Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Het gaat niet om de alcohol, maar om de uitw erking er van De Wereld van WEEK-tot-WEEK Uit liet jaarverslag Consultatiebureau voor Alcoholisme Dinsdag 18 juli: Veenendaalse Bijenmarkt Kindervakantiewerk begint weer WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Zuid-Afrika vraagt duizenden vakleerlingen Levendige vergadering van Groene Kruis afdeling Ederveen Bejaarden van Renswoude maakten uitstapje naar Hoge Veluwe 35e jaargan VRIJDAG 14 JULI 1961 No. 56 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel op de vlucht werkman door vallende stenen Betroffen oudjes van elst waren dagje uit WAARDE 37,50 AS 384534 EEN PRACHT KANS Contributieverhoging wegens exploitatie wijkgebouvv Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 Iynen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" ln plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktpryzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 15 cent „Het is gewenst, dat alle geheimzinnigheid over het al coholisme, zijn oorzaken en zyn herstel, verdwynt. Er hangt om de alcoholist een sfeer van hopeloosheid, van medelijden, van verachting en van veroordeling, afhan kelijk van de beoordeelaar en het vertoonde wangedrag. We mogen in de alcoholist nooit de mens met zyn nor male wensen en algemeen menselijke behoeften uit het oog verliezen. Wat hem kenmerkt, is het dwangmatige Deze kernachtige stelling is te vin den in het nog niet zolang geleden ver schenen jaarverslag van de Vereniging tot instandhouding van het Consultatie bureau voor Alcoholisme te Utrecht, waartoe ook het zuidoostelijk deel van onze provincie behoort. Onder het hoofdstuk „Alcoholproble- matiek" wordt de alcoholist geschetst zoals hij in werkelijkheid is: „Na alco holgebruik vergeet hij de zorgen, hij ontmoet mensen die hem aanhoren en geen problemen stellen, hij kan zijn onbereikte wensen beleven alsof ze werkelijkheid voor hem zijn. Dikwijls is niet de dronkenschap de gevaarlijkste toestand, maar „het onder invloed zijn" als men nog voor een belangrijk deel de beschikking heeft over zijn vermo gens. drinken. Daarbij is het niet belangrijk hoe freuqent dit drinken plaats vindt. Op bepaalde of onregelmatige tij den wordt de behoefte tot drinken, om op deze wijze van de onrust en de spanning bevryd te worden, té sterk. Het gaat niet om de alcohol, maar om de uitwerking, om de psychische ontspanning. Meestal is de combinatie alcohol en café noodzakelijk. Thuis drinkt de alcoholist meestal zelden". Een grote onrust is de alcoholist meestal eigen, hij werkt gespannen „op zijn zenuwen". Hij is voortdu rend op de vlucht voor zichzelf. De vrije tijd is zijn grote probleem - deze confronteert hem met het onbe vredigende in zijn leven. De weekend- drinkers zijn hiervan een duidelijk voorbeeld. De tijd die voor de mens het aangenaamst zou moeten zijn, wordt bij de alcoholist tot een kwelling. Deze onrust veroorzaakt de drang cm te drinken. Op zichzelf is deze onrust evenals het drinken een symptoon. Wat is de oorzaak van deze onrust en ner vositeit? Vaak te goed Opvallend is de grote afhankelijkheid en kinderlijkheid bij de alcoholist. Soms leidt dit tot een verkeerde partner keuze. Een te dominerende vrouw houdt hem in de afhankelijke toestand die hij juist te boven zou moeten ko men. Gestoorde huwelijksrelaties komen veel voor. De alcoholist is vaak te goed - hij kan en durft niets te weigeren. Als hij