Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Voor de KANTONRECHTER moptiek MULDER Totale omzet beliep vorig jaar ruim f 125.000,- 't Zwakke geslacht Kleurrijke intoehl slot van derde Jeugdvierdaagse! ENGELAND WIL BIJ EUROPA BEHOREN Rondom de Amerongse Licht- en Muziekweek 35e jaargang WOENSDAG 16 AUGUSTUS 1961 Nr. 64 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede - Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Het werk Nieuws uit de omgeving ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Het aantal Sporthal! Gevoel Opening door „Pieter Aafjes" De verlichting AMERONGEN Lichtweek wandeltocht OVERBERG Economische bezwaren Groei Wat nu weer Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bij de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 15 cent STREEKWERKPLAATS KOMT RUIMTE TE KORT! Een groot tekort aan ruimte, een uitstekende samenwer king met de diverse instanties en een ruimschoots voor zien zijn van opdrachten, dat zijn zo kort samenvattend de belangrijkste punten uit het verschenen jaarverslag van de Streekwerkpiaats „Zuid-Oost Utrecht" die, zoals bekend, door de gemeente Amerongen, Lcersum, Rens woude, Rhenen en Veenendaal opgericht is en geëxploi teerd wordt. Wat het eerste betreft - ruimtegebrek - hiervoor zijn al geruime tyd plannen in de maak die spreken van een drastische uitbreiding van de "werk plaats, waardoor het zelfs mogelijk wordt ook gehandi capte vrouwen op te nemen. De grond voor deze uit breiding is reeds aangekocht zodat het bestuur, naar ver wacht wordt, binnen niet al te lange tijd, concrete ge gevens op tafel zal leggen. HET DOEL Wellicht ten overvloede, doch ook weer nuttig is de vermelding van het doel van de Streekwerkpiaats, dat in het verslag als volgt staat omschreven: voor personen afkomstig uit de deelnemende gemeenten die geestelijk en/of lichamelijk gehandicapt zijn een passende werkgelegenheid te scheppen, die in het bijzonder gericht zal zijn op het herstellen van de arbeidsgeschikt heid Met dit doel voor ogen werd in fe bruari van het vorig jaar de werkplaats officieel geopend en konden 34 perso nen die in een dependance van een fa briek waren gehuisvest, hun werk in de nieuwe werkplaats voortzetten. Het bestuur was zich terdege bewust van het feit, dat de werkplaats dan al leen aan het gestelde doel zou beant woorden, wanneer het bedrijfsleven een deel van het werk aan de streekwerk piaats zou overdragen. M.a.w. met een mooi doelmatig gebouw en zoveel man personeel maar zonder werkopjecten, zou men niets kunnen beginnen. Uit het verslag blijkt wel dat het be- 't Begin van de hele historie was vorige week een ongelukje met de fiets. De Veenendaalse jonge man wist eigenlijk niet eens hoe het precies gebeurde maar op een gegeven moment gaf zijn ver loofde die bij hem achter cp dc fiets zat zo'n doordringende gil, dat hij bijna door zijn terugtrap rem trapte. Wat bleek? Het meis je was met haar hak in het wiel terecht gekomen en de spaken hadden hun vernietigend werk gedaan flinke ontvellingen die het geheel een bloederig aanzien gaven. Om een lang verhaal kort te ma ken, zoals het een doortastende jongeling betaamt, charterde hij met bekwame spoed een auto, laadde zijn gewonde wederhelft vlug in en zette koers naar een dokter. Deze vroeg aan het dappere meis je dat behalve die ene gil, nog geen kik gegeven had, of ze last had van flauwvallen, waarop ze bevestigend antwoordde. De jon geman daarentegen verzekerde de arts met klem veel vaker bloed te hebben gezien en dien tengevolge geen last te hebben van die „vrouwenkwaaltjes". Zekerheidshalve