De man vrij ZIG ZAG Vrij in de makkelijke EL-MIOR sportshirts met de nieuwe mannelijke tinten vanaf 15.90 Eis met klem merk KLM Zijn de ouders werkelijk slecht? Voor reis en watersport Hollywood vroeg om Lisette Last van zenuwen? Ontslag op staande voet SOLEX**® f395. KERKE W|JK 19 D. v. d. Meijden ,Renswoude' WERKKLEDING TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 9 JUNI 1961 Nr. 46 KINDERVERWAARLOZING EN -BESCHERMING (I) Asocialiteit Psychische afwijkingen Verwaarlozing van kinderen PFAFF NAAIMACHINEHUIS HET MEISJE VAN DE VOORPAGINA Een klein beetje angst Zii had vrede met haar werk- het«een Op de voorpagina Slechthorende kinderen profi teren van elektro-akoestische ontwikkeling Oplossing puzzel nr. 64 Mijnhardt's Zenuwtabletten LEG PER DAG Kledingbedrijven N.V. Motorenhandel WOUT WAAYENBERG TEL.2646 het adres voor: Fa. Leewis GARAGEBEDRIJF Week-Ends, Vakantie? SERVICE STATION J. LOURENS Gevallen van kinderverwaarlozing kent iedereen uit de kranten en misschien uit de nabije omgeving. Kinderen die niet genoeg te eten krijgen, slecht gekleed en verzorgd zijn, terwijl de ouders veel uitgaan, televisie en bromfietsen hebben en er voor zorgen zelf niets te kort te komen. Het kan dan gebeuren, dat de kinderen plotseling worden weggehaald door politie of kinderbescherming. De kinderen worden in bescherming genomen. En wat gebeurt er met de ouders? Nog maar kort geleden kwam in Rotter dam een duister geval van kinderverwaar lozing aan het licht. Een baby van acht maanden overleed ten gevolge van onder voeding. Twee kleuters in het gezin waren eveneens ondervoed, geestelijk ver achter gebleven en lichamelijk verwaarloosd. Door het sterfgeval kon ingegrepen wor den. De man werd veroordeeld voor dood door schuld en de vrouw werd vrijgespro ken, hoewel ook zij schuldig bevonden werd maar door verstandelijke tekorten niet aansprakelijk gesteld kon worden. De man liep ook, wat men noemt, niet over van begaafdheid, maar meermalen had hij zijn onwil getoond, door de maat schappelijke werkster van de Raad voor de Kinderbescherming en ambtenaren van Sociale Zaken de deur te wijzen. „Asociaal", noemt men dit in de volks mond en „zwak-sociaal" in het maatschap pelijk werk. De mensen die op grond van roeping of beroep, de onmaatschappelijk heid bestrijden, zijn iets gematigder in hun oordeel en voorzichtiger met hun konklu- sies. Zij kennen de vaak onbeschrijflijke achtergrondew van vele mensenlevens. Zij hebben de strijd, de wanhoop en de ellen de van veel onmaatschappelijke sukkelaars aangehoord en zich vaak gelukkig gepre zen, omdat ze het zelf anders getroffen hebben. Iedereen heeft dan ook de plicht zich af te vragen wat er van hem geworden zou zijn in andere omstandigheden, opge voed in een bedompt krot, met gebrek aan licht en lucht, te weinig eten, te weinig aandacht en te weinig speelruimte. Bij hoeveel deliquenten komt niet het zelfde jeugdbeeld voor. Vertrapt en mis handeld door een vader, die vergetelheid zocht in de drank ten koste van het ge ringe inkomen, afgesnauwd door een ru we, onverschillige moeder van twijfelach tig gedrag en uitgebuit, zodra de eerste verdiensten binnenkwamen, tenslotte in het bezit gekomen van de vreemde moraal, dat alles geoorloofd is, zolang je maar niet wordt gesnapt. Eén van de belangrijkste oorzaken van afwijkend gedrag is wel een gestoorde psychische ontwikkeling. De cijfers liegen er ook niet om. Uit on derzoeken is gebleken, dat zeventig pro cent van de prostitué's debiel of psychisch gestoord en dertig procent van de misda digers gepsychopathiseerd is. In de sloppen en achterbuurten van de grote steden is debiliteit een veelvuldig voorkomend verschijnsel. Daar deze licht ste vorm van zwakzinnigheid