lekkerste kaas Koffiemelk f 50.- sparen f 60.- halen f 10.- winst Ananasoe plastic nagel borsteltje Modern zomer- drups SIMON DE WIT De harde waarheid over de Ruimtevaart Een gevaarlijke complexe virusziekte bij tomaten KRUISWOORD-PUZZEL RHENEN SCHERPENZEEL VRAAG EN AANBOD 2 pakken wasmiddel van 76 voor TWEEDE BLAD „DE VALLEI" WOENSDAG 5 JULI 1961 No. 53 VOOR DE BOER: Opgave nr. 77 DIVERSEN volvet 500 gram van 1.35 voor 4 blikjes van .16 voor Dus zo maar voor u Gevulde ijsbonbons Gazeuse 2 „00r 59 Tonic 3 Hesjes 49 Liebfraumilch ,1Z 275 Koffiekoekjes een Bij 3 stukken Lavendel toiletzeep voor 75 Brote p^k huishoudspons 39 Bij iedere f5.- aan boodschappen: een zak Vz kilo van 85 voor het betere goedkoper In Veenendaal komen wij gratis horen en bezorgen. Telefoon 2015 - Hoofdstraat 93 FEUILLETON „ïflesióesi aiib Qcxw-pw-jcuVi Over de nacht die voorafging aan zijn geslaagde tocht in de ruimte schrijft Alan Shepard: „Om middernacht werd ik even wakker, ik liep naar het raam en keek of ik de sterren kon zien. Daarna ging ik gerust gesteld weer slapen". Aan die rustige nacht zijn jaren van onvoorstelbare beproevingen voorafgegaan. De zeven Amerikaanse astronauten zijn, even als hun Russische collega's onderworpen aan de strengste training die de mens ooit voor de mens heeft uitgedacht. Er is, behalve enkele algemeenheden, vrij weinig bekend omtrent het Russische programma, doch een compensatie voor dat tekort vindt men in de uitgebreide gegevens die door de Amerikaanse astho- nauten zijn verstrekt in een boek dat bin nenkort in zeven landen tegelijk van de pers komt. Tot die zeven landen behoort ook Nederland, en dit authentieke ver haal wordt in Nederland gepubliceerd on der de titel: „De Astronauten Pioniers in de Ruimte" (A. W. Sijthoff, Leiden). Dit boek in groot formaat, schitterend geïllustreerd met 36 foto's in kleuren en 40 foto's in zwart-wit, geeft een voor treffelijk en gedetailleerd beeld van de stand van de ruimtevaart op het huidige ogenblik. Het is uiteraard een boek dat handelt over de techniek, maar het is zó duidelijk geschreven dat ook de niet-tech- nische lezer zich erdoor laat meeslepen en zich, meer nog dan tevoren, opgeno men voelt in de sfeer van dit „Tijdperk der Ruimtevaart." De grote waarde van dit boek is dat het een bericht is uit de eerste hand. Elk van de zeven astronauten beschrijft een van de aspecten van de voorbereidingen; Alan Shepard zelf beschrijft zijn ruimtevlucht, en het boek eindigt, niet met de techniek maar met de mens: mevrouw Alan Shepard verteld daarin over haar eigen gevoelens. MENS EN TECHNIEK Er is in de dagen van Shepards vlucht door de ruimte al veel gepubliceerd over het „Mercury-Project", maar dat alles wordt in de schaduw gesteld door dit so ber en gedetailleerd geschreven rapport van de astronauten zelf. De zelfbeheer sing, die een van de doeleinden was van de haast onmenselijke training, klinkt haast automatisch door in hun eigen bij dragen. Geen hoogdravendheid, geen zelf verheerlijking, geen wensdromen, maar de nuchtere en ontnuchterende werkelijkheid omtrent de ruimtevaart. Met de mogelijk heid van falen zijn zij méér vertrouwd gemaakt dan met succes. Zoals John Glenn het eerlijk zegt: „Praktische ervaring met onverwachte en riskante situaties is zelfs nog waardevoller dan een goede conditie". En de kans is zo groot dat zo'n riskante situatie zich zal voordoen op hetzelfde ogenblik waarop de astronaut lichamelijk of geestelijk al de uitputting nabij is. Dat maakte de proeven die met de astronau- t enworden genomen ook zo pijnlijk en onaangenaam. „Het interesseerde de art sen niet alleen hoeveel een candidaat kon verdragen, maar ook hoe snel hij zich her stelde wanneer zijn lichaom aan een uit