werd toen de behandeling bij het meisje voort gezet op een onder zoekta fel, waarbij de jongeman geen ogen blik van haar zijde week todat ja todat zowel patient als arts plotseling een hevige klap hoor den en de jongeman in horizon tale stand op de vloer zagen lig gen. Gelukkig had hij er geen na delige gevolgen van ondervonden, zodat hij een minuut of wat la ter, nog wat bleekjes om de neus, weer in staat was zijn we derhelft huiswaarts te begelei den EDE: Onlangs is door de plaatselijke V.V.V. besloten het sprookjesachtig verlichte openluchttheater op maan dag- en dinsdagavonden gratis voor het publiek toegankelijk te stellen. De bezoekers zullen in deze feeëerie- ke en kleurrijke omgeving een gra- mofoonplatenconcert van een afwis selend. toch toepasselijk karakter kunnen beluisteren. ZEIST: Een 11-jarige jongen uit Zeist heeft bij het vissen dé vangst van zijn leven gedaan. Met een doodge woon brasemhengeltje, dat eigenlijk helemaal niet berekend is voor zo'n vangst, haalde hij uit de Slotvijver een snoek van een halve meter lang. BARNEVELD: Bij een Barneveldse fa milie is een hond pleegmoeder ge worden van vijf biggetjes. Zij brengt de varkentjes met ware moederlief de groot en de krulstaartjes groeien als kool. kebkewijk 167 -r cl. 5000 - vecmcnoaal levolniachtigde van de Insurance Company ot North America drijfsleven in deze niet in gebreke is gebleven. Het is zelfs zo dat de werk plaats in het verslagjaar ruimschoots voorzien was van opdrachten. Een deel van het personeel hield zich bezig met de metaalbewerking zoals het slijpen en boren van grendelpennen, solderen en monteren van wolkammen en het klinken van uitzetijzers. Weer anderen hadden een complete dagtaak bij de houtbewerking, waar men zelfs voor het vervaardigen van raam- en deurkozijnen alsmede win kelbetimmeringen niet uit de weg ging. Naast de afdeling tabaksstripperij werden nog tal van andere objecten uitgevoerd, o.m. het festonneren van luiers, het sorteren en merken van kou sen en sokken en het plakken van eti ketten. AI met al is de werkplaats lang zamerhand een compleet bedrijf geworden, dat in het eerste jaar van het bestaan een totale omzet haalde van rond 125 duizend gul den. Het aantal gehandicapten dat op de werkplaats werd geplaatst nam vorig jaar regelmatig toe. Op 1 januari von den 34 personen emplooi maar op 31 december waren dat er al 94. Hiervan kwamen er 46 uit Veenendaal, 34 uit Rhenen en 6 uit Leersum. Ingedeeld naar leeftijd, valt het op dat het hoogste aantal (35) aangetroffen wordt in de leeftijdsgrens van 50 t/m 59 jaar. Het Gewestelijk Arbeidsbureau vond voor 7 personen een plaats in het vrije bedrijf, 3 werden afgevoerd wegens ziekte en 2 personen verlieten de werk plaats wegens het bereiken van de 65- jarige leeftijd. Tot slot wordt in het verslag met dank de uitstekende samenwerking met het Gewestelijk Arbeidsbureau geme moreerd. „Bij het selecteren en plaat sen van gehandicapten werd door ge noemd bureau grote steun en mede werking verleend'", aldus het jaarver slag. Wat het financiële gedeelte be treft is nog vermeldenswaard dat de eerder genoemde gemeenten gezamen lijk subsidie verleenden tot een bedrag van bijna elfduizend gulden. Pehavee gedeeltelijk nog in Veenendaal De Pehavee Tricotagefabriek welke geheel overgeplaatst zou worden naar Culemborg, blijft voorlopig nog met een produktieafdeling in Veenendaal. Het reeds ontruimde gedeelte van het ge bouw is inmiddels betrokken door de N.V. Mantelfabriek „Speciaal" die de produktie zowel aan de Vijgendam als aan de Tuinstraat blijft voortzetten. BUS