Morgenavond „Die Jahreszeiten" in Ouwenhands Dierenpark RHENEN Marktberichten VOOR DE VROUW RENSWOUDE ELST AMERONGEN SCHERPENZEEL ARAM De rode burcht van Iphanca ELKE AVOND MUZIEK IN VEENENDAAL De muziekweek van het Chr. Tam boer- en Pijperkorps „Prins Bernhard" is in volle gang. De opening werd dins dagavond verzorgd door de Scherpen- zeelse harmonie „Caecilia" die het Bos- laanplan trakteerde op pittige muziek. Jammer was het dat de muzikanten door het slechte weer gedwongen wa ren voortijdig te vertrekken. Voor vanavond staat een concert op de Markt op het programma door de plaatselijke harmonie „Caecilia", ter wijl het Tamboer en Pijperkorps „Irene" uit Ede een muzikale rondgang maakt door Veenendaal-west. De afmars is bij hotel Vonk. Donderdagavond is het de beurt aan de jubilerende vereniging zelf. „Prins Bernhard" vertrekt dan om acht uur vanaf het repetitielokaal aan de Klaas Katerstraat om een tocht te maken door de woonwijk het Franse Gat. Het sluitstuk is de grote Pijpermiddag op zaterdag 10 juni a.s., waarover nadere mededelingen volgen. Volgende week 17e avond vierdaagse De wandelliefhebbers uit Veenendaal en tal van andere plaatsen zullen hun hart kunnen ophalen b\j de volgende weck te houden Avondvierdaagse van de NWB. Men rekent op een ongeveer gelyk aan tal tippelaars als vorig jaar (1100) en wan neer de weersomstandigheden gunstig zyn beloofd het een interessant sportevene ment te worden. Er zijn twee afstanden, nl. 15 en 20 km terwijl de route enigszins gewijzigd is. Zo voert het parcours twee avonden door de bossen. Het verzamelpunt op zaterdag 17 juni a.s. is ditmaal bij kamp Dijkstraat. Op deze plaats kunnen de deelnemers bloemen aangeboden worden, waarbij het publiek beleefd doch dringend wordt verzocht pa- pierresten e.d. niet op de weg te gooien. De intocht geschiedt met medewerking van muziekkorpsen via Dijkstraat, KI. Kater straat, Kerkewijk naar het eindpunt, de O.L.-school aan de Sandbrinkstraat. De nainschrijving voor deze tocht is vastge steld op zaterdag 10 juni a.s. bij de heer Breekveld. Dr. SI. de Bruinestraat 121. C.J.V. viert tweede lustrum Het Christelijk Jongeren Verbond afd. Veenendaal viert deze week het 10-jarig bestaan. Gisteravond was er een fiets- puzzeltocht voor de jeugd met als start punt het jeugdgebouw, terwijl er voor vanavond volksspelen en kampvuur en voor morgenavond een speurtocht op het programma staan. Het C.J.V. werd in februari 1951 door de heer G. de Ridder, leraar aan de H.B.S. opgericht. De afdeling stelde zich ten doel de jeugd te helpen in zijn weg naar volwassenheid op christelijke grondslag. Men .deed en doet dit op velerlei ma nier, zoals volksspelen, buitentochten, dis cussie-avonden, lezingen enz. Bij de op richting bestond er grote belangstelling voor, n.l. ruim honderd leden, terwijl er nu nog slechts acht over zijn. Bij de vie ring van dit feest is men er speciaal van uitgegaan iets te doen voor de jeugd, naar aanleiding waarvan een interessant pro gramma is opgesteld. Wèl hebben alle do nateurs een stofdrukdoekje ontvangen dat door de CJV-ers zelf ontworpen en ver vaardigd is. Het bestuur bestaat uit voorzitter W. v. d. Weerd, secretaresse Ineke v. Huisste den en penningmeester Eib v. Voorthuy- Afscheid ds. C. J. Smelik Ds. C. J. Smelik zal zondagmiddag 25 juni a.s. om half drie afscheid ne men van de Gereformeerde (vrijge maakte) kerk te Veenendaal en twee dagen later, n.l. dinsdagavond 27 juni a.s. om acht uur in de Noorderkerk, na vooraf in diezelfde dienst te zijn be vestigd door zijn broer ds. J. M. Smelik uit Almkerk-Werkendam, intree doen als predikant van de Gereformeerde (vrijgemaakte) kerk van Bunschoten- Spakenburg, waar hij beroepen is in de vakature van de vierde, nieuw ge stichte predikantsplaats. Ds. Smelik werd op 3 juni 1931 uit een predikantsgezin te 's-Gravenhage geboren. (Zijn vader, ds. J. Smelik, die ongeveer een jaar geleden te Gronin gen is overleden, was toen predikant van de Ger. kerk van Loosduinen). Hij bezocht eerst een gymnasium te 's-Gra- venhage, daarna het gemeentelijk gym nasium te Apeldoorn en studeerde ver volgens verder nog aan de theologische hogeschool, Broederweg 15 te Kampen, waar hij in het voorjaar van 195(j zijn kandidaatsexamen aflegde. Nadat de heer Smelik in april 1956 na praepara- toir examen door de classis Groningen was beroepbaar verklaard in de Ger. (vrijgemaakte) Kerken in