helaas erfe lijk is en deze minder-begaafden door gaans veel kinderen voortbrengen, wordt het percentage van deze groep steeds gro ter. Een debiel is gemakkelijk te beïnvloe den, zowel in positieve als in negatieve zin. Hij loopt dus geen gevaar in een goede en beschermde omgeving. Door het verstandelijk tekort is zijn persoonlijk heidsbeeld eveneens afwijkend. Waar dan ook een gezonde moraal, goede gewoonte vorming en evenwichtige opvoeding ver te zoeken is, wordt de kans op maatschappe lijke ontsporing heel groot. Waar ook normaal-begaafde kinderen uit zwak-sociale gezinnen gemakkelijk aan ten prooi vallen, is het verwerven van psychopatische verschijnselen. Door een afwijzende of al te onverschillige houding van de ouders in de vroege kinderjaren, wordt het gevoels- en wilsleven dusdanig gestoord, dat een twijfelachtige moraal en asociale levenswandel het gevolg kunnen zijn. Hieruit kan een onweerstaanbare In nerlijke drang geboren worden tot mis handeling van kinderen en dieren, of de neiging, om alles te stelen, wat mogelijk niet gemerkt wordt, of een ongebreidelde fantasie, waaruit waanzinnig gedrag volgt. Hoe komen ouders er toe hun eigen kin deren te verwaarlozen? In het licht van de hiervoor genoemde verschijnselen, is af wijkend gedrag wel verklaarbaar. Maar in het diepste menselijke en zelfs dierlijke instinct, ligt toch de verzorging en koeste ring van de eigen nakomelingen. Door alle eeuwen zijn de mensen in staat geweest, indien nodig het eten uit de eigen mond te sparen, om hun kinderen te voeden. De ELEKTR. IN KOFFER COMPL. I 498.- KerkewIJk 9 Veonendaal Tal. 0.8385-3043 We maken het ons tegenwoordig het liefst maar zo gemakkelijk mogelijk bij het reizen. Sjouwen met zware koffers wordt vermeden. De verlangens gaan uit naar kleding, waarin men zowel ge kleed als sportief is, en furore maken de combinaties die met behulp van een kleine verwisseling de gewenste luch tigheid aan de waterkant ten goede komen. Geliefd zijn de laatste jaren vooral de combinaties van 7/sste jassen met een blouse en een lange of tot op de enkels hangende pantalon. Voor deze soort pantalons moet de draagster wel een geschikt figuur hebben. Zelfkritiek bij het samenstellen van de garderobe kan nooit kwaad. Wie te breed of te zwaar is voor een pantalon, doet er veel verstandiger aan een rok te dragen die afslankt en .het sportieve uiterlijk eerder versterkt dan afzwakt. Flateus op bijna iedere rok is een jack te dragen, zoals deze, vervaardigd uit een gladde poplin. Het jasje is onge voerd, maar de capuchon is wel gevoerd met een streepstof. (Model Sturka) Een truitje van katoenen badstof en een short met afknoopbaar bovenstuk, ziedaar een ideale katoencombinatie voor haar aan de waterkant. Voor hem is er een strand-ensemble van glanskatoen in verschillende drukdessins. De short heeft natuurlijk een binnen- broekje. (Modellen Sturka) verwaarlozing van eigen kinderen, is dan ook één van de misdrijven, die de mensen elkaar het zwaarst aanrekenen. Een zodanige verwaarlozing, dat ziekte en dood kunnen optreden, getuigt van gro ve onmenselijkheid. Deze ernstige vorm komt gelukkig zel den voor. De lichtere vormen van verwaarlozing zijn in zwak-sociale echter veel voorko mend. Onvoldoende hygiëne, slechte kleding, ongeregelde leefwijzen, geen of ongeregel de warme maaltijden en het ontbreken van elke vorm van opvoeding zijn ver schijnselen, die veel voorkomen. Wanneer de ouders van huis uit ook niet anders hebben meegekregen, is alle reden voor verontschuldiging aanwezig, mits zij de hulp, die geboden wordt door velerlei instellingen en organisaties, aangrijpen. In een volgend artikel zal meer volgen over deze organisaties en de maatregelen, die genomen worden