Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Het rijk wil stichting van regio naal woonwagenkamp in Rhenen optiek MULDER Rhenen en Veenendaal vinden bijdrage véél te laag! Nieuws uit de omgeving Ambtenaar J. Hille gaat 1 september met pensioen RENSWOUDE In Ederveen stonden geiten en bokken (gescheiden) aan keuringshekjes SCHERPENZEEL ELST De 85 jaren van Adenauer helpen hem West-Duitsland te leiden naar voorspoed Wat nu weer 35e jaargang WOENSDAG 30 AUGUSTUS 1961 Nr. 68 Uitgave: drukkerij „De Gelderse ¥31161" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel assurantiekantoor ALLE VERZEKERINGEN HypOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Een man met een enorm geheugen en zin voor humor Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bij de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 15 cent POLITIE HEEFT NU GATSO- METER Sinds enkele dagen is de verkeers- afdeling van de Veenendaalse politie in het hezit van een Gatsorneter, waar mee op doeltreffende wijze snelheids controle bij voertuigen wordt verricht. Er is reeds intensief mee geoefend, zo dat de snelheidsmaniakken vandaag of morgen wel duchtig aan de tand ge voeld zullen worden Grote belangstelling voor Herfsttocht Voor de op zaterdag 2 september a.s. te houden Ritmeester Herfstwandeltocht blijkt een grote belangstelling te bestaan. Er zijn reeds inschrijvingen binnen van wandelclubs uit Amersfoort, Hilversum, Zeist, Bennekom, Culemborg, Utrecht en Maarssen. Ook vrijwel alle plaatselijke verenigingen zullen acte de precènce ge ven. Wanneer de weersomstandigheden gunstig zijn, belooft het een groots wan delevenement te worden. Zowel bij de overheid als bij de verschillende gemeente besturen is de laatste jaren het besef gegroeid dat de omstandigheden waaronder woonwagenbewoners plegen te leven, dringend verbetering vragen. Het is bekend dat deze groep een afzonderlijke kaste vormt temidden van de normale samenleving, waaraan ze in geen enkele op zicht is aangepast. Deze toestand zal wel zo blijven, in dien er van overheidswege geen maatregelen worden ge nomen om het bestaan van deze zwervers en trekkers om te buigen en in andere banen te leiden. Vandaar dat het gekomen is tot het ontwerpen van een aantal regionale woonwagenkampen verdeeld over geheel ons land. On langs nog besloot de gemeente Scherpenzeel deel te ne men aan de stichting van een dergelijk kamp in de buurt van Harderwijk dat bestemd is voor de gehele Noord- West Veluwe. In Zuid-Oost-Utrecht is er ook een regio naal kamp gepland en wel het reeds bestaande woonwa genkamp aan de Schoutesteeg (einde Middelbuurt) dat op advies van Gedeputeerde Staten hervormd zou moeten worden tot een regionaal punt. De drie gemeenten die het huidige kamp exploiteren - Rhenen, Veenendaal en Leersum - voelen daar echter weinig, of liever gezegd, niets voor, omdat het ryk naar hun mening niet met vol doende geld over de brug komt. GROEI Dat de overheid dergelijke kampen wil stichten, heeft natuurlijk wel zijn reden. In de eerste plaats neemt deze mobiel levende bevolking sterk in getal toe. Vijftig jaar geleden bijvoorbeeld waren er in ons land ongeveer 580 woonwagens, bewoond door 2800 per sonen. Thans zyn er naar schatting 4000 wa gens met tcsamen 20.000 bewoners. Het rijk is van mening dat dit pro bleem, waarvoor onze samenleving zich geplaatst ziet, alleen zal kunnen worden opgelost als men de jonge woonwagen