Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Belangrijk stimulerend- en adviserend lichaam Voor de KANTONRECHTER mm$ omm MULDER 15 Veenendaalse Vierdaagse-wandelaars hadden glorieuze thuiskomst RUSSISCH SPEL MET VLIEGTUIGEN Auto-rodeo in Rhenen gehandicapt door zware wolkbreuk 35e jaargang WOENSDAG 2 AUGUSTUS 1961 Nr. 60 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Provinciale raad voor de Volksgezondheid Gezondheidswet eiste nieuwe raad 0 het uitbrengen van adviezen, onder meer omtrent de verdeling van rijks subsidies en het bevorderen van het ter beschikking stellen van gelden en andere middelen ten behoeve van de gezondheidszorg; 0 het samenwerken met andere pro vinciale raden, indien deze samen werking voor de gezondheidszorg dienstig is. Voorposten Enquête Nieuws uit de omgeving ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Overkoepelend Kunstexpositie niet naar Veenendaal? EDERVEEN Show in Moskou „verbaasde" Amerikanen AMERONGEN Ameronger voor de 10e keer Vierdaagse uitgelopen Wat nu weer Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bij de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 15 cent In ons land wordt niet lichtvaardig omgesprongen met de volksgezondheid. Dit - ongetwijfeld - gelukkige ver schijnsel mag als algemeen bekend worden veronder steld. Het zal aan niemand ongemerkt voorbij gegaan zijn, dat deze zorg voor de volksgezondheid speciaal in de na- oorlogsejaren een grote vlucht heeft genomen. We noe men in dit verband slechts de massale inentingen tegen kinderverlamming, onderzoeken van de gemeentelijke be volkingen op tuberculose, rheuma en de instelling van schoolartsendiensten. Daarnaast is er nog veel meer en het is evenzo vanzelfsprekend, dat de overheid - hetzij op rijks-, provinciaal- of gemeentelijk niveau een be hoorlijke vinger in de pap heeft. Zo ook in de provinciale raden voor de volksgezondheid, tot de instelling waarvan de provinciale besturen volgens art. 45 van de Gezond heidswet, die op 1 december 1957 in werking is getreden, zijn verplicht. Ondanks deze nieuwe Gezondheidswet be stonden er reeds lange tijd provinciale raden voor de volksgezondheid. Ook in de provincie Utrecht. Zy waren voortgekomen uit particulier initiatief en werkten nauw samen met de procincale - en indien nodig ook met de hogere- en lagere overheidsorganen. De taak van de provinciale raad voor de volksgezondheid in de provincie Utrecht was neergelegd in een Stich tingsbrief en deze taak was in grote trekken gelijk aan hetgeen' thans in art. 47 van de Gezondheidswet is be paald, n.L: 0 het stimuleren van de gezondheids zorg binnen de provincie; 0 het bevorderen van de coördinatie van alle werkzaamheden, welke op het gebied van de volksgezondheid worden verricht; Het lijkt ons weinig interessant uit voerig de samenstelling van de raad in nieuwe vorm volgens de veror dening, welke de provinciale staten op 22 december 1959 hebben aange nomen, te gaan belichten. Laat ons liever iets vertellen over het werk van de raad, die gevestigd is te Utrecht, F. C. Dondersstraat 19 en onder leiding staat van directeur arts S. Santema. Tot het stimuleren van de gezond heidszorg binnen de provincie behoort allereerst de instelling van medisch- opvoedkundige bureaus. Deze zijn in de grotere plaatsen, zoals Utrecht en Amersfoort. Om ook de kleinere ge meenten in de gelegenheid te stellen hiervan mee te profiteren worden in verschillende plaatsen voorposten van deze bureaus gesticht. Om dicht bij huis te blijven: ook in Veenendaal zijn dergelijke „voorpos ten", één uitgaande van het algemeen m.o.b. te Amersfoort en één uitgaande van het R.K. M.O.B. te Amersfoort. Een ander aspect is de oprichting van sociaal-psychiatrische diensten. Reeds in 1959 werd door de prot. chr. voor- en nazorgdienst in Veenendaal een spreekuur geopend, zowel voor volwas senen als voor jeugdigen. Dit was toen tertijd voor de provincie Utrecht een novum. Het stimuleren van de gezondheids zorg door de raad omvat verder: het astma-onderzoek, de zorg voor de licha- melijk-gehandicapten en uitgebreide voorlichting op dit gebied, de b.l.o.