ZOMER PRI]ZEN 1 i <~0an cler 79 79 49 109 ZIG ZAG Setter Set Bij Interessante DIJKSTRA Rechtuyt Zelfbediening Uw ingebouwde succes-mechanisme Een vakantiereis door België (III) Gerokte badpakken altijd sie rlijk OOSTENDE „De koningin der badplaatsen" PFAFF NAAIMACHINEHUIS Droom-Burgemeester FA. L. HEY De barometer zegt: een regenjas van Nu Koelkastentijd 70 liter vanaf 298,— T. HASSELAAR ©oor ieder doe do juiste Dcc /^ZIMMERMAN •jf Zomertijd Vruchtentijd Hier zijn de bewijzen voor kwaliteit lage prijzenl VERSE ROOMBOTER 250 gram TOMATEN EIGENHEIMERS een puike aardappel, 2 kg. En elke dag kunt u profiteren van ons KASSA-KOOPJE! Grote fles FRAMBESSO van Siebrand, heerlijke zomerwijn van 2,45 nu voor 't ls goed 't is van Hoewel oneindig gecompliceerder, lyken het onderbewustzijn en het zenuw stelsel van de mens verrassend veel op dat door mensenhanden gewrochte wonder, het elektronische brein. Hun werking berust op dezelfde algemene beginselen, en dit feit verschaft ons een sleutel tot zelfverbetering, geluk en succes. Een bekend plastisch chirurg, Maxwell Maltz, heeft deze ontdekking met uitstekend resultaat in zijn praktijk toegepast, aldus vertelt het juli-num- mer van Het Beste uit Reader's Digest. Ieder van ons heeft van zichzelf een bepaalde voorstelling die zijn gedrag en zijn kijk op het leven goeddeels beheerst. Om het leven redelijk bevredigend te vinden moet U een voorstelling van Uzelf hebben, waarmee U kunt leven. U moet een „ik" hebben dat U aanstaat, waarop U kunt vertrouwen en waarin U kunt geloven. Kunt U trots zijn op dit „ik"-beeld, dan bent U vol zelfver trouwen. U kunt ongedwongen Uzelf zijn, ook naar buiten. U functioneert op Uw best. Wanneer U zich schaamt over Uw ik-beeld, probeert U dat beeld te verbergen in plaats van te uiten. Uw creatieve expressie is geblokkeerd. U wordt vijandig en moeilijk in de omgang. Velen wenden zich tot de plastische chi rurg om gebreken en ontsieringen te laten corrigeren. Het is wonderbaarlijk op te merken hoe een mens, nadat hij een ope ratie ondergaan heeft een volkomen her boren persoonlijkheid is geworden. Be vrijd van hun misvormingen worden schu we, teruggetrokken mensen stoutmoedig en dapper. Een „achterlijke" jongen werd een pientere, levendige knaap, nadat de plastische chirurg zijn te grote oren had gecorrigeerd die hem tot het mikpunt van voortdurende spot hadden gemaakt, zo vertelt Maxwell Maltz in zijn boek, waar van Het Beste uit Reader's Digest een uit voerige samenvatting publiceert. Daarentegen zijn er ook mensen die zich laten behandelen om gebreken of ontsie ringen te laten corrigeren die alleen in hun verbeelding bestaan. Hun onvolko menheden zijn zo gering, dat geen chirurg met verantwoordelijkheidsbesef er ook maar aan zou denken hen te opereren. Niettemin gedragen zij zich alsof zij mis maakt zijn. Ze voelen evenveel schaamte, ontwikkelen dezelfde angsten en onzeker heden. Hoewel hun „gebreken" eerder geestelijk en emotioneel zijn dan licha melijk, werken ze even ondermijnend. Hun moest de weg gewezen worden hoe ze een geestelijk nieuw gezicht konden krijgen, hoe ze emotionele smetten moes ten verweideren en hun geesteshouding veranderen. Psychologen hebben eens een interessante proef genomen met 45 oor logsveteranen, die als zenuwpatiënten in een ziekenhuis waren opgenomen. Eerst kregen de patiënten de gebruikelijke per soonlijkheidstest. De test werd herhaald, maar nu verzocht men hen de vragen zó te beantwoorden als ze zouden doen indien ze „uiterlijk typisch evenwichtige mensen" waren. Driekwart van de ondervraagden deed het