Bij de Habé Supermarkt 79 De Habé Supermarkt r DE VALLEI Levensmiddelen, Groenten en Fruit, Vers Vlees Fijne Vleeswaren Bij aankoop van f 3.- boodschappen krijgt U een feestkoek ter waarde van 1.45 voor en Bij V.S.W. verdubbeling van exploitatie resultaat ELST EDERVEEN AMERONGEN SCHERPENZEEL Voor de Jeugd In Rhenen werd mysterieuze put ontdekt vindt U alles onder één dak, Voor de kantonrechter Voorlopig geen bijzonderheden MOOIE LAPPEN ZOMERSTOF VOOR HALVE PRIJZEN De jeugd van Hans Christiaan Andersen ENKELE WOENSDAG EN DONDERDAGKOOPJES: 1 kg Witte Suiker 1 fles Slaolie 1 literpot hele Augurken 1 kg gewassen en gesneden Andijvie 3 dozen prachtige aardbeien RECLAME VOOR DE GEHELE WEEK: 4V2 voet grote Zeem, pracht kwaliteit 1 zak echte Macroontjes uit eigen bakkerij 1 kg Bananen 0,95 0,98 0,79 0,25 0,85 5,90 0,49 0,89 IN ONZE SLAGERIJ AFDELING: Groot pak Kippen Poulet inh. 400 gram0,98 Doorregen Varkens Rollade per 500 gram1,68 maar een héél kilo3,00 Malse Braadlappen per 500 gram1,88 maar een héél kilo3,50 500 gram Gehakt Halfom 1,29 maar een héél kilo1,99 100 gram Ham 0,39 Hoofdstraat 2 Veenendaal Uit het zojuist verschenen jaarverslag van de Kon. Veenendaalse Stoomspinnerij en Weverij N.V. blijkt dat het exploitatiesaldo t.o.v. het vorig jaar verdubbeld is. Na aftrek van diverse voorzieningen, pensioenbijdragen en emissiekosten resteert een exploitatiesaldo van circa 1.350.000 gulden. Hiervan wordt voor afschrijving 1.118.000 gulden bestemd, terwijl bovendien 294.000 gulden aan de reserve voor extra afschrij vingen is onttrokken, zodat de totale af schrijving 1.412.000 gulden bedraagt. Aangezien in 1960 voor uitbreiding, ver nieuwing en verbetering eveneens 1.412.000 gulden werd besteed, blijven de vaste ac tiva evenals in 1959 voor 1,op de ba lans staan. Daar ook nog grote open reserves aan wezig zijn, vertoont de balans een gunstig financieel beeld. Het dividend werd even als vorig jaar gehandhaafd op 10°/o, het welk echter over een groter kapitaal moet worden betaald. In het jaarverslag wordt gezegd dat de Postduivennieuws De E.V.P.V. „De Luchtreizigers" hield dit weekeinde een wedvlucht vanaf Chateauroux, een afstand van 644 km. In concours waren 39 duiven, die zater dagmorgen om 6.30 uur werden gelost. Ondanks het zeer warme weer op de gehele vlieglijn, meldde de eerste duif zich zaterdagmiddag om 15.48 uur bij de heer H. van Kooten. De verdere uitslag was: H. van Koo ten 1; G. Fasse 2, 6, 9; C. G. van Dam 3, 7; J. H. Heikamp 4; H. de Vos 5; K. v. d. Heuvel 8; A. Slotboom 10. Geslaagd Voor het te Deventer gehouden exa men Kruideniersbedrijf slaagden onze plaatsgenoten J. v. d. Berg en W. Oos terbeek. Postduivennieuws De uitslag van de vlucht van „De Snelpost" vanaf Charteauroux is als volgt: P. W. van Zetten 1, 8; Boven- kamp-Rozenboom 2, 10; A. J. van de Kolk 3; H. Ulrich 4, 7; G. Heikamp 5; N. Stuivenberg 6; C. Donkelaar 9; J. van Geerestein 11, 12; C. v. d. Weerd 13. HEROPENING „DE KLEINE BIJENKORF'' Donderdag j.l. is „De Kleine Bijen korf' in Eist weer heropend. Om twee uur 's middags overhandigde de jongste dochter van de jam. Slok de sleutel aan de burgemeester Bosch ridder van Ro senthal, die met enige welgekozen woorden de vergrote en gemoderniseer de zaak heropende. De burgemeester zei o.a. dat dit mo derne pand een aanwinst moet zijn voor de gehele Elsterse bevolking. Na een rondgang door de bedi'ijfsruimten en de woonvertrekken kreeg de burge meester een herinnering aangeboden alsmede bloemen voor de echtgenote van