Nieuwsblad voor Veenendaai Omstreken Stichting Borgstellingsfonds voor de Gelderse vallei jubileert T r WAAR IS DE VALLEI-RIKS? De Wereld van WEEK-tot-WEEK Redder in nood voor de middenstand Mysterie rond diamantenschat Maus Gatsonides demonstreerde /.ijn vinding Honderdjarig jubileum Twentsche Bank n.v. EDERVEEN ACHTERBERG RENSWOUDE 35e jaargang VRIJDAG 2 JUNI 1961 Nr. 44 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaai Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaai Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Geschiedenis Cijfers HOLLANDIA-TRICO OOK IN GRONINGEN Kende de vermoorde Pruisische baron het geheim? Geheimzinnige macht? van twaalf grote schapenfarms met dui- BERTUS KROESBERGEN OVERGESTAPT NAAR G.V.V.V. Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER Voor Veenendaai vanmiddag receptie in hotel „De Korenbeurs" WAARDE gestegen tot 22,50 1 PA 094236 Feestweek C.J.V. Veenendaai t.g.v. 10-jarig bestaan DAMES - H0QFD5TR, 91 VEENENDAAL Gelukzoeker Het geheim Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaai Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abontaementen kunnen ook worden opgegeven bö de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden ƒ1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 15 cent De Stichting Borgstellingsfonds voor de Gelderse Vallei die op 14 juni a.s. het 25-jarig bestaan herdenkt, zou men ook kunnen betitelen met: „de redder-in-nood voor de middenstand". Immers deze stichting heeft een kwart eeuw lang duizenden winkeliers en ambachtspatronen uit plaatsen als Amerongen, Renswoude, Rhenen, Scherpen zeel en Veenendaai geholpen met adviezen, voorlichting en - het belangrijkste werk - verlenen van kredieten. Op de persconferentie welke ter gelegenheid van het aan staande jubileum in Amersfoort werd gehouden, drukte de voorzitter van de Stichting, de heer J. Hanhart het zo uit: „W|j zijn er om de (kleine) middenstand op alle mo gelijke manieren te helpen, omdat wij weten dat de mid denstand zeer belangrijk is. Hij is wel eens vergeleken met nijvere werkbijen. Wanneer die wegvallen is het hele volk verloren, waarmee ik natuurlijk niet wil stellen dat de hele maatschappij wegvalt als de middenstand op houdt, maar toch is het een onmisbaar onderdeel van de maatschappij. En de tijd is er nog dat de kleine midden stand groot kan worden". Uit het verdere verloop van de pers conferentie bleek dat het fonds inder daad veel en belangrijk werk heeft ver richt ten behoeve van de kleine mid denstand. Vele kleine zaken zijn uitge groeid tot grote, bloeiende ondernemin gen en er waren voorbeelden te over van middenstanders die klein begonnen zijn en door bemoeiing van het fonds thans een pracht zaak hebben. De Borgstellingsfondsen - er zijn er in ons land nog meer-zijn opgericht in het sombere crisistijdperk van de jaren dertig. Op initiatief van de Kamer van Koophandel te Amersfoort werd in 1936 de oprichtingsacte van de Stichting Borgstellingsfonds voor de Gelderse Vallei gepasseerd. Het stond de gemeentebesturen vrij om al dan niet tot aansluiting over te gaan. Daardoor gebeurde het voor de oorlog nog wel eens dat aanvragen om krediet of adviezen niet in behandeling konden worden genomen, omdat de be treffende gemeente niet was aangeslo ten. Gelukkig hebben de vroede vade ren later ingezien dat hulp aan midden standers in hun gebied mogelijk moest worden, om zodoende een gezonde mid denstand te krijgen. In het gehele ge bied van de Gelderse Vallei is momen teel alleen de gemeente Langbroek niet bij het fonds aangesloten. In de loop der jaren heeft de taak van het fonds zich verder uitgebreid. Naast de uitsluitend kredietverlening