bewoner zoveel mogelijk in aanraking brengt met de normale levensgewoon ten. Dit kan alleen wanneer er een goed woonwagenkamp is met behoorlijk toe zicht, gelegenheid voor onderwijs en met een aantal voorzieningen waardoor de woonwagenbewoners steeds meer vertrouwd raken met normale gedra gingen. Als enige oplossing ziet de over- MET VAKANTIE IN ROME. - H. K. H. prinses Beatrix, gefotografeerd in de „Via Veneto" in Rome, samen met enkele vrienden. Sommige Italiaanse kran ten hebben de aanwezigheid van de prinses in Italië gretig aangrepen om een romance tussen haar en de Romeinse prins Ailesandro Borghese te „ontdekken". BARNEVELD: In Barneveld zullen de garages voortaan op zaterdag niet meer geopend zijn. Men kan er dan alleen terecht voor benzine en kleine service werkzaamheden. EDE: De opbrengst van de collecte t.b.v. de Edese schaapskudde is bijzon der tegengevallen. De geldzameling die tijdens de schapenmarkt werd ge houden, bracht n.l. niet meer op dan 36,Zoals bekend is er veel geld nodig om de unieke schaapskudde in stand te houden. SOEST: Een inwoner van Soest die van de gemeente Driebergen een vuil nisbelt had gepacht, kwam vorige week op een avond niet meer terug van zijn werk. Zijn ongeruste vader schakelde de politie in en toen bleek dat hij des nachts op de vuilnisbelt was gebleven om alle kapers van de kust te houden. ZEIST: De ANWB heeft er bij het gemeentebestuur van Zeist op aange drongen het ingewikkelde en zeer on overzichtelijke kruispunt Oranje-Nas- saulaan-Van Stolberglaan, drastisch te wijzigen. Voorgesteld wordt van de vijf sprong een viersprong te maken. KERKCWWK 167 - TE t. 3000 VE E N E N OA AL Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America FABRIEKSARBEIDER IN ARREST Zaterdagmorgen vroeg is in Veenendaal aangehouden een zekere B. uit Leersum, werkzaam op een der plaatselijke fa brieken. Deze arrestatie stond in verband met een diefstal van goederen op het bedrijf waar hij werkte ter waarde van onge veer 100 gulden. Gisteren is B., die in middels bekend heeft, voorgeleid voor de Officier van Justitie te Arnhem. VECHTPARTIJ IN CAFE Zaterdagavond omstreeks elf uur ont stond in een café aan de Prins Bern- hardlaan een vechtpartij tussen de kasteleinsdochter en een ietwat lasti ge klant, v. d. W. uit Veenendaal. De kasteleinsdochter weigerde v. d. W. nog bier te schenken waarbij zij hem er tevens op wees dat het sluitingstijd was. V. d. W. ging hiermee niet akkoord, waarop de dochter met assistentie, be sloot hem de deur uit te zetten. Hierbij sneuvelde de bril van het meisje en tui melde v. d. W. door een grote ruit. De politie maakte proces-verbaal op tegen de vechtersbaas. DIEFSTAL IN ZELFBEDIENINGSZAAK Door een oplettende cassière heeft de politie in een der plaatselijke zelfbedie ningszaken zaterdagmorgen de Veenen- daler R. kunnen aanhouden, die net op het punt stond met een tas vol onbetaal de kruidenierswaren de winkel te ver laten. Na verhoor en bekentenis is hij in vrijheid gesteld. Wandelsuccessen Op de te Apeldoorn gehouden wandel tocht, georganiseerd door w.s.v. Hohen- heim, heeft de Ritmeester Wandelclub op de 25 km. een fraaie derde prijs behaald met 612 punten. Ook de nieuwe vereni ging V.D.Z. viel in de prijzen een 2e met 599 punten, hetgeen voor de eerste keer een zeer goede prestatie genoemd mag worden. VEEL KRITIEK OP JAAR VERGADERING S.K.F. Op de gehouden ledenvergadering van de korfbalvereniging