1001 iilUlil r Pijpermiddag waardig sluitstuk van muziekweek „Prins Bernhard" Zaak „Duitse autozwendel" is nu rond WESPEN OP DE VLUCHT DE LOSSER HOF HET „KONINKRIJK" FIFE Laatste ronde „Natuur" sluit 21 juni a.s.! Orgelbespelingen in de Chr. Geref. Kerk, Veenendaal IUIENEN Duitse politie verrichtte tweetal arrestaties Inrichting voor diep - zwakzinnige kinderen Waar de historie diepe indrukken heeft nagelaten door Penelope Turing AMERONGEN SCHERPEN ZEEL Nieuws van de amateur-fotowedstrijd: TROOSTPRIJZEN VORIGE RONDE Voor Vaderdag Ondanks het feit dat de organisatie niet voor de volle honderd procent klopte - zo werd de officiële opening gehouden op een geheel ander tijdstip dan de pers was meegedeeld, was de Hoofdstraat tijdens het défilé niet afgesloten voor het verkeer en geschiedde de heenweg van de stertocht niet per bus - is de Pijper middag van het jubilerende Chr. Tamboer- en Pijperkorps „Prins Bernhard" j.l. zaterdag een zoaardig sluitstuk van de muziekweek geworden. In totaal waren het vier korpsen die aan dit muzikale evenement deelnamen: „Irene" uit Ede, een senioren- en ju niorenkorps van „DAP" uit Apeldoorn en last but not laest het jubilerende korps zelf. Op de Fluiterstraat was het omstreeks drie uur een drukte van be- Verpleegde aangehouden De politie heeft vrijdag op deNieuwe- weg een 17-jarig meisje aangehouden, dat weggelopen bleek te zijn uit een inrichting te Wolfheze. Zij is later door de betreffende inrichting opgehaald. Dame reed tegen motor Bij het afslaan van de Hoofdstraat naar de Zandstraat is zaterdagmorgen omstreeks tien uur de fietster mevr. S. uit Veenendaal tegen de motorrijder P. uit Hilversum gebotst. Zij liep geen lichamelijk letsel op. Bromfietsers gevallen Op de Kerkewijk, ter hoogte van de Frisia, passeerde zaterdagmorgen de bromfietser V. uit Ermelo de bromfiet ser K. uit Veenendaal. De heer V. heeft vermoedelijk onvoldoende afstand in acht genomen, want beide bromfietsers kwamen ten val en liepen materiële schade aan bromfiets en kleding op. Toen in het voorjaar het prachtige orgel van de Chr. Ger. Kerk Hoofd straat in gebruik werd genomen met een orgelbespeling, overtrof de belang stelling elke verwachting. De orgelcommissie heeft dan ook ge meend in een behoefte te voorzien, door in de toekomst meerdere orgelbespelin gen te organiseren. Sinds enkele weken bestaat er bij de Chr. Ger. Kerk een commissie, die tot taak heeft in de toekomst regelmatig orgelbespelingen voor te bereiden. Verschillende organisten zijn reeds aangezocht. Vast staat dat Piet van Eg- mond 17 juni, Feike Asma 4 november en Jan Bonefaas 23 december zullen spelen. Voor de maanden september en ok tober heeft men nog geen datum kun nen vaststellen, maar waarschijnlijk zullen dan de organisten Simon C. Jan sen en Dirk Jansz. Zwart te beluisteren zijn. Programma voor de orgelbespeling op zaterdagavond 17 juni a.s. door Piet van Egmond: Twee koraal voorspelen (J. S. Bach) a. „Schmücke dich, o leibe Seele"; b. „Ich ruf' zu Dir. Herr Jesu Christ". Orgelconcert in Bes-dur. (G. F. Han del) a. Andante maestoso; b. Allegro; c. Adagio; d. Allegro. Marche Funèbre et Chant Séraphi- que. (A. Guilmant) Samenzang: „De Heer is God en nie mand meer". Toccata (W. Ralph Driffil). Cantilène uit Sonate XI (J. Rhein- berger) a. Lento (H. de Vries); b. Fan tasie toccatine uit Ps. 33 (J. Zwart). Improvisatie over Ps. 150 met samen zang van drie coupletten (P. van Eg- mond). VZC-dames verloren Een sterk verjongd dames-zevental van de Veenendaalse zwemclub bleek niet opgewassen tegen DWK (Barne- veld). De Veenendaalse dames verloren in het Barneveldse bad met 2-0. Zandstraat en Panhuis aanbesteed Burgemeester en wethouders van Vee nendaal hebben maandag j.l. in het ge meentehuis aanbesteed het vernieuwen van het gedeelte van de Kerkewijk van de Markt tot aan de J. G. Sandbrink- straat. Als dit werk is uitgevoerd is de vernieuwing van de belangrijkste ver keersader door Veenendaal geheel ge reed. Tevens werd aanbesteed het recon strueren van de Zandstraat en het Pan huis. De