DE VALLEI Voor de Jeugd f\ \BEmlrww mm Yïlesiöeji atb fcoapumciA" D.O.V.O. was sterker dan V.R.C. en won met 5-2 Uw remmen èn de menselijke factor bekwame motorbankwerkers Speelgoed voor je kleine broer of zusje Een beeldhouwer in kurk Lopen op het water Raadselachtig! G.V.V.V. verloor van snel spelend S.E.C. met 1-0 AFSTAND HOUDEN De jeugd van Hans Christiaan Andersen HOOGOVENS IJMUIDEN beschikbaar VRAAG EN AANBOD DIVERSEN WINKELMEISJE Henny Jansen Met adverteren werden de grootste zaken gebouwd, met niet adverteren de beste vergeten JAC. VAN SCHUPPEN FEUILLETON Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres: Parallelweg 10 Veenendaal Wie zijn er deze week jarig? 16 aug. Lettie Bos 17 Tonnie Moesbergen 18 Adrie Stokers 19 Henny van Holland 20 Johnny van Leeuwen 20 Dikkie Wortman 21 Benno v. Ginkel 22 Jan Quint 22 Coby Hogendoorn 22 Gert van Beek Allemaal van harte gefeliciteerd en ik hoop dat jullie een hele leuke dag zul len hebben. Tante Jos. Zilverpapier en capsules Zilverpapier kregen we deze week weer van: Anton en Hennie Wijnber ger, Henkje v. d. Stel, Johan en Anton v. d. Klift en van Ada Viegen. Fijn hoor, dank je wel voor al jullie moeite. Figuuf a. Vraag aan je moeder of zij wat blik jes van verschillende grootten voor je wil verzamelen. Die blikjes moeten dan zo zijn, dat zij in elkaar passen, dus precies zoals bijvoorbeeld nestschalen. Verwijder eerst al het papier van de blikjes en maak deze dan goed schoon. Daarna moet je elk blikje apart heel goed nakijken en als je ook maar het kleinste scherpe hoekje vindt dan moet je dat met een hamer plat slaan, opdat je broertje of zusje zich er niet meer aan zal kunnen bezeren. Vervol gens plak je voor alle zekerheid nog Z' een strookje doorzichtig plakband aan de binnenkant van elk blikje, daar waar het deksel er uit is gehaald. Dan is het beslist niet meer mogelijk om je er aan te snijden. Als je met deze dingen klaar bent, verf je de blikjes van buiten en van binnen in verschillende heldere kleuren (je kunt hiervoor de restjes verf ge bruiken, die in verfblikjes zijn overge bleven). Boor dan twee gaatjes in het grootste blikje. Daardoor bevestig je het hengsel, dat je maakt van een stuk boombast of sterk koord. Als je dan de kleine blikjes in elkaar past en in het grote blik zet, dan heeft je kleine broer tje of zusje een prachtig stel emmers en vormpjes voor op het strand. Figuur b. Dit werk, of je mag wel zeggen deze kunst, heeft eigenlijk geen toelichting nodig. Je gebruikt er kurken voor van verschillende grootte, lijm, dun staal draad (of pijpreinigers) en wat karton. In het voorbeeld zie je een man te paard, maar je zult zonder moeite zelf andere voorbeelden kunnen verzinnen die nog mooier zijn dan deze stoere ruiter. Figuur c. Er zijn waterskies, waterfietsen en watervliegtuigen en nu en dan zien wij foto's van vreemdsoortige wagens, die zowel te land als ter zee kunnen wor den gebruikt, maar nu heeft men iets geheel nieuws uitgevonden: waterschoe nen. Deze waterschoenen zijn uitgevon den en worden vervaardigd in de Ver. Staten van Amerika. Zij zijn gemaakt van fiberglas en plastic. Van hiel tot teen zijn zij ongeveer 168 cm. lang en zij zijn dus groot genoeg in vergelijking Do oefenwedstrijd die DOVO en VRC zaterdagavond op het Panhuis speelden ter voorbereiding op de as. competitie was van beter gehalte dan enkele maan den geleden op het VRC veld. Behoudens - het eerste kwartier toen er nogal fel werd gespeeld - was