om kinderverwaarlo zing te bestrijden en te voorkomen. (Wordt vervolgd.) BOMEN ZAAIEN PER HELICOPTER Duizenden hectaren kreupelhout in de staat Washington zullen binnenkort ver dwijnen na een kort bezoek van een heli copter die hier Douglas komt zaaien. Tot nu toe zijn slechts 55 ha op deze manier gezaaid, maar dit wordt gezien als een startschot voor de herbebossing van dit district. In dit district, waar oorspronkelijk ook Douglas groeide, is nu ruim 50.000 ha bedekt kreupelhout. Dit komt vooral, door dat de meeste eigenaren niet ter plaatse wonen, waardoor men niet tijdig voor her- inplant zorgde. Het Agricultural Conservations Program geeft nu een subsidie op de herinzaai, waardoor de kosten van 210,tot 60, per ha zijn gedaald. Voor het zaaien wordt het kreupelhout met een buldozer vernie tigd. Het zaad wordt met een helicopter uitgezaai dover een breedte van 24 m, terwijl per ha ongeveer 40.000 zaadjes worden gebruikt. Een opkomst van 1500- 2000 bomen per ha is voldoende. In hand werk kan per dag 5 ha worden gezaaid. De helicopter zaait 3,5 ha per minuut. Het zou de titel van een boek kunnen zijn: „Het meisje van de voorpagina", liet zou een droom kunnen z(jn: „Hollywood is onder de indruk van je foto gekomen en vraagt of je alsjeblieft voor de film komt spelen". Voor het Brusselse televisie-omroepstertje is dit alles werkelijkheid geworden. Zo vertrok Lisette Loze maandag 29 mei naar een voor haar onbekende wereld. Wat staat haar in Hollywood te wachten? Vooreerst een klein filmrolletje, optre den voor de Amerikaanse televisie en dan misschien rijkdom en roem? Even voor half één nam Lisette afscheid van familie en collega's op Brussel-Natio naal, om aan boord van een KLM-vlieg- tuig haar grote reis te ondernemen. Via Amsterdam zou de tocht naar New York gaan. Bij de National Broadcasting Com pany, de maatschappij die haar uitnodigde, zou zij eerst even kennis maken, om ver volgens via Detroit en Chicago een prach tige tocht te maken door Chio Indiana, Oklahoma en Texas. Een volle week mag zij genieten van het reizen door de nieuwe wereld. Maar op 8 juni zal ze in Los Ange les aan de slag gaan. Anders dan in Brussel, waar zij bij de Waalse televisie de kinderprogramma's inleidde, wacht haar nu een echte film. Hoe ze dat vindt? „Ik heb het altijd reuze naar mijn zin gehad bij de televisie en koesterde geen hogere aspiraties. Natuurlijk heb ik me wel eens stiekem voorgesteld als de hoofd persoon van een belangrijk toneelstuk, maar dan altijd aan het einde, dus buigend voor een luid applaudiserend publiek. Nu ik het begin in Hollywood ook moet'door maken, heb ik nu en dan wel een klein beetje angst; dat wil ik niet ontkennen." Deze woorden kwamen Lisette voor haar vertrek recht uit het'hart. Veel filmartisten zijn op zeer toevallige wijze door één der groten van Hollywood „ontdekt". Zingend bij een alledaags caba retgezelschap, als figurant bij een theater groep, optredend als straatmuzikant of zelfs clown-spelend bij een circus; velen, die evenals Lisette nooit durfden dromen, dat de gouden poorten van Hollywood zich nog eens voor hen zouden openen. Daarnaast zijn ontelbare acteurs en ac trices door hard werken en veel doorzet tingsvermogen stapje voor stapje dichter bij de glorie gekomen, om aldus de top te bereiken. Lisette heeft nooit de illusie ge had, eens op Hollywood's fluwelen tapij ten te lopen. Kingleidingsyst. individueel toegepast Op 2 mei werd aan het Rotsoord te Utrecht de Protestants Christelijke school voor onderwijs aan slechthorende kinde ren in gebruik genomen, waarvan de lo kalen zijn voorzien van aan de modern ste eisen en de laatste ontwikkeling aangepaste apparatuur voor elektro-akoes tische hulp bij het onderricht. Voor