Mm DE VALLEI ARAM Voor de Jeugd Uit liet politierapport BEKENDMAKING AMERONGEN ELST SCHERPENZEEL RENSWOUDE RHENEN Dipo, de donkere dwerg fï/$M Radionieuwsdienst was foutief GEMEENTE AMERONGEN BIJ COMBI BIJ COMBI GESLOTEN BIJ COMBI DIVERSEN BIJ COMBI BIJ COMBI Voor de kantonrechter De jeugd van Hans Christiaan Andersen Zaterdag was een haastige autobe stuurder, de heer K., er de oorzaak van dat de motorrijder Van de B. in botsing lcwam met zijn voertuig. Van de B. liep enige ontvellingen op, terwijl er geringe materiële schade ontstond. De politie maakte proces verbaal op. Maandag om half twaalf vond er een aanrijding plaats tussen een 3-wielige melkauto van de heer N., welke een inrit wilde inrijden en de bestelwagen van dc heer Van S. uit Veenendaal. Er was materiële schade, de politie maakte proces verbaal op. Maandagavond werd de heer Z. uit Barneveld, omdat hij onder invloed verkeerde, ter ontnuchtering op hqt politiebureau ingesloten. Dinsdag werd een bromfietser, rij dende op de Kerkewijk nabij de Panter, geschept door een auto wel ke aldaar een inrit wilde inrijden. Weer prom.-wedstrijd in Bergbad Donderdagavond om kwart voor acht zal in „Bergbad" weer een promotie wedstrijd worden gespeeld. Ditmaal een heren wedstrijd voor de promotie van de 3e naar de 2e klasse. VZC 1 (Vlaar- dingen) ontmoet op neutraal terrein ZPA 1 (Almelo). WATERPOLO: VZC besluit competitie met kleine nederlaag Het zat VZC 1 in de laatste compe titiewedstrijd tegen AZC '82 1 te Arn hem, dat inmiddels kampioen van de 3e klasse-afdeling was, niet mee. Zwak ker dan de kampioenen waren de Vee- nendalers zeker niet. Met de rust was het 2-2 en een kleine voorsprong voor VZC 1 was toen zeker verdiend ge weest. Temeer daar de Arnhemse ploeg volledig te water kwam en VZC Koo- men - met vakantie - moest missen. Tegen het einde was de stand 4-3 voor AZC '82 en nog even kwam er een gelijk spel voor VZC in zicht. Een AZC-er werd naar de kant verwezen, doch VZC wist deze numerieke meer derheid niet uit te buiten. De doelpunten kwamen van Henk van de Loosdrecht en Wim van der Meer. MARKTBERICHTEN Eiermarkt: aanvoer 88.000 stuks. Prij zen van 14,75 tot 15,60 per 100 stuks voor de grote eieren en van 7,tot 12,voor de kleine exemplaren. Han del vlug. Biggenmarkt: aanvoer 75 stuks. Prij zen van 55,tot 80,per stuk. Handel matig. In ons blad van woensdag 19 juli j.l. maakten wij melding van een ongeval bij Harderwijk, waarbij de 13-jarige G. J. Vee nendaal het leven verloor. Wij schreven toen: „Door de radio nieuwsdienst werd hiervan mel ding gemaakt en blijkbaar heb ben velen dit bericht foutief ver staan, want het gerucht ging dat het slachtoffer een padvinder uit Veenendaal zou zijn". Enkele dagen later maakte een lezer er ons op attent dat de nieuwsdicnstlezer zondagsmor gens wel degelijk had gezegd, dat het slachtoffer afkomstig was uit Veenendaal. Wij hebben toen het A.N.P. opgebeld en daar bevestig de men ons inderdaad dat in de betreffende uitzending gezegd was dat het slachtoffer uit Vee nendaal kwam. Het ontbrak de heer en mevrouw Van Klompenburg niet aan belangstel- I ling bij de opening en vele bloemstuk- ken verfraaiden het nieuwe geheel. Ook j wij wensen hen veel succes in hun nieuwe zaak. POSTDUIVENNIEUWS Jonge duiven van leden van „De Snelpost" alhier vlogen dit weekeinde van St. Chislain Hornu. De uitslag was: R. Sukkel 1, 8, 36, 57; J. van 't Veen 2, 19, 46, 47; J. van Geerenstein 5, 9, 12, 14, 35, 42, 44, 58; P. W. van Zetten 6, 21, 55; W. van Ravenswaaij 7, 18; W. H. Roelofs 10, 32, 40, 56; H. Ulrich 11; C. van de Weerd 13, 26, 49; Joh. v. Manen 15, 22, 51, 52, 53; R. van Doorn 16, 50; N. Stuivenberg 17, 45, 54; H. van Ra venswaaij 24; J. van Nieuwamerongen 25; M. J. van Stempvoort 29; N. van Barneveld 30; C. van Ginkel 33, 