Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken 1960 een jaar van bevredigende ontwikkeling en grote aktiviteit Voor de KANTONRECHTER Voor bedrijfsleven nog ruime expansiemogelijkheden Nieuwe predikant van Chr. Geref. Kerk (Beatrixstraat) deed intrede HARTJESDAG Elfduizend lampjes zetten Amerongen in zee van licht 35e jaargang WOENSDAG 9 AUGUSTUS 1961 Nr. 62 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhcnen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel UIT HET JAARVERSLAG VAN KAMER VAN KOOPHANDEL: Het middenstandsbedrijf BLIK IN DE TOEKOMST Betere busverbindingen Woningbouw Kind onder vrachtauto gedood EDERVEEN Edervener op vakantie plotseling overleden DS. C. LANGBROEK: Verwacht niet te veel van elkander Waar staat dat? Nieuws uit de omgeving FEEST IN HET HART VAN AMSTERDAM Iedere Amsterdammer zou in zijn hart graag meedoen Typische folklore ergerlijke baldadigheid ELST VIERDE MAAL Hertha of herten Wat nu weer Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 ïynen) Giro 563427 Redaktie: F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktpryzcn op aanvraag Minimum per advertentie ƒ4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 15 cent „Het jaar 1960 was ook voor het bedrijfsleven in het ressort van de Kamer een jaar van alleszins bevredigende ont wikkeling en grote activiteit. By voortzetting van het gunstige conjunctuurverloop zün, weliswaar beperkt door de krappe arbeidsmarkt, nog ruime verdere expansiemogeiykheden. De Kamer zal ook verder zoveel mogeiyk eraan mee werken, in dit gebied de omstandigheden te scheppen welke het bedrijfsleven nodig heeft". Aldus concludeert de voorzitter van de K. v. K. voor Utrecht en Omstreken by de recente verschoning van het jaarverslag 1960. Voor de toe komst biyven er uiteraard nog diverse wensen over, maar mede dank zy het feit dat de verhouding met autoriteiten en officiële instanties, alsmede met het bedrijfsleven en zijn organisaties uitstekend is, kan op een vruchtbare samen werking gerekend worden. Een der belangrijkste aangelegen heden waarbij de Kamer in genoemd jaar betrokken werd, was wel de in voering van de vrije zaterdag. In som mige ondernemingen - vaak minder grote - heeft dit .moeilijkheden berok kend, omdat de produktie niet in dit tempo kon worden opgevoerd. Van die zijde werd dan ook bij de Kamer aangedrongen op enige tempo vertraging opdat de concurrentiever houdingen niet teveel zouden worden verstoord. Helaas kon de Kamer hier in weinig doen omdat de werktijdver korting op landelijk niveau werd in gevoerd en zodoende een aangelegen heid was die binnen de centrale werk gevers- en werknemersbonden moest worden bezien. De Kamer is terecht van oordeel dat het middenstandsbedrijf, voor wat be- Op 27 april 1960 hield drs. F. J. Benoist, directeur van het Eco nomisch Technologisch Instituut een voordracht over de economi sche en planologische aspecten van de provincie Utrecht. Hij plaatste hierbij de volgende op merking: „In Veenendaal en omgeving zal plaats moeten zijn voor 3000 arbeidsplaatsen méér, hetgeen ca 23 ha industrie terrein vergt". Thans, bijna anderhalf jaar later, is de situatie zo, dat Veenendaal geen enkele ha bouwrijp indus trieterrein ten verkoop heeft. Momenteel zijn koop-onderhan delingen gaande over enige hec taren. Theoretisch zijn er wél 23 ha in de gemeente voorhanden treft de verkorting van de arbeidstijd, in tempo achter ligt bij andere be drijfstakken. Op zichzelf helemaal niet verwonderlijk