puttende proef was onderworpen Het telkens terugkerende menselijke element in dit boek „De Astronauten" maakt het geheel zo verhelderend en zelfs pozienbarend. EEN DOCUMENT Het relaas van dezeven astronauten is in eerste instantie een document. Men zou misschien veronderstellen dat het hoofd stuk van Alan Shepard over „Mijn Ruim tevlucht" het belangrijkste document zou zijn, doch dit is niet geheel waar. Voor dit boek is een vorm gekozen die uitzonder lijk is: behalve het bewuste hoofdstuk van Alan Shepard en dat van zijn vrouw, zijn de stukken geschreven vóór de tocht. Van zelfsprekend was dat mogelijk, omdat dit boek eveneens handelt over de voorberei dingen, de training, de technische aspec ten van de ruimtevaart. Deze vorm heeft echter dit grote voordeel dat elk van de auteurs zich bezighoudt niet met wat er gebeurd is of wat er gebeuren zal, maar met wat er gebeuren kan. De hitte kan een gat branden in de wand van de capsu le, de automatische piloot kan onvoldoen de brandstof hebben, de ademhaling kan in gevaar komen, de capsule kan in een gevaarlijke stralingszone komen, de rem- raketten kunnen weigeren, door de geeste lijke spanning kan de piloot al is het maar voor één seconde het bewustzijn verliezen Dat zijn problemen die behandeld wor den, omdat de meeste artikelen geschreven werden vóórdat Shepard zijn vlucht maak te, en het is deze omstandigheid die de volledigheid van het document ten goede is gekomen. De schrijvers zijn niet ver blind door het succes van een hunner; met open ogen staan ze tegenover de komende gevaren, waaraan ze elk ogenblik van de dag en misschien ook van de nacht heb ben gedacht. Men proeft uit dit boek hoe „schijnbaar" de rust van Alan Shepard was en dat diens slaap een even groot staaltje van zelfbeheersing was als de ruimtevlucht een staaltje van menselijk vernuft. Het boek is een document, niet een lou ter historisch document, maar ook een van de toekomst. Want op het pad van de ruimtevaart zijn nog pas de eerste schre den gezet. De kapitale verdienste van dit boek is dan ook dat men de volgende schreden beter zal begrijpen en nog beter zal kunnen waarderen na lezing van de boeiende bijdragen van de zeven astro nauten in het boek. Kinderreisje A.B.T.K. Eendracht" ,De Op zaterdag 24 juni j.l. organiseerde de ABTK „De Eendracht" een reisje voor de kinderen van haar leden. Om 9 uur 's morgens vertrokken 130 kinderen in de leeftijd van 6 tot 12 jaar in de richting Arnhem, waar men eerst een bezoek bracht aan Burgers dieren park aldaar. Vervolgens ging het naar het park Sonsbeek waar een verversing werd verstrekt, waarna de tocht verder ging in de richting Nijmegen. Op de grote speelweide van het Na tuurpark „De Goffert" werden enige uren doorgebracht met spelletjes en werd vanzelfsprekend ook de inwendige mens niet vergeten. Het mooie weer maakte het afscheid van dit schitterend gelegen park wel •- 1 niji ,j mt Bij de tomaat kunnen vele ziektebeelden worden aangetroffen, die door virus worden veroorzaakt. Toch spelen hierbjj slechts een beperkt aantal viri een rol. De grote variatie in ziektebeelden wordt veroorzaakt door de aanwezigheid van verschillende virusstammen, terwyl anderzijds groeiomstandigheden en ouder dom van de plant vaak een belangrijke invloed uitoefenen. Verder is nog de mogelijkheid aanwezig dat verschillende viri gecombineerd optreden. In het laatste geval hebben we te maken met de z.g. virusziekten. De gevolgen hiervan kunnen zeer ernstig zijn. Bij de koude en bij de nateelttomatenzaakt door het algemeen voorkomende valt de laatste jaren uitbreiding van eentomaatmozaikvirus en voornamelijk de complexe virusziekte waar te nemen, ver- HORIZONTAAL: 1 lichaamsdeel, 4 livreiknecht, 8 op die plaats, 