Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken „Er moet - en heel spoedig - een nieuw raadhuis komen!! hulder Voor de KANTONRECHTER Veenendaal geeft boze schop tegen overheids-deur: Maquette van nieuwe Chr. Technische School TWEE JAREN EUROMARKT (I) 35e jaargang WOENSDAG 7 JUNI 1961 Nr. 45 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeèl 22 juni opening Blokkendoos' ,De Nieuws uit de omgeving ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Reintje de Vos weer aktief? Scheepjeswol jeugdtournooi Nieuws van het Roode Kruis ELST Wat werd bereikt? Nog vele obstakel Wat nu weer MELIS OPTIEK Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 iUnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprtyzcn op aanvraag Minimum per advertentie ƒ4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 15 cent OM een nieuw raadhuis te krijgen is Veenendaal heel bescheiden begonnen, zogezegd met een beleefd klopje op de deftige overheidsdcur. Op het even beleefde „binnen" ging Veenendaal schuchtertjes zitten, legde de kaarten op tafel en zei: „Kijk, mijne heren, we zijn een groeiende plaats maar het onderkomen van de vroede vaderen c.s. is een soort achtergebleven gebied. Om hieraan een eind te maken, hadden we het zo en zo gedacht mogen wij uw gewaardeerde toestemming? AMBTELIJKE molens draaien langzaam, dat is wel algemeen bekend, maar in dit geval ging het zó langzaam dat Veenendaal, opnieuw de stoute schoenen aantrok en nu niet met een keurig gebogen vinger op de deur tikte nee, nu was het een gebalde vuist die driftig op de deur bonsde. De schuchterheid had plaats gemaakt voor (ge paste) boosheid. „Mijne heren, wéét u feitelijk wel hoe w\j om dat nieuwe gemeentehuis zitten te springen. Onze hele dienst zit in drie oude, gammele gebouwen. We hebben geld om te bouwen - één kik en we beginnen" DEN HAAG was Oostindisch doof. Af en toe kwam uit de Ooievaarstad een briefje met veel keurige woorden maar met weinig inhoud. Het kon nog niet de bouwmarkt te overspannen - nog even geduld hebben, stond er tussen de regels. Eind mei van dit jaar was de maat vol. „Zijn ze nou helemaal zei het college en het ge volg was een keiharde schop tegen de Overheids-deur. Er ging een brief naar de Minister van Volkshuisvesting en alle andere instanties die met de bouw te maken hebben, waarin - natuurlijk in beleefde ambtelijke termen - gesteld wordt dat het nu maar eens uit moet zijn. Als de heren het nut van een nieuw raadhuis nu nog niet in zien, dan moeten ze zelf eens naar de verrotte planken, de bekrompen ruimten en de noem-maar-op komen kijken! ZELFS GEEN RAADZAAL Tja, het is een begrijpelijkerwijs scherp gestelde brief die de minister op zijn bureau heeft gevonden. Zijne Excellen tie wordt erop gewezen dat in augustus 1957 al een aanvraag tot verkrijging van rijksgoedkeuring is ingediend en Veenendaal „tot haar grote spijt" deze nog niet heeft ontvangen. In verband hiermede wordt minister Van Aartsen onder de aandacht ge- groeien, over twee of drie jaar naast de drie bestaande gebouwen en een bin nenkort te plaatsen noodgebouw, een vijfde ruimte in gebruik zal moeten worden genomen. Afgezien van de grote extra kosten voor een zeer klein aantal jaren, brengt dit mee, dat weer minder efficiënt zal kunnen worden gewerkt. Reeds vanaf november 1941 wordt met noodvoorzieningen gewerkt. Om deze redenen verzoeken wij u nogmaals met klem de rijksgoedkeuring op de kortst bracht dat de gemeentelijke diensten in drie gebouwen zijn ondergebracht: Hoofdstraat 34 (het originele gemeente huis en eigendom); Hoofdstraat 92 (ge huurd winkelpand, waarvan de huur reeds per 1 juli 1960 door de eigenaar is opgezegd) en Hoofdstraat 42-44 met technische dienst en administratie ge meentewerken. En om het nog duide lijker te stellen, zeggen b. en w. dat de raadsvergaderingen, wegens