weer een Renord succes! OPEL REKORD J veenendaais üutomobieibedriif n.u. 1 Freddy und die melodie der nacht PEYTON PLACE 2 D E U R S 1SOO of 1700 motor9 Danslessen H. van Anrooy LUXOR BLIJFT DE STRAF DOORGAAN? De geheimzinnige wereld buiten het bereik onzer zintuigen DE NIEUWE RENAULT 4 Dwars door de Londense onderwereld G. J. HIENSCH Gezins- en Bejaarden- helpsters een nette jongen Nationale Reclasseringsdag 1961 Sirene roept varkens naar de trog Speel Chroesjtsjew niet in de kaart DE BOER KLAAGT OOK ALTIJD! Een „zware jongen" als gids Voor een vrijblijvende proefrit: Industrielaan 1 2 Veenendaal Telefoon 2450 Levensmiddelenbedrijf in Rhenen r THEATER Freddy Quinn - Heidi Brühl - Peter Carsten in: Robert Taylor - Richard Todd - Dana Wynter in: D DAY THE SIXTH OF JUNE (De zesde juni) Lana Turner - Hope Lange - Arthur Kennedy in: (Dorp der zonde) Er was veel in Jaaps verleden,,dat verklaard kon worden tegen de achtergrond van zijn bestaan in de crisisjaren en de daaropvolgende oorlog. Als schooljongen had hij een tamelijk goed figuur geslagen. Zijn eerste entree in de administratieve sector was bevredigend geweest en rechtvaardigde verwachtingen voor de toe komst. Het was heel anders gegaan. Door arbeidsbeperking kreeg hij ontslag en lum melde hij lusteloos langs de straat in plaats van hard te studeren voor het boek- houddiploma, dat hij overigens best had kunnen halen. Hij voelde zich nog meer overbodig toen hij thuis werd ingeschakeld om huishoudelijk werk te verrichten, omdat hij toch „werkloos" was. De wil om er bovenuit te komen verslapte en gelijktijdig werd hij minder kieskeurig in zijn omgang met kameraden. In die dagen wist hij al van plannen, die gesmeed werden met kwade bedoelingen om door een slag te slaan er beter van te worden. Jaap had het lef niet om mee te doen, maar hij ving hier en daar wat op, waardoor hij geïnfecteerd werd. Hij deed mee aan sabotage in de oor log, voelde dat hij actief was in het ver zet, maar liep in een opgezette val. Jaap moest ervoor boeten. En later dook hij onder of zwarthandelde wat. Spanning genoeg, maar moraal? Wanneer zou hij ooit weer een werkkring hebben waar hij de gedroomde promotie kon maken? In de jaren na de oorlog had Jaap pech. Hij solliciteerde naar verschillen de kantoorbaantjes, maar hij was in middels 'ouder geworden en kon niet klaar komen. Hij dacht aan trouwen en nam werk aan als chauffeur, hoewel het ruwe, sjouwerige, ongeregelde van dit leven hem tegenstond. Hij moest geld verdienen om zijn gezin te kun nen onderhouden. Hij zou zich inspan nen voor zijn zoon, die moest een toe komst hebben en Jaap wilde die,voor hem opbouwen. Verkeerde elementen maakten misbruik van zijn vertrouwen. Hij kon met zijn wagen mooi meehelpen bij het vervoeren van Risico? Wel nee man, totaal niet. Hij zou meedelen in de buit. 't Liep heel anders en het eind was de gevangenis. Na de straf viel het niet mee, ondanks de reclasseringshulp, om weer aan de slag te komen. Hij was geen potige kerel, die desnoods werk in de haven kon vinden. Dat werd een uitkering van Sociale Zaken en toen een baantje als colporteur van een maandblad. Zijn vrouw en het knulletje hadden het niet breed. Hij kon het niet aanzien en struikelde opnieuw. Dit is zeven jaar geleden en daarna keerden de kansen. Op dringende voorspraak van'een be vriende relatie kreeg Jaap de kans een plaats in te nemen op een groot kan toor. Het verleden was voorbij en er werd niet over gepraat. Als hij wilde, dan zou hij merken dat er mensen wa ren, die hem een kans wilden geven. Zijn salaris was redelijk en promotie werd in uitzicht gesteld. Jaap voelde zich anders, werd ook anders, hij, de