Nieuwsblad voor Veenendaai Omstreken Sommigen zo oud als de weg naar Rome Voor de KANTONRECHTER amtw MULDER Diverse gemeenten werken aan nieuwe politieverordening Nieuws uit de omgeving Verkeers-balans RENSWOUDE Goedkope zeep is de beste, blauwe' boter beter dan groene' Vrijdagmorgen jongvee-keuring bij „La Montagne" ELST AMERONGEN OVERBERG Wat nu weer 35e jaargang WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1961 Nr. 66 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaai Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaai Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel Belachelijke situaties van dit artikel gebruik heeft gemaakt en J de jeugd zodoende maande tot doorlopen. Niet in de portieken ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Er komt een nieuwe Ook Rhenen aan modernisering toe Amerongen de kroon Kopersgids 1961 betrouwbaar geschrift van consumentenbond Ds. P. M. van Galen naar Hilversum Inzenders merkbaar geweest en ook het aantal Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaai Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bQ de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 15 cent Vele vroede vaderen die zo'n veertig, vijftig jaar geleden met vaste hand hun gemeente bestuurden zullen toendcr- tijd nooit hebben kunnen dromen dat diverse, van hen afkomstige beslissingen en voorschriften, in het huidige atoomtijdperk nóg van kracht zouden zijn. Er is in die halve eeuw héél wat veranderd en wel in zo'n snel tempo dat er gewoon geen tijd was - een aanvaardbaar excuus - om de boeien waarmee de gemeente in de juiste vaar geul werd gehouden eens een heel nieuwe beurt te geven. Met deze „waterige" beeldspraak wordt gedoeld op de Algemene Politieverordening die voor iedere gemeente weer anders is, doch uiteindelijk hetzelfde doel heeft: een ordelijke samenleving te waarborgen. Schrik niet! - in onze tijd met zijn rond de aarde cirkelende ruimte vaarders en snelheden hoger zelfs dan het geluid, is er in Veenendaai bijvoorbeeld een Politieverordening van kracht Anno 1907 (ja u leest het goed: 1907). In de Greb- bestad hanteert de politie er een van 1923 en in Renswou de - om nog een voorbeeld te noemen - is de geldende verordening op 28 oktober 1922 afgekondigd. Sterker de politie kan volgens de thans nog geldende verordening gebie den het zingen op de openbare weg on verwijld te staken! De meesten zullen het wel uit eerbied Vergelijkt men de omstandigheden van vroeger en nu, dan is het begrijpe lijk dat er, wanneer de politie strikt de hand aan de bepalingen en voorschrif ten zou houden, belachelijke situaties ontstaan. In de Veenendaalse verordening staat dat men zich niet op de openbare weg mag bevinden met een brandende pijp zonder deksel. Stel u voor dat u morgen op straat aangehouden wordt, heerlijk genietend van een pijpje geurige tabak en de politieman heft vermanend de vinger tegen u op Commentaar over bodig en toch was dit verbod vijftig jaar geleden zéér belangrijk. Het brand gevaar met de vele hooibergen en rieten daken was groot en men wilde het risi co niet lopen een brand te stichten door een vonk uit een tabakspijp. Bladert men het vergeelde document verder door, dan komen er nog ontel bare artikelen in voor die nu geen en kele waarde meer hebben. Artikel 32 zegt: „Het is verboden op de openbare weg een vogel op de kruk of aan de lijn te hebben" of „het is verboden een lantaarn voor de openbare verlichting aan te steken of uit te blussen" (dit gold natuurlijk voor de toen