Jeugdvierdaagse in volle gang Geslaagden voor de zomerexamens Politieke onrust doet noteringen op de termijnbeurzen verder stijgen Gas en centrale verwarming in burgemeesterswoning Bijzondere tegel ontdekt in Rhenen's museum DOVO tegen Engelse Jeugdclub RENSWOUDE WERD BIJ OUWEHAND ZEELEEUW VERMOORD? RHENEN ZWEMSTERREN IN NATUURBAD OUWEHAND AMERONGEN Agenda raadsvergadering ELST De helft minder tabak verbouwd als vorig jaar 0 Bestrijdingsmiddelen Q helpen niet SCHERPENZEEL Nieuwe school Muggenronde in Scherpenzeel Jaarverslag Kamer van Koophandel Euromarkt Reacties GEGEVENS VAN ENKELE GEMEENTEN EDE Onze Moedertaal De gevechtshandelingen in Tunis alsook de crisissfeer rond Berlijn hebben er belangrijk toe bijgedragen, dat de termijnbeurzen hun opwaartse prijsbeweging konden voortzetten. Volgens Engelse woldeskundigen heeft de vrij zwakke posi tie van het pond sterling de aankooptransacties per de verre maanden op de termijnbeurzen gestimuleerd. Het meest opmerkelijke op de internationale wol- termijnbeurzen is wel dat de Sydneyse termijnbeurs haar reportpositie die enke le weken nog ca 5°/o groot was, - heeft teruggebracht tot nauwelijks l°/o. Op de andere termijnbeurzen zoals te New York, Antwerpen en Roubaix Tourcoing blijft men een bescheiden reportpositie handhaven van ca 1 d 2°/o. Vooral de omstandigheid, dat Sydney haar min of meer pessimistische hou ding heeft veranderd in een gematigd optimistische (wat blijkt uit de zeer be scheiden déportpositie) sterkt de inter nationale wolhandel in haar verwach ting, dat de opening van het Austra lische wolseizoen per einde augustus slechts matig zal afwijken van het vas te slot te Fremantle per 13 juli. Wegens het ontbreken van overzeese veilingen tast de internationale wol- handel op het ogenblik enigszins in het duister wat betreft de crossbred- waarden. Het is een ervaringsfeit, dat gedurende perioden van politieke span ningen met name de crossbredtypen relatief het meest in prijs stijgen. Dit komt doordat uit fijnere crossbredty pen o.a. battledress-stoffen kunnen worden gefabriceerd. Om deze reden lopen de crossbrednoteringen relatief het meest vooruit op internationale po litieke moeilijkheden. NIET GESPAARD Bij de Nutspaarbank Veenendaal is over de maand juli ingelegd voor een bedrag van 609.100,14 en terugbe taald 651.692,26. Het aantal nieuwe rekeningen in dit tijdvak beliep 95. DAME GEVALLEN Op de Kerkewijk ter hoogte van de Vaartbrug reed zondagmiddag de bromfietser v. W. met zijn echtgenote in de richting Eist. Bij het passeren van enkele fietsers kwam hij in bot sing met mej. D. die van haar fiets viel en haar linker voet bezeerde. BOTSING IN HOOFDSTRAAT Maandagavond reed de automobiliste mevr. B. uit Rhenen vanaf de parkeer- strook in de Hoofdstraat weg, juist op het moment dat de autobestuurder v. S. uit Veenendaal haar inhaalde. De materiële schade werd onderling ge regeld. Tijdens de morgenavond te houden raadsvergadering zal ook een voorstel ter tafel komen tot het verlenen van een krediet, groot 13.500,voor het treffen van voorzieningen aan de ambtswoning van de burgemeester. De ze bestaan dan uit het aanbrengen van centrale verwarming dat ruim twaalf mille vergt en een gasleiding van rond vijfhonderd gulden. B. en w. laten de raad weten dat de ambtswoning van de burgemeester bin nenkort zal vrijkomen en door de te genwoordige burgemeester kan worden betrokken. Aan de woning zullen dan diverse kleine voorzieningen moeten worden getroffen, waarvaar reeds bij voorbaat een bedrag van 1000,was uitgetrokken. B. en w. willen nu van deze gelegenheid ook gebruik maken centrale verwarming aan te brengen, want zo schrijven zij: „het komt ons voor dat dit voor een burgemeesters woning inderdaad