de burgemeester die wegens ziekte verhinderd was. Direct na de opening was er een grote drukte van vertegenwoordigers en zakenmensen. Aan architect Van Cooten en aan nemer Van Spanje werd na een korte speech ook nog een blijvende herinne ring aangeboden. Tot slot sprak de voorzitter van de EMV zijn gelukwensen uit aan de fam. Slok. In de avonduren toonde de Els terse bevolking grote belangstelling voor dit volledig naar de eisen des tijds ingerichte winkelpand. situatie op de arbeidsmarkt een handicap is voor de verdere uitbreiding van het bedrijf. De opleving die reeds in het vorig jaarverslag werd vermeld, heeft zich in de loop van het jaar 1960 voortgezet, terwijl de orderportefeuille per ultimo 1960 de di rectie tot tevredenheid stemt. De jaarvergadering van aandeelhouders wordt gehouden op vrijdag 30 juni a.s. te Amsterdam. 6e Stichtse Heuvelrugwandeltocht trok ruim 1000 wandelaars De zesde Stichtse Heuvelrugwandel tocht, georganiseerd door de wandel sportvereniging „De Woudlopers" uit Amerongen, is ook dit jaar mede dank zij het fraaie zomerweer bijzonder goed geslaagd. Op een enkeling na hebben alle 1060 ingeschreven wandelaars de wandeling op de verschillende afstan den beloond gezien met een medaille. Reeds om half twaalf begonnen de wandelaars binnen te lopen bij de in schrijving in het Clubhuis. Dit waren voornamelijk diegenen die er niet tegen op zagen een mars van 35 km te onder nemen. Om twaalf uur gingen er 25 van start voor deze lange afstand, die via de Lekdijk over Wijk bij Duurstede, Langbroek en Leersum liep. Werkelijk druk werd het tegen twee uur toen de inschrijving opengesteld werd voor de afstanden op 25, 15 en 10 km. Het waren ook nu weer de groepen die de meerderheid uitmaakten, 15 groepen op de 15 km en 22 groepen op de 10 km, terwijl we op de 25 km 6 groepen zagen vertrekken. Het was een kleurig geheel dat door een zonover goten Amerongen trok en uiteraard de belangstelling van velen had. De ver schillende parcoursen voorzagen in een afwisselende wandeling en liepen langs en door de mooiste gedeelten van de omgeving. De rustplaatsen waren bij zonder welkom, want het was vooral in de vlakte erg warm. Het was niet te verwonderen dat de EHBO deze mid dag een groot aantal voetklachten, voor namelijk blaren te behandelen kreeg. De muziekvereniging „Ons Genoegen" en het tamboerskorps zorgden tegen de avond voor een muzikaal welkom en begeleidden de wandelaars naar het einde van de tocht, waar direct naar een verfrissing gegrepen werd. Er waren weer een aantal bijzonder goed wandelende groepen bij. De in blauw-wit gestoken wandelaars van Scheepjeswol maakten een prachtige indruk, die beloond werd met een eerste prijs op de 25 km. SDW uit Rhe- nen deed het eveneens voortreffelijk op de 10 km en de Vrije Wandelaars uit Amerongen deden praktisch niet voor heri onder. De Vrolijke Zwervers uit Opheusden, een bekende groep in Ame rongen, behoorden met Vriendenschaar uit Bennekom tot de prijswinnaars op de 15 km. Deze zesde Stichtse Heuvelrugtocht heeft alle deelnemers weer veel wan delgenot geschonken. De volledige uitslag was als volgt: 25 km: 1. Scheepjes wol, Veenendaal; 2. Trekvogels, Overberg. 15 km: 1. Vriendenschaar, Bennekom; 2. Vrolijke Zwervers, Opheusden; 3. DVW, Amerongen; 4. Trekvogels, Over berg; 5. NBM, Zeist. 