nu beter. In sommige gevallen waren de verbeteringen zelfs opzienba rend. De psychologen rapporteerden dat die patiënten die zich het best met gezon de mensen konden vereenzelvigen, hun verblijf in het ziekenhuis wisten te be korten. Wij leven in de eeuw van de spannin gen. Slapenloosheid, gepieker, maagkwa len worden als een onvermijdelijk deel van het moderne leven aanvaard. Onze fouten, vergissingen, mislukkingen en soms zelfs onze vernederingen zijn nood zakelijke levenslessen. Zij zijn echter be doeld als middel om een doel te bereiken en geen doel op zichzelf. Hebben ze hun dienst gedaan dan moeten wij ze verge ten. Als wij ons bewust met gemaakte fouten blijven bezighouden of ons schul dig voelen en er niet van los weten te ko men, zullen de dwalingen en mislukkingen bewust in de verbeelding en het geheugen worden vastgehouden. Als U zonder ogenschijnlijk verder te komen, met een probleem hebt geworsteld, probeer dan het uit Uw hoofd te zetten stel een beslissing ui^tot U de kans hebt gehad er een nachtje over te slapen. Laat het bezinken en de volgende morgen vindt U zonder veel moeite de oplossing van het probleem. Uw onderwustzijn loopt niet weg; het werkt voor U terwijl U slaapt. Een belangrijke oorzaak van verwarring, nervositeit en teleurstelling schuilt in de absurde gewoonte om veel dingen tegelijk te willen doen. U kunt echter maar één ding tegelijk doen. Zelfs een elektronische rekenmachine en daarmee is Uw inge bouwd succes-mechanisme te vergelijken moet van vorige problemen worden „gezuiverd" eer men haar een nieuw pro bleem kan voorleggen. Gebeurt dat niet, dan zullen stukken van het oude probleem aldus de deskundige schrijver in Het Bes te uit Reader's Digest. Iedereen houdt van een baby niet om wat een baby kan of weet of heeft, maar gewoon omdat hij is wat hij is. De baby is eerlijk in zijn ge moedsbewegingen en maakt van zijn hart geen moordkuil. Hij vertegenwoordigt de meest volstrekte bevestiging van de psy chologische stelregel: „Wees Uzelf". Wij zouden ons van een zware last van zorgen kunnen ontdoen als wij maar de simpele waarheid konden erkennen dat onze Schepper meer dan voldoende moge lijkheden voor een geslaagd leven in ons heeft gelegd, in welke eeuw ook, door ons met een ingebouwd succes-mechanisme uit te rusten. Onze fout is dat wij dit automa tisch mechanisme negeren en al onze pro blemen verstandelijk dat wil zeggen met onze grote hersenen proberen op te lossen. De grote hersenen zijn te verge lijken met de programmeur bij een elek tronische rekenmachine. Maar evenmin als die programmeur zelf het werk van de machine kan doen, kunnen de grote hersenen zelfstandig scheppend werk ver richten. Ontkoppel Uw verstandelijk den ken en praktische machineriën en laat Uw ingebouwd succes-mechanisme vrij lopen. U zult er baat bij vinden. Grenzend aan de zee, tussen Frankrijk en Nederland, een uurtje van Brussel, is Vlaanderen met haar 1400 hotels bij uitstek een toeristische provincie. Over een kustlengte van zestig kilometer: een overvloedige reeks badplaatsen en havens, kleine rustige hoekjes en volkrijke steden, familie-badplaatsen en ook snobistische. U heeft Brugge en haar reien gezien. Zoek thans de Noordzee op die eens haar rijkdom betekende. Haar grondgebied strekt zich nog ver uit het 15 km lange zee kanaal dat de oude stad verbindt met haar uitkijk op de oceaan: Zeebrugge. ELEKTR. IN KOFFER COMPL. I 498.