toch goed aanvoelt dat er mis bruik van hem wordt gemaakt, open baart zich in de roes de wrok in de vorm van agressiviteit. De alcoholist wil de problemen niet zien omdat hij ze niet kan oplossen. Hij kapselt zich gemakkelijk in en wordt daardoor voor velen onbereik baar. Hij ontkent alles of hij geeft alles toe en belooft beterschap. De situatie verandert als hij de juiste hulp ont vangt die hem in staat stelt zijn pro blemen wél op te lossen. Het doel van de arbeid van het Con sultatiebureau is erop gericht de cliënt meer zichzelf te laten worden en hulp te bieden bij het opbouwen van gezonde relaties. Rust, zelfstandigheid en zelf vertrouwen, gebaseerd op een juist doel vereiste eigenschappen. Tien jaar Het Consultatiebureau voor Alco holisme bestaat nu tien jaar, en heeft in die tijd al zeer veel waardevol werk verricht. Vorig jaar bijvoorbeeld wa ren 481 cliënten onder behandeling, waarvan 7 uit Amerongen, 1 uit Rens woude, 2 uit Veenendaal en 286 uit de stad Utrecht. De verdeling naar leeftijd van de 481 behandelden geeft het volgende beeld: tot gevolg dat veel ernstige alcoholisten niet bij het Bureau terechtkomen. Vóór alles moet het belang van de de- liquent op de voorgrond staan. Waar het drinken dwangmatig is geworden en er ernstig controleverlies optreedt, is het alcoholisme waarschijnlijk reeds tot ziekte geworden. Wellicht vraagt de berechting van de alcoholist een andere beoordeling. Een veel gehoord argument is dat de verdachte zichzelf door het drinken in een situatie heeft gebracht, die het con flict met de Justitie heeft veroorzaakt. Waar echter van een sterke drang naar drinken sprake is, zijn deze gevaarlijke situaties onvermijdelijk, aldus het ver slag. Donderdagmiddag is de werkman B. uit Veenendaal door vallende stenen getroffen en ernstig gewond naar het ziekenhuis overgebracht. Het slachtoffer was op het dak van de VSW werkzaam. Door onbekende oorzaak kwamen er plotseling van een hoogte van circa zes meter enkele ste nen naar beneden vallen, die B. op zijn hoofd kreeg. Het slachtoffer is onmid dellijk naar het Julianaziekenhuis over gebracht. De Arbeidsinspectie stelt een onderzoek in. Benoeming agent Met ingang van 1 augustus a.s. is tot agent van gemeentepolitie te Veenen daal benoemd, de heer B. Koerssen uit Winschoten. Aantal onder 20 jaar 1 20 t/m 29 jaar 77 16 30 t/m 39 jaar 112 23 40 t/m 49 jaar 134 28 50 t/m 59 jaar 102 21 60 t/m 69 jaar 45 10 boven 69 jaar10 2 481 100 De gemiddelde leeftijd is 44 jaar. Naar beroep gerangschikt, bevond het grootste aantal (36) zich onder de ongeschoolde arbeiders, direct gevolgd door de geschoolde arbeiders (33). Tot de zakenlieden behoorden er 10, lei dinggevend personeel 6 en agrarische bedrijven 5. Van het totale aantal nieuwe cliënten waren er 64 gehuwd, 31 ongehuwd, 2 weduwnaren, 10 gescheiden en 1 concu binaat. Misverstanden In het jaarverslag wordt o.m. opge merkt dat er t.a.v. het Consultatie bureau veel misverstanden heersen. Al lereerst meent men dikwijls dat het bu reau geen reclasseringsvereniging is. Daarnaast wordt het woord alcoholisme verbonden met de persoon, die dage lijks in de goot ligt en die elke dag drank nodig heeft. Ook de alcoholisten zullen om deze redenen de gewone re classeringsvereniging kiezen. Dit heeft Dinsdag 18 juli a.s. staat Veenendaal weer in het teken van de aloude Bijen- markt. De markt wordt gehouden aan de Nieuweweg, di<vi bij de spoorweg overgang' De Klomp en begint 's morgens