Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Streekverbeteringsplan helpt land- en tuinbouwbedrijven in Zuid-Oost-Utrecht Voor de KANTONRECHTER MULDER Sinds kort een nieuw plan voor Eist, Amerongen en Rlienen Avondvierdaagse 1961 zit er weer op, maar is nog niet in het vergeetboek RHENEN „OPEN OOG VOOR DE NATUUR" AMERONGEN Nieuws uit de omgeving Arbeidstijdverkorting bij Posterijen SCHERPENZEEL ACHTERBERG Wat nu weer 35e jaargang WOENSDAG 21 JUNI 1961 No. 49 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg O verberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER Bijzonder geslaagde tochten bij goed weer Belangstelling voor de natuur, natuurbehoud en vrijetijdsbesteding Administratie en bestelling tot het minimum beperkt Burgemeester Hazenberg bracht oriënterend bezoek assurantiekantoor alle verzekeringen HypOTHEKEN en financieringen Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 Ijjnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bU de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktpryzcn op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 15 cent Het zal ongeveer vyf jaar geleden zyn dat er door het Ministerie van Landbouw en Visserij voor een gedeelte van de zuid-oost hoek van de provincie Utrecht een zogenaamd Streekverbeteringsplan in het leven werd geroepen. Dit plan had en heeft uiteraard nog ten doel om in onderlinge samenwerking de nodige en mogelyke verbeteringen in de land en tuinbouwbedrijven aan te brengen. Het gebied waarop het plan betrekking heeft, was in eerste instantie ACH TERBERG en VEENENDAAL, maar sinds kort zün daar ook de plaatsen ELST, AMERONGEN en RHENEN aan toege voegd. De buitenstaander zal wellicht weinig of niets gemerkt hebben van de vruchten van het Streekverbeteringsplan, doch de betreffende land- en tuinbouwers in genoemd gebied des te meer. GANG VAN ZAKEN De gang van zaken bij een dergelijk Streekverbeteringsplan (er zijn er in Nederl. nog meer) is in feite eenvoudig, maar kost veel tijd en geld. Eerst wordt er een commissie samengesteld, waarin naast de Rijksland- en tuinbouwvoor- lichtingsdienst ook vertegenwoordigers van de Stands- en Vakorganisaties en van de plaatselijke bevolking zitting hebben. Zo hfcbben bijvoorbeeld voor het plan Veenendaal/Achterberg een achttal boeren zitting in de commissie, terwijl de burgemeester van Rhenen, Jhr. Mr. Bosch ridder van Rosenthal, de voorzittersfunctie bekleedt. De commissie kwam na de instelling van het plan periodiek in vergadering bijeen en stelde, tezamen met een aan tal deskundigen de plannen op welke voor uitvoering vatbaar zouden zijn. De overheid zorgde voor speciaal voor- lichtingspersoneel om bij de uitvoering van de plannen behulpzaam te zijn. Er moest natuurlijk geld komen ter ondersteuning van de verschillende activiteiten welke gedurende de streekverbeteringsperiode zouden worden ontwikkeld, en ook hiervoor zorgde het ministerie van Land bouw en Visserij. In de vijf jaar dat het plan nu draait heeft Veenendaal/ Achterberg zo'n slordige 400.000 gulden te „verteren" gehad om de land- en tuinbouw in deze streek te verbeteren. De praktijk Ongetwijfeld een formidabel bedrag en men stelt natuurlijk direct de vraag waar zijn deze vier ton gebleven en welke resultaten zijn er geboekt. Aller eerst dient men dan te weten dat onge veer de helft van het bedrag onderge bracht moet worden onder de post „sa larissen" van de deskundigen die aan het plan meewerken. Het restant is met succes geïnves teerd in diverse