Zakenman VERF-GLAS SOLEX-oto 40°/o GLASSLIJPERIJ ZIMMERMAN ZOON Meubels Vebotex JONGENS Dat was weer een goed idee... Nog steeds opstand in Bretagne SCHERPENZEEL 1 SKOOfl Een sprong van 15000 meter dwars door een onweersbui Week-Ends, Vakantie? ,Renswoude' G. J. HIENSCH Voor i W. REBERGEN AUTO-MONTEUR MONTEUR Met adverteren 2.15 ha ROGGE KIJK UIT! Mnl. werknemers TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 7 JULI 1961 No 54 Men gelooft niet in het plan Debré „wu strijden door voor de landbouw en Bretagne; het plan Debré biedt ons geen enkele zekerheid". Dit zijn de hartekreten van de Bretonse opstandelingenleider Jean Renoir. „Het plan Debré kan niets aan onze houding veranderen en daarom strtjden wü door, tot ons zekerheid geboden wordt". II H.ENGLEBERT O. 11 SERVICE STATION J. LOURENS VEENENDAAL „FANTASTISCH" zult u zeggen s. J. VAN WIJK H. G. VAN DOORN N.V. werden de grootste zaken gebouwd, met niet adverteren de beste vergeten. BANKSTEL 580,— BANKSTEL 630,— KUBUS BANKSTEL (modern) 725,— PTT ^o; GASTGEZINNEN POSTINTERNAAT VOOR VERZEKERINGEN OP ELK GEBIED TE KOOP (bij inschrijving) Indien men een radio en T.V. koopt, Damesmode-ateliers „SPECIAAL" Douwe Egberts VASTBESLOTEN TE WINNEN De 40-jarige aanvoerder van de beto gingen in Bretagne, is van beroep land bouwer in Bretagne. Vroeger was hij on derwijzer. Hij is nu een warm voorvechter van de belangen van hen, die de land bouw bedrijven. Behalve pachter is hij algemeen natio naal secretaris en departementaal voor zitter van de Bond van pachters en land arbeiders. Volgens zijn vrouw is hij ook nog een ideale echtgenoot en een goed vader voor zijn beide kinderen. Het gezinnetje leefde vredig op hun af gelegen hoeve, totdat de gemoederen van de landbouwers verhit werden door het ge voel, dat de regering een loopje met hun wilde nemen. Met Gouvernec enLéon werd hij één van de belangrijkste aanvoerders van de manifestaties. Wij vroegen hem: „Waarom vecht u door, terwijl de regering heeft bekend ge maakt, de nodige maatregelen te zullen treffen ten behoeve van de landbouw? Probeert u op deze wijze Léon en Gouver nec vrij te krijgen?" De kalme, beheerste Renoir antwoordde hierop bedachtzaam: „Niet in de eerste plaats, maar wij geloven niet in het plan Debré. Er is tot nu toe niets veranderd. In onzekere bewoordingen doet de rege ring haar toezeggingen. Wij voelen ons ernstig bedreigd. De grondbezitters kun nen ons op elk willekeurig moment en zonder vorm van proces op straat gooien. Prijs voor Gloria Op het te Leerdam gehouden tweedaags zangconcours behaalde de Chr. gemengde zangvereniging Soli deo Gloria in de af deling Uitmuntendheid het hoogste aan tal punten nl. 37 plus de directeursprijs. De leiding was in handen van dirigent Joh. Weegen. Geslaagd Voor het eindexamen HBSa aan het Chr. Lyceum te Veenendaal slaagden onze plaatsgenoten W. Schimmel, A. Stuiven- berg en C. van Bruchem. Postduivennieuws „De Luchtpost" nam deel aan een wedvlucht vanaf Corbeil. In concours waren 77 duiven. Zij werden gelost om 5.00 uur en de eerste duif arriveerde om 12.06.46 uur te Scherpenzeel. De uit slagen waren: G. Boshuizen 1, 12; P. Wagensveld 2; J. van Oostrum 3, 11, 13; C. v. d. Wetering 4, 7; Vink-Stutvoet 5; W. Wagensveld 6, 14; W. van Ede 8; P. ter Burg 9; C. Gijsbertsen 10, 15. Gevestigd Mevr. M. Dijkstra-Willems heeft in