man met het nette costuum en het witte boordje. Hij had collega's om zich heen en kon meedoen. Hij verhuisde naar een betere woning en maakte zelfs geen schulden. Na vier jaar kruiste „iemand" zijn pad, die verwonderd opkeek. Jaap? Die daar in dat mooie baantje? Er werd ge fluisterd onder het personeel en Jaap werd geschuwd, totdat hij driftig wilde weten wat er op hem aan te merken was. De minachtende hoon, die hij moest incasseren, maakte hem nog woe dender. Het was ontzettend jammer, maar hij moest weg, zij het dan ook met een mooi getuigschrift. Met veel protectie kwam er weer een aardige betrekking na een moeilijk doorworstelde periode van werkloos heid. Jaap deed flink zijn best en had plezier in zijn werk. Het knulletje groeide op tot een flinke boy en hij zou vechten om de jongen een goede opvoeding te geven. Weer gaan er drie jaar overheen, en dan opeens als een onheilsslag krijgt Jaap ontslag want het is uitgelekt, dat zijn verleden niet zo mooi was. De klanten van de zaak, niet waar? Je moet toch de grote lijnen in het oog houden! Een beste kracht, die Jaap, maar voor hem een ander. Het speet de patroon en hij kreeg een maand salaris mee. Ditmaal was het héél moeilijk om te verwerken. Hij had zich zó gedistan- cieerd van het verleden, dat het voor hem een afgedane zaak leek. Hij had in al die jaren niet meer met de politie of de justitie te maken gehad, zelfs niet met de reclassering. Diep ellendig zocht hij ons weer op, ten einde raad. Hij vroeg zich af, of dit hem moest blijven vervolgen. Het was onbillijk, hij nam het niet. Twee mooie getuigschriften en dan toch op straat gezet worden? Na een maand van onzekere span ning, vex'bittering, veel praten en op vangen werd een oplossing gevonden in samenwerking met het gewestelijk arbeidsbureau. Zeer bevredigend en wij zijn er blij om. Maar in stille ogen blikken vraagt Jaap zich af of de straf blijft doorgaan. Wij hopen dat dit leed in zijn verdere leven hem bespaard zal blijven. Een reclasseringsambtenaar. riaal kan in water oplosbaar worden gemaakt en gebruikt worden als een verdikkingsmiddel. Men kan het ge bruiken bij de textielindustrie, papier industrie als opvullingsmateriaal. De plastic wordt op dezelfde manier ge maakt als andere soorten. De scheikundigen ontdekten deze mogelijkheid, in het kader van de uit voering van een researchprogramma voor het vinden van industriële be stemmingen voor agrarische produk- ten. NIEUWE PLASTIC UIT MAIS Scheikundigen van de Universiteit van Pudue, hebben een waardevolle plastic ontwikkeld uit maissuiker. Het nieuwe produkt zou aanzienlijk veel- zijdiger zijn dan de bestaande plastics. De maissuikerplastic kan direct wor den gebruikt voor het vervaardigen van eindproducten of worden gemengd met andere plastics om het eindpro duct te verbeteren. Het nieuwe mate- Een boer in Hertfordshire, William Livings, heeft op zjjn bedrijf, waar hy o.m. ruim honderd varkens houdt, door de dorpssmid een sirene laten aanleg gen. Als de sirene 's ochtends begint te loeien, komen de varkens, ook al be vinden ze zich op een afstand van on geveer twee km van de boerderij ver wijderd, op een holletje naar de boer derij om daar uit een trog, hun ontbijt te nuttigen. Boer Livings is tot de aanschaf van de sirene overgegaan, nadat hij had ontdekt, dat zijn varkens op het ge luid van de claxon van zijn auto, naar hem toekwamen. Hij heeft nu zijn var kens getraind om bij het geluid van de sirene naar de boerderij te komen. Wil de boer Livings de dieren vroeger naar de boerderij brengen, dan hadden twee knechts daarvoor een uur nodig. Er zijn tenminste vijf manieren, waar op wij Chroesjtsjew nog tijdens zijn leven