mayonaise GOEDKOPER DE VALLEI DUBBELTJESREEP GROENTESOEP VOOR HALVE PR'JS KNIJPGRITOL STIJFSEL VOOR HALVE PRUS Altijd een kassabon voor 10°/o korting. Oók bij de weekreclames. Voor de Jeugd De jeugd van Hans Christiaan Andersen Voor de kantonrechter voor 5 cent Elk 2e pak FLACON voor 80 cent ELK 2e PAK altijd 'fr&téreW aUesa-te^ Een vakantiereis door België ftl) Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres: Parallelweg 10 Veenendaal Wie zijn er deze weck jarig? 5 juli Dick Overeem 5 Beppie Onderstal 6 Piet Willemsen 7 Wout van Manen 7 Frea van Ommeren 7 Anton v. d. Heuvel 7 Rietje Reinshagen 8 Janny Koolma 9 Gerda van Ginkel 9 Ton van Ginkel 10 Ineke Atteveld 10 Willy van Engelenburg 11 juli Jeanette Litjens Alle jarigen heel hartelijk gefeliciteerd door Tante Jos. Zilverpapier en capsules Zilverpapier kregen wij deze week weer van: Jan Willem en Eefke Henzen, Jan en Reinie Schrijver en van mevr. Van Baaren uit het kostverloren, die samen met haar buren voor de blinden spaart. Namens de blinden hiervoor hartelijk dank. Beste JANNIE VAN HEEMSBERGEN, Dank je wel voor je leuke brief. Wat leuk dat je opa en oma uit Veenendaal nu konden zien dat jij ook een prijs had. Nu weten ze meteen hoe goed jij kunt tekenen. Dus je komt met vakantie naar Vee nendaal? Gezellig hè? Nu Jannie, het allerbeste. Ik hoop dat je een prettige vakantie zult hebben en schrijf je nog eens? Daag. Tante Jos. in weelde en in een prettige omgeving kunnen leven, maar in plaats daarvan ver koos zij zich in dienst te stellen van de mensen, die in nood verkeerden. En dat waren zij, die in de Londense gevangenis sen zaten en zij, die naar gevangenenko- lonies in Australië werden gezonden. De gevangenisbewaarders waarschuwden Eli sabeth Fry voortdurend als zij de gevan genen wilde bezoeken, maar zij ging zon der vrees naar zelfs de meest gevaarlijke misdadigers en niet 'één van hen viel haar ooit aan of deed haar kwaad. Zij sprak met de misdadigers en trachtte hen op hun gemak te stellen en door haar onvermoeide inspanning verkreeg zij veel betere voor waarden zowel in de Engelse gevangenis- Figuur b. Vraag eens aan een vriendje ,om zijn vuisten zo op elkaar te houden als je in figuur A ziet. Hij moet zijn vuisten zo ste vig tegen elkaar drukken als hij kan. Maar toch zal het voor jou dan heel gemakke lijk zijn om zijn vuisten uit elkaar te halen door alleen je beide wijsvingers te gebrui ken, zoals je dat ziet in de tekening. Je moet een flinke tik geven met je linker wijsvinger op zijn rechtervuist en met je rechter wijsvinger op zijn linkervuist en dan is het gebeurd. Maar je moet er wel aan denken, dat je tegen de beide vuisten tegelijk moet slaan. Een ander kunstje is, dat je je beide wijsvingers stevig tegen elkaar aangedrukt 13. Hans Christian wilde echter nog liever toneelspeler wor den dan dichter. Eens per jaar ging hen met zijn ouders naar de schouwburg in Odense en nog op hoge leeftijd kon hij zich herinneren, dat hij er voor het eerst naar toe was gegaan, keurig gewassen en gekamd en in zijn vaders oude, gekeerde pak. Hans Christan raakte goed bevriend met de man, die de aanplakbiljetten voor de schouwburg opplakte en nu en dan gaf die man de jongen zo'n aanplakbiljet en dan zat het kereltje thuis en beleefde het gehele toneelstuk alleen door de namen te lezen van het spel en van de spelers. 