van vroeger, is het thans speciaal inge richt de in moeilijkheden verkerende kleine middenstander de helpende hand te reiken. Deze „helpende hand" telt vele vin gers. Om er enkele te noemen: be- drijfskredieten, bemiddelen in aan gelegenheden als voortzetting der zaak bij ziekte of overlijden, voor koming van een faïllisement, ge schillen omtrent personeelsaange legenheden en tussenkomst bij moeilijkheden met leveranciers, voorlichting en adviezen bij de in richting van een boekhouding, prijscalculaties, personeelsbezetting, aanschaffing van machines, inkoop- politiek enz. enz. Het Borgstellingsfonds is zodoende een instituut waar de kleine midden stander in het huidige gecompliceerde maatschappelijke en economische leven met zijn vele instanties, voorschriften, bepalingen en beperkingen, kan aan kloppen om een weg te vinden in deze doolhof. In de afgelopen 25 jaar zijn door het Fonds 1040 kredieten voor een totaal bedrag van bijna 2 miljoen gulden ver leend. Wanneer men in aanmerking neemt dat de 35 borgstellingsfondsen over het gehele land in dezelfde tijds periode 30.000 kredieten hebben ver strekt voor in totaal 47 miljoen gulden, dan mag het resultaat van de Gelderse Vallei van 2 miljoen, zeer gunstig ge noemd worden. (Zie verder pagina 4) Programma muziekweek „Prins Bernhard" gewijzigd In verband met het 25-jarig bestaan van het Tamboer- en Pjjpcrskorps „Prins Bernhard" wordt volgende week een mu ziekweck in Veenendaai gehouden. Het aanvankelijk bekendgemaakte programma is echter iets gewijzigd. De muziekweek zou maandagavond ge opend worden met een mars van de Vee- nendaalse harmonie „Caecilia", maar aan gezien alle leden deze avond niet beschik baar zijn, is het programma thans alsvolgt vastgesteld: Dinsdagavond: Opening van de muziekweek met een muzikale rondgang door het Boslaanplan van de Scherpenzeelse harmonie „Caeci lia". Woensdagavond: Concert op de Markt door de plaatselijke harmonie „Caecilia" en een rondgang door Veenendaal-west van het Tamboer- en Pij perkorps „Irene" uit Ede. Het restant van het programma volgt in ons blad van a.s. woensdag. Veteranen toernooi Op het voetbalveld van „Veenendaai" wordt vanavond de tweede wedstrijd in het veteranentoernooi gespeeld tus sen Veenendaai en BVC uit De Bilt. Do Ilollandia Tricotagefabrieken N.V. to Veenendaai, Alphen a.d. Rijn en Soest onderzoeken thans de mogelijk heid een confectie-afdeling op te rich ten in Loppersum (Groningen). Onder handelingen zijn gaande om in genoem de plaats een leegstaande school te huren met een capaciteit van onge veer 80 meisjes. Naar de directie meedeelde ligt het in de bedoeling op 1 augustus a.s. met de nieuwe confectie-afdeling te star ten. Deze uitbreiding is een gevolg van de steeds toenemende vraag naar pro ducten van bedoeld bedrijf en het feit dat men te kampen heeft met een per soneelstekort. Geruchten over vestigin gen in het buitenland werden door de directie als zonder meer onwaar be stempeld. Juist voor het ter perse gaan van dit blad, ontvingen wij een bericht dat in het „Fivel Nieuws" een weekblad voor Lop persum, is opgenomen over de vestiging van Hollandia Trico. Hieruit blijkt dat „één van Nederlands meest bekende industriën" begin juli in de voormalige Muloschool aan de Kruis weg te Loppersum een begin zal maken met de pijduktie van haar artikelen. De school is daarvoor omgebouwd tot een ate- Een hoeveelheid diamanten van onschatbare waarde ligt nog ergens in het uiterste Zuiden van Afrika verborgen. Twee Duitse officieren namen het geheim van de schuilplaats mee in het graf. De Pruisische baron von Schauroth, die kort geleden werd vermoord bij Kaap de Goede Hoop, had diamanten