i n.c.z. ROOMBOTER voor 75 ct. DI]KSTRA Van Beck's Kaashandel Leerling plaatwerkers Aankomend beambte I VRAAG EN AANBOD J Met adverteren Vrede door vreedzame coëxistentie" RHENEN KAAS - BOTER Bij aankoop van kaas en 4 pakjes Blueband, één pakje kersverse Oude kaas 500 gram Zeer fijne belegen kaas 500 gram Jonge romige kaas 500 gram 3 PAKJES MARGARINE VOOR 85 CENT 1,50 1,50 GEBR. VAN HARN DE AMSTERDAMSCHE BANK N.V. Anton Achterberg De Roem van ons Huis j 1,per advertentie f Anton Achterberg NIEUW RUSSISCH PARTIJPROGRAM-PROPAGANDA (SLOT) i Vier van deze branden kwamen voor in Groningen; één in Friesland; drie in Drenthe; drie in Overijssel; vijf in Gel- i derland; één in Noord-Holland; één in Zuid-Holland; zes in Noord-Brabant en 1 één in Limburg. SPORTIEVE KLEDING VOOR DE VRIJE ZATERDAG Gelukkig de vrije zaterdag is er in de meeste bedrijven nu wel door. Voortaan kunnen alle pret tige en minder prettige karweitjes van de doordeweekse avonden ver schoven worden naar de zaterdag; die moet per slot èrgens mee door gebracht worden en fijn weer waar bij we van de vroege ochtend tot de late avond buiten kunnen zijn, komt er in ons land nu eenmaal nóóit. Zo'n vrije zaterdag geeft overi gens wel kleedproblemen. Niet voor de vrouw; die is het écht wel ge wend zich meerdere keren per dag te verkleden. Maar wel voor de heer des huizes. Mannen zijn er be paald niet gek op om zich twee, drie keren per dag om te kleden. Ze willen 's ochtends iets aantrek ken, waarin zij met goed fatsoen de hele dag kunnen blijven lopen oh, heerlijke eenvoud! En dat „iets" moet dan behaaglijk zitten niet te warm, niet te koud het mag niet kreukelen en het mag niet al te gauw smoezelig worden; en mocht het na een dag hard werken toch enigszins vuil worden, dan moet het zó vlug gewassen en gedroogd kunnen worden, dat het de volgende ochtend weer gewoon aangetrokken kan worden, alsof er niets aan de hand was. Dat iets moet bovendien óók nog aantrekkelijk van dessin en van prijs zijn u ziet, een man is echt niet veeleisend. Het merkwaardige is echter dat er werkelijk zulke ideale kleding bestaat: de heerlijk ongecompliceerd en aantrekkelijke draion spörtoverhemden bij- voorbeeld. Ze zijn zeer correct, stoer als ze los over de broek gedragen wor den en fijn sportief onder bijv. een pullover: grote lijntjesruiten en prince de galles bijvoorbeeld. En wat de was-, droog- en strijkproblemen betreft: kent u zorgelozer stof dan draion? I I I A.S. ZATERDAG BIJ: OP DE MARKT TE VEENENDAAL Middellaan 63 - Telefoon 3733 - Beeremanstraat 16 - Veenendaal I I Te koop jonge teckels. Ko- r.inginnelaan 35, Veenendaal. Te koop i.g.st. „Smyrna" vloerkleed 2 x 3 en hotel kof fieketel. Bevr. B. v. Burken. Zwijnsbergen 13a. Eist Utr. Te koop een kolenhaard, een tafel. 4 stoelen en een haard stoel. Sav. Lohmanstraat 159. Veenendaal. WARMTE TECHNISCH BUREAU EN INSTALLATIEBEDRIJF vraagt voor spoedige indiensttreding: „OMDAT WIJ GEREFORMEERD ZIJN Onder deze titel hebben een aantal gereformeerden in ons land, die tevens lid zijn van de Partij v. d. Arbeid, een brochure samengesteld die aan alle ker keraden, predikanten, kerkbladen en aan verschillende officiële instanties der gereformeerde kerkert 't'dYttrtlden is. Het wordt verder ook onder alle gere formeerden verspreid. In het geschrift richten de samenstel lers zich als gereformeerden, tevens lid van de Partij v. d. Arbeid, tot hun ge reformeerde broeders en zusters, „die gewoon zijn hun stem uit te brengen op één van de protestants-christelijke par tijen". Hiervoor zeggen zij drie redenen te hebben. Ten eerste is dat, naar hun er varing, vele gereformeerden belangstel ling hebben voor de PvdA en de ge dachte van die doorbraak. „Traditie en onbekendheid met de motieven, die zo vele tienduizenden christenen drijven om die partij te kiezen, weerhouden hen nog dit voorbeeld te volgen en hen wil len wij- graag voorlichten", aldus de sa menstellers in het voorwoord. Als tweede reden wordt genoemd dat een aantal gereformeerden soms fel reageert tegen de PvdA. De schrijvers nemen aan dat dit te goeder trouw ge beurt, maar zeggen het zeer jammer te vinden. Temeer omdat aan de motieven van hun keuze slechts zelden recht wordt gedaan, zo menen zij. Zij stellen daarom een