v°"%A°us PAUK „ïïlenóen ati fawrffumaA MARINO GLAS m» JONGENS Setter Set ARAM Dipo, de donkere dwerg AMERIKA HEEFT OOG IN DE RUIMTE Burgerlijke stand KERKDIENSTEN Gevonden en verloren Fa. Lee wis Machinebankwerker Onderhoudsmonteur SCHERPENZEEL ZIG ZAG PFAFF NAAIMACHINEHUIS Schoonmaakster 0. v. d. Meijden DINSDAG KOOPJES THEEPOT KOP EN SCHOTELS KEUKENSTOEL Gevaarlijke U-2-vluchten niet meer nodig Ingekomen en vertrokken BEKENDMAKING PANTER SIGARENFABRIEKEN GARAGEBEDRIJF ZONDAGDIENST doktoren en apothekers FEUILLETON ELEKTR. IN KOFFER COMPL. I 498.- AUTORIJLES „HET CENTRUM" M. VAN BEEK le KAPSTER PTT GASTGEZINNEN POSTINTERNAAT FA. L. HEY Zoo, we zitte dus te wachte op de minse die de kunst van Ameronge naar et Veen toe haale. De tentoonstelling van de kunst wurdt op et mement in Ameronge gehouwe en is ok et Veen angebooje, mar et nieuwe Kultereele Convent vond ze eige nog niet kepaabel en de gemeente zei et nog veul mooier: daar hebbe ze dur gien behoefte an om op dit terrein et inisjetief te neeme. Daar zitte we. We zouwe de kunst wel wille hebbe, mar wie neemt em? Waar blijve nou de blaffers, die et Veen zoo achter vinde loope op dit ge bied? Veuruit, nou een stappie naar veure mit ze alle en de koei bij de hoorens vatte. Wie is dur wel kepaabel en wie heb dur wel behoefte? Antreeje veur de kunst. We kenne toch niet achterblijve bij Ameronge. Hoe heb ik et nou. An de eene kant mot ik et gemeente bestuur gelijk geeve, as dat zeit, dat de ooverheid hier niet de eerste stappe mot doen. Dur wurdt ons al genogt kunst en wat daar veur deur gaat op- gedronge, dat zwaar belast is mit cente van de gemeenschup. Daarom zou ie ok zegge: nee, niet de gemeente mot dit doen. Dur mot toch effe blijke, dat de partikkeliere mins dur ok belangstel ling veur heb. Mar an de andere kant zeg ik toch ok weer: je mot de minse leere eete. Wie weet dat ze dur nou niks omgeeve, mar as ze dur es een paar keer nader kennis meemake, dan ken dat wel es anderst wurde. En zoo bezien zou dur wel een taak veur de gemeente zijn. Hoe et ok mag zijn, ik hoop dat et gien kwestie van afschuive is. Want in dat geval wurdt dur net zoo lang geschoove tot de lange baan in zicht is en dan ken iedereen et slot wel raaje; dan gebeurt dur heelegaar niks. Wat dur nou percies gebeurt mit de ooversteekplaatse veur de zandhaaze in onze maatschappij, dat is me ok nog niet recht duidelik. We hadde van die vriendelik knip perende bollegies en daar mochte dan de schoenzooliste tusse ooversteeke. In de praktijk kwam van die veurrang weinig terecht. Et rijdende en snuiven de verkeer kronkelde mar zoo'n bietjie tusse de voetgangers deur. Dat mocht ok, hebbe ze me later es verteld. Nou Heit et dur dik boovenop, dat et geknipper mit de bolle niet voldaan heb. Vurt mit de bolle dus en alleenig streepe. Mar streepe in de bebouwde kom en de 'bolle houwe we toch nog een bietjie an, mar dan buite de dichtbe woonde weereld. Bij de streepe komme borde en boove die borde mag dan ok nog een geel knipperlicht. De bolle make plaats veur lichte. Knippere blijft et. Nou vraag ik m'n eige toch in ge- moede af wat dur in feite verandert? Wat «hebbe de bolle gedaan dat ze vurt motte? Hadde we ok niet gewoon die bolle kenne late staan en dan de zand haaze oover de streepe volleedig veur rang kenne geeve? Ik begrijp heus wel, dat de gebruikers van de beenewage dur op veuruit zijn gegaan. Die hebbe nou op de zeebraas veurrang boove alles, mar waarom dur nou gien bolle