11 zeehond, 13 li chaamsdeel, 14 vis, 15 radio omroep (afk.), 17 lijkvaas, 19 kropgezwel, 20 bekende afkorting, 21 kever, 23 dorp in Gelderland, onder Brummen, 26 aanwijzend voornw., 27 rangtelwoord, 29 dorp in Gelderland, onder Rheden, 32 zangstem, 33 ontkenning (spreekt.), 35 muzieknoot, 37 adellijke titel in Engeland (afk.), 39 jongensnaam, 41 onheilaanbrengende godin, 42 muzieknoot, 43 buis van een vuurwapen, 44 bijw., 45 gordel, 46 bijw., 47 badplaats in Duitsland, 49 gem. in Gelderland, 51 scheikundig element (afk.), 52 rivier in Engeland, 53 meisjesnaam, 55 voorvoegsel, 57 gem. in Gelderland, 59 god van licht, lente en wijsheid (Germ. Myth.), 62 roodachtig, 63 zon der gezelschap, 65 wolvlokje, 67 rund, 68 mandje, 69 steen, 71 meisjesnaam, 72 oude benaming voor liter, 73 modepop, 75 zelfkant, 77 als 8 hor., 78 dwaze gewoonte, 79 wat gesproken wordt. VERTICAAL: 1 inwendig lichaamsdeel, 2 nummer (afk.), 3 bekend Nederl. schil der, 5 water in Noordbraband, 6 tienpotig schaaldier, 7 emiritus (afk.), 8 rivier in Rusland, 9 scheikundig element (afk.), 10 ontgonnen land, 12 rivier in N.O. Italië, 14 verzoekschrift, 16 wilde haver, 18 land in Europa (afk.), 19 grasveld, 20 telwoord (Duits), 22 meisjesnaam, 24 kippenloop, 25 gem. in Gelderland, 26 duinvallei, 28 dorp in Gelderland, onder Ermelo, 30 aandoenlijk, 31 de gezamenlijke hoeveelheid, 34 gem. in Drente, 36 wijnglas, 38 schraal, 40 verkeerd, 41 vlaktemaat, 42 boom, 48 bijwoord, 50 boom der tropen (meerv.), 52 bijwoord, 53 zijtak Donau, 54 grove wollen stof, 56 voorzetsel, 57 visje, 58 telwoord, 60 vaartuig, 61 bedorven, 62 kleur, 64 water in Noordholland, 66 draskolk, 68 soort café, 70 onbep. voornaamw., 72 volksnaam v. d. kauw, 73 muzieknoot, 74 scheikundig element (afk.), 76 gebod. komkommervirus 1 stam, afkomstig van chrysanten, en veelvuldig in dit gewas aangetroffen. Komkommervirus 1 wordt door bladluizen van de chrysanten naar de tomaten overgebracht. Als de genoemde virusziekten in jong stadium in de tomaat voorkomen, groeien in de kop vele dieven abnormaal uit. De bladeren zijn heel klein, krullen naar de bovenzijde en zijn vaak paarsachtig van kleur. De planten krijgen een gedrongen en bossig uiterlijk en zijn dwergachtig vergeleken bij niet aangetaste planten. De praktijk spreekt dan ook van dwergplan ten. De groei komt tot stilstand en van vruchtzetting is geen sprake meer. Treedt het complex in ouder stadium op, dan is het ziektebeeld heel anders. Het meest vallen dan de afwijkingen aan de vruchten op. Deze vertonen donkerbruine vlekken en ringen. Hierbij vallen grijze scheurtjes in de opperhuid waar te nemen. Het centrum van de bruine ringen, die een middellijn van 0,5 tot 3 cm hebben, is nog normaal groeiend weefsel. Vandaar dat dan op de vrucht een groene bult ontstaat, omgeven door een bruine ring. Dit ziek tebeeld is kenmerkend voor dit complex. Kort na infectie ziet men in het algemeen dat de onderste tros het eerst wordt aan getast en vervolgens de daaropvolgende. In de kop van de planten blijft het ziek tebeeld beperkt tot enige bladversmalling. Gezien deze symptomen zal het duidelijk zijn, dat aangetaste vruchten niet ter vei ling kunnen worden aangevoerd. BESTRIJD BLADLUIZEN! Hoewel virusziekten bij planten nog niet direct te bestrijden en veelal moeilijk te voorkomen zijn, is het toch mogelijk juist een aantasting door komkommervirus 1 tot een minium te beperken, ja zelfs te voorkomen. Dit is echter alleen te ver wezenlijken met een sterk doorgevoerde hygiëne. Bij het verzamelen van chrysantenstek- ken, komen alleen die stekplanten in aan merking, die vrij zijn van virussympto men. Een moeilijkheid hierbij is, dat ver schillende chrysantenrassen symptoomloze smetstofdragers