slechts 29 cm diep is de kast van het nieuwste PHILIPS televisietoestel KAAL? Horpanta N.V. BOXAL Voor stomen in 1 dag, DE JO IJIG IMBBBMSSg VERKOOPSTER REIN VEENENDAAL een flinke jongeman Gemeente-werkman Drukkerij De Gelderse Vallei Openbare aanbesteding gepensioneerde BÏO RHENEN VOOR BETER DRUKWERK Wanneer is een woonvergunning vereist? DOE MEER MET KAAS Helena Rubinstein bezoekt ons land ARAM Dipo, de donkere dwerg Met Batavus aan kop DRUKKER (of zetter-drukker) en H ANDZETTER (leerling machinezetter) Drukkerij-Uitgeverij „De Gelderse Vallei" Kleermakerij Fa. A. J. van de SCHEUR DE STRIJDKREET DER ONTEMBAREN HIER IS LEMMY CAUTION A. BAARS Wegens vakantie gesloten NETTE WERKSTER C. H. de Haas KOOPT UW DRANKEN RHENEN „De Gelderse Vallei" VOOR DE VROUW Al deze recepten zijn berekend voor 4 personen Dit elegant uitgevoerde toestel heeft een nagenoeg rechthoekige en vlakke beeldbuis, weegt maar 1 8 'A kg en heefttwee ingebouwde handgrepen. Een ideale superontvanger voor hen die veel willen zien en weinig ruimte hebben. Wilt u er meer van weten? Wilt u er meer van zien? Wij zullen graag voor u demonstreren. volautomatisch, waardoor eenvoudige bediening reeds voorzien van indicatieschaal voor zenders in band IV en V leverbaar in donker- en licht notenhout en in teak RADIO EN TELEVISIE Telefoon 2729 Hoofdstraat 102 «üïiruWK»:. 'luGtt irf, dit geval te berechten kreeg, wees A erop, dat b. en w. geweigerd hadden een vergunning te verlenen aan B on danks diens herhaalde aanvragen. Op grond hiervan deed A een beroep op overmacht en op het ontbreken van alle schuld zijnerzijds. Maar Burgemeester en Wethouders wa ren van oordeel, dat de door A ter be schikking van B gestelde woonruimte niet voor toewijzing aan B of aan een ander in aanmerking kwam. Dit standpunt van het gemeentebestuur gaf de kantonrechter aanleiding tot de volgende redenering. Indien A zich wil behelpen door van te zijner beschikking staande niet voor ver deling onder de bevolking in aanmerking komende woongelegenheid onverplicht een gedeelte aan een ander in gebruik af te staan, hebben Burgemeester en Wet houders met het af te stane gedeelte krachtens de Woonruimtewet geen verde re bemoeienis dan waartoe artikel 1 hen verplicht. De kantonrechter gaf toe, dat dit artikel geen onderscheid maakt tus sen woongelegenheid, die niet en die wel voor doelmatige verdeling onder de be volking in aanmerking komt. Ook degene, aan wie een woongelegenheid in eerstbe doelde zin ter beschikking wordt gesteld, behoeft dus geen vergunning. Indien het een woongelegenheid betreft, welke be schikbaar is voor verdeling onder de be volking, mogen Burgemeester en Wet houders de vergunning niet weigeren op andere gronden dan die, welke bevorder lijk zijn voor een doelmatige verdeling van die woongelegenheid. Hieruit leidde de kantonrechter af, dat Burgemeester en Wethouders de vergunning in geen geval mogen weigeren, indien het woonruimte betreft, die voor een doelmatige verde ling onder de bevolking in het geheel niet in aanmerking komt. Daar Burgemeester en Wethouders de vergunning derhalve ten onrechte hadden geweigerd, achtte de kantonrechter het beroep van A op over macht gegrond en ontsloeg hem van rechtsvervolging. De Advocaat-Generaal bij de Hoge Raad droeg dit vonnis ter vernietiging voor,me de ter verkrijging van een principiële uit spraak aangaande het betreffende vraag stuk. De Advocaat-Generaal vond de ar gumentatie van de kantonrechter geens zins zwak. De strekking van artikel 1 van de Woonruimtewet is kennelijk in de eer ste plaats om te voorkomen, dat zij, die over woonruimte de beschikking hebben, deze