Nederland, werd hij op 16 september van datzelfde jaar (1956) door zijn vader, wijlen ds. J. Smelik uit Groningen, bevestigd als predikant van de Ger. (vrijgemaakte) kerk van Veenendaal. Ds. Smelik werd dit jaar afgevaar digd naar de particuliere synode van Utrecht. Verder was hij tijdens zijn ambtsbediening te Veenendaal o.a. voor de particuliere synode van Utrecht de- putaat voor de zending op Nieuw-Gui- nea; in de classis Amersfoort examina tor inhoud Heilige Schrift en sinds 1957 voorzitter van de afdeling Veenendaal van het Nederlands Bijbelgenootschap. DUIVENNIEUWS De leden van de postduivenvereniging „De Snelpost" uit Veenendaal hadden hun duiven het afgelopen weekeinde ingezet vanaf Tergnier. De uitslag was: C. van Ginkel 1, 9; G. J. van Manen 2; B. Feyth 3; A. van Asselt 4, 7; C. van Asselt 5, 12; C. van de Weerd 6; M. J. v. Stempvoort 8, 25; B. van Kesteren 10; J. van 't Veen 11; C. Donkelaar 13, 18; P. W. van Zetten 14, 20, 24; Bovenkamp-Rozenboom 15, 23; J. van Geerenstein 16, 17, 19, 21, 22; E. Heiwegen 26; H. Ulrich 27; A. J. v. d. Kolk 28. AL HAD U tien hoofden en twintig han den, dan nog kwam U er te kort om alle hulp te bieden die er dagelijks nodig is. Dat is geen werk voor één man, niet voor honderd, niet voor duizend. Dat kan alleen een organisatie die in een eeuw haar doelmatigheid heeft opgebouwd en ver beterd. Dat kan het Rode Kruis, maar dat kan het al leen met UW steun. Jongetje onder auto Dinsdagmiddag is het 2-jarige zoontje van de fam. De K. aan de Middellaan onder een auto gekomen. Het kereltje liep achter een stilstaande vrachtauto om de weg op, juist op het moment dat de automobilist B. uit Veenendaal pas seerde. Het jongetje is met een gebro ken been naar het ziekenhuis overge bracht. Politic hengelde De Politie Sportvereniging Veenendaal heeft deelgenomen aan een groot hen- gelconcours te Gorkum. De deelnemers Visser, Binsbergen, Hoekstra en Stuit, behaalden ieder een individuele prijs. Voor een groepsprijs kwam het Veenen- daalse team niet in aanmerking. OPROEP Maandagmiddag omstreeks 13.00 uur deed zich op het kruispunt Hoofdstraat-Zandstraat-Hoogstraat een aanrijding voor, waarbij be trokken waren de 21-jarige brom fietster mej. H.' (24), eveneens van fietser mej. H. (24), eveneens uit Veenendaal. Beiden kwamen van de richting Hoogstraat. Daar er bij het onderzoek nog geen getuigen gevonden zijn, verzoekt de Inspec teur van Politie degenen die het ongeval hebben zien gebeuren, zich ten spoedigste met voornoemde in specteur in verbinding te stellen. (Telefoon 3636.) Wanneer de COV „Euphonia" uit Rhcnen morgenavond in Ouwehands Dierenpark de eerste tonen inzet van „Die Jahreszeiten" van Joseph Haydn, dan betekent dit niet alleen een cultureel hoogtepunt voor onze omgeving, maar tevens een primeur voor Nederland, omdat dit onvergetelijke werk nog nooit eerder in de openlucht is opgevoerd. Voor het dan ook zover was, zyn er door de dirigent Gijsbert van Zanten en de koorleden, bergen werk verzet. De legpuzzel is nu echter één geheel geworden en als de weersomstandigheden Euphonia gunstig gezind zijn, wordt een zeer grote belangstelling verwacht. Gecostumeerd Gebrek aan een geschikt decorum heb ben de organisatoren niet gehad. Ten eer ste zullen zowel de solisten Annette de la Bije sopraan, David Hollestelle bas en Jan Waayer tenor als het koor, dit werk in historische klederdracht uitvoeren, terwijl de plaats van handeling een passende om lijsting geeft. In totaal zijn et ongeveer 2000 zitplaat sen. Voor de voor-verkoop bestond al gro te belangstelling o.a. uit Arffsterdam en tal van andere grote steden. De uitvoering wordt gegeven in de schelp tegenover het restaurant in het park. De plaatsen zijn in een halve-maan- vorm opgesteld, terwijl de schelp aan alle zijden is uitgebouwd om koor, solisten en orkest te kunnen bergen. Een der voordelen hiervan is dat bij re genachtig weer weer de uitvoering door gaat en het publiek een (droge) plaats kan vinden in het restaurant. Bovendien is men hiermee dichter bij de oplossing van het probleem van een juiste akoustiek geko men. Immers door deze uitbouw wordt het geluid min of meer samengebundeld, terwijl de bomerwen het hotel als klank borden dienst doen. Om het geheel te completeren zal er een geluidsinstallatie aangebracht worden. Het werk Die Jahreszeiten is een machtige com positie van Joseph Haydn, die hij op 70- jarige