MARINO ZIG ZAG GARAGE J. VAN WIJK Autoschade? loketambtenaar Aansprakelijkheid van ouders voor hun kinderen SCHERPENZEEL KHENEN HET „ZACHTE GOED" Elke dag prinzjesdag met de nieuwe PRINZ J. de Kievid, Eist (U.), tel. 295 ADVERTEREN DOET VERKOPEN TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 23 JUNI 1961 No. 50 Beschermer van de Douro overleed 100 jaar geleden ELEKTR. IN KOFFER COMPL. I 498.- PFAFF NAAIMACHINEHUIS Een verhaal over de Siberische jachtvelden arin^, Jos. v. Laar- van Stempvoort Nu Koelkastentijd 70 liter vanaf 298,— T. HASSELAAR A. de KIEVID U weet het niet meer? Uw TROUWPARTIJ wordt een SPROOKJE N.V. v/h Fa. Wed. A. W. de HAAS prijs 4.495,compleet Jean Marais AUTO-DROP Voor eerste klas AUTO-PLAATWERK naar Hier wordt altijd snel en goed ge werkt door prima vakmensen PTT Degene, die zich aan een onrechtmatige daad heeft schuldig gemaakt, is verplicht de daardoor ontstane schade te vergoeden, zo schrijft ons Burgerlijk Wetboek voor. Ook de schade, welke voortgevloeid is uit onvoorzichtigheid of nalatigheid, moet worden vergoed. W'U zUn niet alleen verantwoordelijk voor onze eigen daden, maar ook voor die van onze minderjarige kinderen, die bij ons inwonen en over wie wU de ouderlijke macht of voogdij uitoefenen. De verantwoordelijkheid is niet gering. Wij kunnen onze kinderen niet altijd aan een leiband houden. Een volledige aansprakelijkheid voor hun kinderen zou tot gevolg kunnen hebben, dat de ouders verantwoordelijk worden gesteld, zonder zelf enige schuld te hebben. Dit zou in sommige gevallen onbevredigend kunnen wer ken. Met het oog hierop heeft de wetgever de aansprakelijkheid der ouders in dier voege beperkt, dat de verantwoordelijkheid ophoudt, indien de ouders kunnen bewij zen, dat zij de daad, voor welke zij aansprakelijk zouden zijn, niet hebben kunnen beletten. Hoe mooi deze regeling in theorie ook moge zijn, haar toepassing is in de prak tijk niet altijd even eenvoudig. Wanneer kan men zeggen, dat de ouders een ver- keersfout of een baldadige handeling van hun kind niet hebben kunnen beletten? Welke maatstaven moeten hier worden ge hanteerd? Het antwoord op deze vragen is aan de rechter overgelaten. Wij laten hier enkele uitspraken volgen. TWEE KINDEKEN OP EEN FIETS Op de drukke Zuiderzeestraatweg tussen Nijkerk en Putten reed een personenauto. Toen de auto een linkerzijweg naderde, kwam daaruit plotseling een dertienjarige jongen op de fiets te voorschijn. Deze jon gen had zijn tienjarig broertje achterop de fiets. De jongen zag de auto pas, toen hij midden op de rijweg was gekomen en de auto zich ongeveer 10 a 16 meter rechts voor hem bevond. Was de jongen nu maar vlot doorgereden, dan zou er geen onge luk gebeurd zijn. Maar de jongen schrok zo hevig, dat hij gelijk een teruglopende kip onmiddellijk linksomkeerd maakte naar de wegzijde, vanwaar hij gekomen was. Op deze onverwachte manoevre had de automobilist niet gerekend. Toen hij de jongens plotseling voor zijn auto zag ver schijnen, trachtte hij door naar links te wijken achter de fiets langs te rijden. Daar de jongen echter ook naar links uit week, volgde er een aanrijding. De automobilist was „all risk" verze kerd. De verzekeringsmaatschappij betaal de hem een bedrag van 925,uit. Hier mede trad de verzekeringsmaatschappij in de rechten van de automobilist en vor derde nu genoemd bedrag terug van de moeder van de jongens. De verzekerings maatschappij gaf de jongen de schuld van het ongeval en betoogde, dat de moeder aansprakelijk was voor de schade, omdat zij onvoorzichtig had gehandeld door de jongens samen op één fiets over een ge vaarlijke verkeersweg als de