objecten, subsidies en voorlichting. Zo was o.a. het bekalkings- object, waarbij men er in slaagde al het bouwland op een bepaald kalkgehalte te brengen, een niet te onderschatten vooruitgang voor de land- en tuinbouw in genoemde streek. Andere concrete gevallen waren het verstrekken van subsidies voor de aanschaf van automa tische drinkbakken, pluimveehokken, douchecellen op boerderijen, terwijl momenteel pogingen in het werk wor den gesteld subsidie te verkrijgen op grote pluimveehokken voor ca. 1000 dieren. Inmiddels deed ook de voorlichting baanbrekend werk. Boeren en tuinders en hun vrouwen werden met raad en daad terzijde gestaan. De streekverbete- ringscommissie organiseerde demon straties in en om het bedrijf, op de akker of in de woning, door middel van cursussen, lezingen, excursies, enz. enz. Wensen Het plan Veenendaal/Achterberg is nu zover dat het zijn hoogtepunt heeft bereikt. De gemiddelde looptijd van een streekverbeteringsperiode bedraagt plus minus zeven jaar, zodat de Streek ver beteringscommissie zich langzaam maar zeker terugtrekt en het aan de boeren zelf overlaat om van de ingevoerde ver beteringen te blijven profiteren en deze te handhaven. Er is echter nog één punt waaraan de Streekverbeteringscom. niets kan doen en dat is de ruilverkaveling. Tegenwoordig komt het in dit ge bied nog voor dat een boer op 13 verschillende plaatsen zijn land heeft, zodat van een efficiënte be drijfsvoering geen sprake kan zijn. De Streekverbeteringscommissie kan hieraan weinig veranderen omdat deze taak toegewezen is aan de Cultuur Technische Dienst en derhalve buiten haar bevoegdheden valt. Overigens is er, vooral achter de schermen, enorm veel werk verzet om de land- en tuin bouw in dit gebied op een nog hoger plan te brengen. Nieuw plan De taak van de Commissie is echter nog lang niet ten einde, want mét het aflopen van het plan Achterberg/Vee- nendaal, is er een geheel nieuw plan op stapel gezet voor Rhenen, Eist en Ame rongen. Aanleiding hiertoe is voornamelijk de achtereenvolgende misoogsten van de tabak. Er is wel sprake van een geheel nieuwe plant (de G-I) die schimmel- ziektevrij is, maar of deze in de prak tijk zal voldoen staat nog te bezien. Vandaar dat hoogstwaarschijnlijk ge zocht zal moeten worden naar andere bestaansmogelijkheden. Welke deze zijn, is in het huidige sta dium nog niet te zeggen. Er zijn reeds onderzoekingen gedaan, waarbij het opvalt hoe weinig varkens en kippen er in deze streek gehouden worden, niettegenstaande vele bedrijven zich hiertoe uitstekend lenen. Het Streekver beteringsplan kan overigens bogen op 'n deskundige staf van medewerkers, zo dat er ook voor deze gebieden in de toekomst ongetwijfeld een juiste op lossing gevonden zal worden. Vrijdagmiddag is het 14-jarige meis- jeJ. uit Rhenen op het kruispunt Hoofdstraat-Hoogstraat door een truck met oplegger aangereden en in ernstige toestand naar de Neuro logische Kliniek te Utrecht overge bracht. Het meisje dat op de fiets was, is vermoedelijk aan het slinge ren geraakt en toen onder de opleg ger terechtgekomen. Zij had ver schillende ledematen gebroken. Enige tijd later verleende de brom fietser R. uit Veenendaal op de Fr. Halslaan-Jan Steenlaan geen voor rang aan de automobiliste mej. R. uit Nieuwer-Amstel. Bij de botsing ontstond alleen materiële schade. Bij een inhaalmanoeuvre op het rij wielpad van de Kerkewijk is zater dagmorgen omstreeks elf uur de bromfietser M. uit Veenendaal ten val gekomen. Hij bekwam geen licha melijk