Theereclame reuzenlolly SIMON DE WIT DE VALLEI KRUISWOORDPUZZEL Kampeer- hoekje ADVERTEREN DOET VERKOPEN Voor de Jeugd hoofdelektromonteurs Opgave nr. 64 Nieuwe verbeterde Austin Healy sportwagens Tweewieler, laat zien waar u heen wilt duidelijk tijdig richting aangeven RICHTING AANGEVEN Kale kamelen Een paar beschilderde klompen Jac. van Schuppen Rijwiel Monteur Rein Veenendaal Hein van Schuppen Met adverteren werden de grootste zaken gebouwd, met niet adverteren de beste vergeten. Openlijk hulde aan onze inkopers; zij slaagden erin een partij zeldzaam heerlijke, echte Geisha zalm te bemachtigen. fancy pink, per blik „Ik kocht een heerlijke zomerjurk" 1 Averse „Kant en Klaar" maaltijden, Kapucijners literblik 59 Nasi Goreng of Bami Goreng Rijst met kip literblik 159 Soepballetjes blik a 120 gram 49 Soepballetjes extra, per blik 59 Zonnebrandolie 250 Modern wasmiddel 2 pakken van 76 voor OU Van het prima oogstjaar 1960 Zeiler Schwarze Liebfraumilch 97c Palingworst co Reuzenkandijkoek Wilhelmientjes Vruchtenlimonade- gazeuse gezinsfles 49 Aardbeien Uitzoeken Frambozenpneüvoor65 Volvette belegen kaas 500 gram Goudrepen i het betere goedkoper In Veenendaal komen wij gratis horen en bezorgen. Telefoon 2015 - Hoofdstraat 93 De acrobaten Een raadselachtige tekening voor de heel kleintjes Een paar woordjes over de fiets Voetballende olifanten HOOGOVENS IJMUIDEN woning! beschikbaar De jeugd van Hans Christiaan Andersen HORIZONTAAL: 1 patroon, 4 mondeling, 8 boom, 11 gem. in Gelderland, 13 een maal, 16 bekende afkorting, 18 snede, 19 lichaamsdeel, 20 hangt aan de mast, 21 ver keerd, 23 vreemde munt, 24 deel van een huis, 25 eikenschors, 26 verdikking der opperhuid, 28 listig, 29 vriend (Fr.), 30 telwoord, 31 inhoudsmaat (afk.), 32 keten, 35 kippenloop, 36 zekere noordzeevis, 38 Europeaan, 39 voorzetsel, 40 riv. in Italië, 41 oude benaming van liter, 43 oude lengtemaat, 44 uitroep, 4'5 laagte in de Sahara, 47 klank, 49 eiland in de Ierse zee, 50 buurtschap in de Gelderse gem. Aalten, 53 munt in Portugal (afk.), 54 niet goed doorbakken, 55 martelachtig roofdier, 56 meisjesnaam, 58 schoorsteenzwart, 59 meertje 60 water in Noordbrabant, 61 gebod, 62 vreemde munt, 64 dat is (afk. Lat.), 65 lusthof, 66 berrie, 68 muzieknoot, 69 deel van een fornuis, 70 dorp in Gelderland onder Bergh, 72 spoedig, 73 stap, 74, niet harde slag VERTIKAAL: 2 in het jaar onzes Heren (afk. Lat.), 3 lis 4 voorzetsel, 5 buitenhaven, 6 meisjesnaam, 7 dorp in Gelderland onder Wamel, 8 zijtak Donau, 9 boom, 10 water in Utrecht, 12 vloeistof, 14 achting, 15 bundel, 17 dorp in Gelderland onder Rheden, 18 boom, 20 rivier in Nederland, 22 teken, 24 inhoudsmaat (afk.), 25 titel van turkse landvoogden, 27 lidwoord (Fr.), 28 teug, 29 koraalrif, 30 dorp in Gelderland, 31 uitroep, 33 op die tijd, 34 schittering, 36 stand, 37 doorweekt, 40 klap, 42 werk van Ibsen, 44 gem. in Gelderland, 45 zoon van Juda, 46 grondstof, materie, 48 rund, 49 vogel, 51 denkbeeld, 52 voorteken (Lat.), 54 meisjesnaam, 57 academische titel (afk.), 58 voorlichting, 59 zwemwiek, 60 vaarwel, 61 echtgenoot, 63 holte in een muur, 65 mors- doekje, 66 slaapt men op, 67 knaagdier, 69 oude rekening (afk.), 70 voornaamwoord, 71 muzieknoot. De British Motor Corporation heeft een geheel nieuw ontworpen en snellere versie van de Austin Healy „Sprite" uitgebracht, die slechts 9 meer kost dan het oor spronkelijke model. De nieuwe „Sprite Mark II" zoals de sportwagen is ge noemd, heeft thans in de spatborden in gebouwde koplampen en ook in andere op zichten heeft de voorzijde van de wagen een meer conventionele aanblik gekregen. Wat het mechanische gedeelte betreft is de belangrijkste vernieuwing de invoering van andere verhoudingen in de vier-ver- snellingsbak. Met maximum snelheden van 29 mijl per uur in de eerste versnelling, 46 mijl per uur