het ont breken van een raadszaal, in een hotel moeten worden gehouden. Maar de „klachtenlijst" is nog groter. Als Zijne Excellentie verder leest (en niemand twijfelt daaraan) dan zal hij merken dat er op de secretarie perso neel bij moet komen, maar er kunnen geen bureaus meer bij. Er is geen ar chiefruimte, terwijl de bestaande ruim ten (zolder, gang, garderobe en een ge deelte van een kamer) in het geheel niet brandvrij zijn. Op tal van plaatsen is de zoldering al extra ondersteund. Wanneer er een vertrouwelijk gesprek moet plaats vinden, kan dat alleen op de trap gebeuren. B. en w. besluiten met: „Wij verwach ten dat, indien de administratieve werk zaamheden in het huidige tempo blijven De „telefoon centrale" van de gemeente Veenendaal, gehuisvest bij de afdeling Interne Zaken Hoofdstraat 92. In deze kleine ruimte van 3'/i x 5 meter staan 4 bureaus, 14 kasten en werken vier man personeel. mogelijke termijn te verlenen." Voor de sloop Ziezo, dat is onder de gewaardeerde aandacht van de minister gebracht en nu ja, nu maar wéér afwachten. Het is inderdaad zo helder als glas dat Vee nendaal er als besturend-deel bijzon der slecht .voor staat. Tal van veel klei nere gemeenten kunnen bogen op een raadhuis dat 'klinkt als een klok en Veenendaal, dat zich toch altijd be roemd op „dé industrieplaats van de Gelderse Vallei" zit in een stelletje ge bouwen waar bij wijze van spreken al leen de slopers belangstelling voor heb ben. Op sommige plaatsen heeft men de zolders moeten stutten en vooral in Hoofdstraat 34 verwacht men op de krakende en steunende vloeren ieder ogenblik via de kortst mogelijke weg de begane grond te bereiken. Niet voor niets is het gebeurd dat een zwaarlijvig heer er voor be dankte een kamer binnen te komen, omdat hij bang was door de vloer te zakken! Uit dit alles doemt de vraag op: had dit niet kunnen worden voorkomen? Hadden de vroede vaderen niet veel en WAGENINGEN: Tijdens de onlangs gehouden raadsvergadering is meege deeld dat de aanvankelijk voor de bouw van het nieuwe kantongerecht bestemde plaats op het Salverdaplein, bij nader inzien minder geschikt gevonden is. Het nieuwe kantongerecht komt nu naast het politiebureau, bekend als de Vis markt. DOORNEind vorige maand heeft de hervormde christelijke school het 40- jarig bestaan herdacht. Onder de tal rijke geschenken bevond zich o.a. een bandrecorder welke namens de oud leerlingen werd aangeboden, „om het personeelstekort enigszins op te heffen" HARSKAMP: De gemeenteraad heeft besloten aan de Julianastraat een wo ning met kantoorruimte te bouwen ten behoeve van de kantoorhouder van de PTT. Met inbegrip van de grondkosten is hiermee een bedrag van 63.000, gemoeid. BARNEVELD: Doordat er geen enkel lid aanwezig was is de ledenvergadering van „Plaatselijk Belang - VVV" welke in het concertgebouw zou worden ge houden, niet doorgegaan. Besloten is op nieuw een vergadering uit te schrijven. assurantiekantoor KERKE WIJK I67,<TE1.3000 VEENENOAAC Gevolmachtigde van de Insurance Company ot North America In de afgelopen drie weken zyn er in de omgeving van de Bergweg een kleine twintigtal kippen en enkele ganzen dood gebeten. Hoogstwaarschijnlijk moeten de ze slachtingen op naam van Reintje de Vos geschreven worden, die na een lange tyd van rust opnieuw actief is geworden. Overigens boft het dier, want men is er nog steeds niet toe overgegaan om een georganiseerde klopjacht op touw te zetten. DIEFSTAL VAN BROMFIETS Vrijdagavond kwam de Veenendaler B. aangifte doen dat zijn bromfiets, die hij achter hotel Vonk had geparkeerd, gesto len was. De politie toog onmiddellijk op onderzoek en slaagde er al spoedig in twee knapen, resp. 15 en 16 jaar oud, en ver blijvende te Maarsbergen, aan te houden. Zij hadden de bromfiets in Doorn ver kocht en van het geld goede sier gemaakt. veel eerder het mes op