gesprek met hun broeders en zusters op prijs. De basis voor dit gesprek is, naar hun mening, aanwezig als gesteld wordt dat voor iedere gere formeerde de politieke keuze zal zijn: een keuze vanuit Gods Woord. De derde reden wordt in het voor woord als actueel aangemerkt. Hierover wordt gezegd: „Zodra de socialisten buiten de regering stonden en de libe ralen erin kwamen is men - vooral van AR- en KVPzijde - de regeringspolitiek gaan betitelen als „christelijk-sociale" In de AR-pers is zelfs gesteld dat een christelijk-sociale politiek beter ge voerd kan worden met liberalen dan met socialisten. Deze politiek begint thans uit de verf te komen. Wij hebben daartegen ernsti ge bezwaren en achten het een gevaar dat zij specifiek „christelijk-sociaal" wordt genoemd" aldus de samenstellers. Tot slot wordt nog verklaard dat het geschrift met opzet is gepubliceerd bui ten de hitte van een verkiezingsstrijd. De technisch goed uitgevoerde brochure kan worden aangevraagd bij postbus 579 in Den Haag. NIEUWE SIGARETTENPRIJS Philip Morris, één van de voornaamste in Nederland geimporteerde Amerikaanse merken, zal voortaan worden gefabri ceerd en gedistribueerd door de N.V. Si- garettenfabriek Ed. Laurens ,Le Khédive*. Vandaag werd de nieuwe licentie-over eenkomst tussen deze bekende Nederland se firma en Philip Morris gezamenlijk be kend gemaakt door de heren N. G. Klijn, directeur van de N.V. Sigarettenfabriek Ed. Laurens „Le Khédive" en George Weissman, Chairman of the Board van Philip Morris International. Als resultaat van deze overeenkomst tussen onze beide firma's zullen de in Nederland gefabriceerde Philip Morris sigaretten nu voor de rokers te verkrij gen zijn tegen een nieuwe, lage detail prijs, die ver beneden die der geimpor teerde sigaretten ligt. confronteerd met een stijging van de kos ten in hun onderneming, die niet door een verhoging van de vrachtprijzen kan wor den gecompenseerd. Het tot nu toe geldende maximumtarief voor het vervoer van stukgoederen bood daartoe géén voldoende ruimte. De stij ging van de kosten wordt niet alleen ver oorzaakt door bepaalde interne factoren, zoals loonsverhogingen en dergelijke, doch ook door een aantal externe factoren. Zo hebben ook de ondernemers van de gere gelde vrachtautodiensten en de afhaal- en besteldiensten o.a. te kampen met een steeds grote wordend tijdverlies door de toenemende verkeersopstoppingen in de grote steden, de hoogbouw, steeds lan ger wordende wachttijden, enz. Met medewerking van een aantal ver- voerondernemers, grotendeels georgani seerd in de Nationale Organisatie voor het Beroepsgoederenvervoer Wegtransport (N.O.B. Wegtransport), werd door het Economisch Bureau voor het Wegvervoer (E.B.W.) een onderzoek ingesteld naar de toestand in het geregeld goederenvervoer. De resultaten van dit onderzoek zijn vervat in een rapport, waaraan een aantal gegevens konden worden ontleend voor het indienen van de noodzakelijke voor stellen tot verhoging van het betreffende tarief. Op 6 juni 1961 is, naar aanleiding van die voorstellen, een wijziging en verho ging van het Stukgoederentarief van kracht geworden, die meer in het bijzon der betrekking hebben op de vergoedin gen voor het afhalen en bestellen van goederen. Vooral voor de kleinere zen dingen zijn deze vergoedingen belangrijk hoger geworden. Deze wijziging van de afhaal- en be- stellonen kan beschouwd worden als een eerste stap op de weg naar de zeer nood zakelijk geworden aanpassihg van de thans geldende maximumtarieven aan de nog steeds stijgende kosten in het gere geld goederenvervoer over de weg. Studiekosten worden door ons vergoed. Salariëring volgens C A.O. Winstdeling en prestatietoeslag. Sollicitaties schriftelijk of mondeling worden inge wacht op ons kantoor, Hoofdstraat 50, Veenendaal. KANTOOR VEENENDAAL Vraagt een: Schriftelijke sollicitaties te richten aan de di rectie van genoemd kantoor. Onze dames mutsen kollektie is weer compleet Nylons z. naad v.a. 1,69. Drie Sterren 1,98. Ook weer 30 denier zonder naad 2,25. Leuke Ter- lenka rokjes, ruit vanaf 4,95. Restant kinder broekjes met en zonder kant, bekend merk 0,75. Jaeger sport kousjes maat 1: 1,07, kleine stij ging per m. Partij rock and roll kousen, wor den goedkoop opgeruimd tot maat 5: 0,98, grote maten 1,50. Dames ma ten 1,98 per paar. Alleen b(j: Veenendaal Zuid Pontiac 1955 Hardtopmodel, 8 cyl. tegen aantrekkelijke prijs. Iets moois. Vauxhall Wyvern 4 cyl. 1956. Prima auto. Fa. Blom, Hoofdstraat 131, Driebergen. Te koop de nieuwste Zig-Zag naaimachines, electr. in kof fer met 3 jaar garantie. 