zijn voor het komkom mervirus 1. Aangezien bladluizen de be langrijkste verspreiders van het virus zijn, dient in de tomaten en in de chrysanteen regelmatig bladluisbestrijding plaats te hebben. Ook als nog geen bladluizen wor den waargenomen, is het gewenst toch regelmatig een bestrijding uit te voeren. Want wanneer de eerste bladluizen in het gewas worden gezien, kan er reeds een groot aantal aanwezig zijn, dat infectie heeft veroorzaakt. Verder verdient het aanbeveling, indien mogelijk, de tomaten niet in de onmiddellijke nabijheid van chrysanten op te kweken of uit te planten. De aangetaste planten dienen onmiddellijk te worden vernietigd. moeilijk maar toch werd de tocht voort gezet en via Groesbeek en Berg en Dal ging het naar Ochten, waar men een kersenbongerd aandeed en de kinderen naar hartelust kersen konden eten. Laat in de middag werd de terug tocht aanvaard zodat men tegen half zeven moe maar erg voldaan weer in Veenendaal arriveerde. Het was voor de kinderen een uiter mate geslaagd uitstapje geweest, niet in de laatste plaats te danken aan de leiding, die zich voortreffelijk van haar taak heeft gekweten en de plaatselijke melkfabriek die er voor gezorgd had dat ieder kind gratis een flesje choco mel werd uitgereikt. De activiteiten van de EHBO-leden, die geheel belangeloos de tocht mee maakten, beperkte zich tot het behan delen van enkele schrammen. Geslaagd Voor het jaarlijkse melkexamen, uit gaande van de Coöp. Melkprodukten- fabrieken „Concordia", zijn dit jaar o.a. geslaagd: H. H. 't Hoeve en J. Bouwers uit Achterberg en G. van Wolfswinkel uit Ederveen. Postduivennieuws De E.V.P.V. „De Luchtreizigers" was dit weekeinde met de duiven te Corbeil, een afstand van 438 km. In concours waren 43 duiven, welke om 5 uur wer den gelost. De eerste duif werd om 11.54 uur geklokt door de heer H. v. Kooten. Het was wederom zijn rode doffer, wel ke de laatste weken zijn ware talenten toont door steeds kopprijzen te vliegen, deze duif presteerde o.a.: Ie Orleans, 2e Tergnier, le Chateauroux en nu weer le Corbeil. Een prestatie die wel ver meld mag worden. De uitslag van Corbeil luid verder: H. van Kooten 1, 2, 4; G. Fasse 3, 5, 6; W. Brouwers 7; C. G. van Dam 8, 9. Kerkorgel-examens Voor de dezer dagen te Utrecht ge houden kerkorgel-examens, slaagde o.a. onze plaatsgenoot de heer Henny Pomp. Zijn opleiding ontving de heer Pomp van de directeur der Veenendaalse mu ziekschool „Ars Musica", de heer Kor Dijkstra. R.A.V.-atleten in aktie Op zondag 2 juli namen enkele RAV- ers deel aan atletiekwedstrijden in Utrecht. De beste prestatie werd ge leverd door D. Bosman, die bij het dis cuswerpen jongens D de derde prijs won met een worp van 21.87 meter. Op de 60 meter werd hij in de finale 5e in 8.4 sec. Andere uitslagen waren: jongens A serie 500 m. A. Mientjes, 4e in 25.8 sec. W. v. d. Hatert 5e in 26 sec. Bij het speerwerpen jongens B kwam H. Looijen slechts enkele centimeters tekort voor de vierde prijs. Hij werd nu 5e van de 28 deelnemende atleten met een worp van 37,64 meter. Garantiefonds „Forellen" Het enthousiasme om gelden te stor ten in het garantiefonds voor de door de Rhenense zwem- en poloclub „De Forellen" te organiseren landenwed- strijd Nederland-USA dames op dins dag 22 augustus, neemt iets af. Deze week kwam er nog 10,binnen, zodat de stand inmiddels is gekomen op 437,50. Misschien inspireert het mooie weer van het afgelopen weekeinde nog verschillende zwemliefhebbers om hun bijdrage te storten. Dat kan bij de Rot terdamse Bank te Rhenen. Rhcnens gemeentepersoneel won met 1-0 In Zoelen speelde het voetbalelftal van de gemeente Rhenen tegen een ge lijksoortige combinatie van die gemeen te. De wedstrijd ging gelijk op. Vijf minuten