in zijn hand ter waarde van anderhalf miljoen. Wist hij en weten zijn moordenaars, waar de schat zich bevindt? tt zenden schapen. Toch was hij geen uitne- Het moet ergens ten zuiden van Kaap- r stad zijn, hoogstwaarschijnlijk onder gronds, dat op een zorgvuldig verborgen plek een uitgebreide collectie diamanten al sinds de tweede wereldoorlog begraven ligt. Tegen het einde van de oorlog had den twee Duitse officieren de opdracht, deze collectie naar Duitsland over te bren gen. In Afrika was niemand anders op de hoogte, tenminste zo dachten zij. Bij de inval van de geallieerden sneu velden de officieren; zij lieten geen enkele aanwijzing na omtrent de plaats, waar de diamanten zich bevonden. Zij sneuvelden vlak bij Kaapstad, waardoor de verwach ting bestaat, dat de schat zich daar in de buurt moet bevinden. Verscheidene avonturiers gingen op zoek, toen na de oorlog de opdracht en de dood van de officieren bekend werd. De eersten waren twee jeugdige Duitsers, Hans en Hermann Kohnberg, die na acht jonge Herdershond met tien spruiten De herdershond Pyttha van de fam. Steetsel aan de Middellaan te Veenen daai, is enkele weken geleden de ge lukkige moeder geworden van tien flinke en levenslustige baby-hondjes, een geboorte die in de hondenwereld vrij zeldzaam is. Het is de eerste worp van de drie jaar oude Duitse herder, wier stamboomnaam Carin van der Louwerhof luidt. De geboorte heeft een gehele dag geduurd, maar het honden gezin dat door deze onverwachte uit breiding een plaatsje in de badkamer heeft gekregen, maakt het nu uitste kend. Inschrijving Avondvierdaagse sluit zaterdag De inschrijftermijn voor de Avond vierdaagse op 14, 15, 16 en 17 juni a.s. in Veenendaai, sluit morgenavond. Be halve alle plaatselijke wandelverenigin gen, bestaat er ook veel belangstelling voor dit wandelfestijn uit andere plaat sen. De vierdaagse wordt georganiseerd door de SGWB. Tijdens de excursie van de Veenendaalse gemeenteraad heeft de bekende ralley- rijder Maus Gatsonides uit Bentveld op de Industrielaan zijn vinding - de Gat- someter voor electronische snelheidscontrole - gedemonstreerd. De gehele appa ratuur bestaat uit een tweetal draden die met een tussenafstand van ca. 10 meter over het wegdek gelegd zijn. Zodra nu een auto, brommer of ander voer tuig de eerste draad raakt komt bij de controlepost, die op een willekeurige af stand ingericht kan worden, een automatische teller in werking, die onmiddel lijk weer afslaat als het voertuig de tweede draad raakt. Van de teller kan de politieman zonder meer de snelheid op een kilometer nauwkeurig aflezen. Bo vendien bestaat de mogelijkheid op de meter een apparaat aan te brengen waar door de intensiteit van het verkeer gemeten kan worden. De Gatsometer, waar voor in het buitenland ook al grote belangstelling bestaat, kost ongeveer 1800,—. Behoudens goedkeuring van de raad zal de politie binnenkort tot aan schaffing van deze meter overgaan. De uitslag van de Gatsometer is rechts geldig, d.w.z. dat men op grond van de uitslag veroordeeld kan worden. Lyceïst schonk „Sparta" 500, De Veenendaalse lyceïst Jan Beyer, die, zoals wij reeds eerder schreven, een prijs gewonnen heeft van duizend gulden in een slagzinnenwedstrijd en een extra prijs van 500,welke hij aan een plaatselijke sportvereniging moest schenken, heeft dit bedrag aan de gymnastiekvereniging „Sparta" toe bedacht. Het bestuur heeft dit aanbod met zeer veel vreugde aanvaard en Jan Beyer als tegenprestatie een donateurs- kaart voor zijn leven aangeboden. De heer Beyer is zelf geen lid van Sparta. De bekende DOVO-speler Bertus Kroesbergen heeft overschrijving aan gevraagd naar de plaatselijke