leeftijd schreef. In het stuk komen voor de solo partijen van Simon een pach ter (bas), Hanne diens dochter (sopraan) en Lucas een jonge boer (tenor). Het stuk begint met een ouverture waarin de over gang, van de'winter tot de lente wordt getekend. Simon deelt mee dat de winter verdwijnt, waarop Hanne zegt, dat de zoe le zuidenwinden de nadering van de lente aankondigen, waarop het koor der landlie den invalt met het prachtige koor. Later schilderen Lucas en Simon het aanbreken van de zomerdag, waarbij het opkomen der zon geniaal vertolkt wordt. Druk bezochte receptie Twentsche Bank Ter gelegenheid van het eeuwfeest van de (landelijke) Twentsche Bank N.V. is vrijdagmiddag in de bovenzaal van hotel de Korenbeurs een receptie gehouden van het kantoor Veenendaal. Zeer vele relaties van de bank kwa men de directie deze middag hun ge lukwensen aanbieden, hetgeen vaak vergezeld ging van fraaie geschenken. Ook het grote aantal bloemstukken bracht tot uiting dat de bank zich ook in Veenendaal een goede reputatie heeft verworven. Voor het personeel was zaterdag dé grote dag toen gezamenlijk met andere kantoren in de district feest werd ge vierd in Alphen aan de Rijn. Alle bankrelaties tenslotte, ontvingen per post een keurig verzorgd boekwerk dat in verband met het eeuwfeest is vervaardigd. BEDANKT VOOR BEROEP Ds. Jac. Vermaas, Ned. Herv. predikant alhier ontving voor de tweede maal bin nen korte tijd een beroep van de Ned. Herv. gemeente van Lunteren. Ook voor dit beroep heeft Ds. Vermaas bedankt. GOUDEN ECHTPAAR 50 jaar geleden traden de heer en mevr. Diepeveen-van de Scheur met elkaar in het huwelijk en zaterdag a.s. zal dit feit worden herdacht. Uit het huwelijk van dit gouden echt paar zijn 5 kinderen en 10 klein-kinderen geboren. De bruidegom, die 73 jaar oud is en de bruid, die één jaar jonger is, genieten beiden een goede gezondheid. Wij zijn er zeker van dat het bruids paar a.s. zaterdag veel felicitatiebezoek in de woning Zandstraat 92 te verwerken zal krijgen en bij de vele gelukwensen, die zullen worden aangeboden voegen wij van harte de onze. Als een groot onweer voorbij is, begint de herfst. In dit gedeelte wordt o.m. geschetst het oogsten der vruchtbomen en de vro lijkheid die daarbij de harten van de kna pen en meisjes vervult. De velden zijn daarna kaal, er komt een jagerstoet. En met de onnavolgbare uitbeelding van de winter met o.a. de belevenissen van een eenzame wandelaar, is het werk ten einde. GARANTIEFONDS „FORELLEN" H£t garantiefonds voor de lan den ontmoeting dames Nederland - U.S.A. in het natuurbad Ouwehand op de Grebbeberg, te organiseren door de R.Z. en P.C. „De Forellen" groeit nog steeds, dank zij een daartoe door een Rhenens zakenman genomen initiatief. Wij konden melding maken, dat er tot nu toe 272,50 bijeen was gebracht. Het zwemclubbestuur kreeg thans een toezegging van een plaatselijke vereni ging in een geheel andere tak van sport van 100,Daarmee is thans het fonds gestegen tot 372,50. DERDE PLAATS VOOR RHENEN S ROODE KRUIS In Zeist werd de ploeg van het Rhenense Roode Kruis, welke deelnam aan de dis trictswedstrijden in het verlenen van eer ste hulp, derde. Rhenense heren gaan het steeds beter doen. De sopraan Annette de la Bije die in „Die Jahreszeiten" de rol van Hanne vervult. OOSTENRIJKSE AVOND In het kader van de organisatie van buitenlandse weken, wordt in hotel „Het Wapen van Hardenbx-oek" woensdag de eerste Oostenrijkse avond gehouden met film en lezing. Medewerking wordt verleend door het Oostenrijkse verkeersbureau hier te lande. BOUWKASWONING IN RHENEN Aan de Spoorbaanweg te Rhenen wordt voor rekening van de heer L. Westdijk te Maassluis een woning gebouwd door het aannemersbedrijf fa. A. Klomp en Zn te Eist (U), onder architectuur van F. Klein uit Groningen en onder toezicht van het N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. GEMEENTEPERSONEEL GAAT UIT Leden van de gemeente-personeelsver eniging gaan op woensdag 14 juni a.s. een dagje uit. Op het programma staat een bezoek aan de luchthaven Schiphol, een etentje en in de avonduren een bezoek aan de musical My Fair Lady. i Eiermarkt: aanvoer 90.000 stuks. Prijzen van 13.45 tot 13,75 per 100 stuks. Han del vlug. Biggenmarkt: aanvoer 80 stuks. Prijzen van 56,tot 78,per stuk. Handel traag. HONDE GEVOELIG VOOR DIELDRIN De laatste jaren is bij een groot aantal herdershonden in Nieuw Zeeland een