want voor deze tak van het bedrijfsleven is het vraagstuk van de vrije zaterdag wel extra gecompli ceerd. Niet alleen spelen hier bedrijfs- en personeelsbelangen een rol, maar ook de consumentenbelangen vragen de aandacht. Toch zal ook in het middenstands bedrijf wijziging van de arbeids tijden niet te vermeden zijn, ware het slechts omdat anders de con currentiepositie van deze sector op de arbeidsmarkt te ongunstig zou kunnen worden, zo meent de Ka mer. Tal van grootwinkelbedrijven bij voorbeeld kennen al een roulering- systeem voor het personeel, terwijl weer andere bedrijfstakken daarente gen wellicht tot de algehele zaterdag sluiting kunnen komen. In dit ver band wordt ook gedacht aan maandag sluiting. De Kamer volgt de ontwikkeling op dit gebied nauwlettend. Zij is van me ning dat in de eerste plaats in het be drijfsleven zelf de gedachten over deze materie verder moeten rijpen. Elders in het verslag wijdt de Kamer uitvoerig aandacht aan de autobusver bindingen Veenendaal-de Betuwe. Zij schrijft woordelijk: „Veenendaal, waar handel en nijver heid zich voortdurend verder uitbrei den en dat een belangrijk centrum van economische acfiivifeUen is geworden, mist steeds dringender rechtstreekse autobusverbindingen met de Betuwe. In dit opzicht is Veenendaal er zelfs op achteruit gegaan. Vóór de oorlog was er een spoorwegver binding en daarvoor in de plaats is nooit een rechtstreekse busverbin ding gekomen. De Kamer heeft een enquête gehou den bij Veenendaalse bedrijven en aan de hand daarvan blijkt dat dagelijks honderden werknemers met eigen bus sen van en naar de Betuwe vervoerd moeten worden. Mede daarom wordt bepleit dat de beide autobusonderne mingen, die in de Betuwe hun ver voersgebieden hebben, hun diensten zullen doortrekken naar Veenendaal. „Het is nog niet gelukt dit te be werkstelligen", zo luidt de min of meer teleurstellende mededeling. De woningbouw wordt in het verslag betiteld als „nog steeds een zeer drin gende aangelegenheid". De Kamer heeft er bij de gemeentebesturen op aangedrongen zoveel mogelijk grond beschikbaar te stellen voor de bouw van arbeiderswoningen. Verder heeft men fabrikantenvereni gingen geadviseerd gezamenlijk wo ningbouwprojecten te ontwikkelen en uit te voeren. Het resultaat is geweest, dat er in- (Zie verder pag. 2) De driejarige Marianne de Gooyer is vrydagmiddag j.l. onder een achteruit rijdende vrachtauto terechtgekomen en zo ernstig verwond, dat zij vrywel on middellijk daarna is overleden. Het slachtoffertje was op het trot toir achter de woning van haar ouders aan het Gelderland aan het spelen in de buurt van een stapel lege limonade- kisten. De heer J. H. reed met "Zijn vrachtauto achteruit met de bedoeling deze kisten op te laden. De bestuur der heeft de aanwezigheid van het kind niet opgemerkt. Het slachtoffertje was vorige week woensdag drie jaar ge worden. MUGGENRONDE KWAM DOOR VEENENDAAL Een bonte karavaan van wielrenners, amateurs van het zuiverste water, pas seerde vrijdagmiddag Veenendaal. Het waren de jongens, die deelnamen aan de jaarlijkse Haarlemse muggenronde. Een fietsfestijn voor jongens, dat in de vakantie wórdt gehouden. De „renners" werden begeleid door een aantal auto's en gemotoriseerde verkeersleiders. Zelfs een originele be zemwagen ontbrak niet aan het ge heel. Tydens een vakantietocht in Lim burg. die hy maakte met zqn vrouw en dochter werd de heer E. Vlastuin uit Ederveen door een hartverlamming getroffen en overleed ter plaatse. De heer