aan de overwinning zouden kun nen helpen, aldus Harry en Bonaro Overstreet. Bij alle vijf gaat het om een vorm van gemakzucht, namelijk het uit de weg gaan van problemen, zoals de hierna volgende punten, die in het artikel nader toegelicht worden, laten zien. Ten eerste het pessimisme dat be weert: „Het communisme raken wij nooit meer kwijt". Ten tweede is een gemakzuchtig op timisme dat meent, dat de industriali satie in de Sowjet-Unie een „liberali serende" invloed zal hebben. Ten derde is de slappe mentaliteit, die erop aandringt dat het Westen het gebaar van eenzijdige ontwapening maakt, zonder enige garantie van we derkerigheid. Ten vierde de onverschilligheid te genover menselijke noden en verlan gens. Ten vijfde de vorm van gemakzucht, waarin we heel gauw vervallen - name lijk dat we ons van een probleem af wenden, omdat we het gepraat erover beu zijn. Boodschappen van afwezigen en kennis omtrent niet-waarneembare gebeur tenissen worden dikwijls overgebracht via „verborgen kanalen van de geest", zo vertelt dr. Louisa E. Rhine in het augustusnummer van het maandblad „Het Beste uit Reader's Digest". Dr. Louisa E. Rhine, een wetenschappelijk baanbreekster, onderzocht al 40 jaar lang de wereld der paragnosie. Haar boek „Hidden Channels of the Mind" (Verborgen Kanalen van de Geest) berust op duizenden gevallen van paragnostische ervaringen. Ervaringen dus van de vreemde verschijnselen buiten het domein der zintuigen. Het is vastgesteld, legt Louisa Rhine uit, dat afstamming of geslacht weinig te maken hebben met het bezit van paragnostische vermogens. Door proe ven is gebleken, dat de vermogens van kleine meisjes en jongens elkaar in dit opzicht weinig ontlopen. Bij mannen verschillen de „indrukken" niet ken merkend van die bij vrouwen, hoewel de laats ten zich gemakkelijker uiten. De paragnostische ervaring treedt meestal op als een droom (of dagdroom). Minder veelvuldig zijn hallucinaties, waarbij de betrokkene iets meent te ho ren, te zien of zelfs te ruiken zonder dat daarvoor een fysische oorzaak valt aan te wijzen. Als een van de voorbeel den wordt aangehaald het geval van een meisje dat naar Zuid-Afrika ging om daar in het huwelijk te treden. Drie weken later maakte ze na een heftige twist haar verloving uit. In haar ver warring riep ze uit: „Moeder, o moeder, wat moet ik beginnen?" Ze besloot ech ter haar moeder niet te verontrusten met wat er gebeurd was. Vier dagen daarna kreeg ze een brief van haar moeder: „Wat schort er toch aan? Toen ik beneden kwam hoorde ik je duidelijk roepen: „Moeder, o moeder, wat moet ik beginnen?" De datum van haar brief viel samen met die van de onuitgespro ken noodkreet van het meisje. Een ander voorbeeld, dat in het ar tikel wordt aangehaald, vertelt van een vrouw die droomde, dat haar vier zoons waren gaan zwerpmen - die van negen met een rode zwembroek aan. „Dat w^s de enige kleur, die me opviel", vertelde de vrouw later. In een volgend stadium van haar droom raakten de kinderen in een mui. De moeder sprong hen na en wist hen aan de kant te krijgen, op één na: het jongetje met de rode zwem broek. Toen werd ze wakker. Verschei dene weken later raakte haar negen jarig zoontje in een mui en verdronk. Hoewel de jongen drie blauwe zwem broekjes had, was hij gaan zwemmen met het rode van een broertje aan. Deze twee in het artikel aangehaalde voorbeelden zijn enkele van de duizen den gevallen, die in het archief van het parapsychologisch laboratorium van de Duke-universiteit liggen. Ook Het In stituut voor Parapsychologie der Rijks universiteit te Utrecht heeft een grote hoeveelheid aan wetenschappelijke 'ge gevens verzameld. Het is niet