Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Modern en efficient ingericht districts-consultatiebureau D e Wereld van WEEK-tot-WEEK Fa. J. F. Tak Prov. Utr. Ver. tot bestrijding der tuberculose bouwde Juffr. Wesselo 25 jaar bij kleuteronderwijs WAAR IS DE VALLEI-RIKS? ACHTERBERG Jaarvergadering „U.M.O." 1961 Vrouwen willen stem in woningbouw- kapittel EDERVEEN De boemerang - het toverhout van Astralië AMERONGEN SCHERPENZEEL 35e jaargang VRIJDAG 9 JUNI 1961 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Nr. 46 Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Grootste wens: nieuwe school 25,— WAARD 6 QM 013225 ZONNEBRILLEN BADMUTSEN BADTASSEN ZONNEBRANDCREME In Veenendaal vrouwenadviescommissie opgericht In de handen van een meester is het een opwindend speeltuig of een dodelijk wapen DAL STIVENS Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER Redaktie en administratie: Parallelweg; 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lUnen) - Giro 563427 Redaktie: \V. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie ƒ4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 15 cent In verband met de opening van een gloednieuw districts-consultatiebureau van de Provinciale Utrechtse Vereniging tot be strijding der tuberculose aan de Bloemweg te Amersfoort, had genoemde vereniging een persconferentie belegd waar diverse in teressante mededelingen zijn gedaan omtrent de tuberculosebestrijding in onze provincie. Het district Amersfoort telt in het geheel circa 190.000 zielen en omvat o.a. de gemeenten RENSWOUDE, RHENEN, SCHERPENZEEL en VEENENDAAL. Het meest belangrijke element was "wel dat de districts-tuberculose-arts, Dr. T. A. H. Höweler kon meedelen dat de ziekte én door een intensieve bestrijding én door het gebruik kunnen maken van moderne geneesmiddelen een sterk dalende tendenz vertoont. In 1949 bijvoorbeeld werden landelijk 17.508 actieve tb-gevallen geconstateerd, een cijfer dat tien jaar later teruggelopen was tot 6.716. Ook in ons district zijn er wat dit betreft gunstige resultaten geboekt, „maar", zo beklemtoonde dr. Höweler, „onze aandacht mag geen moment verslappen en daarom ook hebben wij dit gebouw gerealiseerd". BESTRIJDING GESPLITST Het begin van de georganiseerde tuberculosebestrijding in Amersfoort dateert uit het jaar 1908, toen op initia tief van een huisarts een vereniging tot bestrijding der tuberculose werd opge richt. Zes jaar later was de vereniging in staat een villa te kopen en in 1926 kon, dank zij een belangrijke gift, een stenen dienstgebouw tot stand komen. Tijdens de oorlog nam het bezoek aan het consultatiebureau zeer sterk toe, totdat in de hongerwinter geen arts meer zitting kon houden. Na de oorlog besloot de Geneeskundige Hoofdinspec tie om de provincie Utrecht voor de tuberculosebestrijding te splitsen in 2 districten, n.l. Utrecht en Amersfoort. Laatstgenoemd district omvat het zuid oostelijk deel van de provincie en als districtsarts werd dr. R. Drion benoemd. Controle Dr. Höweler toonde aan de hand van cijfers aan dat de tuberculose met suc ces bestreden is. „In tien jaar tijds zijn de actieve gevallen tot meer dan de helft teruggebracht, alhoewel de daling de laatste jaren zeer langzaam gaat. Wij zijn dan ook voortdurend bezig besmet tingsbronnen op te sporen en ook een intensieve controle is één van de voor naamste dingen." Dat dit werk vaak veel inzicht en doorzettingsvermogen vergt, maakte de dokter duidelijk met een geval van een patiënt waarbij men een t.b.