PAUK v°uéBê>> b"s VOOR UW VAKANTIE! lekker en gezond Verkeers ongevallen Openingswedstrijd in Scherpenzeel is uitgesteld 1.20 0.24 3.95 Burgerlijke stand Interieur gemeentehuis wordt verbouwd BOSWACHTER VELDHUIZEN: „Geen pardon voor stropers en vossen" KERKDIENSTEN ZONDAGDIENST SPORTPROGRAMMA: AMERONGEN iB£5in£ PLASTIC BALLEN SPONSEN BORSTEL HANGERS Ingekomen en vertrokken UIT DE RAAD VAN SCHERPENZEEL: Doktoren en apothekers Gevonden en verloren De gemeenteraad laat niet mit z'n eige solle. Dat hebbe we van de week kenne marke. Verscheije raadsleeje ware dur mar goed gebelgd oover dat bee en wee een verlange van hullie in de wind geslaage hadde. Op de begrooting sting een nieuwe plisieauto. Den inspikteur van plisie had al een bepaald wagentjie in ze hofd, mar daar koste de raadsleeje mar niet zoo mee akkoord gaan. Eerst mal es in verscheije gemeentes infurmeere, zeeje ze teuge het keleezie, wat veur auto's ze daar hebbe en hoe die be- valle. En dat onderzoek was nu volges de raad niet volges wens vergaan. De pli- sie-sjef had inlichtinge getrokke, jewel, mar dat was niet volges afspraak vol ges de vroedschap. En deuze keer viel dur ok niet an te turne. Iedereen bleef op ze stuk staan, zoodat wij et veurloopig nog zonder een twidde plisiewaage motte doen. Nou wat van mijn oover die auto. Of tie noodig is, ja of te nee, dat ken ik niet bekijke. Dat geef ik greeg in be voegde handen, mar ik heb geleeze, dat dur weer een sireené opkomt. En dat vin ik nou een bietjie een onnoodig in- strement. Laat ik et liever zoo zegge, et is goed dat zoo'n janktuuter op de plisie-auto's zit, mar laate ze em asje blief alleenig gebruike as et hard noo dig is. Veur et minste of geringste wurdt die huilbui angezet en volges mijn werkt dat heelegaar averechts. Je maakt de minse dur om te beginne mee an et schrikke en ten twidde weet •iedereen waar de plaats is, waar wat te beleeve valt. Meestal zijn dat ongelukke en dur zijn nou eenmaal een hoop minse, die vinde een ongeluk een buitekansie, dat je niet elke dag teugekomt. Daar zijn ze as de kiepe bij. Dat vin ik op z'n eige al misselik. As ie dur niet noodig bint mot je dur uit de buurt blijve. Mar et bleft nou eenmaal zoo, dat hoope minse dur niet vandaan kenne blijve. Dat trekt ze waarschijnlik en daar mot de plisie niet an mee warke deur de tuuter op volle kracht te zette. In een hoop gevalle is dat ok heelegaar niet noodig. Ik heb gien plisiediploomaa in de zak, mar dat heb ik toch wel es kenne beoordeele. Op een stille straat hoef ie dat ding niet an te zette. Verders heb ik geleeze, dat we op de Kerkewijk bij de stoplichte een ampart fietspad naar de Rembrandtlaan krijge. Ik maak daar veural op de drukke tijje hust gien gebruik van, mar ik ken me toch veurstelle, dat dat pad een ver- beetering mot zijn. An die verkeerslichte gaan knutselse, dat wou de plisiebaas mar liever niet doen. Hij zee et niet percies, mar je kos dur toch uit proeve, dat heele dromme fietsers daar niet veul van zouwe be- grijpe. Bram was daar een pietsie ontdeu- gend oover. Wat denke ze wel? zee die, ik vin et een mooie beleediging. Zouwe wij op onze ouwe dag een ampart greun pijltjie veur de fietsers niet begrijpe? Nou wurdt ie heelegaar mooi. Ja, Bram ken gelijk hebbe, mar zee- ker weete doei ik et niet. Ze snappe misschien de pijl wel, mar ze beweege dur eige dur niet naar. Dur jasse zelfs nog minse deur de rooje stoplichte heen. Dat heb ik mit eige ooge gezien. En dat waare gien rooje brommers mit een noozem dur op, mar minse, die je veur heel rustig zou verslijte. Nee, dat mot ik eerlik zegge, an et meewerke an etgeen van hoogerhand wordt opgeleid, ontbreekt bij ons nog wel es et een en ander. Iedereen mag me om die uitspraak gerust kwaad of heelegaar niet meer ankijke. Zoowel et een as et ander mot gezeid worde. Ondanks dat blijf ie toch altijd de vriendelike groete houwe van Wout Blauwkous. Vrijdagavond omstreeks half zeven reed de bromfietser W. uit Veenen- daal over de Geerseweg, toen plot seling uit de uitrit van houthandel v. d. B. een bestelauto, bestuurd door R. uit Eist, kwam rijden. Deze verleende geen voorrang waardoor een botsing volgde en W. zich onder dokters behandeling moest stellen. Anderhalf uur later deed zich vrij wel hetzelfde voor op de Kerkewijk toen de fietser v. d. W. uit de uitrit, bij hotel Vonk kwam rijden en geen voorrang verleende aan de brom fietser v. S. De schade werd onder ling geregeld. 