noodzakelijk is". Inmiddels zijn aan een tweetal fir ma's prijsopgaaf gevraagd voor het aanbrengen van een centrale verwar mingsinstallatie met radiatoren en een volautomatische oliestookinrichting in de woning, het daarbij behorende bij gebouw en de garage. NIEUWE KAMER VOOR B.B. Op verzoek van de Kringraad U Be scherming Bevolking stellen b. en w. aan de raad voor een kamer in de brandweerkazerne als kantoorruimte te verhuren aan het plaatselijk hoofd voor 600,per jaar. Dit in verband met de verplaatsing van gemeentewer ken naar Hoofdstraat 42 waar geen ge schikte kamer voor het B.B.-hoofd ge vonden kon worden. BROMFIETSER GEWOND Bij het inhalen van voor hem rijden de fietsers is de bromfietser D. gister morgen op de Kerkewijk in botsing ge komen met de fietster mevr. v. B. De bromfietser smakte tegen een lichtmast en is naar het ziekenhuis overgebracht. De tentoonstelling „Aderlaten en Pillen- draaien" in het Rhenense Streekmuseum trekt zeer vele bezoekers, vooral nu de vacanties in volle gang zijn. Door de heer Dingeman Korf Sr. uit Heemstede, tegel kenner bij uitstek, werd zelfs een bijzon dere vondst gedaan. Een ogenschijnlijk onbelangrijke tegel, ergens aanwezig in één van de vele vitrines namelijk bleek van bijzondere oudheidkundige waarde te zijn, stammende uit omstreeks 1580. Op de tegel komen ruitvormige figuren voor in blauwe kleur. Ook Dr. P. H. Brans, président du Cercle Benelux d'Histoire de la Pharmacie (kring voor de geschiedenis van de pharmacie in Benelux) te Rotterdam, gaf door een be zoek blijk van belangstelling. Volgens de jongste gegevens heeft de Uruguayse export 1 oktober 1960 tot 1 juli 1961 in totaal 179 duizend balen bedragen. Dit is bijna het dubbele van de uitvoer in de overeenkomstige pe riode van het vorige jaar, toen 93 dui zend balen werden geëëxporteerd. De uitvoer van het zojuist beëindigde sei zoen 1960/61 heeft hiermede een re cordniveau bereikt. De enorme toeneming van de Uru guayse export moet mede worden toe geschreven dan de belangrijke verla ging van de exportheffing op wol. De Uruguayse regering ging hiertoe over aan het einde van het vorige jaar. Dit seizoen waren de voornaamste afne- merslanden: Landen Export in balen 1959/1960 1960/1961 Engeland 16.870 47.240 U.S.A. 18.170 24.790 Nederland 14.670 22.720 West Duitsland 7.020 15.230 Italië 4.900 13.730 De voorzitter van the National Coun cil of Wool Selling Brokers in Austra lië heeft zojuist medegedeeld, dat de scheer van het seizoen 1961/62 volgens voorlopige taxaties 133.600 balen gro ter zal zijn, dan die van het voorbije seizoen 1960/61. Noch op de termijn beurzen, noch op Bradford markt voor wollen tops heeft deze mededeling eni ge invloed van betekenis teweeg ge bracht. In Australische wolhandels kringen blijft men ten opzichte van de opening gematigd optimistisch wat vooral steunt op de verwachting van een voorlopige vergrote koopactiviteit van Japan, met niet minder dan 20% in vergelijking tot het vorige seizoen. FOUT BIJ PARKEREN De automobilist H. uit Veenendaal maakte dinsdagmorgen in de Hoofd straat een verkeersfoutje bij het par keren, waardoor hij in botsing kwam met een andere auto. Er was lichte materiële schade. TAK AFGEWAAID De hevige wind is er gisteren oor zaak van geweest dat een zware tak van een boom die in de tuin staat van het Gew. Arbeidsbureau aan de Ker kewijk, werd afgerukt. De tak kwam met een flinke klap op het rijwielpad terecht, waar zich op dat moment ge lukkig geen mensen bevonden. De tak is later door de Dienst Gemeentewer ken verwijderd. Op het terrein Panhuis spelen de DOVO-A junioren vanavond een wed strijd tegen Dunston Boys' Club uit Gateshead (Engeland). Dit zijn jongens in de leeftijd van 16-18 jaar die