59; G. Diepeveen 34, 37; Bovenkamp/Rozen- boom 38, 41, 48. Pr. Bernhardlaan weer een nieuwe zaak rijker De uitbreiding van het Veenendaalse zakenleven beperkt zich niet alleen tot het centrum. Regelmatig verschijnen op verschillende punten in de gemeente nieuwe winkels en ditmaal weer één aan de Prins Bernhardlaan, een belang rijke toegangsweg tot de kern van de plaats. Aan de Pr. Bernhardlaan 107 opende de heer A. van Klompenburg een win kel in verlichtingsartikelen en alle mo gelijke elektrische apparaten. Aan de winkel is vanzelfsprekend ook een in stallatie- en reparatie-inrichting ver bonden. Het exterieur van de winkel, in natuursteen gehouden, doet het bij zonder goed, aan het begin van een blok oudere huizen. Ook het interieur is de moeite van het bekijken waard, niet overdreven groot, maar doelmatig ingericht en met blank hout betimmerd. Het hoofd van het gemeentebestuur van Amerongen maakt bekend: 1. dat ter secretarie van deze gemeente en ter Provin ciale Griffie van Utrecht (kamer 309), Achter St. Pieter 20 te Utrecht van 4 augustus tot en met 24 augustus 1961 voor een ieder ter inzage ligt de in gevolge artikel 24 juncto artikel 12 van de wet van 28 september 1950, Stbl. K 415, houdende voorlopige regeling inzake het Nationale Plan en streekplannen, op 20 juni 1961 door de Staten varu de provincie Utrecht vastgestelde herziening van net streekplan ter bescherming van waterwinplaatsen, ten behoeve van de drinkwatervoorziening, in de provincie Utrecht, het besluit tot vaststelling van de verorde ning bescherming waterwinplaatsen provincie Utrecht en het besluit tot wijziging van de Schade vergoedingsverordening streekplan waterwinplaat sen provincie Utrecht, met de daarbij behorende bijlagen; 2. dat belangstellenden, die zich tijdig met bezwaren tegen het ontwerp van de onder 1 genoemde her ziening tot Gedeputeerde Staten van Utrecht heb ben gewend, van 4 augustus 1961 tot 4 september d.a.v. schriftelijke bezwaren tegen de herziening kunnen indienen, zulks in dier voege, dat zodanige bezwaarschriften aan Hare Majesteit de Koningin zijn gericht, doch bij de Minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid worden ingediend; 3. dat eigenaren in de zin van de Schadevergoedings- verordenfng streekplan waterwinplaatsen provincie Utrecht, wier onroerend goed gelegen is in een eer ste beschermingsgebied van dit plan, in het geval bedoeld in artikel 2, onder a, dezer verordening - indien de schade veroorzaakt wordt door de onder havige herziening - in het algemeen slechts dan in hun vordering kunnen worden ontvangen, indien zij, of hun rechtsvoorgangers in de eigendom, binnen vier maanden na het van kracht worden van die herziening schriftelijk bij Gedeputeerde Staten van Utrecht een gemotiveerde omschrijving hebben in gediend van verwachte schade als bedoeld in artikel 2, onder a, dezer verordening. Amerongen, 3 augustus 1961 Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, L. Bosch van Rosenthal. Leuk weerhuisje, 2,25 Patrimoniumlaan 45 TE KOOP Winkelinventaris w.o. lampen, glazen toon bank. Tevens vaste wasta fel, haard en een één-pers. ledikant. Hoofdstraat 13, Veenendaal. 3 kammen 0,25 Patrimoniumlaan 45 Wegens vakantie van 14 t/m 19 augustus D. MEKKESTIJN OVERBERG pakje limonaderietjes inhoud 40 stuks, 0,15 Patrimoniumlaan 45 Nieuw! Zelfplakkende plas tic vloertegels 25 x 25 cm, 0,85 per stuk. Vebotex, Kerkewijk 37, Telef. 2730, Veenendaal. Plastic kruiwagen, 3,95 Patrimoniumlaan 45 Wij hebben weer schuim- plastic voor petticoats. Ve botex, Kerkewijk 37, Tel. 2730, Veenendaal. Ladders en trappen voor schilders, elektriciens en loodgieters in alle lengten, direkt uit voorraad bij Zimmerman Zn., Sand- brinkstraat 1, Tel. 2261, te Veenendaal. Slaapzakken v.a. 5,50; luchtbedden 13,50; plun- jezakken 3,90; grondzei len 7,50; dubbele fiets tassen 8,90; pannensets 7,50. Het aangewezen adres voor al uw kampeer- artike(len, de U.S.A. Hal, Holleweg 32, Veenendaal. Tel. 3662. Wij verhuren tenten - luchtbedden - enz. De U.S.A. Hal, Holleweg 32, Veenendaal. Tel. 3662. 