het onderwijs aan kinderen met verminderd gehoor wordt tegenwoordig veelal gebruik gemaakt van een elektro- akoestisch systeem. In principe bestaat dit uit een of meer microfoons in combinatie met een versterker van hoge kwaliteit. De leerlingen horen het geluid via telefoons die via een sterkteregelaar op de verster ker zijn aangesloten. Elk kind kan met be hulp van deze sterkteregelaar de luidheid naar eigen wens en behoefte instellen. Een bezwaar van dit systeem is, dat de leerlingen in hun bewegingen worden be lemmerd, doordat zij ieder apart via een snoer verbinding met de versterker moe ten hebben. Om dit bezwaar op te heffen, is een systeem van inductieve overdracht ontwikkeld dat een draadloze koppeling mogelijk maakt tussen de leerling en de versterker. INDIVIDUELE RINGLEIDING In moderne hoorapparaten is een z.g. luisterspoel ondergebracht, welke het mo gelijk maakt, geluid op te vangen dat langs inductieve weg wordt overgedragen. Het principe van de ringleiding is reeds lang bekend en het wordt ook voor vele andere doeleinden toegepast. Bij het on derwijs op scholen voor slechthorende kin deren was toepassing op grote schaal tot dusver onmogelijk, doordat het bij de ge bruikelijke wijze van aanbrengen van de ringleiding niet mogelijk was, te voorko men dat het ene lokaal het andere stoorde. Dit bezwaar heeft Philips nu weten te ondervangen door gebruik te maken van een „indiduele ringleiding". Bij dit nieuwe systeem, dat in de nieuwe school voor slechthorenden in Utrecht voor het eerst op grote schaal is toegepast, wordt niet zo als gebruikelijk een ringleiding door het gehele lokaal aangelegd, maar elk kind heeft onder zijn stoel een „eigen ringlei ding. INRICHTING VAN DE LOKALEN De tafels van de leerlingen zijn in een halve cirkel opgesteld. Voor elke leerling bevindt zich een microfoon, een signaal lampje en een drukknopschakelaar, die gefixeerd kan worden. Onder de stoel van elke leerling is een „individuele" ringlei ding aangebracht. Wanneer een leerling wenst te spreken drukt hij de schakelaar, die onder handbereik is aangebracht, in. De microfoon wordt ingeschakeld, het sig naallampje gaat branden en de leerling kan spreken. Het geluid dat in de micro foon komt, wordt versterkt en doorgege ven aan ringleidingen van alle leerlingen. Elk kind kan verstaan wat er in de klas gezegd wordt. De onderwijzer beschikt over een micro foon, die op een speciale wijze is bevestigd. Deze bevestiging zorgt voor een gelijkblij vende inspreekafstand tot de microfoon. De onderwijzer kan het door de verster ker afgegeven geluid zelf ook horen, zodat hij steeds controle heeft over datgene wat zijn leerlingen te horen krijgen. Een leerling die bij het bord een beurt krijgt, heeft daar ook de beschikking over een microfoon en een ringleiding. In dat geval wordt de ringleiding, die van een speciale constructie is, om de hals gehan gen, zodat ook hier het kind steeds goed in haar donkere ogen te lezen stond. Deze vrede moet Michael Landon ge troffen hebben, toen hij Lisette's foto op de voorpagina van een Vlaamse courant zag. Hij kende haar beroep, maar stelde alles in het werk om zoveel mogelijk te weten te komen over „the young lady on the front page". „Kan ze acteren?" was zijn belangrijk ste vraag. „Zeker kan ze dat", meenden de televi siemensen in Brussel. „Je kunt het", zeide.se tegen Lisette, „je moet!" En zo komt het, dat Lisette de „nooit ge droomde" kans van haar leven krijgt, door op te mogen treden naast dé beroemde Michael Landon. Waartoe dit debuut zal leiden? Ook daar stelt de nuchtere Lisette zich niet te veel van voor. „Er zijn veel meisjes zoals ik", zegt ze, „waarschijnlijk blijft het wel bij die ene tilm, maar ik zal voor