de keel moeten zetten? Hadden zij direct spijkers met koppen moeten slaan en niet jarenlang plannen wijzigen - plannen indienen - en weer plannen wijzigen? Hadden zij bijvoorbeeld tien jaar geleden al niet kunnen komen met een definitief plan en het vuur warm houden? Het zijn vragen waarop moeilijk ant woord is te geven. Nakaarten heeft wei nig zin, maar uit de lange lijdensweg van het nieuwe raadhuis kan toch de conclusie worden getrokken, dat, wan neer Veenendaal de zaak éérder en af en toe doelbewuster had aangepakt, er nu ongetwijfeld een nieuw raadhuis zou hebben gestaan. In één adem moet an derzijds gesteld worden dat in derge lijke zaken de beste stuurlui vaak aan wal staan en de vroede vaderen de laat ste jaren met man en macht aan het werk zijn het nieuwe raadhuis er bij de overheid door te krijgen. De „lijdensweg" Het plan om in Veenendaal een nieuw raadhuis te bouwen dateert (schrik niet!) reeds van 1938! Het toenmalige gemeentebestuur is in dat jaar naar Alphen aan de Rijn geweest waar een raadhuis in aanbouw was, om dat eens te bekijken. Of er veel moois te zien was, is niet bekend, maar het bezoek had tot gevolg dat twee jaar later een deskundig en lijvig rapport verscheen van burgemeester Mr. J. J. P. C. van Kuyk die met rode letters schreef: alle diensten moeten in één gebouw worden ondergebracht. Zie verder pag. 2 De nieuwe kleuterschool van de Stichting tot oprichting en instandhou ding van Chr. Kleuterscholen te Vee nendaal aan de Dijkstraat, zal op don derdag 22 juni a.s. officieel geopend worden. Als naam van de nieuwe school is gekozen „De Blokkendoos" welke di rect verbond houdt met de uitwendige vorm van het gebouw, die inderdaad aan een blokkendoos doet denken. Deze moderne opgezette kleuterschool biedt plaats aan circa 120 leerlingen. Momenteel heeft de stichting depen dances in gebouw 't Trefpunt, in de school van de heer Dilling aan de Bos- laan en in de kleuterschool aan de Nieuweweg. De nieuwbouw opent dus de mogelijkheid het kleuter werk te con centreren. Er is een prachtige speel plaats aangelegd met o.a. zebrapad waai de kinderen spelenderwijs geconfron teerd worden met 'net verkeer. Een dag na de opening, dus op vrijdag 23 juni, is er op school een kinderfeest. Inmiddels is de stichting alweer bezig met plannen voor een tweede nieuwe school in de Schrijvers wijk. Kerkdienst Ger. Gem. gaat niet door Men verzoekt pns mede te delen dat de kerkdienst van de Ger. Gem. gebouw O.C.B. van hedenavond, NIET door gaat. TEGEN PAAL GEREDEN In de nacht van zondag op maandag is de bromfietser O. uit Lienden op de Ker- kewijk tegen een paal gereden en heeft vermoedelijk een been gebroken. Zijn duo- passagiere, mej. K. uit Veenendaal, kwam er met enkele ontvellingen af. Dr. Bis schop verleende eerste hulp. IIOND DOODGEREDEN De hond van de heer D. aan de Vallei straat die maandagmiddag de weg over stak en tegen een passerende Volkswagen opliep, heeft dit met de dood moeten be kopen. Het voorfront van de auto werd ingedeukt. Zaterdag zijn de wedstrijden weer be gonnen van het Scheepjeswol jeugd- voetbaltoernooi. De inzet voor dit toer nooi is de Scheepjeswol-trofee, die vo rig jaar door Wageningen gewonnen werd. De trofee-houder bracht het er echter niet best af en verloor liefst met 4-0 van het Amersfoortse HVC. De overige uitslagen waren: WAVV-GVVV 6-2; Merino's-Zeist 4-1 en Esca-Ede 0-1. De finales word.