het een sportief duel. DOVO speelde iets beter voetbal dan VRC, dat echter enthousiast tegenspel gaf en zo won DOVO verdiend met 5-2. De rood-witten hadden achterspeler v. d. Kraats in de voorhoede opgesteld. Een onverdeeld succes was dit experiment niet al had v. d. Kraats kennelijk opdracht teruggetrokken te spelen. By VRC stond van Engelenburg rechtsback en overigens hetzelfde team van vorig seizoen. tot gewone schoenen. Bovendien zijn zij in staat om het gewicht te dragen van iemand, die van ongeveer 22'/a tot 114 kg. weegt. Maar het vereist wel enige oefening voor je zonder ongelukken met water schoenen kunt lopen. Zij moeten beslist horizontaal gehouden worden en je loopt of glijdt over het wateroppervlak met een snelle schuifelende gang. On der de schoenzolen zijn een paar spe ciale vinnen bevestigd. De makers van de schoenen beweren, dat het gemak kelijker is om met deze schoenen op het water te lopen dan bijvoorbeeld om te skieën. Figuur d. Dat dit onbewoonde eiland gedurende de nacht geheimzinnig bezoek heeft ge had is op zichzelf al een opwindende zaak. Maar dat is niet het belangrijkste waar je naar moet kijken; je moet eens De VRC defensie kreeg al spoedig last van de snelle rennen van rechts buiten Klaas van Hall. Daar dreigde het gevaar voor VRC. Men liet daarom van Hal niet los en linksback Landman kleefde als een terrier aan zijn man. Reeds in de eerste minuten liet men van Hal kennismaken met de grasmat en vooral spil v. d. Kraats van VRC trad wel eens wat hardhandig op. In de 14e minuut moest men van Hal toch laten gaan. Een scherpe voorzet van de DOVO man, precies op het hoofd van midvoor Schoeman, die keeper v. d. Kolk geen kans gaf. 1-0. Het felle spel van de VRC defensie duurde voort en een vrije trap werd weer door Schoe man benut. VRC kreeg ook kansen, maar drie VRC'ers misten. Spil v. d. Kraats van VRC veroor zaakte weer een vrije trap en nu was het halfspeler v. d. Pol die inkogelde. 30. De VRC-spil verliet nu wegens een knieblessure het veld en P. Reber- gen kwam vervangen. Nog voor rust wist Bep Jansen een fout van keeper Hardeveld uit te buiten en het stond 3—1. Na de rust was de strijd minder le vendig. Jansen van VRC was nu ver- Competitie-programma DOVO le helft 9 sept. DES-DOVO; 16 sept. DOVO- DETO; 23 sept. DOSK-DOVO; 30 sept. DOVO-Enter Vooruit; 7 okt. DOVO- Owios; 14 okt. Genemuiden-DOVO; 21 okt. DOVO-Go Ahead K.; 28 okt. WHC- DOVO; 4 nov. DOVO-SVZW. uitvinden welke zeven dingen in de on derste tekening anders zijn dan in de bovenste. OPLOSSING De bladeren van de palmboom zijn zwart. Er is een wolk aan de horizon bijgekomen. Er is een schip verschenen. De trui van de ene man heeft strepen. Diezelfde man is ineens kaal. De ande re heeft een keurige lange broek aan. Er kijkt een vis uit het water. GVVV moest in de oefenwedstrijd tegen SEC uit Soest de winst aan de gasten laten, zij het met de oneven gooi 10. De ploeg uit Soest speelde snel, had goede vleugelspelers en een uit stekende keeer. Hoewel GVVV vooral in de tweede helft een serie aanvallen opzette kon men de Soester doelman maar niet passeren. Na een gelijkopgaande strijd met aan weerskanten scoringskansen werd na een half uur spelen de score geopend door SEC na een goede aanval op links waarbij rechtsback Diepeveen werd ge passeerd en middenvoor De Bruin de bal in het doel kon jagen. 