's Avonds om kwart over tien kwam op de Buurtlaan-oost een vracht auto, bestuurd door K. uit Ede, bij het passeren in botsing met een langs de weg geparkeerd staande auto. De vrachtautobestuurder had niets gemerkt en was doorgereden. Later werd hij door de politie ach terhaald. Maandagmiddag kreeg de politie de telefonische mededeling dat er op Rijksweg 12 een vrij ernstig ver keersongeval was gebeurd. Onmid- dellijk werd de ambulance en een dokter gealarmeerd, waarna men zich naar de aangeduide plaats be gaf. Hier aangekomen, zag men ech ter geen spoor van vernielde auto's of iets dergelijks, zodat men onver- richterzake terug moest keren. Uit een ingesteld onderzoek bleek later dat er ter plaatse een Duitse auto over de kop geslagen was, waarbij een inzittende dame ernstig gewond werd. Het personeel van een toevalligerwijs passerende am bulance had eerste hulp verleend, maar aangezien de Duitse automo bilist niet wenste dat zjjn vrouw in een Nederlands ziekenhuis werd op genomen, had men een passerende landgenoot aangehouden die de ka potte auto op sleeptouw nam en mét de zwaargewonde vrouw in de rich ting van de Heimat was vertrok ken Reeds geruime tijd geleden werd bekendgemaakt dat op zaterdag 1 juli een voetbalwedstrijd gespeeld zou worden in Scherpenzeel, ter gelegenheid van de opening van nieuwe sportterreinen. Hieraan zouden o.m. deelnemen Abe Lenstra en Wim Bleyenberg. Deze week echter deelde het bestuur van Scherpenzeel mede, dat de openingswedstrijd voorlopig is uitgesteld omdat de werkzaamheden nog niet geheel voltooid zijn. Op de vraag of dan de twee genoemde cracks nog mee zullen spelen, wilde het bestuur geen antwoord geven. VEENENDAAL speelt zondagmiddag aan de Berg een vriendschappelijke wedstrijd tegen het Wageningse WAVV, kampioen der 2e klasse, maar dat bij de promotiewedstrijden voor de le klasse sneuvelde. Dat Veenendaal zijn handen vol zal hebben om een draag lijk resultaat te bereiken, staat wel vast. Eveneens zondag spelen op de serie wedstrijden van ORANJE-WIT in Eist DVSA AUSTERLITZ en ORANJE- WIT UNITAS (Veenendaal). VRC ontmoet morgen de oude rivaal van Veenendaal UCHTA aan de Brin- lcersteeg. Uchta heeft deze vriendschap pelijke wedstrijd aangevraagd; daar het KOM vóór U met VAKANTIE gaat eerst eens kijken bij Radio Ballegoyen naar een leuke en handige Philips draagbare radio. Ook na Uw vakantie zult U er veel plezier van hebben. 108,afm. 8 x 14 cm 158,—, afm. 14 x 24 cm in meerdere kleuren 178,—, afm. 16 x 23 cm met leer bekleed 198,afm. 18 x 26 cm krachtige weergave Het verbruik van deze transistor radio's is nog geen cent per uur. KOM NU KIJKEN BIJ: met een heel jong elftal wil komen. VRC heeft vorige week deelgenomen aan nederlaagwedstrijden tegen DVS en met 2-1 gewonnen. Schaken Woensdag 28 juni j.l. werd in 't Tref punt de zesde ronde gespeeld van het zomerschaaktoernooi van de Veenen- daalse schaakvereniging. De uitslagen waren G. R. Kets H. J. van AllerV2-V2 F. Luchsinger J. B. Griffioen 10 A. Peursum H. Heikamp 10 W. C. H. van Dam J. de Vries V2-V2 F. Luchsinger heeft in dit toernooi de leiding met 5V2 punt uit zes partijen. De 7e ronde vindt plaats op woensdag 5 juli a.s. Waterpolo in de komende week A.s. woensdagavond wordt in „Berg- bad" de uitgestelde wedstrijd VZC 1 NZC '21 (Nijmegen) gespeeld. NZC verloor met 2-1 van DWK. Als men hierop mag