5 glasheldere voorraadbussen voor 2,45 Patrimoniumlaan 45 Heb jij je ook al opgegeven voor de Jeugdvierdaagse? Zo niet, doe het dan nu snel. Opgave bij A. H. v. Pijpen, Westersingel 23, Veenendaal, en J. v. Kapelle, Middellaan 43 A, Veenendaal. Geringe deelname allegorische optocht De allegorische optocht in Ameron gen is deels door te weinig deelname, deels door regen, geen succes geworden. Zaterdagmiddag j.l. vond te Ameron gen in het kader van Oranjedag, een allegorische optocht plaats. Helaas wa ren van de 23 inschrijvingen slechts en kelen op komen dagen, waardoor het een zeer korte stoet was. Niettemin mag gezegd worden, dat wat er was, ook werkelijk de moeite waard was. Wij hopen daarom, dat on danks het teleurstellende resultaat voor de. organisatoren, zij toch de moed zul len kunnen opbrengen, deze tocht een ander jaar wederom op hun programma te paatsen en dan de Amerongense jeugd zich van de goede zijde zullen laten zien, zodat de oude en zeer be kende oranjefeesten uit de vroeger ja ren, in Amerongen weer zullen her leven. Ook burgemeester en wethou ders gaven blijk van hun belangstelling. Vooral burgemeester Bosch van Rosen thal had voor iedere deelnemer een paar hartelijke woorden. De volgende deelnemers en groepen mochten de hun welverdiende prijs in ontvangst nemen. Voor de origineelste prijs: B. Esveld (groep), le prijs Joke Kleiveld (groep), 2e prijs Bertje Beu- mer (groep), 3e prijs Rony van Manen (groep), 4e prijs Marijke Brevéé, 5e prijs Lucky van Viegen, 6e prijs Henk Visser en Tetty Smilder. Kermis in Amerongen In het kader van oranjedag was in Amerongen een kermis in de laan op gesteld. Oud en jong hebben zich vrij dagavond, zowel als zaterdag best ver maakt. De zweefmolen was steeds goed bezet en ook bij de verschillende ten ten die waren opgesteld, ontbrak het niet aan belangstelling. Menigeen zag men dan ook met mooie prijzen huis waarts keren. Wedvlucht „De Instuif" Op 30 juli 1961 hield de postduiven vereniging „De Instuif" te Eist een wedvlucht vanaf St. Ghislain Hornu. De vogels werden in vrijheid gesteld om 9.50 uur. De uitslag luidt als volgt: B. Vervat 1, 30; H. Bouman 2, 12, 29; C. v. d. Berg 3, 4; W. E. van Laar 5, 17, 26; G. Hartman 6, 28, 41; J. Swetselaar 7, 19, 27; T. van Laar 8; A. J. Bos 9, 13; J. de Kievid 11, 16, 25, 37; A. Stuyven- berg 14, 20, 21; W. van Zetten 15, 42; M. Brouwer 18, 35, 43; A. Quint 22; M. Boelhouwer 23; C. van Viegen 24, 38, 39; Gebr. Brienesse 31, 34; Bob Ver vat 32; G. v. d. Berg 33; Poel van Vie gen 40. VAKANTIE-UITWISSELING In de vroege morgen van zaterdag 29 juli vertrokken vanaf Plein 1940 per autobus, onder leiding van ds. Kloot wijk, een groep van 40 meisjes en jon gens naar Mariënheide in Obergerland. Half augustus komt een groep Duitse jeugd in Scherpenzeel logeren. Enkele jaren geleden nam ds. Klootwijk het initiatief tot deze uitwisseling, wat gro te opgang heeft gemaakt. Vorig jaar kreeg iedereen een pleegadres toege wezen. Dit jaar hebben er velen ge vraagd weer bij dezelfde familie te mo gen komen, wel een bewijs dat er vriendschapsbanden gelegd zijn. Gresbuizen achterhaald In verband met de werkzaamheden aan de riolering in de bomenbuurt lig gen betonnen- gresbuizen op de bermen van de wegen verspreid. Met de ge dachte: „Aan een boom zo vol ge laden nam een Scherpenzeler don derdagavond, toen het reeds donker was een paar gresbuizen mee naar huis om een eigen riolerinkje aan te leggen. Toen hij reeds een paar buizen op zijn erf had verstopt, verscheen de