Diel- drinvergiftiging geconstateerd en nieuwe gevallen worden nog steeds gemeld. Hon den zijn zeer gevoelig voor deze stof, wel ke in sommige bestrijdingsmiddelen voor komt. Bij proeven is gebleken, dat een normale sterkte reeds voldoende is om de hond te doen sterven. Bij onderdompeling kan de hond iets doorslikken en ook zou het ver gif door de huid kunnen dringen. Wanneer de schapen behandeld worden met een middel dat Dieldrin bevat, dienen de hon den uit de buurt te worden gehouden. Ook als het middel verspoten of verstoven wordt dient men de honden uit voorzorg ie verwijderen. Sla wat slaatjes uit de maatjes Het gehele jaar door kunnen we ge nieten van ons hoog geroemde zeeban ket, hetzij in de vorm van verse haring, dan wel gemarineerd of gezouten maar het meest wordt door velen de verruk kelijke „Hollandse Nieuwe" gewaar deerd. In een land, waar haring bij de vleet wordt gevangen, moet deze kos telijke vis vaak op tafel verschijnen. In restaurants worden de maatjes wel met veel eerbied op ijs geserveerd, thuis en „aan de kar" eten 'we ze minder eer biedig, maar zker niet met minder ge noegen en minder smaak. Behoort u niet tot degenen, die haring uitsluitend „naturel" wensen te genieten, maakt u er dan de volgende hapjes eens mee. RECEPTEN VOOR 4 PERSONEN Wij weten, dat de maatjesharing op verschillende manieren verwerkt kan worden. Hieronder volgen er enkele. Katwijkse roem 3 maatjesharingen, 4 dikke plakken groene komkommer, Va bosje rode ra dijzen, 2 eetlepels slasaus, ongeveer 1 eetlepel olie en Va eetlepel azijn, peper, zout, citroensap, een mespuntje papri kapoeder. De haringen schoonmaken en in stuk jes snijden. De plakken komkommer wassen en in kleine blokjes snijden. De radijsjes van het groen ontdoen, wassen en in blokjes snijden. De slasaus ver mengen met de olie en de andere ingre diënten. De stukjes haring, komkommer en radijs dooreenmengen en in glazen schaaltjes, schelpen of coupes overdoen. De saus erover schenken. Haringhapje op toast 2 maatjesharingen, een stuk groene komkommer, 2 tomaten of enkele olij ven, ongeveer 2 eetlepels citroensap of azijn en 2 eetlepels slaolie, peper en zout, een pakje grote ovale toast, boter of margarine. De haringen schoonmaken en in stuk ken snijden ter grootte van de toastjes. De komkommer wassen en in plakken snijden. Een sausje maken van het ci troensap of de azijn, de olie en peper en zout en de komkommer hierin 10 a 15 minuten marineren. De komkommer goed laten uitlekken. De toastjes dun besmeren met boter oï margarine en kort voor het gebruik beleggen met schijfjes komkommer en een stukje ha ring. De toastjes garneren met halve plakjes tomaat of plakjes olijf. Ter afwisseling kan ook tomaat ge bruikt worden als ondergrond voor de haring, en komkommer als garnering. Haring met groene kruidensaus 2 maatjesharingen, 2 eetlepels mayo naise, 1 eetlepel azijn, 2 eetlepels fijn gehakte peterselie, 1 eetlepel fijngehakt selderijgroen, V« eetlepel tomatenket chup, 1 mespuntje paprikapoeder, (ci troensap) mosterd, enkele koude ge kookte aardappelen, een paar sla-blade ren. De haringen schoonmaken en halve ren. De mayonaise vermengen met de azijn (citroensap), kruiden en ketchup. De sla-bladeren wassen en drogen. De aardappelen in plakjes snijden. De ha ringen op de sla leggen- en de saus er over gieten. De aardappelplakjes dak pansgewijs er naast leggen. Wandelaars genoten van natuurschoon Een kleine duizend wandelaars hebben zaterdagmiddag genoten van het prachti ge natuurschoon in Rhenen en omgeving, dank zij de organisatie van een wandel tocht over vier afstanden, georganiseerd door de wandelsportvereniging „DVJ". Op het Grebbekerkhof werden ter herdenking van de gevallenen in de tweede wereld oorlog door verschillende deelnemende groepen kransen en takken gelegd. De uit slag van de tocht, waarvoor wethouder W. Klaassen in hotel „De Koning van De nemarken" de prijzen uitreikte, was als volgt: 20 km senioren: le pr. „Ritmeester"-Veenendaal 490 pnt (wisselbeker); 2e pr. „De Vrolijke Zwervers"-Opheus- den 455 pnt; 3e pr. „Vriendenschaar"-Bennekom 450 p. 4e pr. „Scheepjeswol"-Veenendaal 435 p. 5e pr. „Lopik"-Lopik 425 pnt. 6e pr. „SDS"-Nijkerkerveen 390 pnt. 15 kilimeter senioren: le pr. „De Vrolijke Zwervers"-Opheus- den 515 pnt; (wisselbeker en als extra prijs voor het hoogst aantal punten, medaille van burgemeester van Rhenen); 2e pr. „De