1-0. GVVV kreeg een unieke kans op de gelijkmaker. Linksback Kooy van SEC kreeg de bal tegen zijn hand, waarop een strafschop volgde. Hoedeman knal de echter tegen de staander. Na rust heeft GVVV serieus gepro beerd een doelpunt te scoren, maar men kon geen richting geven aan de schoten. De meeste schoten gingen recht op keeper Adams af, die daar wel raad mee wist. Hoe Bertus Kroesbergen en zijn medevoorwaartsen ook zwoegden zij konden het net van SEC niet door boren. Het bleef 10 voor de Soeste- naren. vangen door van Kooten. VRC begon door te stoten en na een goede aanval wist B. Keuken de stand op 3-2 te brengen. Toch was merkbaar dat DOVO winst wilde behalen. Gevaarlijk waren nog steeds de voorzetten van rechtsbuiten van Hal. In de 35ste minuut draaide midvoor Schoeman die ook uitblonk om een VRC-er heen en schoot op doel, waarbij keeper v. d. Kolk zich verkeek op het vrij zachte schot. 42 voor DOVO. Even voor tijd werkte men van Hal weer naar beneden en de vrije trap werd door Slotboom in een treffer omgezet. 52. Advendo gelijk tegen Veluwse Boys De voetbalver. Advendo speelde za terdag een oefenwedstrijd tegen Ve luwse Boys uit Garderen. Enkele we ken geleden leed Advendo in Garderen een grote nederlaag, maar nu in eigen omgeving werd een verdienstelijk 1-1 gelijk spel bereikt. Advendo had in de ze wedstrijd twee nieuwe spelers ter beschikking, linksbinnen Dorland en linksbuiten Landman, beiden overge komen van de opgeheven voetbalclub Triangel Boys uit Veenendaal. Dit duo op de linkerwing deed nuttig werk. Ofschoon de club uit Garderen voor rust de leiding nam en ook een tikje beter speelde, kon Advendo in de twee de helft tot beter spel komen en Dor land de partijen op gelijke voet bren gen. Advendo 2 verloor van de reserves van Veluwse Boys met 4-0. remmen niet in orde zijn kan het u uw leven kosten. Rijdt u op de „Autobahn", op weg naar uw vakantie-oord, dicht achter uw voorganger, en die gaat plot seling remmen; als In deze trant zijn er nog tal van an dere voorbeelden te noemen. Als uw remmen niet in orde zijn, speelt u met mensenlevens. De koel-nuchtere statis tieken geven aan dat door onvoldoende of te laat remmen veel mensen in een fractie van een seconde de kille dood werden ingezonden. Volgens het Wegenverkeersregele- ment moet de remvertraging van een voertuig ten hoogste zijn 3,86 m/sec2 bedragen. In meer huislijke taal: de remweg van een voertuig mag in me ters maximaal bedragen uw snelheid in km/uur gedeeld door tien in het kwa- Zijn uw remmen in orde? Deze vraag stelt het Verbond voor Veilig Verkeer in de loop van deze maand op talloze wijzen aan de orde. Komt er plotseling een bromfiets uit een zijstraat? Als uw remmen niet in orde zijn kost het hèm zijn leven misschien. Komt er op een onoverzichtelijk punt een vrachtwagen uw voorrangsweg oprijden? Als uw draad. Dus bij een snelheid van 20 km/ uur mag uw remweg ten hoogste bedra gen (20 10)'- 4 m. bij 50 km/uur (50 10)2 25 m, bij 80 km/uur (80 10)* 64 m, enz. Uiteindelijk is dit maar een richtlijn, want bij ongunstige toestand van het wegdek kan uw remweg aanmerkelijk langer zijn; men denke eens aan val lend gebladerte in de herfst, opvriezen in de winter, hagelbuien in het voor jaar, regen in de zomer; voorts aan olievlekken en „kinderhoofdjes", enz. Bij dit alles is wel de technische fac tor, maar niet de menselijke in over weging genomen. Tot nu toe werd uit sluitend gesproken over de remweg dus de afstand die uw voertuig aflegt in de tijd die verloopt tussen het indrukken van het rempedaal en het stilstaan van uw voertuig. Maar