Zuiderzee straatweg naar school te laten gaan. De rechtbank te Zutphen, die deze zaak te beoordelen kreeg, stelde vast, dat de schuld van de aanrijding bij de jongen lag, omdat hij de straatweg over was gestoken zonder zich voldoende rekenschap te ge ven van het verkeer. De rechtbank overwoog voorts, dat de wettelijke aansprakelijkheid van de moe der op een vermoeden van nalatigheid in de opvoeding berustte. Zij zou daarom slechts vrij uit gaan, indien zij de daad slechts had kunnen beletten door onrede lijke maatregelen. Naar het oordeel van de rechtbank moest een verbod aan haar kin deren van dertien en tien jaar om samen od een fiets naar school te gaan onder de huidige tijdsomstandigheden inderdaad als een onredelijke maatregel worden be schouwd. De gevaren van een drukke ver keersweg als de Zuiderzeestraatweg deden hieraan niet af, omdat deze kinderen met die gevaren dagelijks in aanraking kwa men en daarmede dus bekend waren. Op deze gronden wees de rechtbank de vorde ring van de verzekeringsmaatschappij af. GEEN KINDERFIETS Voor de vader van een tienjarig meisje liep het minder fortuinlijk af. Dit kind fietste te Helmond over de Molenstraat, de grote verkeersweg tussen Helmond en Venlo. Plotseling sloeg het kind zonder richting aan te geven en zonder op het verkeer te letten linksaf met de bedoeling een dood lopend zijstraatje in te rijden. Op dat ogenblik echter naderde over de Molen straat uit de tegenovergestelde richting een scooter. Het resultaat was een botsing Portdrinkers in Portugal en Groot Brit- tannië herdenken deze zomer de honderste sterfdag van een Engelsman, Baron Joseph James Forrester die als een dolende han delsridder in Portugal een beminde figuur werd in de geschiedenis van dat land. Baron Forrester was een merkwaardige man. Hij werd in 1809 in Huil uit Schotse ouders geboren, en ging in 1831 naar Opor to, waar zijn oom James Forrester com pagnon was in de firma Offley, Forrester en Webber. Toen hij in 1861 stierf treurde een hele natie om het heengaan van zijn koppige en superbe geest, zijn vrolijke glimlach, zijn geestige persoonlijkheid en zijn onbuigzame karakter. Toen hij in Por tugal aankwam begon de jonge Forrester meteen de verradelijke Douro in kaart te brengen, met de bedoeling om de bevaar baarheid te verbeteren. Het resultaat van zijn karteringswerk was de publicatie van de eerste kaart van de rivier van Vilves- tre aan de Spaanse grens tot de monding bij St. Joao da Foz. Deze kaart verscheen in 1848. De kaart, waarop de prachtige wa tervallen en rotsen gedetailleerd op zijn aangebracht, werd overgenomen door de Portugese regering en wordt nog altijd ge bruikt. Forrester vulde dit werk aan met een geologische kaart van het portwijn district, die in 1852 in Engeland werd her drukt. Daarna stelde hij een hervormings programma in om het district te verlich ten van de zware belasting van de Douro Wine Company een belasting die van 1756 af had bestaan. Ter erkenning van zijn diensten aan Portugal werd hem door de Koning voor het leven de titel van baron verleend; hij benoemde hem ook tot com mandeur in twee orden. Van de Koningin van Spanje ontving hij de Orde van Isa bella la Catolica, terwijl de Koning van Piedmont het Kruis van de orden van SS. Maurice en Lazerus van zijn eigen borst nam en het op de jas van Forrester speld de. De jongeman uit Huil werd lid van verschillende academies te Lissabon, Opor to, Turijn, Londen, Parijs en Berlijn en werd ook door het Vaticaan, Rusland en Oostenrijk geeerd. Hij stierf toen de boot waarmee hij de Douro, de rivier die hem zo lief was, afvoer in een stroomversnel ling omsloeg. Zijn