Habé Supermarkt Habé Supermarkt Alcohol aan liet stuur Verkeersongevallen ZOMERIMPRESSIE BIJENMARKT? kom k ij ken bij Radio Bal legoyen ARAM Iedere dag feest in de want iedere dag de BESTE kwaliteit tegen de LAAGSTE prijs. RHENEN ELST Dipo, de donkere dwerg RENSWOUDE SCHERPENZEEL STRENG RECHT Belter Wijde - Giethoorn KLM luchtbrug Amsterdam- Cairo Bijenmarkt 1961 PASFOTO'S IN 10 SEKONDEN Z.-Afrika vraagt vakleerlingen 1,61 0.25 1,— 0,59 0,49 0,25 0,19 0,15 0,69 1,29 WOENSDAG EN DONDERDAG DE KOOPJESDAGEN: Bij aankoop van 1 pak Hotel Dessert Koffie a 1 pakje verse Roomboter voor 4 pakjes Margarine voor slechts Grote pot Pindakaas 200 gram Echte Chocoladekorrels 3 krop Sla 1 kg gewassen en gesneden Andijvie 1 kg geschrapte Aardappeltjes 1 kg droogkokende Rijst DE GEHELE WEEK VERKRIJGBAAR Glazen pot Kahrels oploskoffie 500 gram mooie Runderlappen, iets doorregen Als attractie een heel kilo voor 500 gram Gehakt halfom Maar een heel kilo voor Malse Braadkuikens per 500 gram Groot pak Kppenpoulet, inhoud 40Q gram WAARDEBON HHK Op deze waardebon: 4 MOOIE SLAVINKEN van 1,40 voor 98 ct. Bij aankoop van 3,boodschappen (vlees inbegrepen): 5 dubbeltjes Repen voor 0,39 Hoofdstraat 2 - Veenendaal Voetganger aangereden 1 Maandagavond omstreeks half acht is een bromfietser uit Veenendaal op de Veenendaalsestraat ter hoogte van j ide Defensieweg, in botsing gekomen In Duitse persverslagen vonden we, dat het wegverkeer in Duitsland per jaar I mct een voetganger, een jongen die in thans 13.000 doden en ruim 400.000 gewonden eist, van wie een belangrijk deel op Jeugdherberg De Eikelkamp" ver rekening van de alcohol komt, nl. 13,8 pet van de gewonden en 24,4 pet van de doden. De alcohol is niet het enige gevaar achter het stuur. Er zyn er velen, die nuchter zijn, maar miserabel rijden; de vele ongelukken met de zogenaamde zondagrijders op de Autobanen bewijzen dit. En van de grote onheilen zijn zelfs meer schaden aan oververmoeidheid dan aan de alcohol te danken. Muar alcohol is de on aangenaamste vijand; aan oververmoeid heid is niet altijd iets te verhelpen; en wie miserabel rijdt tracht dit te verbeteren; de alcoholgebruiker echter verwaarloost uit karakterzwakheid het gevaar dat hij schept en dient duchtig aan zijn verant woordelijkheid herinnerd te worden. In het buitenland doet men dit even sterk als hier. We lazen van een proce dure, die als voorbeeld kan dienen. Het kantongerecht te Düsseldorf veroordeelde iemand, die 15 glazen bier op had, 1,92% alcohol in het bloed had en een ongeluk veroorzaakte, tot 6 maanden gevangenis straf. De veroordeelde ging in hoger be roep; hij voerde aan, dat hij als vertegen woordiger van een bierbrouwerij gere geld 25 glazen bier per dag gebruikte en aanbood te bewijzen, dat hij bij dit nor male gebruik volkomen betrouwbaar kon rijden. De rechtbank wees dit af en ver klaarde: iemand die meer dan l1/* pro mille alcoholgehalte in zijn bloed heeft, is niet meer in staat betrouwbaar te rijden; de opgelegde 6 maanden gevangenisstraf zijn terecht. Sindsdien is de grens „l1/* pro Maandagavond om half zeven is de fietser H. uit Veenendaal op de Hoog straat aangereden door de bromfietser R., eveneens uit Veenendaal. Laatstge noemde kwam met een veel te hoge snelheid (ca. 50 km) de bocht om en kon daardoor niet voldoende rechts houden. Bij de botsing ontstond mate riële schade. Toen