hoe is het nu met de afstand die uw voertuig aflegt in het tijdsbestek dat ligt tussen het moment van waarnemen van een obstakel en het moment dat u de remmen in wer king stelt? De tijd die verloopt tussen het waar nemen van een obstakel, het „vertalen" van deze zintuigelijke waarneming in de gedachte „gevaar"!, het geven van het „bevel" aan de ledematen, en het in werking komen van de desbetreffende spieren? In het mobiel teststation van het Ver bond voor Veilig Verkeer kon geen en kele „geexamineerde" sneller reageren dan 0,32 seconde dus 32/100 seconde verliep tussen het opflitsen van een rood lampje en het moment dat de rem werd ingedrukt. En deze onderzochten wisten wat hen te wachten stond! Hoe veel langer zal dan deze reactietijd zijn voor diegenen, die juist van een con ferentie komen en die nog even hier over zitten na te denken, en zij die in druk gesprek zijn met hun passagiers, en de bestuurder die juist zijn lieve lingsprogramma op zijn radio beluistert Men mag deze periode veilig stellen op 1 seconde. En dan volgt onmiddellijk de volgende vraag: hoeveel meters legt uw voertuig af in één seconde bij een gegeven snelheid? Bij 20 km/uur is dat bijna 10 m, bij 50 km/uur bijna 14 m en bij 80 km/uur niet minder dan 22 m. En deze afstanden dient men op te tellen bij de berekende remweg. Uitgaande van de minimale, in de wet vastgelegde remvertraging en een reactietijd van één seconde, dient men bij de volgende snelheden per uur rekening te houden met onderstaande remweg voor uw voertuig: bij 20 km/uur 9,6 m, bij 50 km/uur 38,9 m, bij 80 km/uur 86,2 m, en bij 110 km/uur 151,6 m. Rijdt dus ge concentreerd; houdt u op een afstand! Publikatie van het Verbond voor Veilig Verkeer. (23) Terwijl hij op reis was zond Andersen steeds ma nuscripten van gedichten en boeken naar huis. De mees te daarvan werden echter terzijde gelegd. Toen eindelijk één van zijn boeken werd aangenomen en geprezen, be gon hij onmiddellijk meer te schrijven en van toen af gingen de zaken voor hem heel wat beter In 1835 werd zijn eerste sprookje gepubliceerd; echter zonder veel succes. De mensen waren er nogal door geschokt, dat een dichter de moeite nam om zulke onzin voor kinderen op te schrijven. In weerwil van de protesten van zijn vrienden ging Hans Christian Andersen echter door met het schrijven van sprookjes en twee jaren later werden zij verzameld en uitgegeven onder de titel: „Sprookjes, verteld voor kinderen". Geen moment veronderstelde Hans Christian Andersen dat hij nu tenslotte de weg naar de roem had gevonden, waarvan hij zolang had ge droomd. Langzamerhand begonnen de mensen te begrij pen welk een prachtig geschenk hij hun had gegeven. Eens, na een bezoek met Koning Frederik VII aan diens kasteel, waar hij de Koning en zijn hof had voorgelezen, zond de Koning hem een bedankbrief, waarin hij schreef: „Ik wens mijn land en zijn koning geluk, omdat het een dichter heeft als U". (24) Hans Christian Andersen ging nog vele jaren door met het schrijven van sprookjes. Maar zelfs al werd hij nu van alle kanten erkend, behield hij toch een zekere angst om voor belachelijk te worden gehouden. In Zwe den brachten de studenten te Lund hem een ovatie. Zij zongen een serenade om hem te prijzen en de spreker vroeg hem om, als zijn eigen land en andere Europese landen hem lof toezwaaiden, zich te herinneren, dat zij, de studenten van Lund, zijn genie het eerst erkend had den. Andersen, die zenuwachtig was geweest bij de ge dachte, dat de mensen hem zouden uitlachen trok zich terug in een hoek en huilde van vreugde. In 1876 kreeg hij het ereburgerschap van zijn geboorteplaats Odense. De gehele stad was versierd, de schoolkinderen hadden vrij en de mensen stonden opeen gepakt toen de sprook jesschrijver naar het stadhuis reed. 