in gebruik zijn de gaslampen). Anderzijds heeft de oude verordening ook tal van voorschriften die heden ten dage nog volop van kracht zijn en voor lopig wel zullen blijven. In de Hoofd en Hoogstraat mag men b.v. geen auto's wassen, terwijl het in de bebouwde kom verboden is op of aan de kant van de openbare weg aan een natuurlijke be hoefte te voldoen. Dat een ieder verplicht is de sneeuw voor zijn of haar woning te verwijde ren zal wel algemeen bekend zijn - hier is tenslotte de laatste jaren veelvuldig op gehamerd. Artikel 30 zegt heel dui delijk dat iedereen die een voorwerp van enige waarde op de weg vindt, hiervan verplicht is aangifte te doen. Het naroepen en uittarten van perso nen mag evenmin en er kan zelfs een geldboete geeist worden van 25 gulden of een hechtenis van zes dagen tegen hem of haar die op de openbare weg vloekt of onzedelijke taal bezigt. Of artikel 39 van kracht zal blyven, zal de nieuwe verordening moeten uit wijzen. Daar staat nl. dat iedereen die tussen tien uur 's avonds en zons opgang goederen over de openbare weg vervoert, een schriftelijke ver gunning moet hebben van de po- tie Op bladzijde 11 komt een artikel voor, waarvan vele jongelui vermoedelijk geen weet hebben: „het is verboden zich on nodig op te houden voor de winkels of in de portieken". Vooral tijdens de zaterdag en zondagavonden is het in het centrum veelvuldig voorgekomen dat de politie ZEIST: De Zeister politie heeft twee veertienjarige jongens uit Brussel aan gehouden in verband met diefstal uit een warenhuis. Het vreemde was dat de knapen het niet deden uit geldge brek, want zij beschikten over voldoen de financiële middelen om hun vakantie door te brengen. Aangezien hun ouders - een notaris en een professor - met vakantie in Italië waren, heeft de po litie hen nog" niet over de grens gezet. WOUDENBERG: In Woudenberg is op 79-jarige leeftijd overleden de be kende jachtopziener Evert Polman. Bij zijn 50-jarig dienstjubileum werd hij onderscheiden met de zilveren ere medaille in de Orde van Oranje Nassau. De begrafenis heeft vorige week don derdag plaats gehad. LEERSUM: In Leersum wordt zater dag 26 augustus a.s. een wandeltocht gehouden van de SGWB, waarvan de start zal plaats vinden vanuit het re- validatiecentrutn De Hoogstraat. Door deelname aan deze wandeltocht steunt men tevens daadwerkelijk de patiënten die in de Hoogstraat worden verpleegd. SOESTERBERG: Door blikseminslag is brand uitgebroken in een kapitale woning te Soesterberg. De bewoners konden zich in nachtkledij redden maar zowel huis als gehele inboedel gingen verloren. De schade wordt geschat op 100.000,—. motorrijtuigenbestuurders: Bjj het vul len van uw benzinetank is u verplicht uw motor af te zetten! Toch is de huidige situatie in Rhenen ook niet volmaakt, zodat ook daar het besluit is gevallen een moderne veror dening op stapel te zetten. Er zitten KEBKEWIJK 167 - TCt.5000 VE E NE N DAAL Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America Aan de nieuwe Herv. Ulo-school langs de Westersingel in Veenendaal-Zuid wordt hard gewerkt. Ondanks het tekort aan arbeidskrachten, de slechte aan voer van voornamelyk stenen en het regenachtige weer van de laatste maand (en) wordt met man en macht geprobeerd de school met Kerstmis kant en klaar op te leveren. Voor zover bekend is er voor de nieuwe school nog geen naam vastgesteld. doen, maar toch heeft men vroeger al be paald dat bij ontmoeting van een in be weging zijnde lijkstoet die naar de be graafplaats gaat, men verplicht