rijkspo litie op het toneel en maakte proces verbaal op. Vermoedt wordt dat hij goedkoper uit geweest zou zijn als hij de buizen had gekocht. Laat Uw bagage met vakantie niet nat regenen. Hiervoor hebben wij plasticdoek, 120 cm. breed vanaf 0,85 per meter. VEBOTEX, Kerkewijk 37, tel. 2730, Veenendaal. Restanten Plastic-stoelbekle- ding (Suwide), 130 cm breed, v.a. 6,50 p. mtr. Vebotex, Kerkewijk 37, tel. 2730, Vee nendaal. Duitse knapen hielden huis Ruim een week geleden werden door de rijkspolitie alhier een viertal Duitse jongens, in de leeftijd van 16 en 17 jaar verdacht van diverse gepleegde dief stalletjes uit verschillende zaken, ge- i arresteerd en later aan de politie in Duitsland overgegeven. k Door tussenkomst van de Kon. Mare chaussee te Elten kwam het verzoek een onderzoek in te stellen naar een tweetal in Duitsland verdwenen moto ren. Door de wachtmeester Dam wer den deze motoren, alsmede diverse kle dingstukken, die bij nader onderzoek uit verschillende textielzaken te Scher penzeel waren ontvreemd, in de bossen aan de Barneveldseweg teruggevonden. Ta koop: glaskisten in alle maten, steeds voorradig bij Jansen „De Geerboer", Co- lijnstraat, Veenendaal. Huize „De Hoek", Spoorlaan. hoek Sparrelaan. Zaalver huur. Tel. 3557. Eetkamertafels 100 cm rond, hoog 75 cm. Gestoomd beu- ken-eiken-afro, 39,— per stuk. VEBOTEX, Kerkewijk 37, tel. 2730, Veenendaal. Wedvlucht „De Luchtpost" Wedvlucht vanaf St. Chislain op 30 juli. Afstand 217 km. In concours 198 duiven. Los 9.50 uur. Aankomst eerste duif 13.19.17 uur. Uitslagen: T. Hartog 19, 23, 26, 27, 34, 39; W. van Ede 2, 29; G. Schipper 3, 11; Marcus 4; H. van Ede 5, 10; J. van Oostrum 6, 14, 20, 33, 38; B. ter Denge 7, 9, 24, 32; E. Blauwendraad 8, 30; W. Wagensveld 12, 21, 36; P. ter Burg 13, 28, 40; A. J. Gersen 15; C. ter Burg 16; J. Hardeveld 17, 25; J. Voogt 18; Vink Stutvoet 22; A. Voskuilen 26, 31, 39; Gijsbertse 35. Schieten Tijdens de onderlinge competitie door de leden van de schietvereniging Scher penzeel op maandagavond gehouden, werden de volgende resultaten bereikt: Geweer: G. J. de Joode 47; H. Veld huizen en P. Engelenburg 46; M. Be- rendse 45; A. van Dusschoten 44; J. Koudijs 43; C. Valkenburg en H. Met horst 42; C. Valkenburg Sr. en J. ten Broek 41; mr. C. P. Hoytema van Ko nijnenburg 40. Petit Carabine: M. Berendse 49; H. Veldhuizen en C. ,Valkenburg Jr. 48; H. Berendse 47; R. van Eist en Jo van Eist 46; A. v. Dusschoten en J. Koudijs 44; G. J. de JoodeT en P. Engelenburg 43 en H. Methorst $0. Motorrijder botst op auto Zondagavond j.l. omstreeks 7.30 uur botsten de motorrijder G. F. uit Scher penzeel en dr. Van O. uit Utrecht tegen elkaar. Op het kruispunt Arnhemse straatweg en Kerkdijk. Het ongeval ontstond doordat dr. Van O. de Kerk dijk te laat zag en daardoor straf begon te remmen. G. F. zat te dicht bij de auto om hem nog te kunnen ontwijken en botste tegen de auto aan. De mate riële schade viel nogal mee. H.V., een jongetje van 5 jaar, die bij G. F. op de motor zat, werd van de motor geslingerd en viel op zijn hoofd. De toestand van H,V. is redelijk te noe men, de andere personen mankeerden niets. Organisatoren Auto-Rodeo bedachten „Forellen" De organisatoren van de auto-rodeo, die zaterdagmiddag in Rhenen werd ge houden, hebben 25,gestort in het garantiefonds van de Rhenense zwem en poloclub „De Forellen" voor de. op 22 augustus in het natuurbad Ouwe hand te organiseren landenontmoeting dames Nederland-Verenigde Staten van Noord-Amerika. Het zwemclubbestuur ontving be richt van de Winkeliers Vereniging Rhenen, dat deze groep middenstanders - daar er dit seizoen door haar geen activiteiten worden ontplooid - voor een bedrag van 100,borg zal staan in een eventueel tekort dat de in ternationale zwemwedstrijden even tueel teweeg