afgaan zal VZC moeite hebben aan de Nijmegenaren. Dames en aspiranten komen maan dagavond in Rhenen uit tegen „Forel len", terwijl VZC dinsdagavond ook uitgaat, n.l. op bezoek bij AZC '82 II in Arnhem. Grote overwinning voor Forellen De „Forellen"-heren "nebben in Put ten de competitiewedstrijd tegen „Tri ton" met 13-2 gewonnen. Deze uitslag telt mee voor de waterpclo-competitie van de kring midden van Nederland. WATERPOLO: VZC had slechte dag en verloor Een uitgesproke slechte partij speelde VZC 1 woensdagavond in „Bergbad" te gen DWK 1. De thuisploeg zag zelfs geen kans om één enkel doelpuntje te scoren tegen vier treffers van DWK. De Veenendaalse ploeg speelde gerekend naar het Ritmeestertoernooi zeker een klasse minder. Op enkele spelers na, was het gehele zevental uit vorm. Er werd slecht geplaatst en de schoten, die op het Barneveldse doel werden afgegeven waren zo zachtaardig, dat de keeper er geen werk aan had. Jan Bakker daarentegen moest herhaaldelijk ingrijpen en aan de vierdoelpunten had hij weinig schuld. Evenals Koomen, die de oergevaarlijke midvoor v. d. Spoel in bedwang moest houden, hetgeen hem goed afging. In het begin kreeg VZC kort op elkaar twee prachtkansen, die stuk voor stuk op niets uitliepen. DWK verging het beter. Met de rust was het reeds 03 door doel punten van o.a. Broekhuis en v. d. Spoel. Eén van deze doelpunten was niet nodig geweest als de scheidsrechter had inge grepen, toen E. van de Loosdrecht opzet telijk in zijn maag werd getrapt en even was uitgeschakeld, echter precies lang ge noeg voor de DWK-voorhoede om te sco ren. Dit deed evenwel aan het onsamen hangende spel van VZC niets af. Men bleef slecht plaatsen en de balcontrole was ook beneden peil. Het was één van de slech'te wedstrijden, die ieder zevental kan heb ben. Na rust scoorde Broekhuis nog éénmaal. DWK staat er na deze overwinning gun stig voor, hoewel er nog weinig tekening in de ranglijst van de derde klasse E zit. Gevaar is er direct voor VZC na twee gewonnen en evenveel verloren wedstrij den ook nog niet, maar het is thans toch oppassen geblazen. VZC 2 was al even onfortuinlijk. De reserves verloren thuis met 53 van Brandenburg 3 (Bilthoven). (INGEZONDEN) Collecte voor blinden Van 3 tot 9 juli a.s. is de collecte voor de blinden onder het motto: „De fakkels bijeen". Wilt u allen medewerken deze collecte te doen slagen, geeft dan allen voor uw blinde medemensen. God heeft de blijmoedige gever lief. Binnenbrandje Donderdagmorgen deed zich bij de fa. Sch. aan de Mulderslaan een binnen brandje voor, dat was ontstaan in een papierbak. Enkele kledingstukken gin gen verloren. Excursie en schoolreis van de Prinses Ireneschool Medio juni heeft de zesde klas van onze school een excursie gemaakt naar het Leersumse Veld. De broedende meeuwen waren het doel. Alle stadia van groei waren te bewonderen, van ei tot volwassen vogels. De jachtopzie ner, die rondleidde, wist een heleboel interessante details te vertellen, die de leek ontgaan, maar die je duidelijk maken hoe vaak wij met de ogen dicht door onze prachtige bossen lopen. Naast de duizenden meeuwen genoten ook de broedkastjes aan de bomen, die uit puilden van de jonge bosvogeltjes, de belangstelling. Dat het verschaffen van behuizing aan de vogeltjes niet alleen maar filantropie is zult u begrijpen als u zich realiseert, dat deze gevleu gelde vriendjes ervoor zorgen, dat het bos behoed wordt voor een insekten- plaag. Wij kunnen een tocht naar dit prachtige natuurreservaat, vooral in de broedtijd, warm aanbevelen. Op 22 juni j.l. vertrokken de klassen 1, 2 en 3 met ideaal „schoolreisweer" met bestemming Harderwijk en de Veluwe. De tocht naar Harderwijk, door een prachtig stuk Nederland, was heerlijk. Het ondiepe IJsselmeer bood volop gelegenheid tot zwemmen en pootjebaden. Juist het feit, dat het IJsselmeer zo ondiep is maakt het tot een bij uitstek geschikt oord