SKF is er door het bestuur scherpe kritiek geuit op de gehele vereniging in het alge meen en op de diverse commissies en leden in het bijzonder. Voorzitter Van Jaarsveld gaf in zijn openingswoord toe, dat zowel bestuur als leden in het afgelopen verenigings jaar tekort geschoten waren. Zelf ver klaarde hij dat hij dit werk in het be gin voor de volle honderd procent had gedaan, maar het door verschillende oorzaken nu niet meer mogelijk was. O.a. gebrek aan tijd deed hem beslui ten af te treden, evenals Jannie Schoe- man die ook haar plaats in het bestuur beschikbaar stelde. Een felle aanval deed de voorzitter ook op de commissies, waar, naar zijn zeggen, veel te weinig werd gedaan. „Wij moeten beslist iets doen aan b.v. de aspiranten. Als wij geen jeugd heb ben, dan kunnen wij ter gelegener tijd onze twaalftallen niet aanvullen", aldus de heer Jaarsveld. De voorzitter beperkte zich overigens niet alleen door kritiek uit te oefenen op bestuur en commissies, doch de leden kwamen er ook niet zonder kleer scheuren af. Ook hun medewerking noemde hij beslist niet groot. Bij de bestuursverkiezing werd de heer D. J. Swart tot voorzitter gekozen, terwijl mej. E. Lansink de plaats innam van mej. Schoeman. De „Aart Brou wersbeker" werd aan het slot van de avond uitgereikt aan het lid George Faber. Laat Uw ogen tijdig controleren. SPREEKUUR OOGARTSEN: Groene Kruis Kerke wijk 28 - telef. 2307 DR. KOOYMAN Maandag Dinsdag Donderdag DR. v. d. DRIFT Woensdag Vrijdag 23 uur 2—3 uur Hoofdstraat 51 - telef. 3184 (naast de apotheek) VEENENDAAL Na een voortreffelijke staat van dienst gaat de Hoofdcommies ter Secretarie te Veenendaal, de heer J. Hille, per 1 september a.s. van een welverdiend pensioen genieten. Ruim vijfenveertig jaar heeft de scheidende functionaris zijn niet geringe capaciteiten gegeven aan de afdeling Burgerlijke Stand en uit dien hoofde duizenden in het huwelijkbootje „geholpen", evenzoveel geslachten in het geboorteregister in geschreven en uiteraard ook weer velen van hen in het overlijdensregister moeten inschrijven. Een ambtenaar die over een zo enorm geheugen beschikt dat hij zonder meer van hele families trouwdata, geboortedata en voornamen kan opsommen en de meeste Veenendalers bij naam en toenaam kent. heid dan ook een concentratie van woonwagenbewoners. Groots opgezet Een mooi voorbeeld van een derge lijke concentratie is het regionale kamp dat binnenkort bij Harderwijk opgericht zal worden. Een negental Veluwse ge meenten stichten het, met financiële hulp van het rijk, gezamenlijk. De outillage van het kamp bestaat uit: een recreatiegebouw, een school, een wasgebouw annex portiersloge, toiletten, een paardestal, een verhard plateau voor 66 staanplaatsen, riolering, watervoorziening en verlichting. Een maatschappelijk werker zal be last worden met de administratie en het beheer van het kamp. Men wil sport, spel, film en lezingen gaan hou den en dat een dergelijke vorm van „omscholing" ook in de praktijk blijkt te voldoen, hebben de kampen in Noord- Brabant bewezen. In de pen Zoals reeds opgemerkt, was er van hogerhand ook zo'n kamp gepland in zuid-oost-Utrecht. Drie jaar geleden ontvingen de gemeentebesturen van Rhenen en Veenendaal een brief van G.S., waarin verzocht werd van het be staande woonwagenkamp aan het einde van de Middelbuurt een regionaal kamp te maken. Het gemeentebestuur van Rhenen ging eerst eens na wat de stichting van