395,—375— en 348,—. Vraagt demonstratie bij u thuis. G. van de Garde, Naai machinehandel, Cuneraweg 328. Veeneind-Veenendaal. Tel. 08385-2332. Pckiueesjc te koop, teefje, 4 mnd., wit met zwart, met prima stamboom. Voor goed tehuis billijke prijs. Utrecht- seweg 22, Renswoude. Tel. 08387-307. Te koop lange leren jassen, bruin, lange leren broeken, rijbroeken voor in de laar zen en er over heen, z.g.a.n. motorhelmen en motorwan ten met schapevacht z.g.a.n. Alles afkomstig van de Rijks Luchtvaartschool te Eelde. Bosman t.o. de Kerk, Tel. 280 Eist Utr. Te koop 600 hennen HxW, 14 weken. G. v. Roekei, Zuider kade 37. Ede. Tel. 08385-2362. Te koop Heinkel scooter. Rembrandtpark 563, Veenen daal. Te koop naaimachines in pracht salonkasten. Wegens plaatsgebrek extra koopjes. Kayser als nieuw 165, Kohier, koopje 125,—, Gritzner, koopje 95,Sin ger trapmachine 50,Al len 3 jaar garantie. G. van der Garde, Naaimachinehan del, Cuneraweg 328. Veeneind Veenendaal. Tel. 08385-2332. Te koop de nieuwste electr. naaimachines, ingebouwde verlichting, ingericht voor stoppen, compl. met appara ten, in pracht koffer en 3 jaar garantie 248,—. Vraagt demonstratie G. van der Gar de, Naaimachinehandel, Cu- neraweg 328. Veeneind-Vee nendaal. Tel. 08385-2332. ONZE BEKENDE SPECULAAS IS ER WEER!!! tm. 10 woorden, elk f J woord meer 10 cent j Aangeboden 4 jarige ponny met wagentje en rijzadel. In- lichtingen 08376-646. ARBEIDERS UIT ULSTER NAAR FOKKER (SCHIPHOL) Een groep van 30 arbeiders in de vlieg tuigindustrie is woensdag 6 september j.L uit Ulster vertrokken om in de vliegtuig fabriek van Fokker op Schiphol, Amster dam, te werk te worden gesteld. Verte genwoordigers van Fokker zijn twee we ken in Belfast geweest en hebben met on geveer 200 gegadigden gesproken. De heer Bernard Dellevoet, de personeelschef heeft verklaard: „We zijn meer dan te vreden over onze keus." BIJNA 400.000 LEERLINGEN BIJ HET KLEUTERONDERWIJS Zojuist is bij het Centraal Bureau voor de Statistiek verschenen de Statistiek van het kleuteronderwijs en van de voorzie ning in de behoefte aan kleuterleidsters 1960/61. Het aantal leerlingen bij het kleuteron derwijs steeg sedert 1959/60 van 384.200 tot 397.800, het aantal scholen van 4.230 tot 4.400 en het aantal leidsters van 11.163 tot 11.535. Het aantal leerlingen in opleiding voor leidster bij het kleuteronderwijs nam toe van 2.604 tot 2.791; dat in opleiding voor hoofdleidster nam af van 2.830 tot 2.408. De vervangingsbehoefte, d.i. het aantal leidsters, nodig ter vervanging van betrok kenen, bedroeg 12,0*/» van het aantal aan wezige leidsters; de totale behoefte aan leidsters was 15,5*/». COMPUTERS VEROUDEREN AL WEER De automatische (elektronische) re kenmachines, zoals die na de tweede wereldoorlog zijn ontwikkeld en hun opmars in de wereld zijn begonnen, be- ginnen al weer te verouderen. Machi nes, die nog maar enkele jaren in ge- i bruik zijn, worden nu reeds door nieu we nog betere vervangen. De techni sche ontwikkeling staat niet stil en de Engelse fabriek Ferranti Ltd. (Lancas hire) brengt thans twee nieuwe com puters aan de markt, die meer arbeid kunnen verzetten en bovendien sneller werken. Een grote Zweedse verzekeringsmaat schappij, die nog maar twee jaar ge leden een computer van deze Engelse fabriek in gebruik nam, heeft al be sloten deze door een verbeterd type te doen vervangen. Toen de eerste ma chine in gebruik werd genomen, bete- I tekende dat een besparing van 25 pro cent op de totale investering van deze verzekeringsmaatschappij. Men rekent er echter op, dat de nieuwe machine een nog grotere besparing zal opleve ren. De nieuwe machine zal 1.500.000 polissen behandelen en alle transacties met de polissen, zoals premiebetaling, kunnen verwerken. 