omstreeks achi:'uur. De gehele dag hebben bezoekers vrije toegang. Door een Belgisch verkeersbureau zijn inmid dels inlichtingen gevraagd, zodat verwacht wordt dat een groep Belgische be langstellenden de markt zal bezoeken. De jury bestaat uit de herèn G. Schrijver (Veenendaal), A. Blom (Rhenen) en J. Laban assistent bijenteeltconsulent (Wa- geningen). Bovenstaande foto is nog een opname uit „de goede oude tyd" (1947) toen de markt nog een enorme aanvoer kende. Hopenljjk zal dit beeld zich in de toe komst herhalen. welke leeftijd het spel bestemd is en waar de kinderen moeten komen. Op elke middag of morgen dat er spelen zijn, zijn er een aantal prijsjes, die afge staan zijn door de plaatselijke midden standers. Alhoewel nog niet alle scholen vakan tie hebben, begint a.s. maandag het Kin dervakantiewerk weer te draaien. De or ganisatoren zyn nl. van mening dat er nu reeds zoveel kinderen dagelijks thuis zyn, dat het zeker attractief is hen met sport en spel bezig te gaan houden. DE SPELREGELS Alle kinderen, dus ook uit de omgeving, in de leeftijd van 614 jaar mogen mee doen aan de voor hen bestemde activitei ten. Iedere keer als men komt moet één dubbeltje meegebracht worden. Men gelieve goed op het programma in zelfinzicht, zijn voor de cliënt voor dit de krant te letten, want daarin staat vo'or HOUTEN KOP Een houten kop, hoog uitstekend boven de kap van een open auto, ver dacht veel lijkend op generaal De Gaulle, en daaronder een aristocratisch uitziend jongmens, die met wijds gebaar de voor bijgangers toeriep „Ik heb u be grepen", was voor de Parijse politie op de Champs Elysee aanleiding om in te grijpen. Ze bracht kop, auto en jongmens op naar het dichtstbijzijnde politie bureau, waar de requisieten van deze volgens de rechter onge paste grap in beslag werden genomen en de jongeman achter slot en grendel werd gezet. Ondertussen zong de generaal veertig maal de Marseillaise (ty- dens zyn bezoek aan Lotharin gen). KUNSTJACIIT Nauwelijks is PRINSES BEATRIX. In de loop van het volgend jaar zal H.K.H. prinses het tentoonstellingsseizoen te Pa- LANDGOED „DRAKENSTEIN" WORDT VOORBEREID OP KOMST H.K.H. HET PROGRAMMA Maandag 17 juli n.m. 2 uur: Opdrachtenspel in het Berggat. 614 jaar. Dinsdag 18 juli v.m. 9 uur: Speurtocht op de fiets. 1014 jaar. Start bij het jeugdgebouw aan de In dustrielaan. n.m. 2 uur: Tekenwedstrijd in het Jeugdgebouw. 69 jaar. Woensdag 19 juli v.m. 9 uur: Volksspelen in het Berggat. 614 jaar. Donderdag 20 juli v.m. 9 uur: Badmintonwedstrijden. 10—14 jaar. Op het terrein van de Merino's aan de Industrielaan. n.m. 2 uur: Vertelmiddag in het jeugdgebouw. 69 jaar. Vrijdag 21 juli v.m. 9 uur: Zwemwedstrijden in het Bergbad. 614 jaar. Zaterdag 22 juli v.m. 9 uur: Winkelspel. Start bij het het Jeugd gebouw. ijf— föetzorubtiale WEKKERS VA. voor betere uurwerken H00F0STR. 91 VEENENDAAL Woensdag zijn de Elsterse bejaarden weer zoals elk jaar een dagje uit ge weest. 's Morgens om ongeveer 9 uur werd gestart in de richting Veenendaal en ging de reis naar Arnhem waar het Openluchtmuseum werd bezocht en de koffie gebruikt. Na het prachtige Open luchtmuseum te hebben bezichtigd werd om ongeveer 12 uur de tocht voortgezet naar Teuge, waar het diner reeds klaar stond, hetgeen de oudjes zich best lieten smaken. Hierna kon men in de omgeving ver schillende vermakelijkheden bezoeken zoals bootjevaren en in een autootje rij den. Zo werd veel gebruik gemaakt van een treintje dat om het