Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Z.O.-Utrecht Overstroomd met Toeristen De Wereld van WEEK-tot-WEEK MULDER WAAK IS DE A VALLEI-RIKS? Burgemeester opende expositie in Amerongens raadzaal HET KASTEEL VAN AVARAY Fa. F. Tak 35e jaargang VRIJDAG 28 JULI Nr. 59 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Militairen brachten camping in paniek VEENENDAAL Uit het politierapport B Zondagavond liep v. S. uit Veenen daal met zijn hond op de Industrie laan te wandelen. Plotseling liep de hond naar links, precies tegen het voorwiel van de passerende fietser F. Het voorwie] werd. flink beschadigd. B Omdat hij sterk onder de invloed een bromfiets bestuurde, is in de nacht van zondag op maandag de Veenendaler v. H. ter ontnuchtering op het politiebureau ingesloten. Met een proces-verbaal kon hij 's mor gens weer vertrekken. B Mej. S. die maandagavond onder aan de Markt fietste, verleende geen voorrang aan een bestelauto, be stuurd door v. H. uit Veenendaal. Met een hersenschudding moest zij in het Julianaziekenhuis opgenomen worden. B Bij de knipperbollen zijn dinsdag middag de automobilisten H. uit Veenendaal en M. uit Rotterdam met elkaar in- botsing gekomen. Er was flinke materiële schade. B De automobilist G. uit Rotterdam, die in Rhenen logeerde, wilde woens dagavond zijn auto achter de woning zetten. Bij het achteruitrijden kwam hij toen in aanraking met een andere geparkeerd staande auto, waardoor materiële schade ontstond. B Donderdag reed een vrachtwagen op het verhoogde gedeelte van het Fred, v. d. Paltshof. Op zeker moment moest de chauffeur voor een aldaar fietsend meisje uitwijken, zodat de laadbak het zonnescherm van slager v. H. greep en danig ontzette. B Donderdagmiddag brak brand uit bij de heer D. in Eist, toen een flinke steekvlam uit een oven naar buiten schoot. De inmiddels gewaarschuw de brandweer behoefde zich alleen te beperken tot de nablussing. WAARDE 42,50 AS 323809 ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HyPOTHEKFN EN FINANCIERINGEN RHENEN ELST AMERONGEN OVERBERG Morgenochtend intocht vierdaagselopers RENSWOUDE Puzzelrit voor bromfietsen Openluchtsamenkomst Zendingsdag Driebergen UIT PRINCIPE NIET VERZEKERD Vonnis na aanrijding: Twee jaar ontzegging ri jbevoegdheid ri Voor 12.000,bent u mede-eigenaar ELDORADO ELST Oorsprong Groots wandelfestijn in Amerongen Gevarieerde kollektie Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER OVERBERG SCHERPENZEEL Eigen Verenigingsgebouw HAMMARSKJOLD IN BIZERTA ZONNEBRILLEN BADMUTSEN BADTASSEN ZONNEBRANDCREME Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 ltfnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bü de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprjjzcn op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 15 cent r Het zuid-bostelijk deel van onze provincie heeft de afge lopen week in het teken gestaan van een complete volks verhuizing. De uittocht van de inwoners uit de diverse dorpen begon vrijdagavond al vroeg hetgeen zich heel duidelijk in Veenendaal demonstreerde toen bromfietsen, scooters, auto's en noem maar op bepakt en bezakt de „nijvere industrieplaats" onvloden om elders te gaan genieten van een welverdiende rust. Vooral in de nacht Werd de zaterdagmarkt in Veenen daal al druk bezocht, de dinsdagmarkt kreeg zeker het dubbele te verwerken. Op sommige momenten was het zelfs zo druk dat er bij de knipperbollen een lange file auto's stond te wachten, die geen kans zagen de oversteekplaats te passeren, zodat uiteindelijk een politie agent handelend moest optreden. Ook in de winkelstraten was het een drukte van belang en het enige feit waaruit men kon opmaken dat de grote vakantie gehouden werd, was