8TUDEN TEN WERK KAMP IN NOTTINGHAM Studenten uit Nederland, Duitsland, I Frankrijk, Engeland en de Ver. Staten hebben tijdens een werkkamp in Not tingham een aantal huizen van ouden van dagen en van geïmmigreerde kleurlingen opgeknapt. Zij werkten veertig tot vijftig uur per week tijdens hun vakantie. Het kamp, waaraan twaalf studenten deelnamen, was ge organiseerd door de vereniging van de Ver. Naties in Engeland. Behalve een aantal huizen van be jaarden en geimmigreerde kleurlingen, hebben de studenten ook een kerk, een school en een zaal geschilderd. Het doel was niet om geld te sparen voor dit soort werkzaamheden van sociale aard, maar om de samenwerking, die tussen verschillende gemeenschappen behoort j te bestaan, te symboliseren. De proef is zo goed geslaagd, dat men haar met studenten uit verschillende andere landen wil voortzetten. AMANDELSPECULAAS 250 gram 0,75 DIK AMANDELSPECULAAS per stuk 0,75. Deze week extra aanbieding: AMANDEL BOKKEPOOTJES 250 gram 1.25 NOUGATGLACE een heerlijk chocolaadje 250 gram 1,— t Te koop 4 clubs met tafel, een coats met 2 crapauds en een lamp (kroon). Alles i.g. st. Vijgendam 15, Veenendaal Gevraagd een net dagmeisje. Mevr. v. d. Meene, De Klomp 1, (naast garage) post Eder- veen. Tel. 08387-236. Werkster gevraagd voor 1 d. per week. Mevr. Vonk, Ker- kewijk 13, Veenendaal. Gevraagd een flinke werk ster voor 2 morgens p. week Mevr. v. d. Bosch, Bergweg 31. Veenendaal. Gevraagd een flinke werk ster 4 morgens per week. J. van Barneveld, Hoogstraat 1, Fruithandel, Veenendaal. Te koop inmaakandijvie. Pa rallelweg 80, Veenendaal. Moderne ronde tafels, stoe len, bijzettafeltjes, clubjes enz. Vos bij de Boterfabriek. Renswoude. Tel. 08387-307. Te koop 3 pinchertjes, teef jes, 8 weken oud. Hoofdweg 46b, Ederveen. Te koop zwarte poedel, teef, 4 mnd. 55,incl. mand. Groenelaan 24, Veenendaal. Prima eetaardappelen te koop. C. v. Holland, Ruisse- veen 8, Veenendaal. Te koop dragende gelten. M. van Brenk, Bovenlandsestraat 7, Kesteren. Enthousiast roept iedereen ha..„ gebak van HOOFDSTRAAT 21 Telefoon 2136 Te koop prima kamcrorgel, 'in omg. Kesteren. Brieven onder nr. 1202 aan het bur. van dit blad. Te koop Ford Zephyr de Lux 1959 2 kleuren met overdrive staat op nieuwe banden. Fiat 500 1958 open dak. Renault 4 1957 open dak. Luxe uitvoe ring. Alle wagens verkeren in prima staat en hebben wei nig gelopen. Te zien bij Fa. Blom, Hoofdstraat 131, Drie bergen. Te koop prima aardappelen „Noordelingen", 15 ct. per kg. of 5,per half mud. J. Versteeg, Dijkstraat 183, Vee nendaal. Prima witte kool te koop. Be nedeneind 5, Veenendaal. Te koop een haard in zeer goede staat. Te bevr. Groe nelaan 31, Veenendaal. Tc' koop Renault 4 (cabrio let) i.g.st. Vraagprijs ƒ650,—. Grdenelaan 20, Veenendaal. Te koop alle kleuren gras parkieten a 1.25 per stuk. Cuneraweg 149, Achterberg. Te koop twee toom biggen. A. Budding, Cuneraweg 253, Achterberg. Te koop z.g.a.n. hoezen voor Volkswagen, prijs 65,— Te vens een grote en een kleine vogelkooi. Klaas Katerstraat 28. Veenendaal. Sportrijwielen in kleur, ge heel compleet v.a. 125,—; kinderrijwielen in kleur, v.a. 55,—; wasmachines v.a. 150,—; centrifuges v.a. 145,Prima autoped op luchtbanden 23,50. Rij wielhandel, N. van Ek. Pr. Bernhardlaan 1, Veenendaal. Te koop prima Noordelingen j Hoortoestellen en batterijen 15 ct. per kg. bij G. Heikamp, Melis Optiek. Hoofdstraat 51. Brinkersteeg 26, Veenendaal. i Veenendaal. Tel 3184. Te koop een 3-plaats electr. fornuis i.g.st. Buurtlaan Oost 11. Veenendaal. Aardappelen te koop per roe. Van Laar, Stokweg 4, Rhe- nen. Te koop goed onderhouden motor merk Maico, 250 cc., bj. 1955-1956. G. v. d. Scheur, Dijk 18, Achterberg. Te koop aangeboden Puch brommer type 1958, motorisch i.z.g.st. Te bevr. Hotel La Montagne. Rhenen. Te koop Opel '51, mooi wa gentje. Prijs 625,—. Inlich tingen: Eikenlaan 10, Vee nendaal. Te koop z.g.a.D. winterman tel, mosgroen met prachtig I bont. maat 44. Prijs 50, bij Kosters, Franseweg 64, Eist Utr. Te koop een kolenhaard. Te- vens jonge halfwas konijnén t en een bromfiets, 2 versn. Maanderbuurtweg 51, Vee- nendaal. Te koop electr. kachel met z.g.a.n. pannen, 100,—. Goed spelende radio 35,Jon- genskar met autostuur 12,50 Mooie kinderwagen, zwart- wit. Gortstraat 73, Veenen- daal. DIVERSEN VLEES, speciaal voor uw hond, 25 ct. per pak. Wijn- bergen's vleespaleizen. De Savornin Lohmanstraat 2, Dr. Colijnstraat 39, Veenendaal. Werkster