zo'n kamp zou gaan kosten en toen bleek dat het al gauw in de tonnen liep. Het rijk bleek bereid te zijn ƒ45.000, ineens beschikbaar te stellen en dan jaarlijks een vast bedrag van 2500, als bijdrage in de exploitatiekosten. Rhenen en uiteraard Veenendaal en Leersum ook, ging van het standpunt uit dat het in eerste instantie een „rijks zaak" was en geen „gemeentezaak". Zou het rijk bereid zijn met (veel) meer financiën over de brug te komen, dan viel er nog over te praten, maar zoals de zaken stonden - nee. Daar kwam nog iets bij. Volgens Rhenen was dit de goeie plaats niet voor een regionaal kamp, omdat het niet centraal genoeg gelegen is. Drie jaar is deze zaak nu al slepende. Er is veel over geredeneerd en gedebat teerd, zelfs al op het hoogste niveau, maar nog steeds houden Rhenen, Vee nendaal en Leersum het been stijf: méér geld, anders geen kamp hier! Johannes Hille werd op 22 augustus 1896 in Wijk bij Aalburg (Noord-Brabant) ge boren. In zijn geboortedorp zette hij de eerste bescheiden stappen op het terrein van de gemeente-administratie. Op 20-ja- rige leeftijd 1 augustus 1916 kwam hij naar Veenendaal, en werd nog geen vier jaar later bevorderd van adjunct commies tot commies. Hoewel hij ook wel andere werkzaam heden heeft verricht, kent iedereen hem als DE ambtenaar van de burgerlijke stand. Twee jaar na de bevrijding werd de heer Hille Hoofdcommies ter Secre tarie in welke rang hij chef werd van de afdeling Bevolking, Burgerlijke Stand en Militaire Zaken. Dat hij zowel bij zijn superieuren als bij zijn ondergeschikten gewaar deerd werd, bleek o.m. zonneklaar toen hij zijn 40-jarig jubileum vierde. Dat was in 1956 en toen sprak de toen malige burgemeester A. Bakker o.m. de volgende woorden: „Van deze jubilaris kan ik getuigen dat hij zijn werk met gro te deskundigheid, ijver en toewijding, met zorg en accuratesse verricht. Het onthou den van namen en data is bij hem iets als vanzelfsprekends. Er zijn families, waarvan de heer Hille de grootouders, de ouders en de kinderen dus drie ge slachten in de echt heeft verbonden. En altijd, of het ï,-as bij geboorte- of overlijdensaangifte of bij huwelijk was hij de vriendelijke welwillende, bij ieder ge ziene ambtenaar". BESCHEIDEN Naast zijn nimmer aflatende zin voor humor bij vrijwel iedere bruiloft plaat ste hij wel een uitspraak die bij het bruidspaar en de familie de lachspieren in beweging brachten is de heer Hille ook een eenvoudig en bescheiden mens. Voor iedereen heeft en had hij een har telijk woord over en was zijn bescheiden heid betreft: hij weigerde beslist de pers mensen te woord te staan. „Er hoeft over mij niet zoveel ophef ge maakt te worden", was zijn veelzeggend commentaar. Het afscheid wordt (donderdagmiddag) in intieme kring gevierd! Misschien nog wel beter ook want wanneer het een offi ciële receptie zou worden en iedereen die de heer Hille kent afscheid van hem zou komen nemen, dan zou een dag ongetwij feld tekort zijn. Hij vertrekt „met stille trom" maar mag zich desondanks beroemen op een uit zonderlijke loopbaan waardoor hij bij ve len geliefd is. Auto tegen brugleuning Tot op nog toe onverklaarbare wijze is vorige week de automobilist v. G. uit Scherpenzeel tegen de brugleuning van de Luntersebeek, ter hoogte van de melkfabriek, gebotst. Waarschijnlijk is de auto door het slechte weer beginnen te slippen en is de chauffeur de macht over het stuur verloren. Er ontstond zware materiële schade zowel aan de brugleuning als aan de auto. Niemand liep persoonlijk letsel op. 