het ge mis van de fabrieksfluiten en de ver keersdrukte tijdens de begin- en eind tijden van bedrijven en kantoren. In alle plaatsen oefenden de koop centra een grote aantrekkingskracht uit op de doortrekkende en blijvende toeristen, maar wat dat betreft heeft Veénendaal toch wel de kroon gespan nen. Uit alle omliggende vakantiecen tra trok een kooplustig publiek, waar van velen de reis te voet maakten, o.a. vanaf De Ossenberg te Overberg. B Zaterdagavond om kwart voor zes was een haastige bromfietser er de oorzaak van dat de automobilist v. d. V. uit Krimpen a/d Lek in de Hoofdstraat schade aan zijn auto opliep. Op de vraag van de automo bilist of de bromfietser wilde schik ken, antwoordde deze liever de po litie er bij te halen. De heer V. ging in een winkel opbellen, maar toen hij terugkeerde bleek de bromfietser te zijn verdwenen RHENEN ELST Ook nu weer is de Valleiriks, vorige week uitgegeven bü Slijterij „De Zwaai, Prins Bern- hardlaan, Veenendaal. niet gevonden. De vinderspremie is hierdoor gestegen tot 42,50 De nieuw uit te geven riks heeft het RODE nummer Bjj inlevering op ons bureau vóór a.s. donderdagmiddag 12 u., wordt de premie a contant uit betaald. van vrijdag op zaterdag was het byzonder druk langs de wegen. Deze leemte was echter gauw weer opgevuld door de duizenden toeristen uit het buitenland cn andere de len van ons land die in onze streken hun vertier kwamen zoeken. Typische toeristenplaatsen zoals Rhenen, Ame rongen en in mindere mate Eist kregen volop hun portie, terwijl weer andere plaatsen talloze vakantiegangers kregen te verwerken in de winkelcentra. KCBKCWUK 167 ■TEl.JOOO'VECE NOAAt Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America Blijkens een mededeling van het VVV is het ook in de Grebbestad enorm druk geweest. De grootste aftrek ondervond de boottocht Rhenen-Arnhem v.v. die elke dag was volgeboekt en waarbij het zelfs voorkwam dat bijna honderd men sen teleurgesteld moesten worden. Het aantal buitenlanders was minder als vorig jaar, maar het dagtoerisme daarentegen veel hoger. Opvallend was dat er veel gebruik gemaakt werd van de brug over de Rijn, zodat er eveneens uit de Betuwe een belangrijke door stroming ontstond. Behalve de boottocht, bestend er ook een grote toeloop voor Ouwehands Die renpark waar men af en toe de drukte bijna niet aan kon. Het enige incident wat zich in Rhe nen voordeed was dinsdagavond toen militairen die op oefening wa ren de gasten van de camping „De Thymse Berg" in paniek brachten. De eigenaar vertelde hierover: „Het was omstreeks half tien - de kinderen sliepen allemaal al - toen op de rand van het kampeerterrein enkele hevige explosies werden gehoord. Alles wat sliep schrok wakker, kwam de caravans en wagens uitrennen, kortom alles raakte in paniek. Eerst dachten we dat het een landmijn was, maar toen ik in het bos ging kijken zag ik dat er mili tairen aan het oefenen waren. Wij wis ten hier niets van en ik zal dan ook contact zoeken met het gemeentebe stuur met het verzoek dit in het ver volg te voorkomen. De rust keerde pas om twaalf uur terug." Eist heeft voornamelijk te maken met het doortrekkende toerisme en het is de gehele week op de hoofdweg een heen en weer rijden geweest van touringcars en alle andere voertuigen. Door al deze drukte kwam zaterdag morgen de automobilist v. G. uit Ame rongen in botsing met een geparkeerd staande auto van v. M. uit Eist. Geluk kig was er alleen materiële schade. De bromfietser die zondagavond op het rij wielpad een voetganger aanreed, kwam er, evenals zijn echtgenote, minder goed af. Door de botsing kwamen zij ten val en werden licht gewond. Het aantal trekkers dat de jeugdher berg „De Eikelkamp" bezocht was in