de automobilist v. R. dinsdagmid dag op de Stationsstraat linksaf een in rit wilde inrijden, deed hij dit zo on verwacht dat een achter hem rijdende auto, bestuurd door M., hem niet meer kon ontwijken. Ook hier alleen mate riële schade. De bromfietser v. R. uit Rhenen ver leende woensdagmorgen op de hoek Dijkstraat-Aart de Gelderstraat geen voorrang aan de bestuurder van een VW-busje, W. uit Arnhem. Het gevolg was materiële schade. Woensdagavond kwam de motorrijder v. d. G. op het Panhuis een uitrit uit rijden, juist op het moment dat mevr. v. d. W. op haar fiets naderde. Zij be gon te twijfelen en reed zodoende tegen de achterkant van de motor. Dr. Bis schop, die eerste hulp verleende, achtte overbrenging naar het ziekenhuis nood zakelijk. Diezelfde avond tegen zeven uur ver leende op het kruispunt Bergweg-Lim burg Stirumstraat de autobilist S. uit Veenendaal geen voorrang aan de au tomobilist v. d. B. Er ontstond flinke materiële schade aan beide voertui gen. Vermoedelijk doordat de auto slipte, heeft de automobilist L. uit Veenendaal donderdag, bij het nemen van de bocht Nieuweweg-Hoogstraat, de ter plaatse aanwezige verkeerszuil omver gere den. mille" de algemene rechtspraktijk. Meer malen spraken sindsdien rechters uit, dat eigenlijk reeds iemand, die 1 per mille alcohol in zijn bloed heeft, tot rijden on geschikt; de IV2 promille zijn dus op te vatten als een ruim gemeten grens; geen enkele rijder kan zich beklagen, als hij bij constatering van dit gehalte een stren ge straf oploopt. Ook als de rijder geen ongeval veroorzaakt en niet gevaarlijk rijdt, kan hij toch, indien dit alcoholge halte in zijn bloed blijkt, veroordeeld wor den. Men gebruikt voor het constateren van het alcoholgehalte een alcotest buisje, waaraan een ballonnetje hangt. De van teveel alcohol verdachte moet door dit buisje de ballon opblazen; krijgt de indi cator nu een groene kleur, dan is de rijder ernstig verdacht en kan hij verder worden geëxamineerd (bloedonderzoek). Men kan ook niet zeggen, dat iemand bij het eerste glaasje bier reeds rijp voor de gevangenis wordt; de chemicus Jakob- sen in Duitsland toonde proefondervinde lijk aan, dat iemand die direct achter el kaar 3 borrels en 3 glazen bier drinkt IV2 pro mille alcohol in het bloed kan heb ben; wie dezelfde hoeveelheid uitstrijkt over 3 uur en er bij eet, heeft meer dan 0,8 pro mille; wie ze uitstrijkt over 7JA> uur, komt niet hoger dan 0,2 pro mille. Per uur komen zowat 8 gram in het orga nisme, maar dit verbrandt per uur even eens 8 gram (65 gram levert l'/s pro mille). In andere landen is men dan ook vaak strenger. Zwitserland verbiedt autorijden bij 0,8 pro mille alcoholgehalte in het bloed; in Denemarken, Noorwegen en Zweden is veroordeling reeds mogelijk bij een gehalte van 0,5 pro mille. bleef. Beiden liepen kwetsuren op. Over de schuldvraag stelt de rijkspolitie een onderzoek in. Gevonden Gevonden: een badhanddoek. Inlich tingen Rijkspolitie post Eist. Geslaagden in Rhenen Aan de openbare school voor prak tisch algemeen vormend onderwijs aan de Groeneweg te Rhenen kon het Tere tinten trekken langs de hemel, De boot houdt vol van schroom de adem in En glijdt geruisloos, onder 't bont gewemel van vogelen d' immense ruimte in Juni 1961 De kraggen riet, gegeseld door de golven, Die 't spoor van onze boot ter weerszij wekt, Buigen en rijzen. Door 't