altijd een prachtige herinnering hebben aan Amerika en de filmwereld." HORIZONTAAL: 1 mal, 4 oraal, 8 iep, 11 Duiven, 13 eens, 16 ed, 18 snee, 19 been, 20 ra, 21 mis, 23 kr., 24 deur, 25 eek, 26 eelt, 28 sluw, 29 ami, 30 drie, 31 hl., 32 ket ting, 35 ten, 36 poon, 38 Noor, 39 in, 40 Po, 41 kan, 43 el, 44 ha, 45 oase, 47 toon, 49 Man 50 Lintelo, 53 Rs., 54 tets, 55 das, 56 Emma, 58 roet, 59 ven, 60 Amer, 61 ga, 62 sen, 64 i.e., 65 eden, 66 baar, 68 ml, 69 oven, 70 Zeddam, 72 dru, 73 trede, 74 tik. VERTIKAAL: 2 A.D., 3 lus, 4 over, 5 ree, 6 An, 7 Leeuwen, 8 Inn, 9 es, 10 Eem, 12 inkt, 14 eer, 15 pak, 17 Dieren, 19 beuk, 20 Rijn, 22 sein, 24 dl. 25 emir, 27 le, 28 slok, 29 atol, 30 Driel, 31 ho, 33 toen, 34 glans, 36 pose, 37 nat, 40 pats, 42 Nora, 44 Hattem, 45 Onan, 46 element, 48 os, 49 mees, 51 idee, 52 omen, 54 To, 57 Mr., 58 raad, 59 vin, 60 adé, 61 gade, 63 nis, 65 eva, 66 bed, 67 rat, 69 o.r., 70 ze, 71 mi. PETERSELIE EN CITROENEN HOUDEN U FIT Volgens de Franse professor Leon Binet die een studie heeft gemaakt van de vraag hoe een ouderwordend persoon fit kan blijven is het van groot belang dat wij zoveel mogelijk peterselie en citroenen eten. Dat doet hij zelf nu al jaren met de beste resultaten; hij heeft geen spoor van een buikje, een veerkrachtige tred en de heldere, zorgeloze oogopslag die het ken merk is van veelbelovende Franse jonge lingen. Hoe meer fruit en bijenhoning u dagelijks gebruikt op het menu heeft staan, hoe gezonder en slanker u zult blijven; vlees is volgens de professor ook nodig, maar met vetten moet u oppassen, vooral met dierlijke vetten, want die zetten nogal gauw aan. heipon U er overheen twee centen weg om die eens per jaar aan het Rode Kruis te geven. Maar wat een rompslomp. Tast liever éénmaal per jaar in de zak, maar dan royaal, dan kan het Rode Kruis weer vooruit, namens U en misschien ook wei eens voor U. Zowel de werkgever als de werknemer zijn bevoegd de tussen hen bestaande arbeidsovereenkomst wegens een dringende reden terstond te beëindigen zonder inachtneming van een opzeggingstermijn. De dringende reden dient onverwijld aan de wederpartij te worden medegedeeld. Het Burgelijk Wetboek beschouwt als drin gende redenen voor de werkgever zodanig daden, eigenschappen of gedragingen van de werknemer, die tengevolge hebben, dat van de werkgever redelijkewijze niet kan worden gevergd de dienstbetrekking te laten voortduren. Voor de werkgever zullen dringende redenen o.a. aanwezig geacht kunnen worden. 1. wanneer de werknemex bij de afsluiting sterdam om op een bepaalde dag le komen der overeenkomst de werkgever heeft misleid door het vertonen van valse of vervalste getuigschriften, of opzettelijk valse inlichtingen heeft gegeven omtrent de wijze, waarop zijn vorige dienstbe trekking is geëindigd; 2. wanneer de werknemer in ernstige mate de bekwaamheid of geschiktheid blijkt te missen tot de arbc d, waarvoor hij zich heeft verbonden; 3. wanneer de werknemer grovelijk de de plichten veronachtzaamt, welke de overeenkomst hem oplegt. Voor de werknemer worden als dringen de reden beschouwd zodanige omstandig heden, die tengevolge hebben, dat van de werknemer redelijkerwijze niet kan wor den gevergd de dienstbetrekking te laten voortduren. Voor de werknemer zullen dringende redenen o.a. aanwezig geacht kunnen worden: 1. wanneer de werkgever het loon niet op de bepaalde tijd voldoet; 2. wanneer de werkgever, waar kost en in woning bedongen zijn, niet op behoor lijke wijze daarin voorziet; 3. wanneer de voortduring der dienstbe trekking voor de werknemer zou ver bonden zijn met ernstige gevaren voor leven, gezondheid, zedelijkheid of goede naam, welke niet blijkbaar waren ten tijde van het sluiten der overeenkomst; 