in hun land een heel goed seizoen achter de rug hebben. Ze staan onder leiding van Mr. Cook, lo geren in het Irishotql in Arnhem en zullen verschillende wedstrijden tegen Hollandse junioren spelen. KLEINE AANRIJDING Gistermiddag is de bestuurder van een bestelauto, de R. uit Veenendaal, bij de reconstructie op de Kerkewijk, tijdens het achteruit rijden in botsing gekomen met een personenauto van de heer v. S. uit Rhenen. De lichte materiële schade werd onderling ge regeld. VISWEDSTRIJDEN VAN „RENSWOUDE" J.l. maandag vond de 3e viswedstrijd plaats van de Hengelsportvereniging „Renswoude" die meetelt voor de wis selbeker. Er werd deze avond aardig wat gevangen en de opkomst der leden was zeer bevredigend. Het is de bedoe ling dat ieder lid aan maximaal drie wedstrijden mag deelnemen. De uitslag was: 1 H. v. Beek. 110V* cm; 2 C. Koetsier, 34 cm; 3 N. Schoone- beek, 15,7 cm; 4 G. Haas, 15,5 cm; 5 A. Veldhuizen, 15,5 cm en 6 B. Overeem, 34 cm. De algemene stand is thans: 1 H. v. Beek HO1/* cm; 2 W. v. Essen, 51 cm; 3 B. Overeem, 34 cm; 4 C. Koetsier, 34 cm; 5 A. Leppers, 32 cm; 6 W. v. d. Broek, 30 cm. De volgende wedstrijden zijn op 2 sept. en 16 sept. a.s. De derde Veenendaalsc Jeugdvierdaagse is gistermiddag met een groot aantal deelnemers van start gegaan. Met uitzondering van de stormachtige wind wa ren de weersomstandigheden vry gunstig en de jeugd heeft zich dan ook op de eerste dag uitstekend vermaakt. Gisteravond werd in het Jeugdgebouw een lachfilm vertoond en vanmorgen zyn de kinderen bezig gehouden op het SI. de Bruïneplcin in Zuid waar in het kader van het ontspanningsprogramma veilig- verkeer-spelcn zyn gehouden. In ons blad van a.s. vrydag komen w(j hierop uitvoerig terug. DOE HET ZELF - HOVERCRAFT. - Peter Meyer is een 27-jarige Engelsman, die een „doe het zelf"-Hovercraft heeft gebouwd. Het omvangrijke apparaat werkt echt en zweeft een centimeter of vijf boven de aarde, in de lucht gehou den door een motor van 325 cc, welke oorspronkelijk een invalidenwagen aan dreef. Het sturen geschiedt door middel van een propeller, aan de achterzijde van het zweeftuig, welke wordt aangedreven door een motortje van 98 cc. De totale kosten van het apparaat bedragen rond 500 gulden. Meyer hoopt binnen kort een proefvlucht boven water te houden. Van het Handelsinstituut van Rijs wijk te Veenendaal slaagden 121 cur sisten uit Veenendaal en omliggende plaatsen voor de in de zomer gehouden erkende praktijkj?xèniens. Voor de Nederlandse handelscorres pondentie 11 kandidaten, t.w.: de da mes J. Achterberg, J. Boon, F. Gerrit sen, J. v. Ginkel, T. Hardeman, M. Hardeman, J. Hootsen, R. v. d. Kaa, L. Osnabrugge en de heren G. Roodbeen en A. Treep. Voor Engelse handelscorrespondentie mej. C. Schuur. Voor Engelse conversatie in Den Haag 7 kandidaten: dames G. Anbeek, A. Baars, H. Bos, J. v. Manen, T. Ur- sinus en de heren E. Nab en J. v. Soest. Voor Duitse handelscorrespondentie de heer J. P. van den Bosch. Voor Duitse conversatie in Den Haag de dames D. van den Broek en A. van der Meijden. Voor boekhouden 3 kandidaten: de heren G. Appeldoorn, B. Both en J. R. Zeilmaker. Voor middenstand algemene handels kennis 10 cursisten: dames L. Cornelis- sen, N. van Ommeren en de heren C. van den Berg, A. L. Eldik, W. van En gelenburg, E. van de Glind, M. Harde man, P. Kieviet, G. Wolfswinkel en J. H. Rutgers. Voor Algemene Ontwikkeling 8 kan didaten, t.w.: de dames L. M. Bakker, J. Boon, G. Klumpenaar, E. J. Smeenk, S. van Soest en G. J. van Viegen en de heren D. Aalten en J. G. Veenhof. Voor Duitse stenografie „Groote" van de Ned. Unie mej. A. van der Meijden. Voor Engelse stenografie „Groote" de dames T. van Barneveld en B. van de Poel. Voor Nederlandse stenografie „Gro