willekeurig ten goede doen komen aan anderen dan aan hen, die daarvoor het meest in aanmerking komen. Deze strekking van het artikel zou kunnen meebrengen, dat de toepassing ervan daar zijn grens vindt, waar iemand aan een ander vrijwillig woonruimte afstaat, waarvan buiten twijfel is, dat hij niet verplicht zou zijn geweest, die aan enig persoon af te staan. Als belangrijkste argument voor een tegengestelde uitlegging noemde de Ad vocaat-Generaal de wenselijkheid te wa ken tegen dit misbruik, dat men, hetzij uit winzucht, hetzij uit verkeerd begre pen hulpvaardigheid, ruimte ter bewoning in gebruik geeft, die om hygiënische of dergelijke redenen voor bewoning vol strekt ongeschikt is. De Hoge Raad vernietigde het vonnis van de kantonrechter op de volgende gronden. De algemeen luidende tekst van artikel 1 is bezwaarlijk te rijmen met een toepassing, waarbij met betrekking tot de ingebruikneming van een deel der woon ruimte de bemoeienis van Burgemeester en Wethouders zich tot een blote forma liteit zou moeten beperken. In de gedach- tengang van de kantonrechter zou de ver gunning hier immers onder alle omstan digheden verleend moeten worden. De Hoge Raad kon bovendien niet in zien, dat aan Burgemeester en Wethou ders geen taak zou kunnen toekomen ten aanzien van de beoordeling der vraag, of zekere woonruimte, hoewel niet voor ver deling in aanmerking komende, zich al of niet leent tot gemeenschappelijke be woning. Zodanige bewoning kan immers aanleiding geven tot hygiënische en ande re bezwaren, waarvan het keren geraden zal kunnen zijn mede in het belang van een doelmatige verdeling van woongele genheid onder de bevolking, aldus de Hoge Raad. Mr. C. A. B. B. HAARUITVAL ROOS? Na een kuur met 's we relds nieuwste oestrogene haargroeimiddel bezit ook de heer Schoen, Cort v. d. Lindenstraat 71, Zaandam weer een gezonde haardos. (Zie foto). Horpanta Haargroeiprepa- raten (2,35 - 4,60 - 7,50 etc.). Horpanta Shampoo (1,10 - 1,95). Horpanta Haarcrême (ook tegen grij zend haar) (1,30 - 1,65) en Horpanta Massage - Olie (1,25 - 4,60) verkrijgbaar in Veenendaal bij D.A. Drog. H. Jansen, Zandstraat 7; in Rhenen bij: Drog. Spruit, Fred. v. d. Paltshof 44. A. Snoezig flannel schooljurkje, geheel afgebiesd - alleen in grijs leeftijd 6 t/m 12 jaar.vanaf 17,75 B. Een pracht van een parka voor winderige herfstdagen - geheel gevoerd in royal blauw, mosgroen en tomaatrood. Leeftijd 3 t/m. 14 jaar vanaf 26,25 C. Een enige combinatie, deze twinset van 100 orlon met zo'n fris gestreept Terlenka rokje! Leef tijd 6 t/m 14 jaar. Twinset: wit, geel, rose en bleu vanaf 15,75 Rokje: blauw, groen en rood vanaf 11,25 AMSTERDAM-ROTTERDAM-EINDHOVEN-HAARLEM-UTRECHT-NIJMEGEN-AMERSFOORT-MAASTRICHT SPECIAAL in BRILLEN 51 Veenendaal WELKE MANUFACTURENZAAK TE VEENENDAAL heeft plaats voor (17 jaar) 2 jaar winkelervaring. Brieven onder nr. 1192 aan het bur. van dit blad. Glunderend nam j.l. dinsdag mevrouw H. J. Broekhuizen, Dr. Colijnstraat 132, het Batavus rijwiel in ontvangst welke zij gewonnen had in de grote BATA VUS wedstrijd. Ook u kunt in het bezit komen van zo'n rijwiel. Wij leveren u alle Batavus rijwielen en brom fietsen uit voorraad in verschillende prijsklas sen en op aantrekkelijke kondities. Komt u eens praten met de rijwiel- en bromfietsspecialist Gortstraat, hoek Zandstraat, Tel. 2456 Wij vragen voor onze kruidenierswinkel in Rhenen: voor wijk en winkel, 5 halve dagen in de week. Hoog loon. Brieven onder nr. 1191 aan het bur. van dit blad. GEVRAAGD De drukker krijgt gelegenheid om zich verder te bekwamen op een Heidelberger cylinder-automaat. Voor de handzetter bestaat direct moge lijkheid een opleiding te ontvangen als machinezetter op basis van een leerover eenkomst. Parallelw. 