meer magge staan dat ken ik onder me pet niet klaar krijge. Eén ding staat veur mijn alweer vast: et gaat een hoop geld koste. Bolle in de bebouwde kom rooie en waar noodig dur buite poote. Bolle die oover zijn in de motteballe. Dat vin ik veur mijn: zund van de cente. In et vervolg mot dur eerst es goed gedocht worde, veurdat dur wat gebeurt. Op deeze menier klopt dur gien bol van. Wout Blauwkous. (6) Rusteloos dwaalde Aram die avond door de burcht. Voortdurend werden zijn gedachten bezig gehouden door het zonderlinge bezoek. De streek van het zengende zand had de kleine man gezegd. Dat kon in het Oosten zijn, maar ook in het Zuiden! Enfin, morgen zou hij meer weten. Voor hij zich ter ruste begaf, sloop hij nog eenmaal op zijn tenen VOORUITGANG BIJ HET PENICILLINE ONDERZOEK De British Medical Association heeft de ontdekking van een nieuwe Britse penicilline een „grote doorbraak" ge noemd. Het geneesmiddel, dat Penbri- tine is genoemd, is ontwikkeld door de Beecham Research Laboratories. Met Penbritine kan een zeer groot aantal infecties worden behandeld die tot op heden slechts gevoelig waren voor ge heel andere soorten antibiotica. In een verklaring van Beechams Re search Laboratories wordt gezegd, dat Penbritine stabiel blijft bij de aanwe zigheid van zuur en niet in de maag wordt vernietigd. „De ontdekking van Penbritine betekent dat er thans een peniciline bestaat dat niet alleen in staat is om met organismen af te reke nen die normaal gevoelig zijn voor pe nicilline, maar ook met organismen die in verband worden gebracht met infec ties van de urinebuis en met chroni sche bronchitis. Laboratoriumproeven met Penbritine tonen ook een hoge ac tiviteit tegen de bacteriën die verant woordelijk zijn voor typhus en voed selvergiftiging". De voorraden Penbritine zijn beperkt en in de nabije toekomst zal het ge neesmiddel uitsluitend beschikbaar zijn voor ziekenhuizen opdat de therapeu tische waarde ervan verder kan wor den onderzocht. Flinke maat, vuurvast aardewerk, vlot model. Modern dubbel kleurig, O 1 Q geel-zwart. Koopjesprijs Van prima aardewerk, handig model, vlot stip- decor. 6 verschillende kleuren verpakt in show- *-> IQ doos, per 6 stuks 7 Zeer sterke stalen stoel In frisse kleuren gelakt, met plastic stootdoppen. Q CQ Fantastische aanbieding Alleen dinsdag 8 aug. Hoofdstraat 7. Veencndaal, Tel. 3103 N.N.P. De Amerikaanse luchtmacht is er eindelijk in geslaagd een spionage- kunstmaan in een baan boven Rusland te brengen. Met dit technisch kunststuk is een nieuwe periode ingeluid van militaire waarnemingen. Op 12 juli werd vanaf de spiksplinternieuwe basis Point Arguello, in de nabijheid van het grote Vandenberg, de Midas-3 gelanceerd. De satelliet is tien meter lang en heeft een gewicht van maar liefst 1.575 kilo. De kunstmaan heeft een langgerekte kegel vorm en is volgestopt met allerlei electronische en infra-rode apparatuur. Lang geleden - direct na de historie rond piloot Powers, die in Rusland te rechtstond nadat zijn Lockheed U-2 boven de U.S.S.R. verongelukte - is de lancering van de Midassatellieten al aangekondigd. Door twaalf van deze satellieten omhoog te brengen en de aarde te omgeven met een net van automatische waarnemingsposten wil len de Verenigde Staten op een veiliger manier aan hun inlichtingen komen. Het zal van de resultaten van de Mi das-3 afhangen of het plan doorgaat. Jarenlang is zowel door Amerika als door Rusland met vliegtuigen boven eikaars grondgebied