IN BOTSING Bij het opengebroken gedeelte van de Kerkewijk is zaterdagavond een autobus in botsing gekomen met een vrachtauto. Het ongeval gebeurde door dat de chauffeur van de vrachtauto verzuimde te dimmen. Er ontstond ge ringe materiële schade. Ieder in het bezit van een grote bos bloemen, zó trok vrijdagavond het Vierdaagselegertje Veenendaal binnen. OOK DIT JAAR VEILIG VERKEERSRIT Evenals vorig jaar, zal ook nu weer een Veilig Verkeersrit voor auto's, motoren en bromfietsen worden gehouden. De organisatie hiervan berust bij het Verbond voor Veilig Verkeer afd. Vee nendaal en de Motor en Automobiel club „Veenendaal". Met het oog op het gesloten seizoen en de daarna volgende reeks van ritten, zal de Veilig Ver keersrit waarschijnlijk ditmaal op een een later tijdstip als gebruikelijk, ge houden worden. Vorig jaar beliep het aantal deelnemers aan de rit ongeveer honderd. Zeshonderdachtendertig jongens en meisjes, waarvan er niet een te ontdekken viel zonder een bos bloemen, hebben vrijdagavond een glorieuze intocht in Vee nendaal gemaakt. Het was het steeds groeiende wandellegertje van de derde Veenendaalse Jeugdvierdaagse, dat langs de gehele route een enorm bekijks had. Het sluitstuk van dit wandelevenement speelde zich af in de garage Schoonhoven aan de Industrielaan waar burgemeester J. Hazenberg de kinderen toesprak en hen verzekerde van zijn respect voor hun prestatie. TOT VOLGEND JAAR Speciaal met het oog op de intocht was de start van de laatste dag verzet tot 'smiddags vijf uur. De route voerde in de richting van de Slaperdijk en evenals alle andere dagen was het prachtig wandelweer. Tegen zevenen was het verzamelen geblazen op het Panhuis aan het einde van de Zandstraat, waar familieleden, vrienden of bekenden de dappere tip pelaartjes van bloemen voorzagen. De drie muziekkorpsen hadden zich inmid dels ook opgesteld en omstreeks half acht kon de heer van Pijpen het ver treksein geven. Zowel by het verzamelpunt als langs de gehele route door het centrum, trok de kleurryke stoet veel bekijks. In de Hoofdstraat en Kerkewijk waar het vrijdagsavonds toch al bijzonder druk is, stonden op sommige plaatsen de mensen rijendik en voor de deel nemende kinderen moet deze intocht ongetwijfeld het hoogtepunt geweest zijn van de gehele Vierdaagse. In tussen waren in de garage Schoon hoven aan de Industrielaan de nodige maatregelen genomen om het grote wandelleger te herbergen. Men had nu (gelukkig) een perfecte geluidsinstallatie laten aanbrengen, terwijl er voor de sprekers een katheter stond opgesteld. Ongeveer een kwartier na het ge plande tijdstip, marcheerde de „wande lende bloemenzee" de garage binnen. De muziek was goed en wel verstomd of alle boeketten werden omhoog ge stoken en een donderend hoera was tot ver in de omtrek te horen. Burgemeester Hazenberg, vergezeld van wethouder C. N. v. Kuyck, besteeg het spreekgestoelte en opnieuw klonk er een spontane minutenlange ovatie. Eindelijk werd he.1 rustig en kon de burgemeester de kinderen aan het ver stand brengen dat er verschillende ma nieren zijn om de vrije tijd te besteden. „Je kunt kattekwaad gaan uithalen maar je kunt de zaak ook nuttiger en plezieriger aanpakken en dat hebben jullie nu gedaan", zo zei burgemeeste Hazenberg. „Ik heb reusachtig respekt voor jullie prestatie en ik zou jullie willen toeroepen: tot volgend jaar!" Aan het slot van zijn toespraak reikte de burgemeester aan de eigenaars van de twee deelnemende honden, een pak hondenbrood uit. Van de zijde van de organisatoren werd desgevraagd verklaard, dat de Veenendaalse Jeugdvierdaagse