Vlastuin was een periode van 12 jaar, van 1946 tot 1958, secre taris van de Imkersvereniging afd. Ederveen en was ook plaatselijk bode van de Chr. Textielarbeidersbond „Uni- tas". De heer Vlastuin bereikte de leef tijd van 53 jaar. Ds. C. Langbroek, predikant van de Chr. Geref. Kerk -«an de Beatrixstraat heeft zondagavond ƒ.1. zijn Uitred.: gedaan, na in de moii-ieiicüenst tc zyn bc vestigd door Prof. Dr. B. J. Oosterhof te Apeldoorn. De tekst voor deze beves tiging was Psalm 132, vers 6. De intrede werd bygewoond door vele kerkeiyke en burgeriyke autoriteiten. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. het vol tallige college van burgemeester en wethouders met de gemeentesecretaris, de heer D. Blankespoor, afgevaardigden van Veenendaalse kerkgenootschappen en van zustergemcenten uit de omgeving, predikanten en een vertegenwoordiging van het Veenendaalse predikantenconvent. plaats voor zichzelf. Zijn nood was de Zegen voor zijn volk. Hij zag niet op tegen een beetje werk, maar toen hij zich als koning voor de grote gemeente I van Israël geplaatst zag. stelde hij zich de vraag: hoe kom ik ooit klaar? Maar om het werk ging het niet, hij voelde zich zondaar voor God. Dat dreef hem in de binnenkamer; dat bracht hem tot het gebed. Hij bad voor de Zegen van zijn volk. Zijn hier ook mensen, die biddend tot God de gehele gemeente opdragen? vroeg spre ker. Zijn er veel bidders in Veenen daal. Er waren bij David geen op- of aanmerkingen. Op- en aanmerkingen, gooi ze in de prullebak. Gods volk wordt geestelijk getypeerd als een verwachtend volk. Verwacht u het van God? Of van Oost of West? Of van de dominee? Ds. Langbroek waar schuwde ervoor achter de dominee aan te lopen. Daar rol je, zei hij, op een goeie dag mee ondersteboven. Dat valt altijd tegen. Verder zijn er mensen, die menen, dat geestelijk leven iets afwachtends is. Laat maar over je heen komen. Waar staat dat? vroeg spreker: een afwach tende houding is levensgevaarlijk. Er staat: die U verwachten, die U zoeken. Die niet in de kerk zitten om hét te verwachten, maar om God. Laten we de Heere der Heer-scharen verwachten, bond ds. Langbroek zijn toehoorders op het hart. Dan mag u van mij zeggen, wat u wilt. Psalm 69 wordt veel gezongen in de lijdensweken. Dan zie je David ook niet meer, maar de Grote Davidszoon: Jezus Christus. En in Hem komen we nooit beschaamd uit. Hij bidt met twee doorboorde handen. Voor ons. Na de prediking richtte de nieuwe predikant het woord tot de bevestiger, prof. dr. Oosterhof, die hem ook had bevestigd in zijn eerste gemeente, Nw. Pekela, in 1955. Zich tot de kerkeraad richtend, zei ds. Langbroek: Ik heb het erg moeilijk gehad met het beroep. Ik zie tegen een grote gemeente op, maar ik meen in de bede van David de troost en de kracht te kunnen vinden. Verder richtte spreker het woord tot de gemeente, organist, koster, cathe- chisanten, afgevaardigden van de zus- tergemeenten en burgemeester en wet houders, van wie hij verheugd was dat zij in zo grote getale waren gekomen. Tot slot spraken nog de bevestiger, prof. dr. Oosterhof, de heer Van Peur- sen, namens de -kerkeraad, ds. J. Keu- ning als vertegenwoordiger van de classis en ds. J. Overduin, afgevaardig de van het predikantenconvent. De ge meente zong haar predikant staande toe de zegenbede, Psalm 134, vers 3. Ds. Langbroek dankte alle sprekers met een kort woord. jggm .W BARNEVELD: Donderdag 10 augustus wordt in Barneveld „De dag van het EI 1961" gehouden. De Nederlandse