gespioneerd. De V.S. gebruikten daarvoor de U-2. De Russen hadden een viermotorig tur boprop-toestel, dat eveneens op grote hoogte over grote afstanden kon vlie gen. De U-2's opereerden veelal vanuit Aziatische bases om vanuit het zuiden door te vliegen naar Noorwegen. De Russische toestellen hebben het altijd heel wat moeilijker gehad. De U-2 had het absolute hoogterecord en was in normale omstandigheden onbereikbaar voor de Sovjet-afweer, die alleen maar verbeten kon toekijken en op een kans wachten. Die kans heeft ze tenslotte gehad toen de U-2 van Powers motor storing kreeg. De viermotorige Russische Iljoesjins kwamen meestal boven Amerikaans grondgebied via Alaska. De eerste vlieg tuigen werden waargenomen in 1954. Hun doel was duidelijk: het maken van foto's van de Amerikaanse afweerstel- lingen en radarposten, die in het noor den werden aangelegd. Maar ongetwij feld zijn de vliegtuigen ook verder het land ingedrongen. In de loop der jaren is deze vorm van spionage voor de Rus sen te gevaarlijk geworden. De Ameri kaanse bases in Alaska zijn zo uitge breid, dat ogenblikkelijk straaljagers kunnen opstijgen wanneer een indrin ger wordt waargenomen. De straal jagers kunnen hoog genoeg komen om de vliegtuigen te bereiken. Slechts zo nu en dan komt het nog tot een ont moeting, maar de Russen verdwijnen schielijk, zodra ze op hun radarscherm de jagers zien naderen. GEHEIME APPARATUUR De Amerikanen hebben vrij veel los gelaten over de lancering van hun Midas-3. Voor het eerst is zo'n zware satelliet ih een cirkelvormige baan op een hoogte van maar liefst 2.960 km gebracht. Alle vorige satellieten be schrijven ellipsvormige banen, waarbij de afstand tot de aarde telkens toe- en afneemt. Voor het doen van waarne mingen is dat vanzelfsprekend bijzon der lastig. De baan van de kunstmaan voert de Midas-3 over de grote Rus sische lanceerbasis in Zuid-Siberië en nabij de Kaspische Zee. Aan boord van de kunstmaan bevindt zich een infra-rood oog, dat reageert op de warmte-uitstraling van een raket die pas gelanceerd is. Het (radar)-waar- schuwingssysteem, dat de Verenigde Staten nu gebruiken tegen raketaan- vallen, heeft een kwartier nodig om alarm te maken. Met de Midas kan ech ter binnen zeven minuten het land zijn gewaarschuwd. In de tien meters lange romp van de kunstmaan bevindt zich ongetwijfeld nog een andere appara tuur, die eveneens waarnemingen doet. Daarover wordt echter geen woord losgelaten. Dat het een filmapparaat is, achten de deskundigen onwaarschijn lijk. Daarvoor dient immers de Samos, die binnenkort ook de ruimte ingaat. De kunstmaan heeft vanzelfsprekend een radio voor het doorseinen van de gegevens. Misschien heeft de Midas een fototoestel van het soort dat ook is ge plaatst in de Tiros-3, die dezelfde dag van Cape Canaveral omhoog werd ge bracht. Deze satelliet wordt gebruikt voor meetkundige waarnemingen. Van ongeveer 650 kilometer hoogte worden foto's genomen, die een oppervlakte be strijken van 2000 vierkante kilometer. De Midas-3 is beveiligd tegen pogin gen van de Russen om de satelliet neer te halen. Bij de start hebben de Ameri kanen de raketmotor laten uitvallen, om hem even later via een radiobevel weer aan te zetten. Het belang van deze proef ligt voor de hand. Wanneer de Russen een raket afschieten om de kunstmaan neer te halen, kan de baan zodanig gewijzigd worden, dat Midas net aan haar nood lot ontkomt. VEENENDAAL Geboren: Evert Auke, z. v. J. Ham- minga en