zich in een toenemende belangstelling mag verheugen. Het aantal deelnemers steeg met honderd, zodat de organisatie van dit wandelevenement een volgend jaar nog grootser aangepakt dient te worden Met betrekking tot het ontspannings programma, werd voor de zoveelste maal, de kwestie „sporthal" aangeroerd. Dank zij het gunstige weer kon het programma nu grotendeels in de open lucht worden uitgevoerd, maar wan neer dit niet het geval geweest zou zijn, is er in Veenendaal een nijpend tekort aan geschikte overdekte sportruimte. Vandaar dat alle hoop nog gevestigd is op de totstandkoming van de reeds enkele jaren geleden beloofde sporthal. De organisatoren van de Jeugdvier daagse verzoeken ons mede te delen dat een afdruk van het herinnerings- kruis, bestemd voor het wandelboekje kan worden opgehaald bij de heer J. v. Capelle, Middellaan 43 A, Veenen daal, tussen 7 en 8 uur 's avonds. Ook is op dit adres een gevonden porte- monnaie met inhoud terug te bekomen. Grootse omwenteling in de politiek SAMEN AAN TAFEL Engeland zal onderhandelingen openen om te worden toegelaten tot de Euro- markt. Een gebeurtenis van het allergrootste belang, want zij zal het aanzien van Europa en daardoor van de gehele wereld ingrijpend veranderen. De lange isolatie van het soms wat hoogmoedige Albion zal eindelijk worden prijsgege ven voor een innige samenwerking, die ongetwijfeld talrijke economische en politieke vruchten zal afwerpen. In de geschiedenis van de Europese eenwording is dit - naast de schepping van de Euromarkt zelf - een van de grootste gebeurtenissen. Naast Engeland zullen ook de partners in het Gemenebest op de een of andere manier met de Euro pese Zes worden verbonden. Ook Denemarken en Noorwegen zullen zich onge twijfeld aansluiten. Het spreekt vanzelf, dat dergelijke grote ontwikkelingen niet in één dag tot stand kunnen worden gebracht. Er zullen langdurige onder handelingen en besprekingen voor nodig zijn om alle banden op de juiste ma nier aan elkaar te knopen. Maar aan het slagen van die besprekingen twijfelt niemand meer. Het Europa van de Zes wordt ge vormd door Duitsland, Frankrijk, Ita lië en de drie Beneluxpartners. Econo misch en politiek worden de onderlinge banden steeds steviger. Van oudsher is de situatie in Europa bepaald door de houding van de drie grote staten: Enge land, Frankrijk en Duitsland Het kwam maar heel zelden voor, dat een van de landen naar de achtergrond werd ge drongen. Dat was bijvoorbeeld het ge val met Frankrijk in de tijd na de ne derlagen van Napoleon. Onderling hebben deze drie altijd uitgemunt in naijver. Maar de laatste jaren is door deze cirkel in de historie een flinke streep getrokken, voorname lijk door de grote gezagswijziging. Nu is het niet meer Engeland, dat de toon aangeeft, maar Rusland en Amerika. Nu wordt de wereldpolitiek niet meer geleid door rivaliteit tussen het West- europeese drietal, maar door de immen se strijd tussen Oost en West. In Enge land heeft men dat eigenlijk nooit goed kunnen verkroppen. Nadat de tweede wereldoorlog was uitgevochten op de puinhopen van een verwoest West-Europa, meende het zwaar geschonden Engeland nog altijd een gelijkwaardige partner van de gro te twee, Rusland en Amerika te zijn. De Engelsen konden eenvoudig niet gelo ven, laat staan verwerken, dat zij naar het tweede plan waren gedrongen. De situatie werd voor Albion nog pijnlijker, toen langzaam maar onaf wendbaar het Gemenebest afbrokkelde tot een kleine, onmondig huisje. De De Amerongse Licht- en Muziekweek - voor de vierde maal in successie ge houden - is j.l. zaterdag geopend