deze periode minder dan vorige jaren. De buitenlanders bestonden voorname lijk uit Duitsers, Engelsen en Schotten, terwijl er eveneens een grote Joodse groep uit België te gast is geweest. Het VVV-bureau Amerongen zag zich dinsdagavond voor het feit gesteld dat alle pensions en hotels tjokvol zaten. Met kunst- cn vliegwerk heeft men toen onderdak kunnen vinden bij par ticulieren. De zuiverste vorm van bermtoerisme kon men aanschouwen langs de Berg weg tussen Amerongen en Overberg, waar vooral tijden? het week-end rijen auto's stonden waarvan de inzittenden zich in de bossen vermaakten of lagen te „rusten". Vergeleken bij vorige jaren is er een toenemende stijging van tcerisme waar te nemen, niet alleen in Amerongen maar langs de hele Utrechtse Heuvel rug. De prachtig gelegen camping van het vakantie-oord „Dc Ossenberg" krijgt steeds meer bekendheid. Zo namen af gelopen week weer talloze automobilis ten hier een standplaats in. De leiding van de camping zei het echter zeer jammer te vinden dat de kampeerders Van gemeentewege belasting moeten betalen. De gemeente Amerongen is n.l. be lasting gaan heffen ten bedrage van 25 cent per week voor alle kampeerders en 10 cent per nacht. Voor zover be kend is een dergelijke regeling in geen enkele andere gemeente in zuidoost Utrecht van kracht. Morgenochtend (zaterdag) met de trein van elf uur zullen aan De Klomp zestien Veenendalers arriveren die heb ben deelgenomen aan de Vierdaagse te Nijmegen. Het zijn de negen loden van de wan delsportvereniging „V.S.W.", twee van „S.S.S.", één van „Ritmeester" en vier particulieren. Het muziekgezelschap uit Ederveen zal hen bij het station op wachten en de tippelaars naar het ge meentehuis in Veenendaal begeleiden. Hier zullen zij verwelkomd worden door het gemeentebestuur. Het Oranjecomité organiseert op za terdag 29 juli a.s. wederom een puzzel- rit, echter thans voor bromfietsen. De lengte van het parcours zal ongeveer vijftien kilometer bedragen. Evenals vorige week zal het start- en eindpunt zijn gelegen bij het Kanaal. Gelegen heid tot inschrijving aldaar om half zes. Degenen die voor deelneming in aanmerking wensen te komen, gelieven een ball-point mede te brengen. Op donderdag 3 augustus a.s. zal op het plein naast de Chr. school aan de Taets van Amerongenweg een open lucht evangelisatie-samenkomst worden gehouden. Het onderwerp van deze avond is: „De Bijbel heeft u iets te zeggen". Sprekers zijn de plaatselijke Gereformeerde predikant ds. D. G. Molenaar, de Amerikaan ds. Douglas C. Sparkt, Carel Heinsius uit Amsterdam, terwijl de algehele leiding berust bij ds. F. H. Veenhuizen uit Goor. Aanstaande donderdag 3 augustus zal weer de jaarlykse grote Zendingsdag van de Gereformeerde Zendingsbond in de Ned. Hervormde Kerk, te Drieber gen worden gehouden. Het is de be doeling dat ook vanuit Veenendaal bus sen erheen zullen rüden. Deze bussen zullen om half negen des morgens vertrekken. Er zal ge stopt worden aan de Bergweg, vervol gens aan de Markt, hoek Zandstraat en hoek Holleweg. Men kan zich voor deelname opgeven maandag of dinsdag bij de heer Gaasbeek, Kanaalweg 13, of bij de heer Wesselo, Gortstraat 17. Ongetwijfeld zullen weer velen van deze gelegenheid gebruik willen maken, om deze grote openluchtsamenkomst in het bekende prachtige bos te Drieber gen bij te wonen. Voor het Wagcningse kantongerecht heeft terecht gestaan de Veenendaalse autospuitcr v. d. W. die op de kruising van de Dr. Colynstraat, de Dykstraat en de Si. de Bruinestraat met zyn auto een aanryding had veroorzaakt. Hij had namelyk geen voorrang verleend aan een van rechts naderende wagen, waar door materiele schade ontstond. Hoe is het met de schaderegeling ge gaan, want ik