14. Toen Hans Christian 11 jaar was, stierf zijn vader. Zijn moeder hertrouwde echter een paar jaren later en van die tijd af werd de jongen veel aan zichzelf overgelaten, doordat zijn moeder voor andere mensen uit wassen moest gaan en zijn nieuwe vader niets deed voor zijn opvoeding. Toen hij zou worden aangenomen kreeg hij het gekeerde zwarte pak van zijn overleden vader en voor het eerst in zijn leven droeg hij een paar mooie nieuwe schoenen. Zij kraak ten verschrikkelijk toen hij de kerk betrad en hij was zo ver diept in het denken over die nieuwe schoenen, dat zijn ge dachten er eenvoudig door vervuld werden, totdat het plot seling tot hem doordrong, dat de dominee aan het spreken was. Hij had diep berouw en vroeg God om vergiffenis. (Wordt vervolgd.) sen, als in die in vreemde landen, welke zij op haar vele buitenlandse reizen be zocht. Tegelijkertijd verkondigde zij, dat ook een gevangenen een menselijk wezen was en dat hij in weerwil van zijn mis daden een menswaardige behandeling no dig had. Elisabeth Fry leefde van 1780 tot 1843. houdt, zoals je in de tekening ziet onder b. Vraag dan je vriendje je beide polzen vast te houden en zo hard mogelijk je pol sen naar opzij trekken, dus niet omhoog of omlaag, en zonder te rukken, en dan zal niet alleen hij, maar zelfs de sterkste man niet in staat zijn om je twee wijsvingers van elkaar te krijgen. Figuur a. Een zwaan, die echt kan zwemmen De van papier gevouwen zwaan, die je in figuur 1 ziet, kun je echt in een teil of een waterplas laten zwemmen. Dit zwaan tje wordt gemaakt van een vierkant stuk stevig papier. Je moet het papier eerst diagonaalsgewijze dubbel vouwen, zodat dus twee van de punten op elkaar komen te liggen. Daarna vouw je het papier weer open en leg je het neer zoals je ziet in figuur 2, waarin de stippellijn de vouw aangeeft. Dan vouw je, zoals je dat in fi guur 3 ziet, de beide punten links en rechts naar binnen, naar de vouw toe. De punten A en B in figuur 3 moet je dan weer naar binnen toe vouwen en dan krijg je figuur 4. Nu vouw je het papier dubbel op de vouw, die je het allereerst gemaakt hebt en dan krijg je figuur 5. De voorste helft van het papier, dus het heel puntige gedeelte, vouw je dan omhoog eo tussen de beide laagjes, die je door al het vou wen hebt gekregen en dan krijg je dus fi guur 6. De kop van de zwaan maak je dan door het allerbovenste puntje van fi guur 6 nog weer eens naar beneden te vouwen en tussen de laagjes papier in en zo krijg je dan figuur 7, waaraan je ten slotte de staart van de zwaan maakt door het onderste puntje van het papier naar boven en naar binnen te vouwen langs het stippellijntje, dat je in figuur 7 ziet aan gegeven. Figuur c. De engel van de gevangenen Haar naam was Elisabeth Fry, maar zij kreeg een welverdiende bijnaam, namelijk de „Engel der gevangenen". Elisabeth had Verloting „Prins Bernhard" Trekkingslijst verloting voor het Uni formfonds „Prins Bernhard" Veenendaal: 3032, 1775, 2623, 2493, 2707, 4362, 1326, 3443, 2877, 1002, 1639, 4209, 2281, 2740, 995, 1561, 3712, 2919, 4808, 2458. 203, 249. 3267, 4799, 3527, 4635, 285, 914, 3834, 2212, 4878, 831, 4482, 3063, 4020, 3596, 2760, 4974, 3524, 2044, 2506, 1843, 2450, 3019, 4962, 2292, 1407, 261, 1944, 3972. De prijzen kunnen afgehaald worden vóór 31 juli 1961 bij de heer D. Bouman, Loodgietersbedrijf, Talmastr. 