't Was zaterdagmiddag aan de Schras in Ederveen nu eens niet „vooruit met de geit" maar sta stil met die geit, want meer dan 70 geiten en een klein aantal bokken werden door een deskundige jury bekeken, gewikt en (figuurlyk) gewogen. Deze keuring, die jaarlijks wordt gehouden stond onder auspiciën van de geiten- fokvereniging „West Veluwe", waarvan de voorzitter de heer G. Koster uit Benne kom de leiding had. Juryleden waren de heren: H. Veldhuizen uit Zutphen en H. J. Oortgiesen uit Arnhem. Er was een flinke belangstelling voor dit geitenkeurevenement. Men verdeelde de zeventig trouwe mekkende dieren in rubrieken en liet hen een voor een voor wandelen. Na het strenge oog van de jury te zijn gepasseerd werd de volgende uitslag ver kregen: Stamboekgeiten: 1 Jopie van G. Koster, Bennekom IA prijs; 2 Ojc eig. van Hels- dingen, Bennekom 1B; Sannie eig. Hartog, Lunteren IC. Registergeiten: 1 Aafje eig. Hasselaar, Lunteren IA; 2 Eefje eig. Hasselaar 1B en 3 Beppie eveneens van Hasselaar IC. Niet geregistr. geiten: 1 Astrid eig. Mek king, Wageningen IA; 2 Jannie eig. Van Hunen, Ederveen 1B; 3 Nellie eig. Van Hunen, Ederveen IC. Eenjarige geiten niet geregistr.: 1 Wil lie eig. Mekking, Wageningen IA; 2 Sik- kie eig. G. v. d. Berg, Ederveen 1B; 3 Bep pie eig. J. W. de Ruiter, Ederveen IC. Eenjarige melkgeiten geregistr.: 1 Aafje eig. Hasselaar IA; 2 Joke eig. Koster 1B; 3 Sik eig. Hartog IC. Lammeren geb. voor 15-3-'61: 1 Danie eig. Hasselaar IA; 2 Gertje eig. Hasselaar 1B; 3 Riekje eig. Hasselaar IC. Lammeren geb. na 15-3-'61: 1 Jip eig. G. Koster; 2 Janneke 1 g. G. Koster; 3 No. 886 (geen naam) Van v. d. Hal, Lun teren. Niet geregistr. lammeren: Eerste prijs lam van E. Kennis; 2 Lam van L. Hartog; 3 Lam van E. Steenbeek. In de produktieklasse werd Aafje van Hasselaar eerste met een jaarproduktie BENOEMING In de plaats van de wachtmeester le klasse der Rijkspolitie de heer D. v. d. Kamp, die is bevorderd tot opperwacht meester en naar Venhuizen (N.H.) is over geplaatst, is met ingang van half septem ber alhier geplaatst de wachtmeester le klasse B. J. Brummel uit Hulshorst. van 1369 kg. melk 4% vet. Exterieur be loond met 20 punten. Deze geit werd kam pioen aangewezen. N. 2 Eefje van Hasselaar prod. 948 kg melk met 3,77% vet. Exterieurpunten 17. No. 3 Gerda eig. Versteeg prod. 1325 kg. melk met 3,73% vet. Exterieur 12 punten. Enkele groepjes moeder met twee doch- teren: 1 Hasselaar; 2 Hartog; 3 Koster. De bokken, kregen geen prijs, maar werden wel beoordeeld. FLORALIA Aanvankelijk zou de Floraliatentoon- stelling gehouden worden op 14, 15 en 16 september aanstaande, doch in verband met verschillende omstandigheden zal de ze nu gehouden worden op 7, 8 en 9 sep tember in de gemeentelijke eierhal. Als juryleden zullen dit jaar optreden de heer Van Ginkel vÉt Veenendaal, Bem- mel uit Amersfoort en Veldhuizen uit Doorn. FEESTELIJKE OPENING VAN PROVINCIALE WEG Naar verluidt bestaan er plannen om de vernieuwde provinciale weg Elst-Veenen- daal (officieel geboekt als weg P 16) over enkele weken feestelijk te openen. Dit zou dan moeten samenvallen met de Najaars actie van de Elsterse Middenstands Vere niging (EMV). Aanvankelijk was gepland dat de recon structie van 'de weg 1 september a.s. ge reed zou zijn. Het blijkt nu dat de werk zaamheden nog wel een maand in beslag