4. wanneer de werkgever grovelijk de plichten veronachtzaamt, welke de over eenkomst hem oplegt. RISICO'S Bij onenigheid tussen werkgever en werknemer is het dikwijls moeilijk vast te stellen, of er een dringende reden voor ontslag aanwezig is. Toch is het zeer be langrijk dit te weten, omdat een op staan de voet gegeven of genomen ontslag zon der dringende reden onaangename gevol gen kan hebben voor degene, die de ar beidsovereenkomst beëindigd heeft. De wederpartij kan zich op het standpunt stellen, dat het ontslag onrechtmatig is, en voor de burgerlijke rechter schadevergoe ding en/of herstel van de dienstbetrekking vorderen. Aan een ontslag op staande voet zit nog een ander risico vast. Een ontslag wegens een dringende reden is niet onderworpen aan de goedkeuring van de directeur van het gewestelijk arbeidsbureau. Indien nu de ontslagredenen niet als een dringende reden kan worden beschouwd, wordt het ontslag strafbaar wegens het ontbreken van de toestemming van de directeur van het gewestelijk arbeidsbureau. Hier is het laatste woord aan de strafrechter, die zal moeten beslissen, of er een dringende re den voor het ontslag aanwezig was. Lang niet elke fout levert een dringende reden op. In de opwinding van het eerste ogenblik is men soms te gauw geneigd te denken, dat men een dringende reden heeft om ontslag te geven of te nemen. Alleen een dwaas handelt of spreekt, wan neer hij in toorn is ontstoken. De wijze mens wacht, totdat zijn woede bekoeld is en hij in staat is de situatie kalm en ob jectief van alle kanten te bezien. De moei lijkheid ligt echter dikwijls hierin, dat de tijd voor een rustig overleg ontbreekt. Veelal is het niet mogelijk het ontslag op staande voet een paar dagen uit te stellen. Degene, die een dringende reden meent te hebben moet meestal snel een besluit nemen. Bij het geven of nemen van ontslag dient men er vooral om te denken, dat men in de procedure, die op het ontslag kan volgen, de dringende reden ook zal moe ten kunnen bewijzen. Zo zal b.v. een werk gever, die er van overtuigd is, dat hij door zijn werknemer is bestolen, de diefstal ook moeten kunnen bewijzen. Een verdenking zonder meer is onvoldoende. Ter verdere oriëntatie laten wij hier nog enkele rechtelijke uitsjraken volgen. VERZUIM WEGENS SOLLICITATIE-BEZOEK Een filiaalhoudster van een winkel van een broodfabriek te 's-Gravenhage had gesolliciteerd naar een betrekking als con ductrice bij de gemeentetram te Amster dam. Zij ontving een oproep van de ge- ergesrpkan horen wat er gesproken wordt. meentelijke personeelsvoorziening te Am- op het kantoor van het gemeentevervoer bedrijf met aanzegging, dat een en ander de gehele dag kon duren. De filiaalhoudster stelde haar onmiddel lijke chef telefonisch in kennis van haar voornemen aan de oproep gevolg te ge ven. Maar de chef weigerde hieraan zijn goedkeuring te hechten. De filiaalhoudster ging toch naar Amsterdam en verscheen die dag niet op haar werk. De volgende dag ontsloeg de chef haar op staande voet onder opgave van dienstweigering als dringende reden. De filiaalhoudster nam hiermede geen genoegen en vorderde voor de kantonrech ter te 's-Gravenhage doorbetaling van loon tot aan de dag, waarop zij bij de gemeente tram in dienst was getreden. De kantonrechter was van oordeel, dat de filiaalhoudster, door zonder meer in strijd met de wensen van haar chef van haar werk weg te blijven, niet geheel juist had gehandeld. Hij achtte deze handelwij ze echter niet van zodanig gewicht, dat de ze een dringende reden opleverde voor onmiddellijk ontslag. De kantonrechter nam daarbij ook inaanmerking, dat de fili- aalhoudster de nodige maatregelen had ge nomen om in haar vervanging te voor zien. Aldus werd de vordering