letsel. Omstreeks het middaguur stak het 10-jarig zoontje van de fam. T. on verwacht dq Bergweg over waardoor hij gegrepen werd door een passeren de auto, bestuurd door N. uit Over- berg. Het ventje liep ernstige ver wondingen op en is met de politie auto naar het ziekenhuis vervoerd, omdat de ziekenauto juist op dat mo ment voor een ander geval in ge bruik was. Het jongetje V. uit Veenendaal, die zijn 4-jarig broertje achter op de fiets vervoerde, reed zaterdagavond in de Hoofdstraat bij de knipperbol- len een dame aan. Zij liep lichte ver wondingen op. Voetbalwedstrijd gaat niet door In verband met het Ritmeesterwaterpo- lotoernooi gaat de voetbalwedstrijd Vee- nendaal-CDN, die zaterdagavond a.s. ten bate van het Roode Kruis zou worden ge speeld, niet door. Turndemonstratie van „Sparta" De Veenendaalse gymnastiekvereniging „Sparta" geeft zaterdagmiddag a.s. een de monstratie op het Dr. Slotemaker de Bruï- neplein. De demonstratie, die gratis toegankelijk is, begint om kwart voor drie en staat on der leiding van de heer W. Vaartjes. Loco-burgemeester Ant. de Ruiter over handigt hier aan een- drietal wandelaars een extra onderscheiding aan het slot van de Avondvierdaagse. Ieder jaar hetzelfde, maar toch altijd weer anders. Zo zou men over de Avond vierdaagse kunnen denken. Ieder jaar omstreeks dezelfde tijd - in de voorzomer, of de nalente, zo u het wil - kondigt dit wandelevenement zich aan. Ieder jaar worden er vier avonden stukgewandeld (in Veenendaal in plaats van de laatste avond: de zaterdagmiddag) en de afstanden zijn ook ieder jaar hetzelfde. Waarom, zou men zich dan onwillekeurig afvragen, zijn er dan mensen, die ieder jaar weer de wandelschoenen aantrekken en die zich haasten om van de partij te zijn? Sparta kwam goed uit de bus in Hilvéfcsum Met de jeugdploeg, bestaande uit 60 meisjes en 40 jongens heeft de Veenen daalse gymnastiekvereniging „Sparta" jl. zaterdag deelgenomen aan een jeugd- bondsfeest te Hilversum. Aan dit feest, dat was georganiseerd ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Hilversumse gymnastiekver. H.G.V. wa ren wedstrijden verbonden en hierbij be haalde „Sparta" de volgende prijzen. Tweekamp meisjes le prijs. Tweekamp jongens le prjjs. Paardspringen meisjes le prys. Paardspringen jongens le prys. Klassieke brug jongens le prys. De ploegen stonden onder leiding van de hoofdleider van „Sparta", de heer W. Vaartjes. De meisjesploeg maakte vooral indruk met de nieuwe turnpakjes, waarin de meisjes aan het feest deelnamen. NIEUWE PASTOOR ST. CUNERAPAROCHIE Drs. J. A. Wielens te Arnhem is be noemd tot opvolger van pastoor Vreden- daal. Hij zal vrjjdag 23 juni 's avonds 8 uur als pastoor van Rhenen worden geïnstal leerd. De nieuwe pastoor werd te Haaksber gen geboren uit echte Twentse ouders, die beiden nog in leven zijn. Hij studeerde aan het seminarie toen nog te Culemborg en aan het groot seminarie te Rijsenburg. Na zijn priesterwijding in 1941 kreeg hij opdracht zijn theologische studies voort te zetten aan de universiteit te Nijmegen. On derbroken door een periode waarin hij zielzorger was voor de „spitters" in Duits land, kon hij in 1946 zijn studie voltooien. Zo kwam hij als doctorandus en kape laan in 1946 in Renkum. Met hart en ziel kapelaan had hij vaak gelegenheid zijn collega's daar en later in Arnhem te ver rijken met de nieuwere inzichten in de theologie. Van 1948 tot heden was Drs. J. A.Wielens kapelaan in de parochie van O.L. Vrouw te Arnhem. Dertien jaar lang heeft Drs. Wielens in Arnhem gewerkt. Een grote stadsparochie geeft dag in dag uit zijn zorgen en zijn moeilijkheden, maar heeft gelukkig ook veel mooie dingen. Als persoon en als zielzorger staat Drs. Wielens hoog aangeschreven. Rhenen zal hem leren kennen als een goede herder die klaar staat voor iedereen. 