te" 10 cursisten, de dames S. B. J. Aal- berts, J. de Bas, T. van Bruggen, C. J. A. Drost, A. de Gooijer, H. Griffioen, B. Hovestad, A. A. Iprenburg, T. R. de Ridder en A. van Voorthuizen. Voor kantoortypist(e) van de Ned. Unie 21 kandidaten: dames M. van Al- fen, L. J. J. Bos, W. Brinks, J. de Bas, J. H. D. Cornelissen, H. A. Drost, J. van Dijk, J. H. van Galen, H. Heikamp, J. Hendriksen, J. M. Koolma, A. van Kooten, G. Reede, W. van Soelen, B. M. Vermeulen, W. J. Vink, M. C. A. van de Vorst, W. Wallet en de heren J. A. Ditewig, C. Versteeg en G. J. Westerink. Van het Chr. Lyceum, rector Dr. J. Bax, 5 kandidaten voor machineschrij- ven: Wim van Baren, Harry Doornen bal, Arie Kleinveld, Bob Treffers en Peter Volten. Van de Koningin Julianaschool voor Mulo, dir. Dr. J. G. Thoomes, 16 kan didaten voor machineschrijven van de Ned. Unie, t.w. Salmon Akihari, Han- nie van Barneveld, Jan van Beek, Hen- ny van de Bovenkamp, Netty van de Bovenkamp, Martie Bergwerff, Jansje van Geenhuizen, Tine van de Ham, Elly Hartog, Peter den Hartog, Riekje Hasselaar, Ali van Hunnik, Aly van Kooten, Ineke Kroes, Hannie Valken burg en Henk Wagensveld. Van de Hervormde Ulo, dir. dhr. G. J. H. de Vries, 12 cursisten voor het praktijkdiploma machineschrijven van de Ned. Unie: Bertus Boon, Johan van de Bovenkamp, Jopie de Gooijer, Jan- nie Hardeman, Rietje Heemsbergen, Anneke Hiensch, Jan Lam, Frank Lep pers, Geurtje Methorst, Jacob Rebèr- gen, Rina Rebergen en Saartje Tapi- laha. Van de Chr. Huishoudschool, direc trice Mej. F. M. Wagter, 11 cursisten, t.w.: Margriet van Barneveld, Betty van Doorn, Riekje van Dijk, Nelly van Geenhuizen, Judith Hovestad, Lies Krijgsman, Tineke van der Meijden, Rita van Oostenbrugge, Truus Slot boom, Ina van Veldhuizen en Corrie van de Weerd. „Wij mogen uitsluitend vis hebben, voeder ons niet!" Deze tekst staat op grote borden te lezen bij de zeeleeuwen in Ouwehands Dierenpark. Waarschijn lijk heeft men zich hiervan niet al te veel aangetrokken en toch allerlei rom mel in het bassin gegooid, want een zes jaar oude mannetjes zeeleeuw is na drie dagen ziek te zijn geweest, dood op de kant aangetroffen. Een schadepost voor de heer Ouwehand van ruim 2000, die niet door verzekering wordt gedekt, omdat de maatschappijen deze risico's niet wensen te nemen. De parkarts heeft nog geprobeerd de zeeleeuw in leven te houden door hem flink wat haring met wonderolie toe te dienen. Het heeft echter niet meer mogen baten. De leeuw ging niet meer te wa ter en vermagerde in die drie dagen zienderogen. Het ontzielde zeeleeuwen lichaam is nu bezorgd aan de Faculteit der Dierengeneeskunde te Utrecht om er sectie op toe te passen. VOETBALPOOL Ook dit jaar zal in Renswoude de voetbalpool weer draaien. Zij die hier in interesse hebben kunnen zich opge ven bij C. Diepeveen, Dorpsstraat 41 en bij H. v. d. Vendel, Dorpsstraat 29. - TRAINING v.v. „RENSWOUDE" Donderdag 10 augustus a.s. begint de training weer van de voetbalvereni ging „Renswoude" Alle spelers worden opgewekt de trainingsavonden niet te missen. Geen zeesterren maar zwemsterren zullen op dinsdag 22 augustus het Na tuurbad Ouwehand op de Grebbeberg bevolken. Op die dag vindt 's avonds om 8 uur de internationale dames- zwemwedstrgd plaats tussen alle top- zwemsters van Amerika en Nederland. De Amerikaanse ploeg bestaat uit 16 deelneemsters, met onder andere Chris von Salza, de meervoudig Olympisch kampioene van Rome, Sylvia Ruuska, Shelly Mann, C. Cone en vele andere bekenden uit de States. Aan Neder landse zijde starten alle bekenden van het ogenblik, zoals Marianne Heems kerk, Cockie Gastelaars, Adrie Lasterie, Ria van Velzen, Tineke Lagerberg, Ine ke Tiggelaar, Atie Voorbij, kortom de complete Hollandse