-r-. a.s. zaterdag ge speeld. Berichten 'over bijzondere at tracties volgen nog. BROMFIETSER TEGEN AUTO Bromfietser v. d. H. uit Veenendaal kwam vrijdagmorgen op de Zuivelstraat een uitrit uitrijden en verleende geen voorrang aan een bestelauto, bestuurd door R. Een aanrijding was onvermijdelijk, met als gevolg dat de bromfiets flink werd beschadigd. Deze bank staat in een hok bij de bodekamer op het gemeentehuis Hoofdstraat 34. Dit is de enige accomodatie om gasten te ontvangen Nader commentaar lijkt ons overbodig. Dit is een maquette van de nieuwe Christelijke Technische School de Talma- sc-hool die over ruim twee jaar aan de Industrielaan te Veenendaal gebouwd zal zijn. Het ontwerp is van Architectenbureau H. Brouwer B.N.A. te Veenendaal en Ir. H. F. Mertens te Breukelen, terwijl als tuinarchitect de heer P. Blaauboer uit Wa geningen medewerking aan het geheel verleent. Dit miljoenenobject, dat een opper vlakte beslaat van anderhalve hectare, wordt eind deze maand aanbesteed. De drie-verdiepingen tellende theorie vleugel, loopt parallel met de Industrielaan en omvat, naast diverse andere ruimten zoals bestuurs-administratie- en dokters kamers, 12 theorielokalen en 3 vaklokalen. Links van de theorievleugel komt de zogenaamde gymvleugel, een gebouw dat uit twee verdiepingen bestaat: de begane grond wat als overblijflokaal wordt inge richt en de bovenverdieping dat geheel bedoeld is als gymzaal. Tussen beide vleugels bevindt zich de hoofdingang en hal. Voor de leerlingen is aan de achterzijde een aparte ingang ge projecteerd. Het derde gedeelte van het schoolcomplex gaat schuil achter de twee hoofdgebouwen. Deze laagbouw is in to taal 69 meter lang en 45 meter breed, te zamen een groot aantal praktijklokalen vormen moeten, om voldoende licht te deze praktijklokalen uitwendig één geheel vormen moeten om voldoende licht te krijgen, in het dak niet minder dan 200 koepeltjes aangebracht. Nog een interes sante technische bijzonderheid is, dat er ruim 450 palen geheid zullen moeten wor den, alvorens de bouwers aan de gang kunnen gaan. Op 29 juni a.s. wofdt de nieuwe school, met een max. capiteit van 500 leerlingen, aanbesteed. Om het mooie werk van het Rode Kruis te steunen - in het bijzonder de uitzending van patiënten - heeft de motorclub Veenendaal zich opnieuw be reid verklaard een oriëntatierit te orga niseren. Ook de voetbalverenigingen Dovo en Veenendaal zullen voor het zelfde doel medewerken. De oriëntatierit wordt gehouden op zaterdag 10 juni a.s. Nadere mede delingen hieromtrent volgen in ons blad van vrijdag a.s. De voetbalwedstrijd Dovo-BVC wordt op zaterdag 17 juni en Veenendaal-CDN (Driebergen) op zaterdag 24 juni a.s. gespeeld, 's avonds om 7 uur op het terrein van de thuis clubs. De inzamelingsactie verloopt inmid dels bevredigend en mocht de straat collecte op zaterdag 10 juni even gun stig verlopen als vorig jaar, dan mag men over het eindresultaat optimis tisch gestemd zijn. De maquette van de nieuwe Christe lijke Technische School te Veenendaal. In de laatste twee jaren hebben in het bestek van de internationale verhoudin gen twee verrassende veranderingen plaats gehad; ten eerste is Amerika door Rusland naar de tweede plaats geschoven en ten tweede is het na de laatste wereldoorlog als knock-out betitelde Europa weer in de ring gestapt. Er wordt niet meer gesproken van het „oude afgeleefde Europa", maar van het „jonge, levenskrachtige nieuwe Europa". 's Werelds meest op toernee zijnde president - De Gaulle - heeft in de afge lopen maanden het smeulende vuur van Euromarkt, Euratom en andere Europese organisaties weer wat aangewakkerd. Met het gevolg, dat er in de zes hoofd steden der Europese Unie weer levendige „Europa-debatten" plaats hebben. Op 1 januari 1959 werd de Euromarkt een feit. Het grote avontuur had een aanvang genomen; de eerste stap naar de verwezenlijking van een eeuwenoude wensdroom - een 'verenigd Europa - was gezet. Nuchter en heuglijk feit: de eer ste stap is geslaagd. Pessimisten voor spelden, dat de Euromarkt reeds in het oprichtingsjaar ten onder zou gaan. Heden, nadat er ruim twee jaren ver streken zijn, is de markt er nog. Hoewel het fundament wat zwak was en het bouwwerk nu en dan wankelde, gaat de opbouw voort, het geheel wordt meer solide en de vorm duidelijker. Het ge zamenlijk streven der zes heeft en zal nog heel wat stof doen opwaaien. Er ontstond een blok van 165 miljoen men- E.H.B.O.'ers slaagden in Eist Verleden week is er een einde geko men aan de cursus E.H.B.O., die afge lopen jaar is gehouden door de afdeling Eist (Utr.) van de Kon. Ned. vereniging E.H.B.O. en moest examen worden af gelegd. De examinator dr. Zwarteveen uit Utrecht maakte na afloop bekend dat zeven kandidaten waren geslaagd, n.