50 jaar geleden eerste vliegtuig boven Rhenen Donderdag 22 juni zal het vijftig jaar geleden zijn dat de inwoners van Rhenen het eerste vliegtuig boven hun stadje za gen verschijnen. Volgens Neldus Hovestad, nu vijftig jaar, maar op die gedenkwaar dige dag nog geen vier en twintig uur oud, moet het Jan Olieslager geweest zijn, die met zijn kist de Grebbeberg en omstreken uit hoger sferen kwam verkennen. Ver moedelijk zal de moeder van de heer Ho vestad dit nieuws wel talrijke malen aan haar zoon hebben verhaald, hoe kan Nel dus dat anders weten. Het was in die da gen uiteraard een hele belevenis. Op een 50-tal plaatsen in ons land worden dit seizoen „natuurwandelingen" gehou den. Deze wandelingen hebben tot doel de belangstelling voor de levende natuur en voor het landschap op te wekken en te verdiepen en tevens zoveel mogelijk Nederlanders te overtuigen van de noodzaak van een verantwoord gebruik van de natuur en van een aktieve natuurbescherming. Veel natuur- en landschapsschoon gaat tegenwoordig verloren tengevolge van steeds voortgaande intensivering van de landbouw, door huizenbouw, industrie vestiging, wegenaanleg, e.d. Daarom is het juist in deze tijd van groot belang, dat in veel breder kring dan tot dusver het geval werking met de Kon. Ned. Natuurhistori- was de dringende noodzaak van patuur- sche Vereniging, het Ned. Inst, voor Volks bescherming wordt ingezien. Het is nodig ontwikkeling en Natuurvriendenwerk, de Ned. Jeugdbond voor Natuurstudie, de Chr. Jeugdbond van ae Natuurvrienden, de Natuurstudieclubs van de Kath. Jeugd beweging en wat onze directe omgeving betreft de Cult.-Natuurhistorische Ver. Zuid-Oost Utrecht heeft het thans op een drietal weekends wandelingen voor alle belangstellenden georganiseerd onder het motto „Open oog voor de natuur!" Langs doen veel om de laatste stukken natuur voor ondergang te behoeden. Het „Insti tuut voor Natuurbeschermings-Educatie" (in 1960 ontstaan uit de Bond van Natuur- beschermingswachten) wil deze activitei ten op haar wijze ondersteunen. In samen- ons goed voor ogen te stellen, wat we in de weinige ons overgebleven gebieden kun nen-doen en wat we er moeten nalaten. Daardoor kunnen we voorkomen, dat onze bossen en heiden, onze duinen en schor ren, onze beekdalen en landgoederen hun groeiende waarde als oase in de woestijn van een jachtende wereld onnodig verlie zen door onwetendheid of onverschillig heid. Bij de toenemende trek naar buiten j deze weg hoopt men velen in aanraking te ep de snel groeiende behoefte aan recre atie en zinvolle vrijetijdsbesteding (vrije zaterdagen!) is het een goede gedachte, op deze wijze de aandacht van zo velen als maar bereikt kunnen worden te vestigen op de rijkdom en de voldoening die om gang met de natuur de mens kan bieden. SAMENWERKING VAN ORGANISATIES Organisaties als de Vereniging tot Be houd van Natuurmonumenten, de Contact commissies voor Natuur- en Landschaps bescherming en bijv. „Het Gelders Land schap" en officiële lichamen als het Mini sterie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen en het Staatsbosbeheer deden en VERGADERING OVER DORPSHUIS-GYMNASTIEKLOKAAL De leden van de Stichting Verenigings gebouw zijn voor vrijdagavond a.s. opge roepen