-infectie vond. Het onderzoek begon direct op volle toeren te draaien, maar nergens kon men de besmettingsbron vinden. Totdat men op het idee kwam dat de patiënt altijd in dezelfde forensentrein reisde. Met medewerking van de spoor wegen werd toen inderdaad de bron gevonden. Volgens de districtsarts neemt Ne derland t.o.v. andere landen een zeer gunstige plaats in en het zou zelfs mogelijk zijn de ziekte tot nul te reduceren. Des te meer daar de bestrijdingsmid delen revolutionnair gemoderniseerd zijn. Vroeger had men vrijwel geen enkel medicament en was men uitslui tend aangewezen op rustkuren of ver sterkende middelen. Tegenwoordig be schikt men over zeer machtige midde len en sinds 1950 is het zelfs mogelijk zieke longgedeelten operatief te ver wijderen. Op allerlei gebied gaat men deze ziekte te lijf. Overbekend is het bevol kingsonderzoek, waarvan de resultaten in de vorm van foto's in het ruime ar chief van het nieuwe consultatiebureau zijn opgeborgen. Tientallen kartonnen doosjes van de bevolking van Veenen daal, Rhenen, Renswoude enz. staan hier keurig gerangschikt. Ook op de scholen is het districts bureau actief. Alle scholieren worden onderzocht en zodra zich een reactie voordoet gaat men uitzoeken waar het vandaan komt. Op deze wijze wordt de ziekte vroegtijdig ontdekt en kan de bestrijding zeer effectief zijn. Het gebouw Niettegenstaande er zulke verheugen- Mr. Bergamin ere-voorzitter VVD Op een onlangs gehouden afdelings vergadering van de VVD, vonden de volgende veranderingen in het bestuur plaats. De heren Mr. H. W. A. Bergamin en W. H. de Kruyf bedankten beiden als bestuurslid wegens vertrek naar el ders. De heer De Kruyf is inmiddels verhuisd, terwijl de heer Bergamin deze zomer zal vertrekken. De aldus vrijge komen bestuursfuncties worden thans ingenomen door Dr. P. H. Flohil en de heer G. van Busschbaching. Wegens zijn verdiensten voor de af deling werd de heer Bergamin het ere voorzitterschap aangeboden. 27 juni raadsvergadering De gemeenteraad van Veenendaal zal dinsdag 27 juni a.s. in openbare ver gadering bijeenkomen. de resultaten zijn geboekt, mag de aan dacht ten enemale niet verslappen. „Wij moeten uiterst waakzaam zijn en blij ven", aldus dr. Höweler. „Vandaar ook dat een nieuw en doelmatig gebouw echt geen overdadige luxe is". Bouw en inrichting van het nieuwe consultatiebureau hebben een bedrag van 250.000,gevergd. Het werkge- deelte omvat een ruime ontvangsthal en wachtkamer, een inschrijfkamer, een röntgenkamer en donkere kamer, een laboratorium en een kleine keuken. Het administratieve gedeelte omvat een grote centrale administratie met tele fooncel, door een wenteltrap verbonden met een grote kelderruimte. De officiële opening vindt morgen plaats door de Commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht. PIJPERMIDDAG MET DEFILE EN TAPTOE Als sluitstuk van de muziekweek die ter gelegenheid, van het zilveren jubi leum van het Chr. Tamboer- en Pijper korps „Prins Bernhard" is georganiseerd, wordt zaterdagmiddag a.s. een Pijper middag gehouden met als hoogtepunten een défilé en taptoe. Ongeveer tweehonderd muzikanten zullen 's middags in gebouw Eltheto bijeenkomen, waar de voorzitter van het jubilerende korps, de heer Bouman, de Pijpermiddag zal openen. Om half vier begint het défilé in de Hoofdstraat voor het gemeentebestuur, burgerlijke autoriteiten en voorzitters van de deel nemende korpsen. De Hoofdstraat zal tijdens het défilé voor het verkeer gesloten zijn. Om vier uur worden de korpsen met bussen naar de aanvangspunten van de Stertochten gebracht. Vanaf diverse punten aan de rand van Veenendaal vertrekken dan muziekkorpsen die via verschillende routes weer naar gebouw Eltheto trek ken. Op de Markt wordt dan 's avonds om half acht een grote taptoe gehouden, die onder