uitslagen waren: reconstruc tie laatste gedeelte van de Kerkewijk: Aann. bedrijf J. Merbis, Veenendaal146.100, N.V. Aann. bedrijf N.B.M., Zaandam 145.700, N.V. v.h. P. Henzen, Eist (Utr.)144.000,— H. Hazeleger N.V., Ede.141.400, - Bruil Ede N.V136.670,— Reconstructie Zandstraat en Panhuis: N.V. Aann. bedrijf N.B.M., Zaandam 597.900, H. Hazeleger N.V., Ede.... 597.400,— N.V. v.h. P. Henzen, Eist (Utr.) 588.000,— N.V. Aann. mij. v.h. Bol- senbroek Bloemendaal 588.000, Aann. bedrijf J. Merbis, Veenendaal594.400, Bruil Ede N.Vƒ579.500,— De gunning van de beide werken is aangehouden. lang toen alle muzikanten zich opstel den voor het défilé. Om half vier ging de bonte stoet van start en trok vooral in de Hoofdstraat een enorme publieke belangstelling. Het défilé werd op de stoep van het ge meentehuis afgenomen door loco-burge meester C. N. van Kuyk (de heer De Ruiter was verhinderd), wethouder J. van Hardeveld, inspecteur W. C. Dek ker en de voorzitters van de deelnemen de korpsen. Na afloop hiervan begaven de muzi kanten zich te voet naar de aanvangs punten van de Stertochten en op de zelfde wijze weer terug naar gebouw Eltheto. Alvorens hier de broodmaaltijd te nuttigen, verrichtte de voorzitter van „Prins Bernhard", de heer Bouman, de officiële opening van de Pijpermiddag. De Pijpermiddag werd besloten met een indrukwekkende taptoe in de avonduren op de Markt door alle deel nemende korpsen. Het geheel stond on der leiding van de dirigent van „Prins Bernhard", de heer J. van Wakeren. Ook deze gebeurtenis trok veel publieke belangstelling. Ds. F. VAN DEURSEN BEROEPEN TE VEENENDAAL Ter voorziening in de komende vaka- ture ds. C. J. Smelik is door de Ger. Kerk (geb. O.C.B.) een beroep uitge bracht op ds. F. van Deursen te Baren- drecht. OPROEP AAN BROM FIETSER Woensdagmorgen is de auto mobilist S. uit Veenendaal op de Prins Bernhardlaan ter hoogte van garage Van Wijk tegen een paal gebotst, omdat hij plotseling moest afremmen voor een andere auto. Een bromfietser die waarschijn lijk getuige is geweest van dit on geval, gaf later het kenteken door aan de heer S. van de andere auto. De heer S. heeft echter ver geten de naam van de bromfiet ser op te nemen, zodat de inspec teur van politie de bewuste brom fietser verzoekt zich zo spoedig mogelijk met de politie in ver binding te stellen. Het politie bureau is telefonisch te bereiken onder nummer 08385-3636 POSTDUIVEN NIEUWS De E.V.P.V. „De Luchtreizigers" te Veenendaal nam afgelopen week deel aan de wedvlucht vanuit Orleans Frankrijk, 526 km. De duiven werden daar gelost om 10.00 uur, de eerste duif meldde zich bij de heer H. van Kooten, waarmee deze duif de wisselbeker voor een jaar heeft gewonnen. De verdere uitslag is: H. van Kooten 1, 7, 9, 13; H. de Vos 2, 14, 16; K. de Ruiter 3, 15; G. Fasse 4, 11, 12; K. v. d. Heuvel 5; G. Muller 6; H. Beijk 8; J. Heikamp 10. Eerste duif 16.17 uur, laatste prijs- duif 17.18 uur. WOONWAGEN TOTAAL VERBRIJZELD Zaterdagavond omstreeks zes uur is een woonwagen in de bocht Grebbeberg-Zwar- teweg met grote snelheid gekanteld en totaal verpletterd. De ravage was onbe schrijfelijk on trok enorme belangstelling van samengestroomde nieuwsgierigen. De politic greep snel in en in zeer korte tyd was er niets meer van het ongeval te zien, waardoor het verkeer maar korte tyd was gestremd. Niemand liep enig letsel op. DEFECTE REMLEIDING De woonwagen werd getrokken door een kleine bestelauto, waarvan de remleiding defect was. De chauffeur, met zijn aan hanger komende uit de richting Grebbe- berg met de bestemming Lienden, riskeer de het met een te grote snelheid de Zwar- teweg de oprit naar de verkeersbrug in te draaien. Dit werd hem noodlottig. In de bocht kantelde de woonwagen en was in één slag in een compleet wrak veran derd. De hele weg lag vol brokstukken. Ergens stond vlak naast de verkeerszuil de kachelpijp recht op de weg. Het was een raadsel waar zo snel de vele nieuws gierigen vandaan kwamen. De politie liet alle resten op het onderstel laden, waarna de „brokkenwagen" naar Lienden werd