voor klei- Vakantie dinsdagkoopjes flinke bal ong. 20 cm Q nu grootste maat ong. 25 cm in sterk plastic net samen voor alle plastic-ballen beslist 1ste keus grote maat, vierkant model goudgeel van kleur extra koopje met heldere spiegel en 2 borstels fraai houten achterwand in diverse kleuren nu slechts Alleen dinsdag 4 juli Hoofdstraat 7, Veenendaal, Tel. 3103 W.S.V. „De Vrije Wandelaars" zetten hun succes voort De Amerongse wandelsportvereniging „De Vrije Wandelaars", die de laatste tijd nogal wat prijzen wegsleepten op de verschillende wandeltochten, zetten hun succes nog steeds voort. Na de voortreffelijke indruk die ge maakt werd op de Avondvierdaagse in Doorn, wist men zaterdagmiddag op de 6e Stichtse Heuvelrugtocht te Ameron- gen weer beslag te leggen op een twee tal prijzen, n.l. een derde op de 15 km (leider de heer Klomp) en een tweede prijs op de 10 km (leider de heer Wil deman). Beide groepen met een mini maal verschil in punten op de eerste prijswinnaars. SCHERPENZEEL Uitstapje C.P.B. en C.J.B.T.B. In de stromende regen vertrokken dins dagmorgen de leden van de CPB en CJ- BTB voor het maken van hun jaarlijks uitstapje. Het eerste doel was een bezoek aan de Skelterbaan te Ermelo, doch daar waren ze gauw uitgekeken want de baan leek meer op een meer, zodat de pret niet doorging. Via Kampen ging het naar Zwartsluis waar het natuurhistorisch mu seum Schoonewelle werd bezocht. Te Giet hoorn in de Beulaker Wiede werd de lunch gebruikt en op het meer geroeid en ge zwommen. Na in De Cantharel te Ugchelen gedineerd te hebben werd nog een bezoek gebracht aan de uitspanningen Julianato- ren en Prins Bernharddal waarna de thuis reis werd aanvaard. SCHERPENZEEL GEBOREN: Dirkje z. v. T. v. d. Broek en G. N. v. Garderen; Arie W. z. v. A. A. v. Veldhuizen en A. Achterberg. ONDERTROUWD: P. Vermeulen en G. v. Os. GETROUWD: J. Valkenburg en S. van Setten; B. v. d. Wetering en N. A. M. Kos ter. AMERONGEN GEBOREN: Maria Johanna d. v. E. J. vanLeeuwen en M. J. van Dijk. Cornelis z. v. D. van Baaren en P. Go- verse. INGEKOMEN: A. de Kleuver van Veenendaal. VERTROKKEN: B. G. H. Scholte naar Curagao. RHENEN GEBOREN: Gijsbert z. v. J. R. Meurs en G. M. van Gesink; Belia Gerda d. v. C. G. v. d. Heuvel en E. Zijderveld; Johannes Hendrikus z. v. J. v. Zetten en H. A. R. Koenders; Jerphasina d. v. W. van Daalen en A. A. Roseboom; Eric z. v. H. W. B. Huis in 't Veld en A. van Gerder. ONDERTROUWD: C. E. v. Ginkel en C. A. K. Kruidenier; ST. J. Kerkhof en M. J. C. Mutsaers. GETROUWD: A. D. J. Bouwens en J. C. Bochane. OVERLEDEN: Francisca E. Nort 64 jr ongeh.; Evert van Laar 76 jr geh. m. G. Jansen; Jonkheer Frederik Th. van der Wijck 77 jr geh. m. J. U. de Kempenaer. VEENENDAAL GEBOREN: Belia Gerda d. v. C. G. v. d. Heuvel en E. Zijderveld; Evert Adrianus z. v. F. van Rhee en M. Hoogenboom; Hen drik Reijer z. v. H. G. Werkman en I. M. J. Schuit; Margaretha Johanna d. v. A. Ta- kens en R. van der Meer; Jacob z. v. M. v. Beek en L. J. Roubos; Cornelis z. v. J. Valkenburg en D. M. P. Westerink; Louise Tineke d. v. T. van de Pol en J. Quint; Catharina d. v. E. J. van de Steeg en C. Roseboom; Johannes z. v. W. C. van den Heuvel en W. van Dijk; Christiaan z. v. J. A. RoosHoefgeest en J. Heilig; Jan Arie z. v. C. van Heemsbergen en A. van Meer- ten; Willemijntje d. v. C. van Heemsber gen en A. v. Meerten. ONDERTROUWD: G. J. van den Hoff en J. Kamman; W. van Wakeren en A. van der Pest; J. van Holland en S. G. van Roe kei; C. J. van Sterkenburg en A. A. van Nieuwamerongen; G. Marcus en G. van Enk; E. van de Loosdrecht en A. Corne- lissen. GETROUWD: A. A. van de Klift en C. J. Schuurman; G. J. van Enk en G. vary Amerongen; R. J. van Doorn en A. M. van de Haar; G. H. van Manen en H. J. Uit- tenbogaard. OVERLEDEN: Jacoba van Doorn 40 jr echtgen. van J. Gaasbeek. Dinsdagavond kwam de gemeenteraad ten gemeentehuize in openbare ver gadering