van de fili aalhoudster toegewezen. GEEN VERSTREKKING VAN V AC ANTIEBONN EN Een arbeider trad in dienst van een werkgever. Bij de uitbetaling van het loon werden de arbeider geen vacantiebonnen verstrekt, ofschoon hij daarop recht had. De arbeider vroeg herhaaldelijk om de hem toekomende vacantiebonnen. Tenslot te waarschuwde hij de werkgever, dat hij zijn ontslag zou nemen, indien hem bij de volgende loonbetaling de verschuldigde bonnen wederom niet zouden worden uit gereikt. Maar ook toen bleven de bonnen weg, waarop de arbeider wegens een drin gende reden zijn ontslag nam. Hij was toen zes weken in dienst en had gedurende die tijd geen enkele vakantiebon ontvangen. De werkgever legde zich niet bij het ontslag neer en vroeg de rechtbank te Utrecht de arbeider te veroordelen tot her vatting van het werk. Naar zijn mening was de arbeider onrechtmatig van zijn werk weggebleven. De rechtbank liet in het midden, of va cantiebonnen als deel van het loon zou den moeten worden aangemerkt. Maar zelfs al zou dit het geval zijn, dan nog kon het niet verstrekken van vacantiebon nen niet als een dringende reden van zo danige aard worden beschouwd, dat dit het recht gaf de dienstbetrekking te beëin digen. De in het Burgerlijk Wetboek ge noemde dringende reden van niet-betaling van loon heeft geen andere strekking dan te voorkomen, dat de arbeider zonder loon zou blijven, waardoor hij niet in zijn da gelijkse behoeften zou kunnen voorzien. Bij de zegels krijgt de arbeider echter eerst een geldelijk belang, wanneer hij met vacantie gaat. Met deze motivering werd de vordering tot hervatting van het werk toegewezen. Maar in hoger beroep kon het gerechts hof te Amsterdam zich niet met deze re denering verenigen. De vacantiezegels moeten als een deel van de beloning wor den aangemerkt. Evenals niet-tijdige betaling van het loon in geld kan ook het niet verstrekken van vacantiezegels een dringende reden opleveren om de dienstbetrekking te be ëindigen. De arbeider had wel een onmid dellijk geldelijk belang bij de zegels, daar hij deze dadelijk in geld kon omzetten. De werkgever trachtte zijn verzuim nog goed te praten door aan te voeren, dat sommige werkgevers de vacantiezegels slechts eens in de zoveel weken verstrek ken. Doch naar het oordeel van het ge rechtshof ontsloeg deze omstandigheid de werkgever niet van de verplichting om de zegels bij elke loonbetaling uit te reiken, nu de arbeider telkens had gevraagd. Op al deze gronden besliste het gerechts hof, dat de arbeider een dringende reden had en dus niet onrechtmatig van zijn werk was gebleven. Veenendaal - Wageningen - Renkum Het toppunt van zuinigheid Het toppunt van veiligheid Het toppunt van comfort Dat Is de nieuwe SoieX-ofo met vol-otomatische koppe ling. Nu wegrijden zonder trappen. Komt U eens praten met: Dr. Slotemaker de Bruïnestraat 3 Veenendaal SCHUIFRUITEN VERZILVERDE SPIEGELS GESLEPEN LEGPLATEN en het moderniseren van uw oude SPIEGELS Veenendaal. Nieuweweg 41 Telefoon 2533 LUkauto en begr&fenisrtiden Dealer v. d. Wartburg Taxi en autortylea Bruidsauto en tronwrQden Hiervoor verhuren wfl DE NIEUWSTE TROUWCOSTUUMS MET ALLE TOEBEHOREN Mr. C. A. Baron B. Hoofdstraat 46, Veenendaal Voor dergelijke uitstapjes kunt U het voordelig ste een Volkswagen huren. Keuze uit: V.W. de LUXE 1960-'61 (12 et per km z. benz.). V.W. SAMBA BUSJE V.W. BESTELWAGEN Onze wagens zijn All Risk verzekerd en voor zien van papieren voor het buitenland. Dorpsstraat 112 - Renswoude, Telefoon 08387-254. Depöt Veenendaal: J. P. C. Leinweberstraat 39 - Telefoon 3529. Verkrijgbaar bl): Scherpenzeel: Ant. de Ruiter Veenendaal: Fa. Ant. de Ruiter, Hoogstr. 12 Fa. Jac van Schuppen, Gort straat 39

De Vallei | 1961 | | pagina 3