gesleept, de plaats van bestemming. Tegen de chauffeur van de trekker werd proces verbaal opgemaakt door de verkeerspolitie. Uit het ingestelde onderzoek bleek, dat de eigenaar de wagen in Wageningen had gekocht om hem in te richten als woon wagen. Zijn meubels stonden in afwachting daarvan opgeslagen in de gemeente Lien den. „Paul Krüger" op Duitse baan De Rhenense kegelclub „Paul Krüger" de club van de woensdagavond speelde vriendschappelijke wedstrijden tegen „Lo- bith" op een kegelbaan achter café „Schimmel" in Elten. De kegelbaan naar Duits model, die bespeeld moet worden met een klein soort ballen en met een andere kegelopstelling dan men gewend is, betekende voor de „Krügers" wel een klei ne handicap, doch toen de eindstand werd opgemaakt, bleken de Rhenenaren toch zeer behoorlijk partij te hebben gegeven en zelfs met een geringe meerderheid aan hout uit de strijd te zijn gekomen. Do Duitse autozwendel die enkele maanden geleden nogal wat stof deed op waaien in Veenendaal en directe omgeving, is door de Duitse en Nederlandse politie tot klaarheid gebracht. Nadat ook Interpol was ingeschakeld, ging de politie over tot arrestatie van een tweetal jonge Duitsers, waarvan de hoofd dader afkomstig is uit Essen. Zij hebben inmiddels een volledige bekentenis af gelegd en zullen t.z.t. voor de rechter moeten verschijnen. De hoofddader was van beroep vertegen woordiger en bezat een auto op afbetaling. Mét zijn kameraad was hij van mening dat ze nog best wat geld konden gebrui ken en het tweetal zocht dan ook naarstig naar middelen om aan de nodige contan ten te komen. Toen k\kam men op het idee de auto te verkopen, een transactie waartoe de ver tegenwoordiger uiteraard niet gerechtigd was, omdat hij geen toestemming van de financieringsbank bezat. Om het risico zo veel mogelijk te beperken togen beide Herrn naar Nederland omdat ze hier min der snel in de gaten zouden lopen. Nadat ze op enkele andere adressen bot gevangen hadden, kwamen zij uiteindelijk terecht bij een Veenendaalse autohande laar die de prijs, gezien de toestand waar in de auto zich bevond, aan de lage kant Setter Set was hoofdcontrolepost bij sterrit Op de Industrielaan was het vanaf zaterdagmorgen zeven uur een drukte van belang toen auto's, motoren scoo ters en bromfietsen by P. Hey en Zo nen N.V. stil hielden en de bestuurders met hun passagier die meededen aan de sterrit „Jacht op de Brontosaurus" in de kantine van genoemd bedrijf een heerlijk kopje koffie naar binnen werkten en - wat het belangrijkste was - een stempel op hun routekaart kregen. Genoemd bedrijf was nl. bij de tou- ristische sterrit ingeschakeld, evenals vorig jaar, als hoofd-controlepost. De rit werd onder auspiciën van de Con tact Commissie Twente georganiseerd door de Werkgroep ter Voorbereiding van Twentse Evenementen, samenge steld uit de Contact Commissie voor Tourevenementen te Hilversum. Bijzonder leuk was dat na afloop een „pré-historisch monster" moest wor den opgespoord in Twente. Wat de con trolepost in Veenendaal betreft, van 's morgens 7 uur tot 's middags half vier kreeg men hier een kleine 1200 personen te verwerken, afkomstig uit alle windstreken van Nederland. Onthaald met chocolade door dames van P. Hey Zonen N.V., en getrac- teerd op sigaren door Panter meisjes in echte Pantervellen, passeerden de deelnemers de hoofd-controlepost in de hal van P. Hey Zonen N.V. vond en derhalve het zakje niet helemaal vertrouwde. Hij schakelde op zijn beurt de politie in die een intensieve controle hield, maar daar alle papieren klopten en op naam stonden van de vertegenwoordiger, kon geen enkele onregelmatigheid ontdekt worden. De (zeer voordelige) koop ging dan ook door, waarna de auto vanuit Veenendaal door de autohandelaar direct weer werd doorverkocht. VASTGELOPEN Niet lang daarna kreeg de bewuste auto handelaar opnieuw bezoek van de twee Duitsers, waarbij zij voorgaven namens bepaalde firma's te handelen, en in totaal verwisselden zeven auto's op deze wijze van eigenaar. Enkele hiervan waren inderdaad af komstig van