zaterdag- middagvoctbalvereniging G.V.V.V. Om trent de reden van deze overschrijving wenste men van de zijde van het DOVO-bestuur geen enkele commen taar te verstrekken. Uit welingelichte bron vernemen wij echter dat dit besluit van de ex-DOVO- er in verband zou staan met een schor sing wegens wangedrag, welke hem tot 1 juli a.s. was opgelegd. Bovendien zou hij niet hebben voldaan aan de op dracht van het DOVO-bestuur om zich hiervoor te verantwoorden. De thans 24-jarige Kroesbergen heeft vanaf zijn jeugd bij de rood-witten gevoetbald. Zijn plaats was overwegend in de voor hoede, terwijl hij ook meerdere malen in selectie-elftallen gekozen is. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Wonlngbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaai - Kanaal weg 2 - Tel. 2918 Deze maand bestaat de Twentsche Bank honderd jaar en naar aanleiding van dit eeuwfeest werden in tal van plaatsen in ons land waar de Twentsche Bank geves tigd, recepties gehouden en personeelsfeesten. Voor Veenendaai is deze receptie gepland en vanmiddag van half v(jf tot zes uur in hotel de Korenbeurs aan de Markt, waar ongetwijfeld vele relaties de directie zullen gaan gelukwensen. GESCHIEDENIS De Twentsche Bank-Vereniging B. W. Blijdenstein Co. werd in 1861 te Am sterdam opgericht met de rechtsvorm van commanditaire vennootschap. De Venno ten waren aanvankelijk een achttal, en reeds spoedig aanmerkelijk meer, Twentse industriëlen. De opzet van de bank was dan ook voornamelijk de financiering der exportzaken van de Twentse textielindu strie. Het duurde niet lang of de zaken breid den zich aanmerkelijk buiten de kring der oorspronkelijke deelnemers uit en nader hand werden ook de affectenzaken voor het bedrijf belangrijk. In 1880 stelde de bank „leendepots" in die meer dan 60 jaren hebben bestaan. Toen de Twentsche Bank-Vereniging be gin 1917 werd omgezet in de naamloze ven nootschap De Twentsche Bank N.V., was zij juist begonnen haar filialennet sterk uit te breiden. In het begin der dertiger jaren werden alle aangegane relaties met tal van gewestelijke banken, opgevangen in een volledige fusie en door talrijke an dere ondernemingen alsmede door stich ting van nieuwe kantoren bouwde ook na 1945 de bank haar net verder uit, dat thans ruim 160 vestigingen omvat. Behalve te Londen, heeft de bank in het buitenland geen eigen kantoren, maar wél correspondenten in alle landen der we reld. De bank heeft thans vele takken van bedrijf w.o. assurantiezaken, het con sumptieve krediet in de vorm van de Per soonlijke Lening, de depositoboekjes, be- leggings- en handelsvoorlichting, het ver mogensbeheer en het Bureau voor Pensi oenfondsen. De bank heeft sinds het zesde jaar van haar bestaan haar aandeelhouders altijd een divident kunnen uitkeren. Natuurlijk heeft zij meer dan eens in haar bestaan en vooral in de 30-erjaren, verliezen ge leden die haar op de reserve deden in teren, maar het kapitaal bleef daarbij steeds in tact. De personeelssterkte bedraagt nu meer dan 3000 werknemers. Winstdeling door het personeel kent de bank sinds 1871 waarbij lange jaren de personeelswinsten werden gereserveerd op een persoonlijke rekening die hetzelfde rentepercentage dijoeg als het dividend op de aandelen. Het vakan tieoord voor het personeel is het oude buiten „Groot Engelenburg" te Brum- men. RUITEN VERNIELD Twee jongens hebben woensdag uit baldadigheid alle ruiten van een direc tiekeet van de fa. Bruil in 't Hoorntje ingegooid. De politie heeft de zaak in onderzoek zodat het de jongens wel een paar spaarcentjes zal kosten. De vorige week b|j Zelfbedie ningszaak Van Laar, Herenstraat, Rhenen uitgegeven Valleiriks, is wederom niet gevonden. De pre