zouden kunnen brengen in geval van slecht weer of door andere omstandigheden buiten de schuld van de zwemclub om. Het bestuur van „De Forellen" ver zoekt ons er nog eens uitdrukkelijk op te wijzen, dat niet de directie van na tuurbad Ouwehand deze landenontmoe ting organiseert, doch de zwemvereni ging als zodanig, zodat het een zuivere verenigingsaangelegenheid betreft. Genoemde directie werkt uiteraard wel mee, door geheel belangeloos het bad ter beschikking te stellen van de zwemclub, die uit de te ontvangen re cette straks de onkosten zal moeten be talen. Wanneer er voldoende belang stelling voor Nederland-USA zal zijn, bestaat dus zeker de mogelijkheid dat het garantiefonds niet eens zal behoe ven te worden aangesproken. Intussen kan de zwemvereniging re kenen op een ruggesteuntje van 787,50. Rhenense politiehonden dongen naar cèrtificaat Enkele politiehonden uit Rhenen heb ben opmerkelijke prestaties geleverd tijdens de provinciale keuringen door de Kon. Ned. Politiehond Vereniging, die te Huis ter Heide plaatsvonden. De hond van de heer v. d. Haar, post- commandant van de rijkspolitie te Ach- terberg-Rhenen, die al vaker van zich deed spreken, behaalde het grootst aan tal punten (321) met lof en aantekening. De hond van de pas 16-jarige F. G. Drost te Rhenen verwierf 292 punten. Het hoogst aantal punten dat behaald kon worden was 340. In dit licht bezien zijn de resultaten, geboekt door de bei de Rhenenaren opmerkelijk. Ook de hond van de heer Ter Haar deed het uitstekend met 282 punten. De nog zeer jeugdige Drost mocht zijn hond zelf nog niet voorbrengen omdat hij nog geen achttien is. De heer Van Garderen nam dit voor hem over. De keuring bestond uit 67 onderdelen. Grand Prix Motorcross Bergharcn Het was de tweede maal in de Neder landse motorcross geschiedenis dat een Nederlander de Grand Prix van Neder land won. Nog mooier is he tdat de zelfde motorrijder het was die beide keren won. Namelijk Broer Dirks uit Valkenswaard, die dit keer voor de wereldkampioen Bil Nilson en Sten Ludin over de streep ging. Door een groot enthousiasme van ruim 30.000 toeschouwers kwam Broer Dirks er weer bovenop, nadat hij in de tweede manche kwam te vallen en voor hem de Grand Prix verloren leek. Maar hij kwam terug van de zesde plaats naar de tweede. Ludin, de Zweedse crosser, had hier niet van terug, zodat hij toch de Grand Prix won. De eerste manche had hij gewonnen voor Ludin, die ook nu weer goed reed. Al gauw was het te zien wie er kans had om te winnen. Het waren Dirks, Ludin, Nil son, Smith en Johanssen, maar dat uit eindelijk Broer Dirks zou winnen, dat had niemand gedacht. Bijzonder goed reed de Nederlander Jan Clinck, die een mooie vierde plaats veroverde. De einduitslag was: 1. Broer Dirks (Ned.) met BSA; 2. Sten Ludin (Zweden) met Lito; 3. Bil Nilson (Zweden) met Husqvarna; 4. Jan Clinck (Ned.) met BSA; 5. Frans Slechten (België) met BSA; 6. Gunnar Johanssen (Zweden) met Lito. ipSfli (5) Voorzichtig liet Aram zijn gast wat wijn drin ken. Het scheen de kleine man goed te doen, want na een tijdje ging hij rechtop zitten en zei be schaamd: „Wat moet ge wel denken van Dipo?" Aram lachte hem geruststellend toe. „Maak u niet bezorgd", sprak hij, „ik kan me begrijpen, dat de verre reis u vermoeid heeft! Wellicht is het beter, dat ge eerst wat uitrust en dat wij morgen praten over het doel van uw komst!" De dwerg sprong op en stak verontwaardigd zijn handen in de lucht. Opeens werd Aram's aandacht getrokken door een vreemd gevormde ring met een bloedrode steen, die aan de wijsvinger van zijn rechterhand prijkte. „Dipo wil niet vermoeid zijn!" begon het kereltje opgewonden. „Dipo wilMaar weer werd de uit putting hem te machtig en hij moest haastig weer gaan zitten. En hoewel Aram brandde van nieuws gierigheid om iets meer over zijn zonderlinge be zoeker te weten te komen, sprak hij zeer beslist: „Geen sprakevan! Ik zal u naar de gastvertrekken begeleiden en u wat eten laten brengen! Morgen praten wij verder!" En met een dankbare blik en een diepe zucht, liet de dwerg zich zonder verder tegenstribbelen meevoeren. (Wordt vervolgd) Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres: Parallelweg 10 Veenendaal Wie zijn er deze week jarig? 