gevraagd voor de middaguren. Aanmelden za terdag van 3.30 tot 4.uur. Geb. Chr. Lyceum, Tuinstr. of 's avonds na 7 uur Sav. Lohmanstraat 152, Veenen daal. Uw adres voor oud papier, lompen en metalen W. Wolf- sen. Benedeneind la (achter). Tel. 3423. Veenendaal. Woningrui! van Tilburg naar Veenendaal of omgeving. Inl. P. H. van Rijnstraat 24, Vee nendaal. Woningruil. Aangeboden te Rhenen moderne woning bev. 2 woon- en 4 slaapkamers, douchecel, kelder en zolder, met flinke tuin. Gunstig ge legen. Gevraagd: soortgelijke woning te Veenendaal bij voorkeur Zuid. Brieven met uitvoerige inlichtingen on der nr. 1207 aan het bur. v. d. blad. Laat nu uw schoorsteen ve- gen door Schoorsteenvegers- I bedrijf G. v. Barneveld, Bos- laan 62. Veenendaal. Tel. 3303 j Midd. Cursus: Joh. Calvijn- school, Geerseweg 53. Aan- vang van de lessen op raaan- I dag 11 sept. om 7 uur. Aan melding is nog mogelijk bij E. C. Hopman, J. v. Goyen- straat 53 of op de cursus avond. Fokveedag F.H. en M.R.Y. veeslag op woensdag 13 sept. a.s. aan de Langesteeg te Bennekom. Aanvoer 230 stuks Aanvang 9 uur v.m. Gewolmaniseerde palen heb ben een levensduur van ca 15 jaar. u koopt ze nergens voordeliger dan bij L. van den Bosch. Geerseweg 38. tel 3041. Veenendaal. Te koop prima 2e hands hand- en trapnaaimachines ook zig-zag. Fa. Koomen, Kerkewijk 17, Veenendaal. Schoenen te klein? Dan moet U bij Blankestyn Zn. zijn. Schoenreparatie-bedrijf D Blankesteyn Zn.. Helling 14. Veenendaal /oor solide naaldhnkjcs in al le modellen (ook met stalen pen) geheel nieuwe hakken en bekleden of bijwerken van beschadigde hakken naar Schoenmakerij Valkenburg, Gortstraat 38. Veenendaal. Laat uw bromfiets- of mo- torcylinder vakkundig slij pen. Tevens big-end revisie bij: Waayenberg's motoren- handel, Dr. Slot. de Bruine- straat 3, Tel. 2771, Veenen- daal-Zuid. Wasmachinefabriek heeft enige lichtbeschadigde was machines, gloednieuw met garantie 125,- en 145,- Ook zeer voordelige cen trifuges en combinaties. Vraagt demonstratie: Post bus 24, Zwijndrecht. Speciale aanbieding no-iron shirts in wit ƒ8,10, in fanta sie 8.95. Anne van Manen, Prins Bernhardlaan 17. Vee nendaal. Onderwijzer zoekt net kost huis in Veenendaal. Brieven aan J. Zoer, Koninginnelaan 33. Veenendaal. Onderwijzer zoekt kamer m. pension, liefst met schoor steenaansluiting, te Eist of omg. Za. en Zo. afwezig. Br. onder nr. 1208 aan het bur. van dit blad. Net meisje, 22 jaar. zoekt vriendin. Brieven onder nr. 1209 aan het bur. van dit bl. Evangelisatie Samenkomst op woensdag 13 september te Veenendaal Geb. „Sola Fi de", ingang Lindelaan. Aan vang 8 uur Toegang vrij. Sprekers: Chr. van Duuren, Driebergen, onderwerp: „De Hemelvaart der kerk". J. Kalf, Lunteren, Onderwerp: „Behoort gij daarbij". De best uitgeruste tankwa gen en de beste haardbrand- olie bezorgt Jan Henken. Ko ninginnelaan 37, te Veenen daal. Tel. 2361. Werk gevraagd v. d. avond uren. Liefst administratief, mag ook wat anders zijn. Br. onder nr. 1210 aan het bur. van dit blad. Te koop N.S.U. motor de luxe i.z.g.st. 200 cc. t.e.a.b. Middellaan 20. Veenendaal. Noordelingen per roede te koop bij W. den Hartog, De Klomp. Te koop werkschoenen in al le maten en prijzen, hoge en lage. Bosman t.o. de kerk, Tel. 280. Eist Utr. Te koop een kanariehok. Ce derlaan 17, Veenendaal. Te koop een z.g.a.n. kook- haard. Vissersweg 7, Eist U. Boeken te koop voor de Han dels Avondschool, z.g.a.n. J. Hardeman, Davidsplein 9, Veenendaal. Te koop Gras en Valk Par kieten en ook vele andere tropische vogels, bij „Vita Nova", ingang Sport. Mag. Albers, Hoofdstraat 15, Vee nendaal. Te koop een studieorgel. Nieuweweg 179, Veenendaal. Vertegenwoordiger vraagt engelse conversatielessen. Br. onder nr. 1211 aan het bur. van dit blad. Boekhouder heeft nog enkele avonden per week vrij om boekhouding te verzorgen. Brieven onder nr. 1212 aan het bur. van dit blad. Geen grijs haar. Niemand weet dat u grijs bent als u crème Marchal gebruikt. 