lichaam is nooit gevon den. Onmiddellijk nadat dit nieuws ont vangen was hesen de schepen in Lissabon en Oporto hun vlaggen halfstok; ook van alle openbare gebouwen werd de vlag half stok gehesen. De dood van de „Beschermer van de Douro' zoals hij nu nog genoemd wordt werd als een nationale ramp be schouwd. tussen fiets en scooter. De verzekerings maatschappen vergoedde de schade aan de bestuurder van de scooter en vorderde op haar beurt schadevergoeding van de vader van het meisje. De kantonrechter te Helmond overwoog, dat de bestuurder van de scooter niet kon verwachten, dat het meisje, dat als tegen ligger naderde, onverwachts en zonder richting aan te geven links af zou slaan. De schuld van het meisje stond dus vast. machine, welke zonder enige belemme ring van de openbare weg af bereikbaar was. De machine stond er zonder enig toe zicht en zonder waarschuwingsteken. De machine was aangesloten op een stoom- leiding. Door op een pedaal te trappen kon men uit een buis stoom laten ontsnappen. Een jongen van twaalf jaar verzocht een bijna tienjarig meisje haar oog voor de buis te brengen. Toen zij dat deed, trapte de jongen op het pedaal, waardoor het meisje stoom tegen het oog kreeg, dat dientengevolge ernstig werd beschadigd. De vader van het meisje eiste schade vergoeding van de vader van de jongen. In hoger beroep besliste het gerechtshof, dat de vader van de jongen niet in gebre ke was gebleven. Het zonder toezicht op de openbare weg laten verblijven van een twaalfjarige jongen, die vanzelfsprekend alsdan in aanraking komt met andere kin deren, levert gelet op de eisen van het dagelijks leven geen nalatigheid van de vader op, nu niet is gebleken, dat de aard van de jongen een bijzondere zorg nodig maakte, aldus het gerechtshof. Mr. C. A. Baron Bentinck DE BOERENOPSTAND IN BRETAG- NE. Foto boven: In Pontivy kwam het tot botsingen tussen opstandige landbouwers en politie. Foto onder: De hoofdweg naar Saint-Brieuc werd ter hoogte van Loudeac door de boeren versperd. Maar de vader achtte zich niet aanspra kelijk voor de schade, daar hij de botsing niet zou hebben kunnen beletten. De kan tonrechter was evenwel van oordeel, dat het meisje blijk had gegeven de meest ele mentaire verkeersregels niet te kennen. Bovendien reed het meisje op een fiets, waarop door de vader zelf z.g. pedaal- blokken waren aangebracht. Hieruit trok de kantonrechter de conclusie, dat het meisje niet reed op een kinderfiets, welke geschikt was voor haar leeftijd, maar op een geïmproviseerde fiets met het gevolg, dat het meisje werd of althans kon wor den afgeleid door haar gebrekkige fiets en niet voldoende aandacht schonk aan het verkeer. Nu de vader zijn dochtertje blijkbaar niet voldoende begrip en kennis van de verkeersvoorschriften had bijgebracht en haar bovendien liet rijden op een fiets, welke voor haar in verband met haar leef tijd niet deugde, kon niet worden gezegd, dat hij alles had gedaan om de aanrijding te beletten. De vader moest dus betalen. SCHIETEN MET PIJL EN BOOG Een geheel ander geval kreeg de recht bank te Rotterdam te behandelen. Op een vacantiedag schoot een jongetje van tien jaar met een buitenshuis zelf vervaardigde boog een takje af, dat in het oog van een Voorbij rijdende automobilist terecht kwam, waardoor deze het stuur verloor. De automobilist eiste vergoeding van de geleden schade van de vader van het jon getje. Het schieten met pijl en boog aldus overwoog de rechtbank is voor een tienjarige jongen een normale levensui ting. Jongens van die leeftijd maken veel al bogen, die geen grote spankracht plegen te hebben. Pijlen van takjes en twijgjes