mie is hierdoor weer gestegen met twee gulden vijftig, zodat de nieuw uit te geven riks met het nummer 22,50 waard is. Bij inlevering op ons bureau vóór a.s. donder dagmiddag 12 uur wordt de pre mie a contant uitbetaald. lier, met een ruime kantine. „Het is voor Loppersum van het grootste belang dat deze prachtige industrie zich hier blijvend zal vestigen", aldus het blad. Binnekort wordt in het kader van per- soneelswerving in Loppersum een voor lichtingsavond georganiseerd, terwijl alle mesijes in deze omgeving uitgenodigd zijn op woensdag 14 juni a.s. de Hollandia Trico in Veenendaai kosteloos te gaan bezoeken. JONGE HENNEN DOODGEBETEN Bij de fam. W. in de Smidstraat zijn in de nacht van woensdag op donder dag een aantal jonge hennen doodge beten. Vermoedelijk is de dader een hond. Landdag N.C.V.B. Ongeveer vijftig leden van de NCVB, afdeling Veenendaai, zullen de landdag van gewest Utrecht van de NCVB op donderdag 6 juni a.s. aan de Boslaan in Zeist bijwonen. De landdag begint 's morgens met een ontvangst, waarna de presidente van het gewest de opening zal verrichten. Ds. B. van Ginkel uit Amsterdam spreekt vóór de pauze over „Het duister bijbelboek in het kader van zijn tijd". Na dit referaat is er gelegenheid tot vragen stellen. Op de middagbijeenkomst voeren de leden van de afdeling Zeist-noord van de NCVB het spel „Vrouw en geloofs leven in de loop der eeuwen" op. VOOR DE JEUGD Ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan houdt de C.J.V. Veenendaai een feestweek van dinsdag 6 juni t.e.m. za terdag 10 juni. Het programma is als volgt samengesteld; Dinsdagavond: fietspuzzeltocht, vertrek vanaf jeugdgebouw aan de Industrie laan om 7 uur. Woensdagavond: volksspelen en kamp vuur, vertrek vanaf jeugdgebouw om half acht. Donderdagavond: speurtocht, vertrek vanaf jeugdgebouw om 7 uur. Vrijdagavond: volksdansfeest voor ie dereen, om half acht op het Slot. de Bruïneplein. Zaterdagavond: cabaret in jeugdge bouw om 8 uur. Deze avonden zijn toegankelijk voor iedere jongen en meisje vanaf 15 jaar. Ter bestrijding van de onkosten wordt een kleine tegemoetkoming gevraagd, n.l. voor alle 4 avonden 1,of 0,30 per avond. Ten slotte zjj nog vermeldt dat diverse prijzen beschikbaar z|jn ge steld. lAMES' m 3UN6HANS PRISMA PONTIAC voor betere uurwerken BED Voor het bezoek aan Bonn van Generaal De Gaulle op 19 mei, heeft men in Duitsland gezocht naar een bed dat lang genoeg is om de generaal goed te laten slapen. Men herinnerde ich dat er ergens in Zuid-Frank' rijk een bed moest zijn waarin hij al eens tot zijn volle tevreden heid de nacht had doorgebracht. De bezitter bleek het echter niet op de 19e mei ter beschikking te kunnen stellen. Daarom heeft men nu de beste beddemakcr van Bonn opgedragen om een ledikant naar maat te maken. FILLE T|jdens de jaarbeurs te Luik heeft zich aan de frans- helgische grens een verkeersop stopping voorgedaan van 17 km lengte. PAS OP De rechter te Greno ble heeft beslist dat een skiër wel degelijk net als een automo- bilist verantwoordelijk is voor de snelheid waarmee hij zich voort beweegt: hij moet onder alle om standigheden meester zijn van de situatie. Daarom gaf hij de skiër, die een andere skiër omver had geskied en die daardoor licha melijk letsel had opgelopen, een boeten van 4.101 franc. OPVOEDING (1) Ook een mid del om (oudere) kinderen te dwingen naar school te gaan: De chef van het garnizoen in Padang op Sumatra heeft een order doen uitgaan waarbij het vanaf heden verboden is dat an" alfabeten in het huwelijk treden. OPVOEDING (2) De Ameri kaanse minister van gezondheid wil een aantal scooterrijders in dienst nemen die tot taak krijgen autorijders te