zwem-elite. Aan het slot van het uitgebreide zwemprogramma speelt het Nederlands I Militair Zevental een waterpolowed- 1 strijd tegen het zevental van de Kring Midden van Nederland van de Konin klijke Nederlandse Zwem Bond, waar in niet minder dan vijf internationals zijn opgesteld, waaronder Ben Kniest. Daar het eind augustus 's avonds om 8 uur al begint te schemeren, wordt het prachtige natuurbad op de Grebbeberg voor deze gelegenheid feëeriek ver licht. Er wordt ook een tribune gebouwd, opdat iedereen dit grootse zwemevene- ment van het seizoen 1961 op de voet kan volgen. OCTOPUS IN OUWEHANDS AQUARIUM Sinds enkele dagen is de familie in het prachtige aquarium van Ouwe hands Dierenpark uitgebreid met een octopus vulgaris of inktvis, aangevoerd van de Middellandse Zee. Deze inktvis heeft niet minder dan acht armen en trok al veel belangstelling. Hij leeft in rotsholten. Dat is ook te zien in zijn huidige omgeving, waar de rotsen in miniatuur zijn nagebootst. f (7) „Weg?" herhaalde Aram ongelovig. „Hebt ge wel goed gekeken? Dat is onmogelijk! Misschien is hij vroeg opgestaan!" De bediende schudde het hoofd. „Ik geloof het niet, Heer het vertrek is in de grootste wanorde Aram wachtte de ver dere woorden van de man niet af, maar rende naar binnen. Met twee treden tegelijk stormde hij de trap op. Verbaasd staarde hij rond in het gast- vertrek. Een stoel was omgevallen. Een schaal lag aan scherven op de grond. Maar van de dwerg was geen spoor te bekennen! Verbijsterd vroeg hij zich af, wat dit te betekenen kon hebben. Zou de kleine man zich bedacht hebben en er in zijn eentje van door gegaan zijn? Aram haastte zich naar de stal len, waar de muilezel, waarmee de dwerg vorige avond gekomen was, vredig van een hoop hooi stond te eten. Dat maakte het raadsel nog groter. Waarom zou de man, als hij weg wilde, zijn rij dier achtergelaten hebben? Was hij wel wegge gaan? (Wordt vervolgd) C.M B. VERGADERDE Maandagavond j.l. kwam de Chris telijke Metaalbedrijfs Bond afd. Amc- rongen/Leersum in vergadering bijeen, in gebouw „Rehoboth" te Leersum. Aangezien de voorzitter door ziekte verhinderd was opende de districtsbe stuurder Dhr. ten Hove de vergade ring. Vervolgens hield hij een inleiding en uiteenzetting over de beginselen en de taak van deze organisatie. Vele vragen op velerlei gebied werden door spreker duidelijk uiteengezet en beantwoord. Voorgesteld werd nog om uit de plaats Leersum 2 leden aan het bestuur toe te voegen. AANRIJDING OP DE PONT Doordat bij het op en afrijden van de pont twee auto's met elkaar in bot sing kwamen, ontstond aan beide wa gens enige lichte materieële schade. Maandag 14 augustus komt de raad van Amerorgen onder voorzitterschap van wethouder de Bonte in openbare vergadering bijeen. Op de agenda staan o.m. de volgende punten: verbetering woning Nederstr. 2, verbetering Rijnstraat, aanbesteding aanleg voetpad, onderhoud graf, over dracht rentevoordeel lening aan wo- ningbouwver. „Amerongen", verbete ring aan 12 woningwetwoningen Prins Bernhardlaan en rondvraag. Evenals andere jaren kan men in Rhenen, Eist en Amerongen in de nabijheid van de grote tabaks- schuren, weer de typische geur waarnemen van drogende tabaks bladeren. Verleden jaar en ook het jaar daarvoor is vrijwel de gehele oogst door de schimmelziekte ver loren gegaan en bleven de telers met een zware (financiële) strop zitten, zodat het er naar uitzag dat er in het geheel geen tabak meer verbouwd zou worden dit jaar. Toch is er weer tabak door verschil lenden ten velde gebracht in de hoop dat het dit jaar beter zou gaan. Maar deze hoop bleek ijdel te zijn want ook nu weer zijn de bladeren door de ziek te aangetast al is het op het ogenblik nog niet zo erg als vorig