zullen nemen. Deze week komt men gereed met het aanbrengen van het bovendek, waarna de weg nog „aangekleed" moet worden met o.a. reflectoren, borden enz. Het gedeelte rijwielpad hotel La Montagne tot de Ker- kewijk zal niet geasfalteerd worden. De EMV heeft nu het plan opgevat de feestelijke opening van de weg te doen samenvallen met het begin van de jaar lijkse Najaarsactie. Morgenavond is er een ledenvergadering waar ook dit voor stel aan de orde zal komen. Kanselier Konrad Adenauer heeft West-Duitsland in zijn onafgebroken bcwinds- periode van 12 jaar, van een ruïne gemaakt tot de welvarendste en zelfverzekerdste natie van het Europese continent. Er is niemand in Duitsland, die als politiek dui velskunstenaar in zyn schaduw kan staan. Zijn leeftijd alleen al (Adenauer is 85) is een bron van macht. Aldus zegt John Gunther, de schrij ver van de voor de oorlog zoveel opgang makende „Inside"-boeken („Europa in de branding", „Azië in de branding" enz.) in zijn nieuwe boek „Inside Europe To day". Een samenvatting van het over „het Duitsland van nu" handelende eerste hoofdstuk van dit boek is gepubliceerd in het augustusnummer van het maandblad „Het Beste uit Reader's Digest", Adenauer zo oordeelt Gunther, is een soort „groot vaderfiguur" geworden misschien niet door iedereen bemind (daarvoor is hij te autoritair, te geslepen), maar vrijwel al gemeen gerespecteerd en bewonderd. Zijn leeftijd is bovendien een schild, dat hem bijkans onaantastbaar maakt. Een andere bron van kracht is zijn vermogen om zijn politiek in de meest eenvoudige bewoor dingen uiteen te zetten. Hij is een kern achtige man, die een lange zin kort kan maken (een ongebruikelijke eigenschap van Duitsers). Een van zijn geliefde uitspraken luidt: „Zodra je ingewikkeld wordt, verlies je je greep op de mensen", aldus zegt John Gunther. Adenauer ijvert voor datgene wat de meeste Duitsers tegenwoordig blijkbaar wensen: vrede, stabiliteit, toenadering tot Frankrijk en deel uitmaken van een Ver- Dit jaar geen Oranjefeest In verband met het feit dat de Oranje Commissie Eist door bijzondere om standigheden (o.a. ziekte) niet in staat is alle voorbereidende werkzaamheden uit te voeren, zal er dit jaar géén Oran jefeest worden gevierd. Zoals bekend is het in Eist de gewoonte hetKoninginne- feest van 30 april naar een later tijdstip te verschuiven. TREKKERSRONDE 1961 WERD GROOT SUCCES De nationale Trekkersronde 1961, die afgelopen weekeinde in de Jeugdher berg „De Eikelkamp" werd gehouden, is zoals te verwachten viel, een groot succes geworden. Vrijdagavond werd de ronde die in het teken van de muziek stond, officieel geopend. Om ongeveer zes uur naderde vanuit Eist een muziekband die een grote trom op een wagentje met zich meevoerde. Toen deze vreemd uitgedoste stoet voor de poort arriveerde, kwam uit de trom tot ieders verbazing de jeugdherberg- vader, de heer Holierook, die de poort van de jeugdherberg ontsloot. De poort heeft in die dagen wel de grootste belangstelling getrokken. Ove rigens geen wonder want de toegang was veranderd in een 4 meter hoge har- monika speler met op het hoofddeksel de aanduiding SJOO, een aanduiding die geen verdere uitleg behoeft. De gehele herberg was omgetoverd in een complete muziekstad. De ruim zeshonderd trekkers die aan deze trek kersronde deelnamen, vermaakten zich met volksdansen, speurtochten en be zoeken aan de markt. Zaterdagmiddag werd in het