zijn meestal licht en niet zuiver recht. Het schieten met dergelijke pijlen is over het algemeen niet gevaarlijk, doch kan slechts onder bijzondere omstandigheden gevaar opleveren. Maatschappelijk bezien kan van de vader en de moeder in redelijkheid niet worden gevergd, dat zij een tienjarige zoon, wiens karakter geen moeilijkheden vertoont, beletten op een vacantiedag al leen op straat te spelen. De vader en moe der hebben evenmin kunnen beletten, dat hun zoon, die de ouderlijke woning zonder boog verlaten had, zich pijl en boog ver schafte en daarmede schoot, aldus de rechtbank. GEEN KINDERSPEELGOED In dezelfde geest besliste het gerechts hof te 's-Gravenhage. In de gemeente Schoonhoven stond op een kwade dag een NIEUWE BOEKEN IN DE CHR. OPENBARE BIBLIOTHEEK Ambler Wapens uit de rimboe. Asimov Verhalen uit de toekomst. Ben-Gavriêl Een huis in Praag. Bergengrüen De tiran. Borstlap Tussen duivel en schip. Cheorghiu De verdenking. Hertog De inspecteur. Horbach De jongste dag is al ver streken. Kirst Fabriek van officieren. Morris De bloemen van Hiroshima. Norel Varen en vechten. Ree Applaus. Searls X-F 18, de roman van een testpiloot. White De vrouw van de dokter. Brandt Mijn weg naar Berlijn. Bruggeman Veilig land, overzicht der Deltawerken. Kerkewijk 9 - Veenendaal Tel. 0.8385-3043 Crankshaw Rusland onder Kroetsjew. Duinen Ds. van Gesprekken met God. Endt Weet je nog wel de jaren dertig. Hatch De onbekende de Gaulle. Hegger Jezus boeide mij. Impeta Kaart van kerkelijk Neder land. Italiaander Vriendschap met de die ren. Joesten President Kennedy. Lerner My fair lady. Löwenthal en Hausen Atomen voor de vrede. Paloczi-Horvath Chroestjev, de weg naar macht. Pol De oecumene. Roodnat Amsterdam is een beetje gek. Roodmaaker Jazz, blues, spirituals. Roy Weerzien met Algerije. Rijn Het grote sportboek. St. John Ben-Gurion. Schmidt In de greep van Soekarno. Thomson De slag om de Schelde. Visser Vijf broden en twee vissen. Weyling Het boek voor de kleurka- nariekweker. Weyling Het boek voor de zangka- nariekweker. SCHIETEN Uitslagen van de maandagavond door de leden van de schietvereniging geschoten onderlinge wedstrijd: Geweer: G. van Eist 48, Jo van Eist 48, J. Overeem 45, H. Valkenburg tzn. 44, G. J. de Joode, H. Berendse, A. van Dusschoten, E. v. d. Werk en A. Blanken 43, G. van Spankeren, M. Berendse en P. Engelen burg 42 en C. Valkenburg jr. 41. Petit carabine: J. van Eist 47, M. Be rendse, C. Valkenburg jr. en J. ten Broek 46, A. Valkenburg Tzn. en H. Veldhuizen 45, G. van Spankeren, G. van Elst en P. Engelenburg 44, T. Valkenburg 43, G. J. de Joode en H. Berendse 42 en J. Koudijs 40. Hond beet kippen dood Een hond, waarvan de eigenaar tot op heden onbekend is, heeft zaterdag onder de kippenstapel van de heer G. Veldhuizen aan de Nieuwstraat weer eens danig huisgehouden. Niet minder dan zestig jonge hennen werden dood gebeten. Het vermoeden bestaat dat het in dit geval dezelfde hond is die de laatste weken op verschillende plaatsen kippen heeft doodgebeten. PERSONENAUTO GEKRAAKT DOOR VRACHTWAGEN Op de Oude Veenscgrindweg onder Rhe- nen vond gisteren een aanrijding plaats tussen een personenauto, bestuurd door de 27-jarige J. A. v. S., afkomstig uit Leer- sum en een vrachtwagen, bestuurd door de 35-jarige G. V., afkomstig uit Ede. V. S. reed in de richting Rhenen, toen V. plotseling met zijn vrachtwagen vanuit een zanderige zijweg de Oude Veensegrindweg opreed, zonder voorrang te verlenen aan de bestuurder van de personenauto. Laatst genoemde wagen was na de botsing aan de voorkant totaal vernield. De vrachtwagen was vrijwel niet beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De politie werd gewaarschuwd en maakte proces verbaal op. Rhencnse hengelaars zetten competitie goed in De hengelaars van de Rhenense vereni ging „De Voorn" hebben de competitie met de clubs in deze streek prima ingezet. In Ede vond de eerste wedstrijd plaats, waarvan de uitslag als volgt was: 1 Rhe nen 338 gram; 2 Wageningen 212 gram; 3 Renkum 40 gram; 4 Oosterbeek 0 gram; 5 Ede 0 gram en 6 Veenendaal 0 gram. Jammer was het, dat de wedstrijd een beetje gedrukt werd door het ongeval van twee leden van Veenendaal en wel de ge- brs. Lodder, waardoor Veenendaal met vijf in plaats van zeven deelnemers viste. De persoonlijke prijzen gingen naar: 1 H. Albers, Rhenen; 2 Van Kooten, Wa geningen; 3 v. d. Berg, Rhenen; 4 H. Ter- schegget, Rhenen en 5 Berger, Wagenin gen. GREYHOUND „ELISABETH" NIEUMIJF.R (RHENEN) OP TWEEDE PLAATS De heer Nicumijer uit Rhenen heeft met zijn nog zeer jonge greyhound „Elisabeth", veelbelovende dochter van de kampioene „Barbera", een prachtige tweede plaats veroverd tijdens de windhondenrennen in de Johanna Polder te Utrecht. Het gold hier de jaarlijkse grote Domrace. „Elisa beth" moest het opnemen tegen 20 con currenten. Veertien maanden oud, wist zij zich in de finale te plaatsen, waarin zij als tweede eindigde met een tijd van 22.6 sec., de snelste tijd, welke zij tot nog toe heeft gelopen. De heer Nieumijer was ongelukkig bij de loting voor de plaatsing in de hokken. Hij lootte hok 4, dus de buitenbaan, het geen betekende dat zijn hond 4 meter meer moest lopen dan de andere dieren. Niettegenstaande deze handicap en het feit, dat de hond tot tweemaal toe zich verstuikte op het gladde veld, werd het dus toch nog een prima tweede plaats. Dit is een hond waarop de hele rensport trots is. Moeder „Babera" was ook van de par tij, doch zij liet het aa nhaar dochter over. Zij kwam in de herkansing als vierde aan, zodat zij was uitgeschakeld. Wij feliciteren de heer Nieumijer met deze prachtige prestatie van „Elisabeth", die pas haar tweede wedstrijd liep. FORELLEN (DAMES) WONNEN VAN VEENENDAAL In het Bergbad speelde het dameszeven tal van „De Forellen" uit het natuurbad Ouwehand een competitiewedstrijd tegen de VZC-dames. „De Forellen" won met 5—0 dank zij doelpunten van mevrouw De Vries (2), Dicky van de Oosterkamp (2) en Mieke Weltman (1). In februari, als aan de voet van de Beierse Alpen de eerste beekjes in de zon beginnen te murmelen, is het achter de verre Oeral-bergrug nog volop winter. De brede, donkergroene sparretakken buigen onder de sneeuwlast. Een hoge larix kraakt van de vorst - zo luid als een geweerschot. En ver schrikt door dit plotselinge lawaai schiet een donzige marter snel in zijn boomhol. In februari jagen sneeuwstormen over de onafzienbare verten van Siberië. De storm raast over de witte vlakten, over het eindeloze oerwoud en brult als een dier in de diepe ravijnen. Als enorme ijsberen liggen de sneeuwhopen over de spoorwegen. En op elk groot station van de Trans- Siberische spoorlijn staan sneeuwruimers klaar om telkens en telkens op nieuw een weg te banen voor een zware goederentrein of voor de express Moskou-Peking met zijn spiegelende ruiten. En de sneeuwstorm jaagt intussen voort naar de kust van de Noordelijke IJszee. Hier strekken de lage, met sneeuw bedek te toendra's zich kilometers ver uit; hier hebben de stormen vrij spel! Bij de vale schijn van het Noorderlicht sluipt een sneeuwwitte poolvos onhoorbaar naar een op de sneeuw nauwelijks zichtbare vlucht witte toendra-patrijzen. En als hij een vo gel heeft verslonden, blijft hij nog lang op een heuveltje staan en kijkt met zijn fos- foriserende ogen in de verte, waar een keten van gouden lichtjes van een jonge poolstad straalt. 