bekeuren die onder het rijden afval zoals boterham zakjes uit het portierraampje op de openbare weg werpen. OPVOEDING (3) Een r|jkc Amerikaanse professor heeft ln zijn testament bepaald dat z|ju beide zoons van 22 en 24 jaar in de erfenis zullen delen wanneer z|j aan bepaalde voorwaarden wat betreft karakter, intelligentie en lichamelijke gezondheid vol doen. Om dit vast te stellen heeft hij een commissie benoemd, die de twee jongelui op deze punten moet testen. Daarbij is een ge middelde vastgesteld. Voor elk punt dat een der zoons boven het gemiddelde komt ontvangt hij 400 dollar, maar voor elk punt dat hij er beneden blijft wordt eenzelfde bedrag afgetrokken. Er valt intotaal 175.000 dollar te ver delen. DAG De planeet Venus draait in tien aardse etmalen eenmaal om haar as, hebben de Russen vastgesteld. Een Vcnusdag duurt dus 240 uur. Is men er in discussie over een 450-urige werkweek? Geef dan maar de aarde! WIE ZEI DAT? „Intellectue len zijn tot de daad onbekwamen. Ik heb er nog nooit een ontmoet die in staat was een stuiver te verdienen." (Michèle Perrein) Op de foto: Maus Gat sonides (derde van links zonder hoed) geeft hier een uiteenzetting aan de gemeenteraad. Te oor delen naar de reacties is de raad vermoedelijk en bloc vóór aanschaf fing van de meter. maanden zoeken, gedesillusioneerd terug keerden. Over de Amerikaan David Kens- ley wordt verteld, dat hij twee jaar aan het graven is geweest naar de verborgen schat. In 1958 werd hij levenloos aangetrof fen met een hand vol diamanten. Mysteri eus is het, dat de onlangs vermoorde ba ron von Schauroth eveneens met diaman ten in zijn hand werd gevonden. Is er een geheimzinnige macht, die de diamanten beschermt? Van drie Italianen en vijf Duitsers is nog bekend, dat zij ook grondig gezocht hebben naar het kapitaal. Het waren al len jonge mensen tussen de twintig en der tig jaar, die systematisch en zeer nauw keurig te werk gingen, maanden achter een zwoegden en eindelijk de hoop op gaven. De Pruisische baron trok ongeveer vijf jaar geleden naar Zuid-Afrika. Hoewel hij over een kapitaaltje beschikte, kon hij beslist niet brillant genoemd worden. Ook hij wist van het mysterie van de diamantenschat, die nog nooit gevonden was. De baron begon een schapenfarm en zag kans binnen vijf jaar eigenaar te worden TE VEEL OP Op de Hoofdweg te Ederveen vertoefde zondag W. uit Lunteren, die wel wat te diep in het glaasje had gekeken. Hij werd ter ontnuchtering ingesloten. ER WERD DRUK GEVIST IN SPINNEMEER Op de eerste hengeldag van het seizoen was het reeds een drukte van jewelste aan het Spinnemeer. 's Morgens om vier uur hadden enkele enthousiastelingen zich reeds van een goed plaatsje verzekerd en wierpen de hengel uit. Om zes uur bleek een Veenendaler reeds dertig visjes te heb ben verschalkt. Voor het merendeel wordt in het Spinne meer de daar gepote voorn gevangen, maar ook karpers zijn geen uitzondering. Nu het Spinnemeer taboe is geworden voor eventuele zwemmmers kan de vis rustig gedijen en groeien en wordt nu de buit van de hengelliefhebbers groter. Me nig visje verhuisde dan ook reeds op die eerste juni in de verzameltas van de hen gelaar. mend organisator of zakenman. Hij was eerder een idealistische dromer, een ge lukzoeker, die urenlang alleen over de verlaten velden kon dwalen. Hij aanbad zijn twintigjarige vrouw en anderhalf-jarige dochtertje, had een grote voorliefde voor de natuur, voor renpaar den en voor diamanten. Op de avond van de moord verliet hij zijn vrouw voor een kort bezoek aan ken nissen, waarna hij haar af zou halen voor een schouwburgbezoek. Hij kwam echter niet terug en zijn vrouw vernam de vol gende dag door de radio, dat