leiding staat van de dirigent van „Prins Bernhard", de heer J. van Wakeren. De duur van de taptoe is ge pland op drie kwartier. Voor vanavond (vrijdagavond) staat een rondgang van de Scheepjeswolhar- monie op het programma. De route loopt voornamelijk door Veenendaal- oost, o.a. Buurtlaan, Mulderslaan, Nieu- weweg en Hoofdstraat. CEFA-FILMFESTIVAL IN GEBOUW ELTHETO Evenals vorig jaar zal ook nu weer I in Veenendaal een filmfestival worden gehouden van de Chr. Film Actie (Cefa). Het festival wordt op woensdag 14 en donderdag 15 juni a.s. in Eltheto ge houden en is niet voor het publiek toe gankelijk. Hier komen n.l. alleen bestu ren van Cefa-afdelingen uit dit district, om uit totaal acht films een keus te maken. Andere plaatsen in ons land waar dergelijke festivals worden gehou den zijn: Leeuwarden, Groningen, Am sterdam, Rotterdam en Almelo. Het festival wordt woensdagmorgen officieel door de loco-burgemeester Ant. de Ruiter geopend. Overigens is Vee nendaal de laatste tijd rijk bedeeld met festivals, want na een zang- en muziek festival, is dit de derde in zijn soort. Vrijdag 16 juni a.s. zal het precies een kwart eeuw geleden zijn dat het hoofd van de Chr. Kleuterschool aan de Nieuweweg, mej. Wesselo, bij het kleuteronder wijs kwam. Ter gelegenheid van dit zilveren jubileum zal haar door het bestuur van de school een receptie worden aangeboden, waar ongetwijfeld velen de be scheiden en sympathieke jubilaresse zullen komen gelukwensen. Vorige week is de Valleiriks uit gegeven by Unie Warenhuis,Slot. de Bruïneplein, Veenendaal en niet ge vonden. De premie stygt hierdoor weer met twee gulden vijftig, zodat de nieuw uit te geven riks met het nummer VIJFENTWINTIG GULDEN waard is. By inlevering op ons bureau vóór donderdagmiddag 12 uur wordt de premie a contant uitbetaald. Gymnastiekvereniging „Excelsior" behaalde fraaie resultaten De gymnastiekvereniging „Excelsior" behaalde tijdens wedstrijden gehouden in de Veilinghallen te Resteren, vijf eerste en drie tweede prijzen. Aan deze wedstrijden hebben in totaal vijf ver enigingen deelgenomen, waarvan vier uit de Betuwe. De groepen van Excelsior stonden onder leiding van mej. A. Jakobs en de heren W. Vaartjes en P. J. van Ingen, waaraan deze successen mede te danken zijn. De uitslagen waren als volgt: dames vierkamp: le prijs met een gemiddelde van 7.85 pnt. Meisjes van 13-16 jaar: le prijs vierkamp met een gemiddelde van 7.83 pnt. Meisjes van 8-12 jaar: 2e prijs vierkamp met een gemiddelde van 7.38 pnt. Meisjes van 8-12 jaar: keuze- werk 2e prijs. Heren vierkamp 2e prijs met een ge middelde van 7.65 pnt. Jongens van 13-16 jaar: vierkamp le prijs met een gemiddelde van 7.68 pnt. Jongens van 13-16 jaar: le prijs paardspringen (keuze werk). Voor de marswedstrijd waren 3 prij zen beschikbaar waarvan de eerste met 7.7 punt door Excelsior werd gewonnen. RENSWOUDE De jaarvergadering van de Pdjwielpadvereniging „Utrecht met Omstreken" werd dit jaar gehouden in hotel „De Dennen" aan de Utrechtseweg te Renswoude, onder voorzitterschap van Mr. H. L. L. van Hoogenhuyze te Zeist. De publieke belangstelling voor deze vergadering was niet groot. Onder meer was aanwezig de burgemeester van de gemeenten Renswoude en Woudenberg, de heer J. A. Hosang, als vertegenwoordiger van die gemeenten. nu nog niets bekend. De plannen hier- GESPAARD Aan de Nutsspaarbank Veenendaal werd in de maand mei ingelegd voor een bedrag van 534.923,71 en terugbetaald 283.960,17 Het aantal nieuwe rekeningen in hezelfde tijdvak bedroeg 79. VOOR (tubes, flesjes, spuitbusjes^ Hoofdstraat 106 - Veenendaal Tel. 2576 - Ass. Apoth. drogist Mej Wesselo, een Veenendaalse van geboorte, werd