Scherpenzeel een praktijk geopend als medisch gediplomeerd voetspecialiste en massage. Marktberichten EIEREN Aanvoer 1.000.000 stuks. Prijs kippeeieren 12,1512,40; henneeieren 8,0012,00. Allen per 100 stuks. Handel traag. BIGGEN Aanvoer 190 stuks. Prijs 6078 per stuk. Handel vlug. M II Rijdt veel. Eist snelheid, karakter, represen tatief uiterlijk. Vindt in SKODA: top op 125 bij 100 km. kruissnelheid, sportieve lijn, degelijke afwerking. Betrouwbare wagen met prettig comfort. Prijst de verwarming bij kou, de koeling bij hitte. Rekent 1 op 13 in de praktijk zuinig. W. Tip voor zakenman die SKODA wil zien: morgen bij Uw dealer een wagen voor proefrit gereed. GOED UIT MET compleet met verwar ming, rolhoes, slaapban ken, enz. f 5495.— e uitstekende onderdelen- voorziening e meer dan 60 dealers in Nederland Theresiastraat 145, Den Haag Tel 070-723903* DEALER: STRAATMAN, Wageningen Vergersweg 42, tel. 3492 M Wij zijn daarom vastbesloten door te strij den, tot aan deze willekeur paal en perk wordt gesteld." GEEN VASTE PLANNEN „De regering tracht ons zand in de ogen te strooien. De beloften worden op de lan ge baan geschoven. Men spreekt van „waarschijnlijk" en „misschien" en daar kunnen we geen genoegen mee nemen", zegt Bretagne. Dit is het probleem, waar alles om draait. De bewoners van Bretagne staan bekend als slechte Fransen. De slechtste Breton- nen zijn echter de meest taaie en harde soldaten. „Wij hebben hen nodig, om voor de gezamenlijke belangen te strijden", zegt Renoir. „Het regeringsplan, dat door Debré, Armand en Rueff is voorgesteld, staat volkomen op losse schroeven. Het kan zelfs zonder enig wettig of geldig mo tief weer te niet gedaan worden. Daardoor geeft het ons geen enkele reden om de strijd te staken. De regering biedt ons slechts onzekerheid." Overigens meent de vastberaden strij der, dat zijn kameraden Gouvernec en Lé on niet eens zouden willen, dat de strijd om hunnentwille werd voortgezet. Voor de landbouw en Bretonse wordt gestreden en zoals het nu lijkt, zullen de pachters en landarbeiders niet eerder rus ten, voordat het woordje „waarschijnlijk" in het plan Debré heeft plaats gemaakt voor een krachtig en onmiskenbaar „ze ker". Hoed u voor onbezonnen zonnen Wanneer u een van de velen bent die zich deze zomer blootstellen aan de huidverbrandende zonnestralen, wees dan voorzichtig! Elk zomers weekeinde offeren ontelbare duizenden te water en te land ontbloot van kleding en in zicht hun huid aan de zonnegod, hopend dat ze 's maandagsmorgens er zullen uitzien alsof ze zo van de Cöte d'Azur terugkomen. De door de zon gelooide huid is droog leerachtig en rimpelig, dat zijn de symptomen van verbrandingen in de bloedvaten van de bovenste huidlagen en in de daaronder liggende bindweef sels. De schade kan nog ernstiger zijn: het staat vast dat zonnestraling een factor kan zijn bij het ontstaan van huidkanker, zo waarschuwt Het Beste uit Reader's Digest. Het artikel in dit maandblad wil niet suggereren dat de stranden voor zon- aanbidders gesloten moeten worden, maar het geeft algemene richtlijnen om veel narigheid te voorkomen. „Hoeveel zon is teveel zon". De beste bescher ming is, naast het gebruik van olieën, het benutten van uw eigen verstand. Voer het zonnebaden geleidelijk op. Als voorbeeld: de eerste dag 20 minuten, de tweede dag 10 minuten langer, dus een