huurkoop, maar de rest had den de Duitsers gewoon gehuurd en zon der papieren doorverkocht. Aanvankelijk zag de toekomst er voor beide knapen rooskleurig uit. Wanneer één van de verhuurders naar zijn wagen infor meerde, kreeg hij prompt ten antwoord dat ze de wagen nog graag enkele dagen hielden. Dit verklaard ook het feit dat de ver huurders zo lang gewacht hebben met het aangifte doen van verdwijning van hun auto. Op langere termijn begon de zaak echter vast te lopen en nadat de Duitse politie was ingeschakeld, werd de vertegenwoor diger en zijn vriend op zeker moment in Duitsland gepakt. Na verhoor bekenden zij alle auto's in Veenendaal verkocht te heb ben. Eén der eigenaars was hierover zo ont stemd dat hij spoorslags naar Nederland reisde en zowel bij de Veenendaalse poli tie als bij de autohandelaar met de vuist op tafel, zijn eigendommen" terug kwam eisen. De plaatselijke politie kon niet officieel optreden omdat er geen aangifte was ge daan, zodat niet lang daarna de recherche uit Essen naar Veenendaal kwam om de zaak uit te zoeken. Dit was geen gemak kelijke taak, temeer daar er al auto's wa ren die zich in de 6e hand bevonden. Bovendien werd de politie ook nog ge confronteerd met het „Renswoudse" geval, waar een gekochte auto ontvreemd werd die inmiddels weer bij de oude Duitse ei- genaar blijkt te zijn In ieder geval zijn de processen-verbaal nu rond en moet gewacht worden op de uitspraak van de rechter. Weldra zitten wij weer - naar wij hopen althans - met een verkwikken de, koele drank op een zonnig terras, of liggen wij - heerlijk ontspannen - te zonnen op een camping of aan de oever van één onzer plassen. Dat is een prettig vooruitzicht. Met één schaduwzijde echter: die hinderlijke vliegen, muggen, horzels en niet te vergeten wespen, die ook zo graag iets uit je glas willen meedrinken of die persé op je blote rug moeten zitten. Jarenlang is er naarstig gezocht naar een middel dat ons zou kunnen bevrijden van die akelige insecten, die ieder jaar weer pogen onze zomer- vreugde te vergallen. In Amerika is men er thans in ge slaagd een middel te vinden, dat alle insecten, zodra zij het bespeuren, on middellijk op de vlucht jaagt. Het is niet insectendodend - dat zou trou wens nog niet veel helpen - maar insectenwerend. Het preparaat zit in een spuitbus en wordt in enkele drup pels op de kleding of op de huid aan gebracht. Voor de kleren behoeft men niet bevreesd te zijn, want vlekken doet het beslist niet. Dank zij de geur, die het verspreidt, heeft het een - men zou haast zeg gen - klamboe-achtige werking, iets waaraan het ook zijn naam ontleent. In ons land is het thans eveneens al gemeen verkrijgbaar, zodat ook wij mogen hopen op een nu eens echt on gestoorde zomervakantie. Maar St. Andrews maakt nog andere, ou dere aanspraken op roem. In de zesde eeuw leed St. Rule, een zendeling van Iona, schipbreuk aan de kust, vond er onderdak in een grot en stichtte er de eer ste Christelijke kerk. De toren van een Normandische kapel staat er nog steeds te zijner nagedachtenis. Tweehonderd jaar na St. Rule werd het stoffelijk overschot van St. Andrew de apostel naar de neder zetting overgebracht en aan hem is de naam van de stad ontleend. Omstreeks de elfde eeuw was St. An drews een groot kerkelijk centrum, en la ter werden de kathedraal en het kasteel, waarvan thans nog slechts ruïnes over zijn, gebouwd. Het kasteel was het toneel van strijd in vele stadia van Schotland's histo rie. Het werd veroverd en heroverd door William Wallace, Edward I van Engeland en anderen. In de zestiende eeuw werd het een strijdtoneel van de Reformatie. Het kwam in het bezit van de Katholieke Aartsbisschop James Beaton en later in dat van zijn neef, Kardinaal David Beaton, die werd vermoord als vergeldingsmaatre gel voor het verbranden van een Prote stantse hervormer, waarvan John Knox een volgeling was. Later keerde Knox te rug naar St. Andrews aan het hoofd van een „menigte gepeupel", die alle Katholie ke altaars en monumenten in de kerk om verhaalden en een lege bolster