Vrolijke Tippelaars"-Leeu- wen 450 pnt.; 3e pr. „De Trekvogels"-Overberg 430 p. 4e pr. „Ede-West"-Ede, 425 pnt.; 5e pr. „DVW"-Amerongen 410 pnt.; 6e pr. „SSS"-Veenendaal 405 pnt. 7e pr. „De Woudlopers"-A'rongen 360 p. 8e pr. „SKF"-Veenendaal 290 pnt. 10 kilometer junioren: schoolgroepen: le pr. „Dirk Lijberse School"-Arnhem 470 pnt. 2e pr. „v. Limburg Stirum-School"-Heel- sum 440 pnt; 5 kilometer junioren: le pr. „DVW"-Amerongen 170 pnt. (wis selbeker); 2e pr. „Vriendenschaar"-Bennekom 150 p. 3e pr. „De Vrolijke Zwervers"-Opheus- den 130 pnt. 20 kilometer semi-militairen: le pr. „NBM"-Zeist 387 pnt.; (wisselb.). Ook de „Dirk Lijberschool" won een wisselbeker. De oudste deelneemster was 61 jaar, de oudste deelnemer was 71 jaar. De wande laars kwamen van heinde en verre. De Drumband „Rhenen" verleende fantasti sche medewerking door alle deelnemers in te halen vanaf het van Suylenplein. Wet houder Klaasse., dankte allen, die deze wandeldag voor Rhenen weer tot een ge slaagd geheel hadden gemaakt. KERKDIENST GER. GEM. Donderdagavond 8 juni a.s. gaat Dr. Steenblok van Gouda voor in een kerk dienst van de Ger. Gem., Plantsoen te Rhenen. De aanvang is gesteld op half acht. JAHRESZEITEN IN OUWEHAND'S DIERENPARK De laatste voorbereidingen worden nu getroffen voor de uitvoering in de open lucht (Ouwehands Dierenpark) van „Die Jahrenzeiten" door de Oratoriumvereni ging „Euphonia" te Rhenen en het Utrechts Stedelijk Orkest, het geheel onder leiding van Gijsbert van. Zanten en met verdere medewerking van talrijke solisten w.o. Anette de la Bije en David Hollestelle. Deze uitvoering, een primeur voor Neder land daar een dergelijk werk nog nim mer werd gebracht zal donderdagavond worden gegeven. De medewerkenden ver schijnen allen in costuums uit de Middel eeuwen. GEDACHTEN VAN 'N SCHAAP Vaak met een gevoel van spijt Denkt menig schaap nu aan de tijd Van 't wollig pak, zo lekker zacht We werden benijd om onze vacht Zo ook de schapen op de Ginkelse hei Waren met dat warme pak wat blij Inzonderheid met 't koude weer Zij verkondigden het met blij geblèr De scheerders staan er niet bij stil Wat voor ons 't scheren zeggen wil Kleumend staan wij nu bij elkaar En dat in deze tijd van 't jaar Als 't warm weer is, zijn allen blij Maar met het koude weer erbij Voelen wij ons wel echt genomen Nu wij er zo kaal zijn afgekomen Maar kalm berusten we met z!"n allen Al zal het eerst wel tegenvallen In zomers tenue daar rond te lopen Maar met veel mensen wil ik hopen Dat alles nog wel mee zal vallen Zo is de gedachtengang van allen Die het vergaat als velen met mij Daar kleumend op de Ginkelse hei 't Vergaat ons als zovele mensen Die ook graag wat meer warmte [wensen En begrijpen wij als schapen ras Hoe koud het is, nu zonder jas. J. M. Ds. J. Kuijlman 50 jaar predikant Zondag 11 juni a.s. zal het vijftig jaar zijn geleden, dat ds. J. Kuijlman uit Wijk bij Duurstede werd bevestigd als predikant in de Nederlandse Hervormde Kerk. Ds. Kuijlman werd op 10 december 1884 uit een predikantsgezin te Delft geboren. Hij bezocht eerst het gymna sium te Haarlem, daarna dat te Breda en studeerde vervolgens verder nog aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Nadat de heer Kuijlman in 1910 door het pro vinciaal kerkbestuur van Gelderland was toegelaten tot de evangeliebedie ning in de Nederlandse Hervormde Kerk werd hij op 11 juni van het daar opvolgend jaar (1911) door wijlen ds. J. Bijl, toen nog predikant te Gouda, bevestigd als predikant van de herv. gemeente van Renswoude in de classis Doorn. In 1919 verwisselde de jubilaris deze gemeente met die van 't Woudt in de classis Delft, vanwaar hij in 1922 naar die van Maasdam en Cillaarshoek in de classis Dordrecht vertrok. Op 30 oktober 1927 werd ds. Kuijlman door ds. Th. J. W. Cieremans, toen nog predikant te Princenhage en thans eme ritus predikant te Ginneken-Breda, be vestigd als predikant van de herv. ge meente van Vreeland in de classis Breukelen. (Voor de invoering van de nieuwe kerkorde van de Ned. Herv. Kerk in mei 1951, resorteerde de herv. gemeente van Vreeland nog onder de classis Amersfoort). Deze zijn vierde en laatste gemeente diende ds. Kuijlman tot 1 mei 1950, toen hem op ruim vijfen zestig jarige leeftijd emeritaat werd verleend. Na zij emeritaat vestigde ds. Kuijlman zich metterwoon te Cothen in de provincie Utrecht, waar hij van 1951 tot 1954 nog ongeveer drie jaar