70 km De sneeuwstorm wist de sporen onmid dellijk uit. Onder dekking van de storm legt een kudde rendieren zonder een ogen blik te rusten 5070 kilometer af om te ontkomen aan zilverwolven, die de kudde de laatste dagen als een schaduw hebben gevolgd. In de zeldzame, honderden kilometers van elkaar verwijderde nederzettingen en kampplaatsen wonen hi^r de moedige ren- dierfokkers én jagers. 'Elk van hen zou zonder meer de held van het verhaal van Jack Londen kunnen zijn. En elk van hen heeft zijn eigen viervoetige vriend een eskimohond, die hem trouw dient op de jacht, die de slee trekt met de pelswaren en het simpele huisraad vervoert, de ren dieren bewaakt en onbevreesd de strijd tegen een machtige poolwolf opneemt. In de winter vangen de toendra-jagers met klemmen en houten vallen de witte vossen en de blauwvossen, de mooiste roodvossen ter wereld en de kleine herme- lijntjes. En in de korte poolzomer beslui pen ze met kleine bootjes de op de ijs- schollen rustende walrussen en robben. Hoe rijk de noordelijke toendra aan pool vossen is, blijkt uit het voorbeeld van de Nenets Wassili Pankratowski: in twee win ters heeft hij 140 poolvossen geleverd. Vele kleine volken in het Hoge Noorden, Siberië en het Verre Oosten houden zich hoofdzakelijk met het jachtbedrijf bezig. In de kolchozen die ver in de „taiga" ver scholen aan de oevers van de rivieren de Toeroechan, de Podkamennaja Toengoeska en de Jelogoei liggen, maakt de opbrengst uit het jachtbedrijf 58*/» van de inkomsten uit. In enkele kolchozen van Jakoetië is dit zelfs 80°/». Niet wenig inkomsten krij gen de kolchosleden ook uit hun bont farms, waar ze zilvervossen, poolvossen en nertsen fokken. Deze inkomsten worden van jaar tot jaar hoger en komen steeds dichter bij het peil van inkomsten uit de jacht. In 1959 brachten de bontfarms 239 miljoen roebel op, terwijl de opbrengst van de pelsjacht 312 miljoen roebel was. MILJOEN II.A. Om de pelsjacht ook in de verafgelegen, moeilijk te bereiken gedeelten van de „taiga" mogelijk te maken, heeft men hier de eerste honderd jachtbedrijven georgani seerd. Elk van deze bedrijven strekt zich uit over een miljoen ha. In de zomer hou den de jagers van deze bedrijven zich be zig met het verzamelen van geneeskrach tige kruiden en in het wild groeiende bes sen, of ze maken de vallen voor de winter gereed. Tegen de herfst gaat men op ver kenning uit. Men gaat na, waar de oogst van cedernootjes het grootst is.. Naar die streken trekt namelijk in de winter de kwieke eekhoorn, die daarheen gevolgd wordt door de marter, een klein roofdier. Op deze plaatsen worden dan hutten voor de jagersbrigaden gebouwd. Van te voren worden daar levensmiddelen heengebracht, alsook de vallen en verdere uitrusting.... En als dan de ijskoude sneeuwstormen om de lage hut gieren, is het daar binnen wel bijzonder warm en gezellig. Als de ja gers uit de „taiga" terugkeren stropen ze zonder zich te haasten de eekhoorns, sa beldieren en vossen en uit het kleine, op batterijen werkende radiotoestel klinkt de stem van Moskou, die hun het laatste nieuws mededeelt, of de Duitse radio, die een vrolijk jazzlied uitzendt. Tijdige voorbereidingen verzekeren het succes van het jachtbedrijf en hoge in komsten van de jagers. Het is daarom geen wonder, dat hun le ven ieder jaar welvarender en interessan ter wordt. VERARMD In het Oostelijk Sajan-gebergte woont een jagersvolk, de Tofi. Ongeveer 50 jaar geleden waren er van dit volk nog slechts 82 gezinnen, iets meer dan 1000 mensen overgebleven. Dit volk, dat