6 Veenen daal. Zomerfeesten 1961 Arnhem Anton Karas, de cithcrspcler uit de film „De derde man" zal tijdens de Arnhemse Zomerfeesten optreden in het Arnhemse Grinzlng en wel elke avond van zaterdag 1 tot en met zondag 9 juli. Anton Karas werd op 7 juli 1906 in We nen geboren. Het liefst was hij dirigent geworden, maar zijn ouders konden dat niet betalen. Op 12-jarige leeftijd begon hij de cither te bespelen. Hoe langer hij dit deed, des te duidelijker werd het hem, dat dit simpele instrument zich niet alleen leent voor volksliedjes, maar onder de handen van een virtuoos met ruime mu ziektheoretische kennis ook voor muziek in andere genres. Karas heeft die theoretische kennis, want hij studeerde 4 jaren aan het Con servatorium te Wenen muziektheorie. Op 17-jarige leeftijd ging hij in „het vak", in de wijnkroegjes van Sievering. Dat deed hij tot 1948. Toen werd hij ont dekt door de Britse filmregisseur Carol Reed, die in Wenen opnamen maakte voor de Derde Man. Karas werd meteen geën gageerd. In mei 1949 ging hij naar Londen op uitnodiging van Rarol Reed om de muziek bij de film te monteren. Zo kwam het bekende Harry Lyme theme uit de bus. In september 1949 keerde hij naar We nen terug maar nog datzelfde jaar kreeg hij een uitnodiging om eens te komen spe len voor de Britse Koninklijke Familie. Later citherde hij in de befaamde Empress Club te Londen, in het ABC Theater te Parijs en tijdens een toernee van 37 we ken in 32 staten van de USA. Najaar 1952 volgde opnieuw een toernee, ditmaal door Engeland, Frankrijk, Zwitserland, Neder land, Duitsland en Italië. Karas speelde ook voor de Nederlandse Koninklijke Familie op Soestdijk en tij dens een speciale audiëntie voor Paus Pius XII. Hij is ere burger van de stad Dallers in Texas, USA. Speciale baby-afdeling op de a.s. Najaarsbeurs De bezetting van de Vredenburg- gebouwen zal op de aanstaande Na jaarsbeurs die van 11 tot en met 16 september wordt gehouden, gedeeltelijk een nieuw aspect vertonen. In de vernieuwde Beatrixhal zal een speciale afdeling zijn ingericht voor baby-artikelen: kinderwagens, accessoi res, meubelen voor baby- en kleuter kamers, plasticartikelen, babyspeelgoed, baby- en kleuterkleding. Deze groepen, die tot nu toe los van elkaar op de verschillende etages van het hoofdgebouw Vredenburg exposeer den zullen door deze concentratie, die ook op de volgende Voor- en Najaars beurzen zal worden doorgevoerd, een beter representatief beeld geven van de Nederlandse industrie en handel op dit gebied. In totaal zal deze groep een 3000 m2 aan expositieruimte bezetten. Op de parterre zal tijdens de a.s. Najaarsbeurs de groep kantoorbeno digdheden een belangrijker plaats in nemen dan tot dusver het geval was. In deze sector hebben reeds veertig firma's met 1200 m2 expositieruimte hun deelneming toegezegd. Voorts zijn er de bekende groepen, die elke Najaarsbeurs traditioneel ma nifesteren zoals: huishoudelijke artike len, kleinmeubelen en woningtextiel, goud- en zilverwerk, byouterieën, uur werken, rokersbenodigdheden, leder waren, mode- en klcinvakartikelen, textiel en kleding, parfumerieën, kos- metika en toiletartikelen, speelgoed, sportartikelen, reclame- en toegiftarti kelen, souvenir- en feestartikelen, win kelinrichting en etalagemateriaal. CONFETTI In het Franse dorpje Dambelin is op de kermis een meisje bijna gestikt in een handvol confetti dat bij toeval over haar heen werd gestrooid. Zij raakte buten bewustzijn en moest door kunst matige ademhaling van de dood wor den gered. Levend beenmerg wordt bewaard Geleerden van het Nationale Instituut voor Medisch Speurwerk in Londen heb ben een nieuwe methode ontdekt om le vend beenmerg te bewaren. Dit belooft een grote hulp te worden voor chirurgen die menselijke weefsels transplanteren en ook voor radiotherapeu ten, die bepaalde soorten kanker behande len. De methode leent zich ook voor de behandeling van ziekte tengevolge van Roentgen straling en zal wellicht ook af doende