zie, dat u niet verzekerd bent, vroeg rechter Drukker. Ik ben inderdaad niet verzekerd en wel om principiële redenen, doch al de mij tot nu toe aangeboden kwitanties tot een totaal van ongeveer 675,heb ik betaald, antwoordde verdachte. Uw principe, voortkomende uit een geloofsovertuiging willen we niet aan tasten, zei de officier, mr. Van Dijken, maar vindt u het niet onverantwoorde lijk met een onverzekerde wagen op de weg te komen. Nu bleef het nog tot wat schade beperkt, maar stelt u zich eens voor, dat u een kostwinner doodrijdt en een bedrag van 150.000,van u ge- eist wordt. Kunt u dat geld op tafel leggen? Nee, moest verdachte toegeven. Dat zou ik niet kunnen, maar het geld zou er toch wel komen, daar kunt u van op aan. Dat is een wissel trekken op de toe komst, vond de officier. Ik kan voorbeelden aanvoeren, dat in dergelijke gevallen het geld door ge lijkgezinden bijeengebracht werd, ver weerde Van de W. zich. Rechter Drukker oordeelde, dat men zich, wanneer men zich om principiële redenen niet wil verzekeren, ook de consequenties daarvan moet aanvaar den door niet met een motorvoertuig te gaan rijden. Het risico wordt anders te groot. De officier was het daarmede eens. De begane fout staat vast, zei hij, maar de vraag of iemand, die zich niet ver zekeren wil op de weg mag blijven. Moet hijzelf die consequenties niet aan vaarden, anders blijft er onzekerheid over de vergoeding van aan anderen toegebrachte schade. Burgemeester Bosch ridder van Rosen thal en echtgenote bekijken hier een If |0 Bj| beeldengroep op de Amerongse kumt- expositie. Links raadslid E. H. C. Wildeman. Met een korte toespraak, gehouden temidden van de geexposeerdë kunst werken in de raadszaal van het Amerongse gemeentehuis, heeft dc waarnemend burgemeester, Mr. Bosch ridder van Rosenthal zaterdagmiddag de officiële opening verricht van dc expositie van hedendaagse Utrechtse kunstenaars. Tal van genodigden waren er getuige van dat de burgemeester en zyn echtgenote allereerst de verschillende kunstwerken aandachtig bestudeerde cn hier blik baar zo tevreden over was dat hü in zijn openingswoord de gehele bevolking van Amerongen inclusief de gasten opriep deze unieke kans om met de kunst kennis te maken, niet te laten voorbygaan. De romantiek van de middeleeuwen is buiten de musea nog slechts te vinden in de weinige overgebleven kasteeltjes. In Frankrijk is het moge lijk geworden te leven in een Middeleeuwse omgeving voor ieder, die 12.000tot 50.000,bezit en het er voor over heeft. Het is voor het eerst dat in Frankrijk een, door de Beaux Arts als historisch geclassifi ceerd, kasteel aan meerdere eigenaren wordt verkocht. In het dal van de Loire, tussen Beaux- gency en Chambord, ligt het goed on derhouden kasteel van Avaray. Het be vat meer dan honderd kamers en is omgeven door een park, waarin een groot aantal fazanten leeft. Grote snoe ken bevolken de slotgrachten, terwijl zwanen voor een statig aanzicht zor gen. In dit stukje Eldorado, waar veel dromers en romantici jaren van hun leven voor wilden geven om er te mo gen verblijven, zullen straks een groot aantal families wonen. Want de eige naar M. Mauve, heeft besloten het ka steel in gedeelten van één tot vijf ver trekken van de hand te doen. Het interieur i^ inmiddels gemoder niseerd en voorzien van alle comfort. De Beaux Arts zullen echter streng toezicht houden, opdat er niets veran- POSTDUIVENNIEUWS De P.V. „De Instuif" te Eist vloog zondag j.l. vanaf Vilvoorde, over een afstand van 138 km. Gelost om 9.40 uur. De eerste prijs was voor de heer B. Vervat (12.16.13 uur), met een snelheid van 888.6 m. per minuut. De verdere prijzen werden als volgt verdiend: B. Vervat 1, 38; A. Stuivenberg 2, 6, 