een onbe kende, zonder papieren, dood was aan getroffen naast zijn auto aan een eenzame weg. Uit de persoonsbeschrijving begreep mevrouw von Schauroth, dat het haar echtgenoot moest zijn. Zijn portefeuille, welke ongeveer een half miljoen moest bevatten, was geroofd, maar de diafrianten van driemaal zo veel waarde bevonden zich nog in zijn hand. Het kan zijn, dat de moordenaar geen verstand had van diamanten, dan wel ze niet heeft opgemerkt. In Zuid-Afrika ge looft men echter, dat de diamanten met opzet onaangeroerd zouden zijn en de moord plaats vond, om te laten weten, dat wie de diamanten vindt en ten eigen bate gebruikt, daarvoor met de ergste straf wordt gestraft. Omtrent het bezit van be paalde diamanten bestaat nog veel bijge loof in dit land. De baron vond de dood op 36-jarige leeftijd. De baron heeft tegenover zijn vrouw en enkele zeer intieme vrienden wel eens ge sproken over een spookkasteel, dat Pono ma heette. Dit kasteel zou gebouwd zijn door de Duitse officieren, die hier gedu rende de oorlog de diamantencollectie zouden hebben aangelegd. Het kasteel werd geheel verwoest, zo zelfs, dat de plaats waar het gestaan heeft niet is aan te wijzen. Baron von Schauroth was niet erg me dedeelzaam, zodat nooit bekend is gewor den, wat hij in werkelijkheid eigenlijk wist. Kende hij hen al van voor de oor log en wist hij wat zij van plan waren met de buit te doen? Had hij misschien ook een functie in verband met de op dracht en heeft hij, toen het mis ging, rustig zijn tijd afgewacht? Een feit is, dat het voor de baron geen belang had, de kostbare schat in zijn geheel op de markt te brengen; het aanbod zou de vraag dan verre overtreffen en de waarde zou aan zienlijk gedaald zijn. De baron had slechts een bescheiden verzamelingetje diamanten in zijn huis en kon hiermee uren bezig zijn met sorteren en rangschikken. In verband met de moord is een vreem deling aangehouden, waarvan de politie de naam nog niet heeft vrij gegeven. Het staat nog niet vast of hij werkelijk bij de moord op de baron betrokken is. In middels kent men de volledige waarheid omtrent de officieren en de mysterieuze schat nog niet en nu de baron niet meer spreken kan, is het de vraag of we het ooit zulen weten. Aanrijding op Cuneraweg Op de Cuneraweg heeft zich begin deze week een aanrijding voorgedaan tussen twee personenauto's, waardoor materiële schade ontstond. De G. uit Veenendaai, rijdende in de richting Achterberg wilde linksaf de Brinker- steeg inrijden en gaf hierbij niet tijdig richting aan. De automobilist v. d. H. uit 's-Hertogenbosch, die achter hem reed, kon zodoende een aanrijding niet meer voorkomen, met bovengenoemd gevolg. Muzikale avond v.v. „Renswoude" In gebouw Rehoboth wordt zaterdag avond 17 juni a.s. een muzikale avond ge houden van de voetbalvereniging „Rens woude". Hieraan werken mee het gezelschap de Happy Players uit Doorn. Dit is een groepje jongelui tussen negen en zestien jaar, dat zich in korte tijd een zeer goede reputatie heeft weten te verwerven. De opbrengst van deze avond is bestemd voor de aanschaf van een pomp op het voet balveld. GEBOREN: Gerritje d. v. A. Willigen- burg en R. Veldhuizen. HOGE ONDERSCHEIDING VOOR MR. JONKMAN. Premier de Quay heeft donderdag de voorzitter van de Eerste Kamer, Mr. J. A. Jonkman te zijnen huize in Den Haag, de versierselen overhandigd behorende b|j het Groot-Offi cierschap in de orde van Oranje-Nassau. De korte plechtigheid werd bijge woond door de Minister van Binnenlandse Zaken, Mr. E. H. Toxopeus. Op de foto zien we v.l.n.r.: Mr. J. A. Jonkman, mevrouw Jonkman, Minister E. H. Toxopeus en Minister President Prof. J. de Quay,

De Vallei | 1961 | | pagina 1