in 1936 kleuterleidster in Wageningen, nadat zij op het Insti tuut voor Kleuteronderwijs in Arnhem haar hulp- en hoofdacte had gehaald. Drie jaar bleef zij in deze plaats werk zaam, waarna zij in Ede tot hoofd van een kleuterschool werd benoemd. In 1941 werd zij hoofd van de Chr. Kleu terschool te Veenendaal, waar zij nu dus al twintig jaar werkzaam is. Het aantal kleuters dat de school be zoekt breidde zich in de loop der jaren uit van 80 tot 160, terwijl het onderwijs aan de kleuters sterk gewijzigd is. Ge beurde vroeger alles klassikaal, tegen woordig kent men de gemengde groe pen. Dat mej. Wesselo haar school een prima reputatie heeft weten te geven, blijkt uit het feit dat de school is uitgekozen om het prak tisch gedeelte van het kleuterleid ster-examen af te nemen. Bovendien leidt mej. Wesselo meisjes op voor de praktijk. Reeds op jeugdige leeftijd had mej. Wesselo het besluit ge- VOETBALWEDSTRIJD MET ABE LENSTRA EN WIM BLEYENBERG Ter gelegenheid van de ingebruikname van een nieuw terrein van de voetbalver eniging Scherpenzeel, zal het eerste elf tal van Veenendaal op zaterdag 1 juli a.s. een ere-wedstryd spelen tegen het eerste elftal van Barneveld. Volgens be richten uit Scherpenzeel is laatsgenoemd elftal voor deze gelegenheid versterkt met Abe Lenstra en Wim Bleijenberg. nomen haar capaciteiten in dienst te stellen van het kleuteronderwijs. Als taak ziet zij de kinderen spelenderwijs te vormen en alle dingen te leren zien en opmerken. Haar grootste wens is een nieuwe school, omdat het huidige ge bouw zich in feite niet leent voor deze vorm van onderwijs. Overweg bij De Klomp Uit het verslag over het jaar 1960 van de secretaris, de heer A. A. de Jager, bleek, dat bij de vereniging plannen bestaan tot het maken van een goede uitweg voor het rijwielpad op de Sla perdijk nabij de spoorwegovergang aan De Klomp. De mogelijkheden tot uit voering hiervan liggen thans zeer gun stig. Wat betreft de aanleg van een fiets pad op Lambalgen te Scherpenzeel is Geslaagd Van de lascursussen voor beginners aan de Nijverheidsavondschool te Wa geningen slaagden na gehouden examen, de navolgende cursisten voor het N.V.L.- diploma: A. Bovenschen uit Rhenen en W. A. v. d. Wetering uit Veenendaal. In meer dan 80 verschillende gemeenten in ons land zijn in de laatste jaren Vrouwenadviescommissies in zake de woningbouw in het leven geroepen met de bedoeling by de voorbereiding van woningbouwplannen ook de stem van de huis vrouw tot haar recht te laten komen. Men gaat er van uit dat zy immers de voornaamste gebruikster van de woning is: de woning is haar „werkplaats". Veelal zyn deze commissies officieel door het gemeentebestuur geïnstalleerd, hetgeen in Veenendaal echter nog niet het geval is. Door inschakeling van deze adviescom missies wordt het mogelijk, het eigen oordeel uit de praktyk van de gewonen huisvrouw te leren kennen. ONDERZOEK BIJ FLATS Dinsdag jl. werd op initiatief van mej. F. M. Wagter, directrice van de Chr. Huis houdschool, een dergelijke commissie te Veenendaal opgericht. In deze commissie, zijn vrijwel alle politieke groeperingen vertegenwoordigd. Het ligt in de bedoeling dat in de ko mende maanden zoveel mogelijk woningen, met name flatwoningen, door commissiele den worden bezocht. Zij zullen dan zoveel mogelijk gegevens verzamelen, betreffende hoedanigheden van deze woningen die de bewoners ongerief veroorzaken. Als deze ongerieflijkheden met weinig of geen kosten te voorkomen zyn, heeft het bestuur van Patr. Bouwvereniging verklaard deze tips gaarne over te nemen. Dit zou tot gevolg hebben dat bij de bouw van flats in de naaste toekomst meer rekening kan worden