zangeres en danseres Ria Kuijken (een overigens toepasselijke naam) wordt dan tot Eierkoningin gekozen. Hare Majesteit maakt haar intocht 's morgens om kwart over elf in een open calèche, waarna een rijtoer wordt gemaakt. Tijdens het gevari eerde avondprogramma in de Eierhal zullen onder de gasten enige honder den braadkuikens worden verloot. WAGENINGEN: De 28-jarige Wage- ningse electromonteur H. v. d. Weerd - een neef van de bekende voetbal ler - werd vorige week op Schiphol als de miljoenste bezoeker van dit jaar begroet. Het echtpaar kreeg een gratis retourvlucht Amsterdam-Pa rijs aangeboden alsmede tal van an dere cadeaux. ZEIST: Een 20-jarige kraamverpleeg ster van het Wit-Gele Kruis is, na een bezoek gebracht te hebben aan een kraamvrouw, met haar brom fiets verongelukt. Het slachtoffer werd pas een maand geleden als kraamverpleegster gediplomeerd. SOEST: Het gezin v. G., man, vrouw en zoontje, heeft een nacht op het politiebureau doorgebracht omdat zij het huis dat zij bewoonden moesten verlaten en bij familie geen onderdak kregen. Het bureau huisvesting heeft thans de zaak in onderzoek. STRANDZESDAAGSE. Een grote groep wandelaars is maandagochtend in Den Helder/Huisduinen van start ge gaan voor de derde jaarlijkse strand- zesdaagse naar Hoek van Holland, een afstand van 140 kilometer. VOETBAL-ONDERSCHEIDING Voor zijn vele verdienstelijk werk in het belang van de voetbalsport is de heer J. Boers, oud-voorzitter van de voetbalvereniging „Veenendaal" door de afd. Utrecht van de K.N.V.B. onder scheiden met de zilveren speld. Ds. Langbroek had als tekst voor zijn prediking gekozen Psalm 69, vers 7: „Laten om mij niet beschaamd worden wie U verwachten, Heere Heere der heerscharen; laten om mij niet schaam rood worden wie U zoeken, o God van Israël". Voorgelezen werd Psalm 69, vers 1-14. Er dreigen, begon ds. Langbroek zijn preek, in deze dienst gevaren. Af- scheids- en intrede-dienste kunnen ge vaarlijk zijn. Beide zijn een beetje tè. Is de kerk in Veenendaal altijd zó vol op zondagavond? vroeg ds. Langbroek in dit verband. Er dreigt in deze dienst het gevaar van mooie beloften, mooie woorden tegen de vertegenwoordigers van andere kerkgenootschappen. Alle maal goed, maar alles blijft in het ho rizontale vlak. Er zijn mensen, die een dominee al bij de intree bijzonder goed vinden en zij draven meteen achter de nieuweling aan. Wij moeten er voor waken, aldus spreker, onze verwachtingen op elkaar te stellen. Dan komen we bedrogen uit; dan valt het tegen en we zijn teleur gesteld. „Kerks zijn" raakt de zaak van de levende God. „Kerks zijn" raakt heilige dingen en het is een tere zaak. Er is altijd het gevaar, dat we op ons zelf gaan vertrouwen. David heeft dit verstaan. Hij stond als ambtsdrager voor God en voor de gemeente en hij leerde dat gevaar. Maar hij wist een uitweg: het gebed en deze weg wenst ook uw dienaar te gaan. David toonde zich afhankelijk van Gods heil en aanhankelijk aan Gods volk. Psalm 69 laat David in grote nood zien en hij roept uit tot God tot hij er een keelontsteking van krijgt. Bent u wel eens zo ver geweest in uw gebed? vroeg ds. Langbroek met nadruk aan de aanwezigen. David hield geen schiet- of sleurgebed, zoals u en ik dik wijls en hij bad niet eens in de eerste T. uit Bennekom, verleende met zijn personenauto geen voorrang aan een andere auto toen hij het kruispunt Kerkhoflaan - Heelsumseweg in zijn woonplaats opreed. Bij het daaropvol gende onderzoek door de politie kwam tevens