blijken bij de bestrijding van de voornaamste kwaadaardige gevolgen van de inwerking van atoomstraling. De me thode bestaat hierin dat beenmergcellen die aan een levend dier zijn onttrokken met een eenvoudige chemische stof, dime thyl sulphoxide worden behandeld. Deze stof dringt snel in de cellen door en ver laagt het vriespunt van hun vochtinhoud. Dientegevolge kan het merg zonder schade bij 79 graden Celsius onder nul worden be waard. Wanneer het wordt ontdooid zijn de cel len nog levenskrachtig en gaan voort zich te vermenigvuldigen wanneer zij bij een ander worden ingespoten. Onderzoekingen hebben uitgewezen dat merg dat op deze manier wordt bewaard en in de aderen wordt ingespoten, zich vastzet in de lange beenderen en het borstbeen van de „ont vanger", en de bloedvormende funkties van door straling beschadigd beenmerg overneemt. Dr. Audrey Smith, een van de geleerden die zich met deze onderzoekin gen bezig houden is thans begonnen de nieuwe methode te gebruiken om gehele organen te bewaren, zoals longen en har ten, om later te gebruiken wanneer chi rurgen er in slagen transplantaties uit te voeren bij indentieke tweelingen. belangrijk zou teruglopen, hetgeen zou hebben geleid tot groter produktie en by het VIB van de slecht in de markt liggende produkten boter en mager melk poeder. Zo deelt de Minister van Land bouw en Vissery mede naar aanleiding van vragen, gesteld door het Tweede Ka merlid, de heer van Koeverden. Voor wat betreft de aard van de te ne men maatregelen meende het Produkt- schap voor Zuivel, dat zich destijds uit voerig op de ontstane situatie met betrek king tot de zuivelexport heeft beraden, de voorkeur te moeten geven aan exporttoe slagen per produkt boven algemene verla ging van het bodemprijsniveau voor zui- velprodukten. Minister Marijnen heeft zich met dit standpunt kunnen verenigen, aangezien op deze wijze het binnenlands prijsniveau on aangetast bleef. Verder kon het toeslag- beleid beperkt blijven tot de zuivelpro- dukten, waarvan een teruggang van de export moest worden gevreesd. De getrof fen maatregelen kunnen niet worden aan gemerkt als een revaluatietoeslag. Zij dra gen het karakter van een door de feitelij ke ontwikkeling noodzakelijk geworden correctie op het bodemprijsniveau, zulks ter bevordering van een ongestoord ver loop van de export van de desbetreffende produkten. De cijfers van de export van geconden seerde melk tonen aan, dat deze in tegenstelling met de voorafgaande jaren een teruggang vertoont, zulks niette genstaande het feit dat door de openleg ging van enkele nieuwe afzetgebieden in Afrika de uitvoer van magere geconden seerde melk niet onbelangrijk is toegeno men. Ook de opbrengstprijzen blijken zo wel vóór als na de revaluatie lager te lig gen dan in de voorafgaande jaren. Minister Marijnen is van mening dat de door het Produktschap voor Zuivel vast gestelde toeslagen gehandhaafd dienen te worden gedurende de periode waarvoor zij zijn vastgesteld. VRETER Volgens een Franse sportkrant is Wim van Est een der grootste kilome ter-vreters ter wereld: hij legde meer dan 100.000 km per racefiets af, op alle wegen van Europa. Het blad schreef dit naar aanleiding van de verrassende overwinning van Van Est in de weg wedstrijd Bordeaux-Parijs. Enkele zuiveltoelagen vooralsnog gehandhaafd Na de revaluatie moesten voor enkele zuivelproduktcn, (o.a. gecondenseerde melk) maatregelen worden genomen ter handhaving van de concurrentiepositie in het internationale handelsverkeer. Dit was noodzakeiyk om het gevaar af te wen den dat de export