voor een belangrijke bespreking met het bestuur der Stichting en het ge meentebestuur over de eventuele bouw brengen met het natuurleven en het ver antwoordelijkheidsbesef ten aanzien van de natuur te vergroten. „OPEN OOG VOOR DE NATUUR" Het is de eerste keer, dat in Nederland op zoveel plaatsen tegelijk wandelingen van deze aard worden gehouden. Natuur- gidsen en leden van alle hierboven ge noemde verenigingen staan klaar om ve len mee naar buiten te nemen in mooie en interessante gebieden in het gehele land. Deelnemers aan deze wandelingen zullen na afloop een brochure ontvangen met tal van historische wetenswaardighe den. De eerste van de voor dit seizoen be raamde wandelingen hebben plaatsgevon den op 6 en 7 mei jl. en zijn een groot suc ces gebleken. De volgende tocht zal op zaterdag 24 juni 1961 gehouden worden en wel in de omgeving van de Grebbe. Deel neming staat vrij aan een ieder met be- langstellng voor de natuur. Vertrek half drie 's middags van de bushalte Grebbe- sluis. De organisatie berust bij de KNNV, de NJN en het NIVON te Wageningen en de Cultuur-natuurhistorische Vereniging van een dorpshuis-gymnastieklokaal. De, vergadering wordt gehouden in de raad- Zuid-Oost Utrecht te Eist. Deze verenigin gen hebben ook zorggedragen voor zaal. hebben ook voldoende aantal deskundige leiders. JEUGDKOREN VAN ASAF NAAR CONCOURS De beide jeugdkoren van Asaf gaan vol gende week zaterdagmiddag in Hierden deelnemen aan een zangconcours. Verle den jaar werd voor de eerste maal aan een dergelijk conrours deelgenomen, toen werden eerste prijzen behaald. De verwachtingen zijn ook ditmaal hoog gespannen. LEERSUM De Rijksstraatw. in Leersum heeft nog vrij onverwacht een geheel nieu we verlichting gekregen. Vooral de be woners van het westelijk deel van het dorp zijn bijzonder in hun nopjes met de nieuwe lichtmasten, omdat zij tot voorheen tot het donkerste gedeelte van de Rijksstraat weg behoorden. BENNEKOM De Coöperatieve Boeren leenbank te Bennekom is op 8 juni jl. de tien miljoen gepasseerd. De gelukkige in legger kreeg tijdens een feestelijke bijeen komst van bestuur en personeel, uit han den van de voorzitter een enveloppe met inhoud aangeboden. ZEIST De jeugd van de christelijke scholen in Zeist en omgeving hebben in de Pinkstervakantie een actie gevoerd ten bate van het Zeister Prot. Mil. Tehuis (PMT). De opbrengst hiervan was boven ieders verwachting, nl. ruim zesduizend gulden. Deze jeugdactie die nu zes achter eenvolgende jaren is gevoerd, heeft in to taal al zo'n zevenentwintigduizend gulden opgebracht. Het is goed om deze vraag te stellen, want daarin schuilt juist het verschil tussen de Avondvierdaagse van dit jaar en de anderen. Wie dit eenmaal gedaan heeft, komt weer terug, omdat er al tijd weer iets anders te beleven is. Het is niet alleen het tippelen, maar de hele entourage van de Avondvierdaagse die mensen -' en vooral kinderen - zo aan trekt. Er zit iets fascinerends in dat optrekken tussen al die honderden wan delaars. Wat? Dat zult u nu juist aan de elf honderd deelnemers en -nemertjes moeten vragen, die dit jaar de kilome ters onder hun zolen fijnmaalden. Of nog beter kunt u zorgen, dat u volgend jaar van de partij bent. Natuurlijk, men moet enigszins ge oefend zijn, maar het is geen monster- tocht, zoals de Vierdaagse. Dat bewijst ook het aantal uitvallers van dit jaar. Vier op de ruim 1100 tippelaars. Van deze elfhonderd deelnemers wandelden er een paar honderd indivi dueel en de rest in groepsverband. De groepen