voor het einde kreeg Wilbrink echter een penalty toegewezen, die hij benutte (1-0). Het had 2-0 kunnen zijn, als Litz de hem toegekende strafschop niet had gemist. Nog een ogenblik hing de overwinning voor de Rhenenaren een zijden draadje, toen Klumpes werd geblesseerd. Hij hield ondanks zijn blessure moedig vol tot het bittere einde, hetgeen gezien de toestand van het terrein met de hoge klaver een extra zware opgave betekende. Rijkspostspaarbank Rhenen Aan de rijkspostspaarbank te Rhenen werd over juni ingelegd 65.966,74 en terugbetaald 43.682,06. Schoolreisje Om 7.15 uur vertrokken vrijdag de leerlingen van de 4e, 5e en 6e klasse van de Holevoetschool per fiets naar station Maarsbergen voor hun jaar lijks uitstapje. Vandaar ging het per trein naar Utrecht waar werd overge stapt in een speciale kindertrein naar Rotterdam. Hier werd een bezoek gebracht aan Diergaarde Blijdorp en vervolgens aan één der grootste zuivelfabrieken van ons land „De Combinatie" waar de kin deren iets konden zien over de boter en kaasbereiding. Onder het genot van een glas melk werden de boterhammen genuttigd en kregen zij een mooie film te zien. De Maastunnel werd doorgelopen en per Spido een rondvaart gemaakt door de havens. Vanaf station Blaak werd per trein de terugreis aanvaard en ging het rechtstreeks naar Maarsbergen en van daar per fiets huiswaarts. Al met al was het voor de kinderen een prettige en leerzame dag geweest. Mooi resultaat De donderdag op het gemeentelijk sport terrein aan de Willaerlaan gespeelde vriendschappelijke wedstrijd tussen de voetbalclubs PON (Amersfoort) en Scher- penzeel 1, ten bate van de uitgaanskas voor de bejaarden, heeft 56,opge bracht. Huldigingscomité „25 jaar dokter Renken" Het huldigingscomité stelt zich voor de heer J. H. Renken te huldigen op de dag dat hg 25 jaar geleden zgn praktik als arts in Scherpenzeel begonnen is en wel op donderdag, 6 juli a.s. De officiële huldiging zal plaats vinden in café Marktzicht. Van 7 tot 8 uur zullen diverse sprekers hun felicitaties aanbieden en zal het cadeau namens de patiënten worden overhandigd. Hierbij worden allereerst verwacht de familie Renken, de genodigden en voor zover er plaats is alle belangstellenden. Vanaf 8 uur zal er een receptie worden gehouden waar zo veel mogelijk patiën ten en belangstellenden worden verwacht om de dokter te feliciteren. O.L. school maakte uitstapje Onder leiding van het onderwijzend personeel en geassisteerd door de dames Bakker en Van der Hoeff, maakten de kinderen van de 3e en 4e klasse van de o.l.s. vrijdag per bus hun jaarlijks uitstap je naar Arnhem waar een bezoek werd gebracht aan het park met de bedrieger tjes. Na hierop veel plezier te hebben beleefd werd de reis per boot gemaakt naar de Westerbouwing waar in de speel tuin en golfbad naar hartelust werd ge stoeid en gezwommen. Hierop werd de thuisreis aanvaard en omstreeks halfzes konden de ouders hun kinderen weder te Scherpenzeel overne men. 1,per advertentie tm. 10 woorden, elk woord meer 18 cent Te koop prachtige cocker- spaniel, 3'/i mnd., zwarte reu, pr. stb., lief karakter. Wage- ningen. Tel. 2807. Te koop twee roodbonte stierkalveren. H. v. Dijk, Dwarweg 8, Overberg. Te koop zwarte kinderwagen 50,Gladiolenstraat 10, Veenendaal. Te koop prachtige moderne kinderwagen, kl. zwart-wit. Beatrixstraat 3, Veenendaal. Te koop nieuwe aardappelen. G. Geurtsen, Bruinehorstweg 4, Ederveen. Te koop elektr. luxe ijskast, i.z.g.st. Inh. 80 1.. Pr. 175,—. Inl. tel. 3360, Veenendaal. Te koop goed bloemende nieuwe aardappelen, 22 ct p. kilo. Grebbeweg 15, Veenen daal. I.pr.st.z. motor te koop, Ex press 175 cc. Lijsterberg 16, Rhenen. Te koop jongensfiets 812 jr. Boslaan 35, Veenendaal. Te koop prima nieuwe aard appelen bij R. v. Dijk, Ach terberg bij de school. Te koop wegens overcompl. 