10, Veenendaal - Telef. 08385-2022 (2 lijnen) AANMELDEN: Tijdens kantooruren of na telefonische afspraak 's avonds. Burgemeester en wethouders van Veenendaal roepen sollicitanten op voor de betrekking van in tijdelijke dienst. Na gebleken geschikt heid is aanstelling in vaste dienst moge lijk. Salaris per maand voor 24-jarigen en ouder: 354,43, eventueel nog te verhogen met kindertoelage. Nadere inlichtingen, alsmede sollicitatieformulieren worden verstrekt ten kantore van gemeentewerken, Hoofdstraat 42-44. Sollicitaties binnen 10 dagen na het verschijnen van dit blad. De direkteur van gemeentewerken Rhenen zal namens het gemeentebestuur van Rhenen op donderdag 14 september 1961 des voormiddags 10 uur in het open baar aanbesteden: het aanleggen en verharden van een ge deelte van de Rozenlaan, Beukenlaan, Eri calaan en Bremlaan met rioleringaanleg, aansluitend op de bestaande riolering, met bijkomende werken te Rhenen. Bestek en tekeningen verkrijgbaar vanaf heden op bureau gemeentewerken Rhenen a 20,Restitutie 10,bij ongeschonden inlevering op de dag der aan besteding. Inschrijvers moeten bestekhouder zijn. ALLUMINIUM EMBALLAGE FABRIEK VEENENDAAL zoekt een die tegen een redelijk loon als hobby haar fabrieksterrein wil onderhouden. Sollicitaties: Rozenstraat 19 - Veenendaal. VERHUISD Met ingang van 5 september Vendelseweg 552 is verplaatst naar het vanouds bekende adres Dahliastraat 12. Door modernisering en een grotere ruimte hopen wij U nog meer dan voorheen van dienst te kunnen zijn. KLEERMAKERIJ ACHTEROM Zaterdag 2 sept. 7.30 uur; zondag 3 sept. 3 uur, vertoning van de sen sationele Indianenfilm: In cinemascope en kleuren, met stereophonisch geluid. Fred Mc Murray - William Bishof. Een film uit de tijd van stoutmoedig avontuur.... de huifkarrende ruiters.... de bloeddorstige India nen!!! Toegang 14 jaar. Zondag 3 sept. 7.30 uur, Eddie Con- stantine in zijn nieuwste avontuur: naar de roman van Peter Cheyney. Eddie met de bekende vuistslagen, een knipoogje naar vele mooie vrou wen, een glas whiskey in de ene en zo nodig een geladen revolver in de andere hand! Toegang 18 jaar. BANKETBAKKERIJ Fred. v. d. Paltshof 28 Telefoon 534 - Rhenen van 4 t.e-m. 16 september. Bestellingen gaarne vroeg tijdig. Zaterdags na 12 uur wórdt uitsluitend uit voor raad verkocht. 5 Toast met kaasboter of -crème De verschillende soorten kaasboter op kleine vierkante toastjes strijken of spui- ten en daarna met een kappertje, stukje tomaat, een noot, paprikapoeder of blaad- je peterselie garneren. 6 Kaasdomino's gevraagd voor 2 morgens per week. Mevrouw Kerkewijk 117, Veenendaal bij de Speciaalzaak met de grootste sortering Slijterij en Wijnhandel ,,DE ZWAAI" Verlaat 2 - telefoon 3610 - Veenendaal Nwe. Veenend.weg 43 Tel. 08376-208 naar drukkerij Drogisterij en Fotohandel Het is verboden een woongelegenheid in gebruik te nemen of te geven, tenzij door Burgemeester en Wethouders voor de in gebruik name schriftelijk vergunning is ver leend aan degene, die de woongelegenheid wenst te betrekken. Met dit verbod vangt artikel 1 van de „Woonruimtewet 1947" aan. Het verbod geldt niet voor het in gebruik nemen van woonwagens en woonschepen door degenen, die daartoe volgens de Wet op Woonwagens en Woonschepen gerech tigd zijn. Degene, die in het bezit is van een door de Minister van Economische Zaken of door de Kamer van Koophandel en Fa brieken afgegeven verklaring, dat be paalde lokalen door hem als bedrijfsruim te benodigd zijn, behoeft geen vergunning van het gemeentebestuur voor het ge