Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Ruilverkaveling - machtig hulpmiddel tot verhoging van produktie X\)Q mmm MULDER Ook in de Gelderse Vallei dringend noodzakelijk Nieuws uit de omgeving ansa Bijenmarkt 1961: Aanvoer minder - handel vlug! WAT IS PRECIES DE DUIVENSPORT? (I) Bij ongeval Harderwijk geen Veenendaals slachtoffer RHENEN SCHERPENZEEL Wat nu weer 35e jaargang WOENSDAG 19 JULI 1961 Nr. 57 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Jacht op dronken bromfietser Renderend bedrijf Voordelen Twee soorten Aan het dokteren ruilverkaveling te beginnen. Ook gemeentebestuur bracht bezoek Het koppelen en ringen assurantiekantoor ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN ELST AMERONGEN Nieuwbouw N.V. Mopavi aan de Groeneveldnelaan Vanavond concert in Andrieskerk Traditiegetrouw wordt vanavond in de Sint Andrieskerk een zomer-concert gegeven door organist Jan Wykhuizen en de bekende sopraan Dé van Oenen. Meer winkelbouw in Amerongen-noord „Ons Belang" gemoderniseerd Redaktle en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lynen) - Giro 563427 Redaktle: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven t>|j de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktpryzcn op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent AbonnementsprUs 1,95 per kwartaal Losse nummers 15 cent hebben, toen hij ruilverkaveling in verschillende deler, van ons land reeds se Vallei gedach schreef: „Hoewel Zowel politie als particulieren heb ben zaterdagmiddag met succes de jacht ingezet op een dronken brom fietser die eerst op de Kerkewyk twee personen had aangereden en vervolgens door de drukke Hoofdstraat laveerde. Nadat de dronken bromfietser - v. B. uit Wageningen - bij de Stations singel een dame had aangereden, deed hetzelfde zich voor ter hoogte van de Ritmeester toen hij een fietser van het rijwielpad drong. Inmiddels had een agent te fiets de achtervolging inge- Byna drie-vierde van onze Nederlandse cultuurgrond komt in aanmerking voor ruilverkaveling. In totaal be vindt zich in Nederland ongeveer 2miljoen ha cultuur grond. Van 6% (ruim 134.000 ha) is de ruilverkaveling in middels gereed gekomen en momenteel is op ca 11% de verkaveling in uitvoering. Voor 1.215.900 ha - ongeveer de helft van onze cultuurgrond - is ruilverkaveling aan gevraagd. Er zullen zeker enkele tientallen jaren ver streken zyn eer de bulldozers, draglines en ook de ge wone man met de „schop" in de laatste hectare Neder landse grond „byten" te einde vorm en afwatering van verscnuienae aeier, van ons i«iu ig hierbij even later geassisteerd een vertrouwende klank «jeeft gekre- verbolgen aangereden fietser, gen en door zeer vele landbouwers wordt erkend als een machtig hulp- De afstand bleek echter te groot te zijn, zodat de automobilist v. H. uit De situatie van vroeger, dat een boer in feite tot de laagste maatschappelijke klasse werd gerekend, is voorgoed ge weest. Een boerderij is tegenwoordig een bedrijf waarvan de beheerder vak kennis moet bezitten, de modernste hulpmiddelen hun intrede hebben ge daan en van a. tot z. te vergelijken is met bedrijven in de industriële sector. De aanpassing van ons agrarisch be drijfsleven aan de toekomstige Europe se markt en de modernisering van de agrarische bedrijven, mede in verband met de noodzakelijke verbeteringen van de arbeidsvoorwaarden op het platte land, is in volle gang. Vele boeren worden in dit verband dagelijks geconfronteerd met feitelijke situaties die deze aanpassing belemme ren, zoals: 1. te grote verspreiding van percelen; 2. ongunstige vormen van percelen; 3. te weinig of slechte aan- en afvoer- wegen; 4. gebrekkige waterhuishouding, of; 5. versnippering van