2 aug. Marjo van Dijk 2 M Ria v. d. Horst 5 99 Ina Dorgelo 5 Ria v. d. Grift 6 fl Jansje Drost 6 ff Jan Veldhuizen 7 Gerrit Heikamp 7 Peter Opperman 8 Roelof Rosbag 8 99 Gertje Knevel 8 t» Hanneke Berlijn 8 99 Ada van Benthem 8 99 Truus Gaasbeek 9 99 Jan van Toren 9 99 Dieke de Rooder 9 99 Wim v. d. Berg 9 Loesje Remmerden Alle jarigen van harte gefeliciteerd! Zilverpapier en capsules Zilverpapier en capsules hebben we de laatste tijd gekregen van: Coosje Sukkel, Truus Gaasbeek, Zusje de Kamper, Marian van Schagen, Lily van Schagen, Alie van Esseveld, Ineke Bou man, Willy v. d. Meer, Arie de Haan, Willie v. d. Kraats, Juultje en Jannie van Ravenswaaij, Fenny Aberson, Tru dy van Zanten, Gijs v. d. Klift, Truusje Henken en Ivonne Heikamp. Dank je wel, trouwe spaarders en spaarsters. Beste DIKKY WORTMAN, Dank je wel nog voor je leuke brief. Natuurlijk mag je net zo vaak schrijven als je wilt. Ik vind het altijd erg ge zellig als ik een brief van jullie krijg, en je kunt er vast op rekenen, dat je in de krant een briefje terug krijgt. Schrijf je gauw nog een keer of je een leuke vakantie gehad hebt? Tjonge, jonge, 7 weken lang, dat is wel een hele tijd. Ik wens je nog veel plezier en tot je volgende brief dan maar. De hartelijke groeten van Tante Jos. (Vervolg van pag. 1) dat de tractoren inderdaad zonder be scherming werden afgeleverd. Wat dat betrof had verdachte dus ge lijk. Kan er een bescherming opge maakt worden, informeerde de officier. Gemakkelijk, zei de getuige-des- kundige. Het gerecht wilde toch rekening hou den met de onbeschermde aflevering en daarom luidde het vonnis - conform de eis - 50,of 10 dagen. Figuur a: Er wordt op het Kokoseiland nog steeds naar een schat gezocht Het Kokoseiland ligt 300 mijlen uit de kust van Costa Rica in de Middellandse Zee. Tot nu toe zijn er meer dan 500 expedities heen geweest op zoek naar een schat, welke volgens de legende, maar ook volgens de geschiedenis daar zou moeten liggen en welke op zijn minst 100 miljoen dollars groot zou moeten zijn. De schatgravers hebben heel nauw keurig kerkregisters, wilsbeschikkingen en andere documenten erop nagezien, evengoed trouwens als dagboeken, wel ke werden nagelaten door zeerovers, en zij beweren, dat er drie of vier enorme schatten op het eiland verborgen zijn. Kisten vol diamanten, robijnen, saffie ren, paarlen en andere juwelen liggen G., landbouwer te Lunteren, had met zijn tractor met aanhangwagen op een gedeelte van rijksweg 24 te Ede gere den, dat in verband met parallel lopen de wegen uitsluitend als autoweg geldt. Het is het stukje tussen Amsterdamse- weg en Arnhemseweg. Ik wist het niet. Ik kom daar niet zo vaak en ik heb helemaal geen bord gezien, zei verdachte vrijdag voor het Wageningse kantongerecht. De officier eiste daarop 25,— of 5 dagen. Ik vind het best, zei verdachte, maar het is toch te gek, dat ik voor één fout twee keer moet betalen. Ziet u zelf maar. Hier heb ik het giristrookje. Ik heb al 20,overgemaakt. Het strookje werd bekeken en vreemd bevonden, waarna de officier het par- namen. dat Generaal Simon Bolivar ket in Arnhem liet bellen. Even later Lima naderde, huurden zij een Engelstoen de uitslag binnenkwam, zei de of ficier: U hebt gelijk. De verbalisant schip, de „Mary Dear", dat zeilde onder commando van kapitein Thompson. De ze moest voor een waarde van ongeveer 60 