vliegveld Teuge heenreed. De oudjes vermaakten zich uitstekend en er werd dan ook danig genoten. Om ongeveer vier uur stapte men weer in de auto en zette de stoet zich in beweging in de richting Zutphen en vandaar naar Oosterbeek. Op het mo ment dat men in de wagens stapte be gon het te regenen, maar gelukkig was het in Oosterbeek weer droog. Daardoor konden velen nog op de Westerbouwing een tochtje met de kabelbaan maken. Half acht vertrok men weer in de richting Eist, waar men om ongeveer acht uur arriveerde. Zoals vanouds stond de Elsterse muziekvereniging „Crescendo" reeds klaar om de oudjes onder vrolijke marsmuziek naar Sport- lust te begeleiden. Velen stonden langs de weg om de vrolijk wuivende ouden van dagen te begroeten. In Sportlust werd koffie aangeboden en ging een ieder voldaan weer huiswaarts. Hulde aan het comité ouden van da gen Eist die elk jaar weer de oudjes van Eist een onvergetelijke dag bezorgd. Vorige weck is deVallciriks uit gegeven aan de bode van Ver. Ziekenhuis verpleging, gevestigd Zandstraat, Veenendaal en we derom niet gevonden. De vinders premie heeft geleidelijk aan een ongekende hoogte bereikt en be draagt thans 37,50. De nieuw uit te geven riks heeft het Jrodej nummer: Bij inlevering op ons bureau vóór a.s. donderdagmiddag 12 uur wordt de premie a contant uitbetaald. In bijna alle industriën en in het bouwbedrijf is er een schreeuwend tekort aan vak leerlingen. De snelle ontwikkeling van het bedrijfsleven, vooral in de laatste decade, is oorzaak dat er overal een tekort is aan jonge mensen. Uit berichten van Europese landen hebben we vernomen, dat er vooral in West-Europa een tekort aan manne- kracht is, maar in Zuid-Afrika is het tekort aan vakleerlingen werkelijk nijpend. Jongelui van 15 tot 18 jaar, die hier als vakleerling willen beginnen om opgeleid te worden tot vakman, hebben een pracht kans om snel vooruit te komen. In Europa is het zó, dat een vakleerling later vakman wordt, maar het meestal niet verder brengt. Om hogere posities te krijgen, moet men een HTS of een Universiteit of Hoge School volgen. Dan moet men overdag college lopen en stu deren en verdient men niets. Hier is het mogelijk om als vakleerling te beginnen en terwijl men werkt en ver dient, op te klimmen tot ingenieur. Er zijn Dinsdagavond hield dc afdeling Ederveen van het Groene Kruis een ledenverga dering in Café v. d. Linden. Tijdens deze vergadering werd de stand van zaken betreffende het te stichten wyk- gebouw door dc voorzitter, dr. S. T. Hey nader toegelicht. Nadat het plan om dit wijkgebouw te bouwen in combinatie met een politiepost verschillende regerings instanties was gepasseerd berust het plan thans by Ged. Staten van Gelderland. De finantiën en de exploitatierekening zijn thans overzichtelijk, de bouw is echter afhankelijk van enkele voorwaarden. Een dezer voorwaarden is dat de leden min stens 10,per jaar moeten contribue ren, dan kan van een provinciale instantie een renteloos voorschot of enventueel een schenking worden verwacht ter gemoet- koming in de bouwkosten van het wijkge- bcuw. Ook als de plannen al zouden zijn verwezenlijkt vergt de exploitatie jaar lijks een dermate groot bedrag dat de con tributieverhoging tot 10,noodzakelijk is. Hiervan bleek ook de vergadering over- meldden zich reeds. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek dat de vereniging thans 615 leden telt en vooral het bestuurslid de heer De Vries kreeg een pluim voor zijn succes volle jacht op nieuwe leden. De penningmeester, de heer Sukkel, gaf een goed gefundeerd finantieel verslag, waarna de kascomissie de boeken in orde bevond. Bij de bestursverkiezing werd mevr. Koudijs en de heer J. Schuurman herko zen, terwijl in de plaats van de penning meester, de heer Sukkel, die wegens druk ke werkzaamheden zijn functie neerleg- tuigd want met algemene stemmen werd de, werd gekozen de heer J. van Scher- ditvoorstel aangenomen in de hoop dat de renberg. al enige jaren bestaande plannen dan ein delijk hun beslag krijgen. Gebleken was dat de huidige ruimte voor het consulta tiebureau te klein is. Een wijkgebouw in Ederveen is dus bittere noodzaak. De voorzitter wees erop dat 1960 in vele opzichten een gunstig verenigingsjaar was, maar dat het oponthoud met het nieuwe wijkgebouw en het conflict en Iret daarop volgende ontslag van de wijkzuster min der prettige factoren waren. In de vacatu re van zr. Reinders zal zo spoedig moge lijk worden voorzien, enkele sollicitanten Bij de rondvraag werd door sommige le den de nadruk gelegd op grondiger voor lichting aan de leden, daar gebleken was dat over enkele dingen wat onwetendheid bestond. Het bestuur zegde toe in de ko mende maanden aan de leden een brochu re te doen uitgaan, waarin de werkzaam heden en de richtlijnen van de vereniging nader worden uiteengezet. Tot leden van de kascommissie werden gekozen de heren van Hunen en Lansing, waarna de voorzitter deze vrij levendige vergadering sloot. Ook dit jaar is de tocht van dc Renswoudse bejaarden een groot succes geworden. Doordat vele autobezitters hun wagen beschikbaar hadden gesteld, konden de oudjes een plezierige dag beleven waarover ongetwüfeld nog lang nagepraat zal worden. Maandagmiddag vertrok een lange stoet van in de twintig auto's, nagewuifd door de vele achterblijvenden. De tocht voerde via West-End en Arnhem naar de Hoge Veluwe waar het monument van Christi- aan de Wet en het museum Kröller Müller bezichtigd werd. Vervolgens werd een rondrit over de Hoge Veluwe gemaakt en konden de oudjes zich later tegoed doen aan porties poffertjes in het Pannekoe- kenhuis te Lunteren. Na de versterking van de inwendige mens werd de terugtocht aanvaard en kwam het gezelschap in opgewekte stem ming in de woonplaats aan. Zoals van ouds zorgde de muziekvereniging „Ons Genoegen" voor de vrolijke noot, waarna de bejaarden en hun begeleiders in ge bouw Rehoboth op een heerlijk kop kof fie werden onthaald. De voorzitter van de afdeling Roode Kruis, dr. Renken uit Scherpenzeel, bracht dank aan de onder nemers. Ook burgemeester Hosang maakte de gehele tocht mee. zelfs industriën als Yskor, die aan jonge lui met middelbare schoolopleiding de ge legenheid geven op kosten van het bedrijf te werken en te studeren voor het inge nieursdiploma. Jonge mensen, die enrgie hebben en stu- dielust, kunnen het hier verder brengen dan in Europa. De wereld staat voor hen open. Niemand in Zuid-Afrika kan bewe ren, dat hem geen mogelijkheden worden geboden om zijn gaven en capaciteiten te ontwikkelen. Een zoon uit de armste fa milie kan tot de hoogste sport van de maatschappelijke ladder klimmen, mits hij de kansen die er zijn wil benutten. TECHNISCHE OPLEIDING VOOR VAKLEERLINGEN EN AMBACHTSMANNEN De heer Van Niekerk, hoofd van een technische school, was zo vriendelijk ons een korte uiteenzetting te geven van het technisch onderwijs In Zuid-Afrika. De technische opleiding van vakleerlin gen en ambachtsmannen