is aan de kant van de weg stil te staan, totdat de stoet voorbij is. De Algemene Politieverordening voor de gemeente Veenendaai die zeven jaar geleden al haar zilveren jubileum vierde, zal echter niet lang meer dienst hoeven te doen. Alle „onzin" wordt er uit gehaald en alle „zin" aangepast aan de tegen woordige samenleving. Het is een heel karwei waarover al ja ren geleden in de raad is gesproken en dat nu langzamerhand zijn voltooiing na dert. De Inspecteur van de plaatselijke politie heeft toendertijd opdracht van de raad gekregen een geheel moderne ver ordening samen te stellen, waarmee men onlangs gereed is gekomen. Ter „bijschaving" is het document thans bij de Provinciale Griffie waarna het t.z.t. door de raad afgekondigd zal worden. Waarom er zo lang mee gewacht is totdat men opdracht gaf voor dit „karwei" zal wel altijd een raadsel blijven. De verordening voor de gemeente Rhe nen waaronder ook Eist en Achterberg vallen is ietwat jonger, n.l. van 1923. In 1955 is men tot een tekstuitgaaf gekomen met verwerking van alle wijzigingen, zo dat het geheel veel overzichtelijker en moderner aandoet. Er is reeds opgemerkt dat iedere ver ordening opgemaakt wordt naar de aard van de plaatselijke omstandigheden, dus verschillend met andere gemeenten. Zo mag men in Rhenen geen pijl en boog of een katapult bij zich hebben, zich op de openbare weg te vertonen, ge kleed in klederen van de kunne waartoe men niet behoort of gemaskerd of vermomd. Bij het ontdekken van een persoon „het zij levend of dood", wie een ernstig onge luk overkomen is, is iedereen hiervan verplicht zo spoedig mogelijk kennis te geven aan de burgemeester. Iets voor de automobilisten en andere In de Gortstraat is vrijdagavond tegen half tien een bus, bestuurd door S. uit Veenendaai, in botsing gekomen met een geparkeerd staan de personenauto van T. uit Ede. S. reed aanvankelijk door maar is later door de politie achterhaald. Zaterdagmiddag om kwart over twaalf is het meisje R. uit Rens woude met haar bromfiets op de Pr. Bernhardlaan ten val gekomen, door dat zij plotseling moest remmen voor een jongen die de weg overstak. Met enige schade aan haar kleding kwam zij er goed vanaf. Een uur later deed zich op het Da- vidsplein een aanrijding voor, toen de bromfietser S. op het Davidsplein geen voorrang verleende aan de be stelauto-chauffeur v. H. uit Veenen daai. De bromfietser moest opge nomen worden in het Julianazieken- huis. Op het beruchte kruispunt Pr. Bern- hardlaan-Buurtlaan kwam de brom fietser D. uit Schiedam zondagmor gen in botsing met de bromfietser P. uit Veenendaai. B. kwam vanaf de Buurtlaan en reed zonder meer het kruispunt op. Zijn onvoorzichtigheid moest hij met een gekneusde arm bekopen. Toen de automobilist v. d. C. maan dagmiddag op het Verlaat wilde keren kwam hij in aanraking met de bromfietser D., die rechtdoor wilde rijden. Het gevolg was dat de bromfietser zich onder doktersbe handeling moest stellen. Maandagavond ontstond een aan rijding op het kruispunt Hoofdstraat- Zandstraat doordat de automobilist P. uit Sittard geen voorrang ver leende aan zijn collega L. uit Vee nendaai. Er was alleen materiële schade. ontzettend veel haken en ogen aan - het valt niet mee om alle mazen van de wet dicht te krijgen - alleen al de formulering van de tekst, waar geen speld tussen te krijgen moet zijn. Voor wat Zuid-Oost-Utrecht betreft spant Amerongen de kroon: daar be schikt men over een politieverordening die in december 1957 volledig is aan gepast en gemoderniseerd, 't