aan het licht, dat de stuurin richting en de remmen van T.'s wagen niet in al te beste staat verkeerden. Vrijdag voor het Wagenings kanton gerecht beweerde verdachte, dat dit laatste een gevolg was van de aanrij ding. De monteur, die de auto later re pareerde, had hèm dit althans verteld. Onmogelijk, antwoordde rechter Drukker beslist. Zowel de bus van de centrale stuurarm als de remvoering vertoonden een ernstige slijtage, die on mogelijk ineens kan zijn ontstaan. Eis en vonnis voor het geen voorrang verlenen 5.0,of 10 dagen en voor de stuurinrichting en de remmen ieder 30,of 6 dagen. In totaal kostte het T. dus 110,—. De 18-jarige G. uit Wolfheze zal straks nogmaals voor het Wagenings Voor de zoveelste keer neemt de brandweerman in de „Centrale" de hoorn van de haak: Jahier de brandweercentrale ja, juist op straat gevaar voor uitbreidingNou meneer, ik heb het genoteerd, maar alle wagens zijn al uitgerukt Maar ik zal de surveillerende politiewagen even oproepenja, dan kan die vast es gaan kyken Goeddag meneer Met een zucht neemt de man de microfoon van de mobilofoon: „Hallo politiewagen Hallo politiewagen Hier de brandweercentrale Kunt U even in de Dapperstraat een kijkje nemen? Er is een melding binnen gekomen longens hebben een vuurtje op straat gestooktHoort U my Over Ja, van oude rommel, maar het is nogal een grote hoop kan gevaarlijk wordenGoed, dan hoor ik het nog welWat Jaalle wagens zijn uit Zullen er wel in de buurt zijn Het is geen rustige dag voor de brandweerman, deze derde maandag in augustus, maar hij heeft dit wel voorzien, want op ..Hartjesdag" wordt met vuur gespeeld, maar dan ook Ictteriyk. De man weet dat maar al te goed. Als brandweerman heeft hij daar zo zyn mening over, maar als rasechte Amsterdammer Dierbare jeugdherinneringen komen bij hem boven Hartjesdag in Amsterdam is, boven al 's avonds, een gebeurtenis, waarbij, vooral vroeger, ieder weldenkend mens zijn hart vasthoudt. Want hele buurten in het hart van de hoofdstad staan dan op stelten: Dapperbuurt Kinker- buurtHet ontsteken van vuurwerk is wel de meest onschuldige bedrijvig heid. Daarnaast echter worden, mid den op straat, complete brandstapels opgericht. Alles wat maar branden wil wordt uit de huizen gesleept en op een hoop gegooid. Is de stapel hoog genoeg, dan gaat de brand er in. Een gevaarlijke bezigheid, vooral in de nauwe straatjes en stegen, waar aan beide kanten hoge huizenblokken het vuur begrenzen. Geen wonder, dat de plaatselijke overheid met man en macht - in de vorm van charges van de po litie - telkens weer op die avond tracht aan dit baldadige optreden een einde te maken en de orde te herstellen. Het is opmerkelijk, dat het publiek daarbij niet begrijpt, dat de politie hiermee de bewoners tegen zichzelf beschermt en vernietiging door vuur van woning en huisraad voorkomt. Dat ook de brandweer niet behoeft te rekenen op een „lui" dagje, spreekt voor zichzelf. Steeds maar weer rukt de brandweerwagen uit om aangesto ken „fikkies" te blussen en - ze zijn er toch - meteen de politie een handje te helpen, want een flinke straal koud GESTOLEN BtïOlvfFIETS TERECHT De bromfiets van de Elstenaar K. die verleden week in Ede was gestolen is weer terecht. De bromfiets en de dader een zekere D. uit Ede, konden dank zij enkele oplettende jongens uit Eist, in Wageningen worden achterhaald. Na veel voorbereidend werk begint zaterdag 12 augustus a.s. in Amerongen de traditionele Lichtweek. Meer dan 11.000 lampjes zullen dan in het