jaar. Globaal bezien is er de helft minder tabak verbouwd als vorig jaar, mede doordat sommige tabaksboeren er he lemaal mee opgehouden zijn. Op deze gronden groeit nu rogge, haver enz., maar daarvan is de opbrengst niet zo hoog als in die jaren dat er goede ta bak verbouwd werd. Ook zijn enkele tabaksverbouwers overgegaan, althans gedeeltelijk, op het houden van pluim vee. Deze omschakeling eist echter een grote investering, hetgeen een ieder zich uiteraard niet veroorloven kan. Door enkele tabaks verbouwers zijn er bestrijdingsmiddelen toegepast, maar tot op heden valt er van een gunstig resultaat nog niet veel te bemerken. De toenmalige Rijkstuinbouwconsulent voor Tabaksaangelegenheden, Ir. v. d. Ven, schreef in 1959: „In het vrije veld is de ziekte niet te bestrijden. Neemt men echter de nodige bestrijdingsmaat regelen in acht, dan kan volgens de deskundigen de oogst 1960 en 1961 weer goed zijn". Helaas berust deze voorspelling naar thans blijkt op een vergissing want tegen de valse meel dauw is nog geen enkel afdoend be strijdingsmiddel gevonden. Door het Landbouwschap zijn er op de tabaksvelden taxaties-verricht en is getracht bij de overheid een tegemoet koming in de schade te verkrijgen, echter zonder resultaat. Nog steeds worden pogingen gedaan om gehoor te krijgen. Al met al zal de eeuwenoude tabaks cultuur langs de Utrechtse Heuvelrug wel spoedig uitsterven. Natuurlijk zul len er enkele oudere telers blijven vol houden, maar de jongere generatie ziet er begrijpelijkerwijs geen brood meer in tenzij spoedig een afdoend wa pen wordt gevonden tegen de schim melziekte!! Vorige week is namens de Vereniging tot stichting en instandhouding van een school met den Bjjbel aan de Glashors- terdijk een begin gemaakt met de grondwerkzaamheden voor de bouw van een semi-permanent schoolgebouw voor U.L.O. van 3 a 4 lokalen. Deze te bouwen U.L.O.-school wordt een ver lengstuk van de drie Christelijke scho len uit Woudenberg, Scherpenzeel en Renswoude en wordt in een fabriek vervaardigd zodat zjj slechts ter plaat se gemonteerd behoeft te worden. GOOS KAMPHUIS IN SCHERPENZEEL Voor de laatste etappe met als eind punt Ede, trok donderdagmorgen de woonwagen, bespannen met de twee paarden Joop en Prins en op de bok Goos Kamphuis, door de Dorpsstraat. Deze radio reportage en woonwagen- tocht heeft wekenlang heel wat puzze laars aan het werk gezet. Na bij een Scherpenzeelse familie koffie te heb ben gedronken werd de reis voortge zet tot het gemeentehuis en werd voor dit gebouw standplaats ingenomen, dit maal echter niet om te protesteren voor licht- of wateraanleg, zodat zij niet direct naar het kamp werden ver wezen. Over het algemeen ziet de burge meester liever geen woonwagens zo dicht in zijn buurt, doch deze woonwa genbewoners maakten hierop een uit zondering en kregen van hem een doosje met eieren aangeboden en de paarden ieder een bakje haver. Vrijdagmiddag omstfeeks half zes ar riveerden de 66 jongens van de zeven de Haarlemse Muggenronde. Volgens de heer Mooyekind, de fietsendokter, wa ren er deze dag weer heel wat bandjes te plakken geweest en doorslaande na ven hersteld, doch valpartijen of onge lukken hadden zich niet voorgedaan. Bij aankomst in Scherpenzeel werd voor het gemeentehuis verzameld en door de drager van de muggentrui, de Spaarndammer Bram Krol, namens h^t gemeentebestuur van Haarlem, de bur gemeester mr. C. P. Hoytema van Ko nijnenburg een zilveren legpenning overhandigd. Vervolgens trokken de rennertjes naar de Willaerlaan voor de te hou den tijdrit. De uitslag hiervan was als volgt: Klasse A: Frans Meyer 37,4, zodat de drager van de muggentrui, Bram Krol deze moest afstaan aan Frans Meyer. Rops Zweer 38 en Ruter Root- selaar 38,2. Klasse