3.40 voldoende voor een half jaar. Kleine tube 2.25. Bij J. F. Tak Jz., Drogist, Hoofdstraat 106, Veenendaal. Let op! Een grote voorraad keurige meubelen, waarvan velen als nieuw, vindt U steeds tegen zeer lage prij zen in 't Veense Verkoophuis. Hoogstraat 30. Veenendaal. Tel. 2209. Tijdens de vakanties zijn wij enkele gebakkisten kwijtge raakt. Gaarne terug te be zorgen. voor Uw moeite ont vangt U een heerlijk half- pond Roombotersprits. Ban ketbakkerij Dijkstra. Hoofd straat 21. Veenendaal. Motor- en bromfietskleding, leren dames- en heren jassen en vesten, regenkleding, laar zen. werkschoenen, heren- en jongensschoenen, bruin en zwart, motoroverall's, hel men, U.S.A. legerkleding, koppels, tassen, windjack's, jassen enz. Vos bij de Boter fabriek, Renswoude. Tel. 08387-307. Spiegels, in elke gewenste vorm en afmeting, in 3 kwa liteiten als pas-, wand- en gangspiegels levert U direkt uit voorraad de glasslijperij van Zimmerman Zn., Sand- brinkstraat 1, Tel. 2261 te Veenendaal. Wascombinaties. Nu alles in één. Onze allernieuwste .Sun beam' wascombinatie met spoelcentrifuge. 2 aparte mo toren. pomp, klok. tafelblad en zwenkwielen. slechts 395.—. Rechtstreeks van de fabriek. Ook betaalbaar in 12 en 18 maanden. Wast gega randeerd zonder slijtage. Vol ledige fabrieksgarantie en service. Vrijblijvend demon stratie bij U thuis. Wasma chineverkoopbureau, Park Arenberg 55. De Bilt, Tel. 030-60879. Gevraagd net meisje voor he le dagen. H. Leusink, Hoog straat 10. Veenendaal. Voor moeders met moeilijke voeten nu STEUNKOUSEN A-keus 5,95 Veenendaal Zuid Woningruil. Aangeb. midden standswoning te Nijmegen, te ruilen voor een woning te Veenendaal, of omg. Brieven onder nr. 1136 aan het bur. van dit blad. werden de grootste zaken gebouwd, met niet adverteren de beste vergeten. „Lenin en Stalin zijn dood, leve Chroestsjow". Dat is de taal, die overheerst in het nieuwe Russische partijprogram, dat in oktober op het 22e congres van de Russische communistische partij, zal worden behandeld. Het program heeft naast een aantal economische voorspellingen, de een nog grover dan de andere, ook op politiek terrein een reeks van zwart-wit voorspellingen, die het geheel tot een nogal bombastisch en weinig reëel document hebben gemaakt. Terwijl om Berlijn tussen Oost en West een vinnige, door Chroestsjow uitge lokte politieke strijd wordt uitgevochten, schrijft het manifest, dat het doel van de Russische buitenlandse politiek de vreedzame coëxistentie moet zijn. Waar schijnlijk had het Westen aan deze woorden geloof gehecht, indien zij op een ander moment waren gekomen. VERHOGING VAN HET TARIEF VOOR HET VERVOER VAN STUKGOEDEREN PER VRACHTAUTO Reeds vele jaren zien vele vervoerson- dernemers, die zich bezig honden met het goederenvervoer per vrachtauto, zich ge- UITBREIDING THEECULTUUR IN JOEGOSLAVIË Volgens een Joegoslavisch persbureau heeft de Union of Agricultural Chem- bers of Yugoslavië na een voorafgaand onderzoek besloten om dit jaar een be gin te maken met de aanleg van thee tuinen in Montenegro. Experts zijn van mening, dat de thee cultuur daar evengoed zal kunnen sla gen als in Herzegowina en Istrië. Proe.- ven hebben uitgewezen, dat in Joego slavië ca. 1250 kg droge thee per ha kan worden geproduceerd. Een deskundige van de Technical Assistance Admini stration, die de resultaten van diverse proeven heeft gecontroleerd, verklaarde dat de condities voor de theecultuur in de Dalmatische kuststrook zeer gunstig zijn en adviseerde tot spoedige uitbrei ding over te gaan. Maar nu de Russische politiek duide lijke en helaas oorlogszuchtige taal spreekt, blijft er voor het Westen niets anders over dan uitermate waakzaam te zijn. De woorden van Moskou doen teveel denken aan de fabel van de wolf en de geitjes, waarbij het roofdier, dank zij lieve woorden, de woning van de dieren weet binnen te dringen. Het manifest verklaart, dat het socia lisme (lees: communisme) onontkoom baar overal de macht van het kapita lisme zal overnemen. Vreedzame sa menwerking wordt dan gepropageerd omdat deze nodig is voor: het verzeke ren van de vrede, de opbouw van het communisme in de Sowjet-Unie, de ontwikkeling van een socialistisch we reldstelsel en het voorkomen van een vernietigende oorlog. De historische missie van het communisme wordt uit gelegd als „de afschaffing van de oor log en de vestiging van eeuwige vrede". Volgens het program is vreedzame coëxistentie „een objectieve noodzaak voor de ontwikkeling van de gemeen schap der mensheid". ZWARTE SCHAAP Deze utopische beschouwing getuigt