van deze produkten VLUG! Een motorordonnans van president De Gaulle heeft zich op het laatste mo ment voor de aankomst van president Kennedy te Parijs naar een boekhandel moeten haasten om er het boek „De weg naar het presidentschap", geschre ven door J. Kennedy, te kopen. (Vervolg van pag. 1) recht terecht omdat zij op 11 mei op de Wolfhezerweg te Oosterbeek met haar personenauto geen voorrang had ver leend aan een andere personenauto op de Utrechtseweg, een voorrangsweg. Ik zag die wagen heel in de verte aankomen; ik kon hem nog maar am per zien, vertelde verdachte. Ik trok daarom op en ik reed al lang en breed weer op de rechterweghelft van de Utrechtseweg toen hij me passeerde. Er gebeurde dan ook niets. Ik werd alleen even later aangehouden door een agent, die mij vertelde, dat ik geen voorrang had verleend en die me een proces-ver- baal gaf. In Arnhem dwingt de politie ons juist zo snel mogelijk de voorrangsweg op te rijden omdat we anders het verkeer te veel ophouden. In dit geval heeft de verbalisant gezien, dat de bestuurder van de andere auto moest afremmen om een aanrij ding met u te voorkomen, legde de rechter, mr. Pot, uit. Voorrang verlenen betekent, dat u alleen de weg oprijden mag, wanneer de ander daardoor in het geheel niet wordt gehinderd en dus ook niet be hoeft bij te remmen, doceerde de offi cier, mr. Somerwil. Het valt me tegen van verdachte, die toch een rijbewijs heeft, dat zij dit nog niet weet. Nu zij bovendien blijk geeft het niet eens te begrijpen zou ik er bijna over gaan denken een intrekking van het rijbewijs te vragen. Eis 45,of 9 dagen. Rech ter Pot verlaagde tot 40,— of 8 dagen. Aan H., landbouwer te Ede, werd ten laste gelegd, dat hij op 16 mei op de Klaphekweg in zijn woonplaats de max. snelheid zou hebben overschredén met zijn bromfiets. De politie, die over een flinke afstand achter H. gereden had, had geconstateerd dat hij 40 km per uur reed. Ik ben op 19 maart pas gerepa trieerd uit Australië en ik kende die maximumsnelheidsbepalingen nog niet zo goed. Ik dacht, dat ik overal 40 km mocht rijden, verdedigde verdachte zich toen hij zich vrijdag voor het Wa- genings kantongerecht moest verant woorden. Alleen buiten de bebouwde kom, onderrichtte rechter Pot. In het dorp mag u niet boven de 30 km komen. H. had een schikkingsvoorstel gehad van 20,doch de officier wilde re kening houden met het feit, dat hij nog maar sinds kort weer in Nederland was en nog wat aan de vaderlandse ver keersregels moest wennen. Hij eiste daarom slechts 10,of 2 dagen. Von nis conform. -H- A., een 22-jarige Wageningse student, had op 24 mei 's avonds om tien uur over de Diedenweg gereden met een fiets, waaraan de koplamp ontbrak. Dit bracht hem vrijdag voor het kanton gerecht in zijn woonplaats. Nog voor de officier de tijd gehad had de tenlastelegging voor te lezen, begon verdachte al aanmerkingen hier op te maken. In zijn dagvaarding stond zijn naam iets verkeerd geschreven en bovendien was erin vermeld, dat de overtreding op donderdag 24 mei plaats gevonden had, terwijl 24 mei dit jaar op een woensdag viel. Gezien de schare supporters, die A. meegebracht had, verwachtte hij heel wat van deze ver dediging. Dat werd echter een teleur stelling. Mr. Somerwil eiste 6,of 2 dagen en het vonnis was conform. Op 26 april 's avonds half acht had P. uit Nijkerk op de Dorpsstraat te Lunteren met zijn motor de maximum snelheid van 50 km met maar liefst 40 km per uur over schreden. Het was al schemerig en daardoor heb ik het bord niet gezien. Het lijkt daar of je nog buiten