10 km: 1. SDW, Rhenen; 2. DVW, Amerongen; 3. Klein Maarn; 4. Rijn- kanters; 5. Deos, Veenendaal; 6. Paas- bergschool, Ede; 7. Messeberck, Maars- bergen. Geslaagd voor verkeersexamen Voor het gehouden verkeersexamen slaagden 23 leerlingen van de Kon. Julianaschool te Ederveen en werd hun het verkeersdiploma uitgereikt. Slechts een kandidaat werd afgewezen. De namen der geslaagden zijn: Bertus Bakkenes, Piet Bakkenes, Evert van Beek, Reina van Donkelaar; Jan van Dijk, Joke van Dijk, Adrie Floor, Leo de Fluiter, Bertus Gaasbeek, Willy van Ginkel, Woutje van Ginkel, Beppie Groeneveld, Bertus van Harten, Woutje Hendriksen, Job van Holland, Willy Koudijs, Rinus Lansing, Eefje Methorst, Jannie Nap, Jannie Post, Dirkje van Ravenhorst, Gert van Veldhuizen en Joke Verschuur. Gevonden en verloren Bij het politiebureau te Eist zijn als gevonden aangegeven een bromfietstas en een hangslot van rijwiel of brom fiets alsmede een dameszonnebril. Verloren: een blauwe regenjas. Amerongse bejaarden gingen een dagje uit De bejaarden uit Amerongen en Overberg hebben donderdag hun jaar lijkse uitstapje gemaakt en volop ge noten van een reisje dat voornamelijk over de Veluwe uitgestippeld was. De tocht eindigde 's avonds op de Hof met een rondedans van een aantal bejaar den en comitéleden, waarmee aange toond werd dat men het goed naar de zin gehad heeft. In eep zestig auto's vertrokken de 240 bejaarden 's morgens uit Ameron gen en reisde men in de richting Apel doorn waar in een ontspanning het eerste kopje koffie en het nodige daar bij genuttigd werd. Via een aantal plaatsen op de Veluwe ging het naar Austerlitz waar nogmaals de inwendige mens versterkt werd, wat gepraat werd en de speeltuin met een bezoek werd vereerd. Omstreeks acht uur stond in Ame rongen de muziekvereniging „Ons Ge noegen" klaar om de stoet op te van gen en naar de Hof te geleiden, waar de tocht ontbonden werd. De voorzitter van het comité, de heer D. van Rem merden, dankte de autobezitters, ordon nansen, politie en alle Amerongers voor de medewerking die het mogelijk had gemaakt dit ieder jaar terugkerend be- jaardenfêest te doen plaats vinden. Geslaagd voor toelatingsexamen Vele leerlingen van de Kon. Juliana school te Ederveen slaagden dezer da gen voor toelatingsexamen. Voor het Chr. Lyceum te Veenendaal Gert van Veldhuizen. Voor de ulo te Veenendaal: Woutje van Ginkel. Voor de Chr. Techn. school Veenendaal: Henk Veltjesgraaf. Voor de Chr. Techn. school Ede: Piet Bakkenes en Evert van Beek, Jan van Dijk, Bertus Gaas beek, Gert van Donkelaar, Rinus Lan sing, Leo de Fluiter, Bertus Bakkenes, Huib van Garderen, Chris Koudijs. Voor de Chr. Huishoudschool Ede: Bepie Groeneveld en Willy Koudijs. Voor de Chr. Huishoudschool Veenen daal: Joke van Dijk, Adrie Floor, Wout je Hendriksen, Eefje Methorst, Jannie Nap, Jannie Post, Dirkje van Raven horst en Joke Verschuur. Waterpolo Voor zaterdagavond stonden in het gemeentelijk zwembad niet minder dan drie polowedstrijden op het program ma. De dames van Triton uit Putten kwamen echter niet opdagen, zodat de wedstrijden tot twee beperkt bleven. Allereerst kwamen de jongens van Poseidon tegen AZ en PC uit Amers foort in het water. Reeds in de eerste minuut wist Bas Ritmeester met een goed schot Poseidon de leiding te geven. Een tegenaanval eindigde in een fel schot dat doelman J. Aarsen prima stepte. Door Bas Rit meester werd de stand spoedig op 2-0 gebracht. Na de rust kwam er weer even span ning in en werd het 2-1. Poseidon bleef echter sterker en het was H. van Baren die er 3-1 van maakte. Een goed schot van Bas Ritmeester bracht de eind stand op 4-1. Hierna kwamen de Poseidon-heren in het water tegen Laga 2 uit Zeist. Dit werd een bijzonder spannende strijd. Laga 2 bleek in het algemeen iets sterker. Toch wist Poseidon stand te houden. Doelman Valkenburg was ditmaal bijzonder goed op dreef. Na de rust werd een van de Laga-spelers uit het Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres: Parallelweg 10 Veenendaal WIE ZIJN ER DEZE WEEK JARIG? 