openluchttheater de jaar vergadering van de Ned. Jeugdherberg Centrale gehouden. Ditzelfde theater was 's avonds tot de nok toe gevuld toen het Songfestival voor de trekkers werd gehouden en het enthousiasme van de aanwezigen was tot ver in de omtrek hoorbaar. Zowel de voortrek kers als de vader en moeder van de Jeugdherberg, die alle voorbereidende werkzaamheden op zich namen, kunnen terugzien op een zeer geslaagde ronde. Nadat vader Holierook de officiële opening van de Trekkersronde had ver richt, werd even later de vlag gehesen. enigd Europa. Daarbij had hij altijd een bepaald schema voor ogen: ten eerste, Duitsland bevrijden van buitenlands toe zicht: ten tweede, de positie der Bonds republiek een hechte basis geven; ten derde, herwinnen van de achting der lan den, die in de Tweede-Wereldoorlog zege vierden en hun bondgenoot worden; ten vierde, herbewapening van West-Duits land en aansluiting bij de Nato. Dit alles heeft hij precies volgens schema bereikt. Het vijfde, gewichtige doel hereniging van Oost- en West-Duitsland is nog niet verwezenlijkt. Hiervoor moest de Kanselier veel strijd leveren. De Russen zijn daarbij voor hem het grootste strui kelblok. Zijn vijandige gevoelens jegens de Sowjet-Unie zijn diep geworteld, op dat punt is hij onverzoenlijk en onver zettelijk. Volgens velen doen zijn opvat tingen over Rusland, gezien de recentste ontwikkelingen, ouderwets en reactionair aan. President De Gaulle van Frankrijk en premier MacMillan van Engeland vin den beiden, dat een détente (ontspanning) met Rusland mits op fatsoenlijke voor waarden, onontbeerlijk is. Maar Gunther beschrijft Adenauer als een stijfkop, even onverzettelijk als de Drachenfels, de rots nabij zijn villa. Voor de E.E.G., de Euromarkt, echter, is hij een geestdriftig pleitbezorger. Hij ziet hierin een bijzonder belangrijk werk tuig tot verwezenlijking van zijn liefste wens: de politieke eenwording van Duits land, Frankrijk, Italië en de Benelux. Tegen een vriend zei hij onlangs: „Ik wil blijven leven om de Verenigde Staten van Europa nog te kunnen meemaken." Er wordt eindeloos gepraat over hetgeen met Duitsland gebeuren zal als „der Alte" doodgaat - alsof dat elk ogenblik gebeuren kan. Het is echter heel wel mogelijk dat Adenauer nog een zestal goede jaren voor de boeg heeft, aldus be sluit Gunther zijn boeiend relaas. Ongeveer zeventig procent van de vrouwen die werken kunnen in Oost- Duitsland, hebben een beroep. Het gemiddelde inkomen per persoon in de Verenigde Staten is vorig jaar gestegen tot ruim 8000 gulden. *Uit een bontkluis in Montreal zijn meer' dan hon,derd bontmantels ont vreemd met een waarde van drie kwart miljoen gulden. Omdat zij hun werk bijzonder zenuw- spannend vinden eisen de belasting inspecteurs in Israël een loonsverho ging van 50%. *In Spanje is een jonge Spaanse stie renvechter in de arena ernstig ge wond geraakt. Italië heeft een nieuwe afdeling ze denpolitie, bestaande uit 69 onge huwde vrouwelijke inspectrices van gemiddeld 27 jaar. *Een Fransman heeft zich met zijn gezin in een kerktoren opgesloten en toen negen uur achtereen de klok ge luid, omdat hij het niet eens was met zijn toegekend pensioen. *Drie jonge Duitse bergbeklimmers die met een touw aan elkaar waren verbonden, zijn door de bliksem ge troffen. *Een sterrekundig instituut in Canada heeft een nieuwe ster ontdekt van dezelfde orde van grootte als de zon.

De Vallei | 1961 | | pagina 1