13, 61, 62; W. E. van Laar 3, 5, 18, 42; G. Hartman 4; J. de Kievid 7, 30, 31, 48, joenen lopen en de staat voelt er niets derd wordt aan de buitenkant van het oude slot, aan de gevels, de daken, de brug en het park. Maar hoe denken ze dat de luierwas het zal doen tegen de achtergrond van de hoogbejaarde slot- muren? Wij vrezen ook, dat de spelende peu ters in het park afbreuk zullen doen aan de middeleeuwse aanblik van het geheel. En zullen de zwanen niet over voerd worden door al die mensen? Aan de televisiemasten op de schilderachtige torentjes durven we niet eens te den ken. Het waren eenvoudige monniken, die de eerste stenen legden, van wat spoe dig uitgroeide tot een machtig slot. Zij bewerkten de 16 ha grond, welke toen nog uit bouwland bestond, totdat in de twaalfde eeuw de Montgommery's het kasteel tot hun luxueuze residentie maakten. Toen zij door Catharine de Médici werden verbannen, namen de Avaray's bezit van het slot. In 1922 kwam de laatste Avaray, een ordonnans-officier van Alexander van Joegoslavië, om het leven bij een autocourse. Een Belgische baron verwierf het ver volgens en verkocht het in 1952 aan de huidige eigenaar. Volledige restauratie zal in de mil- 56; A. Quint 8. 25, 36, 40; M. van Riems dijk 9, 10, 19, 51; Bob Vervat 11, 55. 60; H. B. Bouman 12, 43; C. van Viegen 14, 15, 16, 33, 52, 53, 59; G. v. d. Berg 17, 22, 23; Gebr. Brienesse 20, 28, 46, 47; M. Boelhouwer 21, 32, 41, 44, 50, 66; M. Brouwer 24; Poel Viegen 26, 39. 63, 65; A. J. Bos 27, 37, 45; Gebr. Drost 34, 49; C. v. d. Berg 35, 57; H. Doornspeek 54. In zijn streven de kunst nader tot de (Utrechtse) bevolking te brengen, heeft de Stichtse Culturele Raad ook nu weer baanbrekend werk verricht en het is te hopen dat een groot bezoekersaantal de beloning is van dit initiatief. Ook al omdat Amerongen schaars be deeld is met gebouwen waar dergelijke exposities volkomen tot hun recht zou den komen, heeft men zich min of meer In de week van 12 tot en met 19 aug. wordt in Amerongen de bekende Licht- week gehouden, waarvoor elk jaar weer een enorme belangstelling bestaat. Ook nu weer heeft de actieve winkeliersver eniging voor iedere avond een aan trekkelijk programma in petto. Een onderdeel hiervan is een groots opgezette wandeltocht op zaterdag 19 augustus Alle deelnemers krijgen Zijn els luidde 75,of 15 dagen met gj,, fraaie herinnering uitgereikt, ter een voorwaardelijke ontzegging van de wij! iedere deelnemende groep van ten- rij bevoegdheid voor 8 maanden, waar- mjnste twaalf personen een groepsprijs bij als voorwaarde, dat verdachte - ten- 1 ontvangt. Extra prijzen zijn beschik- zij deugdelijk verzekerd - niet meer met baar gesteld voor verenigingen die het motorvoertuigen op de openbare weg verst komen. Er is een strikt neutrale zou rijden. jury samengesteld. Inlichtingen betref- Tegen de boete heb ik geen bezwaar, j fende deze tocht kunnen verkregen zei v. d. W., maar het rijbewijs is m'n i worden bij H. J. van Mourik, Zuylen- broodwinning, want ik heb geen per- steinseweg 29 in Amerongen. soneel, dat het wél heeft. Het is toch een democratisch land en ik mag toch leven naar mijn eigen principes? Dat zal niemand u ontzeggen, ant woordde de rechter, maar wij moeten er voor waken dat er geen nadeel voor anderen ontstaat. Het vonnis luidde daarop 40,of 8 dagen met ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor de tijd van twee jaar, tenzij verdachte binnen drie maanden verzekerd is. Dat betekende dus, dat v. d. W. de keus heeft uit drie dingen, een perso neelslid mét rijbewijs aantrekken, niet meer zelf rijden of zich te laten ver zekeren. GEEN VOORRANG VERLEEND Doordat een personenauto komende uit de richting Leersum zaterdagmid dag