H. Wieringa; Karin, d. v. D. J. Thung en H. W. te Winkel; Dina Kla- zina, d. v. T. Tanis en J. J. W. van de Weerthof; Franciscus Gcrardus, z. v. G. J. Meurs en H. Ballast; Johanna, d. v. C. J. van Ingen en H. Oldenhuis; Peter Martin, z. v. A. van Manen en N. Stam; Gerard, z. v. C. Achterberg en J. W. van Hunen. Ondertrouwd: C. Sukkel en W. H. Lindeboom. Getrouwd: C. Boers en G. Schreuder; D. J. Bastmeijer en D. van den Heuvel. Overleden: Teunis van Doorn, oud 87 jaar, wed.naar van M. P. van Zoest; Benjamin Oskam, oud 74 jaar, echtgen. van B. Minnen. RHENEN Geboren: Lodewijk, z. v. W. van den Hatert en F. van Toorn; Jacqueline, d. v. R. J. Sipkema en L. Winnubst; Klaas z. v. W. C. van den Brink en R. Schans. Ondertrouwd: J. van Riemsdijk en J. T. C. Honders. Overleden: Grietje Kuijper, 82 jaar, geh. gew. met A. van Kruistum; Neeltje Verhagen, 80 jaar, geh. gew. met T. van Maurik; Klaas Klaassen, 82 jaar, geh. gew. met J. Jacobs. EDERVEEN Geboren: Gijsbertha W., d. v. S. Beker en G. W. Klok. Getrouwd: G. G. van Wakeren en C. Westland; A. M. Hagenaars en G. Ploeg. Overleden: Cornclis Berkhof, 69 jaar. AMERONGEN Geboren: Jan Willem Hermanus, z. v. H. P. van Ree en J. Veen; Gerrit, z. v. W. A. Brouwer en C. Schuurman. Getrouwd: J. H. Visser en J. Ter- schegget; B. A. Huigen en H. Blumink. Overleden: Johanna Jozepha Wessel- dijk, 80 jaar. RENSWOUDE Geboren: Willempje, d. v. O. Hols en J. van de Weerthof; Anthonie Hendri- kus, z. v. J. Veldhuizen en G. E. Dite- wig. RHENEN Ingekomen: St. Veenhof (gez.) van Canada; H. Bosch van Groningen; B. K. Greveling (gez.) van Heiloo; M. A. van Noorden (gez.) van Ommen; C. E. van Ginkel van Veenendaal H. v. Wijk van Veenendaal; F. G. Sleebos, wed. v. Lankamp van 's-Gravenhage; T. Dirk- sen g.m. De Jong van Rcnkum; J. C. den Besten g.m. Quint van Apeldoorn. Vertrokken: J. L. Nienhuis naar Em- meloord; A. U. M. Bekker naar Duits land; R. Cornelisse naar Wageningen; M. C. M. van Zweden g.m. Robertus naar Duitsland; Adr. J. M. van Iperen naar Leeuwarden; H. P. Ritzema (gez.) naar Leiden; H. Lentze naar Zwijn- drecht; J. A. Morèe naar Haarlem; H. Ramaker naar Hardenberg. VEENENDAAL j Gevonden voorwerpen van 26 juli tot en met 2 augustus 1961: halskettinkje; dameshorloge; bruine portem.; autoped; rieten hoedje; blauwe hoed; bruine j portem. met inh.; 2 kontaktsleutels, i grijs-beige regenjas; wieldop; rode por tem. met inh.; hereoglacé's; witte kin derschoen; doek, inhoudende gereed schap; 10 gulden. Verloren: rood zeil, waarin maillot en damespantalon; paar motorhandschoe nen; wit fietspompje; groene regenjas; corset; damesparaplu; tas inh. rok en portem. met 5 gld; zijden shawl; por tefeuille inh. 60 a 70 gld., foto's en brie ven; wit schoentje; wit-zwarte foxter- rier; Mechelse herder; groene rand van koplamp; blauwe kinderfiets. RENSWOUDE Verloren: gouden collier; damesre genjas (beige); schoudertas met inh.; trouwring (goud) waarin gegrav. Dick. Gevonden: herenportem. met inhoud (bruin leder). VEENENDAAL Eltheto 9.30 uur ds. Zethof van Koeken- gen, 5 uur ds. J. N. de Ruiter van Beekbergen. Julianakerk 9.30 uur ds. P. de Jong, 5 uur ds. H. Harkema van Zeist. Vredcskerk 9.30 uur ds. H. Roelof sen van Zeist, 5 uur ds. P. de Jong. Sionskerk 9.30 uur ds. D. van den Berg, 5 uur ds. H. Roelofsen van Zeist. Veeneind 3 uur ds. J. N. de Ruiter van Beekbergen. Dijkstraat 2.45 uur ds. L. v. d. Peut van Renswoude. Ger. Kerk Petrakcrk 9.30 uur ds. Over- duin, 5 uur ds. Couveé van Bennekom Ger. Kerk Vaartbrug 9.30 uur ds. Cou veé van Bennekom, 5 uur ds. Over- duin. Ger. Kerk geb. O.C.B. 9 en 3 uur kand. Noort, ber. pred. te Drogeham. Chr. Ger. Kerk Beatrixstraat 9.30 uur Prof. Oosterhof van Apeldoorn, bev. ds. Langbroek, 7 uur intrede ds. Langbroek. Chr. Ger. Kerk Hoofdstraat 9.30 en 4.30 uur ds. Keuning. Sionskerk geen dienst. Ger. Gem. syn. geb. O.C.B. 10.40 en 5 uur leesdienst. Ger. Gem. in Ned. Fluitersstraat 9.30 en 5 uur ds. Mallan. Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds. Immink van Utrecht. Leger des Heils 10 uur heiligingsdienst, 12 uur zondagsschool, 6.45 uur open- luchtsamenkomst, 7.30 uur verlos- singssamenkomst. R.K. Kerk, Salvatorkerk, Patrimonium laan 7.30 en 9.30 uur H. Mis, 7 uur Lof. Willibrordkerk, Nicuweweg 8 en 10.15 uur H. Mis, 5 uur Lof. Ned. Herv. Kerk „Sola Fide" 10 uur ds. Bos, 5.30 uur ds. Peters van Den Haag. RHENEN Ned. Herv. (Ger.) Evang. 10 uur ds. Monster van Barneveld, 5 uur cand. Lèkkerkerker van Lunteren. Herv. Gem. 10 uur ds. J. Dijkstra, 6.30 uur ds. N. Kooreman. Prot. Bond geen dienst. Ger. Kerk 10 en 5 uur ds. S. de Vries van Bennekom. Ger. Gem. (synodaal) 10 en 5.30 uur leesdienst. Donderdag 10 aug. 7.30 u., ds. B. v. d. Bijl van Barneveld. Ger. Gem. (Plantsoen) 10 en 5.30 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur leesdienst. ELST Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur kand. A. Schipper van Ede. Ger. Gem. 9.30 en 6 uur leesdienst. Oud. Ger. Gem. 10 en 6 uur leesdienst. OVERBERG Ned. Herv. Kerk 9, 10.30 en 6.30 uur ds. v. Viegen. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst. ACHTERBERG Ned. Herv. Kerk 10 uur dhr. A. Blijle- ven van Utrecht, 6 30 uur ds. Dijk stra van Rhenen. Oud Ger. Gem. 9.30 en 7 uur leesdienst. EDERVEEN Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. Schipper. Ger. Gem. 9.30 en 6.45 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 9.30 en 7 uur leesdienst. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk 9.30 uur dhr. Meijer van Veenendaal, 6.30 uur ds. L. A. Klootwijk. H.D. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur cand. A. Bor- man van Den Haag. Vrije Evang. Gem. geen dienst. RENSWOUDE Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. L. v. d. Peut. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. J. Verspui van Amersfoort. AMERONGEN Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. De Jager. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Zwaan. Ned. Prot. Bond en R.K. kerk geen opg. Het hoofd van het gemeentebestuur van Veenendaal brengt ter openbare kennis, dat op 7 augustus 1961 ter gemeente-secretarie (2e afdeling), Hoofdstraat 92, voor een ieder ter inzage wordt gelegd het door Ge deputeerde Staten dezer provincie goedgekeurde raadsbesluit d.d. 27 april 1961, nr. 3285, tot vaststel ling van het partiële uitbreidingsplan, getiteld: „Par tieel uitbreidingsplan sectie H nr. 1741 en K nr. 2 (gedeeltelijk)", alsmede de daarbijbehorende tekening, bebouwingsvoorschriften en toelichting. Het onderhavige plan betreft de bouw van een garage bedrijf aan de Nieuweweg. Veenendaal, 4 augustus 1961. Het hoofd van het gemeente bestuur voornoemd, J. Hazenberg H. J. van Schuppen N.V. - Veenendaal vragen voor één van de machine-afdelingen Veenendaal, Nieuweweg 41 Telefoon 2535 Lykauto en begrafenisrjj- den - Bruidsauto en trouw- r ij den - Taxi en autorijles. MORRIS DEALER «SPECIAAL in .