van weinig werkelijkheidszin. Maar even verder wordt in het document toch ingehakt op de werkelijke situatie, zoals die, niet het minst door de agres sieve Russische politiek van de laatste weken, zich op het ogenblik voordoet. Gezegd wordt, dat de partij het leger altijd zal steunen, waarmee bedoeld wordt, dat de militaire macht nog altijd als de peiler van de zogenaamde vreed zame coëxistentie wordt beschouwd. Daarbij wordt al bij voorbaat het uit breken van een oorlog op de schouders van het Westen gelegd. „Als de im perialistische agressor een nieuwe we reldoorlog durft te ontketenen, zullen de volken het stelsel, dat hen in een rampzalige oorlog verwikkelt, niet lan ger tolereren". En in een volgende pa ragraaf vervolgt het dan met: „De im perialisten bereiden de wildste misdaad tegen de mensheid voor, een wereld oorlog met kernwapens. De volken moeten zich inspannen om het imperia lisme in te perken. Onze generatie kan dat doen". Amerika wordt afgeschilderd als de ergste boosdoener. „De Verenigde Sta ten zijn het bastion van de internatio nale reactie". „Overigens is het over zijn hoogtepunt heen", zegt het program dan lakoniek, zij het niet bepaald waar heidsgetrouw. Het zwarte schaap Ame rika is het „politieke en militaire cen trum van het imperialisme van Europa" Het Amerikaanse monopolistische kapi taal is de sterkste uitbuiter in de we reld geworden. Onder de valse vlag van vrijheid en democratie vervult het Amerikaanse kapitalisme, aldus het manifest, de rol van wereldpolitie. Het ondersteunt reactionaire dictatoriale regimes en verrotte monarchisten. Het ontketent acties tegen democratische revolutionaire veranderingen en tegen de volken die voor hun onafhankelijk heid strijden. REACTIES Van Chroestsjow, de geslepen woord acrobaat, had men meer mogen ver wachten dan deze bombast. We mogen echter niet vergeten, dat het manifest niet is geschreven voor de eigen partij, noch voor het Westen, maar voor de Afro- en Aziatische landen. Om mani festen als deze werden enkele eeuwen terug oorlogen gevoerd omdat men de gezwollen beledigingen niet slikte. Ge lukkig is men nu verstandiger. Maar het kan geen kwaad om zijn aandacht nog eens extra te verrichten op Afrika en Azië. Het manifest is kennelijk ook in de satellietstaten tegengevallen. Uit Duits land zijn geen bijzondere reacties ge komen. Daar heeft men heel nuchter ingezien, dat de economische toekomst beelden voor Oost-Duitsland nog in geen honderd jaren haalbaar zijn. In Peking is geen officieel commentaar ge leverd. Wat niets minder dan een be lediging is. De enige communistische reactie kwam uit het „revisionistische" Zuid-Slavië. Daar werd het manifest zonder meer veroordeeld. (Nadruk verboden). izijn voorgekomen, waarbij de boerderij vernield of zwaar beschadigd werd. De directe schade door deze branden aangericht wordt geraamd op het be drag van 1.663.940, Eén van deze branden werd veroor zaakt door vonken van een benzine motor van hooitransporteur op hooi; één door het warmlopen van de venti lator van de hooikoeler; één door een gordijn tegen gaskomfoor; drie door het spelen met vuur; twee door blik seminslag; twee door kortsluiting; één door defect aan wasfornuis; twee door hooi broei; één door lekke butagasfles, terwijl in elf gevallen de oorzaak on bekend bleef. Bij deze branden kwamen 65 koeien en kalveren, 88 varkens en biggen en 500 stuks pluimvee om. BOERDERIJBRANDEN JUNI 1961 De hoofdinspecteur voor het Brand- wezen van het ministerie van Binnen landse Zaken deelt mede, dat in de maand juni 1961 25 boerderijbranden DE SLACHTVEESECTOR IN DE SOVJET-UNIE Volgens een bericht in „Vieh und Fleisch" ontleend aan een Russische publicatie, werden in de Sovjet-Unie in 1959 in totaal 67 miljoen stuks vee geslacht, waarvan 6 miljoen stuks op staatsbedrijven, 13 miljoen op collec tieve bedrijven en 48 miljoen op neven- bedrijven (waarschijnlijk particuliere stukjes grond van kolchosboeren en sowchos-arbeiders). Zowel door de geringe totale capa citeit van de Russische regeringsslacht huizen, als door het ontbreken van vak kundig personeel, werden grote aan tallen vee op de boerderijen geslacht. Hierdoor ontstonden aanzienlijke eco nomische verliezen, bijvoorbeeld door derving van grondstoffen