onwaarschijnlijk, dat ieder een paragnostische vermogens heeft, hoewel geesteshouding, karaktereigen schappen en een combinatie van uiter lijke omstandigheden ze bij sommigen meer op de voorgrond doen treden. Velen hebben wellicht paragnostische ervaringen gehad zonder ze als zodanig te herkennen. Het beheersen en toe passen van paragnosie - ter verkrijging van gegevens over verwijderde voor werpen, andermans gedachten en toe komstige gebeurtenissen - is voor de betrekkelijk jonge wetenschap de pa rapsychologie grotendeels onverkend terrein. Maar voortgezette studie van paragnostische ervaringen zou hier vooruitzichten kunnen openen. Duide lijk is nu echter wel, dat de menselijke geest veel te groot is om binnen zijn zintuiglijke grenzen te blijven. JAARVERSLAG SANATORIUM „ZONNEGLOREN" Blijkens het verschenen jaarverslag 1960 van het sanatorium „Zonnegloren" daalde voor 1956 het aantal nieuw ont dekte tuberculosepatiënten in Neder land met ongeveer 10 °/o per jaar. Daar na is een vertraagde daling ontstaan: 1956 (7457) nieuwe patiënten; 1957 (7490) 1958 (7198) en 1959 (6716). Tussen 1952 en 1960 werden 26 klei nere en grotere sanatoria opgeheven met een totaal aantal van 1589 bedden. In hetzelfde tijdvak werden 16 andere sanatoria genoopt gedeeltelijk om te schakelen naar een andere tak van ge zondheidszorg. Het verpleegsterstekort bereikte in de zomer van 1960 een langdurige crisis. Weinig heeft het gescheeld of de op name van patiënten moest worden stop gezet. Dank zij een zeer intensieve re clame-campagne kon het aantal ver pleegkrachten op peil worden gebracht. Vorig jaar bedroeg het gemiddeld aantal patiënten in Zonnegloren 315 per dag (in 1953 396). Door de verkorting van de gemiddelde verpleegduur van 623 op 429 dagen kon men door snellere doorstroming van patiënten in 1960 met dezelfde beddencapaciteit meer dan IV2 maal zoveel patiënten helpen. Door al gemene neiging tot dalen van het aan tal tb-patienten kwamen minder pa- tienten voor opname in een sanatorium in aanmerking. Treffend is de belang rijke toename van tuberculose in de leeftijdsgroep van boven de 50. Op de mededeling dat de Renaultfabrieken hun bekende, kleine Renault Quatre uit de produktie nemen, komt thans het voor automobilisten sensa tionele nieuws dat reeds op de Internationale Autotentoonstelling in oktober te Parijs een nieuwe, en in vele opzichten revolutionaire Renault 4 zal wor den getoond. Deze 4-persoons sedan, met 5 deuren - waarvan één deur aan de achterzijde - heeft als opvallendse nieuwe eigen schappen: voorwielaandrijving en vloei- stofkoeling. Bij dit koelsysteem wordt de auto in de fabriek voorzien van een speciale vloeistof, waarna de radiateur hermetisch wordt afgesloten. Hetgeen betekent dat het niet meer nodig is het waterpeil van de koeling te controleren, terwijl 's winters geen anti-vries-mid- del behoeft te worden toegevoegd. De vormgevers van deze wagen stel den zich ten doel bij een minium aan kosten een maximum aan comfort en ruimte te bieden. De onderhoudskosten zijn bijzonder laag: doorsmeren is niet nodig, olie verversen om de 4500 km. Deze kleine wonderwagen, die zeer snel accelereert, en meer dan 100 km per uur haalt, zal weldra ook in ons land verkrijgbaar zijn. TUINBOUW-AANVRAGEN De Provinciale Voedselcommissaris voor Utrecht maakt bekend, dat met ingang van 1 september 1961 tot nader order, wederom aanvragen nieuw tuin- bouwteeltrecht en overschrijving van tuinbouwteeltrecht, alsmede aanplant en overname van boomgaarden, in be handeling kunnen worden genomen. Deze aanvragen kunnen worden inge diend bij zijn Bureau, Maliesingel 12, Utrecht of bij de resp. plaatselijke bu reauhouders. Eerst