gehouden met de wensen van de bewoners. Het dagelijks bestuur van de nieuwe afdeling is alsvolgt samengesteld: voorzit ster mevr. J. T. v. Leeuwen-Koning, Hoogstraat 5, en secretaresse mevr. H. Bat- terman-Boezel, Kanaalweg 18. Flatbewoonsters die het op prijs stellen een bezoek van een der commissieleden te ontvangen, kunnen zich wenden tot een der bestuursleden. toe zijn nog niet door het Provinciaal Bestuur van Utrecht goedgekeurd, zodat de verwezenlijking nog wel enige tijd op zich zal laten wachten. Financieel een goed jaar Uit het verslag van de penningmees ter over 1960 bleek, dat de vereniging er financieel gunstig voorstaat. Het toe gezegde subsidie van de provincie Utrecht behoefde niet in haar geheel te worden opgevraagd om de rekening sluitend te krijgen. Het jaar 1961 kon zodoende zonder een tekort worden aangevangen. Bij de bestuursverkiezing werd de af tredende secretaris, de heer A. A. de Jager met algemene stemmen opnieuw benoemd. Na de afwikkeling van enkele huis houdelijke zaken sloot de verenigings voorzitter Mr. van Hoogenhuyze, deze rustig verlopen vergadering. Wijkzuster per 1 juni niet meer in functie De wijkzuster mej. Reinders te Eder veen, die in een geschil gewikkeld was met het bestuur van het Groene Kruis, heeft op 1 juni haar werkzaamheden beëindigd. Het Groene Kruisbestuur verzocht in augustus 1960 de zuster om zelf ontslag aan te vragen, hetgeen haar dan eervol zou worden verleend. De zuster weiger de dit en aangezien de verhouding zich toespitste werd via een ledenvergade ring in december 1960 de wijkzuster ontslag aangezegd. Nog wilde de zuster niet vertrekken, in de mening dat zij in haar recht stond. Zodoende werd de zaak aanhangig gemaakt bij het Kan tongerecht te Arnhem en deze instantie besliste dezer dagen dat het ontslag per 1 juni moet ingaan en de werkovereen- komst op die datum eindigt. Het bestuur van het Groene Kruis heeft nog geen plaatsvervanger aange steld - al worden door twee andere zus ters reeds vele werkzaamheden ver richt. Men overweegt echter wel even tuele sollicitaties in de vakature van mej. Reinders. OORDEEL Volgens een opi nie-onderzoek in West-Duitsland zijn 35 procent van de Duitsers van mening dat Adolf Eichmann wanneer hij schuldig wordt be vonden ter dood moet worden veroordeeld; 31 procent meent dat zijn rechters hem levenslange gevangenisstraf moeten geven en 19 procent zegt geen mening te hebben. MACHT De Engelse kantoor bediende wijt het aan gebrek aan macht dat hij niet zoals zyn buurman, de industrie-arbeider, kan beschikken over een auto, een televisie, een wasmachine. Bovendien wil hy eindelijk zyn radio-toestel daterend uit de we reldoorlog inruilen voor een mo dern apparaat. Om dit te bereiken ziet hy geen andere mogelijkheid dan evenals die arbeider lid te worden van een vakbond. Nu dat eindelijk tot hem is doorgedron gen (het was tot nu toe beneden zijn waardigheid van zwarte dop- drager) vindt er een stormloop plaats op wervingskantoren van het pas opgerichte syndicaat van kantoorbedienden dat tot doel heeft deze groep van werkers het machtsapparaat te verschaf fen om tot meer welstand te ge raken. De werkgevers slaan een en ander met bezorgde blikken gade. WIST U Dat automobilisten die onder schulden gebukt gaan meer ongelukken veroorzaken dan zij die hun rekeningen netjes op tijd betalen? En dat automobilisten als zij van hun werk huiswaarts, keren tweemaal zoveel ongelukken ver oorzaken dan wanneer zij 's mor gens naar hun werk rijden? KERS Een franse vader, die zijn zoontje van 5 jaar een ple zier wilde doen, plukte een paar kersen van een boom aan de an dere kant van een heg. De eige naar