's Avonds waren'er feestelijkheden op het plein voor het stadhuis en Hans Christian Andersen viel de eer te beurt van een fakkel- ODtocht. Toen herinnerde hij zich de woorden van de oude vrouw, die hem de toekomst had voorspeld en die hem gezegd had: „Eens zal Odense te zijner ere verlicht worden. SLOT De Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden vraagt voor de LOCO-WERKPLAATS van haar afdeling Transportwezen voor reparatie- en onderhoudswerkzaamheden aan het rollend materieel (motorlokomotieven en motorrailkranen). Praktische ervaring op het gebied van diesel motoren is vereist. Het diploma van de lagere technische school strekt tot aanbeveling. Het werk wordt in dagdienst verricht Voor gehuw den die op een te groteafstand van het bedrijf wonen om da gelijks heen en weer te reizen komt een Sollicitaties (schriftelijk) te richten aan: Hoogovens - IJmuiden, Personeelsza ken, gebouw „Buitenhof", met vermelding van naam, voornaam, geb. datum,geb. plaats, volledig adres en de werkzaamheden die werden verricht. Gedurende de wachttijd op de woning worden de reiskosten voor het wekelijks gezinsbezoek ver goed. Gunstige loon- en arbeidsvoorwaarden. 1,per advertentie tm. 10 woorden, elk woord meer lf cent Te koop aangeboden: 2 Et- na kolenfornuizen. Chr. Huishoudschool, Veenen daal. Inlichtingen bij de concierge. Te koop een prima haard kachel. Klaas Katerstraat 121, Veenendaal. Te koop wegens overcom pleet z. g. a. n. herenry- wicl, merk Fongers, prijs 95,Larikslaan 15, Veenendaal. Te koop dubbele witte en perzikpruimen. Wed. J. Budding, Meentwalle, Vee nendaal. Te koop Tafelspoorbaan Trix, in prima staat. Te bezichtigen bij M. van Dijk Binnenweg 2, Rhenen. Te huur aangeboden: klei ne bedrijfsruimte, geschikt voor atelier, kantoor enz., omg. Hoofdstraat. Brieven onder nr. 1148 aan het bur. van dit blad. Te koop gevraagd 5 a 10 ha. bosgrond voor het plaatsen van zomerhuisje. Brieven onder nr. 1154 aan het bur. van dit blad. Net pers., 65 jaar, gepen sioneerd zoekt werk in ma gazijn of pakhuis voor hal ve dagen of enkele uren per dag. Brieven onder nr. 1155 aan het bur. van dit blad. Woningruil: Tiel-Veenen daal. Aangeboden vrij huis met tuin in Tiel. Gevraagd huis in Veenendaal (flat geen bezwaar). Inl. H. van Haaften, Gruttostraat 27, Tiel. Bijverdienste. Monsterne mer gevraagd omgeving Kade/Benedeneind. Inl. M. v. d. Top, Halderbrinkweg 30, Bennekom, Tel. 08379- 2583. Spiegels in elke gewenste vorm en afmeting, in drie kwaliteiten, als pas- wand- en gangspiegels le vert U direkt uit voorraad de Glasslijperij van Zim merman Zn., Sandbrink- straat 1, Veenendaal, Tel. 2261. Voor al Uw lederen kle ding naar de U.S.A. Hal. Alles uit eigen atelier's, dus onder volledige garan tie. Gazenbeek's U.S.A. Hal, Holleweg 32, Veenen daal. Restanten slaapzakken 17,50. Gazenbeek's U.S. A. Hal, Holleweg 32, Vee nendaal. Tel. 3662. Ta koop: glaskisten in alle maten, steeds voorradig bij Jansen „De Geerboer", Co- lijnstraat, Veenendaal. Pasfoto's in 10 sekonden. ART1FOTO, Dick Hup. Hoofdstraat 84. Veenendaal. Tel. 2289. Huize „De Hoek", Spoorlaan. hoek Sparrelaan. Zaalver huur. Tel. 3557. Mevr. van der Meer, Berg weg 84, Veenendaal, zoekt z. sp. m. meisje voor de dag of event, werkster voor 4 of 5 ochtenden per week. Net meisje zoekt passend werk. Leeft. 