beschikbare gron den. Het doel van de ruilverkaveling is een beter renderend bedryf te krijgen door het land te ontsluiten en zoveel mogelijk te trachten de grond rond de boerderij te krijgen. Ruilverkaveling werkt kostprijsver lagend en produktieverhogend. De kost prijs wordt verlaagd doordat men geen onnodige tijd verliest met het heen en weer trekken van het ene perceel naar het andere, doordat men kan overgaan tot mechanisatie waar dit vroeger niet mogelijk was en doordat men bedrijfs gebouwen op de meest gunstige plaats kan bouwen of herbouwen. De produktie stijgt vooral door de mogelijkheid tot intensivering van de bedrijven. Ruilverkaveling betekent ook dat zowel de positie vön de indi viduele landbouwer als die van onze agrarische export-positie, kan worden verhoogd. Vandaar dat de regering het tot stand brengen van ruilverkaveling in sterke mate bevordert door het toekennen van aanzienlyke subsi dies by de uitvoering. Er zijn twee soorten van ruilverka veling, nl. op vrijwillige en op wette- ïyke basis. Van de vrijwillige ruilverkaveling heeft de Nederlandsche Heidemaat schappij onlangs een overzichtelijke brochure het licht doen zien waarin DRIEBERGEN De Driebergse skelter- het perceel zo te maken, dat het op moderne wijze ge- middel om de prod Jktie te verhogen en Apedoorn dje aues had zien gebeuren, exploiteerd kan worden. En by dat gedeelte, hetgeen nog de produktiekostcn te verlagen, blijven |zyn kuip aanbood en vergezeld van een in aanmerking komt voor ruilverkaveling behoort o.a. anderen nog min ^e< r waP °uwj agent de gevaarlijk rijdende man ach terop ging. Even voorbij de stoplichten moest v. B. het tegen de sneller rijden de auto afleggen en werd hij in zijn kraag gepakt. Na te zijn ontnuchterd werd hij 's avonds, mét een proces-ver baal, weer heengezonden. ook een groot deel van de Gelderse Vallei, waar het of afwijzend staan tegenover deze cul- heden ten dage nog de gewoonste zaak van de wereld is, tuurtechnische maatregel. Ruilverkave- dat een boerenbedryf een 7 a 8 ha land in tien verschil- ling is meestal eer. ingrijpende operatie lende percelen heeft liggen. op uitvoerige wijze de ruilverkavelings- we wet, welke op haar beurt in 1954 overeenkomst behandeld wordt. 'plaats moest maken voor de thans gel- Hieruit blijkt dat in 1924 een ruil- dende wet. Volgens deze laatste wet verkavelingswet tot stand kwam die beslist óf de meerderheid van het aan- in 1938 vervangen werd door een nieu- tal eigenaren, óf de meerderheid van de kadastrale oppervlakte over het door- gaan van een ruilverkaveling. In 1938 werd naast de wettelijke ruil verkaveling, ook de vrijwillige ruilver- wu— nl«uw beoktmeü en des te ingrijpender naarmate de be staande landbouwkundige toestand te wensen overlaat. Het kost dan ook vaak zeer veel moeite, tact en overredingskracht om juist deze s eken te overtui gen, dat ruilverk: veling met ai wat daarmede annex is, een noodzake lijke voorwaarde is, om uit de mociiykhcden te geraken". De Streekverbetcringscommissie „Z- blokgrona Dit zyn twee situatie-tekeningen van een stuk grond (115 ha) in de gemeente Barneveld, vóór en na de ruilverkave ling. De 21 oude kavels werden gecen traliseerd en teruggebracht tot 18. kaveling opgenomen. De algemene lei- o-Utrecht" die voor de landbouwers al ding in ruilverkavelingszaken berust bij veei goed werk hWft gedaan en uit- de Centrale Cultuurtechnische Com- siUitend voorlichtend werkt, heeft al missie. (jarenlang veel tact en overredings- De belangrijkste verschillen van de kracht in de strijd geworpen, echter vrijwillige ruilverkaveling met de wet- tot nog toe zonder resultaat. hpbnlhohhonHpn montpn Pr mPP °P dit PUnt iS men er steeds mee accord laan Niemand ka„ 2. Men weet als men de overeenkomst herinneren zi.