2-pers. opklapbed met omb. en 2-delig matras. Alles in prima staat. Eikenlaan 34, Veenendaal. Tel. 3096. 2 lammen te koop. A. Geurt sen, Pr. Bernhardlaan 115, Veenendaal. Te koop prima nieuwe aard appelen voor 20 ct per kilo. E. v. Eden, Benedeneind 18, Veenendaal. Te koop: glaskisten in alle maten, steeds voorradig bij Jansen „De Geerboer", Co- lijnstraat. Veenendaal. Te koop prima 2e hands hand- en trapnaaimachines ook zig-zag. Fa. Koomen. Kerkewijk 17, Veenendaal. Restanten Plastic-stoelbekle- ding (Suwide), 130 cm breed, v.a. 6.50 p. mtr. Vebotex, Kerkewijk 37, tel. 2730, Vee nendaal. Laat Uw bagage met vakantie niet nat regenen. Hiervoor hebben wij plasticdoek, 120 cm. breed vanaf 0,85 per meter. VEBOTEX, Kerkewijk 37, tel. 2730, Veenendaal. Huize „De Hoek", Spoorlaan. hoek Sparrelaan. Zaalver huur. Tel. 3557. Net gep. heer, nog werkend, zoekt net kosthuis, liefst al leen. Brieven onder nr 1082 aan het bur. van dit blad. Eerste keus badmutsen, iets vuil geworden, 85 cent. Huize Chic, Patrimoniumlaan 13, Veenendaal. Jonge kaas moet zacht en smeuïg zijn, zij moet een milde smaak hebben. Jonge kaas van Simon de Wit is beroemd geworden om deze eigenschappen, dank zij de ervaring en vakkennis van drie generaties. Profiteer nu van de speciale prijs: jonge kaas Iedere gulden die u bij S.d.W. besteedt geeft u het recht op een gratis melkkoetje of (keuze vrij op aankoop van een spaarzegef 10 cent. Voor een spaarboekje met 500 van deze spaarzege/s waar voor u in totaal dus f 50.- hebt gespaard) krijgt u contant f 60.- uitbetaald. Dit sparen is erg gemakkelijk en gaat ongemerkt. Behalve dat u tussen beide spaarsystemen kunt kiezen, kunt u ze zelfs nog com bineren ook. Bijzonderheden wor den u graag in elke S.d.W. winkel verstrekt gold fruit, groot blik, van 99 voor, 200 gram «§9 250 gr. van 55 voor Al9 gratis (14,5 cm lang, 9,5 cm breed, 5 cm dik, van polyester, kan uitgekookt worden, practisch overal tegen bestand) fp 12YbWSBSBBSiSSÊGeldig van JU 6 tlm 12 juli. ALEX WEI88BERG (52) De daar aanwezige kameraden liepen te hoop, toeh zij van mijn aankomst hoorden. Zij omringden mij en iedereen wilde wat anders weten. Wij gingen heel formeel in een groot kantoor zit ten en dronken koffie en thee. Na een ongedwongen gesprek van ruim een uur begaven wij ons naar het gebouw van de vakvereniging. In de grote zaal waren zeker wel een honderd personen verzameld. Josef Sprinzak, de huidige voorzitter van het Israëlische parle ment, leidde de bijeenkomst. Ik begroet hier onze rasgenoot Joel Brand, de leider van de joodse ar beidersbeweging in Hongarije. Hij brengt ons de groeten over van de Hongaarse joden De toon van deze redevoering, die mij deed denken aan sociaal-democra tische vergaderingen van voor de oor log, klonk mij afschuwelijk in de oren. Waar zijn de Hongaarse joden op dit moment, die aan wie ook hun groeten zenden? In gedachten zag ik de arme mensen voor mij, die in de Hongaarse provinciestadjes met honderden in de wagons werden gedreven. Ik dacht aan de transporten naar Auschwitz, waarbij een deel onderweg stierf nog voor het vernietigingskamp was bereikt. Ik kon er niet toe komen, met hoffelijke, wel gekozen woorden te antwoorden, ter wijl mijn hart pijn deed. Ik begon: Kameraden, niemand heeft mij opgedragen hier de groeten over te brengen van de Hongaarse joden en ik weiger, door u begroet en gehuldigd te worden. Ik ging naar Konstantinopel om het laatste restant van ons volk in Midden-Europa van algehele ver nietiging te redden. U hier vormde de laatste en enige hoop van de honderd duizenden, die tot de dood waren ver oordeeld. U hebt gefaald. U hebt toe gelaten dat