van de boom zag dat, loste een schot uit zijn geweer en raakte het jongetje dodelijk. De schutter werd door de po litie gearresteerd terwijl hij be zig was zijn geweer opnieuw te laden, dat was het enige wat hem BEDIENING De meest In trek zjjnde kamerbediende van een chique hotel te Cannes is lid van de schrijversbond en van de bond van componisten. Hy heeft een bundel gedichten gepubliceerd, een psychologische roman en een detectiveverhaal. Elke dag leest hy aan zijn cliënten een stuk voor uit het manuscript waar hy mee bezig is. GANS Tenslotte zyn de ge heimen uitgelekt van het nieuwe vliegtuig dat de Amerikaanse le- gerautoriteiten in petto hebben: het wordt omschreven als een „manusje van alles" omdat het zowel heel langzaam kan vliegen als heel snel (sneller dan het ge luid); zyn bijzondere, tijdens de vlucht variabele, vleugelvorm doet het al vliegend lijken op een Toen koningin Elizabeth van Engeland en prins Philip drie jaar geleden een bezoek brachten aan Australië, woonden zij een demonstratie bij van een zo fan tastische behendigheid dat het bijna griezelig was om te zien. De demonstratie werd gegeven door Joe Timbery, een donkere, gedrongen man van inheemse af komst. Het voorwerp waarmee hij zijn toeschouwers in verrukking bracht was het welbekende symbool van Australië: de boemerang. Timbery hanteerde er een van ongeveer 75 centimeter lengte; hij slingerde hem zo, dat de boemeran op borsthoogte wegsuisde over een afstand van 35 meter, daarna plotseling 30 meter de lucht in schoot, een wijde boog beschreef en snel dalend terugwervelde naar de werper. Terwijl het draaiende werptuig op hem afkwam, verloor het opeens vaart en bleef toen langzaam wentelend boven hem zweven. Timbery, die op de grond was gaan liggen, stak zijn benen omhoog en ving de boemerang netjes met zijn blote voeten op. Timbery's vaardigheid in het han teren van een van de oudste wapens van de mensheid - de boemerang werd al in het oude Egypte gebruikt - staat in Australië niet alleen. In de afgelegen streken in het noorden van het land maakt de inheemse bevolking nog dage lijks gebruik van de boemerang als wa pen bij de jacht en voor sportief ver maak. Ik heb opwindende wedstrijden bijge woond tussen deze naakt, chocolakleurige meesterwerpers. Zij kunnen de boemerang tot 45 meter het hoogste punt van zijn boog de lucht in laten gaan en hem dan naar zijn uitgangspunt terug laten dansen als een reusachtige vlinder, die van bloem tot bloem vliegt. Of zij laten hem als een havik stilstaan in de lucht. Halverwege op de terugweg blijft de boemerang in de Prachtige successen van w.s.v. „De Vrije Wandelaars" De Vrije Wandelaars hebben zaterdag j.l. deelgenomen aan de herdenkings tocht in Rhenen en keerden huiswaarts met maar liefst een vijftal bekers, een succes dat wel even extra vermeld mag worden. De vereniging nam aan de tocht deel met vier groepen. Groep I onder leiding van de heer Klomp, behaalde op de 15 km een vijfde prijs. Groep II onder lei ding van de heer Wildeman, kreeg op de 10 km een vierde prijs. De heer Van Laar met groep III een tweede prijs eveneens op de 10 km. Als een onver wachte klap op de vuurpijl ging groep 4 onder aanvoering van mevr. Klomp met een eerste prijs slepen, terwijl boven dien de wisselbeker mee naar huis ge nomen werd. Een fraai resultaat voor de vereniging, temeer nog omdat groep vier voor de eerste maal aan een wandeltocht deel nam met kinderen in de leeftijd van 8-10 jaar. Een stimulans voor anderen om eens aandacht aan de vereniging te schen ken. Binnenkort hoopt men het 100ste lid in te schrijven, een gebeurtenis die niet ongemerkt voorbij zal