miljoen dollars aan juwelen, goud en zilver in Spanje in veiligheid bren gen. De verleiding voor de kapitein was zeer groot. Toen hij een eind weggezeild was, gaf hij zijn bemanning opdracht de Spanjaarden, die op het schip waren om op de schat te passen, te vermoor den. Daarna bracht de kapitein zijn schip naar het Kokoseiland en verborg daar „de buit van Lima". Een paar da gen later werden Thompson en zijn ge hele bemanning gevangen genomen door de Spanjaarden van een ander schip. Thompson en zijn eerste stuur man mochten blijven leven, omdat zij moesten vertellen waar de schat was verborgen, maar de gehele verdere be manning van de „Mary Dear" werd we- te wachten tot zij worden opgegraven, tezamen met staven goud en waarde volle kerkschatten. Tegenwoordig geeft de regering van Costa Rica aan expe dities van schatgravers toestemming om het Kokoseiland te bezoeken, maar er mag maar één expeditie tegelijk naar toe. Deze werkt dan onder toezicht van regeringsvertegenwoordigers en ieder een, wie dan ook. die de schat zou vin den, moet de helft ervan afstaan aan de regering van Costa Rica. Maar tot nu toe is er nog niets gevonden, dat de moeite van het delen waard was. De verschillende schatgraversverenigingen twijfelen er echter desondanks niet aan, dat de schat er is. De grootste schat, welke op het eiland verondersteld wordt te zijn, is „de buit van Lima". Toen rijke Spanjaarden in Peru ver- Figuur b: Een zeeroverskijker voor je kleine broertje Als je kleine broertje zeerovertje speelt of scheepskapitein is, wanneer jullie op het strand zijn, dan moet je eens een verrekijker voor hem maken. Alles wat je nodig hebt, zijn twee even- grote klosjes en een kleiner klosje. Al het papier, wat er op die klosjes mocht zijn, haal je er af en dan lijm je ze stevig op elkaar en verft de verrekijker, die je zo hebt gemaakt, zwart. Deze verrekijker kun je zo lang maken als je zelf wilt, door meer klosjes te ge bruiken van verschillende grootten. gens zeeroverij opgehangen. Thompson en zijn eerste stuurman slaagden erin te ontvluchten; zij verborgen zich in het oerwoud en werden nooit gevonden. De geschiedenis vertelt verder, dat Thomp son zijn stuurman vermoordde en dat hij later naar Engeland ontvluchtte op een schip, dat het Kokoseiland had aan gedaan om water en kokosnoten aan boord te nemen. Op zijn sterfbed gaf hij aan één van zijn vrienden een kaart, waarop was aangegeven, waar de schat was verborgen. Sinds die tijd hebben vele oplichters grote sommen gelds verdiend door het verkopen van de „originele" kaart van Thompson, die zij echter zelf hadden gemaakt. Maar Thompsons schat en ook nog andere schatten verblijven nog steeds op het Kokoseilandals zij al ooit hebben bestaan. - Figuur c: Elke dag een goede daad „Laat mij vandaag mijn goede daad doen door dat zakje snoepjes van jou maar op te eten, opdat jij geen slechte tanden krijgt." heeft een vergissing begaan. Hij heeft u een oproeping overhandigd, doch daarnaast ook nog een proces-verbaal opgemaakt. De aan de hand van de op roeping aangeboden schikking van 20,hebt u betaald. Het proces-verbaal werd daarop nie tig verklaard. Heel vreemd had de jeugdige M. uit Amerongen gemanoeuvreerd toen hij op 11 mei met zijn vriend, de 18-jarige O., op de duo van zijn motor over de Engweg te Lunteren reed in de richting van het Pannekoekenhuis. Toen hij op de smalle zandweg na melijk twee bromfietsers voor zich zag rijden - één uiterst links en één uiterst rechts - probeerde hij hen te passeren door zonder claxonsignaal of andere voorafgaande waarschuwing tussen hen door te koersen. M.'s rijtechniek bleek echter onvol doende. Hij kwam in botsing met de bromfietser links van hem en werd daardoor tegen de andere brommer geduwd, zodat een algemene valpartij ontstond. Dit was