water plots bedolven Stijgt loom een reiger, die de hals zich rekt. Voorbijgeschoven aan de rietcoulissen, Aan d' allerlaatste tong van zompig gras, Aan 't eind der eilanden van riet en biezen, Zien wij de hoge stolp des hemels [weerspiegeld in de plas D. Philips. Sinds enkele weken staat er aan De Op slag te Eist een in drukwekkende instal latie opgesteld, waar op volledig automati sche wyze asfaltbeton wordt gemaakt voor de reconstructie van de Provincialeweg Eist -Veenendaal. Aan de ene kant van de ingewikkelde ma chinerie wordt zand en grint gestort, ter wijl het asfaltbeton er aan de andere zijde kant en klaar uitkomt, zonder dat daar een mensenhand aan te pas komt. De gehele apparatuur, eigendom van de N.V. Aann. My. De Moei Hermes uit Alkmaar, wordt door één man vanuit een bijstaande wagen bediend. Hierin bevindt zich een enorm groot schakelbord met ontelbare knopjes en handeltjes die het gehele produktieproces regelen. De capaciteit is 45.000 kg per uur. De complete mobiele installatie kost onge veer zevenhonderdduizend gulden. De oer-oude Veenendaalse bijenmarkt „de grootste in Europa" be hoort weer tot het verleden. De aanvoer bedroeg 227 korven en 47 kasten, dus wéér minder als vorig jaar. Bij het vernemen van deze cijfers kan men zich afvragen, wat moet de toekomst brengen? Zal de markt over een jaar of vijf als een nachtkaars uitgaan of zal zij, vóór het te laat is, de helpende hand worden geboden, zij het slechts terwille van de tradi tie die door onze moderne levenswijze toch al zo vaak in de verdrukking komt. De markt heeft ook dit jaar weer bezoekers getrokken, zelfs belangrijk meer dan vorig jaar. Onder hen waren Belgen en Duitsers, maar het begrip „de grootste markt in Europa" en hetgeen wat zij te zien kregen, zal vooral voor hen moeilijk vergelijkbaar zijn geweest. Van de organisatoren kan niemand verweten worden dat er op eni gerlei wijze tekort geschoten is - men heeft eenvoudig moeten roeien met de riemen die men heeft. En in dit licht bezien is het zelfs nog een prestatie de markt op deze wijze - hoe gebrekkig ook - op poten te houden. Waar het op aankomt is dit: de riemen om te roeien moeten veel groter worden, wil de markt niet in het moeras verdwijneo. De markt heeft naast handelswaarde, ook culturele en traditionele waarde voor geheel VEENENDAAL. Daarom moet ook de conclusie luiden dat geheel VEENENDAAL moet zorgen dat zjj de bijennmarkt niet alleen in stand weet te houden maar ook weet te exploiteren. Wellicht dat er dan weer gesproken kan worden van „de grootste bijenmarkt in Europa". T. van Neerbos, Rhenen. Afd. Timmeren: G. v. d. Brink, Vee- I nendaal, A. de Jong, Rhenen, J. Ver steeg Eist (Utr.) I Afd. Schilderenu.G. van Bennekom, G. J. v. d. Pol, A. Vinke, Veenendaal. DEMONSTRATIE SPARTA Op het SI. de Bruineplein in Veenendaal- zuid hield Sparta vrijdagavond een turn- demonstratie waarvoor vrij grote belang stelling bestond. De dames- en heren atle ten zetten hun beste beentje voor zodat ieder onderdeel van het gevarieerde pro gramma met een luid applaus werd be loond. Het geheel stond onder leiding van de heer Vaartjes. GESLAAGDEN KON. JULIANASCHOOL Afdeling u.l.o. Enige tijd geleden publiceerde wij de uitslag van het toelatingsexamen voor het Lyceum, waarvoor 27 leerlingen van de afd. l.o. (Opleidingsschool) slaagden. Thans kunnen wij de namen meedelen van