14V» jaar. Br. onder nr. 1150 aan het bur. van dit blad. Eenvoudig kosthuis gezocht door heer, 34 jaar. Brieven onder nr. 1152 aan het bur. van dit blad. Tijdelijk woonruimte ge- Zocht in Leersum, door kl. gezin, best. uit moeder en 2 jongens van 5 en 7 jaar. Bij voorkeur parterre 2 3 gestoffeerde kamers met kook- en badgelegenheid Van ±15 sept. tot ±15 jan. Brieven onder nr. 1151 aan het bur. van dit blad. Woningruil. Aangeboden middenstandswoning te Nijmegen, te ruilen voor een woning te Veenendaal of omg. Brieven onder nr. 1136 aan het bur. van dit blad. Te koop losse onderdelen van bromfiets kinderstoel en een trapnaaimachine. Mr. Heemskerkstraat 39, Veenendaal. Biggen te koop. P. Zeestra ten, Zandheuvelw. 7, Vee nendaal. Solex! Ter overname we gens omstandigh. prachtige als nieuwe Solex. Luxe chroomuitvoering, geheel compleet uitgerust voor 150,Brieven onder nr. 1153 aan het bur. van dit blad. Kinderlcdikantje te koop gevraagd. H. Veenbrink, Ruisseveen 13, Veenendaal. Regenpakken 19,50; re genjassen 16,50; regen broeken 8,50 zuidwes ters 2,50; fietscapen 4,65; bromfietsregenbroek 16,50; lm. lederen jassen ƒ34,50; lm. lederen regen pakken ƒ24,90; dubbele fietstassen f 8,90. Gazen beek's U.S.A.-Hal, Holle weg 32, Tel. 3662. GEVRAAGD 16 jaar of ouder. Drogisterij en Fotohandel Zandstraat 7 Tel. 2472 Een ROND A-corset geeft die steun zonder dat u het merkt. De speciale RONDA-baleinen hinde ren u niet en zijn zodanig van vorm dat zij niet kunnen steken. Gortstraat 39 Telefoon 2321 AI.E* WEI88BERG (63) Hij meende dat hij ergens afge vaardigden van Tito zou ontmoeten. Inplaats daarvan verschenen er Gesta- po-officieren op de plaats van samen komst. Het kwam tot een vuurgevecht. SS-Hauptsturmführer Von Klages werd door een buikschot gedood. Maar Niko- laus von Horthy jr. werd gearresteerd. Dit voorval is oorzaak van de voor tijdige reactie van de Rijksbestuurder. Op zondag 15 oktober des morgens om 11 uur leest hij voor de Hongaarse radio de proclamatie voor omtrent het neerleggen van de wapens. Bij deze gelegenheid verklaart hij dat de Hon gaarse natie alleen op last van de Duit sers aan de jodenvervolging heeft deel genomen. Om 13 uur slaan de Duitsers terug. Duitse troepen bezetten alle be langrijke punten van de hoofdstad. Zij nemen de Rijksbestuurder gevangen. De Hongaarse radio maakt bekend dat de Pijlkruisers onder leiding van Fe- renc Szólasys de regering hebben over genomen. De regering van het gepeupel onder leiding van Szalasys bleek absoluut niet in staat enige orde te scheppen of te bewaren. Losgelaten troepen van de Pijlkruisers moordden en plunderden op eigen initiatief waar zij maar kon den. De joden van de hoofdstad waren de eerste slachtoffers. Twee dagen na de omwenteling keerde Eichmann in de hoofdstad terug. Hij ontbood Kastner op zijn bureau. Daar ben ik weer, zoals u ziet. U had ver moedelijk al gedacht dat de geschiede nis van Roemenië en Bulgarije zich hier zou herhalen. Maar dan hebt u blijkbaar vergeten dat Hongarije in de schaduw van het Rijk ligt en onze han den zijn lang genoeg om de joden in Budapest nog te bereikenLet nu goed op. Deze regering handelt pre cies volgens onze bevelen. Ik ga con tact opnemen met minister Kovarcz. De joden uit Budapest worden afgevoerd en ditmaal te voet. Wij hebben onze