in de tweede en 68 in de derde wordt de inhaalmanoeuvre bij de „Sprite" sneller en veiliger. Verbeteringen aan de 948 cc-motor hebben het vermogen van 42.5 rem pk. tot 46 rem pk. doen stij gen zonder dat hierdoor het benzinever bruik merkbaar is gestegen. De maxi mum snelheid bedraagt thans meer dan 85 mijl per uur. De „Sprite Mark II" kost 452 plus 189 omzetbelasting. Dit komt neer op een totaal van £641 tegen 632 voor het oude model. Er is ook een luxe versie verkrijgbaar. Niet alleen de Austin Sprite is veran derd; ook de Austin Healy 3000 heeft ver anderingen ondergaan. De nieuwste grote Austin Healy, de 3000 Mk. II heeft een verbeterde zes-cylinder motor met een cylinderinhoud van 2912 cc met drie car buratoren die het vermogen van 124 rem pk. op 132 rem pk. brengen. Ook heeft de wagen een nieuwe nokkenas en sterkere klepveren. Het vorige model met de twee carburatoren kon in 8.5 seconde van 050 mijl per uur accellereren; de Mk. II kan dit in 7.2 seconde doen. In 26.5 seconde bereikt de wagen van uit de stilstand een snelheid van 90 mijl per uur; het oude model deed dit in 27.5 seconde. De Mk. II is verkrijgbaar als twee- en vierpersoons wagen. DONSHOENDERS In het tijdschrift „Animal Breeding" vertelt L. Dezibasev over in de Midden- Kaukasus in het wild en in tamme staat voorkomende donshoenders. Op een der proefbedrijven heeft men ze gefokt, waarbij kon worden vastgesteld dat ze per jaar 120150 gram dons ople verden. De eierproduktie is gemiddeld 100 eieren van 35 tot 50 gram. De donshoen ders zijn geen zijdehoenders. Hun vlees heeft een echte wildsmaak. Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres: Parallelweg 10 Veenendaal Er zijn op de weg lieden die in de figuurlijke én de letterlijke'zin des woords niet goed weten waar ze heen willen. Of die en nu doelen we niet op de ver- geetachtigen-te-goeder-trouw, want dat zijn we allemaal wel eens op z'n tijd wél weten waar ze heen willen, maar vinden dat een ander daar lekker niets mee te maken heeft. Of die het ge woon alleen maar een beetje gek vinden om je linker, laat staan je rechter arm eens flink uit te steken. Niet alleen maar een schuchter duimpje of een gebaar van ik-ga-de-eendjes-voeren. Neen, flink ge strekt die arm. Een hoek van 90 graden. WaterpasEn laat nu niemand zeggen, dat ook de automobilisten zich in dit op zicht wel eens aan domme dingen schul dig maken. Natuurlijk, het is zo. Maar er bestaat op zijn zachtst gezegd toch wel een flauw vermoeden, dat het niet of niet tijdig en duidelijk richting geven een eu vel is waarbij de tweewielers er het slecht ste opstaan. Dat is in Duitsland ook ge bleken bij een met de bekende Gründlich- keit uitgevoerd onderzoek van 22.814 rich ting veranderings-ongelukken. Bij 21% hiervan ontstond het ongeluk doordat de berijder van een bromfiets, motorfiets of scooter helemaal geen richting aangaf, bij 17,4% doordat hij het wel deed maar niet tijdig of duidelijk genoeg. De bestuurders van personenauto's staken hierbij gunstig af met 10,4 resp. 13,7% en nóg beter kwa men de bestuurders van vrachtauto's uit de bus met 8,3 resp. 11%. Genoeg van alle percentages. Cijfers zijn geduldig. Maar in het verkeer is men helaas - allesbehalve geduldig. Daar wordt Riet gewacht totdat men een duidelijk beeld heeft waar de ander „heen wil". Daarom een goede raad aan alle berij ders van tweewielers: hoog op die arm. Links. Rechts. Horizontaal. Flink gestrekt. Zonder iemand in het gezicht te slaan. Maar frank en vrij. Als ware het uw da gelijkse portie ochtendgymnastiek. Alle maal aan de vrije oefening op fiets en bromfiets. Gezond voor de armspieren. Veilig voor de rest van uw spieren en die van anderen. Kortom: Tydig en dui delijk. Verbond voor Veilig Verkeer Publicatie van het Een onthutste dame meende zich op het directiekantoor van Ouwehands Dieren park