed dat er zovelen naar Vee nendaal waren gekomen. Het Ritmees terkoor - „een koor waar wij in Vee nendaal trots op zijn" - wenste hij ge luk met het zilveren jubileum en het stemde hem dankbaar dat de samen werking tussen de beide plaatselijke ko ren zo buitengewoon prettig is. En met een variant op een bekend gezegde: zó zingt het Ritmeesterkoor, verklaarde de burgemeester het festival voor officieel geopend. Tijdens dit middagconcert traden ko ren op uit Driebergen, Hilversum, Maarssen en Zeist. Omstreeks zes uur werden alle deelnemers een koffietafel aangeboden, waarna om acht uur het avondconcert aanving. De twee hoogtepunten van het avond concert waren ongetwijfeld het geza menlijk optreden van „De Veenzangers" en „Het Ritmeesterkoor" o.l.v. de diri genten Gijsbert van Zanten en Nic. Grandiek en het later op de avond op treden van de vier Utrechtse koren met begeleiding van het Utrechts Politie Muziekkorps. Het gebouw was stampvol en onder de talrijke genodigden bevonden zich o.m. loco-burgemeester Ant. de Ruiter, de voorzitter van het Kon. Ned. Zangers Verbond, de heer Janmaat en de pen ningmeester de heer Nigting. Kwalitatief won het „Amersfoorts Mannenkoor" met dirigent Jos Vranken het van alle andere deelnemende koren aan het festival. Dit 98 mannen tellende koor presteerde een perfecte beheersing van het repertoire en kreeg dan ook menig open doekje. De sluiting van het festival geschied de door de heer L. de Leur, voorzitter van het Gewest Utrecht. In de pauze van het avondcon cert van het Ritmeester Zang festival vroegen wij de dirigen ten van de twee plaatselijke man nenkoren hun mening over de prestaties van dit festival. Zowel het commentaar van Gijsbert van Zanten als dat van Nic. Grandiek was uitermate diplomatiek: „We doen allemaal ons uiterste best om dit feest artistiek op een zo hoog mogelijk peil te brengen". Over de samenwerking tussen beide koren waren de dirigenten uitermate tevreden en het plan werd zelfs geopperd om in de toekomst meerdere malen geza menlijk op te treden. Van Nic. Grandiek, die zojuist een ovatie had gekregen voor een toegift op de piano, vernamen wij nog dat hij op dinsdag 27 juni a.s., des middags om kwart voor vier, een life-uitzending als pianist voor de AVRO zal verzorgen. I)e heer Kerkstra wenste niet langer met onteigening te wachten. Bovendien wenste hy een nieuwe weg te zien aange legd, hetgeen de voorzitter een onmoge lijkheid noemde, aangezien de aanliggen de grond geen gemeente-eigendom is. Verschillende sprekers drongen er op aan, dat de grondbezitters werden bezocht in plaats van hen uit te nodigen op het gemeentehuis te komen. De voorzitter wees erop, dat in één ge val al geruime tijd op antwoord wordt ge wacht naar aanleiding van een schriftelijk gedaan voorstel tot aankoop door de ge- NOG NIET GERICHT. - Dc „Trooping the Colour", die wordt gehouden ter gelegenheid van de officiële verjaardag van de Engelse koningin, zal 10 juni plaatsvinden. Voor de militairen, die hierbij ingedeeld zijn, is een inspan nende tijd van een aaneenschakeling van exercitie aangebroken. In Londen wordt hardgrondig gerepeteerd. Zoals de foto weergeeft, lopen de Guards, die hier het beeld beheersen, nog niet erg gericht. Maar dit is dan ook een van de moeilijkste oefeningen. op een razende hel gelijkt, wees de voor zitter af. Hij noemde dit een politionele taak van hem als burgemeester, maar voegde er aan toe, dat de politie met be perkt personeel en materieel geen blaam treft. De heer Van Dijk zou de politie in bur ger willen zien optreden, waarop de voor zitter antwoordde, dat er alles aan gedaan wordt om paal en perk aan het kwaad te stellen en dat al menig-proces-verbaal viel en nog zal vallen. In dit verband kwam ook nog aan de orde de grote baldadigheid en vernielzucht in Rhenen. De voorzitter wekte de ouders van de kinderen op mede te werken, dat dit zoveel