achterlie ten. De naakte ruïnes uit het verleden staan er als een tragisch bewijs van de misstanden en kwezelarij van beide par tijen in de godsdienstoorlogen. De universiteit van St. Andrews heeft gelukkiger herinneringen. Het is de oudste universiteit van Schotland, opgericht in 1411. Een groot aantal vooraanstaande Schotten hebben hier gestudeerd, o.a. Montrose en Graham of Claverhouse „Bonnie Dundee". Mary, Queen of Scots, bracht meermalen een bezoek aan de stad bekend door haar naam. Aan de kust, ten noorden van St. An drews, dat kan bogen op een van de mooi ste Normandische kerken van Schotland. Een van de oudste en schilderachtigste vissersdorpen van Fife is Crail, ten zuiden van St. Andrews, waar de rode daken een vrolijk tintje geven aan het kleine haven plaatsje. Landinwaarts is nog meer te bewonde ren. Falkland Palace, een oude residentie van Schotse koningen en nog steeds het eigendom van de Koningin, is gelukkig nog geen ruïne en is 's zomers dagelijks voor het publiek te bezichtigen. In de twaafde eeuw behoorde het aan de Mac duff's, maar het tegenwoordige paleis da teert grotendeels uit de zestiende eeuw. In dit gebouw stierf James V aan een ge broken hart na zijn nederlaag in de slag van Soway Moss. Hij zei van de Schotse troon: „It came with a lass, it will pass with a lass". Zijn dochter, Mary Queen of Scots, die in feite de laatste vorstin was van een onafhankelijk Schotland, vertoef de dikwijls in het paleis en later nam de vogelvrij verklaarde Rob Roy er een tijd lang bezit van. Op slechts enkele mijlen afstand, in het naburige kleine graafschap Kinross, ligt Loch Leven, waar Koningin Mary gevan gen werd genomen op het kasteel, dat om ringd is door water, en waar zij gedwon gen werd afstand te doen van de troon. Fife is een wereldje op zichzelf, vandaar de oude en populaire titel het „Kingdom DONDERDAG EN VRIJDAG KOOPJES Mooie Weekend-shirts voor hereen van 7,95 nu 4,95 Prachtige Ruitblouses voor jongens 2,95 M~UGO^OD9"-»r Politic Rhenen op vierdaagse De wachtmeester le klas J. J. Boos van de groep Rhenen van de rijkspolitie zal voor de achtste achtereenvolgende maal gaan deelnemen aan de Nijmeegse Vier daagse. Aanrijding op Herenstraat Zaterdagavond omstreeks half elf werd de automobiliste mej. v. d. B. te Rhenen aangereden door de Amsterdammer S. M. Mej. v. d. B. had haar wagen geparkeerd langs de Herenstraat in het centrum van Rhenen. Toen zij wegreed naderde op het zelfde moment achter haar de heer M., die met de rechtervoorkant van zijn wagen op de linkerachterkant van de auto van mej. v. d. B. botste. Beide wagens liepen lichte materiële schade op. Persoonlijke onge vallen deden zich niet voor. GARANTIEFONDS „FORELLEN" Het garantiefonds voor de Rhenense Zwem en Poloclub „De Forellen" voor de landenwedstrijd Nederland-USA-dames op 22 augustus in natuurbad Ouwehand, dat op het ogenblik van alle kanten door par ticulieren wordt bedacht, is opnieuw aan gegroeid. Er kwam donderdag weer 25,- bij, zodat er thans 407,50 binnen is ge komen. Het zwemclubbestuur ontving bericht van het Anjerfonds, dat de aanvraag om een garantie is afgewezen. Dit zal onge twijfeld een reden temeer zijn voor Rhe nen om nu op eigen krachten die evene ment te doen slagen. Er is duizend gulden nodig. Nog een kleine zeshonderd gulden ontbreekt. In zijn volle breedte ziet het graafschap Fife uit op de Noordzee tussen de JFirth of Forth en de Firth of Tay. De golven bespoelen de kust en de lucht heeft een zilte geur. De geschiedenis heeft er diepe indrukken achtergelaten en veel van Schotland's historie is hier gemaakt en nog ongemaakt. Minstens één stad in dit graafschap is wereldbekend en wel door een specifiek Britse sport het is St. Andrews, het internationale golfcentrum, waar de Royal and Ancient Club is gevestigd. De oorsprong van het spel dateert uit de verre oudheid, maar op de banen van St. Andrews werden de eerste „rounds" ongeveer vierhonderdvyftig jaar geleden gespeeld. De club werd opgericht in 1754 en verschil lende Britse koningen waren er trots op