bruik van bedoelde lokalen, noch voor het gebruik van een woongelegenheid, welke binnenshuis met bedoelde lokalen in ver binding mocht staan. Of een woongelegenheid in gebruik is genomen of gegeven, wordt naar de om standigheden in verband met het belang van doelmatige verdeling van woongele genheid beoordeeld. In het Voorlopig Ver slag van de Tweede Kamer over het be treffende wetsontwerp werd gevraagd naar de strekking van deze laatste bepa ling. Betekent dit, dat bijv. voor het op nemen van een kind, dat van kostschool thuis komt, van een dienstbode enz. geen vergunning nodig is? Blijkens de Memorie van Antwoord van de regering dient de onderhavige bepa ling om wetsontduiking, die altijd ook met behulp van de figuur van de dienstbode enz., mogelijk is, steeds te kunnen achter halen. Serieuze gevallen van wederopne ming van kinderen, die van kostschool of universiteit thuis komen, zullen niet als in gebruik nemen en geven worden be schouwd, aldus de Memorie van Ant woord. Kennelijk heeft de regering geen verdere uitzonderingen in de wet willen vastleggen met het oog op het gevaar van wetsontduiking. Behoudens de reeds eerder genoemde uitzonderingen luidt het verbod van arti kel 1 dus algemeen. Niettemin zijn er in de praktijk twijfelgevallen geweest, waar in de rechter een uitspraak moest doen over de al of niet toepasselijkheid van het verbod. INWONEND HUISHOUDELIJK PERSONEEL Een vrouw trad als huishoudster in dienst van een inwoner van Assen. Zij kreeg voor haarzelf en haar 11-jarig dochtertje, dat zij mocht meenemen, de beschikking over een aparte slaapka mer. De iJrouw werd strafrechtelijk vervolgd, omdat zij een woongelegen heid in gebruik had genomen zonder vergunning van burgemeester en wet houders. De kantonrechter oordeelde, dat de vrouw geen vergunning zou behoeven, in dien zij alleen als huishoudster haar in trek bij haar werkgever zou hebben ge nomen. De zaak ligt evenwel anders, nu de vrouw met haar kind is komen inwo nen, zo ging de kantonrechter verder. Zij heeft de woongelegenheid niet alleen als huishoudster in gebruik genomen, maar tevens als moeder en voor haar kind, in andere woorden met haar gezin, al be staat dit slechts uit twee personen. Het is duidelijk, dat het belang van een doelmatige verdeling van woonruimte met zich mede brengt, dat het intrekken van gehele gezinnen onderworpen wordt aan een vergunning van Burgemeester en Wethouders. Bij een gezin van b.v. 10 per sonen springt dit in het oog. Het maakt echter geen principieel verschil, of het betrokken gezin 10 dan wel 2 personen telt. Een grens zou overigens ook kwalijk te trekken zijn. Met deze motivering nam de kantonrechter aan, dat de vrouw woon gelegenheid in gebruik had genomen, en veroordeelde haar tot een geldboete van 12,50. In hoger beroep werd het vonnis van de kantonrechter te Assen vernietigd. De rechtbank was van oordeel, dat een werk gever, die inwonend huispersoneel, even tueel vergezeld van man of kind, in een aparte slaap- en/of zitkamer in zijn wo ning onderbrengt, daarmede in genen de le ophoudt gebruiker van die kamer te zijn. Op deze grond achtte de rechtbank niet bewezen, dat de huishoudster een woongelegenheid in gebruik had geno men, en sprak haar vrij. NIET VOOR VERDELING BESCHIKBARE WOONRUIMTE A werd strafrechtelijk vervolgd, om dat hij inwoning had verschaft aan B zonder dat aanB een schriftelijke woon vergunning door b. en w'. was verleend. Voor de kantonrechter te Tilburg, die De Nederlandse kaas behoort in de wereld niet voor niets tot de meest gevraag de want deze door de eeuwen gegroeide reputatie is te danken aan de uitsteken de kwaliteit