mogelijk wordt tegengegaan. De politie kan niet overal tegelijk zijn. „ACHTERBERGS BELANG' In grote trekken was de raad het eens met het standpunt van burgemeester en wethouders inzake de toelichting op het rekest van de vereniging „Achterbergs Belang", waarin werd verzocht meer wo ningen voor deze buurtschap ter geschik- king te stellen en nog andere maatregelen te nemen ter verheffing van het plaatsje, waaruit vele inwoners noodgedwongen naar elders trekken. De voorzitter lichtte toe, dat wanneer van 6 boeiende OORLOGSROMANS van 57,95 nu voor slechts Per deel 4,90 Zandstraat 3 - Patrim.laan 22 meente, maar dat men niets van zich laat horen. De heer Van Dongen verzocht nu al di rect aandacht te besteden aan de straat verlichting in Achterberg, die hij zeer slecht noemde. Wethouder Klaassen deelde mede, nog wel enkele lichtpunten in reserve te heb ben. De heer Deen vond het van groot be lang, dat er voor een zekere categorie wordt gebouwd, in het bijzonder voor hen die uit een landbouwmillieu komen en er dagelijks contact mee willen houden. Ook de verlichting noemde hij zeer urgent. Ook aan de verbindingen met Achter berg wenste hij aandacht te zien besteed. In dit verband zette de voorzitter uit een, dat met de rijksverkeersinspectie tot tweemaal toe van gedachten was gewis seld. De vervoerscijfers waren echter van dien aard, dat exploitatie niet verant woord werd geacht. Een enkele uren geleden verzoek van het Hervormd Rusthuis, waarin een prin cipe-besluit van de raad werd gevraagd over de uitbreidingsplannen, werd aange houden tot de volgende vergadering, of in dien mogelijk voor een spoedvergadering, dit op aandringen van de heren E. P. v. Dijk en Griffioen. De voorzitter deelde mede, dat 116 ge meente-ambtenaren en werklieden waren onderzocht op tbc en dat niemand ver schijnselen in die richting vertoonde. Een verslag van de schoolartsendienst deed de heer Deen opmerken, dat van de 9 betrokken gemeenten Rhenen het best uit de bus komt ten aanzien van de tand heelkundige verzorging. Besloten werd de school N. Veenendaal- seweg te verbeteren, medewerking te ver lenen aan de christelijke ulo-school voor de aankoop van 50 leerlingensets en twee papiermanden, alsmede het honorarium van de schooltandarts te brengen op 15,- per controle-uur. Het voorstel tot dading met Ter Haar, waarover zoveel te doen was in de vorige raad, werd z.h.s. aanvaard. De heer Grif fioen verklaarde dat zijn zakelijke gevoe lens beter waren bevredigd dan zijn rechtsgevoel. De voorzitter dankte de heer Deen voor diens uitstekende en prettige bemiddelirtg. De grondverkopen aan H. de Roder (73.5 m2 voor 735,—) en P. Terschegget (440 m2 voor 4400,—) gingen onder de hamer door, hoewel de heer Deen en zijn fractie in het vervolg een hogere prijsbe paling wensten te zien voor grond als welke door de heer de Roder nu wordt aangekocht, liggende in het zakencentrum. Bij de behandeling van de vaststelling van de rekening voor het grondbedrijf haakte de heer Deen nogmaals in op de door hem in de vorige vergadering inge diende motie tot spoedige aanleg van een sportveld in Eist. Hij achtte die motie verkeerd behandeld en vroeg zich af of b en w de urgentie van het geval wel in zien. De voorzitter deelde mede, dat de zaak al helemaal is voorbereid, maar dat het betreffende terrein 15 m boven de grond- waterlijn ligt, zodat gevreesd wordt dat er grote kosten aan ten laste moeten worden gelegd met het oog op uitdrogen. De heer Deen was stom verbaasd, dat dit nu pas aan de raad werd medegedeeld, en kreeg tenslotte ter! antwoord, dat de raad een voorstel zal worden voorgelegd. Verder drong spreker aan op het schep pen van speelruimten voor de jeugd, mede ter bevordering van de verkeersveiligheid. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over de rekening van het woningbedrijf, waaruit bleek, dat de gemeentebesturen aan handen en voeten zijn gebonden voor wat betreft het onderhoud van de huizen. De huurders mag zelfs geen behang meer worden verstrekt. Tenslotte werd een schrijven van de heer Tyssen te Kestercn over de ontwij ding van de Hemelvaartsdag door de mo torcross voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter was van mening, dat de openbare orde niet ontoelaatbaar werd geschaad en dat het verder behoorde tot zijn politionele competentie. Tot tweede waarnemend gemeentesecre taris werd door de voorzitter beëdigd de heer D. Meijer, hoofdcommies ter secre tarie. (Vervolg van pag. 1) juist wegen, die door de aannemers moeten worden gebruikt om materiaal aan te voe ren voor de woningbouw. Volgens sprekers partijgenoot, de heer Kroesbergen, was het zelfs zo, dat één van de aannemers, die hier zullen bouwen, na het plaatsen van de directiekeet weer vertrokken was met de mededeling „ik kan hier niets begin nen". Voorzitter De Ruiter moest het antwoord schuldig blijven. Geen enkele aannemer had zich bij gemeentewerken gemeld om zich hierover te beklagen en het leek de voorzitter toch wel het meest voor de hand liggen, dat men zich voor een dergelijke zaak in de eerste plaats bij een gemeente lijke instantie vervoegt. Veel konden b en w er verder ook niet aan doen, want ged. staten hadden op dracht gegeven dit werk stop te zetten. De heer Van Leeuwen wilde dan niette min wel weten of ged. staten soms inmid dels weer toestemming hadden gegeven om het werk te hervatten. Op deze manier wordt de woningbouw gestagneerd. Mevr. Buddingh vond het maar gek, dat Veenendaals enige behoorlijke ver binding met het bos geen trottoir rijk is. Zij doelde hierbij op het laatste stuk van de Kerkewijk van de Middellaan tot aan hotel „La Montagne". Is het niet mogelijk om het bestaande trottoir op de Kerkewijk door te trekken? vroeg mevr. Buddingh. Er gebeuren op dit stukje herhaaldelijk on gelukken, hetgeen niet te verwonderen is omdat voetgangers gebruik moeten maken van het rijwielpad. De loco-burgemeester vond het beter om hierop voorlopig geen antwoord te geven. Deze zaak hield verband met de recon structie van de provinciale weg Veenen- daal-Elst. De kleurrijke openbare Rijk van Gaasbeekschool in het Franse Gat stond er volgens de heer Van Ojik maar smerig bij. Vooral de lichte kleuren moeten het ontgelden door voetballende jongens die ballen tegen de schoolmuren trappen. Meer politietoezicht achtte spreker wel gewenst. Ook wy ergeren ons groen en geel, was de felle reactie van de voorzitter, maar in de eerste plaats ligt hier een taak voor de ouders en hoofden van scholen. Het voornaamste van het verhandelde tijdens de raadsvergadering van vrijdag avond is hier wel weergegeven en dat ge schiedde tijdens de rondvraag. De eigen lijke agenda had niet veel om het lijf. Lof had mevr. Buddingh voor het uitge breide en overzichtelijke rapport van de schoolartsendienst, dat bij de ingekomen stukken was, maar dat niet voor publica tie in de pers was bestemd. Waarom ei genlijk niet? vroeg mevr. Buddingh. Zij kon zich voorstellen dat bepaalde gedeel ten minder voor publicatie geschikt waren, maar anderzijds andere gedeelten juist zeer goed. Spreekster vroeg verder of de toenemen de vermindering van het gezichtsvermogen bij de schoolkinderen soms een gevolg kon zijn van het kijken naar de televisie. Gaarne zou zy zien, dat het gemeentebe stuur de school artsendienst voorstelde om alle kinderen te vragen of zy naar de tele visie kyken. Via de slechte houding van de school jeugd kwam mevr. Buddingh op de nood zaak van het bouwen van gymnastieklo kalen en het benoemen van vakleerkrach ten voor de lichamelijke opvoeding. Alleen van de lyceisten heeft al 27,2"/» een slechte houding. Nog belangrijker dan een sporthal vond mevr. Buddingh het gymnastieklokaal op het Dr. Slotemaker de Bruïneplein, waar mee de voorzitter het wel eens was, maai', zo