te moeten beklagen over de kame len. Ze hadden gevochten en waren „in de slag" zoveel haren verloren, dat ze er bij na volkomen kaal bijliepen. Ze vond dit zo erg, dat ze er op aandrong de dieren van elkaar te scheiden en ze in te smeren met een haargroeimiddel. Men probeerde haar gerust te stellen door te vertellen, dat dit enorme haarverlies geen gevolg was van een stoeipartijtje, maar zuiver een speling was van de natuur. Elk jaar bij het begin van de zomer wisselen de kamelen van vacht. De ongeruste bezoekster was met deze explicatie echter niet tevreden. Pas toen zij een oppasser meekreeg, die de ren instapte en daar bij wijze van demonstratie handenvol kameelhaar zo maar van de ruggen van de dieren „plukte", was zij ge rust gesteld. Als aangename verrassing kreeg zij een grote hoeveelheid uitgevallen kameelhaar mee naar huis om er een heerlijke voetenwarmer van te laten maken. Beste jongens en meisjes, Hier is dan de uitslag van de Pinkstertekenwedstrijd. Er waren verschillende prachtige tekenin gen bij, die echt wel een prijs waard zijn. Dit zijn de namen van de ge lukkigen: le prijs (geschenkenbon van 5,-) Joan Schenk, Dr. de Visserstr. 1, Veenendaal, (10 jaar); 2e prijs (geschenkenbon van 3,50) Rob van Benthem, Stationssin gel 44, Veenendaal (12 jaar); 3e prijs (geschenkenbon van 2,50) Amy v. d. Klift, Dorpsstraat 186 Scherpenzeel (13 jaar); 4e prijs (geschenkenbon van 2,50) Gesiena Bulsink, Jan v. Goyen- straat 4, Veenendaal (10 jaar); Troostprijs (een mooie balpen) Jannie van Heemsbergen, BI. Hoefsweg 41, Klundert (N.B.) (10 jaar). Alle prijswinnaars van harte ge feliciteerd! De prijzen worden jullie per post toegestuurd, die kun je dus eind deze week thuis verwachten. Schrijf me maar gauw eens wat jullie voor de geschenkbon nen hebben gekocht. Afgespro ken? De hartelijke groeten van Tante Jos. Figuur a. In één van de Nederlandse musea kun je de beschilderde klompjes van een klein kind zien. De kleuren zijn wat vervaagd, maar je kunt nog wel zien, dat er kui kens, eenden en varkens op staan. Deze klompen werden lang geleden beschilderd door een jongetje, dat Rembrandt heette. De klompen waren niet van hem maar van een nichtje en toen de onderwijzer van de 'school, waarop zij zaten, Rembrandts kunststuk zag, werd hij verschrikkelijk boos en vroeg hij aan de vader van het kleine meisje op welke wijze hij de jongen zou straffen voor het beschilderen van die klompjes, die nu niet meer te dragen wa- mensen zien op het congres te Wenen in 1815. De fiets van Drais had twee even- grote wielen, welke verbonden waren door een stuk hout, waarop het zadel was geplaatst. Zij had geen pedalen, maar de voeten van de fietser konden de grond raken en door zijn voeten te verplaatsen bracht hij de fiets in beweging. Als hij dan maar eenmaal snelheid had gekre gen, kon hij zijn voeten een poosje laten rusten, totdat het nodig was om de fiets opnieuw meer snelheid te geven. 35 jaar later vond iemand anders de pedalen uit en in die zelfde tijd werden er in Amerika een paar vreemde fietsen 817-61 ren. Gelukkig kende Rembrandts oom zijn neefje heel goed en begreep hij ook wel, dat de jongen talent had. Hij schreef dus aan de verontwaardigde onderwijzer, dat aan de jongen zou worden toegestaan schilder te worden en zo gebeurde het, want Rembrandt werd schilder; om pre cies te zijn, één van de grootsten, die ooit geleefd heeft. gemaakt, die men velocipedes noemde. De ze laatste hadden een heel hoog voorwiel en een klein achterwieltje. De pedalen waren aan het voorwiel bevestigd en het zadel was daarboven. Deze fietsen waren zeer moeilijk te berijden en zelfs ervaren fietsers vielen nogal eens als zij een zon dagsritje maakten. Een paar buitengewoon moedige lieden bevestigden zeilen aan hun velocipedes. Dat betekende, dat deze voertuigen vlug ger vooruit kwamen, maar