ik in de gevangenis van Kaïro moest zitten, terwijl de mensen wier afgezant ik was, in de gaskamers van Auschwitz stierven. U hebt zich aan de legaliteit gehouden. U hebt geen algemene staking uitgeschreven. Als het niet anders ging, had u mij met ge weld uit de gevangenis moeten halen. Ik moest terug naar Hongarije om te redden wat nog te redden viel. U hebt mij niet geholpen en hebt daardoor die genen verraden, die mij gezonden heb ben. De feestelijke stemming verdween op slag; er daalde een diep zwijgen over de aanwezigen. Twee leden van de Alija Beth, Saul Meyeroff en Zwi Jechieli, namen mij apart. Joel, je mag hier zo niet spreken. Wij weten niet wie er in de zaal is. Het is best mogelijk dat de een of ander de Engelsen inlicht. Daardoor zouden de grootste onheilen kunnen gebeuren. Zij gingen naar de aanwezige journa listen en verzochten mijn woorden niet in hun verslagen te vermelden. Tenslotte nam Eliahu Galamb het woord. Galamb was destijds leider van de Hagannah, dus van de geheime mili taire organisatie. Hij was ook een van de organisatoren van de joodse brigade in het Engelse leger, een bedachtzame man, die ieders achting genoot. Hij sprak rustig en weloverwogen. Joel, je doet ons onrecht. Wij heb ben allemaal fouten gemaakt en allen die werken en strijden, maken voort durend fouten. Maar het is niet waar dat daardoor alles verloren is. Hon derdduizenden in Hongarije zijn in le ven gebleven en wij doen alles wat in ons vermogen is om hen tot aan het eind van de oorlog in leven te houden. Je doet jezelf onrecht, Joel Brand, wan neer je dat niet ziet. Je zending is niet mislukt. Dat je bij ons bent gekomen heeft ons geholpen om een bres te slaan in de muur van zwijgen. Wij staan thans niet meer alleen. Het we reldgeweten, dat zolang geslapen heeft, is eindelijk ontwaakt. President Roose velt heeft geïntervenieerd, de Paus, de Zweedse koning. Wij hebben in Londen en New York gedaan wat wij konden en jouw komst heeft de laatste stoot aan onze actie gegeven. Daar mag je terecht trots op zijn. Wij hebben moge lijk te laat gehandeld. Dat betreuren wij bitter. Het is echter onrechtvaardig ons te verwijten, dat wij niets gedaan zouden hebben en het is onrechtvaardig tegenover jezelf wanneer je gelooft, dat je zending mislukt is. Het verheugt mij, Joel, dat je thans bij ons bent. Veel van wat onze rasgenoten uit Midden-Europa ons berichten, begrijpen wij niet. Je kunt ons helpen deze berichten te ont cijferen. Wij zullen alles in het werk stellen, opdat je aan de onderhande lingen zult kunnen deelnemen, die thans met de vijand moeten worden gevoerd. Heb geduld, Joel, wees niet ontevreden en verheug je erover, dat je het werk weer kunt opnemen. Deze rustige, vriendelijke woorden deden mij goed. Vervolgens werd nog gesproken door Melech Neustadt, de leider van de wereldorganisatie van de joodse arbeiderspartij. Hij stelde voor een commissie te benoemen, die mijn beschuldigingen en voorstellen moesten onderzoeken. Dit voorstel werd met al gemene stemmen aangenomen. De commissie werd gevormd, verga derde één keer en sliep toen in. Mosche Shertok was in Londen, toen ik vrij kwam. Een paar weken later keerde hij terug. Hij zou in een grote vergade ring in Haifa het woord voeren. Ik reis de erheen. Ik kwam laat. De zaal was al meer dan vol. Maar Mosche Shertok ontdekte mij meteen vanaf zijn spreek gestoelte. Hij onderbrak zijn voordracht. Vrienden, er is hier een man in de zaal gekomen, terwille van wie ik di verse malen naar Londen ben gereisd. Deze man heeft ons voor een zeer zware taak gesteld. Helaas kon ik slechts een klein deel van deze taak vervullen. Ik kon van de Geallieerden niet gedaan krijgen, wat deze man verlangd had. Was dat wel gelukt, dan