28 juni Kokkie Bos 29 juni Corrie v. Eden Cootje Pater Rijk v. d. Kuit Tineke v. Dam Nico Burgstede Ina v. Viegen Anton Kappers Bertie v. d. Horst Joop Spies Jan v. d. Scheur Jaap Lokhorst Gerrit Jan Voerman Ida Horlings Alle jarigen van harte gefeliciteerd. 1 juli 2 juli 3 juli BESTE GESIENA BULSINK, Dank je wel voor je brief, 't Geeft niets hoor, dat je graag een hele mooie pop wilt hebben. Ik vind ze zelf ook prachtig. De verjaardag van Jan heb ik opgeschre ven. Die komt dus met zijn verjaardag ook in de krant. Gesiena, het allerbeste, en spaar maar hard voor je pop. De hartelijke groeten van TANTE JOS. ZILVERPAPIER Zilverpapier en capsules kregen we weer van Henk en Ria Roodbeen, en Ada, Cor rie en Rinie v. Viegen, en Wim v. Raven- swaay. Fijn dat jullie nog steeds blijven spa ren. Dank je wel, hoor! Figuur a. EEN LEUKE HOED Van een stukje gewoon katoen kun je deze leuke zonnehoed maken. De lap moet 42 x 42 cm groot zijn en worden bestreken met een laagje zuivere celluloselak. Leg een krant op tafel (doe dat maar het lief ste buiten en in geen geval in de buurt van een open vuur, want de lak vat bui tengewoon gauw vlam). Leg dan een stuk wit papier boven op de krant. Dat papier moet dan natuurlijk groter zijn dan het stuk goed. Leg het bovenop het papier en breng de lak dan aan met een borstel. Je moet er wel voor zorgen, dat de lak goed vloeibaar is en als dat nodig is moet je maar wat thinner gebruiken om de lak wat te verdunnen. Zorg er voor, dat er geen ribbels of vouwen in het goed zijn en laat de zaak dan liggen totdat het goed absoluut droog is. Dan kun je het goed knippen zonder dat het gaat rafelen, want het is nu zo stevig als papier. Leg nu de onderkant, dat is dus het witte papier, naar boven en trek met m een passer allereerst een cirkel met een water gestuurd en ondanks hun num- straal van 20 cm en daa meneke minderheid namen zij de lei- j hetzeIfde middeipunt de andere delen van ding met U-l. .cirkels, zoals je die ziet in de tekenine Toen echter beide ploegen weer vol-T Je moet crvoor z e ledig waren wist H. van Gemert de ZQ,n cirkeldeel steeds stand op 1-1 te brengen en met deze dpplt_ uan hpt i««« i V S® stand werd het einde gehaald deelte van het onderliggende cirkeldeel, stand werd het einde genaaid. zodat jfi nooit een echt ggt kunt kHjgen Knip dan heel precies allereerst de grote cirkel uit en vervolgens door alle cirkel- delen. Maak een knoop in het ene eind van elk van twee linten, -velke linten ongeveer TWEE PLAATJES, DIE ER BIJNA HETZELFDE UITZIEN Figuur c. Deze beide plaatjes zijn niet precies ge lijk, want er zitten zeven verschillen in. Kunnen jullie deze vinden? De oplossing: Als je de beide plaatjes vergelijkt zul je ontdekken, dat in het bovenste plaatje één van de wieltjes onder de vleugelpoten ontbreekt, de kleine Indiaan geen veer in zijn haar heeft, er een extra zwarte toets op de vleugel is, de pianostoel zwart is, de stok, welke het deksel van de vleugel open houdt niet in de tekening is opge nomen, er op het muziekblad geen noten staan, maar er tenslotte wel een muziek noot in de lucht is getekend, welke je op het onderste plaatje niet vindt. 