bijeen. Met uitzondering van de heer Osnabrugge was de raad vol tallig. Bij de ingekomen stukken bevond zich de mededeling, dat volgende maand de trottoirs in de Oranjebuurt zullen worden aanbesteed. Door mej. R. W. van Dalen, onderwijzeres aan de o.l. school Dorpsstraat, was in verband met haar benoeming elders, ontslag verzocht. Besloten werd om dit ontslag eervol te verlenen. In de daardoor ontstane vakature werd met algemene stemmen benoemd mej. J. Kuik uit Leeuwarden. nere kinderen. Na het verfrissende bad werd er een rondvaart gemaakt, waarbij men niet ontkwam aan een gevoel van bewonde ring voor het gigantische IJsselmeer- project. Na een prachtige tocht door de Veluwe werd gepleisterd bij het „Veluws eiland" voor het succesnum mer, de speeltuin. Hier konden de kin deren hun laatste energie kwijt, glij dend, schommelend en kano-varend. Na een paar kleine onderbrekingen voor onwillige maagjes ging het op huis aan. Over het verlenen van een naam aan de weg lopende achter de gemeentelijke eier- hal via het Mussennest naar het Oostein de kwamen de tongen enigszins los. De heer Renken wilde de voorgestelde naam Druivenkampweg veranderen in Druiven- kamp. De heer Ten Ham vond het een te lange naam vooral bij het adresseren van post. De heer Sterk wilde er de benaming Verbindingsweg aan geven. Tenslotte werd de raad het er over eens het bedoelde weggetje „Druivenkamp" te noemen) zoals de achter de eierhal gelegen percelen bij de bevolking al heten Voermanskamp en Prinsenkamp. DE spitse neus van de bruin-gele Mechelse herder rustte al uren- 1 lang op zijn lange, gespierde voor poten. Het prachtige dier had de ogen half gesloten en niets bewoog aan hem. Het leek wel of de hond op het punt stond in een diepe slaap te verzinken. Naast hem, evenwijdig aan de met varens begroeide grep pel, lag een man die af en toe héél voorzichtig, alsof iedere beweging zijn leven zou kunnen kosten, iets ging verliggen. Hoewel zijn blik nu en dan afdwaalde naar de hond, hield hij de donkere bosrand voort durend scherp in de gaten. Zijn ge hoor was tot het uiterste gespannen en soms, als hij meende wat te horen, lichtte hij zijn hoofd iets op, maar dan was het de wind die in de grijs- grauwe schemering van de vroege morgen, de toppen van de varens zachtjes heen en weer wiegde. Hoog in de lucht begon een vroege vogel zijn ochtendlied maar verder was het doodstil. Mens en dier hadden zich volkomen aangepast aan de na tuur. Plotsejing schoot de kop van de hond als een veer omhoog - hij hield de adem in en spitste zijn ranke oren. De man naast hem zag ogen blikkelijk wat er aan de hand was - de hond had iets bespeurd en met een kort fluisterend bevel gaf hij hem opdracht te blijven liggen. Even later sloop een gedaante langs de bosrand die op bepaalde plaatsen stil bleef staan, zich bukte en dan weer omzichtig om zich heen kijkend, verder ging. Nog enkele minuten bleef het stil, toen sprongen man en hond overeind en klonk het: „Staan blijven De stroper schrok, wil de het eerst op een lopen zetten, maar toen hij de hete adem van de hond langs zijn benen voelde strij ken, gaf hij zich gewonnen. Het urenlange wachten was beloond, er was weer een stroper minder! Dit verhaal speelde zich nog niet zo lang geleden af op het landgoed Prattenburg, dat zich uitstrekt van de Grift tot aan de Rijn en in totaal zo'n slordige IV2 miljoen vierkante meter beslaat. Dit grote gebied met zijn weilanden, bossen en heidevel den wordt bewaakt door één man en een grote bruine hond: boswach ter Veldhuizen en zijn Mechelse herder. Op een middag troffen we hem toevalligerwijze thuis. „Kom er in". t woord ió aan^, was het eerste wat hij zei en niet lang daarna waren we met hem in een genoeglijk gesprek gewikkeld. Hij is een lange, slanke man met het groene jagershoedje scheef op zijn gebruinde kop. Op het groene over hemd draagt hij een groene stropdas met een kunstig uitgevoerd herte kopje. Hij praat vlug, springt, soms van de hak op de tak en lacht veel. De boswachter is geliefd en ge vreesd. Wat wilt u? Dacht u dat de stropers, zij die houtdiefstallen ple gen en zij die zich op verboden grond bevinden een goed woord voor hem overhebben? Natuurlijk niet, maar dat wéét hij wel. ,,'t Risi co van het vak", zegt ie bedaard als je daar met hem over praat. Er zijn echter ook mensen die hem en zijn werk weten te waarderen en dat zijn er velen. 