ï. mej. H. Looien, mej. W. H. van Mourik en mej. T. A. v. d. Scheur. Verder slaagden de volgende heren: J. Ver mazen, C. Kapelleveen, W. J. Schrama en Joh. van Kooten. Na afloop warden de geslaagden door dr. Zwarteveen nog toegesproken en feliciteerde hij hun met het bereikte resultaat. Ook de voorzitter van de vereniging, de heer F. Roks, sprak de geslaagden toe. Tevens drukte hij allen op het hart om'vooral de oefenavonden te blijven bezoeken, want alleen met het behalen van het diploma is men er nog niet, alleen door intensief te oefe nen kan men zijn medemens in nood de beste hulp bieden. Elstenaar won prijzen met „spreken in het openbaar" Vorige week werden in Eist door de cursisten van de cursus „Spreken in het openbaar" van het instituut Van Driel, onder leiding van de heer Meyering, onderlinge wedstrijden gehouden. De eerste prijs ging naar de heer Joh. Drost uit Eist, die sprak over het on derwerp: Het wereldgebeuren. Tweede werd de heer W. Budding uit Rhenen en derde mevr. Bos uit Veenendaal. Zaterdag waren er te Zeist de dis- strictswedstrijden waar de heer Drost eerste werd met als onderwerp: De blinden. 's Avonds werden ook in Zeist de landelijke wedstrijden gehouden en hier wist de heer Joh. Drost beslag te leggen op de derde prijs met nu als onderwerp: Agrariërs verenigt U. Voorwaar een prachtig resultaat voor één van onze dorpsgenoten. Jaarvergadering E.H.B.O.-Elst De jaarvergadering van de afdeling Eist van de E.H.B.O. is door de leden matig bezocht. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter dat de af deling een vruchtbaar jaar achter de rug had. De heer A. A. v. d. Klift moest door drukke werkzaamheden als pen ningmeester bedanken, zodat in zijn plaats werd gekozen mevr. G. Klomp van Spanje. In de kascommissie kregen zitting de heren v. d. Burg, Laban en Klomp. Van de A., J. en G., drie 18- en 19-jarige amateur-wielrenners uit Arnhem, stonden gezamenlijk terecht voor het Wagenings kantongerecht omdat zij in Otterlo op een avond zonder licht gereden hadden met hun racefietsen. We trainen regelmatig door honderd km per avond te fietsen en omdat die dun ne banden nogal erg slijten van de dyna mo, rijdt op stille buitenwegen alleen de voorste met licht op, zetten de jongens, die met fietsbroeken en trainingspakken voor de balie verschenen, uiteen. Het interesseert me niet in het minst of uw banden al of niet slijten, repliceerde rechter v. d. Brand. Als u dat wilt voor komen, moet u maar niet in het donker gaan rijden. U zult u net als iedere andere burger aan de voorschriften moeten hou den en wij dulden niet, dat u de wet maar aan uw laars lapt. We hebben niemand in gevaar ge bracht, wierp Van de A. tegen. We reden maar 25 tot 30 km per uur en in het dorp zelf voerde we alle drie weer licht. U kunt niet weten of u iemand in ge vaar brengt of niet, vond de rechter. Als u iemand dood rijdt is het te laat. De officier, mr. Somerwil, eiste voor ieder 2 x 7,50 of 1 dag. Zou er niet iets af kunnen? vroeg Van de A. Wielrennen is een dure sport en wij moeten steeds van ons zakgeld bandjes en andere onderdelen aanschaffen. Rechter v. d. Brand kon echter niet veel medelijden opbrengen. 