•BRILLE N Hoofdstraat 51 Veenendaal OF Het werk zal, na een leertijd, bestaan uit het verrichten van onderhouds- en revi sie-werkzaamheden en het opheffen van machine-storingen. Diploma L.T.S. is vereist. Enige ervaring strekt tot aanbeveling. Mondelinge of schriftelijke sollicitaties met volledige inlichtingen vóór 19 augustus 1961 te richten aan de Personeelsafdeling der Panter Sigarenfabrieken, Ker- kewijk 111, Veenendaal. Telefoon 2141. MARKTBERICHTEN Aanvoer eieren: 1.000.000 stuks. Prijs kippeëieren 15,50 tot 15,90. Henne- eieren 8,tot 13,Alles per 100 stuks. Handel vlug. Aanvoer biggen: 196 stuks. Prijs 60,- tot 82,- per stuk. Handel vlug. het gastvertrek binnen, waar de dwerg verbleef. Het geluid van een diepe en regelmatige adem haling bewees hem, dat zijn gast in een vaste slaap verzonken was en gerustgesteld trok Aram zich terug. Het duurde die avond lang, eer hij zelf de slaap kon vatten en toen de zon nog maar even boven de kim stond, liep de jonge burchtheer al weer op het binnenplein. Langzamerhand kwam de burcht tot leven en eindelijk kon Aram zich niet langer bedwingen. Hij gaf een bediende bevel, de gast te gaan wekken. Binnen enkele ogenblikken was de man terug en meldde met een ontdaan ge zicht: „Heer, de gaster is hij is weg (Wordt vervolgd) VEENENDAAL: Dr. C. P. Engel, Tel. 2529. APOTHEKER vanaf zaterdag- dagmiddag 6 uur: Apotheek Zuiders- ma, Hoofdstraat 53. Tel. 2123. RHENEN: dr. Almrklnders Tel. 432. ELST, AMERONGEN, LEERSUM: dr. Bakker, Leersum, Tel. 03434-495. EDERVEEN, DE KLOMP, RENSWOU DE: dr. Th. S. ter Velde, Renswoude, Tel. 08387-450. SCHERPENZEEL: dr. W. v. Vulpen, Tel. 03497-220. ALEX WEIB8BEBQ (60) Dat gebeurde op dezelfde dag waarop Eichmann, de tegenspeler, de chef van de Hongaarse gendarmerie Ferenczy, en de staatssecretaris van binnenlandse zaken Endre, de meest beruchte anti semiet van Hongarije, tot een bespre king had uitgenodigd teneinde een ge detailleerd plan voor de evacuatie van de ongeveer 200.000 joden in Budapest uit te werken. In deze bespreking was het besluit genomen deze joden in één enkele week tussen de 5e en de 12e juli 1944 naar Auschwitz te zenden. Het jodencom- mando van Eichmann en zijn Hongaar se lakeien Endre en Ferenczy besloten j dat de joden naar 1200 met de gele ster 1 gemerkte woningen moesten verhuizen, j Sztójay durfde zich niet openlijk tegen 1 Eichmann verzetten en het besluit van de kroonraad van 26 juni uit te voeren, j Eichmann triomfeerde. Hij zei tegen I Kastner; j Ik roei alle joden in Budapest uit. Er zullen nog circa 30.000 joden in wes telijk Hongarije overblijven. Naar ik verneem, is dit materiaal dat etnolo gisch niet veel waarde heeft. Wanneer u wilt kan ik hen naar Oostenrijk laten sturen. Zij worden gereed gehouden voor de transactie met de Sochnuth, waarvan u steeds beweert dat zij in Instanbul tot stand komt, doch waar ik niets van belief te geloven. Maar het verzet van de Hongaren wordt nu met de dag sterker. Zelfs de leiders van de Hongaarse gendarmerie weigeren vrijwel allen nog troepen voor de deportaties ter beschikking te stel len. Horthy kan geen rechtstreekse be velen geven, maar in het Hongaarse regeringsapparaat ontwikkelen zich machtige groepen, die onder invloed van Horthy en diens zoon voor de af scheiding van Hongarije van de As werken en die alles in het werk stellen om de acties van de jodencommando's van Eichmann te saboteren. Het komt zover, dat Eichmann gedwongen is klei nere deportaties illegaal uit te voeren. Nog op 14 juli, toen