het dorp bent, betoogde P. Ik dacht trouwens, dat ik 75 km reed in plaats van 90. Eis 75,of 15 dagen. Ik vind dat bedrag erg hoog, mopperde P. Ik vind uw snelheid ook erg hoog, antwoordde de rechter. Het vonnis luidde hierop conform. Op 17 februari kwamen op de oude rijks weg bij Ede in een dichte mist een vracht auto met aanhangwagen, die een tractor met aangekoppelde meststrooier passeerde, en een uit tegenovergestelde richting na derende vrachtauto met elkaar in botsing. De bestuurder van die laatste vrachtauto, de 26-jarige J. J. de B. uit Ede, kwam daarbij om het leven. Vrijdag stond voor het kantongerecht te Wageningen de bestuurder van de vracht auto met aanhangwagen S., chauffeur te Leidschendam, terecht. Aan S., die eerst met de meststrooier in botsing was geweest en daarna met de lin- kervoorkant van de aanhanger de cabine van de door B. bestuurde vrachtauto had geramd, werd ten laste gelegd, dat hij bij dichte mist zijn snelheid niet tijdig en vol doende geregeld had om achter de mest strooier te kunnen blijven, subsidiair, dat hij bij het passeren hiervan niet tijdig en voldoende naar links was uitgeweken om een aanrijding te voorkomen. S. was na melijk toen hij plotseling de koplampen van de tegenligger op had zien doemen, de tractor gaan snijden, waardoor de eerste botsing ontstaan was. De officier, mr. Somerwil, noemde de snelheid van 60 km per uur, die verdachte gevoerd had, veel te hoog bij een zicht van slechts vijftig meter. Hij eiste een boete van 75,— of 15 dagen. De raadsman van verdachte vocht eerst de tenlastelegging op juridische gronden aan. Vervolgens betoogde hij, dat de mest strooier, die onverlicht en half in de berm reed, voor S. op deze weg en met dit slech te zicht een nauwelijks te verwachten ob stakel was geweest. Bij de reconstructie van het ongeval was gebleken, dat de auto van S. voor de bot sing met de meststrooier niet over de weg- as was geweest. Was de meststrooier wel verlicht geweest dan had verdachte zeker tijdig bij kunnen remmen. Bij dichte mist is het gevaarlijker om achter langzaam verkeer te blijven rijden dan om te pas seren, althans wanneer men op de eigen weghelft kan blijven zoals hier het geval was. Toen S. de niet geheel rechts rijdende auto van de B. zag reageerde hij spontaan door naar rechts te sturen, in de verwach ting, dat een lichte aanrijding met de trac tor minder ernstige gevolgen zou hebben dan een frontale botsing met de tegenlig ger. De raadsman concludeerde hieruit een ontslag van rechtsvervolging wegens het ontbreken van alle schuld- Als er voldoende zicht was geweest zou S. niet zijn gaan passeren. Nu deed hij 't wel. Hij nam dus een risico en dat risico houdt zijn schuld in. Dat hij later zijn een maal begonnen fout trachtte te rectificeren doet niets ter zake, wierp de officier te gen. Ik zeg niet, dat verdachte op een an dere tenlastenlegging niet veroordeeld zou kunnen worden, maar binnen het raam van deze tenlastelegging treft hem geen schuld, hield de raadsman vol. Verdachte gaat niet geheel vrijuit. Men weet nu eenmaal, dat het inhalen bij mist gevaar in kan houden. Ik zal er re kening mee houden, dat de tegenligger ook niet geheel rechts reed, besloot rechter v. d. Brand. Vonnis 60,— of 12 dagen. S., bakker te Ede, sloeg van de Nieuwe Kazernelaan in zijn woonplaats linksaf naar de Buurtmeesterweg met zijn drie- wielige carrier, zonder de doorgang vrij te laten voor een hem achteropkomende au to. Dit bracht hem vrijdag voor het Wage- nings kantongerecht. Ik heb wel achteromgekeken, maar toen was er