tevens, dat een harde windvlaag de bereiders wel eens in de sloot kon doen terecht komen of wat je noemt op hol slaan. Ongeveer 80 jaren geleden begonnen de fietsen er uit te zien, zoals zij dat nu doen. Dunlop, een Schotse veearts, gaf zijn zoon tje een fiets. In die tijd waren de straten erg slecht en daar alle fietsen toen nog massieve banden hadden en dus niet mee- veerden, kreeg de jonge Dunlop een nogal pijnlijk zitvlak. Hij klaagde daarover te gen zijn vader en het gevolg van een en ander was de uitvinding van de fiets op luchtbanden. Dat was een grote verbete ring, hetgeen wel bleek doordat daarna de fietssport opbloeide en er voor vele mensen werk aan de winkel kwam in rij wielzaken en de vele fabrieken, die voor de vervaardiging van die fitsen overal werden gebouwd. Laat nu uw oude bed weer als nieuw maken NA AFSPRAAK 'S MORGENS HALEN 'S AVONDS WEER THUIS Gortstraat 39, Telefoon 2321 Met spoed gevraagd een ERVAREN moet zelfstandig kunnen werken. RIJWIELHANDEL Gortstraat 1 Telefoon 2456 VEENENDAAL Uw Tweka badpak voor het komende seizoen ligt voor u klaar bij waar u zo prettig koopt MI ;,x»v> „—Mg*mmmm; alm Daar de prijs zeer laag en de kwali teit uitstekend is, verwachten wij veel kopers. Wij moeten het aanbod daar om beperken tot niet meer dan twee blikken per klant, zolang de voorraad strekt. Bij ieder pakje S.d.W. thee of doosje thee zakjes een (van 25 cent) liik: jmiP gemakkelijke maaltijden uit en thuis! (fabr. Noack) ook met vlees literblik 2.- half literblik 125 Witte boontjes in tomatensaus half literblik 49 literblik 149 V per spuitbus MWMCUWW m geen 350 maar *11 zegt mevrouw P. uit Utrecht. ,,Mijn man heeft mij erg aan gemoedigd om te sparen. Hij heeft me er ook toe overge haald om het gespaarde geld voor mijzelf te besteden. Ik had mijn boekje net op tijd voi, want het werd zo mooi weer en ik was echt toe aan 'n nieuwe luchtige zomerjurk." Wij vroegen mevrouw P. nog hoe zij zo vlug kon sparen. Zij wist dat echter niet, „het ging gewoon vanzelf" zei ze. Zo is het inderdaad. U spaart onge merkt. Bij iedere gulden aan boodschappen, één spaarzegel a 10 cent. Voor 500 zegels (dus ter waarde van f50.-) ont vangt u direct contant f 60.- in uw S.d.W. winkel. U" j 2 Uit de wijnkelders van Simon de Wit, voor extra verlaagde prijs KatZ van 425 voor 350 per fles van 350 voor LIÜ 150 gram Owl per stuk van 56 voor 49 fijn banketbakkerskoekje CC 250 gram OO van 160 voor m 5 smaken IU stuks van 150 voor 1 IPPllN Mmm t s J ilppf i 1 ixij Geldig van 8 Figuur c. Vouw een stukje papier van 3 x 10 cm eerst over de breedte dubbel en dan in de lengte, zoals je dat in de tekening ziet (fig. I, 2 en 3). Teken dan de helft van een „sterke man" op het bovenste blaadje. Zijn handen en voeten moeten precies tot aan de vouwen in het papier komen, zoals je dat ziet in figuur 4. Dan knip je door alle lagen papier heen langs de getekende lijnen, vouwt je papier open en zie daar de twee acrobaten. Figuur d. In Australië leven vele vreemde dieren. Als je er daarvan één wilt zien, dan moet je een lijntje trekken van punt 1 naar punt 2, van punt 2 naar 3 enzovoorts, totdat je komt aan het laatste nummer (42). Figuur b. De allereerste fiets, die wel wat leek op een scooter, werd uitgevonden door de Duitser Karl von Drais. Hij liet haar de De twee olifanten in Ouwehands Die renpark, die sinds kort over een groot buitenterras beschikken, hebben talrijke toeschouwers onverwachts getracteerd op een vermakelijk circusnummer. Een Rot terdamse schooljongen, die een voetbal bij zich had, stond het huilen nader dan het lachen, toen zijn kostbare bezit tussen de dikhuiden belandde. Maar al gauw scha terde hij ook van plezier, toen de dieren wild enthousiast een partijtje voet- en slurfbal weggaven, waarop menig circus directeur jaloers zou zijn geworden. Het spelletje eindigde met