- nog altijd de las- tekent wat men krijgt, hoe de nieu- *en van de ruilverkaveling in de jaren we indeling wordt en wat de kosten veertig die,, wat de percelen betreft, zullen zijn. een mislukking is geworden. De ont- 3. De procedure verloopt in het alge- sluiting (denk aan N-Meentsteeg, Z- meen sneller, doordat de voorberei- Meentsteeg, Wagen ingselaan enz.) en dende, uitvoerende en landmeetkun- ontwatering zijn toen prima in orde dige werkzaamheden in één hand gekomen maar de verdeling van per- j celen niet. Daarom voelen de meeste A„„ U„4 boeren er weinig voor om weer een Toch zullen zij er van doordrongen moeten zijn dat de huidige toestand zijn. Zou de directeur van de Cultuur Technische Dienst reeds 10 jaar gele den aan bepaalde streken in de Gelder- De Veenendaalse B(jenmarkt 19G1 die gisteren op de oude vertrouwde plaats aan de Nleuweweg is gehouden, kenmerkte zich door een geringere aanvoer en een zeer vlugge handel. Dat de aanvoer minder was als voorgaande jaren moet volgens insi ders toegeschreven worden aan de minder gunstige weersomstandigheden van de laatste weken, waardoor de bijen weinig hebben kunnen produceren en nog niet geheel handelbaar waren. Dat de handel vlug tot zeer vlug was, bewees wel het feit dat de bijenvolken meer dan eens drie tot vier maal van eigenaar verwisselden en er hoge prijzen betaald werden. waarvan de imkers dankbaar gebruik hebben gemaakt. (Zie verder pag. 2) De secretaris van de plaatselijke afdeling van de Ver. voor Büentee.lt, de heer W. Huibers (links) toont hier burgemeester J. Hazenberg de onderzijde van een korf. Uiterst rechts wethouder Ant. de Ruiter. een absoluut hiaat is in de moderne bedrijfsvoering. Om in de tegenwoor dige tijd tot een doelmatige exploitatie van het bedrijf te komen, is ruilver kaveling - waar nodig - dé oplossing van het probleem. Wekelijks kan men in de diverse bladen uitslagen van wedstrijdvluchten van diverse postduivenverenigingen aantreffen. Voor velen heeft dit weinig of niets te betekenen, maar er is natuurlijk ook altijd een categorie die er wel belang in stellen. Om nu een ieder nader kennis te laten maken met de duivensport, zal in enkele artikelen een beknopte uiteenzetting gegeven worden, o.m. over het koppelen, kwe ken, wedstrijdvliegen, kampioenschappen, selecteren enz. Als eerste dan het koppelen. Voordat hiermee begonnen wordt, is er door de meeste liefhebbers al besloten wie of wat ze bij elkaar zullen zetten. Met het kop pelen wordt in het algemeen omstreeks half februari begonnen. Dan wordt een doffer met een duivin in een broedhok ge daan, dat tijdelijk wordt afgesloten. Dit laatste doet men om de duiven aan het broedhok te laten wennen. Door dit afsluiten wordt eveneens voor komen dat de duiven tijdens het koppelen met elkaar vechten met gevolg dat een der duiven gewond kan raken. In de meeste gevallen is -het duivenhuwelijk Door de radio-nieuwsdienst werd zondagmorgen melding gemaakt van een ernstig verkeersongeval bij Harderwyk, waarby de 13-jarige G. J. Veenendaal het leven verloor. Biykbaar hebben velen dit bericht foutief verstaan, want zowel zondag ais maandag ging het gerucht dat het slachtoffer een padvinder uit Veenendaal zou zyn. By navraag by de politie Harderwyk werd ons om trent het ongeval het volgende persbericht verstrekt: Op een parkeerplaats van de Zuider- schaard. De jongens waren per fiets zeestraatweg te Harderwijk ter hoogte op weg naar een kampeerplaats te van de begraafplaats, stond een aantal jongens van het kindertehuis Aldegon- da uit Amersfoort, o.w. de 13-jarige G. J. Veenendaal, de even oude Th. Bijl en de 12-jarige R. Kruit om hun leider, de 30-jarige O. de