overigens niet het enige wat hem vrijdag voor het kantongerecht te Wageningen ten laste gelegd werd. Het stuur en de claxon bevonden zich na melijk in zeer deplorabele toestand, ter wijl de achterband glad afgesleten was. Het defect aan het stuur is ver oorzaakt door de aanrijding, verweerde verdachte zich. Tevoren was het nog in orde, maar naderhand bleken drie bou ten los geschoten en één afgebroken te zijn. Als die mogelijkheid bestond zou de politie het extra in het proces-ver- baal vermeld hebben; dat was hier niet het geval, weerlegde rechter Drukker. Behalve met dat kapotte stuur zal uw wijze van rijden ook wel verband ge houden hebben met het feit, dat u kort tevoren bier gedronken had. Het was nog niet zo, dat u werkelijk onder in vloed verkeerde - dan zou u trouwens niet hier maar in Arnhem terecht staan - maar ik heb wel de indruk, dat u als gevolg van dat drankgebruik daar eens een bravpurstukje uit wilde halen. Verdachte had zijn vriend O. als ge tuige décharge meegebracht, doch deze kon niet veel tot verdediging aan voeren. Verdachte heeft geen enkele po ging gedaan om zijn komst aan te kon digen. Ook heeft hij niet gewacht tot de linkse bromfietser weer rechts reed, zo zeide de officier. De eis luidde voor de aanrijding 35, of 7 dagen, voor het defecte stuur 40, of 8 dagen, voor het ontbreken van een goede claxon 10,of 2 dagen en voor de gladde band 25,of 5 dagen met een onttrekking aan het verkeer van de in beslag genomen band. Rechter Drukker vonniste met resp. 25,of 5 dagen, 30,of 6 dagen, 5,of 1 dag en 15,of 3 dagen met verbeurd verklaring van de band en bovendien een ontzegging van de be voegdheid om motorrijtuigen te be sturen voor de tijd van drie maanden. In ieder geval mag u nu gedurende de zomermaanden niet meer op een mo tor of bromfiets gaan zitten en ik hoop, dat u volgend jaar inmiddels wat ver standiger geworden bent, besloot de rechter. ■fr H. uit Ede stond vrijdag voor het Wagenings kantongerecht terecht om dat hij een ander met zijn personenauto had laten rijden, terwijl deze niet voor zien was van een uitlaat, die aan de wettelijke voorschriften voldeed. In een dergelijk geval is namelijk zowel de bestuurder van de auto als de eigenaar aansprakelijk. Het kwam H. nu, conform de eis, te staan op een boete van 12,- of 2 dagen. (19) Hans Christian begon onmiddellijk met het schrijven van zijn toneelstuk. Zijn ganzeveer vloog over het papier en veertien dagen later leverde hij zijn manuscript af bij de koninklijke schouwburg. Het werd afgewezen, maar hij begon onverdroten aan een nieuw stuk. Hans Christian was nu 17 jaar en nog steeds erg arm. Zijn eens zo prach tige kleren, die hij droeg toen hij zijn belijdenis deed, waren aan flarden en de mooie schoenen vielen haast uit elkaar, maar het meest ontmoedigend was wel, dat hij in al die tijd nog geen stapje dichter bij zijn doel was ge komen. Gelukkig echter begon toen de financier Jonas Collin belang in hem te stellen. (20) Collin, die lid was van de Raad van State en direc teur van de Koninklijke Schouwburg, benaderde de ko ning en kreeg gedaan, dat Hans Christian een jaarlijkse toelage ontving, waardoor hij in staat was naar het gym nasium te gaan. Op het gymnasium in Slagelse kreeg hij goed te eten en werd hij ook behoorlijk gekleed. Samen met een vriend deelde hij twee prettige kamers, maar het was niet gemakkelijk voor hem om met zijn mede-leerlin gen om te gaan. Hij had grote moeite met de studie van Grieks en Latijn en hij werd voortdurend geplaagd, niet alleen door zijn schoolkameraden, maar ook door het hoofd van de school. Collin, die dit wel bemerkte, liet hem verhuizen naar Kopenhagen, waar hij op 23-jarige leeftijd tot de scHool werd toegelaten (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1961 | | pagina 2