halfuur enz. U dient de eenvoudige waarheid betreffende het verbrandings gevaar te kennen: de zonnestraling is het felst in de twee uur voor en na het middaguur, ook bij bewolkte hemel, en zelfs bij nevelig weer kunt u verbran den. Een strandparasol beschermt u niet onder alle omstandigheden tegen een zonnesteek. Droog zand kan ongeveer 17 °/o, het water ongeveer van 10 tot 100 °/o van de gevaarlijke straling te rugkaatsen, sneeuw reflecteert soms wel 85 De beste bescherming van alles is het gebruik van uw gezond verstand. Sta er bij stil dat indien uw huid niet ver zorgd is tegen zonnebrand, de ouder dom op het gelaat u eerder te pakken krijgt. Een man sprong vanaf een hoogte van 15 km naar de aarde, kwam door het cen trum van de onweersbui en overleefde het. Het adembenemende relaas van wat „de langdurigste en meest fantastische pa rachutesprong uit de geschiedenis" ge noemd is, wordt in Het Beste uit Reader's Digest verteld door Luitenant-Kolonel William H. Rankin, de marine-vlieger die de enorme val overleefde. Het was even voor zes uur in de middag van de 26ste juli 1959 toen de marine-vlie ger met Luitenant Herbert Nolan een rou- tinevlucht op grote hoogte uitvoerde, elk gezeten in een F8U Crusander-straaljager. Ze vlogen Mach 0,82/(82/100 van de ge luidssnelheid) en ogenschijnlijk was alles in orde. Plotseling floepte het rode brandsig- naal aan. Overste Rankin wist dat er nog maar enkele seconden waren om de toe stand te overzien en een besluit te nemen, want het rode licht betekende in feite: Geen tijd verspillen, schietstoel gebruiken. Werktuigelijk nam de vlieger gas weg en riep zijn metgezel op: „Tijger twee, hier is Tijger een. Ik heb motorstoring. Misschien moet ik het toestel verlaten." Luitenant Nolan antwoordde onmiddellijk: „Roger (begrepen), Tijger een, waarschuw me als het zover is." Dat was de laatste keer dat de Overste verbinding had. De motor was vastgelopen. Zonder mo tor kon de Overste niet naar een lager, veiliger niveau duiken om het toestel te verlaten, daar alle kans aanwezig was dat het toestel door snelheidsverlies in eer vrille zou geraken. Hij moest springen, maar zover hem be kend was, had nog nooit iemand zich op deze hoogte uit zijn toestel laten schieten, bij welke snelheid ook, supersonisch of subsonisch, met of zonder drukpak of eni ge beschermende kleding. De Overste droeg een zomervlieguitrusting. De tem peratuur buiten was 57 graden onder nul. Bevriezing wachtte hem buiten en bene den hem hingen donkere, dichte, golvende onweerswolken. Elke vlieger leert dat hij de onweers buien uit de weg moet gaan. En als een onweer al zo gevaarlijk is voor een toestel in de vlucht, wat had een vallend mens dan voor kans? De overste had geen keus, trok aan de schietstoelhendels en werd met een dreunend geweld tegen de lucht stroom opgeworpen. De koude van de lucht, waar de vlieger met een snelheid van 800 kilometer per uur doorheen werd geslingerd, was gruwelijk. Tegelijkertijd voelde de Overste de bijna onduldbare pijn welke veroorzaakt werd door decom pressie. De ogen werden bijna uit hun kassen gerukt, de oren schenen te barsten, de buik was opgezwollen alsof hij in het laatste stadium van zwangerschap ver keerde. Felle kleuren wentelden rond te gen een paarsachtige lege ruimte, de zon schoot om hem heen in een vage streep van roodachtig