zei hij, het valt niet mee om iets los te peuteren. Niettemin blijven b en w attent op dit punt. Met de aanleg van de nieuwe weg door het ltuisseveen is er ook een deugdelijk fietspad gekomen naar dc Haspel. Alleen het laatste stuk hiervan vond de heer Slok niet zo best en hij verzocht b en w hier iets aan te doen. De voorzitter was hier een beetje hui verig van. Dit stuk hoort immers in het plan voor de tweede weg door Ruisseveen en Haspel thuis. Een expert, in de persoon van de heer G. J. van Deelen (SGP), ter plaatse woon achtig en dus terdege bekend, werd te hulp geroepen, ivlen kan best de nieuwe weg nemen door het Ruisseveen, zei deze en dan die enkele meters via de Slaperdijk naar de Haspel rijden. Zoveel verder is dat niet. Zo gunstig kon de heer T. Verkuijl (FvdAj de condities van de lening van een miljoen, die b en w voorstelden aan te gaan, nog niet vinden. Een rentevoet van 4'/4u/« (en niet 4'/iu/o, zoals eerder in ons blad abusievelijk werd vermeld, red.), maar de algemene tendens op de geld markt is toen zo, dat er wellicht 'n kente ring komt. Dan Kon men met deze lening, ornaat zij pas midden la62 op te nemen is, wei eens uuur uit zyn. Wethouder Van Kuyk vond het maar moeilijk om in de toekomst te kijken. Fi nanciële deskundigen, die b en w om ad vies hebben gevraagd, vinden deze condi ties juist gunstig. Ja, zei spreker, als je nu precies wist, hoe de nnanciële toestand zien zou ontwikkelen zou het niet moeilijk zijn om dergelijke beslissingen te nemen, up het moment is deze lening niet on gunstig en uuur komt by, dat de gemeente net geid goed kan gebruiken. De raad verkocht een perceel grond aan de Raadhuisstraat (de straat, lopende langs het omleidingskanaal naar „De Schrijvers- wyk aan de stichting „Eigen gebouw", uitgaande van de NVVV-bestuuraersbond. Up een vraag van de heer J. Schoften (CH) bleek dat het de bedoeling is, dat „De Samenwerking" aan de Nieuweweg meitertyd verdwijnt, in ieder geval wordt verkocht. Uverigens zal het gebouw, evenals an dere soortgelyke gebouwen in deze ge meente worden geëxploiteerd, dus ook voor diverse doeleinden worden verhuurd. Vervolg van pag. 1 Naast Moederhuis was het gebouw tevens rusthuis, maar al spoedig over trof de vraag het aanbod verre. Terug denkend aan die periode zegt zuster Johanna: „We hebben menig gebed ge beden en het is verhoord! Op een con ferentie-bijeenkomst vroeg één van de bestuursleden aan mij wat ik zou doen als ik op dit moment 20.000 gulden zou krijgen. Natuurlijk antwoordde ik: Morgen de architect laten komen. Wat als scherts was ongenomen, bleek in ernst gemeend te zijn!" Door de uitbreiding werd het huis eens zo groot en bij de inwijding van de nieuwbouw in 1938 zagen de geno digden in de hal een gedenksteen met de woorden „Geloofd zij de Here God Die alleen wonderen doet". De oorlog kwam. De bezetter vorder de het Diaconessenhuis en maakte er een kraaminrichting van voor Duitse vrouwen uit de grensstreken, later ge volgd door ongehuwde Nederlandse moeders. De zusters werkten dag en nacht, zonder aanzien des persoons, voor hen waren het allemaal mensen! Er kwam een onafgebroken stroom van gewonde militairen van de slag bij Arnhem. De kamers en hallen stonden vol met brancards met stervenden en zwaargewonden. Dokters en zusters opereerden dag en nacht. Het Moeder huis, waar zelfs de zusters bijna uitge zet zijn, werd een toevlucht voor eva cués uit dq Betuwe en onderduikers, kortom op het bloeiende Moederhuis boompje had zich een kille ijzel gelegd. Als zuster Johanna zegt: De Heere heeft altijd een dienst voor ons, soms een heel andere dan wij denken", dan doelt zij op het feit dat het Moederhuis na de bevrijding nog niet in de gelegen heid was haar eigen werk te gaan ver richten. Alles was kant en klaar, toen er een verzoek kwam om medewerking te ver lenen aan de verpleging van tbc-pa- tiënten gedurende enige