met een rondgang door het dorp van de mu ziekvereniging „Pieter Aafjes" uit Culemborg, waarop aansloot een ruim drie kwartier durende taptoe. Langs de route die de Culemborgse muzikanten hadden gekozen was een enorme publieke belangstelling, zoals trouwens overal in de straten een ge zellige drukte heerste. Na de rondgang heeft een talrijk publiek onder grote stilte - men kon de spreekwoordelijke speld horen vallen - kunnen genieten van een taptoe welke door bovenge noemd muziekkorps op voortreffelijke wijze verzorgd werd. Ook de anders nog wel eens wat rumoerige jeugd was zeer rustig, waaruit wel bleek dat de taptoe bij jong en oud bijzonder in de smaak gevallen is. De door vele lampjes en schijnwer pers verlichte straten hebben er toe bijgedragen dat er in Amerongen, voor al 's avonds een gezellige sfeer is ont staan. Wat de verlichting betreft deed de verlichte fontein op de splitsing Kon. Wilhelminaweg - Burg. v. d. Boschstraat het weer uitstekend. Al van verre ziet men de St. Andries- toren, badend in het licht. Zodra men Amerongen vanaf richting Eist bin nenkomt valt direct de fontein op. Ver der kan men practisch door het gehele dorp verlichte tuinen en gevels ont dekken waar stuk voor stuk de uiter ste zerg aan is besteed. Alles op te noe men zou dan ook ondoenlijk zijn. Het beste is een wandeling door het ver lichte dorp te maken. Enkele belangrijke punten, min of meer buiten het centrum, verdienen aparte aandacht. Zoals de sprookjes- tuin van de heer Brevé in de Neder- straat net even voorbij huize Oranje- stein, verder de Rijnstraat en van Ree- BRITS VLIEGTUIG VERONGELUKT 39 DODEN. Donderdag is op de stenige heuvels ten noord-westen van de Noorse stad Stavanger het wrak gevonden van de Britse Vickers „Vi king" die met 39 mensen aan boord verongelukte. Alle inzittenden van het toestel - onder wie 34 schoolkinderen - vonden by deze ramp de dood. Op dc foto zien we het wrak van het toestel op de onherbergzame heuveltop. B., melkslijter te Ede, zou de drank wet overtreden hebben, omdat de poli tie tijdens een controle 10 flesjes bier op zijn wagen had aangetroffen. Die waren voor eigen gebruik, zei verdachte vrijdag voor het Wagenings kantongerecht. Drinkt u dan achter het stuur? vroeg de officier. Neen, natuurlijk niet, luidde het antwoord. Des avonds had ik een feestje en daarvoor was het bier be stemd. Waar had u de flesjes gekocht? in formeerde de officier verder. Bij de melkslijtersvereniging DES, zei B. Ik geloof niets van dat verhaal over een feestavond je en uzelf onge twijfeld ook niet. In het proces-verbaal staat alleen, dat het bier bij u op de wagen werd gevonden. De politie heeft niet gezien, dat u het verkocht en dat is juist het strafbare feit. Tegen het vervoer kan ik niet optreden, aldus de officier, die daarop vrijspraak vroeg. Verdachte wilde nog weten, wat hij nu wel of niet met het bier mocht doen, waarop de officier antwoordde: Dat weet u heel precies. U mag het niet verkopen. Rechter v. d. Brand besloot eveneens tot vrijspraak met teruggave van het destijds in beslag genomen bier. G., metselaar te Ede, zou op de open bare weg een windbuks bij zich gehad hebben en dat is in strijd met de vuur- wapenwet. Het werd vrijdag voor het Wagenings kantongerecht een nogal ingewikkelde zaak, omdat G. vrijwel alles ontkende wat in het verbaal stond. Zijn eigen verhaal luidde, dat hij van z'n kinderen een lichte windbuks cadeau had gekre gen. waarmede hij in een schuur van een buurman aan het schieten was ge weest. Daarna had hij nog even met de buks in de hand op de weg gestaan. Iemand in