bijstand in het pastoraat heeft verleend. Naderhand verhuisde hij vandaar naar Wijk bij Duurstede. Tijdens zijn ambtsbediening te Maas dam en Cillaarshoek was ds. Kuijlman lid van het classicaal bestuur van Dor drecht en te Vreeland van dat van Amersfoort en enige jaren scriba van de ring Tienhoven. Thans is hij o.a. nog bestuurslid van de afdeling Cothen en Wijk bij Duurstede van het Ned. Bijbel genootschap. Te 't Woudt gaf ds. Kuijlman mede de stoot tot de oprichting van een chr. school te Den Hoorn in de burgerlijke gemeente Schipluiden. AUTO TEGEN WONING GEBOTST In het centrum van Eist, ter hoogte van de kerk, is maandagavond een Wa- geningse automobilist van de weg ge raakt en tegen een woning gebotst. Huis en auto werden beschadigd, maar de bestuurder kwam met de schrik vrij. POSTDUIVENNIEUWS Postduivenvereniging „De Instuif" te Eist hield een wedvlucht vanaf Terg nier, op 4 juni 1961. De duiven werden losgelaten om 10.50.00 uur, de eerst aankomende was van de heer A. Stuy- venberg om 15.53.04 uur. De prijzen werden verder als volgt behaald: A. Stuyvenberg 1, 5, 10, 31, 33; G Hartman 2, 21, 24; J. de Kievid 3, 8, 11, 13, 17, 23, 25; C. v. d. Berg 4; W. E. v. Laar 6; G. v. d. Berg 7, 9, 14, 28; M. Riemsdijk 12, 26, 32; Poel-Vie- gen 15, 30; Gebr. Brienesse 16; M. Brouwer 18; A. J. Bos 19; B. Vervat 20; W. v. Zetten 22; J. Swetselaar 27; M. Boelhouwer 29. Drie aanrijdingen met materiële schade Vrijdagmiddag deed zich in Ame- rongen een aanrijding voor op het kruispunt Hof-Nederstraat waar de au tomobilist V. uit Langbroek geen voor rang verleende aan de automobiliste mej. D. R. uit Amerongen. Bij de bot sing ontstond materiële schade. Zaterdag reed op de Slaperdijk de bromfietser G. uit Den Haag, die plot seling naar links uitweek. Een bestel wagen, bestuurd door v. R. uit Vee nendaal, kon de onvoorzichtige brom fietser niet meer ontwijken en botste tegen hem op. Ook in dit geval alleen materiële schade. Op het kruispunt Burg. de Bosch straat-Molenstraat verleende de auto mobilist J. uit Tiel dinsdag geen voor rang aan de automobilist S. uit Ame rongen. Beide voertuigen werden flink beschadigd. EEN GOED IDEE Rolls Royce in Engeland heeft een speciaal vakantieplan geïn troduceerd voor empolyé's die hun vijftig dienstjaren vol ma ken voordat zij met pensioen gaan. Volgens dit plan k rijgen deze employé's een reis naar het buitenland aangeboden met. een vliegtuig, dat door Rolls Royce motoren wordt aangedreven, of een reis met een trein of met een auto die met Rolls Royce motoren zijn uitgerust. Deze vakantie, die als extra vakantie wordt gegeven, wordt door de maatschappij be taald en geldt ook voor de echt genoten van de employé's. De va kantie duurt twee weken wanneer hij in Engeland wordt doorge bracht en een week indien door gebracht in een van de volgende landen: Frankrijk, Noorwegen, Zweden, Noord-Italië, Denemar ken, Zwitserland, Duitsland of Ierland. Raadhuis Veenendaal (Vervolg van pagina 1) Acht jaar later - anno 1949 -zaten de raadsleden achter de stemmingvolle groene tafel toen b. en w. met stem verheffing krediet vroegen voor een ontwerpplan tot de bouw van een nieuw gemeentehuis, „maar", zo luidde de wij ze raad, „laten we nog niet gaan bou wen want de bouwkosten zijn dalende". Dat dit later volkomen onjuist bleek te zijn, konden de vroede vaderen toen ook niét weten. Het was weer een jaar later dat de raad werd voorgesteld Ir. Van Embden aan te wijzen als de ontwerper van het nieuwe gemeentehuis. Zo gezegd, zo ge daan en de stedebouwkundige ging aan het werk. Hij was er echter zo lang mee bezig, dat een raadslid ongeduldig werd en negen maanden later tijdens de rondvraag informeerde hoe het met die schets stond. De voorzitter kon niets anders antwoorden dan dat het inderdaad hoog nodig was, maar dat de schets nog niet klaar was. Nadat er in de raad nog een keer over gesproken was, kwam Ir. Van Embden - ruim drie jaar nadat de op dracht was gegeven - een toelichting in de raadszaal geven en werd een pers conferentie belegd. De raming was ll/ï miljoen en als plaats was een terrein t.o. de Stationssingel gekozen. Alles scheen in kannen en kruiken en ieder een dacht: nu zit er schot achter. Ongeveer vier jaar later - het wordt eentonig - kregen alle instanties een de finitief plan toegestuurd en werd rijks- goedkeuring aangevraagd. Het defini tieve plan verloor echter al zijn waarde