niets te zien, betoogde ver dachte. Die auto is toch beslist niet uit de lucht komen vallen, antwoordde de rechter. Er is daar een bocht in de weg, waar door hij aan mijn oog onttrokken werd, verklaarde S. Dan bent u dus niet lang genoeg in de spiegel blijven kijken, constateerde mr. Somerwil. Eis 40,of 8 dagen. Vonnis conform. De J., chauffeur te Eist, was op de hoek van de Elster Grindweg en de Honingveld- sestraat te Driel met zijn auto uit de bocht gevlogen door een te hoge snelheid en een onjuiste rijtechniek. Ik kende dat punt niet, voerde De J. aan toen hij vrijdag voor het Wagenings kantongerecht verscheen. Des te meer reden om voorzichtig te rijden, vond de officier. Met dergelijke ca priolen maakt u geen beste indruk. Toen ik het proces-verbaal las, dacht ik even, dat u nog geen rijbewijs had. Eis 75,of 15 dagen. Vonnis 60, of 12 dagen. DEGRUYTER weekrec Geldla van 5 t/m 11 1961 (Extra margarine uitgezonderd) melk of puur DOEN! 2 pakjes kersverse boter hammargarine extra meenemen, toch nodig. U krijgt zo'n lekkere chocoladereep voor 5 ct. erbij I Smulsoep om elke maaltijd vor stelijk te beginnen! Met malse zomergroenten en fijne figuur- vermicelli. Nu 26 cent bespaard, zeg IO De Gruyter's smeuïge mayonaise voor 't lekker en 't mooi van frisse slaatjesen hartige dingsigheidjes. Deze week elke tube met handige garneeropening, 10 ct. goedkoper. Handig hoor, het 5x geconcen treerde Gritol doet elk waskarweitje. Moeder's zorg en De Gruyter's stijfsel geven samen de make-up aan de fijne was. het Snoepje van de Week voor slechts 15 ct. bij elke f 4,- aan boodschappen. Eetkamertafels 100 cm rond, hoog 75 cm. Gestoomd beu- ken-eiken-afro, 39,— per stuk. VEBOTEX, Kerkewijk 37, tel. 2730, Veenendaal. Nieuwe Duitse Radio's in no- tenhoutenkast, witte druk- toetsen, 3 golfbereiken, pick up aansluiting, toonregelaar, afstemoog etc. Volledig gega randeerd, slechts 105,—. Vraagt vrijblijvend zichtzen- ding. Postbus 161, Apeldoorn. Witte bandenverf. Koud vul- caniserende witte verf, die niet barst of geel wordt, ge woon met kwast op te bren gen, in bussen van 1,95 en 3,50. Verfhandel Zimmer man Zoon, Sandbrinkstr. 1, Vee'iendaal. Ladders en trappen voor schilders, elektriëns en lood gieters in alle lengten, direct uit voorraad bij Zimmerman Zn., Tel. 2261, te V'daal. Sandbrinkstraat 1. (Vervolg van pag. 1) die haar te voet bezoekt. Men noemt haar „De Spaanse" omdat zij ten tijde van de Hertog van Alva en van Alex ander Farnesse een garnizoensplaats was en enige van haar mooiste monu menten uit die tijd dateren. Men ziet er nog het Paviljoen der Spaanse offi cieren en de Hoge Wacht der „tercios", een belfort, een sierlijk stadhuis, een zeer oude kerk en huizen met trap gevels. Dit alles in de zandkleur van Vlaamse baksteen en opgeluisterd door het kristallijnen lied der beiaardklok- ken. Is het dan wonder door de straten van Veurne die indrukwekkende Boet processie te zien voorbijtrekken, die aan de Spaanse processie herinnert? Ieder jaar, de laatste zondag in juli, nemen vrijwilligers in een geest van boetvaardigheid, de kap over het hoofd, aan deze processie deel. Zij torsen door de hele stad zware kruisen en stellen taferelen voor uit het leven van Chris tus. Rilke, die Veurne boven Brugge verkoos, zong haar lof omdat alles er dermate samengebald is dat men het in één uur kan waarderen. „Bourgon- dië", schreef hij, „Spanje en de Habs- burgers volgen hier elkander op, door dringen elkander en treden nochtans telkens opnieuw te voorschijn met een Vlaams accent als het ware beheerst door