aanvoerder te zyn: Koning Edward VII, toen hy nog Prins van Wales was; Koning Edward VIII; en Koning George VI, de vader van de tegenwoordige Koningin. Niet opgelet met oversteken Een wachtende buspassagier was don derdagmiddag de oorzaak van een on geval dat gebeurde nabij de Galak op de Kon. Wilhelminaweg. Toen hij name lijk het bushokje verliet heeft hij blijk baar geen voldoende acht geslagen op het verkeer op het rijwielpad. Een bromfietser passeerde juist op dat mo ment en botste tegen de overstekende man aan. De achter op de bromfiets zittende dame kwam hierdoor dusdanig te vallen dat zij met een hersenschud ding en verschillende verwondingen aan een been naar het ziekenhuis in Utrecht vervoerd moest worden. Geslaagd Op het dezer dagen te Utrecht gehou den examen slaagde mevrouw Dijkstra- Willems voor chiropodiste. UNIEK NEDERLANDS VAKANTIEDORP AAN ITALIAANSE RIVIERA Begin augustus zal in Pinamare nabij Imperia aan de Italiaanse Rivièra een in geheel Europa uniek vakantie-dorp in ge bruik worden genomen. Het betreft hier geen bungalowpark, zoals er reeds zovelen zijn, maar een dorp, bestaande uit een twintigtal onder architectuur gebouwde villa's. Pinamare is gelegen aan de Via Aurelia, (tussen Alassio en Diano Marina), waar zakenmensen uit Turijn en Milaan hun statige zomerhuizen bouwen; het is omgeven door een prachtig berglandschap en biedt een fraai uitzicht op zee en het nabij gelegen plaatsje Andora. Stichter en eigenaar van dit sprookjesachtige va- kantidorp is de Nederlander B. Voorzan ger, jarenlang een bekende persoonlijkheid in de Nederlandse textielwereld. De villa's hebben diverse afmetingen, al naar gelang liet aantal personen dat er in moet kunnen verblijven. De inrichting is praktisch en comfortabel: vloeren van marmer, badka mer en keuken betegeld, grote kasten in gebouwd, ramen en deuren van blinden en horren, warm en koud water, huiste lefoonverbinding met de centrale receptie, keukens voorzien van frigidaire, geyser, gastoestel, terrassen uitgerust met ligstoe len, lampen en tafel. Een moderne zelfbe dieningszaak is gevestigd in het centrale administratiegebouw; daar kan men ook bestellingen opgeven voor slager en baker. De villa's worden door eigen personeel schoongehouden. En wil men zelf liever niet koken, dan is er een fraai restaurant met een uitstekende keuken, waar men te kust en te keur kan eten. Een recreatie- zaai, een bar, een tennisbaan en een eigen zwembad verwelkomen dit Nederlandse paradijs onder de weldadige Italiaanse zon. Men komt er per vliegtuig via Nice, per auto over de Via Aurelia en San Remo en per trein met de Rivièra Expresse. Zo zal het instituut komen te heten, dat onder leiding van de Zusters Dochters der Wijsheid, de zorg voor zwakzinnige meis jes in Overijssel op zich zal nemen. In tegenstelling tot reeds eerder ver schenen persberichten volgt hier de offi ciële mededeling dat deze Zusters, die reeds jarenlang werkzaam zijn op het ge bied van zwakzinnigenzorg in Huize Bol dershof te Druten, zich bereid hebben ver klaard ook deze sociale nood in het Oosten van ons land te helpen lenigen. Voor dit doel kochten de Zusters een zeer bosrijk terrein aan, ter grootte van 35 ha, in de gemeente Losser van de heer A. H. Ledeboer. Bij de voorbereidende werkzaamheden worden de Zusters bijgestaan door enige vooraanstaande leken. Op verzoek van Moeder Léontine, die als Provinciale Overste het initiatief voor dit nieuwe werk in Losser nam, werd onder leiding van Dr. A. J. H. Bartels, directeur van het Katholiek Nationaal Bureau voor Geeste lijke Gezondheidszorg in Nederland, een commissie gevormd waarin o.a. ook de Burgemeester van Losser, de Edelachtbare Heer J. P. A. M. v. d. Sandt, zitting nam. Hoewel er met de nodige voortvarend heid gewerkt wordt, is het begrijpelijk dat de verwezenlijking van het genomen initia tief geruime tijd van voorbereiding zal vragen. Inmiddels werd reeds contact opgenomen met de Geneeskundige Inspectie voor de Geestelijke Volksgezondheid en met het College yan Gedeputeerde Staten van