waren voor het merendeel af komstig uit Veenendaal. Uit andere plaatsen verschenen aan de start - en ook aan de finish - de bekende „Trek vogels" uit O verberg, „De Rijnkanters" uit Eist en „De Tippelaars" uit Scher penzeel. Over het weer zal men geen verkeerd woord van de deelnemers horen. Iedere avond trof men buitengewoon wandel weer en de zaterdagmiddag was zelfs briljant in dit opzicht. Ook in een ander opzicht verliep de tocht buitengewoon goed: er werden namelijk opvallend weinig blaren geprikt. Dan de organisatoren. Deze verdienen ook alle lof. Loco-burgemeester Ant de Ruiter stak bij de finish, j.l. zaterdag avond op het terrein aan de J. G. Sand- brinkstraat, deze lof dan ook niet onder stoelen of banken. De mensen van de organisatie, zei hij, hebben ieder jaar een groot werk op touw te zetten en dit klopt ieder jaar tot in de puntjes. De loco-burgemeester liet een hoeratje uitbrengen op de organisatoren. Een extra woordje van de loco-bur gemeester en een extra onderschei ding kregen de heren M. G. Harinck uit Amerongen, P. van Viegen, G. van Manen en G. van de Weerthof uit Vee nendaal, die respectievelijk voor de 18e, de 15e en de 14e keer hadden meege- tippeld. Een natuurlijk was er ook een ex traatje voor Ollie, de wandelhond van „De Trekvogels". Ollie had zijn beurt ook dit jaar weer niet voorbij laten gaan en hij kreeg iets wat een hond meer interesseert dan een medaille n.l. een leverworst. De loco-burgemeester liet zich de kans niet ontgaan om Ollie deze onderscheiding om de hals te han gen. Vanzelfsprekend was de publieke be langstelling langs de route in Veenen daal bijzonder groot. De wandelaars ar riveerden in Veenendaal aan de Dijk- straat, waar de stoet zich opstelde achter de Veenendaalse harmonie „Caecilia" en het Chr. Tamboers- en Pijpercorps „Prins Bernhard". Speciaal ten gerieve van het winke lend publiek had men de route nog enigszins verlegd, waardoor men door de Hoofdstraat naar de finish aan de J. G. Sandbrinkstraat trok. Stok tussen voorwiel Doordat een wandelstok, die de heer V. aan het stuur van zijn fiets had hangen, tussen de spaken van zijn voorwiel kwam, werd het voorwiel geblokkeerd en kwam hij over het stuur heen met zijn hoofd op het wegdek terecht, tengevolge waarvan hij een lelijke hoofdwond bekwam en zijn handen bezeerde. Zoals bekend gaat de PTT er met ingang van 1 juli a.s. eveneens toe over de vijfdaagse werkweek voor het personeel in te voeren. In verband hiermede zullen de postkantoren na genoemde datum op de zaterdagen alleen nog maar voor spoedeisende zaken open zijn en in ieder geval niet langer dan tot twaalf uur. Voor onze omgeving houdt dit in dat de twee hoofdkantoren Veenendaal en Rhenen tot 12 uur open zullen zijn, uit sluitend voor de verkoop van frankeer zegels en de behandeling van spoed zaken, zoals aanbieding van expresse briefpostzending, expresse postpakket ten en luchtpost-pakketten. De zgn. hulpkantoren in Renswoude, Ederveen, Scherpenzeel, Eist, Overberg, Amerongen en Achterberg zullen uiter lijk 10.30 uur gesloten zijn, dit in ver band met afhandeling van de zaken met het hoofdkantoor. Ook de bestelling op zaterdagmorgen is tot het minimum beperkt. De post verzending op zaterdagmiddag zal met ongeveer vier uur worden vervroegd, zodat de buslichtingstijden hieraan zul len moeten worden aangepast. Op zaterdag zullen geen massadruk werken, postpakketten, briefpakjes (ten zij expresse) aangetekende stukken met rembourswaarde en kwitantie-invorde ringen behandeld