zouden hon derdduizenden van onze broeders in leven zijn gebleven. Men heeft ons niet gegeven wat wij nodig hadden. In plaats daarvan gaf men ons de joodse brigade in het En gelse leger. Landgenoten, jullie weet hoezeer de vorming van de joodse bri gade mij ter harte gaat. Maar ik ver klaar hier openlijk, voor de hele wereld Had ik maar een klein deel kunn enuit- voeren van wat deze man hier verlangd had, dan zou ik van de gehele joodse brigade afstand hebben gedaan. Ik wist destijds reeds hoe vurig Mosche Sher tok voor de oprichting van de brigade had geijverd en wist zijn woorden dus te waarderen. Ik begon in te zien dat het noodlot en de machtigen dezer aar de sterker waren dan de leiders van onze beweging en dat onze invloed in deze wereld maar heel bescheiden was. De werkelijkheid zag er inderdaad heel anders uit dan de Duitse nazi's zich in hun zieke hersenen voorstelden. De „wereldregering van de Wijzen van de Wijzen van Sion" bestond enkel in de verbeelding van de Stürmer. Terug in Tel Aviv, schreef ik aan professor Chaim Weizmann, de presi dent van de zionistische wereldorgani satie en van de Jewish Agency. Na veertien dagen ontving ik antwoord. De president excuseerde zich. Hij had het te druk om mij thans te ontvangen. Hij zou er over enige tijd op terug komen. Twee weken later werd ik op gebeld door zijn secretaresse, juffrouw Itkin. die mij vroeg de volgende dag bij de president te komen. Weizmann ontving mij vriendelijk. Ik herhaalde mijn beschuldigingen. Hij hoorde mij zwijgend aan. Met veel van wat ik zei was hij het eens. Hij ver zocht mij in een memorandum mijn mening vast te leggen. Hij beloofde mij te zullen helpen naar Europa terug te keren. Ik schreef het memorandum. Ik herhaalde voor de zesde keer wat ik reeds in andere geschriften gezegd had. De president las het en voegde het bij het dossier. Een antwoord ontving ik niet. Ik schreef daarna aan de Jewish Agency, aan de Vakverenigingscentrale, aan de leiding van de Arbeiderspartij, aan de meeste leidende personen. Ik beschuldigde, ik eiste. Men reageerde er niet op. Ik had met een onpersoon lijke groep te doen. Ik kon geen schul dige te pakken krijgen. Niemand ont kende de fouten, die waren gemaakt. Niemand deed iets om op het laatste moment nog wat goed te maken. Mijn pogingen om naar Hongarije, of min stens naar Europa terug te keren had den geen succes. Over al mijn activi teiten uit deze periode lag een waas van donquichotterie. Langzaam begon ik te berusten. In maart 1945 vlamde mijn hoop nog éénmaal op. Ik kreeg bezoek van een vertegenwoordiger van de orthodoxe partij Agudas Israël, Griffel genaamd. Joel, ik heb je destijds in Kon stantinopel de volle waarheid verteld en je ziet dat ik gelijk heb gekregen. Je hebt niet naar ons willen luisteren en bent naar Aleppo, je ongeluk tege moet gereisd. Nu kom ik weer naar je toe. Ik weet hoe je vecht. Je bent een van die mensen, die niet kunnen be rusten, maar met de Mapei zul je je doel nooit bereiken. Ik doe je een voor stel. Kom bij ons. Ik laat je met een Frans oorlogsschip naar Marseille bren gen, illegaal. Van Frankrijk uit kun je Zwitser land bereiken. Onze mensen stellen thans pogingen in het werk om de on derhandelingen met de Duitsers uit handen van Sally Mayer over te nemen. Jij kunt ons helpen. Het is je laatste kans. Maar ik was al uitgestreden. Een hele nacht lag ik wakker, terwijl ik zijn voorstel overwoog. Ik had niet de kracht om de partij en de arbeidersbe weging, die ik mijn leven lang had ge diend, te verlaten. Dat kwam mij als verraad voor. Het idee zelf nog aan het werk van de Waada te Budapest deel te nemen, boeide mij niet meer. (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1961 | | pagina 3