de omgeving had de po- litine gebeld omdat er met een buks op katten zou zijn geschoten, maar dat was hij beslist niet geweest. Wel wist hij wié dat geweest was, maar hij wilde niemand verraden. Toen de verbalissant de weg bij u opreed, stond u met de buks in de aanslag, gericht op een boom, op de weg. Bovendien had uw zoon twee do de mussen in de hand, las rechter v. d. Brand uit de stukken. Geen sprake van, ontkende ver dachte. De buks had ik niet in de aan slag en musjes waren er ook niet. Wel lagen er een paar dood in de tuin, maar daar weet ik verder niets van af. Hoe kwamen die musjes daar vol gens u dan, vroeg de officier. Dat kan ik ook niet verklaren, antwoordde verdachte. Misschien zijn ze wel doodgevallen. Het waren jonge beestjes. Meestal vallen ze van ouderdom dood, zei de officier een beetje sarcas tisch, waarna hij aanhouding vroeg om (Zie verder 2e blad) de Ginkellaan, einde Utrechtse straat weg en einde Burg. v. d. Boschstraat, Kon. Wilhelminaweg en Koenestraat. Jammer is het dat er nog donkere stukken straat en tuinen zijn, die het toch ook zeker goed zouden dqen. Een goede samenwerking onderling of een vaste commissie waarin winkelier en particulier zitting hebben, zou zeker veel van deze donkere gaten wegwerken. Een mooi resultaat hiervan is te zien in de Donkerstraat waar men het werk dan ook ieder jaar met veel belang stelling bekroond ziet en de kosten per persoon vrij laag blijven. KERKCONCERT TE MAARSBERGEN Vanavond zal er voor kerkmuziek- liefhebbers in de Herv. Kerk te Maars- bergen weer een concert worden gege ven. De toegang hiervoor is geheel vrij. Medewerking zullen verlenen E. H. Kuiperi-Bronk mezzo-sopraan en C. A. v. Walsum orgel. Uitgevoerd worden werken van Bach, Teleman en Corne lius. Zaterdag 19 augustus a.s. zal in het kader van de Amerongse Lichtweek een wandeltocht worden gehouden over een prachtig bosparcours. Men heeft vier routes uitgezet, n.l. 5, 10, 15, en 20 km. De start is bij Huize Lievendaal te genover het gemeentehuis. Men heeft een prachtig parcours uitgezet door de fraaie bossen van Amerongen en om streken, zodat de natuurliefhebbers weer volop kunnen genieten. De start- tijd voor alle groepen is gelijk, n.l. tus sen twee uur en half drie. Bovendien is er voor deze wandeltocht weer een keur van prijzen. De inschrijvingen verlopen goed en men kan hiervoor nog steeds terecht bij de heer van Mourik, Zuylesteinse- weg 29 en vanzelfsprekend aan de start. De hoop is nu maar op goed wandelweer, zodat het zaterdagmiddag weer een gezellige drukte zal worden in het dorp. Jeugdverenigingen waren dagje uit Donderdag zijn leden van de plaat selijke jongelings- en meisjesvereni gingen, aangevuld met inwoners van Overberg, per touringcar een dagje uit geweest. Hoewel De Bilt geen warme dag had voorspeld, was het toch ideaal reisweer. Via Utrecht en Aalsmeer werd eerst een bezoek gebracht aan Schiphol. In Amsterdam werd vervolgens een rond vaart gemaakt en zocht het gezelschap verpozing in Artis. Het volgende bezoek gold Zandvoort waar enkele leden de moed opbrachten in het kille water te stappen. Als laatste pleisterplaats werd de speeltuin „Anna Hoeve" in Hilver sum aangedaan. Engelsen hielden de deuren daarvan angstvallig op slot en speelden binnen kamers nog de grote baas. Maar een blik in de tuin zei al genoeg. Daar stonden de opkomende Afrikaanse en Aziatische staten. Hun roep om econo mische zelfstandigheid overstemde de Britse kreet om wereldmacht. Toch bleef voor de Engelsen een onoverko melijke gedachte, dat buitenlanders in zekere zin zouden bevelen over Albions