't Is een heel ernstige overtreding en ik ben dan ook niet van plan het gebrui kelijke tarief toe te passen, zei hij. Voor ieder 25,of 5 dagen. Nounou...., schrok Van de A. U zult eens af moeten leren ander mans leven voor uw eigen genoegen in gevaar te brengen. Als het nog eens ge beurt gaat u achter de tralies, waarschuw de mr. v. d. Brand. S., chauffeur te Veenendaal, had op de stopkruising Buurtlaan-West-Buurtlaan- Oost - Stationsweg - Prins Bernhardlaan te Veenendaal met een autobus geen voor rang verleend aan een personenauto. Daar bij was een aanrijding ontstaan. Vrijdag voor het Wagenings kontongerecht kon S. echter nog steeds niet inzien, dat hij een fout gemaakt had. Ik heb wel gestopt en wel voorrang verleend, hield hij vol. Hoe verklaart u die botsing dan? wil de rechter v. d. Brand weten. De bestuurder van de personenauto reed veel te hard, legde verdachte uit. Dat is iets wat aan uw fout niets toe of af doet, meende de rechter. De getui gen zeggen overigens, dat u zonder stoppen het kruispunt opgereden bent. Dat zou ik nooit doen, riep verdachte verontwaardigd. Daarvoor is het daar veel te gevaarlijk. Ik heb stil gestaan en daar na kon ik rustig optrekken, want de weg was vrij. Blijkbaar toch niet, antwoordde mr. v. d. Brand droog. De botsing zelf bewijst uw schuld. Een zeer ernstig feit, al is de ver dachte een andere mening toegedaan, oor deelde de officier. Geen voorrang verle nen op een stopkruising is een van de erg ste overtredingen. Ik had eerst alleen een boete van 75,— of 15 dagen willen vra gen. Nu uit het verweer van verdachte blijkt, dat hij niet op de weg thuis hoort, voeg ik aan mijn eis een ontzegging van de rijbevoegdheid toe voor de tijd van een jaar. Rechter v. d. Brand wilde verdachte nog een kans geven en maakte daarom de ont zegging voorwaardelijk. De boete bleef ge handhaafd. sen; dat gaf te denken. Tegenover de „zes", kwam onder leiding van Enge land de „zeven". Wel kan men bij de Euromarkt niet direct van een politiek blok spreken, maar wat niet is, kan komen. Eén ding staat als een paal boven water: Engeland, Amerika en Rusland houden het ondernemende zestal nauw lettend in het oog. Dat handel en industrie, landbouw en scheepvaart door het voortdurend minder worden van remmende bepalin gen meer leven werd ingeblazen. Het enthousiasme is teruggekeerd. Omzet ten worden groter, paperassenbundels kleiner, de welvaart is gestegen. Koste lijke groenten, met de grootste zorg gekweekte tomaten en druiven - dit laatste geldt vooral voor Italië en Frankrijk - verhuizen in mindere mate naar de mestvaalten. Bloembollenvelden bevinden zich niet uitsluitend tussen Leiden en Haarlem, doch tevens bij Parijs, Düsseldorf en Turijn. Franse schoolkindertjes worden naar school gezonden met Hollandse taai-taaipoppen, uw melkboer wandelt 's zondags zichtbaar tevreden met een Italiaanse hoed. Belgen en Duitsers roken voor een redelijke prijs een prima Nederlandse sigaar. Een Dauphine kost in Duitsland 400,minder en een Volkswagen in Frankrijk 450,min der dan in het land van herkomst. De Nederlandse huisvrouw kan kie zen tussen Westlandse kasdruiven en Italiaanse zondruiven, de prijzen zijn gelijk, maar wat een verschil in smaak! In de komende jaren valt er niet meer te kiezen, doordat de honingzoete im portdruiven veel lager geprijsd zullen zijn dan het eigen produkt. En die arme Westlandse tuinders dan? Die zijn al hard bezig over te schakelen naar de meer winstgevende sierbloementeelt. Langzaam maar zeker wordt de samen werking hechter en het vertrouwen in de toekomst groter. De handel tussen de „zes" wordt soe peler gemaakt. In 1959 en 1960 hebben reeds twee invoerrechtverlagingen - elk van 10 - plaats gehad. De derde ver laging zal plaats hebben in 1962, de vierde in 1963, de vijfde in 1965 en de zesde in 1966. In 1969 zullen tussen de landen van de Gemeenschappelijke Markt geen invoerrechten meer geheven wor den. In 1971 kunnen Nederlanders zich zonder vergunning vestigen op het grondgebied der Europese Unie. In