Groot, ge- CHRIS VON SALZA NAAR RHENEN Het uit zestien Amerikaanse zwemsters bestaande team, dat in augustus een trip door Europa maakt en op 22 augustus in Rhenen zal starten tegen de beste Neder landse zwemsters, is nog niet samenge steld. Dit zal eerst geschieden nadat in Amerika de nationale kampioenschappen zyn verzwommen. Wel staat al vast dat Chris von Salza er in elk geval by zal zyn. Zy is momentcel in topvorm. VEEL BELANGSTELLING De publieke belangstelling voor de bijen- markt schijnt ieder jaar groter te worden. Niet alleen omdat er een vrije toegang is, maar meer doordat er steeds meer animo bestaat voor de bijenteelt als hob by. Burgemeester Hazenberg en de wethou ders C. N. v. Kuyk en Ant. de Ruiter brachten 's morgens om half negen al een bezoek aan de markt. De burgemeester liet zich vele interssante bijzonderheden vertellen en toonde veel interesse voor het wonderiykc leven van de nUverc dier tjes. In de morgenuren arriveerden ook een aantal Belgische gasten, alsmede de dag bladpers. Voor het eerst sinds zeven jaar was café „De Bijenkorf" weer geopend, baan mag zich in een steeds toenemende Auto verleende geen VOOrrang belangstelling verheugen. Regelmatig komen er ook buitenlanders naar de baan, niet alleen om aan wedstrijden deel te nemen, maar ook om er te oefe nen. Naar hun oordeel is het de beste baan van Nederland en waarschijnlijk ook wel van heel Europa. De oefenavon den dinsdag en vrijdag zijn ook voor publiek toegankelijk. EDE De Edese brandweer heeft vorige week zondag een kerkuil gered die met een poot bekneld zat tussen een daklijst van een woning. Het dier kwam onder steboven aan de richel te hangen en kon zichzelf niet bevrijden. De ladderwagen bracht tenslotte uitkomst, maar de poot was al zozeer gekwetst dat de uil er t geen prooi meer mee kan vangen en daarom alleen in gevangenschap in le ven zal kunnen blijven. SOEST Op bijzonder feestelijke wijze zijn het 34-jarig bestaan van het Sana torium Zonnegloren en het 40-jarig be- Het echtpaar van D. uit Eist is zater dagmiddag op de Kerkewyk in botsing gekomen met een auto, waardoor zy met verscheidene verwondingen naar het ziekenhuis moesten worden over gebracht. Het ongeval gebeurde toen de auto mobilist S. vanaf de Kerkewijk ter hoogte van de Dennelaan een inrit wil de inrijden en het echtpaar dat op de bromfiets was geen voorrang verleen de. Foutieve richting aangegeven Maandagmorgen heeft zich op de Kerkewijk een botsing voorgedaan tus sen een auto en een motor, waardoor twee personen licht gewond werden. De automobilist v. S. uit Rhenen wil- staan van de gelijknamige Vereniging j de vanaf de Kerkewijk rechtsaf de in rit van de Ritmeesterfabriek inrijden, maar gaf richting aan naar links. Een achter hem rijdende motor, bestuurd door D. uit Assen, passeerde dus rechts, maar toen v. S. tegen de verwachting in plotseling naar rechts zwenkte kon D. de auto niet meer ontwijken. Motor rijder en duopassagier liepen lichte ver wondingen op, terwijl beide voertuigen werden beschadigd. gevierd. De jubilaresse ontving op deze dag ruim 28.000 gulden en vier nieuwe televisietoestellen. TERSCHUUR Een 2-jarig jongetje, wo nende in de nabijheid van een spoor baan, dat anders nooit op de weg kwam, was voor de eerste maal buiten de af zetting van zijn ouderlijke woning gaan spelen. Hij kwam spelenderwijs op de spoorlijn Amersfoort-Apeldoorn, werd door een trein gegrepen en op slag ge dood. De treinbestuurder die het kind op het allerlaatste moment zag, heeft nog getracht door krachtig remmen een ongeluk te voorkomen hetgeen helaas niet gelukte. KEOWCWIJK 16? •TEl.JOOO-VEENENOAAL Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America Schaaknieuws Op woensdag 12 juli