de deportaties door de Hongaarse regering reeds lang wa ren verboden, probeert hij in samen werking met Baky, een andere antise mitische staatssecretaris van binnen landse zaken, 1500 joden uit het inter neringskamp in Kistarcza in het geheim het land uit te smokkelen. De Joodse Raad waarschuwt ogenblikkelijk de KerlcewIJk 9 - Veenendaal Tel. 0.8385-3043 kabinctskanselarij van Horthy en de trein wordt van Hatvany naar Kistar cza teruggezonden. Dat was echter een schijnsucces. Een paar dagen later laat Eichmann de leden van de Joodse Raad op zijn hoofdkwartier ontbieden en houdt hen tot 's avonds laat vast. In die tussentijd wordt de gehele bevol king van het kamp afgevoerd. Op de zelfde achterbakse manier liquideert hij dezelfde dag het kamp van Szarvas. Minister-president Sztójay bevindt zich in een moeilijk parket. Hij is banger voor Eichmann dan voor de Rijksbe stuurder. Maar Eichmann voelt in deze periode overal de groeiende tegenstand van de Hongaren. Hij wordt zelf nog feller en verlangt nu uitlevering van de joden, die in de Hongaarse arbeids dienst werken. Maar hoewel hij voor geeft deze mensen nodig te hebben voor belangrijke militaire opdrachten in het Rijk, stuit hij op ijzeren weerstand. Csatay, de Hongaarse Honvédminister, is niet te overreden. Wanneer hij van Eichmanns plan hoort om de deporta ties in de hoofdstad op 5 juli te begin nen, laat hij op stel en sprong alle joodse mannen in Budapest tot en met 48 jaar voor de arbeidsdienst oproepen, om hen zo aan de greep van de Duitsers te ontrukken. Eichmann is gedwongen zijn slacht offers van elders te halen. Hij „zuivert" in de' eerste dagen van juli westelijk Hongarije - 30.000 joden - .Dan probeert hij de hoofdstad binnen te dringen. Het lukt hem in de voorsteden van Buda pest, Ujpest, Kispest, Pest-Szent-Erzsé- bet zijn slag te slaan. De daar wonende joden worden naar de tegelbakkerijen van Budakalész en Monor gevoerd. Tegelijk probeert hij een kleine privé Putsch te organiseren om de regering van Horthy omver te werpen. Hij con spireert met de staatssecretarissen van binnenlandse zaken Baky en Endre en met enige hoofdofficieren van de gen darmerie. De staatsgreep zou van de gendarmerie moeten uitgaan, zonder dat de SS zou ingrijpen. Hij wilde het doen doorgaan voor een binnenlandse Hongaarse aangelegenheid. Horthy zou worden gearresteerd en wel met behulp van dezelfde gendarmes, die voor het deporteren van de joden uit de hoofd stad waren bestemd. Lészló Endre werd aangewezen als de aanstaande minis ter-president. Maar de aanhangers van de Rijksbestuurder kwamen tijdig ach ter deze plannen. Zij trokken in het ge hele land de troepen samen en bezetten voor een deel de kazernes van de gen darmerie. Een tank- en een infanterie- regiment werden uit de provincie naar Budapest gedirigeerd. Op 8 juli kreeg de gendarmerie het bevel Budapest te verlaten. Deze 8e juli 1944 brengt de omme keer. De tekst van de voorlopige over eenkomst, die de mensen in Konstanti- nopel langer dan een maand onder zich hebben gehouden, arriveert in Buda pest. De Waada zendt afgevaardigden naar Eichmann en Becher en eist on Voor gemeentehuis en secretarie te VEENENDAAL wordt gevraagd een Vijfdaagse werkweek. Salaris, afhankelijk van leeftijd en ervaring, maximaal 200,per maand. Nadere inlichtingen: secretarie, Hoofdstraat 92. Sollicitaties binnen 7 dagen aan de burgemeester. Hiervoor verhuren wtj DE NIEUWSTE TROUWCOSTUUMS MET ALLE TOEBEHOREN Hoofdstraat 46 Telef. 