een „boogballetje" van „Sonja" tussen het publiek. Het Rot- terdammertje kreeg zijn bal terug en zal ongetwijfeld nog vaak over zijn amusante belevenis verhalen. WOUDBISONS IN CANADA In het hoge noorden van Canada ligt het beroemde Wood Buffalo Park waarin de bison wordt beschermd. Tot dusver nam men aan, dat de bisons die daar leefden alle kruisingsprodukten waren van de woudbison met de in 1925 en 1929 inge brachte laatste praire bisons. Thans heeft men in een afgelegen gedeelte een kudde zuivere woudbisons aangetroffen die men reeds uitgestorven waande. In dit gebied dat door een gordel van moeras en meren van het overige gedeelte is gescheiden, bevinden zich ook een soort bijna uitgestorven kraanvogels. De woud bison is veel groter dan de prairiebison. Hij kan over de 900 kg wegen. Men heeft er een bijzonder zwaar exemplaar waar genomen. De prairiebison is geheel uitge roeid in de Verenigde Staten. Vanmiddag Schoolkorfbal Wanneer de weersomstandigheden het toelaten, zal vanmiddag op het SKF- sportterrein aan de Wageningselaan de schoolkorfbaldag gehouden worden. Zoals bekend werd deze sportontmoe- ting vorige week woensdag uitgesteld. De prijsuitreiking vindt omstreeks vijf uur plaats. De Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. en aangesloten bedrijven N.V. Mekog, Cemij N.V. en Breedband N.V. te IJmuiden vragen in verband met uitbreidingen bekwame Sollicitaties (schriftelijk) te richten aan: Hoogovens - IJmuiden, Personeelsza ken, gebouw „Buitenhof, met vermelding van naam, voornaam, geb. datum, geb. plaats, volledig adres en de werkzaamheden die werden verricht. die in staat dienen te zijn geheel zelfstandig onderhouds- en reparatiewerkzaamheden aan de elektrische apparatuur en elektrische machines uit te voeren. Tevens dienen zij op de hoogte te zijn met het opsporen en verhelpen van storingen aan in stallaties van zéér uiteenlopende aard. Kennis en ervaring op het gebied van hoog- en laagspanningskabels wordt verlangd, alsmede het vermogen om bij het werk leiding te geven. Het werk wordt hoofdzakelijk in ploegendienst verricht. In enkele gevallen is plaatsing in dag dienst mogelijk. Het diploma VEV (sterkstroommonteur) is vereist. Het aanvangsloon bedraagt ca. 133,- bruto per week (in vierploegendienst), inclusief huur- bijslag. Min. leeftijd: 30 jaar. Voor gehuw den die op een te grote afstand van het bedrijf wonen om da gelijks heen en weer te reizen komt een Gedurende de wachttijd op de woning worden de reiskosten voor het wekelijks gezinsbezoek ver goed. 5. Hans Christians vader las zeer veel. Als jongeman had hij ervan gedroomd te mogen studeren, maar zijn ouders, die hereboeren waren geweest, hadden ten gevolge van langdurige ziekte hun boerderij moeten verkopen en daarna in Odense moeten leven in een bescheiden huisje, dat zij van hun laatste geld hadden gekocht. Er was daardoor geen geld meer voor de opvoeding van hun zoon en zo werd deze schoenmakersleer ling, hoewel hij niet bepaald van zijn vak hield. De vader van Hans Christian verwende hem verschrikkelijk, hij maakte speelgoed voor hem, las hem voor en vertelde hem de vreemdste verhalen en legenden. Op zondag nam hij hem mee voor lange wandelingen in de omgeving van de stad. 6. Eens per jaar, als de beuken weer bladeren kregen, ging Hans'moeder met hem mee naar het bos en zij droeg dan altijd dezelfde katoenen japon met bruine bloemen. Dat was de enige mooie japon, die Hans Christian zijn moeder ooit zag dragen. Zijn vader zei niet veel als zij bij die gelegenheid in het bos waren; hij zat daar maar stil en bedachtzaam, terwijl Hans Christian in de buurt aan het spelen was. Als zij dan later naar de stad terugkeerde, namen zij altijd bloe men en twijgjes met zich mee, die zij overal in het huis ter versiering neerzetten. (Wordt vervólgd.)

De Vallei | 1961 | | pagina 4