Was ook daar overigens wel tijd want in het oude exemplaar stond als afkondigings datum: 1906. Renswoude zit zo'n beetje in het zelfde schuitje als Rhenen - een ver ordening van 1922 met tal van zeer verouderde artikels die broodnodig ge wijzigd moeten worden. De bedoeling is een geheel nieuw model te ontwerpen. Ederveen tenslotte, behorend tot de gemeente Ede, is de enige plaats in onze omgeving waar men beschikt over een recente verordening van 1959. Alles is daar in herzien, geredigeerd en gemoderniseerd met een losbladig systeem zodat de onoverkomelijke wij zigingen vlot en gemakkelijk opgebor gen kunnen worden. Voor het zover is in alle gemeen ten zal er nog wel wat water door de Rijn stromen, maar er zit schot in! Hanen doodgebeten Bij de landbouwer V. aan de Zand heuvel weg zijn vorige week vier ras hanen doodgebeten, zeer waarschijn lijk door een vos. De schade bedraagt bijna vijftig gulden. Klandestiene kollekte Bij een der Veenendaalse bedrijven vervoegde zich dezer dagen een vrouw die, zoals zij verklaarde, geld inzamelde voor een liefdadig doel. Dank zij de oplettendheid van één der employes, merkte men dat de legitimatiekaart die zij toonde, verlopen was. In dit ver band is elders in dit blad een oproep geplaatst van de politie. Vrouw onwel geworden Mevr. v. d. W. (24) wonende aan de Buurtlaan werd zaterdagmorgen bij slager O. aan de Nieuweweg plotseling onwel en viel met haar hoofd op de stenen vloer. Met een hoofdwonde en een hersenschudding is zij op dokters advies per ziekenauto naar haar woning overgebracht. Koeien aan de wandel Patrouillerende politiemannen ont dekten in de nacht van zondag op maandag op de Wageningselaan twee koeien die prinsheerlijk op de rijbaan aan de wandel waren. Veiligheidshalve zijn de dieren in een dichtstbijzijnd weiland gedreven, waarna de eigenaar de andere dag al spoedig op kwam dagen. „RENSWOUDE" HEEFT GOEDE KANSEN Het zondagelftal van „Renswoude" is voor de komende competitie ingedeeld bij de volgende clubs: Achterveld, Austerlitz, Dorestad, D.V.S.A., H.D.S., Maluka-Muda, Oranje-Wit, Rhenus en Scherpenzeel. Het elftal is vrijwel ge lijk aan dat van vorig jaar, alleen is G. van 't Voort overgekomen van Val leivogels. De kansen voor Renswoude zijn gunstig. De verwachting is dat Rhenus, Maluka-Muda en Renswoude om de bovenste plaats zullen vechten. N.N.P. In het doolhof van de talrijke artikelen die tegenwoordig, op welk gebied ook, op de markt verschijnen, mag de Kopersgids van de Nederlandse Consumenten bond als een betrouwbare gids worden genoemd. De Bond is een onafhankelijke par ticuliere organisatie, die destijds met medewerking van de overheid is opgericht. De officiële statuten vermelden als doelstellingen: inlichtingen te verschaffen over kwa liteiten en prijzen, het kostenbesef te bevorderen en op te komen voor consumenten belangen in het algemeen. De Consumentenbond is op geen enkel^ manier zakelijk verbonden met landbouw, industrie of handel. Nederland is sterk in het oprichten van allerlei bonden, verenigingen en stichtin gen. Maar niemand kan ontkennen, dat de Nederlandse Consumentenbond aan een belangrijke behoefte voldoet. De keur meesters van de bond zijn volkomen onaf hankelijk. Hun aanwijzingen zijn eerlijk en betrouwbaar. En bovendien handig. Wist u bijvoorbeeld, dat tussen de ver schillende soorten toiletzeep weinig kwa liteitsverschil bestaat? De ene zeep wast niet beter dan de andere. Ook is de uit werking op de huid bij alle soorten vrij wel hetzelfde. De gehalten aan