- Kerkewljk 9 - Veenendaal Tel. 0.8385-3043 of de oude situatie op de nieuwe toestand overgaan. Bevrijd U van deze druk. Wan neer het U te machtig wordt, vergelijk Uw hoedanigheden dan met die van een baby, In de omvangrijke collecties katoenen bad- en strandpakken van Nederlandse makelij, vieren de modellen met rokjes hoogtij. Ze zijn alleraardigst en sierlijk en hebben een heel apart typisch vrouwelijk cachet. Voor degenen die over meer dan één strandkostuum willen beschikken is het beslist aanbevelenswaardig er een gerokt modelletje bij te nemen. Zeebrugge fs een groot dorp, dat, of schoon betrekkelijk jong, toch reeds op een glorierijke geschiedenis kan terugblik ken, nl. op deze van de „Vindictive", waaraan bij de ingang van de havendam een zeer modern monument, dat het door de Duitsers in 19401945 vernielde ge denkteken vervangt, herinnert. De grote attractie van Zeebrugge is van zelfsprekend haar machtige, lange haven- dam, welke Leopold II deed bouwen. Deze sikkelvormige zeedam strekt zich over een lengte van twee en een halve km in zee uit en beschermt de rede bij de ingang van het zeekanaal. Zijn 50 meter brede oppervlakte omvat een weg, een spoor weg, een havenstation, loodsen, bunker tanks en kranen om de grote schepen die er kunnen aanleggen te bedienen. U kunt dit schouwspel gadeslaan van op de hoge muur die de havendam beschermt tegen de felle wind en de hoge zee uit het wes ten; een aangenaam wandelpad dat naar de vuurtoren loopt stelt U hiertoe in de gelegenheid. Het is de klassieke wandel burg van de zomergasten der naburige badplaatsen die de deining en de beweging op de rede willen zien, de hengelsport be oefenen of bij zwaar weer er een spelletje van maken het stuifwater van de enorme golven te ontwijken die met volle kracht tegen de betonnen muur aanzwepen. Het aantrekkelijke van Zeebrugge be paalt zich echter niet bij de havendam. Neem ook, op het uur dat de garnalen- vissers en de treilers binnenvaren, een kijkje in het kleurige leven aan de kaden der visserhaven en der vismijn, een at tractie die de moeite loont. Aan de zijde het Visserskruis bij de toegang tot het zeekanaal, wiens andere oever in beslag is genomen door de installatie der ferry boats, strekt zich een jachthaven uit met clubhuis. Zeebrugge bezit een interessant muse um, dat gewijd is aan de wakenfeiten der haven gedurende beide wereldoorlogen. Om te eindigen zij nog vermeld dat een lange strandboulevard en een heerlijk strand van fijn zand zich uitstrekken tot de keten der duinen en verder in de rich ting van Blankenberge. DE BADPLAATSEN AAN DE OOSTKUST Ten oosten van Zeebrugge monden twee kanalen in zee uit: het afleidingskanaal van de Leie, wemelend van paling en het Leopoldskanaal dat, in het hart van het binnenland, op bepaalde punten een para dijs is voor de hengelaars. Verder ligt Heist. De vissers van Heist waren eertijds vermaard en tevens schil derachtig om te zien. Sinds hun zeilschui- ten, die 's avonds op de zandplaat werden getrokken, vervangen zijn door gemotori seerde garnalenscheepjes verhuisde het centrum van de visvangst naar Zeebrugge. Desniettemin heeft het stadje zijn volks karakter behouden: zijn traditionele zee wijding op 15 augustus, zijn vermaarde „Klakkertjes" en andere kleurige groepen, zijn bloemencorso, enz. Het oude dorp be hield zijn charme. Van op de hoge strand boulevard met zijn hotels en villa's over zien wij de uitgestrektheid van het pol dergebied doorsneden van sloten, het blon- Knokke is reeds een stad, aan de as van uitbreiding en het bij Knokke behorend Albert-Plage zich uit. het perspectief ener mooie laan waar zich luxe-zaken en de hotels hebben gevestigd. Haar oostelijke uitbreiding behoort tot de zwierigste en drukst bezochte