- scholen en wat deze laatste betreft zo wel het stichten van scholen als de zorg voor zwakzinnige kinderen, die scholen in andere plaatsen bezoeken. In 1959 hadden de pogingen om tot oprichting van school-psychologische diensten te komen nog geen resultaat. Vorig jaar werd een nota verspreid, die gegevens bevatte over een enquête bij de huisartsen naar chronisch zieken, die naar een verpleeginrichting moeten. ZEIST. De tentoonstelling van wer ken van hedendaagse Utrechtse kunste naars, die in gebouw Jonathan is ge houden, trok ongeveer duizend toe schouwers, waarvan meer dan de helft in schoolverband. Wat betreft de ver koop van kunstwerken - er verwissel den vier etsen en een litho van eigenaar. SOEST. In Soest is een contactcom missie opgericht voor alle plaatselijke toneelverenigingen. Men zal trachten de problemen van het amateur-toneel op te lossen en door samenwerking tot een grotere bloei van de verenigingen te komen. EDE. Met een overwinning in de der de en beslissende barragepartij tegen M. Storm te Arnhem, is de heer H. van Silfhout Gelders damkampioen gewor den. Hierdoor heeft hij ook het recht om mee te dingen naar twee plaatsen in de strijd om de landelijke titel. ASSURANTIEKANTOOR KERKE WIJK 16? 'TEL. JOOO 'VEENENDAAL Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America Circa 60 van de huisartsen in de provincie verstrekte aan de provinciale raad inlichtingen over de aantallen chronisch zieken, die zij uit hun prak tijk kenden. Volgens deze opgaven wa ren er tptaal 732 chronisch zieken, die om medische of sociale redenen voor opneming in een verpleeginrichting in aanmerking kwamen. Echter, van slechts 184 gevallen namen de huis artsen aan, dat de betrokkenen zelf - dan wel hun familie - bereid waren tot opname te besluiten. Globaal bezien waren er in totaal ruim 1400 chronisch zieken, waarvan er bijna 400 bereid moesten worden ge acht om zich direct op te laten nemen. Aan de hand van deze cijfers werd dan weer bestudeerd of het nodig en zinvol zou zijn om de opname-capaci teit in verpleeginrichtingen in de pro vincie te verhogen. Tot de taak van de raad behoort ook het uitbrengen van adviezen. Dikwijls zijn dit adviezen over het verstrekken van renteloze leningen en subsidies. Renteloze leningen werden en worden indien nodig, verstrekt aan streekwerk- plaatsen voor minder-validen, voor de bouw van wijkgebouwen voor het Groene- en Wit-Gele Kruis, e.d. Ook heeft de raad een adviserende stem inzake het opstellen van een ur- gentielijst van kruisverenigingen voor de bouw van wijkgebouwen in de pro vincie Utrecht. Men kan de provinciale raad voor de volksgezondheid ook zien als overkoe pelend lichaam van de verschillende commissies, die op het gebied van de volksgezondheid in deze provincie wer ken. Verscheidene van deze commissies bestonden reeds toen de raad in 1950 werd opgericht. We noemen thans de commissie voor de geestelijke volksgezondheid, voor de somatische volksgezondheid, de com missie inzake het astma-vraagstuk, de provinciale adviescommissie voor zwak zinnigenzorg e.d. De provinciale raad voor de volksge zondheid is wellicht een lichaam, dat geen algemene bekendheid geniet. De raad treedt ook niet zoveel in de publi