natrium- carbonaat en vrije alkali vertonen nu een maal weinig verschil. Nuchter conclu deert de Consumentenbond, dat men met de goedkoopste zeep dan ook het beste uit is. Wist u, dat de zo gepropageerde hor- mooncrêmes geen ander effect uitoefenen dan gewone crèmes? Als er van voorkeur OPROEP Op donderdag 17 augustus 1961, vervoegde zich by een der Veenen daalse bedryven een vrouw, welke een gift in geld of natura verzocht voor de Haagse Algemene Invali- denbond. De vrouw toonde een verlopen legitinwhebewys. B(j na vraag is gebleken, dat bedoelde vrouw niet meer voor de Haagse Algemene Invalidenbond collec teert. Vermoed wordt daarom, dat zU de door haar verkregen giften ten eigen bate aanwendt. Het is vrywel zeker dat voor noemde vrouw bij meerdere be drijven en vermoedelijk ook by particulieren te Veenendaai heeft gecollecteerd. Bedrijven of parti culieren tot wie deze vrouw zich om een gift heeft gewend, worden verzocht hiervan zo spoedig moge lijk melding te maken aan het bu reau van politie te Veenendaai. TELEFOON: 3636. De jaarlijkse jongvee-keuring, uitgaande van de Fok- en Controlevereniging VIOS te Veenendaal-Rhenen, wordt vrijdagmorgen op het terrein van de heer C. Versteeg aan de Cuneraweg (naast hotel La Montagne) gehouden. De offi ciële opening er van wordt 's morgens om half tien door de burgemeester van j 's-Gravenhaags Christelijk gymna- sprake is, dan berust die meestal op psy chologische gronden, aldus de Consumen ten bond in de Kopersgids 1961. De resultaten, samen met de hoge prij zen van de hormooncrêmes, maken het ge bruik ervan in het algemeen niet aan te bevelen. Wist u ook, dat zonnebrillen eigenlijk (Zie verder pag. 2) Ds. P. M. van Galen zal zondagmid dag 27 aug. a.s. om vijf uur in de Grote Kerk afscheid nemen van de hervormde gemeente van Gorinchem en de week daarop, n.l. zondagmiddag 3 sept. a.s. om vijf uur in de Grote Kerk op de Brink, na vooraf in de morgendienst te zijn bevestigd door zijn zwager, ds. H. Hiensch uit Arnhem, intree doen als predikant van de hervormde gemeente van Hilversum, waar hij beroepen is in de vakature van ds. A. Klein Kranen burg, die het vorige jaar naar Hoeve laken is vertrokken. Ds. Van Galen werd op 13 juli 1913 te Monster geboren. Hij bezocht eerst Rhenen verricht, terwijl Veenendaals eerste burger over enkele maanden de pry zen zal uitreiken. Er zijn een vijfentwintigtal inzenders, bijWOOnt' afkomstig uit Rhenen, Veenendaai en Overberg die in de diverse rubrieken I wor^ gehouden, waarvoor nu al grote be- De jury bestaat uit de heren Tymen- j langstelling blijkt te bestaan, sen uit Achterveld, J. v. d. Vliert uit Woudenberg, Pardijs uit Utrecht, hoofd P.M.D. en G. J. v. Eek uit Lageweide Utrecht. Als arbiter treedt op Ir. W. v. I Ooyen, eveneens uit Utrecht. De inzenders moeten 's morgens om negen uur met hun dieren aanwezig zullen trachten de beste beoordeling te behalen. KOLLEKTE KANKERBESTRIJDING De dag voor de kollekte in Ameron gen en in Overberg is zaterdag 2 sep- zijn. Diverse bedrijven, instellingen en temtjer n.l. de zaterdag zo dicht moge bonden hebben prijzen beschikbaar ge- blJ de verjaaidag van pr ns s steld 6 helmina. Haar naam is onafhankelijk Een dergelijke keuring heeft ten doel verbonden aan de kankerbestrijding, onder agrariërs meer belangstelling te Zo nodig wordt de ko e P kweken voor de fokkerij. De stimule- gende zes werkdagen voortgezet. rende invloed er van is reeds duidelijk Onder zeer grote belangstelling vond dezer dagen de verkoop plaats van een klein