j.l. liet dé Vee nendaalse schaakvereniging de serieuze schaakpartijen voor een keer achter wege en vermaakte men zich met het spel „Can I?" Twee tegenstanders zit ten hierbij ieder achter een afzonderlijk bord, waarop bij de ene speler alleen witte stukken staan en bij de andere speler alleen zwarte. Zij kunnen niet bij elkaar op het bord kijken. Men doet nu beurtelings de zetten, terwijl een arbiter controleert, of de gedane zetten mogelijk zijn. Is dit niet het geval, dan mag men een andere zet doen. De ge slagen stukken worden door de arbiter van de borden verwijderd, maar men weet niet waarmee de tegenstander ge slagen heeft. Staat men schaak, dan wordt dit eveneens door de arbiter mee gedeeld, maar meer hoort men niet. Na enige tijd heeft men wel een in druk gekregen van de stand der vijan delijke stukken en kan men proberen de koning mat te zetten. Men kan zich voorstellen, dat de meest rare en ver makelijke situaties ontstonden, waarvan vooral de arbiter en de toeschouwers erg genoten. Woensdag 19 juli wordt de achtste ronde van het zomerschaaktoernooi ge speeld, daarna laat men de stukken en klokken twee weken met rust. Eerste prijs voor „De Rijnkanters" J.l. zaterdag hebben de wandelaars van de wandelsportvereniging ,De Rijn kanters' deelgenomen aan de Schakel- tocht te Geldermalsen. De senioren- groep o.l.v. de heer Vermazen wist hier een eerste prijs plus wisselbeker te be halen met een totaal aantal punten van 703. AFDELING GYMNASTIEK ONTBONDEN Maandagavond is in het clubhuis van de sportvereniging Oranje-Wit het lang gevreesde een feit geworden, n.l. dat de afdeling gymnastiek met algemene toestemming is ontbonden. Men hoopt nu dat enkele particulieren zullen pro beren een vrijstaande gymnastiekver eniging op te richten. VVV-WANDELINGEN Amerongense gasten en natuurlijk ook inwoners zelf, kunnen met ingang van deze week weer deelnemen aan de VVV- Avondwandelingen o.l.v. dhr Bosscher. Zeer waarschijnlijk zullen er ook middag en ochtendwandelingen worden georgani seer^ Alle gewenste inlichtingen ver strekt het VVV-kantoor naast het post kantoor. AANRIJDING OP KON. WILIIELMINAWEG Doordat een onvoorzichtige fietser die van de Koenestraat kwam, zonder meer de Kon. Wilhelminaweg wilde oversteken, ontstond er een aanrijding met een brom fiets. De bereidster die op het rijwielpad in de richting Rhenen reed, kwam ten val en is met een hersenschudding naar het Julianaziekenhuis te Veenendaal overge bracht. r GVVV tegen militairen A.s. donderdag 20 juli speelt GVVV een oefenwedstrijd tegen een sterk mil. elftal uit Ede. De wedstrijd begint om 7 uur. De opstelling is als volgt: Militair elftal: Doel: De Boer (Rapid J.C.); achter Sichter (Oldenzaal), Cools (Willem II); Midden: Won (ADS), De Groot (Leonidas), Koene (Edo); voor: v. Kampen (Velox), v. d. Heul (DWSA), Baays (BI. Geel), Wennekes (Fijenoord), Baas (Ede). GVVV: Doel J. J. v. d. Pavert; achter: A. Diepeveen, G. v. d. Bovenkamp, mid den: D. van Maanen, A. v. d. Haar, G. Hoedeman; voor: H. Zoute welle, A. Leppers, A. P. Kroesbergen, J. v. d. Bovenkamp, E. Scholts. Vierhouten. De leider was op de motor. Op dat moment haalde een bestuurder van een personenauto, B. uit Harder wijk, een tweetal voor hem rijdende personenauto's in. Hierbij kwam hij in botsing met een andere auto, waardoor B. naar links gedrongen werd en recht op het groepje jongens en leider inreed. Het noodlottige gevolg was dat de 13- jarige Veenendaal op slag gedood werd en de anderen ernstige verwondingen opliepen. RUIM VIJFTIG KIPPEN DOODGEBETEN Vorige week vrijdagnacht heeft een hond bij de landbouwers R. aan de Zuyle- steinseweg meer dan vijftig kippen dood gebeten. Het vermoeden bestaat dat' dit dezelfde