jaren. Het Moederhuis zei ja en omdat er in het huis te weinig plaats bleek te zijn, wer den aan de overzijde van de weg Zweedse barakken opgesteld. Er werden zusters van andere plaatsen teruggeroe pen om de honderd patiënten te ver plegen. In het jaar 1950 hoopte men dat het nood-sanatorium opgeheven zou kunnen worden, maar dit bleek nog niet moge lijk. Er werden echter nog twee barak ken bijgebouwd zodat het Moederhuis vrij kwam en men het rusthuis weer kon gaan exploiteren. De aanvraag was zo groot dat besloten werd huize Oran- jestein aan te kopen dat met 40 bedden in 1948 als herstellingsoord in gebruik genomen werd. Pas in 1955 - dus na 15 jaar van het eigenlijke werk uitgeschakeld te zijn - kon het Moederhuis aan haar dienende taak beginnen. En wie zijn die zusters die deze die nende taak dag en nacht willen vervul len? Het Moederhuis staat open voor meis jes van 18-30 jaar, die haar Heiland wensen te dienen als diacones en daar toe gevormd en opgeleid willen worden. De arbeid wordt gezien als een gave en opdracht van de Here en bestaat uit: evangelisatie- en zendingswerk, kinder en jeugdwerk, onderwijs, verpleging, verzorging van zieken, herstellenden, geestelijk en lichamelijk hulpbehoeven den en verder uit vele takken van vrou welijke arbeid. Hierbij staat het winnen van zielen voor Jezus Christus en de zielezorg voorop". Zo staat het in de voorwaarden tot opname in de Diaco- nessengemeenschap. Er is één grote vooywaarde gesteld en dat is dat het meisje innerlijke zeker heid heeft omtrent de roeping des Heren tot diacones. Zij moet de vaste wil hebben zich onder Zijn leiding te stellen en bereid zijn tot elke arbeid. „Onze arbeid is interkerkelijk en wij dienen niet om loon, enkel en alleen uit dank en liefde", licht zuster Johan na toe. De zusters beseffen dat zij door de buitenwereld vaak niet begrepen worden. Toch doen zij alles vrij willig, behoeven geen enkele be lofte af te leggen en treden ook vrijwillig niet in het huwelijk. Zij Donderdag en vrijdag koopjes Prachtife Favoriet schorten van I 5.95 NU I 3.89 Leuke Dusters van f 5.50 NU I 3.95 MANUFACTUREN BEDOEN&LEDIICAIirEH TUI». J»T zijn in alles volkomen vrij en wel licht juist daardoor begrijpen velen niet de keuze van deze vrouwen. De vraag naar de hulp van de diaco nessen is enorm groot. Men zou graag overal willen helpen maar er zijn slechts tachtig zusters, waarvan er en kelen in het buitenland verblijven. Tóch - en dit typeert de gehele diaco- nessengemeenschap het duidelijkst - toch is en wordt er nooit „reclame" ge maakt. „Als God dit werk wil laten voortduren, dan zullen er ook zusters blijven komen". Hoe men ook tegenover religie mag staan, het werk dat door het Zendings- Diaconessenhuis is en nog zal worden verricht, dwingt diep respect af. Ten slotte zijn het mensen zoals een ieder van ons, maar die toch een beslissing in hun leven hebben genomen met ecyi overtuigingskracht waar menigeen ja loers op kan zijn. Vervolg van pag. 1 De auto reed met alle vier de wielen van de aslijn, voegde hij er aan toe. Ik ben onmiddellijk op mijn motor gestapt en verdachte achterna gereden. Ongeveer bij de Richtersweg in Doorwerth heb ik hem ingehaald. De officier, mr. Somerwil, eiste 30,— f 6 d. Rechter v. d. Brand vond de S-bocht echter zo gevaarlijk, dat hij in zijn von nis de straf verhoogde tot 50,— of 10 dagen. D., slijper te Renkum, moest vrijdag voor het Wagenings kantongerecht verschijnen omdat hij gereden had met een jeep met aanhangwagen, waaraan zo het een en an der mankeerde. De handrem werkte niet, er ontbrak een rechter buitenspiegel, één band glad afgesleten, er was slechts één achterlicht in plaats van twee, de aan hanger was niet voorzien van stoplichten en de ontkoppeling, waarmee de wagen aan de jeep bevestigd was, was niet sterk genoeg. Een hele waslijst derhalve, waar voor D. geen geldig excuus wist aan te voeren. De