dorp aan de Rijn weer vele tuinen en gevels sieren, hetgeen ongetwijfeld wederom vele kijkers uit de gehele omgeving zal trekken. Rondom de Licht- en Muziekweek is een gevarieerd programma opgesteld, waarbij verschillende muziekkorpsen hun medewerking zullen verlenen. Het is voor de vierde maal dat de Amerongse Winkeliersvereniging het dorp in het teken van licht en muziek zet. Hiervoor is 5500 meter kabel met lampjes besteld, waarbij dan nog het grote aantal schijnwerpers en padde stoelen gerekend moet worden, die Amerongen tot een sprookjesachtig dorp zullen doen omtoveren. Ieder jaar weer trekt dit festijn hon derden kijkers en vakantiegangers uit de gehele omtrek. Het gemeentehuis, park Lievendaal en niet te vergeten de dominerende toren zullen ook dit jaar weer verlicht zijn. Voor de avonduren heeft men diver se muzikale festiviteiten georganiseerd, waarbij o.m. zullen optreden het be roemde muziekkorps „Pieter Aafjës" uit Culemborg, het even bekende „Hol- landia Trico Koor uit Veenendaal en een Teenagercabaret door het orkest „The Valley Mixers" eveneens uit Vee nendaal. Uiteraard ontbreekt het mu ziekkorps „Ons Genoegen" van eigen bodem natuurlijk niet op het appel. Wanneer de weersomstandigheden meewerken, zal het volgende week aan licht, muziek en gezelligheid in Ame rongen niet ontbreken. In het blad van a.s. vrijdag zullen wij het volledige programma bekend maken. Zo zal de St. Andriestoren volgende week, tijdens de Amerongse Lichtweek, al van heinde en verre te zien zijn. het verdachtenhekje van het Wage nings kantongerecht omdat hij op de Nieuwe Kazernelaan te Ede - dus bin nen de bebouwde kom - met zijn auto 62 km per uur gereden had. Tevens had hij destijds een proces-verbaal gekre gen omdat twee banden van de wagen glad afgesleten waren. Ik kwam uit de richting Arnhem, vertelde verdachte, en ik passeerde het bord met 50 km juist voor ik van de Arnhemseweg linksaf sloeg naar de Nieuwe Kazernelaan. Aan de Nieuwe Kazernelaan staan zo weinig huizen, dat de indruk had, dat de maximum- snelheidsbepaling alleen gold voor de Arnhemseweg en ik later nog een tweede bord zou tegenkomen. W: uit Arnhem stond vrijdag voor En die gladde banden? vroeg de kantongerecht moeten verschijnen, want tijdens de behandeling van zijn zaak, die vrijdag plaats vond, kon men er niet uit komen. Aan G. werd ten laste gelegd, dat hij op de vuilnisstortplaats te Wolfheze naar koper en ander nog verkoopbaar afval had lopen zoeken, hetgeen ver boden is. De jongeman hield echter stijf en strak vol, dat hij het niet ge weest was, die de bewuste bekeuring had gekregen. De ware schuldige moest dan ook zijn - verdachtes - naam en adres opgegeven hebben. Een volgende maal zal de agent als getuige gehoord worden. rechter streng. Ik heb er inmiddels nieuwe opge zet, antwoordde verdachte vlug. Zo heel erg was het trouwens nog niet. De ou de konden nog heel goed gecoverd wor den. 'k Had liever gehoord, dat u ge zegd had: 't Was wel erg en ik zal voortaan nooit meer met gladde ban den rijden, repliceerde mr. Drukker. Verdachte had een schikkingsvoor stel gekregen van 90,doch de of ficier bleek bereid in zijn eis iets la ger te gaan. Voor het te snel rijden vroeg hij 15,of 3 dagen. Belang rijker vond hij echter de tenlasteleg ging voor de gladde banden. Het is levensgevaarlijk om als het ware tot op het tandvlees van de banden door te blijven rijden, betoogde hij. De eis luidde hiervoor 2 x 30,of 2 x 6 dagen. Rechter Drukker wilde nog iets meer rekening houden met de onbekendheid van verdachte ter plaatse en vonniste met 10,of 2 dagen en 2 x 30, of 2 x 6 dagen. BESTELAUTO VERLEENDE GEEN VOORRANG Een bestelauto bestuurd door J. S. uit Huizen, die komende van de Koene straat, geen voorrang verleende aan de bromfietser C. H. M. uit Veenendaal, welke op het rijwielpad langs de Kon. Wilhelminaweg reed, veroorzaakte za terdagmiddag een botsing. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, wel enige lichte materieële schade aan de voertuigen. water geeft vaak meer effect dan de gummiknuppel Na de oorlog heeft men hartjesdag echter anders „aangepakt". En nu wordt deze merkwaardige maandag meer en meer gevierd op een wat ro- glementeerder manier. Zo organiseren de buurtverenigingen vrolijke avond programma's, vreugdevuren, want branden moet het nu eenmaal op Hart jesdag. en fakkeloptochten. De bewo ners stellen deze manier van bestrij ding van de baldadigheid toch wel op prijs. Spontaan doet ieder, het zijn nu eenmaal Amsterdammers, mee. En dat er zo nu en dan een voetzoeker ont ploft of een „gillende keukenmeid" over de straat schuift Och, de po litie ziet dan wel wat door de vin gers Wat is de oorsprong van Hartjesdag? Waar is het begin ervan te vinden? Het goede antwoord hierop is nog niet gegeven, d.w.z. er worden verschillen de antwoorden als „goed" aangenomen. De één zegt: „Hartjes komt van Her tha, de godin der aarde, in de voor christelijke tijd door de Germanen ge- eerd. „Hartjes"-dag zou dan een over blijfsel zijn van het Oogstfeest, dat omstreeks midden augustus onze voor ouders ter ere van de godin der aarde hielden. Neen, zegt de ander, „Hartjes" is af geleid van Hertjes, of, zonder verklei ningsvorm, Herten. In de Middeleeu wen kregen de Amsterdammers op de eerste maandag na de 15e augustus na melijk vergunning om op herten te gaan jagen. De Amsterdamse bevolking had dar» dc gewoonte om de geschoten dieren op straat aan het spit te bra den. Zo werd er eens een jachtpartij georganiseerd bij Kraantjelek, waar veel Amsterdammers kwamen kijken. Hertha is als godin afgetreden: her ten zijn er in Amsterdam nog alleen maar in Artis en in de Hertenkampen te zien, maar Hartjesdag is er nog, een merkwaardig gebeuren in het hart van Amsterdam. -8- Een Engelse handelaar is veroor deeld omdat hij tijdens een verkie zing zijn twee katten stemrecht had willen geven. ■8- Als gevolg van een zonnesteek zijn op één dag in enkele Zuid-Perzische steden zestien mensen om het leven gekomen. -8- Bij werkzaamheden aan telefoonka bels heeft een Duitse metselaar een grote zilverschat gevonden. ■8- In de Canadese stad Vancouver zijn niet minder dan tweehonderd jon geren onder de twintig jaar ver slaafd aan verdovende middelen. Aan de Taptoe Delft, welke dit jaar in het teken van de Kon. Lucht macht staat, zullen 700 militairen deelnemen. ■8- De 50-jarige zoon van Churchill heeft echtscheiding verkregen om dat zijn vrouw hem vijf jaar gele den heeft verlaten. -8- De grootste boom van Finland heeft aan de wortel een omvang van ruim 2 meter en is 21,4 meter hoog. ■8- In een Italiaanse gevangenis is een 39-jarige Italiaan in het huwelijk getreden met een 32-jarige ver pleegster die hij via een huwelijks advertentie heeft leren kennen. ■8- Voor een Oost-Duitse rechtbank is een proces gaande tegen vijf man nen en een vrouw die worden be schuldigd van „handel in witte sla ven". Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America

De Vallei | 1961 | | pagina 1