transportmiddelen thans voor andere dingen nodigOf bevalt u dat mis schien niet? U bent bang, nietwaar? Kom me dan echter niet meer met die Amerikaanse sprookjes aan boord. Thans wordt hier gewerkt, grondig en snel, begrepen? Eichmann had weer de bovenhand. Kastner wendde zich in paniek tot Becher. Deze weigerde zich ten opzich te van de nieuwe koers bloot te geven. Ik kan niets doen. Uw vrienden waren zelfs niet in staat mij een Zwit sers visum te bezorgen. Hoe zou ik dan geloven dat de buitenlandse onderhan delingen tot iets zullen leiden? Kastner en Billitz stuurden het ene telegram na het andere naar Zwitser land. Eindelijk op 25 oktober, werd aan Becher een visum verstrekt. Op 29 oktober arriveerden Kastner en Billitz bij Sally Mayer in St. Gallen. Op 2 november kwam Becher. Hij ver telde Kastner, dat er schot in de zaak was gekomen. Himmler had bevel ge geven voor het vertrek van de Bergen- Belsen groep. Sally Mayer was voor deze onder handelingen absoluut ongeschikt. Hij stond volkomen buiten het leven en prikkelde de Duitse afgevaardigden voortdurend met zijn menslievende be togen, die voor dit forum niet bepaald op hun plaats waren Men kwam geen stap verder, totdat eindelijk een man van ander formaat ingreep. De Ameri kaan Roswell McClelland, de vertegen woordiger van de door Roosevelt opge richte Wat Refugees Board. McClelland was een jonge, nuchtere diplomaat van grote beschaving, Qua ker en humanist, die echter zaken ook zakelijk kon behandelen. Hij stelde zich niet tot taak voor de vertegenwoordi gers van een moordregime moraal te prediken, maar wilde iets doen om een ommekeer te brengen in het lot van het ongelukkige volk, waar hij mee sym pathiseerde. Ik ben niet gekomen om u mijn mening te zeggen over een regime, dat koelbloedige moord tot staatsraison heeft verheven, zei hij tegen Becher. Ik zou willen helpen. Ik ben bereid toe te stemmen, dat voor dit doel 20 miljoen francs in Zwitserland gedepo neerd worden. De Joint zal dat geld verstrekken. U hebt goederen nodig. U kunt echter niet verwachten dat de Joint u die goederen zal leveren. Ik be houd mij het recht voor deze goederen aankopen zowel als de tegenprestaties van Duitse zijde te controleren. De uit voervergunning is natuurlijk een zaak van de Zwitserse regering. Eventueel zou ik echter bereid zijn bij de Bundes- rat in deze aangelegenheid te bemidde len. Nu kwam het gesprek op de Duitse tegenprestaties. Vroeger hadden de af gevaardigden van de Waada en de Joint een dozijn afzonderlijke eisen opgesteld. McClelland schoof deze met een soeve rein gebaar terzijde. Hij verlangde van de Duitsers slechts één ding: eerbied voor het menselijk leven, bescherming van alle burgers, ongeacht hun ras of religie. Kastner vertelt dat Becher diep on der de indruk was van het optreden van de Amerikaan. Mogelijk ontmoette hij hier voor de eerste maal de verte genwoordiger van een slag mensen, dat de kunst verstaat vrijheid met door tastendheid te verbinden. Becher ver klaarde dat hij het voorstel van Mc Clelland aan de Reichsführer SS zou overbrengen. Hij zei er zeker van te zijn, dat het geaccepteerd zou worden. Hij beval zijn begeleider Kettlitz in Zwitserland te blijven om een begin te maken met het kopen van de goederen. Toen Sally Mayer aan Becher een telegram toonde van Cordell Huil, de minister van buitenlandse zaken van Amerika, waarin de Joint werd toege staan 5 miljoen dollar voor dit doel Over te maken, was deze overgelukkig. Thans