toen na herhaalde beraadslagingen op 20 augustus 1959 b. en w. verklaarden dat de plaats bij de Industrielaan bij nader inzien niet goed was „omdat het raadhuis visueel teveel in contact zou komen met het industrieterrein". Veel beter was het om het nieuwe raadhuis circa 200 meter ten oosten van het post kantoor te bouwen Een maand nadien ging de raad met de nieuwe plaats akkoord. Het gevolg was dat een hernieuwde rijksgoedkeu ring moest worden aangevraagd, met alle rompslomp van dien, wat echter zo spoedig mogelijk gebeurde. De tijd verstreek en in Den Haag scheen men doof te zijn. In juni 1960 schreef de gemeente een nota aan G.S. met een waslijst van ge gronde klachten. G.S. stonden er volledig achter, maar hadden één bezwaar: de bouwkosten waren inmiddels gestegen en inclusief inrichting zou het nieuwe raadhuis op 3'/s miljoen komen, zo hadden de vroede vaderen gedacht. „Alles goed en wel", zeiden G.S., „maar dat is te gek, jullie moeten wat zakken". Geen bezwaar, vonden b. en w. slagvaardig en verlaag den het bedrag tot 2.900.000, Vorig jaar, zo hoopte men, zou het dan eindelijk gebeuren. De centen wa ren er, de grond was er, alleen de toe stemming ontbrak en ontbreekt nu nog. Waarom? De Commissie Beoor deling Bouwplannen Lagere Publiek rechtelijke Lichamen, die momenteel een belangrijke stem in het kapittel heeft, verklaart dat de bouwmarkt (lan delijk gezien) overspannen is. Een leek zal dan direct vragen waarom dan wél een groot rusthuis en een grote school en géén raadhuis? Het zal wel hogere politiek zijn waar een buitenstaander toch niets van snapt. In ieder geval kunnen de boze tongen, die beweerden dat Veenendaal er maar zo'n beetje met de pet naar gooide, nu geen kwaad meer doen. Veenendaal heeft in Den Haag weer eens een flinke schop tegen de deur gegeven en hopelijk houden ze daar die deur liever heel UITSLAG SCHIETEN Uitslag van de maandagavond op de buitenbaan geschoten onderlinge wedstrijd door de leden van de schietvereniging Scherpenzeel. Geweer: G. J. de Joode en J. van Eist 46; A. van Dusschoten en G. van Spanke ren 45; J. Koudijs, A. Valkenburg Tzn., C. Valkenburg jr., G. van Eist en H. Berendse 44; M. Berendse en P. Engelenburg 42. Petit carabine: P. Engelenburg en C. Valkenburg jr. 47; A. van Dusschoten en M. Berendse 46; A. Valkenburg Tzn. en G. van Spankeren 44; R. van Eist, Jo van Eist, H. Berendse en J. ten Broek 43; G. J. de Joode, J. Koudijs en G. van Eist 42 en H. Veldhuizen 41. DE LUCHTPOST De Wedvlucht vanaf Tergnier op zondag 4 juni. Afstand plm. 310 km. In concours 130 duiven. Gelost 10.50 uur. Aankomst le duif 15.41.26 uur. Uitslag: A. J. Gersen 1; J. van Oostrum 2 6 11; P. Wagensveld 3 7 17; A. Marcus 4 5 9 16 19; P. van Schaik 8 10 13 18; A. Voskuilen 12; C. Gijsbertsen 14 15; Vink Stutvoet 20 23; C. ter Burg 21; G. Boshuizen 22; W. van Eden 24; W. Wagensveld 25 en C. v. d. We tering 26. WAAR BLEVEN BALLONNEN Bij de viering van het Koninginnefeest werden door de schoolkinderen op het marktplein voor de gemeentelijke eierhal ballonnetjes opgelaten waaraan kaartjes waren bevestigd met verzoek om terug zending hiervan. Maandagavond werd door het bestuur van de Oranjevereniging in café Marktzicht de uitslag bekend ge maakt. Deze was als volgt: Riet Veer, school Dorpstraat, gevonden in Dalfsen. Joke Cozijnsen, kleuterschool, Wapen veld. Dikkie Aarsen, kleuterschool, Heeten. Jannie v. d. Kraats, Dorpschool, Wijhe. Wijnand Veldhuizen, School met de Bij bel, Wije. Arie Jansen, Holevoetschool, Vorchten. Donderdag en vrijdag koopjes Prachtige Ontbytlakens van 4,95 NU 3,45 Mooie keuken Baddoeken van 1,75 NU 1,29 Leuke donkere Washandjes van 0,35 NU 0,24 MRNUFHCTURfN eeD0INHE0.KHI.rM «mmm GORTSTR.3Q nu, Voor de kantonrechter (Vervolg van pagina 1) Aan de L., vertegenwoordiger te Maars- sen, werd vrijdag voor het Wagenings kan tongerecht ten laste gelegd, dat hij op de Grebbeberg te Rhenen met zijn personen auto de maximum snelheid overschreden had. Dat is waar, gaf verdachte onmiddel lijk toe. Ik was een auto gepasseerd en kwam bovendien de heuvel af, daardoor kreeg ik een wat hogere snelheid dan 50 km. Eis 35,of 7 dagen. Dat is nog meer dan het schikkingsbe drag, riep verdachte uit. Ik dacht, dat het verzachtend zou werken als ik zelf ver scheen, en niet verzwarend. Dat is dan blijkbaar een misrekening geweest, merkte rechter v. d. Brand op. Zou het niet iets minder