badplaatsen aan de Belgische kust en dit zelfs ook in de winter. Haar lanen door de met tuinen omringde villawijken noden ons tot ver rukkelijke wandelingen. Een der mooiste voert U door sparrenbossen welke aan de polders grenzen. Alle takken van sport kunnen hier worden beoefend met inbe grip van de vliegsport, vermits een vlieg veld zich op enkele minuten van de stad uitstrekt aan de rand van het Zwin, wiens verzanding de ondergang van Brugge ver oorzaakte. De oude zeearm is thans een enorme schorre van 125 hectaren, welke ieder jaar meerdere malen door de zee werd overstroomd, waardoor een zeer merkwaardige plantengroei hier tot bloei kwam. Het Zwin is ook een nationaal or nithologisch natuurreservaat. U kunt hier alle zeldzame vogels zien die er leven, in volières, welke geinstalleerd zijn in de voormalige koninklijke villa, verscholen in het hart van een bebost park. Van op de zeven km lange strandboule vard waaraan het casinokursaal zich ver heft met zijn speelzalen, reikt Uw blik in noordelijke richting tot de eerste ei landen van Zeeland aan de Scheldemon- ding. Wie te Knokke-Het Zoute verblijft, maakt allicht een uitstapje naar Holland of zeker naar Sluis dat door een mooi kanaal rechtstreeks met Brugge is ver bonden. Vergeet niet bij het station van Knokke-Dorp de gerangschikte toren, een overblijfsel van de oude gotische kerk, in ogenschouw te nemen. „DE KONINGIN DER BADPLAATSEN" Wij waren bijna over de grens geraakt, terwijl er nog zoveel plaatsen in de rich ting van Frankrijk zijn te verkennen. Aan de andere kant van Zeebrugge, dat wij als uitgangspunt namen, ligt Blanken- berge. Een kleine stad met een vissers haven, een uitgestrekt strand, een mooie wandelpier, een twee en een halve km lange strandboulevard en alle genoegens van een badplaats die opgang maakt. Twee merkwaardige gebouwen zijn hier: de gotische St-Antoniuskerk, gerestau reerd in 1613-1625 en het oud bakstenen stadhuis uit 1532. Wij verlaten Blankenberge langs de Graaf Jansdijk, in 12&2 door Jan van Na men aangelegd om de dorpen tegen de zee te beschermen. Deze weg leidt naar Wenduine, dat meer een familiebadplaats is waar het 31 m hoge duin, de Spioenkop een heerlijk panorama biedt. De merk waardige kerk behield nog overblijfselen uit de 13e en 14e eeuw. En verder: Den Haan, een lieflijke bad plaats met villa's, verspreid in de brede beboste duinen, die gelegenheid bieden tot het maken van oneindig vele wande lingen. Oostende is ook een kuuroord. Haar Foto 123: Een katoen-satijnen recht gesneden badpak met schootje en ronde halslijn (links) en een bijbehorende zeer gedistingeerde combinatie mogelijkheid met blouse, rok of short. (Modellen Tricotbest). Foto 122: Een enigszins romantisch aandoend schouderloos strandpakje met klokkende rok. Het is gemaakt uit een gladde poplin in vele maten. (Model Clarissa van Tricotbest). Foto 126: Een recht model, waarin de liggende banen van het voorpand contrasteren met de staande banen opzij. (Model Alma van Tricotbest). de strand met de door de hengelaars zo gewaardeerde golfbrekers en reikt onze blik tevens tot Brugge. Een mooi park met duinen, boschages en kronkelende pa den strekt zich langs de zeedijk uit tussen Heist en Duinbergen. Deze badplaats is nog op het grondgebied van Heist gelegen, doch zeer verschillend met deze laatste. Het is een familie-badplaats, als het wa re bezaaid met villa's en cottages half ver scholen in de beboste duinen. Een wande ling door deze aantrekkelijke omgeving zal U een der bekoorlijkste vakantieoor den aan de Belgische kust doen ontdekken waar U zoals