heeft de zon zacht koesterend geschenen en iedereen was blij. Toen ging hij zengen en branden En bleef geen gras in de wei. Er is toen weken op regen gewacht, De boer heeft gezucht en de aarde gesmacht Maar eind'lijk is (dan) toch dat water gekomen, Eerst druppels, toen stralen, toen bakken en stromen. De aarde kon drinken, ze slorpte het op, En de boer zag het aan, met glundere kop Maar toen die regen maar aldoor bleef komen Met druppels, met stralen, met bakken, met stromen, Werd de aarde verzadigd, ze nam niet meer op. De boer moest weer klagen, de nood steeg ten top. Zijn graan lag te rotten, gebogen en plat, Zijn land stond vól plassen zo nat, zo nat! Ach, lieflijke, grillige Moeder Natuur, Waarom maakt u de boeren, het leven zo zuur? K. v. d. Klei, (Zeeuws Landbouwblad) De onderwereld oefent overal grote aantrekkingskracht uit op toeristen. Wilt ge landgenoten tegenkomen in Parys, Londen of New York, zoek dan in de nightclubs van de achterbuurten. En welke toerist, die een bezoek aan Hamburg bracht, heeft niet even een blik geworpen achter de metalen deuren, waarop „jugendliche ver- bote" staat? De Londense gangster Fred Rumphy heeft zijn vroegere „business' vaarwel gezegd, om toeristen door de onderwereld te leiden. SOMS EEN FLUITSIGNAAL Niemand kan de handige jonge gang ster verwijten, dat hij zich er gemakke lijk afmaakt. Voor het luttele bedrag van tien pond maakt hij met u een nachtelij ke tocht van vijf uur. Hij brengt u in dranklokalen en speelholen. Als u de weg zodanig kwijt bent, dat u het bij daglicht onmogelijk meer zou kunnen terugvinden, wordt u een kijkje gegund in opiumkel ders en inbrekersbergplaatsen. U wordt voorgesteld aan gewiekste zakkenrollers, inbrekers, oplichters, chanteurs, smokke laars in verdovende middelen, kortom aan de zwaarste jongens van Londens onder wereld. Maar geen angst, want Fred Rumphy is bij u. Met hem zal u niets ge beuren. Hij kent de hele onderwereld op zijn duimpje en loodst u veilig door alle gevaren heen. De vakantieganger, die met Fred mee trekt, wordt iets gewaar van de mysteries en codes van de onderwereld. Alle deu ren blijken een andere sleutel te hebben. Voor de ene moet men driemaal kuchen, voor een andere is het een fluitsignaal, bij een derde een bepaalde kloproffel. Fred weet alle deuren voor hem en zijn gasten te doen opengaan, al heeft hij zo danige afspraken gemaakt, dat de onder wereld niet door zijn toeristische tochten in moeilijkheden kan komen. De gasten worden niet gedwongen veel te drinken en ze worden niet afgezet, want Fred waakt. Zijn streven is immers, het zijn gasten zoveel mogelijk naar de zin te maken, opdat hij veel klanten krijgt. En voorlopig ziet hij er wel brood in. De gangster Fred, meester in zakken rollen en trouwe collega van inbrekers, gaf zijn beruchte carrière op voor het res pectabele beroep van toeristengids. BEMIDDELAAR Hoe kwam hij tot zijn nieuwe beroep? Hier maakt hij geen geheim van tegen zijn klanten: „De onderwereld zelf bracht me er toe. Mijn beste kameraad, die goeie ouwe Ray Nelson, vond het zonde als ik achter de tralies kwam op een kwade dag. Hij verzekerde me, dat de hele we reld voor me open lag, omdat ik vlot jo viaal, knap en handig was. Hij vond dat hij zelf niets te verliezen had en daarom de onderwereld trouw bleef. Ik wilde mijn vrienden niet kwijt en was boven dien verknocht aan het avontuur, de spanning, de humor en de kameraad schap. De onderwereld boeit me, ik kan er geen afstand van doen. Toen heb ik er wat op gevonden. Ik zag de toeristen dik wijls met nieuwsgierigheid en angst door de achterbuurten lopen. Ze willen graag weten, wat zich er af speelt, maar ze