worden. Voorts dient men er rekening mee te houden dat de bestelling in verband met een gewijzig de opzet van de bestellersdiensten op zaterdag, op een later tijdstip zullen kunnen aflopen dan tot dusver. De nieuwe burgemeester van Veenendaal, Mr. Dr. J. Hazen berg, heeft vrijdagmiddag een oriënterend bezoek aan Veenen daal gebracht, waarbij hij offi cieel werd voorgesteld aan het college van b. en w. en daarna geruime tijd met het gemeente bestuur in bespreking is geweest. Deze bespreking in de burge meesterskamer op het gemeente huis droeg een intern karakter. Inmiddels is bekend geworden dat burgemeester Hazenberg op zaterdag 8 juli a.s. in Veenendaal geïnstalleerd zal worden. Het of ficiële afscheid in Wassenaar als wethouder van die gemeente, zal vermoedelijk na genoemde datum plaats vinden. Mr. Hazenberg verklaarde na afloop van de be spreking een buitengewoon pret tige indruk te hebben gekregen, zowel van het gemeentebestuur als van de plaats Veenendaal, welke hij die middag gedeeltelijk te voet heeft bezichtigd. AMERONGEN GEEN VOORRANG VERLEEND TWEE ONGEVALLEN Een inwoner van Amerongen, die zater dagochtend met zijn auto vanuit de Molen straat, de Kon. Wilhelminaweg wilde op rijden in de richting Utrecht, verleende geen voorrang aan een andere auto die uit de richting Rhenen naderde, hetgeen een botsing tot gevolg had met alleen ma teriële schade. Ook zondagmiddag gebeurde er een on geluk, eveneens ontstaan doordat geen voorrang verleend werd. Nu op het zo zoetjes aan beruchte kruispunt Koenestr.- Kon. Wilhelminaweg. Een automobilist die vanaf de richting Rhenen rechts de Koe nestraat in wilde rijden, lette niet vol doende op het verkeer op het fietspad. Een bromfietser die juist passeerde werd het slachtoffer van deze fout. Met een zwaar gehavende bromfiets en verwon dingen aan been en heup eindigde de zon dagse rit voor deze bromfietser. 27 juni raadsvergadering De raad van Scherpenzeel komt dins dag 27 juni a.s. in openbare vergadering bijeen. Op de vrij uitgebreide agenda staan o.m. voorstellen tot invoering van een wegbelasting en tot inwendige ver bouwing van het gemeentehuis. Als punt 16 staat vermeld de benoeming van een technisch ambtenaar belast met- bouw- en woningtoezicht der gemeente. H00FDSTR.5I - TEL 3184 VEENENDAAL K., een 18-jarige kantoorbediende uit Oosterbeek, stond voor het Wagenings kantongerecht omdat hij zonder licht ge fietst had over de Utrechtseweg tussen Arnhem en Oosterbeek. Ik was nogal in gedachten verzon ken toen ik in Arnhem opstapte en heb er daardoor niet opgelet of het licht al of niet brandde. In de helverlichte stad is het me later ook niet opgevallen, dat ik zonder licht reed. Heel merkwaardig, vond rechter v. d. Brand, want u bent pas in Oosterbeek aangehouden. Dat was dus al een heel eind buiten de stad. 't Is wel erg vreeemd, dat u er onderweg niets van gemerkt hebt. Eis 2 x 6,— of 2 x 1 dag. Het vonnis luidde 7,50 of 1 dag voor het voorlicht en 5,of 1 dag voor het achterlicht. J. uit Bennekom had bij de S-bocht in de Utrechtseweg te Heelsum het daar gel- dende stopverbod overtreden door er met een vrachtauto stil te gaan staan. Ik kon niet anders, klaagde J. vrij dag voor het kantongerecht te Wagenin gen. Ik moet daar melkbussen laden en er is geen andere plek, waar ik staan kan. Andere agenten zeiden altijd: Als u 't maar heel vhig doet is 't goed, maar deze zette mij op de bon. Mijn baas heeft nu ontheffing aangevraagd. Natuurlijk, altijd achteraf, viel rech ter v. d. Brand uit. De