3926 Een vertrouwd adres voor VAMOR Instructeur Jan Steenlaan 61' NIEUW telefoonnr. 3726 Kostverloren 8, Telef. 3068 GRATIS THEORIE 7,— PER UUR 10 LESSEN 54,— NAAR ARNHEM ZONDER PRIJSVERHOGING IEDERE MAANDAG THEORIE GED. INSTR. MET DIPL. VAMOR Dus bekwaam om uw gehele examen te mo gen bijwonen. VEENENDAAL Dijkstr. 15, Julianastr. 50 - Tel. 3024 RHENEN Julianastraat 44 - Tel. 812 VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR SPECIAALZAAK In GLAS,VERF cn BEHANG GEVRAAGD: in een voor eind augustus te openen nieuwe zaak: Aanb. Buurtscheuterlaan 20 EDE van 16 jaar af met LO of MULO, die in aanmerking willen komen voor een goede betrekking bij het Districtspostkantoor te Rotterdam, kunnen bij aanneming worden opgenomen in van dezelfde gezindte als waartoe zij zelf behoren. Deze gastgezinnen (geen beroepspensions) worden aan bevolen door de jeugdorganisaties, die zich voorts ten doel stellen ook in andere opzichten haar goede diensten ten bate van de jongens te verlenen. Jongens van 16 en 17 jaar kunnen ook op gunstige voor waarden worden gehuisvest in het onder leiding van de dienst staande De jongens vinden hier een prettig en vertrouwd tehuis, hulp bij de studie en diverse recreatiemogelijkheden. Het weekend brengen zij bij hun ouders door. Aan belangstellenden wordt op aanvraag gaarne een folder met bijzonderheden toegezonden. Inlichtingen en aanmeldingen bij de afd. Personeelszaken van het Postdistrict Rotterdam, Delftseplein 31, Rotterdam-4. verwijlde stopzetting van de deporta ties. Eichmann is gedwongen toe te geven. De „joodse prestaties", die in de overeenkomst worden genoemd, ge bruikt Becher om te proberen Himmler te bewegen tot een voorlopige stopzet ting van het vergassen van de nog le vende joden. Alles werkt thans mee om een gunstige atmosfeer te scheppen voor de onderhandelingen van de ver tegenwoordigers van het wereldjoden- dom met de afgevaardigden van de Duitse SS in Zwitserland. Maar hoeveel waarde men ook mag hechten aan de verschillende neutrale interventies, één ding staat vast: Tot aan de 8e juli 1944 rolden de trei nen zonder onderbreking naar Ausch witz. Op de 8e juli verliet de laatste officiële deportatietrein het land. In de periode tussen 15 mei 1944 en 8 juli 1944 werden 434.000 Hongaarse joden naar Auschwitz gedeporteerd en daar vermoord. Er bleven nog ongeveer evenveel in het land over en om dezen te redden voerde de Waada haar laatste wanhopige strijd. Onderhandelingen aan de Zwitserse grens De gebeurtenissen in Budapest volg den elkaar in een adembenemend tem po op. Dagelijks wijzigde zich de oor- logs situatie, dagelijks doken nieuwe gevaren op. Historisch was het lot van de Duitsers bezegeld, maar het tot on dergang gedoemde apparaat van het Duitse fascisme, dat aan alle fronten en in het moederland machteloos de ver nietigende slagen der geallieerde legers over zich heen moest laten gaan, was nog altijd sterk genoeg om in hun on dergang het laatste restant van ons volk mee te sleuren. Toen de ergste schok van de 20e juli was overwonnen, begon Eichmann opnieuw zijn strijd met de Hongaarse regering om de de portaties in de hoofdstad te kunnen laten beginnen. In Bratislava gelukte het hem na het uitbreken van de parti- sanenopstand de verdelging van de Slo waakse joden te voltooien. (Wordt vervolgd) kies uw nylons bij in do nieuwe bella-ltaliaj linten Hoofdstraat 45, Telefoon 2165 Frans Halslaan 26, Telefoon 3044

De Vallei | 1961 | | pagina 2