bij het linksaf slaan de Holleweg op wilde rijden en daarbij geen voor rang verleende aan een bromfietser op het rijwielpad, hetwelk gelegen is naast de Kon. Wilhelminaweg, ontstond een botsing. De bromfietser liep hierbij enkele schaafwonden op en de duopassagiere klaagde over pijn in de arm. Verder kwamen beiden met de schrik vrij. De personenauto werd licht beschadigd. moeten behelpen met de overigens fraaie raadszaal. Met behulp van een aantal schotten is een redelijke ten toonstellingsruimte gecreërd, waar de kunstwerken toch tot hun recht komen. De waarnemend burgemeester wilde dan ook de Culturele Raad hartelijk dank zeggen voor het verrichte werk en hij hoopte dat alles zeer goed zou verlopen. „Ik zou iedereen aan willen raden: kom deze tentoonstelling zien. Maak eens kennis met de scheppingen van kunstenaars uit eigen provincie en vorm er zelf een oordeel over", aldus burgemeester Bosch ridder van Rosen thal. In totaal zijn er ongeveer honderd kunstwerken tentoongesteld, bestaande uit etsen, tekeningen, beelden en schil derijen. Joop C. Hekman b.v. met zijn „Stier" in brons, Jan van Empel met „kinderen aan het strand" en Luigi de Lerma .uit Groenekan met zijn moderne „Zomer in Italië". De mogelijkheid bestaat de werkstuk ken te kopen. Prijzen kan men aanvra gen bij de zaalwacht en bij het bureau van de Stichtse Culturele Raad te Utrecht. De expositie wordt tot 7 augustus a.s. in Amerongen gehouden. De openings tijden zijn dagelijks (behalve zondag) van 10-12 uur, van 14-17 uur en van 19-21 uur. Het entreegeld bedraagt 40 ct per persoon. Dezelfde expositie trok in IJsselstein meer dan duizend bezoekers. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties Beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal, Kanaalweg 2 - Tel. 2918 Geslaagd Voor het te Amersfoort gehouden Staatsexamen gyipnasium B. slaagde onze plaatsgenoot A. G. Haandrikman. Geslaagd Voor net middenstandsdiploma, dezer dagen gehouden in Amersfoort, zijn ge slaagd de hiervolgende personen, allen uit Overberg. Dames: mevr. A. Hardeman-v.d. Poel, M. Hoonhorst, H. de Jager en H. A. Ulrich. Heren: C. Grootveld, R. Henken en R. van Laar. Twee kandidaten werden afgewezen. Allen hadden hun opleiding genoten bij de heer W. A. M. Schreuders, oud- hoofd van de Chr. school alhier, thans leraar van de ulo-school in Barneveld. voor. meer dan 40% van de kosten te dekken. Daarom wil Mauve er vanaf en zien de Beaux Arts geen kans het slot voor de minnaars van de historie in staat te houden. „Het zij zo", werd besloten, in de hoop dat er nog iets ge red kon worden. Zo is de bepaling ge maakt, dat de eigenaren gezamenlijk de vier tuinmannen en de drie werk sters moeten onderhouden. De kosten hiervan bedragen per eigenaar niet meer dan 200,tot 500.per jaar. In ruil daarvoor zullen niet alleen de gangen en parken worden onderhouden, maar zullen ook de fazanten, de vissen en de oogst van de boomgaard eerlijk onder de bewoners worden verdeeld. Een hele organisatie dus voor de Beaux Arts. Men hoopt dan ook, dat het niet voor altijd is en dat iemand met een warm gevoel voor monumenten en veel geld, het geheel nog eens terug zal geven aan de Schone Kunsten. Op de laatst gehouden jaarvergade ring van de postduivenvereniging „De Luchtpost" werden plannen besproken tot het bouwen van een eigen vereni gingsgebouw. GESTE. Na veertien jaar onderhandelen heeft de Engel se regering 300.000 gulden uit betaald aan Sint Martin, de oudste republiek ter wereld en de armste. Dit onafhanke lijke landje ligt ergens aan de rand van de Apenijnen in Ita lië, nam niet aan de oorlog deel, maar werd op een kwade dag door Engelse vliegers ge bombardeerd. Na de oorlog vroeg Sint Mar tin een