citeit. Moge een buitenstaander door het bovenstaande enigszins een indruk hebben gekregen van het stimulerende, samenbundelende en adviserende werk van dit college. Zaals vele andere or ganisaties op dit -errein is de provin ciale raad voor de volksgezondheid een belangrijke schakel in het raderwerk, dat waakt over de gezondheid, zowel de geestelijke- als d? lichamelijke-, van het Nederlandse volk. Belangrijk is, dat het werk in het be gin voornamelijk door particulieren is opgezet. De vertegenwoordigers van het particulier initiatief waren in de „oude" raad ook sterker vertegenwoordigd dan de overheid. Ook in de provincie heb ben verschillende groeperingen het be treurd, dat dit nu bij de „nieuwe" raad niet meer het geval is. Thans hebben particulieren en overheidsfunctionaris sen in gelijke verhouding zitting. Dit kan echter ook het werk, dat de laatste jaren een dermate grote vlucht heeft genomen, dat men genoodzaakt was tot een andere vorm, ten goede ko men. Als de vlotheid waarmee in de oude raad werd gewerkt maar gehand haafd blijft. Helaas kan thars nog geen verslag van het werk van de provinciale raad voor de volksgezondheid in zijn huidige vorm worden gedaan, aangezien deze de werkzaamheden pas in november 1960 heeft aangevangen en een jaarver slag nog niet gereed is. Hopelijk kunner wij ook hierover binnen korte tijd beschikken en naar aanleiding hiervan mededelingen van meer recente datum doen. De kunstexpositie van de Stichtse Culturele Raad, welke thans in Ame rongen wordt gehouden, zal hoogst waarschijnlijk niet naar Veenendaal komen. Aanvankelijk bestond er een kans, toen contact werd opgenomen met het Cultureel Convent Veenendaal, maar deze acht zich nog niet capabel de organisatie op zich te nemen. Van de zijde van het gemeentebestuur werd te kennen gegeven dat er op dit terrein geen behoefte bestaat aan het initiatief nemen. Uiteraard zal medewerking wor den verleend, alleen is het wachten nu op een of andere instantie die het ini tiatief neemt om deze belangrijke ex positie ook naar Veenendaal te krijgen. Bekende Veenendaler overleden Op 87-jarige lea&.jü is zondag j.l. in zijn woning aan de Stationsstraat over leden Teunis van Doorn. Vele Veenendalers, die de middelbare MOTORRIJDER REED TEGEN KOE OP Op de Luntersekade kwam dinsdag de motorrijder R. uit Barneveld in bot sing met een koe. De koe werd over de weg geleid door de landbouwer Y. en men liep links van de weg. De mo torrijder kwam als tegenligger naderen en toen de koe een dwaze sprong naar het midden van de weg maakte was de aanrijding een feit. De bestuurder van de motorfiets kwam er met licht letsel af, maar zijn vrouw, die op de duo zat kreeg een hersenschudding en schaafwonden. MOSKOU heeft op zondag 9 juli het Westen aardig bij de neus gehad. Dat is nu het met enige hilariteit omgeven oordeel van westelijke deskundigen over de „Dag van de Luchtmacht", die op 9 juli door de Rode Luchtmacht op het vlieg veld Toesjino bij Moskou werd gevierd. Het was een beslist onprettig weekeindg voor het Westen. De crisis om Berlijn was zojuist een nieuwe graad op de poli tieke thermometer geklommen. Chroestsjow had met veel woorden en dreige menten aangekondigd, dat het Rode Leger niet zou ontwapenen, maar vier miljoen man in dienst zou houden. Verder zouden de Russische militaire uitgaven met drie miljard gulden worden verhoogd. Als extra dreigement toonden de Rus sen die dag een grote verscheidenheid aan militaire vliegtuigen, die op de aanwezige Westelijke waarnemers een „TELEVISIE-FOON" - De telefoon bij de huisbel is ook in ons land al een veel voorkomende combinatie. In Amerika, om precies te zijn in een nieuw