wordt door het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gegeven aan de Hogere Technische Scholen en Ambachtsscholen, die in de steden en grotere dorpen over het hele land verspreid zijn. In de kleine re dorpen, waar geen technische scholen zijn, ontvangen vakleerlingen onderricht door middel van korrespondentiekursus- sen. Voorziening wordt gemaakt voor de vol gende groepskursussen: a. Nationale elementaire certifikaat. b. Nationale technische certifikaat Deel I. c. Nationale technische certifikaat Dl. II. d. Nationale technische certifikaat Dl. III. e. Nat. gevorderde techn. certif. Deel I. f. Nat. gevorderde techn. certif. Deel II. g. Nationale Diploma in Ingenieurswezen. Het gehalte van de vakken voor het na tionale technische certifikaat deel III, staat gelijk aan het gehalte van de oplei ding in het laatste jaar van de hogere scholen. Het examen in het laatste jaar van de hogere schalen verleent toegang tot de graadkursussen van de Zuid-Afri kaanse Universiteiten, mits de keuze van de vakken en het behaalde aantal punten in overeenstemming is met de voorwaar den, die door de gezamenlijke Hogere Schoolraad vastgesteld zijn. Zo staat het Nationale Gevorderde Technische certifi kaat deel II b.v. gelijk aan twee jaar deel tijdse opleiding van de leerstof die als toegang tot de Universiteit vereist wordt en het Nationale Elementêre Tegnische Sertifikaat dus drie jaar beneden dit peil. De verschillende technische certifika- (Zie verder pagina 4) Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woning beheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxatenr Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 De kleuterschool aan de Hoofdweg te Ederveen welke deze week officieel werd geopend. sprookje Roodkapje en de wolf adverteerde in de pauze een vleeswarenfabrikant: „Als de wolf onze vleeswaren had ge kend zou hy de grootmoeder niet hebben gelust". Nieuwe kleuterschool officieel geopend Dinsdagmiddag werd de nieuwe kleuter school in Ederveen officieel geopend. In een der bijgebouwen van de Herv. Kerk was daartoe een bijeenkomst belebd. De plaatselijke predikant, ds. Schipper las een gedeelte uit Psalm 71 en ging voor in gebed. Spreker wees vervolgens op het grote verschil in de lokaliteit. Het oude gebouwtje aan de Hoofdweg kan eindelijk worden verlaten en dit uiterst fraaie ge restaureerde gebouw eveneens aan de Hoofdweg worden betrokken. Overigens kwam het totstandkomen van deze nieuwe kleuterschool juist op tijd, want de be trokken instanties worden steeds kariger Beatrix, die vorige week is geslaagd voor het doctoraal examen vrye studie aan de faculteit der rechtsgeleerdheid in Leiden, haar intrek nemen in het door haar aangekochte landgoed „Drakenstcin" onder Baarn, dat op het ogenblik grondig wordt gerestaureerd. Foto boven: werklieden zyn bezig het dak te herstellen. Foto onder: In het interieur worden balken, welke te zeer door de tand des tijds zijn aangetast, vervangen door zware oude grenen balken, welke voor dit werk speciaal zijn aangekocht. De balken worden door vaklieden met I maken op jacht naar meester de hand bygevormd voordat zy in het kasteeltje worden aangebracht. I werken waarin zij hun geld kun- rijs gesloten of de artiesten en wie daarvoor wil doorgaan haas ten zich naar de Cóte d'Azur om er bij te zijn als de dertig miljo nairs uit Texas arriveren die sa men een kruistocht naar Europa nen beleggen. Het reisbureau dat deze kunst-jacht