eis luidde in totaal 100,— of 20 dagen. Ik rijd er nu niet meer mee, voerde verdachte aan. Ik heb kleingeld gemaakt van de jeep en de aanhanger en het kan dus niet weer voorkomen. Het hielp hem echter niet veel, want het vonnis luiddg conform de eis. -H- M., expediteur te Ederveen, had in een vrij dichte mist te hard gereden en daar door was hij in botsing gekomen met een onverlicht geparkeerd staande auto van L. Het was in Rhenen gebeurd en volgens het proces-verbaal zou M. een snelheid van zo'n 60 km gevoerd hebben. Van die 60 km klopt al vast niets, pro testeerde verdachte toen hij vrijdag voor het kantongerecht te Wageningen ver scheen. Ik reed niet harder dan 40 of 50 km en het zicht was ongeveer 25 meter. Plotseling dook een tegenligger op en daar door zag ik de stilstaande auto te laat. Als hij verlicht was geweest was er ook nog niets gebeurd. Natuurlijk ging L. ook niet vrijuit en hij heeft dan ook een schikkingsvoorstel gehad, dat hij geaccepteerd heeft, legde de rechter uit. Het komt er wel zo ongeveer op neer dus, dat u te hard gereden hebt, stelde de officier vast. Nou, zo erg was 't niet, vergoeilijkte verdachte. Natuurlijk, 't kon altijd nog harder, gaf mr. Somerwil vlot toe. Eis en vonnis J 20,— of 4 dagen, dezelfde straf, die aan L. was opgeleg. V., vertegenwoordiger te Amerongen, zou op de Dorpsstraat te Renkum met zijn personenauto een bus voorbijgereden zijn, terwijl op dat punt een inhaalverbod gold. Ik reed achter de bus in de richting Arnhem toen deze bij de Veerweg wat naar rechts ging en op een parkeerstrook stopte, vertelde V. vrijdag voor het kan tongerecht te Wageningen. Op dat moment nam hij niet meer aan het verkeer deel en mocht ik hem dus passeren. Juist toen ik er naast was kwam hij echter vrij plot seling weer naar links, waardoor hij met zijn linkervoorkant mijn rechterachter- spatbord greep. Ik kon niet naar links uit wijken omdat daar als tegenligger een andere bus naderde en bovendien ging daarvoor alles ook te snel. Als getuigen verschenen nu de chauf feurs van de twee bussen, P. uit Utrecht en S. uit Rhenen, die beiden bij dezelfde maatschappij werkzaam zijn, voor het hek je. Zij verklaarden pertinent, dat de be wuste bus, die van P., niet stilgestaan had Wel waren beiden iets naar rechts uitge weken en hadden zij vaart geminderd. Waarom stak u dan bij het weer op trekken uw richingaanwijzer uit? wilde verdachte van P. weten. Ik heb in 't geheel geen richtingaan wijzer gebruikt, antwoordde de getuige kort. Toch heb ik hem zien branden, hield verdachte vol. Bent u ook niet even stil gaan staan om elkaar iets toe te roepen? vroeg mr. Somerwil aan S. Hoe kon dat nu: we zaten immers in de bus, meende deze verbaasd. Dat is zo vreemd, vond de officier. Je ziet het zo dikwijls als twee bussen el kaar tegenkomen. Als derde getuige kwam nu voor de ba lie E., technisch vertegenwoordiger te Nij megen. Hij had met zijn personenauto ach ter de bus van S. gereden en duidelijk ge zien, dat de door V. bestuurde bus stil stond in de parkeerhaven, hoewel op dat punt geen officiële halteplaats is. De bus was pas weer gaan rijden toen verdachte ernaast was. Reeds na het horen van de verdachte kreeg ik een indruk van deze zaak, die nog versterkt is na het horen van de ver klaring van de getuige E. Ze doet sterk denken aan meineed van de eerste twee getuigen, zo zeide de officier in zijn requi sitoir. Ik acht het wettig en overtuigend bewijs dan ook niet geleverd en vraag vrij spraak. Rechter v. d. Brand ging hiermee ak koord. ALS U HOORT dat het Rode Kruis in bange nood velen heeft kunnen hel pen, hoe gevoelt u zich dan, als u weet dat ook uw gift het daartoe in staat heeft ge steld? Eiermarkt: aanvoer 95.000 stuks. Prij zen van 13,— tot 13,50 per 100 stuks. Handel vlug. Biggenmarkt; aanvoer 85 stuks. Prij zen van 56,— tot 80,— per stuk. Han del vlug.

De Vallei | 1961 | | pagina 2