B: Kees Baartse 38,6; Wil Rose 39 en Jaap Meyer 39,2. Na deze tijdrit lieten de jongens de in de Hertog van Gelre aangeboden maaltijd voortreffelijk smaken. Een door de opperwachtmeester, de heer Reedijk, georganiseerd ontspannings avondje in de gemeentelijke eierhal, die door de burgemeester gratis beschik baar was gesteld, stond vervolgens op het programma. Medewerking hieraan werd verleend door het muziekgezel schap „The Junior Rockets" uit Drie bergen, terwijl een imitator en gooche laar optraden en een filmpje werd ver toond. Na de nacht in de eierhal te hebben doorgebracht startten zij zaterdagmor gen voor het laatste restantje van plm. 97 km via Utrecht en Amsterdam naar de finish Haarlem. JONGE PANTERS In Ouwehands Dierenpark zijn op nieuw jonge panters geboren. De op passers konden nog niet vertellen hoe veel exemplaren ditmaal het levens licht hebben aanschouwd. De panter- moeder verbergt haar kroost nog angst vallig in het warme nest. Dit is de tweede maal in deze zomer dat de pan- terfamilie gezinsuitbreiding kreeg. (Vervolg van pag. 1) derdaad plannen in uitvoering zijn ge nomen, maar het tempo van dit soort woningbouw zou veel sneller moeten verlopen. Een globaal overzicht wijst uit dat 1960 voor het bedrijfsleven een gun stig jaar is geweest - alleen het aan zienlijke tekort aan arbeidskrachten, zowel mannen als vrouwen, is één der grootste problemen. Het is zelfs zo dat diverse bedrijven een grotere omzet zouden kunnen behalen, indien meer arbeidskrachten beschikbaar zouden zijn. De bedrijven zijn gedwongen, zelfs uit het buitenland, werknemers aan te trekken, maar dan komt men weer voor het grote tekort aan woningen te staan. Gevolg: bedrijven verleggen hun activiteiten naar andere landsdelen en andere bedrijven overwegen dit voor beeld te volgen. De gevolgen van de Euromarkt be ginnen thans duidelijker aan het licht te treden. Aan de ene kant zijn de af zetmogelijkheden in de andere E.E.G.- landen verruimd, doch anderzijds valt op de Nederlandse markt toeneming van de concurrentie van buitenlandse zijde te bespeuren. Enkele reacties uit de verschillende industrieën: Metaalindustrie: lange levertijden Textielindustrie: bevredigende ontwikkeling personeelsvoorziening buitengewoon moeilijk grotere export Sigarenindustrie: aanvoer grondstoffen bevredigend stijging binnenlandse omzet prijzen van grond- en hulpstoffen lo pen gestaag opgunstige verwach tingen voor 1961. Chemische industrie: toenemende concurrentie eni ge terugggang binnenlandse afzet Bouwindustrie: materiaalpositie moeilijker onderhoudswerk neemt af Steenfabrieken: hulpstoffen in prijs gestegen personeelsvoorziening baart veel zorg. AMERONGEN LEERSUM RHENEN VEENENDAAL Oppervlakte: 3030 ha 2998 ha 4308 ha 1688 ha BEVOLKING mannen: vrouwen: 2236 2249 2002 2083 6449 6369 11902 11765 scholen: 5 4 18 31 ADVENTISTENDOOP In bijzijn van familie en geloofsge noten werd vrijdagavond in het ge meentelijk zwembad aan de Willaer laan door ds. A. Ringelberg, adventis ten predikant uit Den Haag, middels onderdompeling de doop voltrokken van de plm. 19-jarige Jacobus van Herwaarde. Aanvankelijk zou de doop plaats heb ben in Den Haag met een twaalftal andere geloofsgenoten, doch in verband met zijn spoedig vertrek naar Brazilië was de dominee hiervoor speciaal over gekomen. De heer Van Herwaarde zal in Brazilië bij de zending tewerk wor den gesteld. Burgemeester mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg, alsmede wethouder Valkenburg en diens echt genote gaven van hian belangstelling blijk. GESPAARD Gedurende de maand juli werd bij de rijkspostspaarbank alhier ingelegd 30.955,08 en terugbetaald 31.198,32. POLO-NIEUWS Onder leiding van mevr. de Vries werd zaterdagavond in het gemeente lijk zwembad aan de Willaerlaan een vriendschappelijke polowedstrijd ge speeld tussen de heren-teams Forellen uit Rhenen en Poseidon Scherpenzeel. Deze wedstrijd eindigde met 5 goals voor Rhenen, gemaakt door W. Veenen daal 2 x; P. Zwarte 2 x en G. Baars 1 x. De door Poseidon behaalde goals (3) werden gemaakt door H. van Ge- mert 2 x en M. Zwanink 1 x. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling om aanstaande zaterdag 12 au gustus een polowedstrijd voor vetera nen te houden en zaterdag 19 augus tus een groot tournooi. CORSO-PRIJZEN Op het zaterdag 5 augustus te Leer sum gehouden bloemencorso behaalde de garagehouder Van Ekris een le en mevr. Schuur een 2e prijs, beiden met een versierde B.M.W. Ds. K. Bokhorst 70 jaar Ds. K. Bokhorst, predikant van de Christelijk Gereformeerde Kerk te Naarden, hoopt donderdag 10 augus tus a.s. de leeftijd van de sterken te bereiken. Ds. Bokhorst werd op 10 augustus 1891 te Elburg geboren en was tot 1921 eerst vele jaren werkzaam in het vis- sersbedrijf. Op ongeveer dertig jarige leeftijdliet hij zich inschrijven als stu dent aan de theologische school van de Christelijk Gereformeerde Kerken in Nederland te Apeldoorn, waar hij in juli 1928 zijn kandidaatsexamen afleg de. Nadat de heer Bokhorst toen ook door het college van curatoren van de thelogische school was beroepbaar ver klaard in de Christelijke Gereformeer de Kerken in Nederland werd hij op 28 oktober van datzelfde jaar (1928) door prof. F. Langkeek, toen nog hoog leraar aan de theologische school te Apeldoorn, bevestigd als predikant van de Christelijke Gereformeerde Kerk van Murmerwoude. Op 8 december 1938 verwisselde de jubilaris deze Kerk met die van Doesburg,vanwaar hij op 23 maart 1949 naar die van Ede vertrok. Sinds maart 1952 dient ds. Bokhorst de Christelijke Gereformeerde Kerk van Naarden, waar hij werd bevestigd door prof. L. H. van der Meiden uit 's-Gravenhage, toen nog hoogleraar aan de theologische school te Apeldoorn. Ds. Bokhorst werd bij herhaling af gevaardigd naar particuliere synodes en ook enkele malen naar de generale synode. Thans is hij o.a. voor de par ticuliere synode van het Westen de- putaat ad art. 49 K.O. en in de clasis Amsterdam examinator catechetiek en poimeniek en correspondent voor de theologische school. Tijdens zijn ambtsbediening te Mur merwoude werd daar een nieuw orgel in gebruik genomen; te Doesburg werd het interieur van de kerk vernieuwd en te Naarden werd daar op 3 april 1958 een geheel nieuw kerkgebouw in gebruik genomen. Van zijn hand verschenen vele pre ken in de serie „Uit de Levensbron". Vroeger droegen mannen broeken, en een vrouw droeg jakje en rok, vroeger droegen vrouwen kousen en een man droeg kous of sok. Heden dragen mannen ankiets, en ook shorts of pantalons, vrouwen dragen nu deux-piéces, en geen kousen, maar nylons. Mannen droegen vroeger duffels of een flinke overjas, regenjassen en een vestje en een warme, wollen das. Heden draagt men een pull-over, slip-over en raining coat, Houtje-touwtje, wind-jack, blazer en de vraag naar shirts is groot. Week-ender, singlet en sweater, monty-coat en field-jacket, butterfly, ga zo maar verder, swagger, backfish-jack, twin-set. 't Boezeroentje van m'n opa, 't overhemd van mijn papa, hebben afgedaan in 't leven, evenals de pon van ma. Die heet nu: moonlight-pyama Ach, het is een triest verhaal, Wat is Nederlands, zo lijkt het, toch een droevig, arme taal. dat niet onze eigen woorden langer meer toereikend zijn, dat wij leentje-buur gaan spelen enkel voor de schone schijn. Sorry; 'k moest dit even zeggen, en nu eindig ik deez' song met de woorden: till the next time; happy days; bye-bye; solong! A. H.

De Vallei | 1961 | | pagina 2