25 cm lang moeten zijn. Het andere eind voer je dan door een gaatje aan weerskan ten van de hoed, dat je daar natuurlijk eerst ingeboord hebt, en als je nu de hoed op je hoofd zet en de linten onder je kin vaststrikt, dan zul je een echte leuke zon nehoed op je hoofd hebben. MUGGENRONDE Het onthaal en de verzorging van de deelnemers aan de Haarlemse muggenron- de schijnt de voorlaatste maal te Scher- penzeel zodanig te zijn geweest, dat zij besloten hebben om dit jaar tijdens hun ronde in het begin van de maand augustus aanstaande, wederom in Scherpenzeel te overnachten. Door de burgemeester zal hiervoor de Gemeentelijke eierhal beschik baar worden gesteld. Figuur b. EEN ASFALTMEER Eén van de wonderlijkste meren ter we reld ligt op het West-Indische eiland Tri nidad. Dit meer bevat namelijk geen wa ter, maar asfalt. Het heeft ongeveer de vorm van een cirkel met een middellijn van ongeveer 2 km. In het midden van het meer komt het asfalt naar boven als een zwarte kleverige massa, maar meer naar de oevers toe wordt het asfalt compacter. De harde korst wordt daar steeds wegge haald en voor verbruik vervoerd, maar de aldus ontstane holten worden steeds weer snel met asfalt opgevuld en zelfs nu er al gedurende vele jaren asfalt uit dit meer is gewonnen is de oppervlaktespiegel nog niet gedaald. (Vervolg van pag. 1) ben niet goed bekend in Veenendaal en ik wist dan ook niet, dat daar verkeerslich ten stonden. Ik meende, dat het veiliger was om door te rijden, voerde G. aan. Het gerecht had daarop de zaak aange houden om de verbalistant, agent H. uit Veenendaal, te horen en deze verscheen vrijdag als getuige voor de balie. Ook de verdachte was weer verschenen. Volgens mij reed verdachte niet in een file. Noch voor noch achter hem was ver keer, zo ontzenuwde de getuige G.'s ver weer. Hij was nog een twintig meter voor de stopstreep toen het licht op geel sprong en had dus- nog heel goed kunnen stoppen. Toen hij op de streep was, werd het licht rood. Ik heb geen rood licht gezien, merkte G. op. Zelfs als er inderdaad een voorligger geweest is, dan was het nog dom van ver dachte om daarop te koersen. Hij had dan zoveel afstand dienen te houden, dat hij verkeerslichten, -borden etcetera tijdig kon zien, oordeelde de officier. De verba lisant zegt trouwens, dat er in 't geheel geen auto voor verdachte reed. Eis en vonnis 25,of 5 dagen. J., spuiter te Wageningen, had op 28 fe bruari met zijn bromfiets door Wageningen gereden met een snelheid van 40 km per uur en dat bracht hem 'vrijdag voor het kantongerecht in zijn woonplaats. Wanneer mag u wel 40 km per uur rijden met de brommer? Examineerde de rechter, mr. Pot. Buiten de bebouwde kom, wist ver dachte. En wanneer mag u harder rijden dan 40 km, vroeg mr. Pot verder. Verdachte moest even nadenken over deze strikvraag, maar daarna kwam toch het juiste antwoord: Nooit. U wist dus goed, dat het niet mocht, waarom deed u het dan toch, wilde de rechter weten. Mijn moeder moest van het Wage- ningse ziekenhuis overgebracht worden naar het streekziekenhuis in Bennekom en ik wilde dat vlug even aan een paar fami lieleden gaan vertellen, legde J. uit. U weet, dat u niet harder dan 30 km rijden mag in de stad en dat, als u het toch doet, het risico de boete is, betoogde de officier. Eis 25,of 5 dagen. Rechter Pot verlaagde tot 20,of 4 dagen. Op de „Zandheuvel" in Rhenen staat het zeer oude „Teldershuis", een recrea tiegebouw van N.V. Van Hattum en Blankevoort uit Beverwijk. Tijdens repa ratiewerkzaamheden in een waterleidingsputje, gelegen