Overijssel, die dit initiatief niet alleen ten zeerste toejuichten, maar ook hun volle medewerking toezegden. Ook zal een meer of minder vlotte afwikkeling der plannen mede afhankelijk zijn van de steun van officiële instanties voor bouwvergunning e.d. De H. Grignion de Montfort die in 1703 MELKMACHINES IN ZWITSERLAND Volgens het EidgenössischenStatistischen Amt werd vorig jaar 17% van de Zwitserse melkveestapel machinaal gemolken. Op ruim 1200 bedrijven zijn een of meer melk machines in gebruik. Het machinaal mel ken heeft de laatste vijf jaar een grote vlucht genomen; in 1955 waren er nog maar 1400 boerderijen waar de machine in gebruik was. Ook thans is echter de melk machine in hoofdzaak te vinden op de gro tere boerderijen. Het betrekkelijk hoge ge middelde van 12 melkkoeien per bedrijf dat machinaal melkt, wijst hierop. B.L.O. telt bijna 55.000 leerlingen Op 16 januari 1961 waren er in Ne derland 558 scholen voor B.L.O. met 54.561 leerlingen en 3.873 onderwijzers. Aldus blijkt uit een dezer dagen ver schenen mededeling van het Centraal Bureau voor de Statistiek „Statistiek van het buitengewoon lager onderwijs 1960/'61". De meest omvangrijke groep van het B.L.O. wordt gevormd door de 323 scho len voor zwakzinnigen, die tezamen 38.876 leerlingen telden. de Congregatie van de Zusters Dochters der Wijsheid stichtte,, deed dit om links en rechts de grote noden te helpen lenigen. Zok omt het dat de Zusters thans over heel de wereld verspreid, zich toeleggen op alle mogelijke soorten van caritatief werk al naar gelang de behoeften daar ter plaatse. Naast verpleging en onderwijs, vinden we instituten voor doofstommen en blinden, voor gehandicapte kinderen, psy chiatrische inrichtingen, vakantiekolonies, sociaal werk in de steden etc., om haar activiteiten in de vele missiegebieden niet te vergeten. In Nederland zal nu „De Losser Hof" in de toekomst voor veel gezinnen in het Oosten van ons land een lichtpunt bete kenen en een blij tehuis waarin voor hun kind een apart wereldje wordt geschapen waarin het zich gelukkig en thuis zal kun nen voelen. De toegewijde zorg van Zus ters en leken zal op deze wijze bijdragen tot vrede en rust in de gezinnen, zo nood zakelijk voor de opvoeding van de andere kinderen. Voor meisjes die zich als leek graag zou den inzetten voor dit soort van sociaal werk, bestaat de mogelijkheid een drie jarige cursus te volgen voor zwakzinnigen- verplcging ter voorbereiding van het Z- diploma. Inlichtingen hierover z(jn te ver krijgen bij de directie van Huize Bolders hof te Druten, waar in september weer een nieuw cursus-jaar aanvangt. EEN RAT PER INWONER In Nederland wonen evenveel mensen als ratten. Dat wil zeggen, een schade van jaarlijks 50 mil joen gulden en een alom ver spreide infectiebron voor besmet telijke ziekte met name paratyfus, de ziekte van Weil en varkens pest. Er is bijna niets veilig voor deze vraatzuchtige dieren. Ze bij ten zelfs gaatjes in gas- en water leidingsbuizen. Ze hebben biggen en bijna volwassen konijnen af gemaakt. Bij een aanval op kui kens zijn er onlangs nog een 140 door ratten weggesleept. Het blijkt dat zij al hun slachtoffers niet meteen doden, maar een ver lammende beet toebrengen en dan opbergen. Een levend dier kan immers langer bewaard worden. Men schat dat in ons land bijna 135 miljoen kilo graan door ratten wordt verslonden. Het bestrijden van dit gevaarlijke ongedierte is zeer moeilijk, aangezien ratten bijzonder slim zijn. De weten schappelijke bestrijders stellen reeds alles in het werk maar zon der de hulp van de gehele be volking zullen de resultaten on bevredigend blijven. Ook op de boerderij is er nog wel het één en ander te doen om de bestrijding met meer succes te laten ver lopen, aldus de .Nieuwe Veldbode' De laatste ronde van onze Amateur-fotowedstrijd staat in het teken van de NATUUR. Er zijn al diverse inzendingen binnen, maar wanneer het weer een beetje meewerkt zal het aantal ongetwijfeld belangrijk verhoogd worden. Zoals bekend zal een deskundige jury de drie beste foto's uitkiezen die dan mee dingen naar de finale om de drie hoofdprijzen: een PROJECTOR, een FOTOCAMERA en een BELICHTINGSMETER. Het onderwerp NATUUR met zijn vele mogelijkheden water, lucht, bomen enz., enz. inspireert altijd weer vele fotografen. Let wel, de inzendtermijn sluit op WOENSDAG 21 juni a.s. 