eveneens 27 leerlingen der afdeling u.l.o., die het einddiploma verwierven. Voor het Mulo-diploma slaagden: Veenendaal: Piet Bouman. Eist (Utr.): Betsie Vink en Marius Zwij- nenburg. Kesteren: Diny Lutterveld. Ederveen: Henk en Martinus Manuputty. Voor Mulo- en Middenstandsdiploma: Veenendaal: Janny Schoeman, Berna Molenkamp, Rina Nellestijn, Ria Anbeek, Ria C. Anbeek, Eemiel van Leeuwen, Dik Jansen, Ria Geluk, Gerard Kroes, Willy Otte, Betsie Sukkel, Christa van Leeuwen, Thea Keman, Barbara v. d. Hoog, Theo Breeschoten. Renswoude: Loes Göbel en Melis Teu- nissen. Bennekom: Jacob J. en Breunis G. Bree schoten. Ede: Gerrie v. d. Brink en Willy Dek ker. Geslaagd Mej. Ank van Doorn slaagde dezer dagen te Amsterdam voor lerares Lichamelijke Opvoeding M.O. Zij ge noot haar opleiding in Groningen. Duivennieuws De E.V.P.V. „De Luchtreizigers" hield dit weekeinde een wedvlucht voor oude duiven vanaf Orleans. De duiven wer den om 7 uur gelost. De eerste duif meldde zich om 13.33 uur bij H. van Kooten. De verdere uitslag ^erd: H. van Kooten 1, 4, 6; C. G. van Dam 2, 3; K. v. d. Heuvel 5; G. Fasse 7. Met de jonge duiven waren „De Luchtreizigers" dit weekeinde in Ber gen op Zoom, hier werden de duiven om 7.30 uur gelost. Hier kwam de eerste duif bij F. Spies. Deze duif was om 8.34 uur thuis en heeft met een snelheid van 98 km/u. de weg naar huis af gelegd. De verdere uitslag werd: F. Spies 1, 3, 4; A. Slotboom 2, 9, 25; K. de Ruiter 5, 6, 12, 13, 22, 30, 34, 40, 45; L. J. Acker- man 7, 23, 24, 46; G. Muller 8, 42, 48, 51; C. G. van Dam 10, 16, 17, 26, 27, 38, 39, 43 ;H. Beijk 11; H. van Kooten 14, 21, 29, 35, 36, 44; K. v. d. Heuvel 15; G. Fasse 18; J. v. d. Sluis 19, 60; H. G. Ree- de 20, 33; H. de Vos 28; W. Brouwers 31; G. v. d. Weerdhof 32; J. Heikamp 37; J. van Santen 41; O. Nekeman 47, 50; G. Bovenschen 52; A. van Barneveld 53; P. H. Tanis 54, 57; W. Slotboom 55, 56; R. J. van Kooten 59; H. Zwijnen 61. A.s. zaterdag voor wedvlucht vanaf Vilvoorde, jonge duiven inkorven van 14-15 uur. Geslaagd Bij de door de stichting I.V.I.O. ge houden examens ter verkrijging van het Sleuteldiploma, slaagden alle negen kandidaten van de Willem de Zwijger- school voor v.g.l.o. De namen der geslaagden zijn: Cor- nelis van de Brink, Gerard van Geeren- stein, Bertus Helms, Steffen Schoen maker, Johannes Schol tus, Evert Schreuder, Cornelis van Soest, Jacobus Valkenburg, Hein Visser. Auto's botsten op elkaar Zondagmiddag zijn ter hoogte van het postkantoor twee luxe auto's met elkaar in botsing gekomen, doordat één der wagens plotseling moest remmen. Er deed zich alleen materiële schade voor. De politie heeft de zaak in onder zoek. schooldiploma worden uitgereikt aan Gerrit Bosman, Hendrik Evers, Willy Doornspeek, Ria ter Haar, Mientje Hen zen, Corrie Pleijler, Al ie v. d. Scheur, Hennie Swagers, Frieda Wijkniet en Beeb Schulz. Het getuigschrift kon worden uitge reikt aan Arda van Harn en Lies van Remmerden. Op het diploma staan de cijfers ver meld, die behaald werden voor Neder landse taal, boekhouden, Engels, be- drijfsrekenen, zaakvakken en de ge middelde rapportcijfers voor handen arbeid, tekenen, huishoudelijke vakken (alleen voor de meisjes), alsmede licha melijke oefening. Het is ondertekend door het hoofd der school en door leden van de com missie van advies. Deze commissie vormt de schakel tussen de school en