gedragingen. Maar de realiteit kon niet eeuwig worden genegeerd. Het is de grote stuwkracht van Macmillan ge weest, die de deuren weer heeft ge opend. Het gevoel van de Engelsen krijgt langzamerhand een ander accent. Nu zegt men: het is beter een grote staat in een geheel te zijn, dan een af gezonderde kleine. In de praktijk zal de aansluiting bij de Euromarkt voor de Engelse econo mie ingrijpende veranderingen mee brengen. Om er enkele te noemen. De sectoren chemie, auto's, electri- sche en electronische apparatuur, he renkleding, wollen stoffen, kunstvezels, zullen het gemakkelijker krijgen. Zij zullen de concurrentie in de vrije markt gemakkelijk kunnen weerstaan en haar afzet vergroten. Maar anderen, zoals fabrikanten van cameras, horloges, pre- cisie-instrumenten, katoenen stoffen, speelgoederen, schoenen, zullen het veel en veel zwaarder krijgen. Zij zullen de kracht van de producenten op het vas teland behoorlijk voelen. Groter nog gelden de economische be zwaren op het terrein van de landbouw. Engeland kent nog het systeem van aanvullende overheidssubsidies. Op de invoer worden practisch geen invoer rechten geheven. In een gemeenschap pelijke landbouwpolitiek van de Euro- pese markt zal dit Engelse systeem moeilijk passen. Maar wanneer de re geringssubsidies in Engeland worden opgeheven, betekent dat nog geen alge mene ramp voor de Britse boer. Hij zal op de Europese markt behoorlijke prij zen kunnen krijgen. Alleen de zuivel producten zijn op het vasteland goed koper. Toch kunnen beide systemen niet zomaar zonder meer in elkaar wor den gepast. Daarvoor zijn langdurige onderhandelingen nodig, waarbij van beide kanten garanties zullen worden gevraagd. De Engelse stap is een symbool van de groei van de Europese gedachte. Het samen aan één tafel zitten wordt nu een realiteit met grote voordelen. West- Europa kan nu politiek en economisch een derde wereldmacht worden, gelijk waardig aan Rusland en de Ver. Sta ten. Het behoeft weinig betoog, dat deze ontwikkeling van veelomvattende bete kenis is. Aan de andere kant van het ijzeren gordijn is de ontwikkeling met Argusogen gadegeslagen. Men beseft daar heel goed, dat, zij het over enige jaren, de macht van West-Europa van doorslaggevende betekenis kan zijn. Geen wonder, dat van communistische zijde de stap van Engeland is geken schetst als een „onder dwang van het imperialistische Amerika gedane toe zegging". Met deze denigrerende critiek toont men daar eigen angst. Kennelijk voelt men, dat de gezamenlijke tafel nogal stevig is. (Nadruk verboden) In een grot in Frankrijk is een waar knekelhuis van dierenbeende- ren ontdekt, dat meer dan 30.000 jaar oud moet zijn. Een nog jonge man in Jackonville is reeds vader van 7 tweelingen en vier „gewone" kinderen. Een Engelse hondenliefhebber heeft zijn fortuin van ongeveer drie mil joen gulden aan honden nagelaten Deauville, het Mekka van de miljo nairs, dat aan de Normandische kust ligt bestaat deze zomer 100 jaar. In een bos in Bagalphoer (India) heeft een mensenetende tijger in drie jaar tijds 371 mensen gedood. Een Amerikaanse universiteit heeft een anonieme gift van ruim 130 mil joen gulden ontvangen, dat gebruikt zal worden voor uitbreiding. Te Los-Angelos is een 90-jarige be delaar gestorven die een fortuin na laat van meer dan 50.000 dollar. Laat Uw ogen tijdig controleren. SPREEKUUR OOGARTSEN: Groene Kruis Kerkewijk 28 - telef. 2307 DR. KOOYMAN Maandag Dinsdag Donderdag DR. v. d. DRIFT Woensdag Vrijdag 23 uur 23 uur Hoofdstraat 51 - telef. 3184 (naast de apotheek) VEENENDAAL

De Vallei | 1961 | | pagina 1