oranje. De Overste Rankin maakte een duize lingwekkende vrije val en wist dat pas op 3000 meter zijn parachute automatisch zou opengaan. Hij viel met eensnelheid van 3000 meter per minuut en naderde de on heilspellende donkere onweerswolken. De wind had woeste bondgenoten. De eerste Vrouwen moeten zich niet van de domme houden Het is Uw plicht, o vrouw-, U rustig te houden en binnen te blijven", zei Aeschylus in de vijfde eeuw voor Christus. „Een vrouw moet zich rustig in alle onderdanigheid laten onderrich ten.-, zei Paulus. Van het moment af dat vrouwen oud genoeg zijn om over liefde te denken, wordt hun, volgens Het Beste uit Rea der's Digest, voorgehouden: mannen kunnen een verstandige vrouw niet uitstaan. Mannen kunnen er niet te gen dat een vrouw hen tegenspreekt. Nu de vrouw de man op vele van zijn eigen gebieden uitdaagt, wordt de strijd heviger dan ooit. Als de gemiddelde man een intelligente vrouw ontmoet die zich zijn gelijke voelt, ligt het voor de hand dat de stukken er af vliegen. Maar is dat een reden waarom zij zich als een klein meisje moet gedra gen? Kunnen de mannen zich alleen staande houden als de vrouwen maar op alles „ja" zeggen. Dat hoeft niet. Iedereen groeit door de uitdagingen waartegen men opgewassen blijkt, en de vrouw kan manieren vinden om de man uit te dagen, zó dat ze er allebei zijde bij spinnen. Vrouwen, zo conclu deert het blad, doen er echt niet ver standig aan zich tegenover mannen minder intelligent voor te doen dan ze zijn. donderslag kwam als een oorverdovende ontploffing, die alle botten in zijn lijf deed trillen. Hij hoorde de donder niet, hij voelde hem. Werkelijk een bijna onver- dragelijke lichamelijke gewaarwording. Had hij zijn nauwsluitende helm niet op gehad, dan waren zijn trommelvliezen wellicht gesprongen door de donderslagen. Overal om hem heen waren de bliksem stralen. Van zo dichtbij zag de bliksem eruit als een enorme, blauwachtige, meters brede straal. Het regende zo hard, dat hij dacht te zullen verdrinken. Tenslotte voelde de Overste dat de lucht minder ge voelig werd. Toen hij eindelijk uit de wol ken tevoorschijn schoot, zag hij de groene aarde onder zich. „En nu je verstand bij elkaar houden", dacht de Overste. „Zorg dat je na dit alles niet verongelukt door dat je verkeerd terecht komt". Met een vaart van 60 a 70 kilometer per uur schoot de gesprongen vlieger af op de hoge, spit se boomtoppen van een dicht dennenbos. Hij sloot de ogen, sloeg de benen over elkaar en trok de knieën op. Een geweldi ge ruk, de parachute was vastgeraakt in de boomtoppen. De Overste zwaaide ver door als een grote slinger en sloeg toen terug tegen de stam van een boom en bleef versuft op de grond liggen. „Blijf nu hier niet liggen", dacht hij. „Je hebt medische hulp nodig en gauw ook. Voor uit!" Met een kapmes baande de Overste zich een weg door het struikgewas naar een maisakker. Over de maiskolven heen waren de lichten van voorbijrijdende au to's te zien. Een weg! Nu eens rennend, dan weer strompelend ging de uiterst ver zwakte vlieger op de weg af. Een wagen stopte en nam hem mee. Twee weken lang is Luitenant-Kolonel William H. Rankin verpleegd in het Ma rine Hospitaal. Voortdurend geobserveerd door een legertje van artsen, orthopedis ten, chirurgen, hartspecialisten, keel-, neus-, oor- en oogspecialisten. De medici waren stomverbaasd