verstoken was van medische hulp en aan zijn lot werd overgelaten, was totaal verarmd. Evenals zovele andere kleine volkeif was het gedoemd uit te sterven. Op het ogen blik is de bevolking van de landelijke Sowjet van Tofalar ruim viermaal zo groot geworden. De Tofi wonen nu niet langer in „tsjoems" (kegelvormige tenten van ren dierhuiden) maar in geriefelijke ruime huisjes. Een van de vooraanstaande wer kers van de kolchos „Krasni Ochotnik", Iwan Zotow, die meer dan eens vertegen woordiger was op de landbouwtentoon stelling in Moskou, vertelde het volgende: Het is van het grootste belang dat men zo vroeg mogelijk, bij het aanbreken van de dageraad op jacht gaat; dan lopen de eekhoorns en de hond kan ze beter vin den. Evenals alle Tofi jaagt Iwan zittend op een rendier. Op die manier kan hij in één dag een groter stuk van de „taiga" afrij den. De blauwachtige eekhoorn is het hoofd doel van de jacht. De streek van het „zachte goud" levert jaarlijks enige mil joenen vellen. Om de velletjes niet te be derven mikken de scherpschutters op de kop en op het oog. De jager D. Andrejew, een Evenk uit de kolchos „Krasnaja Zwezda" schiet in een winter 1500-1600 eekhoorns. Zulke jagers zijn er in Siberië veel. Soms gaan met de mannen ook de vrou wen 'mee op jacht. Kiara Kaljana, een Tsjoektsje, is in 1941 geboren. Toen ze 16 jaar was begon ze al zelfstandig te jagen. VERBODEN JACHT Aan het begin van deze eeuw was het sabeldier in Rusland bijna geheel uitge roeid. Zelfs in het gebied Irkoetsk (782.000 vierkante kilometer) een gebied driemaal zo groot als Engeland, kwam dit dier slechts hier en daar, in bepaalde streken voor. In 1935 werd de jacht op het sabel dier geheel verboden. Men begon het sa beldier over te brengen naar plaatsen, die het meest voor de vermenigvuldiging geschikt waren. Al spoedig leverde dit goe de resultaten op. In de jaren 1941-1960 le verde het gebied Irkoetsk 30 maal zoveel sabelvellen op. Nu komt het sabeldier zelfs in de nabijheid van de nederzettingen voor. In de herfst maakt de jager met het ge weer en een eskimohond jacht op het sabeldier. Maar als er een dikke laag sneeuw ligt, kookt hij de vallen in een aftreksel van dennenaalden uit, om de mensenlucht te verdrijven. Dan trekt hij nieuwe linnen handschoenen aan en zet ze met honderden houten klemmen langs zijn jaagerspad uit. Als lokaas wordt ge woonlijk een dode eekhoorn, hazelhoen of andere vogels gebruikt. Ik leg op mijn jachtterrein lokvoer neer, zegt de jager W. S. Anisimow, een Evenk. In het vorige jachtseizoen heeft hij bij een dode eland 16, bij het skelet van een beer 4 en bij de overblijfsels van een hert 6 sabeldieren en een veelvraat buitgemaakt. Met evenveel succes sluit hij ook het jacht seizoen 1960-1961 af. DIEPSTE MEER Van bijzondere waarde is het vel van het donkere, bijna zwarte sabeldier, dat in het bekken van de rivier de Bargoezin voorkomt, niet ver van het Baikal-meer, het diepste en grootste zoetwater meer ter wereld. Op de bontveiling in Leningrad betaalde de eigenaar van een Amerikaanse bontfirma, L. Ritter, voor de Bargoezin- sabel 715 dollar per stuk. Behalve op de reeds genoemde dieren, marter, eekhoorn, sabeldier, poolvos, her melijn, vossen, elanden, rendieren, wolven en veelvraten wordt in de streek van het „zachte goud" ook jacht gemaakt op de Siberische marter, de otter, de muskusrat, de witte haas, het Siberische edelhert, de Siberische ree, mormeldieren, de gestreep te grond-eekhoorn, de Baikalrob, de lynx, de bruine beer en andere pelsdieren en vogels. In het Verre Oosten volgen erva ren dierenvangers in de hoge februari- sneeuw het spoor van de