flat-blok in New York heeft men nu naast de telefoon ook nog een televisie-circuit inge schakeld, zodat de bewoners van de flat kunnen zien wie er bij hen aanbelt. De camera is vastgemonteerd boven het paneel met de bei-knopjes; in de wo ningen bevindt zich een beeldschermpje van 12,5 cm dat de bezoeker weergeeft. De heer M. G. Harinck heeft het ge presteerd voor de 10e keer de vier daagse te Nijmegen uit te lopen, en verkreeg hiermede de gouden medaille. Zaterdagavond mochten wij de heer M. G. Harinck aantreffen, te midden van vele vrienden en kenissen. Het was n.l. de 10e keer, dat deze verwoede, en onvermoeide tippelaar, in Nijmegen de vierdaagse met sukses heeft uitgelopen. Op onze vraag, wat hij het aantrekke lijkste vond van deze vierdaagse, ant woordde de heer Harinck, het prettig ste ia de kameraadschap en de eensge zindheid die men op z'n tochten on dervindt. Elkaar in de steek laten is er dan leeftijd zijn gepasseerd zullen zich deze °°k niet bij, want ook al ben je zelf bekende dorpsfiguur nog kunnen her- 0°k n°S zo moe, toch helpt men een inneren. De heer Van Doorn was name- ander altijd, die er erger aan toe is. lijk vele jaren lantaarnopsteker, nacht- Jammer vindt de heer Harinck het. dat wacht en omroeper in het voormalige ^ij nog steeds de enige Ameronger is Gelders-Veenendaal. Op een jaarwedde van 200,werd Teunis van Doorn op 1 oktober 1913 be noemd tot lantaarnopsteker door het gemeentebestuur van Ede. 17 jaar - tot 1 februari 1913 - bekleedde hij deze functie. Toen werd hij op wachtgeld ge steld en later gepensioneerd. spreker zou gaarne zien, dat meerdere uit Amerongen deze gezonde sport in Nijmegen zouden gaan beoefenen. 's Avonds heeft de muziekvereniging „Ons Genoegen" nog een serenade ge bracht. Raadsvergadering Burgemeester mr. dr. J. Hazenberg zal volgende week voor de eerste maal de eerste werkvergadering van de Vee- j nendaalse gemeenteraad leiden. De raad I komt n.l. bijeen op donderdag 10 aug. a.s. in hotel „De Korenbeurs". Veenendaal heeft zaterdagmorgen „zyn" Vierdaagse-lopers en -loopsters inge haald. Vijftien Veenendalers volbrach ten de monsterwandeltocht en gingen vrijdagmiddag trots door de finish in Nijmegen. Veenendaal deed die huldiging nog eens dunnetjes over. De belangstelling voor de aankomst van station De Klomp om elf uur was reeds groot en nog hartelijker was de begroeting voor het gemeentehuis. Daarvoor hadden de wandelaars een glorieuze intocht gemaakt door, voor afgegaan door de drumband van het Ederveense fanfarekorps „Irene" vanaf het station De Klomp naar Veenendaal te marcheren. Loco-burgemeester Ant. de Ruiter maakte zich de tolk van geheel sport- minnend Veenendaal door de kranige wandelaars voor het gemeentehuis toe te spreken. Hy feliciteerde alle deel nemers en zei, dat ook het gemeente bestuur er trots op is, dat ieder jaar zoveel Veenendaalse wandelaars deze prestatie leveren. Daarna gingen de wandelaars naar de cantine van de V.S.W. in de Zand straat. Van de 16 deelnemers volbrach ten 15 de Vierdaagse. VOETBAL: VEENENDAAL INGEDEELD IN HET WESTEN Na vele jaren in de oostelijke afd. te hebben gespeeld is de voetbalver eniging „Veenendaal" voor de nieuwe competitie weer ingedeeld in het wes ten, n.l. in de derde klasse D. West I. Dit besluit van de KNVB had een blijde ontvangst bij bestuur en spelers van „Veenendaal". Veenendaal 1 krijgt nu als tegenstan ders: CDN (Driebergen), Hercules, HMS, Holland (alle Utrecht), Quick (Amers foort), SEC (Soest), Ultrajectum (Utr.), Vreeswijk, Vriendenschaar (Culemborg), Zebra's (Hilversum) en Zeist. Veenendaal II zal de strijd in het ko mende seizoen aanbinden met: Donar 2 (Hilversum), DWS A 4 (Amsterdam), Elinkwijk 3 (Utrecht), 't Gooi 3 (Hil versum), HMS 2 (Utrecht), HVC 3 (Amersfoort), Quick 2 (Amersfoort), Ve- lox 3 (Utrecht), Vriendenschaar 2 (Cu lemborg) en Zeist 2. TENTOONSTELLING IN DE RAADZAAL TE AMERONGEN Mede door de belangstelling welke hiervoor bestaat is besloten de ten toonstelling van hedendaagse Utrecht se kunstenaars, welke ten gemeente huize van Amerongen wordt gehouden, te verlengen tot en met 12 augustus a.s. Tot die datum kan men dus nog van de kans deze unieke verzameling kunst werken te zien, gebruik maken. grote indruk hebben gemaakt. Maar achteraf blijken de straalbommenwer- pers en jagers, welke die dag zijn ge toond, al jaren oud te zijn. Precies vijf jaren geleden, in de zomer van 1956, lagen op de bureaus van Amerikaanse luchtmachtautoriteiten de eerste foto's van de Russische straaljager Sukhoi, een toestel met deltavleugels en voor uitstrevende lijnen, dat in Moskou op 9 juli van dit jaar als „nieuw" werd voorgevlogen. Op het vliegveld bij Moskou waren die dag talrijke Westerse diplomaten en journalisten aanwezig. Geen van hen was echter een luchtmachtdeskundige. De deskundige waarnemers werden door de Russische autoriteiten zorgvul dig geweerd. liet was bovendien ver boden om foto's te nemen. Wel ver spreidde het Russische persbureau Tass een groot aantal foto's, maar deze af beeldingen waren juist zo genomen, dat ze geen enkel detail van de vliegtuigen lieten zien. Kranten in West-Europa en de Ver enigde Staten namen de foto's op en schreven er sensationele verhalen bij, die gedeeltelijk gebaseerd waren op de geschrokken verhalen van de waarne mers Toesjino en voor de andere helft uit de gezwollen duim van de lucht vaartredacteur - die ook niet meer wist hoe hij het had - afkomstig waren. Het gerucht circuleerde, dat de delta- straaljager, die al in 1956 in Rusland was gezien, een spiksplinternieuwe su personische luchtverdedigingsjager was, die loodrecht kon stijgen en dalen. In derdaad is de jager sneller dan het ge luid, maar het vliegtuig, dat bij de Nato bekend staat onder de codenaam Fishbed-B, heeft een normale, lange start- en landingsbaan nodig. Bommenwerpers De grootste indruk tijdens de Rus sische luchtmachtshow maakte onge twijfeld een viermotorige strategische straalbommenwerper, die brullend laag over de hoofden van de aanwezigen vloog. Opgewonden gaf de Russische commentator daarbij de uitleg, dat het hier een nieuw toestel betrof, dat alles „aan de andere kant van het gordijn" overtroefde. De weinig-deskundige Wes telijke waarnemers gilden later in hun rapporten minstens even opgewonden, dat zij een gloednieuwe bommenwerper hadden gezien, waartegen geen afweer bestand kon zijn. Was er maar een deskundige geweest, die hun geantwoord had, dan had hij veel van de plotselinge schrik kunnen wegnemen. Eind 1959 lagen alle gege vens van dit toestel (codenaam „Boun der") al voor de desbetrefende Weste lijke militairen. Foto's waren - vraag niet hoe het kan - in grote hoeveelheid aanwezig. De Bounder is een met delta vleugels uitgeruste bommenwerper, die bijna driemaal zo snel als het geluid moet kunnen vliegen. De deltavleugels zijn betrekkelijk klein in verhouding tot de langgerekte, smalle romp. De vier motoren zijn aan de vleugels opgehan gen. De staartvin heeft een pijlstelling. Het toestel moet non-stop om de aarde kunnen vliegen zonder bij te tanken. Er werden ook twee lichte bommen werpers „als nieuw" getoond, die even eens al jaren in het Westen bekend zijn. De tweemotorige „Flashlight" werd be gin 1957 voor het eerst in Rusland waargenomen. Hij is te vergelijken met de Engelse Canberra, al is hij wat snel ler. De Yakolev-bommenwerper - twee straalmotoren en sneller dan het geluid - die 9 juli eveneens veel indruk maak te, was ook al in 1957 gezien. Bij de Nato staat hij bekend als de „Backfin". De Russen hebben die merkwaardige zondag hun overbluffingsprocedure nog voortgezet met helikopters. Er werd een grote verscheidenheid van toestellen getoond, maar - en dat geldt voor de genele show - er was geen spatje nieuws onder de Moskouse zon. De enige ver rassing was misschien, dat nu al de toe stellen in operationeel gebruik zijn. Maar ook dat had men al kunnen af leiden uit de lange tijd van voorberei ding, die inmiddels is besteed aan de ontwikkeling van de vliegtuigen. De Russen hebben een listig spelletje ge speeld. De eerste ronde hebben zij ge wonnen, maar uiteindelijk werden de valse kaarten toch ontdekt. (Nadruk verboden) Benoemd De heer J. Potkamp, opzichter-teke naar bij gemeentewerken te Veenen daal, is per 1 september a.s. benoemd tot technisch ambtenaar bij de dienst van gemeentewerken te Holten (O.) Geslaagd Onze plaatsgenoot, de heer C. Ooster beek, slaagde te Den Haag voor het examen leraar machinebankwerken Nijverheidsonderwijs en te Den Bosch voor het examen paedagogie. De zaterdagmiddag op „Remmerden" onder Rhenen gehouden auto-cross-rodeo trok zeer veel belangstellenden, die reeds na de eerste manche van 25 ronden stuk voor stuk een nat pak opliepen tengevolge van een enorme wolkbreuk welke zich boven het wedstrijdterrein deed gelden. Jammer voor de organisa toren, die zich nu met een bezoek van ongeveer 4000 toeschouwers tevreden moesten stellen. Deze rodeo was voor Rhenen iets nieuws. Moedige coureurs waagden zich met aftands geworden automobie len, uiteraard wel voorzien van nog goede motoren, op een in het rond uit gezet circuit, voor het publiek beveiligd door strobalen. Alles was geoorloofd, snijden, opzijduwen, hinderen, elkaar omver proberen te rijden, kortom met als enig doel zelf de finish trachten te halen door een ander compleet uit te schakelen. Toen het circuit nog droog was, kon men al direct van een spannende en zeer spectaculaire en opwindende race genieten. De wieldoppen van verschil lende wagens vlogen als vuurpijlen in i de lucht, sommige coureurs moesten met takelwagens weer op pad worden i geholpen. Voordat de tweede manche kon beginnen veranderde de plotseling opgekomen regenbui-van-allure het circuit in één modderpoel. Wat zich daarna afspeelde geleek méér op een modderballet dan op een autorodeo. De toeschouwers kregen maar weinig spec taculairs meer te zien, hoewel het een komische aanblik opleverde hoe de wa gens én de coureurs soms onherkenbaar uit de strijd te voorschijn kwamen. De op het terrein aanwezige brandweer en Rode Kruiseenheid behoefden niet op te treden. De uitslagen waren als volgt: le man che: 1. Wols-Waterschei, België; 2. J. Claus, Nijmegen, Holland; 3. J. Verzwij- vel, België. Vorig jaar werden er in Amerika in elke 58 minuten een moord gepleegd, elke 39 seconden ingebroken en iede re twee minuten een auto gestolen. In Engeland is een apparaat gemaakt dat chirurgen helpt bij het opsporen van kleine metalen voorwerpen in het menselijk lichaam. Op een boerderij bij Almelo heeft een zwerm woedende bijen vijf grote een den doodgestoken. Volgens een Argentijns blad is in de provincie Jujuy een vijfling geboren. Moeder en kinderen maken het goed. Bij het uitreiken van een medaille aan een Franse onderofficier speldde de generaal de medaille aan de borst kast van de onderofficier. De man viel flauw. Een Zweedse professor heeft ver klaard dat één op de vijf huwelijken in Zweden op echtscheiding uitloopt. Autokerkhof? Neen, een opname van de auto-cross-rodeo te