gaan. Jubileum-Schietwedstrijd De Scherpenzeelse schietvereniging zal deelnemen aan de jubileumwed strijd van de, schietvereniging „Prins Hendrik" te Veenendaal in verband met haar 60-jarig bestaan. De wedstrijden worden gehouden op woensdag 21, za terdag 24, dinsdag 27 en woensdag 28 juni en zaterdag 1 juli. Marktberichten Aanvoer eieren 950.000 stuks. Prijs kippeëieren 13,40 tot 13,75. Henne- eieren 9,50 tot 12,50. Alles per 100 stuks. Handel matig. Aanvoer biggen 170 stuks. Prijs 65, tot 78,per stuk. Handel vlug. lucht hangen en zakt, nog steeds snel rond draaiend, langzaam naar beneden totdat hij bijna de grond raakt. Op dat ogenblik kantelt het wapen en komt in volle vaart terug. Ik heb worpen zien uitvoeren, waarbij de boemerang op 45 meter afstand de grond raakt, opspringt, een cirkel be schrijft en terugkeert. En ook duikworpen: als een leeuwerik klimt de boemerang hoog in de lucht, glijdt dan zijdelings af tot op een paar centimeter van de grond en zweeft weer omhoog tot in de hand van de werper. Bij wedstrijden in afstandwerpen laten de inheemsen hun boemerangs om een boom heen vliegen die 120 tot 130 meter verderop staat ongeveer de uiterste reikwijdte van het wapen. Bij deze wor pen wentelt de boemerang zó snel rond, dat hij een op zijn kant staande houten schijf lijkt. Op ongeveer zes meter boven de grond scheert hij in een wijde bocht om de boom heen en vliegt dan terug, sneller en sneller, zoemend als een reus achtige tol. Voor de voeten van de wer per komt hij. met zo'n kracht neer dat de uiteinden 15 centimeter diep in de grond dringen een angstwekkend schouwspel voor wie het voor de eerste keer ziet. De boemerangs die de inheemsen voor deze meesterstukjes gebruiken, zijn tus sen 45 en 90 centimeter lang. De hoek tussen de armen varieert van 90 tot 120 graden. Wat de vorm betreft lijkt dit oude wapen griezelig veel op een straal jager met zijn deltavormige vleugels. Wie een boemerang goed bekijkt, ziet dat de ene arm een paar centimeter langer is dan de andere (maar ze zijn beide even zwaai-). Aan de ene kant zijn ze plat, aan de andere bol of gewelfd. Ook is er 'n lichte dra-aiing in de bladen als in die van een propeller. Het is deze draai ing die maakt dat de boemerang de lucht in gaat. De gewelfde vorm »an dc armoxi als de vleugels van een vliegtuig zorgen voor de „lift", maar doordat de boemerang in vertikale stand wordt weg geslingerd, trekt de „lift" hem naar één kant, zodat hij met een boog naar zijn uitgangspunt terugkeert. Hoe kwamen de primitieve mensen tot een uitvinding die zoveel ingewikkelde aërodynamische principes omvat? Het is zo goed als zeker dat de boemerang zich geleidelijk heeft ontwikeld uit een nog ouder wapen, de kromme werpstok of jachtboemerang. Deze werpstok is langer en zwaarder dan de gewone boemerang en aan beide kanten plat. Hij kan rijzen en dalen in zijn vlucht maar hij komt niet terug. Slingert men het wapen naar op springende vissen of klein wild, dan scheert het laag over het water of de grond, terwijl de zware bladen razend snel ronddraaien. Ik heb het wel 230 m ver zien wegvliegen, en ik heb het ook in één worp drie kangoeroes zien vellen. Een nog zwaarder werphout, de oorlogs boemerang, die anderhalve meter lang kan zijn, wordt met beide handen weg geslingerd en maait een breed pad van gebroken ledematen en ingeslagen sche dels. (Zie verder pagina 4) De restauratie van de Nieuwe Kerk in Amsterdam, op de Dam, „gaat van een leien dakje". 3UN6WANS prisma pontic OMEGA voor betere uurwerken op dat moment in beslag namwilde gans. 00FDSTP 91 VEENENDAAL Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918

De Vallei | 1961 | | pagina 1