mensen hebben lak aan de wet tot eindelijk een keer pro ces-verbaal opgemaakt wordt. Dan dienen ze vlug een aanvraag om ontheffing in. Eis en vonnis 7,50 of 1 dag. Aanvankelijk had zij aan de politie ver klaard, dat zij lopend de weg overgestoken was en dit werd door twee getuigen, de automobilist en een naast deze zittende man, destijds bevestigd. Nu vertelde mevr. L. echter zich pertinent te herinneren, dat zij niet naast haar fiets gelopen had doch had gefietst. Door de regen leek 't alsof de auto lampen veel verder verwijderd waren dan in werkelijkheid het geval was, zo zei zij. Ik had eerst op ander verkeer staan wach ten en dacht toen, dat het wel kon. Ik was bijna de weg over toen de auto nog juist mijn achterlicht greep. De zaak werd daarop aangehouden om Mevr. L.-C. uit Bennekom was met haar fiets de Edeseweg in haar woonplaats overgestoken, terwijl een personenauto reeds dicht genaderd was. Het gebeurde toen zij de uitrit van het streekziekenhuis de twee getuigen te horen, uit kwam, waar zij juist een bezoek af- gelegd had. Mevr. L. werd door de auto aangereden en keerde daardoor onmiddel lijk in het ziekenhuis terug, nu echter niet als bezoekster, doch als patiënt. Ze kreeg een zware hersenschudding en moest ze ven weken in het ziekenhuis blijven. D., pompbediende te Oostebeek, stond vrijdag voor de tweede maal terecht voor het Wagenings kantongerecht omdat bij het benzinepompstation, dat hij onder zijn Loco-burgemeester Ant. de Ruiter stelt vóór het gemeentehuis de nieuwe bur gemeester voor aan de beide wethou ders en gemeente-secretaris D. Blanke- spoor. Hooiberg in brand Vrijdagmiddag jl. brak er brand uit in een hooiberg, welke half gevuld was met stro b(j de landbouwer v. d. S. aan het Laareind in Achterberg. De vrijw. brandweer van Achterberg was spoedig ter plaatse, doch kon door gebrek aan water weinig beginnen. Een zich naast het huis bevindende gierput moest toen dienst doen als brandput. As sistentie werd ingeroepen van de brand weer Rhenen, die ook spoedig ter plaatse was en het vuur met de nevelspuit ging bestrijden. Men slaagde erin de aangren- (Zie verder 2e blad) zende gebouwen te behouden. Russische ingenieurs hebben in Bagdad een televisieantenne geprojecteerd van 300 meter hoog. Op een hoogte van 237 meter zullen restaurants worden inge richt. In de strijd tegen het grote aantal ver keersongelukken in België, worden daar ook binnenkort rijvaardigheidsbe wijzen ingevoerd. In Detroit is een paar in het huwelijks bootje gestapt, nadat het elf volle jaren geleden in ondertrouw was gegaan. Een 75-jarige Italiaanse vrouw heeft een man die haar vijftig jaar geleden de bons had gegeven met een bloempot op zijn hoofd gegooid. Baby-sitters in New York hebben de tarieven met tien procent verhoogd voor alle huishoudens waar géén tele visie is. In een Engels dorp vielen herhaalde lijk ramen uit de woningen. Bij onder zoek bleek dat hongerige vogels de stop verf weg pikten. In de periode van 22 juni tot 12 juli zal op de Zweedse buitenwegen een maxi mum-snelheid van 90 km per uur gel den. Een Gronings meisje dat van een hoogte van 7 meter uit een raam viel kwam precies terecht op een parapluie die een voorbijwandelende heer ophield tegen de regen. Het meisje mankeerde niets! In Vera Cruz zijn 100 paartjes in de echt verbonden, terwijl de 300 kinderen die ze gezamenlijk hadden, vrolijk toe keken. KEPKEWWK I67 - TEL. J000-VEE MEN DAAL Jevolmachtigde van de Insurance Company of North America

De Vallei | 1961 | | pagina 1