het bedrijfsleven. Behalve dat het diploma een stevige basis is om voor functies in het be drijfsleven te worden opgeleid, geeft het toegang tot het derde leerjaar waar in diverse richtingen meer beroepsge richt onderwijs ontvangen wordt, o.m. opleiding middenstandsdiploma. Ook het getuigschrift geeft voor bepaalde richtingen toegang tot het derde leer jaar. De heer Chr. Verwoert, eveneens te Rhenen, is geslaagd voor het eind examen H.T.S. afdeling landmeetkunde te Utrecht. Geslaagden van Techn. School Wageningen Afdeling smèden-machinebankwerken E. Doornkamp Rhenen, J. Vos Rhenen, G. H. H. van de Weerd, Eist, J. W. Bes- selink, Rhenen, W. Looijen, Rhenen, Afdeling Tractortechniek- landbouw- mechanica: J. P. v. d. Brink, Veenendaal, W. D. van Dam, Rhenen, Th. S. v. d. Pol, Veenen daal. Afdeling Autotechniek: F. Drost, Vee nendaal, M. H. Nagel, Eist (Utr.), G. W. Rijnberk, Rhenen. Afdeling Elektrotechniek: H. v. Har ten, C. Rebergen, Veenendaal. Afd. Elektro-sanitairtechniek: J. W. Heikmap, J. Huibers, P. van Soest, D. Vos, A. J. Wijnmaalen, Veenendaal. Afd. Instrumentmaken: G. Henzen, Eist (Utr.), J. van Keulen, Veenendaal, ANJERCOLLECTE RIIENEN De anjercollecte heeft in Rhenen opge bracht 774,60, waarvan ongeveer een honderd en vijftig gulden in de buurt schap Achterberg werd ingezameld. FORELLEN-DAMES WATERPOLOKAMPIOEN Donderdagavond speelde het damesze vental van „De Forellen" een competitie wedstrijd tegen de dames van „De Water kip" uit Barneveld in het zwembad aldaar. De Rhenense dames wonnen met 70, waarmee zij tevens beslag legden op het kampioenschap in hun afdeling. De doel punten werden gescoord door Dicky v. d. Oosterkamp, Mieke Weltman en mevrouw De Vries. Dit is het tweede zevental van „De Fo rellen" dat dit seizoen de titel heeft ver overd. De jongens-adspiranten gingen reeds voor. „SDV"-Rhenen uit wandelen V De Rhenense wa'ndelsportvereniging „Sterk dobr Vriendschap" heeft zater dag wederom deelgenomen aan twee verschillende tochten. De junioren zijn bij de speeltuinvereniging Ede-West op bezoek geweest en behaalden daar met 596 punten de eerste prijs, bestaande uit een fraaie beker. Ook de senioren,*die bij „De Trek vogels" in Amersfoort waren, wonnen een fraaie beker. Het was de vierde prijs. BESPREKING MET HET BAKKERSBEDRIJF De Minister van Economische Zaken heeft een delegatie ujt het bakkersbedrijf, waarin zowel werkgéyers als werknemers waren vertegenwoordigd, ontvangen. Tij dens deze bijeenkomst heeft genoemde de legatie een toelichting gegven op het ver zoek, de bij het College van Rijksbemid delaars aanhangig gemaakte voorstellen tot verbetering van de loon- en arbeids voorwaarden, in de broodprijzen te mogen doorberekenen. Uitvoerig werd hierbij in gegaan op de specifieke omstandigheden van deze bedrijfstak» Niettemin meende de Minister niet op dit verzoek tot door berekening te kunnen ingaan, mede gelet op de repercussies die inwilliging zou heb ben op de algemene loon- en prijsontwik keling in ons land. Sinds vorige weekj heeft de KLM een luchtbrug ingezet met vrachtvliegtuigen om grote hoeveelheden insectecide van Amsterdam naar Cfiiro te vervoeren. Reeds zijn vier vrachtvliegtuigen met elk ongeveer 15 ton van dit chemische bestrij dingsmiddel uitgevoerd en weldra zullen er nog elf vluchten volgen. Daarmee zal 225 van de 325 ton insectecide, die Egypte denkt nodig te hebben om de katoenoogst te redden, die op hef ogenblik wordt be dreigd door de katoenwurm, vervoerd zijn. In totaal zullen ongeveer 20 vliegtuigen nodig zijn om de gehele hoeveelheid naar Egypte over te brengen. Het ziet er naar uit dat de KLM dit gehele spoedtransport zal verzorgen, waarmee men hoopt de „prodemia litura f" zoals deze katoenpa rasiet wetenschappelijk wordt genoemd, te vernietigen. 