overigens in alle andere bad plaatsen, ook tennis-courts, miniatuurgolf, een openbaar park en strandgenoegens zult aantreffen. Van Duinbergen voert de traditionele wandeling over de dijk tussen 3e duinen naar Knokke, waar hij weer langs de zee loopt. Aan deze weg strekken Duinbergen- En nog verder loopt de weg langs de golflinks van Oostende, door Bredene, een kleine badplaats met mooie duinen. Het Kapelletje van O.L. Vrouw-ter-Duinen is een vermaarde vissersbedevaartplaats met wonderdadig O.L. Vrouwbeeld. De Koninklijke Autobaan voert ons naar Oostende, „de Koningin der Badplaatsen". Vermaarde badplaats, maar tevens ook een grote stad met vissershaven, handels haven en oorlogshaven. De stad Oostende die zoveel geleden heeft van de oorlog '40-'45 heeft van de nood een deugd gemaakt om prachtige moderniseringswerken uit te voeren. De Kursaal, die uit 1875 dateerde, volledig verwoest, werd door een luxueus Casino vervangen met een concertzaal, plaats bie dend voor tweeduizend personen, een grootse speelzaal, enz. De Koninklijke vil la, gebouwd op een hoogte door Leopold II, die er graag verpozing kwam zoeken werd ook geheel wederopgebouwd. 'k Droomde van een Burgemeester, In een echte koets van goud; Zelfs de schutting om zijn wijngaard, Was van palisandcrhoul; Verder had hU heel veel centen En die strooide h(j maar rond; Iedre- burger kreeg z'n portie, 'k Snapte niet hoe het bestond. Ieder jaar bjj de begroting, Was er weer een negatief; Burgemeester greep in 't zakje En de zaak kwam positief; We betaalden geen belasting, Honden, huisvuil, alles vrij; Iedereen was dik tevreden, Ieder leefde vr(| en blij. Ieder paartje dat ging trouwen, Kreeg een eigen huis cadeau; U begrjjpt dat het er storm liep. Elke tiener wou wel zo; Allen gingen minder werken En ontvingen dubbel loon; Vaders beurden duizend gulden, Bij geboorte van een zoon. Alle mensen in de omtrek, Waren vreselijk jaloers; Veense mannen werden Heren, Vroeger vond men ons wat boers; Ook de Dames hadden 't reuze, Werkon was er niet meer bij; Veenendaal was een Monaco, In de Gelderse Vallei. Doch het mooiste moest nog komen, Want er kwam een drieling toen; 'k Holde snel naar onze Hille, Voor het beuren van de poen; d' Ambtenaar in functie toonde, Zich toen wel een beetje schriel; Daar hl) niet meer wou betalen, Dan voor elk een halve mille. Had ik dat nu maar genomen, Dan had ik het niet verbruid; Want opeens schrok ik toen wakker En het mooie lied was uit; Het was wel een droef ontwaken, Na dit veel omvattend feest; Toch moet ik heel vaak nog denken, 't Is een schonen droom geweest. Burgemeester moet niet schrikken, Al verwachten wjj veel goed; „Iedereen een eigen huisje", 't Mag ook minder, als het moet En al blijft er nog belasting, Ook dat vinden wij niet erg; Even goed VAN HARTE WELKOM, BURGEMEESTER HAZENBERG!!! A. DE KLEUVER Rembrandtlaan. WIE ZEI DAT? „De ouderdom sluit geleidelijk de aderen maar verwijdt de geest". (Jacques Robert) MAAT Met het begin van het badseizoen zijn de inspecteurs van politie in Portugal een drukke tijd ingegaan: zij hebben opdracht in de winkels de maat van de te koop zijnde badcostuums te ne men om te controleren of deze aan de bij de wet vastgestelde afmetingen vol doen. Kleine feiten Tot de meest alledaagse menselijke kwalen behoort spierpijn. Een specia liste voor deze aandoeningen, dr. Janet G. Traveil, is door president Kennedy aangesteld als lijfarts van het Witte Huis. Dr. Janet Traveil is de eerste vrouw die deze post bezet. Dr. Traveil heeft met succes duizenden mensen behan deld die aan rugpijnen leden, onder