durven niet, dacht ik. De onderwereld is voor iedereen aanlokkelijk, maar voor on- ingewijden gevaarlijk. Zo kwam ik op het idee, toeristen door de onderwereld te vergezellen; dan zou er niets gebeuren. De „jongens" slikken het, omdat ze weten, dat ze van me op aan kunnen en omdat ze me toch te fijn gebouwd vinden voor het ruwe werk." Fred is een innemende jongeman, ui terst hoffelijk tegen zijn gasten; hij be wijst hen graag alle mogelijke diensten. Wil men marihuana of opium hebben, dan treedt hij graag als bemiddelaar op. Bovendien vergast hij zijn bezoekers op de meest sensationele gebeurtenissen. „In dit lokaal werden een paar kame raden met de buit overvallen, ze komen over zes weken vrij. Bij Zwarte Mie heb ben ze een stille ontmaskerd, geboeid, een verhoor afgenomen en hem op het dak van de marechausseekazerne gelegd. Bij Red Johny is een agent doodgescho ten; hij maakte het de kroegbazen te las tig. Dat lawaai in het café op de hoek be tekent, dat één van de jongens zijn pas herkregen vrijheid viert." De gangster Fred Rumphy vond het compromis van zijn leven. Hij behoudt zijn vrijheid en blijft deel uitmaken van de onderwereld. De bezoekers van Lon den hebben nu de kans, behalve het Brits museum en de Westminster Abbey, zon der gevaar kennis te maken met een ech te onderwereld, of tenminste de toeris tische kant er van. ionmodel f 158.- handsieelmodel f 120.- frommelmodel f 145.- Dit is de tijd dat moeder extra veel werk verzet. Maar Philips komt haar taak aanzienlijk verlichten. Philips staat haar terzijde met 4 verschil lende stofzuigers. Alie 4 met aan gepast zuigvermogen: geschikt voor elke soort van vloerbedekking. Kom eens met ons praten en vraag demon stratie of nog beter: vraag er een op proef. Wij geven u gaarne alle inlichtingen, óók over de betaling. Philips stofzuiger driehoekmodel anders van buiten, anders van binnen f 155.- Het schoonmaakspook verdwijnt, waar de PHILIPS stofzuiger verschijnt! Markt 17 - Telefoon 3486 Zandstraat 111 - Telefoon 2678 VEENENDAAL Vanaf heden kunt u zich weer opgeven voor de danskursus te Rhenen, welke wordt gehouden in Hotel „Het Wapen van Hardenbroek". Aparte klubs voor Middelb. scholieren Aanvang der kursus: Vrijdag 8 september 1961 te 8 uur. Dagelijks inschrijving aan bovenge noemd adres. Attentie! Bij de aanvang der kursus zal er door enkele leerlingen van de vorige kursus een de monstratie worden gegeven van Engelse Waltz en Tango. Komt die avond eens praten. De toe gang is voor iedereen vrij!! ERKENDE DANSSCHOOL Stichting Chr. Gezinsverzorging te Veenendaal vraagt zo spoedig mogelijk: in vaste dienst. Dames, dié zich halve dagen, enkele halve dagen of enige uren per week beschikbaar willen stellen wor den verzocht zich in verbinding te stellen met onze leidster mevr. De Boef-v. d. Broek, Lindenlaan 24. Salaris volgens Rijksregeling of normaal geldende uur lonen. Positief Chr. beginselen. Kan geplaatst worden: 16 a 17 jaar, voor wijk en winkel. Loon 40,a 45,per week. Brieven onder nr. 1190 aan het bur. van dit blad. Veenendaal Van vrijdag 1 t.e.m. zondag 3 sept. Vrijdag 7.30 uur; zaterdag 7 en 9 uur; zondag 3 en 7.30 uur. Een meeslepende avonturenfilm, vol spanning, maar ook vol muziek amusement en vrolijkheid. Toegang 14 jaar. Van maandag 4 t.e.m. woensdag 6 sept. Elke avond 7.30 uur. Een oorlogsfilm die u niet mag missen! Toegang 18 jaar. Donderdag 7 sept. 7.30 uur. Een film die u in spanning houdt van het begin tot het einde. Toegang 18 jaar. Plaatsbespreken dagelijks van 1 tot 2 uur aan de kassa, 10 cent, ook telefonisch: 2376 Rijwielstalling naast het theater VENDELSEWEG, VEENENDAAL, TELEF. 2376

De Vallei | 1961 | | pagina 4