Rhenen die j.l. zater dag .gereden" werd. De H., een Veenendaalse jongeman, zou op het fietspad langs de Kerkewijk te Veenendaal met zijn bromfiets niet voldoende naar links uitgeweken zijn bij het passeren van een wielrijdster, de 17-jarige mej. P. R. uit Veenendaal. Hij was zowel met haar als met een lichtmast langs het pad in botsing ge komen, waarop hij en het meisje ge vallen waren. Vrijdag voor het Wagenings kanton gerecht liet hij verstek gaan, doch wel waren het meisje en twee andere wiel rijders als getuigen verschenen. Het meisje had niet helemaal rechts gereden, maar dat had de bromfietser tevoren al kunnen zien; ze was in ieder overtuigd van De H.'s schuld. den zij. Hij had zich in ieder geval in R. ingestelde civiele vordering van het geheel niet meer om het meisje be- 56,75 voor de aan de fiets en kleding kommerd. Een van de wielrijders ver- geleden schade werd toegewezen, telde, dat mej. R. juist bezig was ge weest hem in te halen, doch dit werd door haarzelf weer ontkend. Het gerecht was inmiddels echter wel L., landbouwer te Rhenen, stond on geval niet plotseling naar links geko men, zo verklaarden de fietsers. De H. had zich tussen haar en de lichtmast doorgewrongen en als het voorwiel van zijn bromfiets niet vernield was ge weest, was hij waarschijnlijk direct langs voor het Wagenings kantonge er weinig aan kon doen daar de trac tor zonder de gewraakte afscherming door de fabriek werd afgeleverd. Vrij dag, in tweede instantie, liet L. verstek gaan, doch wel verscheen een getuige deskundige, die vertelde, dat hij ver dachte al in 1957 gewaarschuwd had, doch verder ingrijpen was toen niet mogelijk omdat hij zelf met de tractor gereden had. Onlangs echter was de 18-jarige jongeman bestuurder en dat werd te gevaarlijk. Waarin schuilt precies het gevaar, vroeg rechter Drukker. De tussenas, die voorzien is van tandwielen, maakt vele omwentelingen per minuut en als deze onbeschermd is, Verdachte staat bekend bij de po- recht om dat hij een bij hem werkende bestaat de kans dat er kledingstukken litie als een onvoorzichtig en onver schillig rijder. Ook ditmaal heeft hij bijzonder gevaarlijk gehandeld, aldus de officier, mr. Van Dijken. Eis en vonnis 40,of 8 dagen, ter- weer opgestapt en doorgereden, meen- wijl tevens de door de vader van mej. 18-jarige knaap had laten rijden met tussenkomen. Op deze manier zijn al een achter een tractor gekoppelde heel wat ongelukken gebeurd, luidde mestverspreider, waarvan de tussenas het antwoord. niet door een degelijke afscherming was De getuige-deskundige had de be- beveiligd. wuste fabriek bezoch en geconstateerd L.'s verweer luidde destijds, dat hij (Zie verder pag. 2) 2e manche: 1. T. Tilius, Holland; 2. D. Polaser, België; 3. P. v. d. Oud, Arn hem, Holland. 3e manche: 1. H. Smits, Nijmegen, Holland; 2. Sloof, Zwijndrecht, Holland; 3. F. H. de Laaij, Capelle a/d IJssel, Holland. Herkansing: 1. F. H. de Laaij, Capel le a/d IJssel, Holland. Afvalrace: 1. C. de Haas, Dordrecht, Holland. Finale: 1. F. H. de Laaij, Capelle a/d IJssel, Holland; 2. Wols, Waterschei, België en 3. T. Tilius, Dubbeldam, Ned. De burgemeester van Rhenen en de wethouder G. van Gesink waren op het circuit aanwezig. De prijzen werden na afloop uitgereikt in hotel „Het Wapen van Hardenbroek". Het Amerikaanse leger heeft bekend gemaakt dat het 18 ton radio-actief afval in de Atlantische Oceaan zal storten. Laat Uw ogen tijdig controleren. SPREEKUUR OOGARTSEN: Groene Kruis Kerkewijk 28 - telef. 2307 DR. KOOYMAN Maandag Dinsdag Donderdag DR. v. d. DRIFT Woensdag Vrijdag 2—3 uur 23 uur Hoofdstraat 51 - telef. 3184 (naast de apotheek) VEENENDAAL

De Vallei | 1961 | | pagina 1