bedrag van 7 miljoen gulden aan schadevergoeding, de Engelsen boden 250.000 gul den en dan nog alleen als geste van vriendschap „want niemand kon bewijzen dat het Engelse vliegtuigen waren ge weest". De regering van Sint Martin wees deze aalmoes ver ontwaardigd van de hand, bleef schrijven, o.a. in een brief op perkament aan de En gelse koning zelf, met tenslot te na veertien jaar het boven staand resultaat. DICHTER. Leopold Senghor is een bijzonder mens. Hij is niet alleen president van de Afrikaanse negerrepubliek Se negal, maar ook een der be langrijkste Afrikaanse dich ters van deze tijd. En Senegal is een begenadigd land, want het heeft niet alleen een dich ter als president maar ook als chef van presidentiële kabinet. Dat stelde de president in staat om, terwijl hij zelf van wege drukke staatszaken ver hinderd was het congres van dichters in Knokke bü te wo nen, er zijn chef van het kabi net heen te zenden. HAAR (1). De 28-jarige Fransman Henri Bray is te Novare (Italië) uitgeroepen tot kampioen der kaalhoofdigen. Hij won met één haar verschil. Voor de liefhebbers: het vol gende kampioenschap wordt in 1962 gehouden te Madrid. HAAR (2). Op het filmfesti val te Moskou wordt Amerika vertegenwoordigd door Eliza beth Taylor. Voor haar komst heeft zij echter als voorwaar de gesteld dat haar kapper haar mag vergezellen. De Rus sen vonden het goed en zo stapte met de filmster Alexan der, „kapper der koninginnen" in het vliegtuig naar Moskou. KAT. Het nieuwe jazzor kest Les Cats Sauvages (De wilde katten) vraagt zijn fans om geen jonge katjes meer toe te zenden. Het heeft er al een twintigtal ontvangen. KILO. De heer en mevr. L. te Brest, kolenhandelaars, hadden er een gewoonte van gemaakt om steeds bij het af halen van kolen bij de groot handel om beurten zich in de lege vrachtwagen te verstop pen wanneer deze leeg werd gewogen. Dat gaf voor mevr. L. alleen reeds een gewichts- verschil van 100 kilo's. Zij zijn nu op heterdaad betrapt en toen zij bekenden hoe lang zij deze truc al hadden toegepast kon worden berekend dat zij de groothandel voor 18.000 gulden hadden benadeeld. GEVER. Toen een zieken huisdirectie te Keulen per ra dio om donors vroeg om het leven van een by een ver keersongeluk gewonde man door bloedtransfusie te red den, stond een kwartier later een file van honderden men sen voor de ingang van de ziekeninrichting. Men moest politiehulp inroepen om het verkeer te regelen en nieuwe ongelukken te voorkomen. Twee beelden van het bezoek van Dag Hammarskjold. de algemeen secretaris van de V.N. aan Bizerta. Boven: Op een van de toegangswegen tot Bizerta wordt de wagen waarin Hammarskjold reist aangehouden door Franse militai ren, die de wagen grondig doorzochten op „eventueel verborgen wapenen". Onder: Op een veerpont in Bizerta hield Hammarskjold een persconferentie, waarop hy o.m. verklaarde niet te denken op zün terugreis naar de V.S. Parüs te zullen aandoen. VOOR (tubes, flesjes, spuitbusjes) Hoofdstraat 106 - Veenendaal Tel. 2576 - Ass. Apoth. drogist De verzending der duiven en het bij aankomst klokken daarvan, geschiedde tot dusver altijd nog in een café. Door het houden van een bazaar kwam het benodigde geld bij elkaar. Het vinden van een stukje grond leverde nogal wat moeilijkheden op. Door de eigenaar van hotel Boschlust werden op een parkeer ruimte een paar garages gebouwd en de eigenaar stelde de overige ruimte beschikbaar voor het bouwen van een verenigingslokaal in het verlengde van de reeds gebouwde garages. Alle leden van hoog tot laag, jong en oud, de een wat meer en de ander wat minder, togen in hun vrije tijd aan de slag en zodoende kwam het verenigings gebouw tot stand.

De Vallei | 1961 | | pagina 1