dat een man dit alles had overleefd, zonder noemenswaardige stoornissen over te houden. De Overste had hen tevens geholpen aan een uiterst gedetailleerd rapport van zijn bevindingen tijdens de sprong, welke zeer goed nieuws bevatte voor de stratosfeervliegers, nl.: de compressie op zeer grote hoogte kunnen de vliegers overleven. De kaasexport naar België In het rapport van de Landbouwattaché over „De Belgische kaasmarkt", gepubli ceerd in „Landbouwwereldnieuws" van 20 mei 1961 blijkt naar de mening van Mi nister Marijnen niet, dat de Nederlandse kaasproducenten onvoldoende de markt in het buitenland volgen. Het rapport geeft zijns inziens een aanwijzing over de moei lijke positie, waarin de naar België ex porterende handel is geraakt en nog ver der dreigt te geraken. Als oorzaak hiervan moeten ten dele de concurrentieverhoudin gen op de Belgische markt worden aange merkt. Dit deelt de Minister van Land bouw en Visserij mede naar aanleiding van door de heer Elfferich, lid der Eerste Kamer, gestelde vragen. De Minister heeft het onderhavige rap port toegezonden aan het Produktschap voor Zuivel, met het verzoek hem even tuele opmerkingen over het rapport en de daarin vervatte suggesties mede te delen. Als de reacties van het Produktschap hiertoe aanleiding geven is de Minister uiteraard bereid met het Produktschap in overleg te treden over de vraag, in hoe verre verdere afbrokkeling van de Neder landse kaasexport naar België kan worden voorkomen. Minister Marijnen is overigens van me ning, dat Nederland ook hier wegen zal moeten zoeken, bij veranderde marktsitua tie in het importland te kunnen blijven concurreren. Oplossing nr. 77 Horizontaal: 1 hand, 4 lakei, 8 daar, 11 rob, 13 arm, 14 rog, 15 R.O., 17 urn, 19 wen, 20 ed, 21 tor, 23 Eerbeek, 26 die, 27 tiende, 29 Dieren, 32 alt, 33 nee, 35 sol, 37 Ld, 39 Sam, 41 Ate, 42 do, 43 loop, 44 immer, 45 riem, 46 er, 47 Ems, 49 Epe, 51 Ne, 52 Dee, 53 Ina, 55 ant, 57 Putten, 59 Balder, 62 ros, 63 een zaam, 65 nop, 67 os, 68 ben, 69 kei, 71 To, 72 kan, 73 fat, 75 neg, 77 daar, 78 manie, 79 taal. Verticaal: 1 hart, 2 nr. 3 Dou, 5 Aa, 6 krab, 7 Em, 8 Don, 9 Ag, 10 rode, 12 Brenta, 14 rekest, 16 oot, 18 Ned., 19 wei, 20 ein, 22 Ria, 24 ren, 25 Ede, 26 del 28 Elspeet, 30 roerend, 31 alles, 34 Em- men, 36 romer, 38 dor, 40 mis, 41, are, 42 den, 48 meteen, 50 palmen, 52 dus, 53 Inn, 54 aba, 56 ten, 57 pos, 58 een, 60 aak, 61 rot, 62 rood, 64 Zaan, 66 poel, 68 bar, 70 iet, 72 ka, 73 fa, 74 Ti, 76 ga. Voor dergelijke uitstapjes kunt U het voordelig ste een Volkswagen huren. Keuze uit: V.W. de LUXE 1960-'61 (12 ct. per km z. benz.)- V.W. SAMBA BUSJE V.W. BESTELWAGEN Onze wagens zijn All Risk verzekerd en voor zien van papieren voor het buitenland. Dorpsstraat 112 - Renswoude, Telefoon 08387-254. Depót Veenendaal: J. P. C. Leinweberstraat 39 - Telefoon 3529. DAGELIJKS BESPARING op straomgebruik met het triomferende koelkastmeik Frimatic 0 Gepatenteerd koeUyïteem 0 Neemt weinig plaatsruimte in Aantrekkelijke prijzen door produktie van 1000 stuks p. dag Ook In zwart en kleuren verfcrfgbaer bfi Zandstraat 111 Telefoon 2678 Markt 17 Telefoon 3486 TELEFOON 2261 HANLfcl. SVkkENIGING - TELEFOON 2261 SANDBRINKSTRAAT 1 VEENENDAAL Patrimoniumlaan 65 - Tel'3261 Veenendaal En veranderingen GI^.TIS als u de heeft bereden. U kunt nu wegrijden zonder trap pen