2. Zodra zij op Barranca aankwamen, gaf Aram de zorg voor de paarden over aan de stalknechts en begaf zich naar zijn werkvertrek, daar hij voor de avond maaltijd nog het een en ander wilde doen. Doch terwijl hij daar zat, betrapte hij zichzelf erop, dat zijn ge dachten telkens afdwaalden. Met een ruk schoof hij zijn zetel achteruit en begaf zich op het balcon, van waar hij een prachtig uitzicht over de heuvels had. Vlak onder hem lag het binnenplein van de burcht, vreedzaam en rustig in het licht van de ondergaande zon. Verlangend staarde Aram in de verte en hij dacht weer aan zijn woorden van daarnet. Ja, reeds te lang was het hier rustig geweest en het oude verlangen naar reizen en avonturen werd voortdurend sterker. Doch ineens staakte Aram zijn overpeinzingen en tuur de scherp naar een zwarte stip in de verte, die steeds dichterbij kwam, recht op de poort van Barranca af. „Het lijkt er veel op, dat wij bezoek krijgen!" mom pelde hij. (Wordt vervolgd) Bromfietsers in botsing Op de Arnhemseweg te Renswoude zijn zaterdagavond de bromfietsers O. uit Rhenen en S. uit Scherpenzeel met elkaar in botsing gekomen. De aanrij ding ontstond door een afgewaaide tak die over de weg lag. S. klaagde over rugpijn. De bromfietsen werden licht beschadigd. Caecilia geeft taptoe Bij gunstig weer zal de Scherpen- zeelse muziekvereniging „Caecilia" morgenavond (donderdag) een taptoe bij het Verenigingsgebouw aan de Mo lenweg verzorgen. Vooraf maakt men nog een kleine rondgang. (Vervolg van pag. 1) Deze openstelling was er tevens de reden van dat de markt ditmaal op het terrein direct naast het café gehouden werd, in tegenstelling tot vorige jaren toen het stuk weiland werd gebruikt aan de kant van de spoorlijn. De jury was ondergebracht in de woonkamer van „De Bijenkorf" en had zodoende een goed uitzicht op het marktterrein. Behalve de handel in bijen, waarbij prijzen werden genoteerd van 15,tot 18,per korf, verwis selden ook vele imkersartikelen van eigenaar. Vergeleken bij 's morgens was de be langstelling in de middaguren minimaal temeer daar de uitslag van de traditio nele verloting inmiddels bekend ge maakt was. Opvallend was dit jaar de verscheidenheid in kleuren van de ko vels (maskers), o.a. groen en blauw. Voor de rest vertoonde de markt het zelfde beeld als andere jaren: groene takjes bij de korven ten teken dat ze dan verkocht zijn, bejaarde imkers die blootshoofd tussen de bijeenzwermen doorkuierden en „gemaskerde" mannen en vrouwen met rokende pijpen. De jury kende ditmaal de volgende prijzen toe: BESTE KORF MET VOLK EN BOUW: le prijs A. T. v. d. Brink, Renkum; 2e prijs Van Dorland, Ede. BESTE RONDE KORF: le prijs W. v. 