kunnen? zong De L. nu een toontje lager. Integendeel, antwoordde de rechter. De maximum snelheidsbepalingen worden zo dikwijls overtreden, dat het nodig is streng op te treden. Vonnis 50,of 10 dagen. H„ groepsleider op de J. P. Heyestich- ting te Renkum, zou in donker gereden hebben met zijn bromfiets zonder dat zijn achterlicht brandde. Het gebeurde toen ik van mijn werk op weg was naar huis, zo vertelde H. vrij dag voor het kantongerecht te Wagenin- gen. Bij het wegrijden heeft een collega gecontroleerd of het lampje brandde, doch onderweg toen de agent me aanhield, deed het 't inderdaad niet. De zaak werd daarop aangehouden om straks de collega als getuige te kunnen horen. -ö- G. uit Zeist was in Veenendaal geverba liseerd omdat hij daar met zijn auto door een geel verkeerslicht in de Hoofdstraat gereden zou hebben. Vrijdag verscheen hij voor het Wagenings kantongerecht. Ik ben niet goed bekend in Veenen daal en ik wist dan ook niet, dat op dat punt verkeerslichten waren. Ze waren tot ik er vlakbij was aan mijn oog ontrokken door een voor mij rijdende grote vracht auto. Het licht stond toen inderdaad op geel, maar ik was er te dichtbij om nog zonder gevaar voor het verkeer achter mij te kunnen stoppen, verdedigde hij zich. Volgens het proces-verbaal was u nog twintig meter voor de stopstreep toen het licht op geel sprong, zei rechter v. d. Brand. Mogelijk, maar niet waarschijnlijk, repliceerde G. Het gerecht hield daarop de zaak aan tot 9 juni om de verbalisant als getuige te horen. Van de T., verzekeraar te Bennekom, was op de Nieuwe Wageningsweg in zijn woonplaats met zijn auto gekanteld en dat bracht hem vrijdag voor het Wagenings kantongerecht. Ik wilde op de helling bij het viaduct een motor of scooter inhalen en kwam daarbij iets over de as van de weg, zo ver telde hij. Plotseling zag ik een tegenligger aankomen, waardoor ik snel weer naar rechts moest gaan. Misschien ben ik wat verblind door zijn koplampen en heb ik me daardoor vergist in de breedte van de weg. In ieder geval raakte ik de rand van het verhoogde fietspad, waardoor ik de macht over het stuur verloor, naar links zwenkte en kantelde. Ik had een schade van 3500,aan mijn auto, maar ik was gelukkig verzekerd, zij het met eigen risi co van 100, Eis en vonnis 80,of 16 dagen. P., ambtenaar bij de PTT te 's-Graven hage, was met zijn combi bij de afrit van rijksweg 12 naar de Nieuwe Wageningse- weg te Bennekom uit de bocht gevlogen en tegen een hek beland. Vrijdag voof het kantongerecht te Wage- ningen vertelde hij, dat er die dag een dichte mist geweest was, terwijl hij boven dien misleid was door de scherpe bocht in de weg. Ik had wel teruggeschakeld en snel heid verminderd tot 40 km, maar blijk baar is dat toch nog te hoog geweest. Ik was bovendien even in de war doordat de afrit achter het viaduct ligt. Ik meende, dat het een vloeiende baan zou zijn zoals bijvoorbeeld in veenendaal. Er zijn meer afritten met een bocht en als u ter plaatse niet bekend bent moet u maar langzamer rijden en er reke ning mee houden, vond rechter v. d. Brand. Eis en vonnis 75,— of 15 dagen. OPPERVLAKTE GLASTUINBOUW NEEMT SNEL TOE De oppervlakte glastuinbouw in Neder land neemt in een razend tempo toe, on danks de hoge investeringen die ermee ge moeid zijn. Met het onder glas brengen van één ha land is een bedrag van niet minder dan 300.000,— gemoeid. Deskundigen nemen aan, dat momenteel V< deel (3700 ha) van het wereldtotaal aan glasopstanden in Nederland staat. (54) Door de kleine voorsprong, die Aram en Presto op de anderen hadden, slaagden ze erin, het vertrek van Jaspo te bereiken en de deur van binnen te grendelen, voor hun achtervolgers deze bereikt had den. Toen ze binnenstormden was Jaspo met een schreeuw van zijn legerstede opgerezen! „Wat wilt ge van ons!" kreet hij, doch het volgende ogenblik maakte zijn angst plaats voor verbazing, toen Aram hem haastig toefluisterde: „Wees niet bang! Ik ben het, Aram! Er is geen tijd om iets uit te leggen, dat komt later! Zeg mij liever, hoe sterk is deze deur?" In de grootste verbijstering antwoordde Jaspo: „Het is zwaar eikenhout, maarHier brak hij ver schrikt af, want de achtervolgers hadden het ver trek reeds bereikt en bonsden heftig op de deur. „Maak open!" hoorden zij buiten schreeuwen. „Maak open, anders trappen we de deur in!" (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1961 | | pagina 2