's middags om 1 uur. 0 ALLE ABONNEES VAN „DE VALLEI" KUNNEN 0 ER AAN MEEDOEN EN MOETEN DAN IIUN 0 INZENDINGEN (voorzien van naam, adres en 0 negatief) VOOR GENOEMD TIJDSTIP INLEVE- 0 REN BIJ „ARTIFOTO", Hoofdstraat 82 of 0 Redactiebureau „DE VALLEI", Parallelweg 10. 0 (Ook per post!) Bij.de vorige ronde „VERKEER"-zijn twee troostprijzen uit de bus gekomen: of Fife". Het is een land van contrasten. Een rustig landschap en een woelige zee; oud en nieuw; landbouw en industrie. Het is een belangrijk industriecentrum, met kolenmijnen en scheepsbouw, whisky, tex tiel, linoleum, papier en vele andere in- dustriéën. De gehele nieuwe stad Glen rothes, gebouwd in 1955, is een interessant voorbeeld van de nieuwe omgeving van de industrie-bevolking van het graafschap. In het zuiden ligt Dunfermline, een drukke moderne stad, maar met wortels die diep doordrongen zijn in Schotlands verleden. Naar een kasteel hier in de buurt brachts Koning Malcolm Canmore zijn Koningin Margaret, een Saksische prinses uit Engeland. Vroom en geliefd, werd zij na haar dood heilig verklaard en werd ter harer nagedachtenis een abdij gebouwd. Pelgrims kwamen naar deze heilige plaats tot de tijd van de Reforma tie, toen haar stoffelijke resten naar Frankrijk werden gebracht. De abdijkerk bevat echter nog het graf van Robert Bru ce, een van Schotlands grootste helden. Andrew Carnegie werd geboren in Dun fermline en nadat hij te Pittsburgh een groot fortuin gemaakt had, keerde hij er terug, om er tenslotte te sterven. Zijn ge boorteplaats bezit de eerste van de be roemde Carnegie bibliotheek en onder vele andere schenkingen, gaf hij de stad de mooie Pittencrief Glen, welke de Mal colm's Tower bevat. Tussen St. Margaret en Andrew Carnegie liggen meer dan achthonderd jaren. Maar in Fife zijn de herinneringen lang en de historie zelfs langer. J. v. d. Bovenkamp Gortstraat 78 Veenendaal „Auto in de sloot" (Waardebon 7,50) G. v. d. Pol Ferd. Bolstraat 25 Veenendaal „Stadsverkeer" (Waardebon 5, BRITTEN STEEDS MEER KIP Kippenvlees is in Engeland een steeds geliefder onderdeel van het menu. Zo gek zijn de Britten op kip, dat ze er vorig jaar honderdmiljoen hebben opgegeten. Daarvoor betaalden ze niet minder dan bijna een half miljard. Voor de houders van kippen is deze sterk stijgende vraag niet zonder problemen. De markt raakt gemakkelijk overvoerd of wordt te traag voorzien. De minister van landbouw maakt zich met name zorg over de eerste moei lijkheden, omdat de kans op overproduk- tie nogal groot is. Hij deelde daarom on langs mee, dat een kippenfarm met min der dan 10.000 kippen, nog maar weinig reden van bestaan heeft BOERDERIJBRANDEN APRIL 1961 De hoofdinspecteur voor het Brandweer wezen van het ministerie van Binnenland se Zaken deelt mede, dat in de maand april 1961 vijftien boerderijbranden zijn voorgekomen, waarbij de boerderij ver nield of zwaar beschadigd werd. Twee van deze branden kwamen voor in Groningen, twee in Friesland, drie in Gelderland, één in Noordholland, drie in Noordbrabant en één in Limburg. De directe schade door deze branden aangericht wordt geraamd op 613.435, Eén van deze branden werd veroorzaakt door spelen met vuur, drie door vuile resp. lekke schoorstenen, één door defecte elek- ke schoorstenen, één door defecte elek trische leiding, één door kortsluiting ter wijl in negen gevallen de oorzaak onbe kend bleef. Bij deze branden kwamen twee paarden, vijftien stuks rundvee, zeventig varkens en 23.680 stuks pluimvee om. ZIJN ER MOGELIJKHEDENI PHILIPS met gratis tas i 42.- MAAR MET EEN ELECTR. SCHEERAPPARAAT. ZULT U HEM HET MEEST VERWENNEN RADIO EN TELEVISIE MOLENSTRAAT 16 - TELEFOON 579 RHENEN Phili-shave reparaties bij ons altijd snel en billijk. U kunt er op wachten.

De Vallei | 1961 | | pagina 2