en de heerlijke smaak van de verschillende Nederlandse kaassoor ten. Elke soort heeft zijn eigen karakteristieke smaak en deze heeft daarenboven in elke fase van het rijpingsproces weer iets heel eigens. Zodoende biedt de Nederlandse kaas een grote keuze die aan alle, zelfs zeer speciale wensen tege moet komt. Door deze smaakvariaties zal kaas steeds een geliefde broodbeleg ging blijven. Maar kaas leent zich tot veel meer: Ieder moment van de dag komt kaas tot zijn recht! Verwerkt in schotels bij de maaltijden, of als lekkernij er tussendoor is kaas steeds een gemakkelijk hulpmiddel dat bovendien een hoge voedings waarde bezit. Vooral wat de voor de voeding zo noodzakelijke eiwitten betreft is kaas een uiterst belangrijke en goedkope bron van hoogwaardige eiwitten! 1 Kaassnacks Onder snacks worden koude of warme hapjes verstaan die gemakkelijk, liefst „uit het handje", gegeten kunnen worden. Ze mogen dus beslist niet te groot zijn! Ze kunnen bij de borrel worden gegeven, maar ook zonder meer op momenten dat men behoefte heeft aan een hartig hapje! Men kan, wanneer men het eenvoudig wil doen, verschillende soorten kaas in dob belsteentjes snijden en zó presenteren. Ge beurt dit bij de borrel dan hoort bij zwak alcoholische dranken met een weinig uit gesproken smaak een jong belegen kaas, maar bij sterk alcoholische dranken of dranken met een zeer op de voorgond tredende smaak een belegen of zelfs oude kaas te worden gegeven. 2 Kaasgarnituur iyiet behulp van cocktailprikkers worden zilveruitjes, plakjes augurk, dobbelsteen tjes worst of ham, schijfjes gember of stukjes ananas op de dobbelsteentjes kaas geprikt. Daar een kaasgarnituur uitslui tend uit zulke cocktailprikkers bestaande, er nogal rommelig dreigt uit te zien is het gewenst ook hapjes op de schotel te leg gen waar geen prikkers voor nodig zijn. Verschillende soorten kaasboter of kaas crème zijn wat dat betreft belangrijke hulpmiddelen. 3 Kaasboter 100 gr boter zacht roeren, 100 gr gerasp te kaas erbij doen en zo nodig met zout en peper op smaak afmaken. Rose kaasboter Kaasboter vermengen met paprikapoe der of tomatenketchup of -puree. Groene kaasboter Als kaasboter, maar afmaken met b.v. fijn gehakte spinazie, kervel, bieslook of peterselie. 4 Kaascrème I. van smeerkaas: 1 pakje smeerkaas met 2 eetlepels ko kende melk tot een smeuige massa ver mengen. Desgewenst kruiderijen en wat zout en peper toevoegen. II. cream cheese: Deze is zo zacht van consistentie dat ze zó uit de verpakking in de spuitzak kan worden overgebracht. Desgewenst kruide rijen en wat zout en peper óf zoete ingre diënten (b.v. fijn gehakte gember of ana nas of vruchtenpuree) toevoegen. UI. luchtige kaascrème: 25 gr boter zacht roeren, 50 gr geraspte kaas, 1 rauwe eierdooier, wat citroensap en wat gehakte peterselie erdoor roeren en totslot het stijfgeslagen eiwit erdoor scheppen. Op 1 september a.s. komt zij naar Neder land: de ruim 80-jarige Helena Rubinstein, een vrouw die tijdens haar leven al haast een legende werd. Voortalloze vrouwen zal het een grote ver rassing zijn te vernemen dat Helena Rubin stein werkelijk bestaat. Zo zeer werden haar schoonheidsmiddelen tot eeh begrip voor ie dere vrouw, waar ook ter wereld. Het is een fascinerende persoonlijkheid deze van geboorte Pools joodse vrouw, die zich door haar huwelijk al vele jaren ook Prinses Gourgielli noemen mag. Helena Rubinstein begon haar thans de hele wereld omspannende bedrijf in 1902 te Melbourne, waar zij als eerste produkt een eenvoudige crème bereidde volgens een re cept dat haar moeder eens van een Poolse arts ontving. Thans beschikt Helena Rubinstein over