boerderijtje met 70 are grond aan de Heulweg 10. Hoewel het perceel ge taxeerd was op rond tien mille, bracht het bij de verkoping niet minder dan 28.600,op! De nieuwe bewoner is de heer Boonzaayer uit Veenendaai. Het plaatselijk comité rekent op de mede werking van veel kollektanten, en op een goed resultaat. Het vorig jaar werd ingezameld 546,49. TURNLESSEN HERVAT De sportvereniging Amerongen ver zoekt ons de leden mede te delen, dat dinsdag 27 aug. a.s. de gymnastiekles sen hervat worden. Dringend worden de leden verzocht de lessen direct trouw te bezoeken, in verband met de nog te houden openluchtuitvoering. V., kraandrijver te Amsterdam, verleen de op tweede paasdag, 's avonds half ze ven met zijn personenauto geen voorrang aan een van links komende auto toen hij van de Diedenweg te Wageningen de Rit- zema Bosweg een voorrangsweg op reed. De andere auto had nog wel drie keer kunnen passeren, betoogde V. vrij dag voor het kantongerecht te Wagenin gen. Ik stond al stil op het moment van de botsing. Dan hebt u toch het kruisingsvlak niet vrij gelaten, meende rechter v. d. Brand. Misschien stond ik wel iets over de streep, gaf verdachte toe, maar toch niet veel. Had u niet gezien, dat u een voor rangsweg naderde? informeerde de rech ter. Nee, antwoordde V., het was don ker weer, het regende en de ruiten waren beslagen. Dat laatste was natuurlijk uw eigen schuld, u had ervoor moeten zorgen, dat dat niet kon gebeuren, berispte mr. v. d. Brand. Eis 60,of 10 dagen. Kan het niet iets minder, schrok ver dachte. Het was de eerste maal, dat ik een aanrijding had. Als u geregeld aanrijdingen maakte, had ik ook wel iets meer gevraagd, lichtte de officier toe. Ik zit bovendien op het ogenblik in nogal moeilijke financiële omstandighe den, onthulde verdachte verder. Rechter v. d. Brand bleek nu bereid het bij het schikkingsbedrag te laten: ƒ50,- of 10 dagen. Enkele maanden geleden vloog op de Keijenberg te Wageningen een door V. uit Renkum bestuurde personenauto uit de bocht. De wagen botste tegen een boom en van de vijf inzittenden drie jongens en twee meisjes werden er twee ern stig gewond De andere drie kregen lichte verwondingen. Vrijdag stond voor het Wagenings kan tongerecht de eigenaar van de auto, V., assistent-bedrijfsleider te Renkum, te recht, die zijn wagen aan de vijf jongelui had verhuurd, terwijl deze enkele gebre ken vertoonde. Zo was de stuurinrichting niet in orde, terwijl ook een der banden gedeeltelijk glad afgesleten was. Een paar dagen voor het ongeval had ik een scheur gekregen in een van de banden. Ik heb er toen zolang het reser vewiel opgezet. Ik wist wel, dat de band wat afgesleten was en ik was dan ook van plan een nieuwe te kopen, maar ik dacht toch ook niet, dat die oude zo slecht was, dat er in het geheel niet meer mee gereden kon worden. Ik ben trouwens nog met de auto naar het politiebureau ge gaan om te zeggen, dat ik voor nood een paar dagen met die oude band moest rij den, vertelde verdachte. Toen ik aanvankelijk het proces-ver baal en de aard van de gebreken las, kreeg ik de indruk, dat het hier een oude aftandse auto betrof, zo zeide de officier, mr. Ellens, in zijn requisitoir. Ik heb daar- (Zie verder pag. 2) DE DELTAWERKEN. Een luchtop name van de bouwput in het Haring vliet, waar een hoofdafsluitdam wordt gebouwd met uitwateringssluizen en een kleine schutsluis. De foto werd ge nomen in de richting noord-zuid; op dé achtergrond is nog de plaat van Scheel hoek zichtbaar. De uitwateringssluizen zullen gebruikt