datzelfde jaar (of misschien reed eerder) is het paspoort een museumstu: geworden. Maar voor dit alles werkelijkheid zo" zijn moeten er nog heel wat hindernis sen genomen worden. Al zou de in- e i uitvoer onbelemmerd kunnen plaat hebben, dan nog stuit men op onvoor ziene moeilijkheden, welke vooral op het gebied van de afzet, het smaakver schil en afwijkende levensgewoonten liggen. Want hoeveel overredingskracht zal men moeten bezitten om een over- geciviliseerde Parijzenaar te bewegen een „Hollandse Nieuwe" bij de staart te pakken? Wat zal Antonio, de Italiaanse olijvenplukker, moeten beginnen met een prachtig vloerkleed? Misschien zal de goede man het als deken gebruiken of er 's nachts zijn scooter mee bedek ken, maar het op de vloer in de huis kamer uitspreiden en er dan over lopen - dat nooit! Hoe kan een Franse levensmiddelen exporteur zijn blikjes slakkenpastei in Duitsland en de Benelux importeren? De Italianen voegen vitamine in hun kaas, maar in Frankrijk is dit verboden, i De Fransen mengen boorzuur en anti- j septische middelen in de margarine, maar dat is onbestaanbaar in Duitsland. De Duitsers produceren kunstmatige crèmes zonder vethoudende stoffen, maar dit gaat heel bezwaarlijk in Frank rijk. Op technisch gebied: de nog geens zins voltooide standaardisatie, de ver schillende dimensies, de hinderlijke verschillen in volt en watt. De grote handschoenen en schoenenmaat van de noordeling, de eeuwig jagergroene cos- tuums van de Duitser en de smalle heu pen van de Frangaise. Het verschil in de lunchpauzen: de Hollander nuttigt zijn boterhammetje in drie kwartier of een uur. De Duitser in twintig minuten - viele Arbeit was. Monsieur Durand en signor Perronicini gaan na de gan zenlever en de spaghetti een paar uren in retraite. Van Duinkerken tot Reggio is het van twaalf tot drie of vier uur 's middags moeilijk zaken doen. In Duitsland en de Benelux sluiten de meeste kantoren om vijf uur 's middags, In Zuid-Europa wordt op deze tijd een kopje zwarte koffie gedronken. Het werk eindigt hier om zeven of acht uur 's avonds. Een harde noot om te kraken is de taal; speciaal het technisch Frans en Duits levert veel verwarring en tijd verlies. Er heerst een nijpend gebrek aan bekwame vertalers en reeds is de gedachte geopperd om voor technische uitdrukkingen een soort esperanto sa men te stellen. Alle begin is moeilijk en geleidelijk aan zullen de struikel blokken verdwijnen. In Engeland worden kleren aan do markt gebracht die gemaakt zijn van met schuim gevoerde wollen soffen. In Rusland is een begin gemaakt met de aanleg van de grootste gasleiding ter wereld over een afstand van ruim 4000 km. Bij verdeling van het water van een put in Perzië brak een gevecht uit waarbij zeven mensen omkwamen. Oostenrijk telt thans 4000 blinden, waarvan 800 blind geworden zijn door oorlogsverwondingen. Voor ze aan belangrijke wedstrijden deelnemen, scheren de Australische topzwemmers hun borst en benen om zo min mogelijk weerstand te ver krijgen. DE LAATSTE Op deze foto staat de laatste boom langs de Veenendaalse- straatweg nog fier rechtop, maar luttele uren daarna was ook hem hetzelfde lot beschoren als zijn voorgangers. De eertijds zo prachtige laan wordt nu „op gemaakt" voor het snelverkeer dat vrij spel krijgt en zich niet meer hoeft te bekommeren om deze natuurrijke „sta-in-de-weg" H00FD5TP.5I TEL 3184 VEENENDBP Een 22-jarige Amerikaanse vrouw heeft voor de vierde keer in vier ja?i tijd op de 27e mei een baby gekregen Indonesië is voornemens een ha,f miljoen bijbels in te voeren voor d ca. 6 miljoen christenen die het lar i telt. Bij noodweer in Macedonië zijn ve' mensen gewond door hagelstenei waarvan sommige 250 gram wogen. De burgemeester van de Franse plaats Dijon heeft het gebruik van draag bare radio's in het openbaar verboden.

De Vallei | 1961 | | pagina 1