gestreepte Oesoe- rische tijger. Ze nemen dapper de strijd tegen hem op, werpen een net over hem heen en drukken hem met lange houten vorken tegen de grond. De op deze wijze gevangen tijgers worden naar de verschil lende dierenparken gezonden, ook naar de wereldberoemde dierentuin van Hagen beek in Bremen. En de vellen van deze pelsdieren dit wonderlijke „zachte goud" komen niet alleen in de pelswarenfabrieken en win kels van de Sowjet-Unie terecht, maar ook in het Bontpaleis in Leningrad. Hier wor den ieder jaar de vermaarde internationale bontveilingen gehouden, die door een 180 a 200 kopers uit 20 tot 25 landen van de wereld worden bezocht. De scherpe, zake lijke concurrentie, die in de toonzalen en op de veiling zelf heerst, luwt slechts een paar minuten als de vellen van de bruine beer onder de hamer komen. Deze vellen gaan gewoonlijk naar Engeland, waar ze worden gebruikt voor de traditionele enorme mutsen van de soldaten en offi cieren van de koninklijke lijfwacht. De gevlekte vellen van de luipaard gaan daar entegen vrijwel altijd naar de vertegen woordigers van West-Duitsland. DAMESKAPSALON tt voor elk kapsel Dr. Colijnstr. 41. tel. 3713 Levering: P. H. van Rijnstraat 6 Telefoon 3216 VOOR ALLE VERZEKE RINGEN, HYPOTHEKEN EN FINANCIERING Dr. de Visserstraat 37, Tel. 08385-3136 - Veenendaal Meeraden met uw examen Theorie in eig. verkeersschool Gratis halen en brengen Examengarantie DIT ALLES BIEDT U VEENENDAAL Dijkstraat 15 Julianastr. 50 - Telef. 3024 RHENEN Julianastraat 44 - Tel. 812 Verhuur zonder chauffeur. Mits U wordt gereden in onze prachtige nieuwe bruidsauto. Gaarne verstrekken wij U alle ge wenste inlichtingen. Onze kantoren zijn geopend van 8.30 tot 22.00 uur. Zaterdags tot 17.30 uur. Te Rhenen, inlichtingen: D. J. Weesie, Platanen- laan 5. Kerkewijk 87-93 - Veenendaal - Telefoon 2845 Wat is prettiger, dan een auto kopen waarvan U zeker weet, dat het één brok degelijkheid is. Geen „blikken" carrosserie, maar een toonbeeld van een hoogstaand Duits product in de hyper-economische klas- sé! 600 cc viertakt luchtkoeling J| 4 versnellingen gesynchroni seerd onafhankelijk geveerde wielen lucht-staal-veer combinatie „PRINZ AIR" 4-persoons verbruik 1 op 20 topsnelheid 110- km/u zeer luxe uitmonstering. OFFICIAL DEALER VOOR VEENENDAAL e.o.: Prins Bernhardlaan 22 - Telefoon 08385-3029 - Veenendaal de bekende Franse acteur, weigert de gevaarlijke ge deelten uit zijn films door „doublés" te laten spelen. Hij knapt het liever zelf op. In een rol AUTO DROP vindt U op iedere tabletverpakking een inte ressant verhaal. Vraag naar van V.S. Leeuwarden. Per rol 25 cent. bij de POST- EN TELEGRAAFDIENST In het DISTRICT UTRECHT. De cursus voor opleiding tot dit interessante en af wisselende werk begint omstreeks 1 september a.s. vereiste: diploma MULO (met Frans, Duits en Engels) of daarmede gelijkgesteld diploma of bewijs leeftijd: 16 tot ca 25 jaar gedurende de opleiding, waarin theorie wordt afgewisseld met praktijk, ontvangt men het normale salaris. Bij goede vorderingen wordt dit salaris na 6 maanden aanzienlijk verhoogd eventuele vergoeding van reiskosten een vijfdaagse werkweek een verzekerde toekomst met goede vooruitzichten. Ook zij, die dit jaar het MULO-diploma hopen te behalen, kunnen nu reeds solliciteren. Indiensttreding vóór 1 september a.s. is mogelijk. Schriftelijke sollicitaties te richten aan de directeur van het Postdistrict te Utrecht. Mondelinge aanmeldingdagelijks - behalve op zaterdag - tussen 9 en 12 of 14 en 17 uur bij de afd. Personeels zaken van het Postdistrict Utrecht, Laan van Punten burg 5 Utrecht.

De Vallei | 1961 | | pagina 3