hond is die enkele dagen daar voor in nhènen en Elsl veel schade ouder de pluimveestapel heeft aangericht. Men heeft het dier tot nog toe niet op kunnen sporen.4 De entree is vrij, alleen zal er na af loop een kollekte ten bate van het or gelfonds worden gehouden. Aan de in gang van de kerk zijn programma's verkrijgbaar. De orgelcommissie van de Sint Andrieskerk hoopt, dat vele Ame- rongers en vakantiegangers dit concert zullen komen bezoeken. Dit is een perspectieftekening van de nieuw te bouwen bekerfabriek van de MOPAVI N.V. aan de Groeneveldse- laan te Veenendaal. Met de bouw van het pand is men inmiddels begonnen. Op de begane grond bevinden zich de produktiehal van circa tachtig meter lang en een groot magazijn. De kantoren bevinden zich op de eerste ver dieping. Het ligt in de bedoeling omstreeks maart 1962 met de produktie - papieren bekers - te starten. Amerongen, dat zich vooral de laat ste jaren in een gestage groei mag ver heugen, is wat het noordelyk deel van het dorp betreft, karig met winkels be deeld. Vandaar dat het gemeentebe stuur een plan heeft ontworpen dat plaatselyke neringdoenden in de gele genheid stelt hun bedryf naar het uit breidingsplan dorp-noord te verplaat sen. Naar de burgemeester, Bosch Ridder van Rosenthal, ons meedeelde zijn er momenteel twee beschikbare ruimtes voor winkelbouw. Hiervoor waren al bouw-aanvragen van elders binnenge komen, maar het gemeentebestuur acht te het noodzakelijk eerst de Amerong- se middenstand voorrang te geven. In verband hiermede werd een vergade ring belegd van de plaatselyke winke liersvereniging waar ook gesproken werd door de heer Plezier van de Rijksmiddenstand - voorlichtingsdienst. Bovendien droeg deze vergadering ook een oriënterend karakter voor het gemeentebestuur met het oog op het verdere uitbreidingsplan van Ameron- gen-noord. De winkeldichtheid in dit gebied is te klein en het is zonder meer noodzakelijk dat hier in de toekomst tenminste een vijftal winkels zullen moeten komen. De groeiende omzet en het steeds stij gende aantal leden heeft het bestuur van de Coöperatie „Ons Belang" op haar laatst gehouden ledenvergadering doen beslui ten tot modernisering van het pand. De beneden aanwezige woonkamer en keuken werd uitgebroken en een verdieping ho ger gebracht, zodat de winkel het dubbele oppervlak van voorheen beslaat. Deze geheel gemoderniseerde winkel is tot zelfbedieningszaak omgebouwd en werd woensdagmiddag, nadat de sleutel van de ingangsdeur door de oudste inge zetene van het dorp, de heer B. v. d. Haar, was omgedraaid en de deur door het oud ste lid van de coöperatie, de heer J. Veer was geopend, door de burgemeester, mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg, officieel geopend. Hierbij sprak hij de hoop uit dat de kosten en moeite beloond zouden wor den worden en dat hij trots was op zo'n modern bedrijf in zijn gemeente. De voor zitter, de heer W. Westerhuis, bracht dank aan allen die door goede samenwerking deze verbouwing, waarvan de sloop op 18 april jl. werd begonnen in korte tijd tot stand hadden gebracht. Ook bracht hij dank aan het personeel die soms midden* binnen enkele dagen tot stand gekomen, dan gaan de broedhokken weer open en wordt er in ieder hok een broedschotel geplaatst. De liefhebber zal dan een voor raad tabaksstclen in het hok leggen, waar van de duiven hun nest bouwen. Het nest van een duif wordt met de meeste zorg gemaakt. Het is een aardig heid te zien hoe dc doffer de stelen naar zijn broedhok sleept, waar de duivin di rect met de bouw begint. DE EIEREN Als het duivenhuwelijk goed is, zijn de eerste eieren er na ongeveer tien dagen, welke dan uitgebroed worden. Een vaste regel bij de duiven is, dat tijdens de