't Is min of meer een gril van de geschiedenis geweest dat Veldhuizen boswachter is geworden. Oorspron kelijk komt hij uit een Wouden- bergse bouwvakken-familie - „uit een nest van veertien", vertelt hij lachend - want zijn zes broers zit ten nu nog in de bouwvakken. Am per veertien jaar werd hij tot met selaar gebombardeerd en hij heeft in Veenendaal hele woonwijken hel pen bouwen. Toch was hij in zijn vrije tijd altijd in de velden te vin den, mét een hondja want hon den africhten doet hij al zo'n kleine dertig jaar. Op onverklaarbare wijze voelde hij zich tot de natuur aange trokken en daarom ook begon hij te solliciteren. De oorlog gooide roet in het eten, de bouw kwam stil te liggen en om de Todt-werkzaamheden te ontlopen, ging hij, toen hij 37 was, op Pratten burg stompen rooien. De ouderen onder ons zullen zich nog best kun nen herinneren dat er in die tijd veel hout werd „ontvreemd" en dit was dan ook de reden dat wijlen Freule van Asch van Wijck op zeke re dag bij Veldhuizen kwam en hem het voorstel deed boswachter van het landgoed Prattenburg te worden. Hier lag de kans om een lang ge koesterde wens in vervulling te doen gaan en in november 1947 volgde zijn aanstelling als onbezoldigd rijks veldwachter. En wat doet zo'n man nou voor werk? Het antwoord heeft de bos wachter direct klaar: controle op wandelaars en vooral nu op bos- bessenplukkers - afrasteringen her stellen - bosbranden voorkomen - de wildstand op peil houden en niet te vergeten de jacht op de stropers en houtdiefstallen! „Kijk je van op, hédat er nog stropers zijn, maar ze zijn er méér dan je denkt. En houtdiefstal len man, hou toch op", zegt hij met een felle blik in zijn ogen. Hij gooit zijn hoed op de stoel, gaat er breeduit voor zitten en vervolgt: „Voor stropers ken ik geen pardon; het strikken van hazen, konijnen, fa zanten, reeën, 't is vuil. Als die bees ten nou binnen vijf minuten dood waren dan zou het nog niet zó erg zijn, maar ik heb er toch genoeg ge vonden waarbij de windsels van de draden door het vel heen was. Vaak worstelen ze dagenlang en sterven dan van uitputting. Begrijp je dat is martelen!" De stropers weten het wel dat de boswachter en zijn hond geduchte vijanden zijn. Het is een kracht meting van sluwheid en geraffineerd heid, doch de man en de hond zijn meestal als overwinnaars uit de strijd gekomen. Als er een plek ge signaleerd was waar strikken ston den, werd er dagen- soms weken lang gepost. Uren op de koude grond liggen totdat je je botten bijna niet meer kunt verroeren en dan einde lijk de stroper te zien aankomen. Nonchalant loopt hij door de grep pel, met zijn broekriem om zijn nek, met zijn ogen de strikken inspec terend en met zijn voeten(!) de strik ken weer rechtzettend, waar dat nodig is. Als hij getrappeerd wordt zegt hij doodleuk: „je maakt me wettelijk niks". De rechter had later overigens een ander antwoord. Terug naar de bouwvakken zou boswachter Veldhuizen niet meer willen. „Neenee" en hij lacht daverend „nee, man, die natuur hé ja dat kan ik je nou wel uitleggen, maar dat moet je zién echt, dat moet je voelen leven." Als hij dat zo zegt, lijkt het wel of hij een beetje medelijden heeft met de duizenden die hun werk niet in de vrije natuur hebben. Hij maakt rustig 80 uur in de week, regen of geen regen, kou of geen kou. Als je hem voorgoed uit het bos zou halen, dan zou het hem net zo vergaan als een vis die uit het