organiseert heeft de dertig gegarandeerd dat zij zullen worden ontvangen in de ateliers van Cocteau te Be- aulieu, van Picasso te Cannes, van Chagall te Vence en van Bernard Buffet te Aix-en-Pro- vince. Als een soort dessert staat op het programma een bezoek aan een gepensioneerde gasfit ter, de ontdekking van dit sei zoen en schilder in de trant van wijlen de douanier Rousseau. Krijgt die man even een buiten kansje! Ter zelfder tyd wordt In Nice een herdenkingstentoonstelling van Daumier gehouden. Men zal er zyn litho's kunnen zien en een buste van de kunstenaar die I'icasso heel grootmoedig uit zyn particuliere collectie voor deze tentoonstelling heeft afgestaan. Grootmoedig, want wat deze collectie betreft blijft Picasso voor sfynx spelen, hij laat haar nooit zien maar bewaart haar in ijzeren kisten en iedereen is nieuwsgierig wat daar na zyn dood wel uit te voorschijn zal komen. TOCH Laat Marlon Brando nu tóch hertrouwd zijn! Dit op zienbarend nieuwtje, waar naar „men" reeds lang rijkhalzend had uitgezien, is nieuws gewor den toen Brando door de rechter in een procedure met zijn eerste vrouw over zijn eerste kind de vraag werd gesteld of hij her trouwd was. Het antwoord luid de: „Ja, al sinds een jaar en uit dit tweede huwelijk heb ik reeds een zoon". De naam van zijn tweede vrouw luidt Maria Luisa Castenada. Velen verwijten de filmster nu dat hij zoiets geheim durfde houden en vinden dat er toch wel iets aan de nieuwsvoor ziening schort dat hij het zolang geheim kón houden. Bovendien vrezen zij nu al weer achterop te zijn, want Brando voegde aan zijn verklaring toe dat hij van zijn tweede vrouw gescheiden leeft.... GROOTMOEDER De reclame ontluisterd dc (kindcr)wereld. Tydcns een kinderuitzending van de Mexicaanse tv van het WRAAK De 37-jarige Joseph le Fol ,de gek), zoals hij te Evreux in de volksmond wordt met het geven van vergunning. Maar Eder- genoemd, was bezeten door veen boft en heeft nu een prachtige school wraakgevoelens omdat zijn buur- vcor de kleuters. Ds. Schipper wees ook man een jaar geleden tegen hem op het nut en de noodzaak ook bij de al- had gezegd dat hij zijn tuin lerkleinsten besef van de eeuwige dingen slecht verzorgde. Een dezer da- bij te brengen. Ook ds. Fokkema, die sprak gen maakten die gevoelens hem namens de gemeente Ede, prees Ederveen gelukkig met deze aanwinst en was ook verheugd dat de kleuters al zo pril uit het Evangelie wordt verteld. De inspectriece van het kleuteronder- keerd en doodde een onschuldi- wijs, mej. Den Hollander, roemde de nieu- ge: de zoon van een buurvrouw we accomodatie. 's Avonds maakten vele ouders gebruik va'n de gelegenheid de nieuwe school van hun kleuters te bezichtigen. Op iedereen maakte het interieur indruk door de mo derne vormgeving en de frisse, lichte kleu- op Montparnasse te Parijs een ren y00ral de kleine toiletjes en wasbak- jes alsook de klasinrichting duidden op een specifieke kleutergemeenschap en het geheel gaf een alleraardigste indruk. De onderwijzeressen, de dames Groene- opschrift: „Pas op, stoute kin- wegen en Meyer waren ook zeer in hun deren". i nopjes met hun nieuwe werkruimte. helemaal gek, hij nam zijn ge weer, ging naar het huis van zijn belediger en schoot. In zijn op winding schoot hij echter ver die net op het punt stond in het huwelijk te treden. STOUT Af en toe kan men vrachtauto voorbij zien komen, die volgeladen is met kinderen. Er hangt een bordje op met het

De Vallei | 1961 | | pagina 1