niet minder dan twaalf fabrieken, talloze la boratoria, en schoonheidsinstituten, overal ter wereld. Ondanks haar hoge leeftijd geeft zij nog steeds dagelijks leiding aan ruim 60.000 me dewerkers, waartoe ook een uitgebreide groep wetenschapsmensen als physioterapeu- ten, diëtisten, chemici etc. behoort. Helena Rubinstein, die haar kennis van de lichaamsverzorging baseerde op haar me dische en chemische studie, gaf onlangs nog zelf de richtlijnen aan voor de ont wikkeling van een geheel nieuwe tiener- lijn in haar enorme collectie schoonheids middelen. In haar drukke, zeer zakelijke leven, had Helena Rubinstein toch echter altijd ruim te voor kunst en cultuur. Op haar vele wereldreizen bracht zij een unieke collec tie Afrikaanse kunst bijeen. Ook bezit zij een grote schat aan schilderijen en een onovertroffen verzameling historische pop pen. Aan het Nationaal Museum van Israël liet zij nog niet zo lang geleden een nieuwe vleugel bouwen, waarin zij als geschenk voor het volk van Israel een belangrijk deel van haar schilderijenbezit liet onderbrengen. Hoewel zij aan de Quay de Béthune te Parijs een sprookjesachtig ingericht huis bezit is zij toch de meeste dagen van het jaar onderweg. Zo was zij onlangs per soonlijk aanwezig op de Amerikaanse ten toonstelling te Moskou. Helena Rubinstein zal slechts kort in Nederland zijn; niettemin gaf zij de wens te kennen zoveel mogelijk van haar me dewerkers in ons land, van directeuren tot winkelmeisjes, de hand te kunnen drukken. Dat betekent dat het verblijf van deze vitale vrouw in Nederland wel zal bestaan uit een aaneenschakeling van druk be zochte ontvangsten. Sneetjes roggebrood afwisselend met verschillende kleuren kaasboter of -crème bestrijken, op elkaar stapelen, de buiten ste lagen moeten uit roggebrood bestaan) laten opstijven en daarna in dobbelsteen tjes of plakjes snijden. 7 Kaastruffels Van kaasboter balletjes rollen en deze door geraspte kaas of geraspt roggebrood wentelen. 8 Gevulde pruimen Pruimen weken, niet té gaar koken, de pit er voorzichtig uithalen en vullen met kaascrème. 9 Chocoladetorentjes Chocolade-oublies opspuiten met cream cheese en garneren met een half Frans vruchtje of een halve walnoot. 10 Kaasmolentjes Op ronde kaasbiscuits een flinke rozet cream cheese of smeerkaas spuiten. Ra dijsjes in plakjes snijden en op iedere biscuit 5 plakjes rechtop in de kaascrème steken. (Wordt vervolgd) (13) Aram kwam bij, doordat er water in zijn ge zicht spatte. Eerst dacht hij, dat het regende. Maar toen zag hij boven zich een strakblauwe lucht en hij ontdekte, dat het overspattende boegwater van een snelvarende boot hem had doen bijkomen. Hij merkte, dat hij, aan handen en voeten gebonden, op de bodem van een boot lag. Hij kon de mast zien en een vreemd gevormd, driehoekig zeil, zoals hij nog nooit eerder had gezien. Langzaam keerde zijn herinnering terug en plotseling stond alles hem weer helder voor de geest. De ontvoering van de dwerg, de achtervolging van de rovers en de plot selinge overval. Hij trachtte zijn hoofd op te tillen, doch het deed hem zo'n pijn en hij was zo stijf, dat hij er alleen in slaagde, het een weinig te draaien. Toen pas zag hij, dat Presto naast hem lag, even eens gebonden. „Presto!" fluisterde hij zachtjes, doch de knaap gaf geen antwoord. Zijn gefluister was echter toch gehoord, want even later boog een van de mannen in de witte gewaden zich over hem heen. Hij zei geen woord, doch toen hij zag, dat Aram was bijgekomen, sjorde hij hem in een zit tende houding en bracht een mok water aan Aram's lippen. (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1961 | | pagina 5