broed tijd (ca. 17 dagen) overdag de doffer en 's nachts de duivin op de eieren zit. Zodra de jongen uitgekomen zijn, wor den zij door beide ouders gevoerd en be gint voor de liefhebbers het kweken. Ook hier is dan de leuze: wie de jeugd heeft, heeft de toekomst. Na ongeveer 8 dagen zijn de jongen al zo gegroeid dat de me talen voetring aangebracht moet worden. Zou men hier te lang mee wachten, dan zou de ring niet meer om de poot te krij gen zijn. Daar een duif zonder ring voor een liefhebber weinig waarde heeft, zal hij er ook wel voor waken, het ringen op tijd te doen geschieden. De ringen zijn voor hen, die lid zijn van een Postduivenverbond, via hun ver eniging verkrijgbaar. Iedere ring is voor zien van het woord „Holland" een jaartal en een nummer. Verder behoort bij iedere ring een zogenaamd eigendomsbewijs, hetgeen dezelfde registratie heeft. De nummers die de duivenliefhebber in zijn bezit krijgt worden door de betreffende vereniging opgegeven bij het bureau van de NPO, afdeling Ringenadministratie. Hier worden de duiven op zijn naam over geschreven. Mocht er na verloop van tijd eens een duif verdwalen dan ig 'de mogelijkheid aanwezig dat deze via bericht van eerder genoemd bureau weer bij de eigenaar te rugkomt. Als de jonge duiven zover opgegroeid zijn dat ze van de ouders af kunnen, be gint voor hen het zelfstandige leven. In vele gevallen hebben hun ouders dan al voor de tweede keer eieren, om net als bij de eerste ronde na verloop van ca. 17 dagen, het ouderschap weer te aanvaar den. (Wordt vervolgd.) In een serie van vier korte artike len geven wy een beknopte uiteen zetting van de duivensport zoals die tegenwoordig wordt beoefend. De nodige gegevens ontvingen wy van enkele insiders uit de duivensport wereld. tussen de puinhopen hun werk dat gewoon doorging, moesten verrichten. De secreta ris, de heer Hoolwerf, die wegens ziekte deze opening niet kon bijwonen, werd vanaf die plaats van harte beterschap ge wenst. Zij die de bouw tot stand hadden gebracht en vertegenwoordigers uit de handel gaven van hun belangstelling blijk. Vele gelukstelegrammen en bloemen wer den ontvangen. OPENING VOETBALVELD Reeds tweemaal werd de voetbalwed strijd ter gelegenheid van de heropening van het voetbalveld aan de Voskuilerdijk uitgesteld omdat de werkzaamheden nog niet geheel voltooid zijn. Naar wij verne men is de datum van opening nu vastge steld op zaterdag 12 augustus aanstaande. B Een Oostenrijkse zoöloog heeft een toestel uitgevonden waarmee hij het geslacht van het in de kiem aan wezige kuiken kan vaststellen, voor dat het ei is bebroed. B In de eerste vier maanden van dit jaar hebben 349.000 toeristen Groot- Brittanië bezocht. B Begin dit jaar bedroeg het aantal artsen in Rusland 400.000, dat be tekent dat op iedere 540 mensen 1 arts is. B Over graaf Leo Tolstoi die schatrijk werd geboren en zonder één cent stierf, zijn 23.000 boeken en 56.000 krantenartikelen. B De salarissen van Oostenrykse ambtenaren zullen niet meer in baar geld, maar per cheque worden uit betaald. B Een 15-jarig schoolmeisje is in de woestijn van Utah door een gewa pende bandiet ontvoerd. B De beste danseressen in Amerika verdienen bijna twintigduizend gul den per week. B In Noord-Indië is een 12-jarige jon gen, die zes jaar tussen een troep wolven heeft geleefd, overleden aan de pokken. B Gezien het aantal doden dat de Niagara-waterval eist, worden de vat- en koorddansavonturen tegen- gegaan. Laat Uw ogen tijdig controleren. SPREEKUUR OOGARTSEN: Groene Kruis Kerkewijk 28 - telef. 2307 DR. KOOYMAN Maandag Dinsdag Donderdag DR. v. d. DRIFT Woensdag Vrijdag 23 uur 23 uur Hoofdstraat 51 - telef. 3184 (naast de apotheek) VEENENDAAL

De Vallei | 1961 | | pagina 1