kon hij zijn Reichsführer het langverwachte succes melden. In zijn telegram legde hij er de nadruk op, dat hij persoonlijk contact had opgenomen met een „speciale vertegenwoordiger van Roosevelt". Het bleef aan Sally Mayer voorbe houden de volgende dag de stemming te bederven. Kettlitz vroeg hem: En wanneer komt u nu met de koffer, Herr Mayer? Met welke koffer? Met het geld natuurlijk! —Wat dent u eigenlijk wel? Dat men ons de miljoenen achternagooit? Daar bij sloeg hij met zijn vuist op tafel. Enkele seconden bleef het stil, schrijft Kastner. Toen zei Becher, die bleek ge worden was: Herr Mayer's zenuwen schijnen hem in de steek te hebben ge laten! - Er werd niet verder onderhan deld. Teruggekeerd op Duits gebied nam Becher Kastner meteen zijn pas af. Het „Himmlerbevel" Terwijl Becher zich in de volgende weken moeite gaf om Himmler te be wegen McClellands voorstel te accep teren, ging Eichmann in Budapest als een razende te keer. Voor de joden in de hoofdstad brak nu de ergste tijd aan. Op 8 november werden de deportaties hervat. Ditmaal te voet. Op de weg van Budapest naar Wenen bewogen zich on der bewaking van soldaten en Pijlkrui sers tienduizenden mensen voort, hoofdzakelijk vrouwen. Wie achterbleef werd neergeschoten. De mensen over nachtten onder de blote hemel. Na en kele uren marcheren wierpen de uitge putte mensen hun laatste bagage weg. Na enige dagen speelden zich afschu welijk scènes af in deze stoet van wan delende lijken. Twee SS-officieren, Ge- neraloberst der Waffen-SS Jüttner en de commandant van Auschwitz, SS- Obersturmbanhführer Hösz, reden van Wenen naar Budapest en werden zo getuigen van deze Eichmanse voettocht. Zij waren zo ontsteld over hetgeen zij zagen, dat de beul van Auschwitz te genover Becher uiting gaf aan zijn ver ontwaardiging. Hösz kwam zojuist uit het hoofdkwartier van Himmler, waar net, na het bericht van Becher over de ontmoeting met McClelland, de nieuwe houding tegenover de joden door de Reichsführer was uitgestippeld. Jüttner gaf op 17 november het jodencomman- do in Budapest kortweg bevel ogen blikkelijk een eind te maken aan de voettocht. De joden die zich op weg bevonden, werden teruggestuurd. Het einde van deze mars was het eerste resultaat van de Zwitserse onderhandelingen. Maar de daaropvolgende dag, op de 18e no vember 1944, ontving Becher een tele gram van Kettlitz uit Zwitserland, dat alles weer in gevaar bracht. „Geld nog niet ontvangen. Voort durend nieuwe bezwaren. Ben over tuigd, dat het opzet of onmacht is, daar totaalbedrag niet voorhanden. Becher stoof op. In zijn eerste woede wilde hij direct naar Himmler gaan en elke verantwoordelijkheid afwijzen. Maar er bestond voor hem geen te rugweg meer. Hij had de goede afloop van de onderhandelingen gegarandeerd en was nog banger voor het mislukken dan Kastner. Hij liet zich graag aanpra ten, dat de vertraging te wijten was aan financieel-technische moeilijkheden. Eichmann was zijn tegenspeler. De zuivering van de gebieden onder Duitse invloed van joden was het doel. dat de ze bezeten man meer ter harte ging dan de militaire overwinning in de tweede wereldoorlog. Eichmann had aanvankelijk evenals Becher de totstandkoming van een overeenkomst gewenst, die hem de mo gelijkheid zou hebben geboden met één slag een miljoen joden kwijt te raken en daarvoor ook nog voor de oorlogs voering belangrijke goederen te ont vangen. (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1961 | | pagina 4