door de vol-otomatische koppeling voor de prijs van 395,Komt u eens kijken bij Pr. Bernhardlaan 158, Veenendaal, Telefoon 3029 Gevraagd zo spoedig mogelijk een: en een met kennis van tractoren en landbouwwerktuigen. Prettige werkkring, loon volgens werkklassificatie. INGEN (Bet.) - Telefoon 03443-430 Deense stijl, houten armleggers gestoffeerd met zuiver wollen crimmer. (Diverse kleuren). Kuipmodel, iets heel aparts. Polyester kuip, teak armleggers gestoffeerd met zuiver wollen crim mer. Kleur: Blauw-Grijs. Geheel op Pirellie schuimrubber gestoffeerd. Zeer stijlvol. WU gaan ook regelmatig naar „Meubel toonzaal Amsterdam" en „Centrale toon- kamer Rotterdam". U hebt dan een keus uit: 200 Bankstellen en 200 Eetkamers; 100 Slaapkamers. Dit kost u niets en het ver plicht u tot niets. veboteH Kerkewijk 37 - VEENENDAAL - Telefoon 2730 van 16 jaar af met LO of MULO, die in aanmerking willen komen voor een goede betrekking bij het Districtspostkantoor te Rotterdam, kunnen bij aanneming worden opgenomen in van dezelfde gezindte als waartoe zij zelf behoren. Deze gastgezinnen (geen beroepspensions) worden aan bevolen door de jeugdorganisaties, die zich voorts ten doel stellen ook in andere opzichten haar goede diensten ten bate van de jongens te verlenen. Jongens van 16 en 17 jaar kunnen ook op gunstige voor waarden worden gehuisvest in het onder leiding van de dienst staande De jongens vinden hier een prettig en vertrouwd tehuis, hulp bij de studie en diverse recreatiemogelijkheden. Het weekend brengen zij bij hun ouders door. Aan belangstellenden wordt op aanvraag gaarne een folder met bijzonderheden toegezonden. Inlichtingen en aanmeldingen bij de afd. Personeelszaken van het Postdistrict Rotterdam, Delftseplein 31, Rotterdam-4. Kerkewijk 110 - Telefoon 0 8385-2252 Veenendaal. staande aan de Eindseweg te Overberg (tegenover R. Henken). -H- De inschrijvingen zullen worden geopend op dinsdag 11 juli 1961, des morgens te 11 uur en kunnen tot dat moment worden ingeleverd bij de directeur van „Kamp Overberg" te Overberg. BIJ FA. G. VAN HOEFLAKEN EN ZN. Pr. Bernhardt. 72 Telefoon 2398 (100°/o service). Modern ingerichte reparatie werkplaats. Gedi plomeerd voor radio en T.V. Erkend Philips ra dio en T.V.-service. Hebt U er wat aan? Repara tie in één dag gereed en geen vrachtkosten! Ook voor stofzuigers en wasmachines Uw adres! Tuinstraat 10 - Veenendaal VRAAGT ENKELE voor de afdelingen magazijn, expeditie en snij zaal. Pickwick Theezakjes meenemen... dat was weer een van Moeders beroemde goede invallen. Op de handigste manier wordt zo de fijnste thee gezet. Juist bij een picknick speelt de verkwikking, die thee kan brengen, zo'n grote rol. Daarom hebben zoveel picknick-enthousiastelingen op het juiste moment Pickwick Theezakjes bij de hand, Pickwick Thee, kernachtig van smaak, rijk van geur, royaal van afschenk.' Dit zijn de voordelen Q Geen theebladeren in de theepot o£ in de kopjes. Geen theezeefje meer nodig. O Het theezakje blijft boven in de theepot drijven, waar het water het heetst is. Daardoor trekt de thee beter af. O Ieder zakje bevat 'n precies afge paste hoeveelheid, U heeft steeds thee van dezelfde sterkte. De fijne geur van Pickwick Thee blijft het beste beschermd als U de theezakjes in een trommeltje bewaart. Ct per doosje van 20 stuks TZi9

De Vallei | 1961 | | pagina 3