worden voor de af vloeiing van het water van Maas, Waal en Lek in de Noordzee als de Delta werken voltooid zyn. De betonconstruc ties op de foto zyn de wanden, waarin de grote afsluitdeuren scharnieren, de ze deuren draaien op- en neerwaarts. Over de betonmuren heen lopen - in de toekomst - de rybanen van de ver keersweg over de dam. (A.N.P. luchtfoto) sium te 's-Gravenhage en studeerde daarna verder nog theologie aan de rijksuniversiteit te Leiden. Nadat de heer Van Galen in 1938 door het pro vinciaal kerkbestuur van Zuid Holland was toegelaten tot de evangeliebedie ning in de Nederlandse Hervormde Kerk, werd hij op 2 april van het daar opvolgend jaar (1939) door wijlen ds. G. Enkelaar uit Leerdam, toen nog pre dikant te Krimpen aan de Lek, beves tigd als predikant van de hervormde gemeente van Den Bommel in de clas sis Brielle. Daarna stond ds. Van Galen verder nog te Eist bij Amerongen in de classis Doorn 1945 tot 1947; Brakel 1947 tot 1950; Papendracht 1950 tot 1955 en sinds 4 sept. 1955 dient hij de hervorm de gemeente van Gorinchem, waar hij evenals ook te Eist, Brakel en te Pa- pendrecht werd bevestigd door ds. H. Hiensch uit Arnhem. Ds. Van Galen heeft in de loop der jaren vele bestuursfunkties vervuld en zitting gehad in tal van colleges en commissies. Zo was hij o.a. te Den Bom mel lid van het classicaal bestuur van Brielle; te Brakel eerst lid van het classicaal bestuur van Bommel en na derhand lid van het provinciaal kerk bestuur van Gelderland; en sinds 1958 is hij lid van de generale synode van de Ned. Hervormde Kerk, waarvan hij tijdens zijn ambtsbediening te Papen- drecht ook van 1951 tot 1952 lid was geweest. Verder is ds. Van Galen lid van het Centraal Comité van de anti revolutionaire partij; en voorzitter van een interkerkelijk (herv., geref. en chr. geref.) Comité Frankrijk, dat de steun beoogt aan het Calvinisme aldaar en aan de Vrije Theologische Fakulteit te Air en Provence in het bijzonder. Ds. Van Galen is medewerker aan de prekenserie „Genade voor Genade" en verzorgt zo nu en dan bijdragen, syno de-verslagen, voor het Gereformeerd Weekblad (Uitg. Van Bout te Huizen). Van de gehele wereldbevolking is 49,9 procent van het mannelijk en 50,1 procent van het vrouwelijk ge slacht. In een Australische dierentuin zijn veertien man een hele dag in de weer geweest om bij een grote Alas- kabeer een rotte kies te trekken. Engeland bouwt de 'eerste treil er met koelinstallatie, die 5 miljoen gulden zal kosten. Onbekenden hebben in een West- duitse stad op de auto van een joods zakenman een groot hakenkruis ge schilderd met het woord Jude. Bij het openmaken van een slot heeft de vrouw van een portier de Deense koning met een hamer krachtig op zijn vingers getroffen. Van de beroemde vijfling Dionne zijn nu drie meisjes getrouwd, één is er onlangs in het klooster getreden en één is er overleden. In Zeist is een 2-jarig meisje van 14 meter hoogte uit haar ouderlijke flatwoning gevallen, kwam in het struikgewas terecht en liep geen schrammetje op. Een Italiaanse voetballer is door op gewonden supporters letterlijk in zijn been gebeten en naar het zie kenhuis gebracht. De kleinste baby - zij woog een pond en twee ons - is in een kraam inrichting in Johannesburg geboren. Laat Uw ogen tijdig controleren. SPREEKUUR OOGARTSEN: Groene Kruis Kerkewijk 28 - telef. 2307 DR. KOOYMAN Maandag Dinsdag Donderdag DR. v. d. DRIFT Woensdag Vrijdag 23 uur 23 uur Hoofdstraat 51 - telef. 3184 (naast de apotheek) VEENENDAAL

De Vallei | 1961 | | pagina 1