tegen de westelijke gevel van de villa, heeft men bij groot toeval een naar het zich voorlopig laat aanzien zeer diepe put ontdekt. Tijdens de werkzaamheden werd per abuis in één van de wanden van het waterleidingsputje een steen losgeslagen, waardoor een gat zichtbaar werd en waarin de brokken steen naar beneden vielen. Daar het echter heel lang duurde voor dat men de steen kon horen vallen, wekte dit de nieuwsgierigheid op en werd het ontstane gat wat groter gemaakt om zo te kunnen zien wat zich achter de muur be vond. Al spoedig tekenden zich de con toeren af van een cylindervormige put, die bovenaan voor zover men dat kon zien was voorzien van houten verbindingen. Bij proefnemingen is gebleken, dat een kabel van 25 meter lengte de bodem niet raakte. Daar het in de put aarde donker EN DONDERDAG VRIJDAG KOOPJES is, heeft men een lamp aan de kabel be vestigd en deze brandend laten zakken. In het flauwe licht meende men de bodem van de put te kunnen zien en er zou een bak gevuld met water in staan. Maar ze kerheid hieromtrent heeft men niet. Dan zal de opening eerst groter moeten wor den gemaakt en een betere verlichting moeten worden aangewend. In afwachting van een verder in te stellen onderzoek dat met het oog op de vakantie noodge dwongen moet worden uitgesteld heeft men de put nu met houten en ijzeren pla- tèn veilig afgedekt. De heer Huibers, de huisbewaarder van het „Teldershuis", opperde nog de moge lijkheid, dat nooit iemand heeft geweten dat de put hier zat. Het Teldershuis is er met de westgevel precies midden op ge bouwd. Boven de put vertoont deze gevel oude scheuren, waarüit kan worden afge leid, dat er in de loop van de jaren een lichte verzakking plaats heeft gevonden. Het „Teldershuis" is namelijk al 450 jaar oud. Er wordt ook gedacht aan de ingang van een onderaardse gang, waarvan men er in het oude Rhenen al meer heeft bloot gelegd. Hoe het ook zij, het blijft voorlopig nog een mysterie, maar zodra de vacantie voor bij is zullen we er ongetwijfeld meer van horen. 11. Hans Christian ging eerst naar een kleuterschool, waar een oude dame hem leerde spellen. Zij had altijd een roede in haar hand en gebruikte die nogal eens om de kleine jongetjes en meisjes in de klas tot de orde te roepen. In weerwil van het feit, dat Hans Christians moeder de oude onderwijzeres had verzocht haar kind niet te slaan, gaf zij hem op een dag toch een tik met de roede. Dat nam hij niet en dus nam hij zijn boeken op, ging naar huis naar zijn moeder en vroeg haar om naar een andere school te mogen. Dat gebeurde, maar ook daar kon hij niet erg goed met de andere kinderen opschieten. 12. Eén klein meisje uit de klas vertelde Hans Christian, dat zij, als zij groot zou zijn, melkmeisje wilde worden op een grote boerderij. „Je mag melkmeisje worden op mijn hoeve", zei hij. „want als ik groot zal zijn, dan zal ik mijn eigen kasteel bewonen". Hij begon het kasteel te tekenen, maar het meisje draaide zich naar de andere kinderen en zei: „Hij is al net zo getikt als zijn grootvader". In het speelkwartier liep hij hand in hand met zijn onderwijzer over de speelplaats en hij was dankbaar dat er tenminste iemand was, die van hem hield. Na een poosje raakte Hans Christian echter bevriend met meer mensen, die hem begrepen en met belangstelling luisterden naar de toneelstukjes, die hij schreef en voor hen opvoerde, en dat alles wekte in hem het verlangen om dichter te worden. (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1961 | | pagina 2