water wordt ge haald. Dat hij veel werk moet ver zetten, interesseert hem niet - als hij maar mét zijn hond door de bossen kan zwerven. Door de N.V. Bouwkas Nederlandse Ge meenten was een verzoek ingediend tot aankoop van een perceel grond voor de bouw van 15 woningen. Daar de heer Gei tenbeek van het bedoelde perceel, grond voor de bouw van een huis had gekocht, besloot de raad het Bouwfonds de overige veertien woningen te laten bouwen. De voorzitter deelde mede, dat men dit jaar de woningen nog zal opleveren. Eveneens ging de raad accoord een perceel grond met een totale oppervlakte van plm. 850 m2 tegen dezelfde prijs als Bouwfonds nl. 9,50 de m2 te verkopen aan de firma Van Egdom Zn te Soest. Het volgende agendapunt behelsde de inwendige verbouwing van het gemeente huis. Van buiten zal er weinig te zien zijn, maar binnenshuis moet er heel wat ruim- t egemaakt worden, aldus de voorzitter, die het vanzelfsprekend vond, dat de ar- chitekten, de heren W. J. Gerritsen en ir. C. J. Kramer, die het gemeentehuis in 1941 ontworpen hebben, nu ook plannen voor de verbouwing opgesteld hebben. In prin cipe verklaarde de raad zich hiermede ac coord omdat de restauratie van het Hoge Huis hiermede verband houdt. Het voorstel gronden te kopen voor de bouw van een rioolzuiveringsinstallatie en de aanleg van het hoofdriool door de Nieuwstraat naar het Valleikanaal werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. OOK ANDEREN Het voorstel om de dezer dagen gereed gekomen kiosk bij het zwembad te ver pachten aan de hoogste inschrijver, de heer F. J. A. Huijbers te Scherpenzeel, ondervond verzet van de heer Blanken. De raad had nl. op het laatste moment van de winkelvereniging EMM een brief ontvangen met het verzoek om de ver pachting te gunnen aan een in de gemeen te wonende neringdoende. De heer Blan ken was namelijk van mening dat men niet tegen de pijnlijke benen van de win keliers mocht trappen. De voorzitter wim pelde echter deze bezwaren weg en vond dat ook niet leden van de EMM dergelijke vergunnningen mochten worden verleend. Toen over genoemd voorstel gestemd moest worden stemden de heren Blanken (VVD) en Sterk (SGP) tegen en de heer Jonker (AR) blanco. Na een besloten zit ting werd voor de functie van technisch ambtenaar belast met bouw- en woning toezicht, met een proeftijd van een jaar, met zeven tegen drie stemmen benoemd de heer G. J. Vonk uit Scherpenzeel. En kele raadsleden vreesden een zekere sub jectiviteit inzake zijn beleid. Deze bezwa ren bleken echter niet overwegend. Met het beschikbaar stellen van de benodigde gelden voor dd uitbreiding van de school met de Bijbel ging de raad akkoord. Bij de mededelingen deelde de voorzit ter mede, dat op het terrein van de voor malige gasfabriek bejaarden woningen zullen worden gebouwd. De vergadering werd door de voorzitter gesloten met de mededeling, dat de heer B. v, d. Brink wegens zijn koperen ambts- VEENENDAAL Eltheto 9 en 10.30 uur ds. D. van den Berg, 5 uur ds. P. J. J. Monster van Barneveld. Julianakerk 9.30 uur ds. A. Wisgerhof, 5 uur ds. A. Vroegindeweij (H.D.) Vredeskerk 9 en 10.30 uur ds. P. de Jong, 5 uur ds. D. van den Berg (H.D.) Sionskerk 9.30 uur ds. A. Vroegindeweij, 5 uur ds. A. Wisgerhof (H.D.) (H.D.) Veeneind 3 uur ds. A. Vroegindeweij. Dijkstraat 2.45 uur de heer J. M. Meijer. Ger. Kerk Petrakerk 9.30 uur ds. Van Enk, 5 uur ds. Overduin, 7.30 uur zaterdagavondstilte. Ger. Kerk Vaartbrug 9.30 uur ds. Over duin, 5 uur ds. Van Enk. Chr. Ger. Kerk Beatrixstraat 9.30 en 5 uur ds. Zijlema van Hoogeveen. Chr. Ger. Kerk Hoofdstraat 9.30 en 5 uur ds. Keuning. Sionskerk 3 uur ds. Zijlema van Hooge veen. Ger. Gem. syn. geb. O.C.B. 10.40 en 5 uur leesdienst. Ger. Gem. in Ned. Fluitersstraat 9.30 en 5 uur ds. Mallan. Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds. Steen beek van Wapenveld. Leger des Heils 10 uur heiligingsdienst, 12 uur zondagsschool, 6.45 uur open luchtsamenkomst, 7.30 uur verlos singssamenkomst. R.K. Kerk, Salvatorkerk, Patrimonium laan 7.30 en 9.30 uur H. Mis, 7 uur Lof. Willibrordkerk, Nieuweweg 8 en 10.15 uur H. Mis, 5 uur Lof. Ned. Herv. Kerk „Sola Fide" 9 en 10.30 uur ds. Bos (voorber. H.A.), 5.30 uur ds. Goedhart. Ger. Kerk geb. O.C.B. 9 en 3 uur ds. Strating van Alkmaar. RHENEN Ned. Herv. (Ger.) Evang. 10 uur ds. Harkema van Zeist, 5 uur ds. Ver maas van Veenendaal. Herv. Gem. 10 uur ds. N. Kooreman (H.D. en voorber. H.A.), 6.30 uur dr P. A. Elderenbosch van Amersfoort (Jeugddienst). Prot. Bond 10.30 uur mevr. ds. E. W. H. Laman Trip van Velp. Ger. Kerk geen opgave ontvangen. Ger. Gem. (synodaal) 10 en 5.30 uur leesdienst, dinsdag 4 juli 7.30 uur ds. Van Dam van Rotterdam. Ger. Gem. (Plantsoen) 10 en 5.30 uur leesdienst, dinsdag 4 juli 7.30 uur ds. v. d. Woesteyne van Barneveld. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur leesdienst. ELST Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. Stekelen burg. Ger. Gem. 9.30 en 6 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 9.30 en 6.30 uur lees dienst. AMERONGEN Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. De Jager. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Zwaan. Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds. Valeton van Driebergen. OVERBERG Ned. Herv. Kerk 9, 10.30 en 6.30 uur ds. Van Viegen. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur lees dienst. ACHTERBERG Herv. Kerk 10 uur de heer Jansen van Andelst, 6.30 uur ds. De Jong van Veenendaal. Oud Ger. Gem. 9.30 en 6.30 uur de heer Van Prooijen. EDERVEEN Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. Schipper. Ger. Gem. 9.30 en 6.45 uur leesdienst, woensdag 5 juli 7.30 uur ds. Woestijne van Barneveld. Oud Ger. Gem. 9.30 en 7 uur leesdienst, donderdag 6 juli 7.30 uur de heer Van Prooijen van Ede. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. Klootwijk. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. v. d. Veen. Vrijz. Herv. 10.30 uur „De Schans" ds. Hugenholtz van Zeist. Vrije Evang. Gem. (maandag 8 uur) ds. Hamers. RENSWOUDE Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. v. d. Peut. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Molenaar. VEENENDAAL: Dr. Annot, tel. 3198, apo theker vanaf zaterdagmiddag 6 uur, Zui- der-Apotheek Bruïneplein 7, tel. 3714. RHENEN: Dr. G. E. WIJCHERS, telef. 328. ELST AMERONGEN LEERSUM: Dr. v. Ommeren, Eist, tel. 08377—217. EDERVEEN DE KLOMP RENSWOUDE: Dr. v. Ringelestijn, Ederveen, tel. 08387— 201. SCHERPENZEEL: Dr. Renken, tel. 03497— 250. VEENENDAAL GEVONDEN: van 22 tot 28 juni 1961. Sleuteltje; 2 duiven; bruine plastic por- temonnaie met inh.; grijze stofjas; grijze shawl; pak doorslagpapier; witte baby schoen; rode damesportemonnaie; zwem broek en handdoek; gekleurde baddoek en onderbroek; varken; 2 baddoeken en 2 zwembroeken; dameshorloge met zwart bandje; witte fietspomp; sleutel; zonnebril; plastic pop; bruine kinderportemonnaie m. inh.; blauwe overall; zonnebril in etui; contactsleutel; driewielig fietsje. VERLOREN: Blauw-gele voetbalkous; stofjas; bruine herenportemonnaie inh. 8,50 gulden en rekeningen; witte kinder schoen; witte kindercape; deksel van ge reedschapsbakje Solex; dameshorloge met wit bandje; beige portemonnaie inh. ong. 6 gulden; lage bruine herenschoen; wit damesvest; pop; schakelarmband; voetbal schoen en kous; bril; dameshorloge met zwart bandje; bruine damesportemonnaie inh. 1 gulden; 2 zwembroeken en 2 hand doeken; rode oorbel; bruin overhemd; ren- tekaart; bruine herenportemonnaie inh. 5 gulden en zwemabonnement; damesbril; twee kindervesten; blauw driewielig fiets je. jubileum als secretaris van de gemeente Scherpenzeel en de gemeenteontvanger, deheer G. Veenvliet, donderdagavond des avonds 8 uur in de Hertog van Gelre ge huldigd zullen worden.

De Vallei | 1961 | | pagina 2