het dialect uit de mond van de plattelandslieden die men niet tot zwij gen kan brengen." Van Veurne reist u naar leper, de stad die door twee oorlogen vernield werd en die tweemaal herrees met op haar schitterende Grote Markt de her innering aan haar groots middeleeuws verleden toen zij een tijd de gelijke was van Brugge en Gent. Vervolgens gaat de tocht naar Kort- rijk en terzelfder tijd naar de Leie die van deze stad niet te scheiden is. Deze Leie werd door de Engelsen reeds lang geleden '„the golden river" genoemd. De rijkdom der stad is inderdaad aan haar te danken. De Leie is dermate kalkvrij dat haar water aan het vlas een unieke glans en soepelheid geeft. Het vlas uit beide Vlaanderen, Frank rijk, Bretagne, Normandië en de Ned. provincies Groningen en Zeeland wordt naar hier gezonden om in het wonder bare water van de Leie te worden ge root. Een rijke stad die grote welstand verraadt, die levenslustig is en van goede sier houdt en van „zaken", welke afgehandeld worden aan een welvoor ziene dis met een fles Bourgogne waar op men hier zo gesteld is. Aldus Kort- rijk, weleer behorend tot de machtige steden der middeleeuwen, onder haar vroegere rivalen zo voornaam nog als toen. De textielindustrie, die in het ver leden de rijkdom van Vlaanderen be tekende vormt heden ten dage nog de fortuin van deze welstellende stad. Van Moeskroen tot Kortrijk zijn het vlas, het linnen, de katoen heer en meester. Rond de stad staat het vlas gebundeld overeind op het veld en hangt de door dringende reuk van bedorven water in de lucht. Het is slechts veel verder, dichter bij de samenvloeiing met de Schelde dat de Leie zich aan het oog vertoont als een beminnelijke, traag vloeiende rivier, die schilders en dich ters inspireert. Zoals Brugge, Veurne en leper was ook Kortrijk een van die machtige ste den van Vlaanderen dat met zijn vele ambachten reeds vroeg en levenskrach tig op de bres stond voor de democratie. Het is hier vlakbij dat de Vlaamse ge meentenaren in 1302 de machtige rid derschap van de koning van Frankrijk trotseerden en na de slag gulden sporen als overwinningsoogst opraapten. Het slagveld is thans met gebouwen bezet en de gulden sporen zijn verdwenen, doch het indrukwekkend belfort en het stadhuis herinneren de bezoeker nog steeds aan de onafhankelijkheidsgeest en de fierheid dezer stad voorheen het bedrijf van haar tienduizenden weef getouwen. Van Kortrijk begeeft u zich via Tielt in noordelijke richting naar Brugge wier torens, van verre zichtbaar, naar het hemelgewelf reiken. Het voorplan van Brugge wordt gevormd door een wonderbare streek van kleine kastelen, omringd door jachtdomeinen en mooie hoeven in een omlijsting van een gor dijn van populieren. (Wordt vervolgd) e g< ken als deken v. a. 32,50. USA Hal, Holleweg 32, Vee nendaal. Wij verhuren tenten, lucht bedden, butagas enz. USA Hal, Holleweg 32, V'daal. Twee-pers. tent 39,50 Luchtbedden 24,50 Grondzeilen 7,50 Plunjezakken 3,90 Dubbele fietstassen 8,90 Kampeerstoeltje 4,90 USA Hal, Holleweg 32, Vee nendaal. GOUD De schoondochters en schoonzoons in Italië die met hun schoonmoeder onder één dak wonen, mogen die schoonmoe der inschrijven voor het concours van schoonmoeders, dat op 16 juli in het dorpje Borghetto Santo Spirito (Itali aanse Rivièra) wordt gehouden. Een deskundige jury zal daar de „schoon moeder 1961" kiezen en haar als tro fee een gouden deegrol uitreiken. Deze gouden rol zal, zo zeggen de organisa toren, ten deel vallen aan de door haar familie meest besproken schoonmoeder.

De Vallei | 1961 | | pagina 4