wie de Amerikaanse President. De slimme Japanners Op een politiebureau in Jokohama pakt men dronkaards langs „electro- nische" weg aan. Op de ochtend na een aan Bacchus gewijde avond worden zij genoodzaakt te luisteren naar een band opname van het gebrabbel dat ze ten beste gegeven hadden, nadat ze waren binnengebracht. Hoe nauw het was Toen ik stond te wachten in een che mische wasserij, zag ik een jonge vrouw de winkel binnenkomen in een uitzon derlijk nauwsluitend foedraal-japon- netje. Alle blikken volgden haar terwijl zij naar de toonbank liep „mijn japon is na de behandeling hier, zo verschrik kelijk gekrompen", zei ze verontwaar digd tegen de juffrouw achter de toon bank, „dat ik het gewoon gênant vind om het te dragen". „Het spijt me erg", zei de juffrouw met een blik op het japonnetje, „maar ik kan begrijpen wat u bedoelt!" „Wacht ik zal het u eens laten zien", riep de klant uit, en zij haalde een gebloemd japonnetje uit haar tas tevoorschijn. kies uw nylons bij in nieuwe bella«ltalia] tinten Hoofdstraat 45, Telefoon 2165 Frans Halslaan 26, Telefoon 3044 Thermaepaleis met monumentale ingang, bezit wetenschappelijke kuurinstellingen; een artesische put, 350 m diep, levert het bronwater dat aangewend wordt voor aan doeningen van lever, galblaas en ingewan den. Een andere thermo-minerale bron, borrelt op in het fraaie, acht hectaren groot Leopoldpark, waar ook een fontein door het water van de Bocprivier (350 km ver) wordt gevoed. De stad bezit nog een ander park, dat zich uitstrekt over een oppervlakte van 50 ha, het Maria-Hendri- kapark, het Bois de Boulogne van Oosten de met vijvers, een eilandje, lommerrijke paden en paviljoenen. Bewonder, op de weg naar de haven, het prachtige bloemen-horloge en de mooie St. Pieter en Pauwelkerk in goti sche stijl, waar zich het witmarmeren grafgedenkteken van Maria-Louiza be vindt, eerste Koningin der Belgen, die te Oostende overleed. Twee monumentale bruggen verbinden de stad met de havendokken en niet ver van een hunner verheft zich het gedenk teken, ter herinnering aan de havenver sperring door de Vindictive, die zich te Zeebrugge roemrijk onderscheide. De oesterbanken, de vismijn en het oude fort Napoleon bevinden zich bij de voorhaven. Doch wij moeten terug de kant van de zee uit, kuieren langs de immer schilder achtige en levendige Visserskaai, de jacht haven, naar het 600 m lange staketsel, ge liefkoosde wandeling der badgasten waar gevist wordt met hengel en net en waar men een gezicht heeft op de vaargeul naar de voorhaven met de diepwaterkaai, aan legplaats van de mailboten Oostende-Do- ver. (Wordt vervolgd.) Hoofdstraat 75 Veenendaal Een grandioze* kollektie regenjassen o a. in Tobacco en Havanna Mercury - Guildhall 49.-/84.- Falcon 59.50/98.50 Kollektie nylon jassen v.a. 42.- XvX; ;:&x 1 /a/c&n 1 Levering: P. H. van Rynstraat 6 Telefoon 3216 V KERKEWIJK19 TEL2646 VEENENDAAL Grote sortering: Vruchtengebakjes Roombotervruchtencake Speciaal vragen wij Uw aandacht voor onze Heerlijke Roomboterkoekjes Deze week ter kennismaking: i t Amandel Bokkepootjes Iets Fijns, 250 gram 1,25. Nougatglace, een heerlijk chocolaadje, 250 gram 1, HOOFDSTRAAT 21 Telefoon 2136 Enthousiast roept iedereen ha.... gebak van RECHTUYT en ZATERDAG: MAANDAG: 500 gram Hollandse Snijbonen 59 ct. 200 gram Bakbloedworst 45 ct. hierbij 500 gram gesneden Rode Kool 10 ct. DINSDAG: 1 kg gesneden Andijvie, panklaar! 19 ct. WOENSDAG: Grote krop Sla 10 ct. BIJ 5,— BOODSCHAPPEN VOOR MINDER DAN DE HALVE PRIJS: Adriaen van Ostadelaan 33-35 - Telefoon 3652

De Vallei | 1961 | | pagina 5