't Land, Barneveld; 2e prijs T. Dorland, Ede. OQrtilotfp* DICK HUP Hoofdstraat 84 - Veenendaal Telefoon 2289 (Vervolg van vrijdag j.l.) CENTRUM BRAKPAN Brakpan is een dorp, plm. 22 mijl ten oosten van de grote stad Johannesburg. In de omgeving zijn plaatsen als Benoni en Springs. De afstand naar Pretoria is ongeveer 40 mijl. Er zijn goede trein- en busverbindingen. Nabij Brakpan is een gebouwencomplex met huizen, bestaande uit 4 kamers, aparte badkamers, eetzalen en ontspanningszalen, keukens, een winkel, terwijl gebruik ge maakt kan worden van sportvelden. Het geheel staat onder bestuur van een huis vader en huismoeder. Voor dit centrum is verantwoordelijk het ORIK, het Oostrandse Immigranten Komi- tee ,dat zich speciaal toelegt op de ont vangst en het toezicht op vakleerlingen. In het comitee hebben zitting vertegen woordigers van de drie Zuid-Afrikaanse kerken en van de Afrikaanse Culturele Organisaties, niet alleen van Brakpan, maar van alle plaatsen in de omgeving. De ouders behoeven dus geen zorgen te hebben. Een van de medewerksters van Nieuws uit Zuid-Afrika, Rie de Boer, heeft het Brakpan-centrum bezocht. In haar ver beelding ziet ze hoe dit plan in Nederland door ouders en zoons besproken zal wor den en hoe de reactie zal zijn. Liever geven we nu aan Rie de Boer het woord: INDRUKKEN VAN IIET JEUGDCENTRUM TE BRAKPAN Buiten waait de regen tegen de vensters bladeren dwarrelen naar beneden, maar binnen in de veilige beslotenheid van de huiskamer, waar het gezin verenigd is, heerst een weldadige rust. Totdat het hei melijk gevreesde gebeurt, waardoor de harmonische gebondenheid aan flarden gescheurd wordt en gelijk een bliksem straal de woorden de stilte snijden: „Va der, moeder, ik wil emigreren". Hoeveel gedachten flitsen er dan niet beangstigend aan een ouder voorbij, zoals een film met beelden van ijzige vlakten waarover de blizzard jaagt, wereldsteden vol gevaren, bergen en eenzame steppen, doch allen ver weg en vijandig, waar hun kind zonder de veilige bescherming van zijn ouderhuis zal zijn. Boven het Transvaalse landschap koe- pelt een helderblauwe hemel en de laat ste witte wolken verdampen voor de na derende, droge winter. Herfstbladeren val len ritselend uit lommerrijke bomen op de paden en sparrebomen geuren. Tussen de bmoen verscholen, buiten het gewoel van de stad, ligt een groot complex met huizen en gebouwen, nog leeg en verlaten. Het is vreemd om langs de lege huisjes met overdekte stoepen te wandelen. Een vogel vliegt verschrikt weg, als wij ons naar de enorme bibliotheek, eetzaal, administratie en andere ontspanningslokalen begeven, waarover dikke bomen een goud-gele bla- derpracht uitspreiden. Gebouwen met bad kamers staan tussen de struiken wegge doken. Alles wacht op de woorden van de energieke jonge mannen uit het stoere Nederlandse volk: „Vader, moeder, ik wil emigreren". De Nederlandse ouders behoeven nu niet meer bevreesd te zijn voor deze woorden, want op de hoogvlakten van Transvaal, waar het hart van Zuid-Afrika klopt in Brakpan, nabij Johannesburg gelegen ligt een groot centrum op de komst van jonge mannen te wachten. Een Zuidafri- kaanse vader en moeder met warme har ten voor de zonen uit hun stamland, staan gereed om hen te ontvangen. Hier kunnen zij wonen, werken en stu deren voor elke werkkring waarin zij zich willen bekwamen. Weldra zullen de hui zen gevuld worden en hun vrolijke stem men zullen opklinken bij de sportvelden en tennisbanen. Het Christelijk Jeugd Cen trum voor de Nederlandse emigranten wenkt uitnodigend als een veilige haven in het verre taalverwante Zuid-Afrika. (Uit „Nieuws uit Z.A.")

De Vallei | 1961 | | pagina 2