voor de Rus sische industrie en het verloren gaan van grote hoeveelheden slachtafval. Ook in 1960 was nog niets aan deze toestand veranderd. Wel werdt mel ding gemaakt van het voornemen om in de komende jaren in de belangrijk ste veeteelt gebieden van de Sovjet- Unie met spoed slachthuizen te bou wen. GENEESKRACHTIG SPEEKSEL Een krant in Saigon heeft bekend gemaakt, dat het speeksel van een jon ge buffel te My Tho in Vietnam mira- j culeuze geneeskracht bezit. Elke och- i tend steekt het dier zijn kop in de rich- j ting van de zon. Het speeksel dat dan wordt opgevangen heeft talloze zieken I genezen, aldus het blad. De buffel is er niet veel beter van geworden, maar de boer die het dier bezit, verdiende er in vier maanden al honderdduizend piasters aan. VOETROT IN ANDIJVIE Bij teelt van andijvie in niet ver warmde kassen kan veel schade worden veroorzaakt door het optreden van voetrot. Hierdoor verwelken jonge planten en sterven af. Bij oudere plan ten verwelken alleen de oudere blade ren. Deze planten sterven niet af, maar blijven achter in ontwikkeling. In beide gevallen is het inwendige van de penwortel en van de plantvoet bruin-zwart gekleurd. De oorzaak van het voetrot in andijvie is nog niet met zekerheid bekend, hoewel de oplossing van deze kwestie nabij schijnt. Onder zoek heeft n.l. uitgewezen, dat er geen sprake is van een bacterie-ziekte, zoals werd aangenomen. Het gaat vermoede lijk om aantasting door een schimmel, die zich via de jonge worteltjes in de houtvaten van de plant ontwikkelt. Hierdoor ontstaat het typische beeld van een verwelkingsziekte. Effectieve bestrijding, anders dan door stomen van de grond, is nog niet bekend. Wel is gebleken dat op gronden ontsmet met chloorpicrine minder voet rot optreedt. Ontsmetting van de grond met D.D. werkt de ziekte op de een of andere wijze juist in de hand. De enige kans om het voetrot zoveel mogelijk tegen te gaan, bieden die cultuurmaat regelen, die een zo regelmatig moge lijke groei van de planten beogen. Na tuurlijk moet de teelt met zo gezond mogelijke planten worden gestart. In dien mogelijk moeten de planten wor den opgekweekt op grond waar nog geen andijvie heeft gestaan, althans een aantal jaren niet heeft gegroeid. Het is haast vanzelfsprekend, dat de hele opkweek dus niet alleen enige tijd na het zaaien onder glas moet gebeuren. Door ruim luchten kan dan toch wel een stevige plant worden verkregen. Groeistagnatie door regenbuien, waar door de bodemtemperatuur plotseling en snel daalt, worden dan tevens voor komen. Verder moet er naar worden gestreefd, om niet te oude planten uit te poten, omdat anders te veel wortels worden beschadigd. De kas- of waren- huisgrond moet zo vochtig zijn, dat gieten de eerste tijd niet nodig is. Een hoge zoutconcentratie en vooral een minder goede structuur van de grond werken de kwaal eveneens in de hand. Alle maatregelen sluiten het optreden van voetrot helaas niet absoluut uit, maar zullen wegval van het gewas ten minste zoveel mogelijk beperken. Behalve de internationale verzekerings- kaart (de „groene kaart") en een geldig in ternationaal rijbewijs of een geldig na tionaal rijbewijs, dient de bezoeker nog slechts een formulier voor tijdelijke in- j voer van motorvoertuigen („Customs Tem- I porary Importaion Permit") in zijn bezit i te hebben. Op dit eenvoudige formulier dat gratis verkrijgbaar is, moeten enkele bijzonderheden over het motorvoertuig worden ingevuld registratienummer, land van registratie, kleur, merk en typen van het motorvoertuig. Teneinde vertra ging bij aankomst te voorkomen, wordt de bezoeker aangeraden dit formulier in te vullen vóór aankomst in de Britse zee- of luchthaven. Het is verkrijgbaar bij au tomobielorganisaties, reisbureaux en bij kantoren van de British Travel Associa tion. De nieuwe procedure wordt door de British Travel Association verwelkomd als een bijdrage tot de vereenvoudiging van het internationale verkeer en als een teken van de toenemende belangstelling van de zijde van de regering in het be vorderen van het toerisme naar Groot- Brittannië. AFSCHAFFING CARNET/TRIPTIEK VOOR GROOT-BRITTANNIE Bezoekers aan Groot-Brittannië die een motorvoertuig willen medenemen, hebben in de toekomst geen carnet of triptiek meer nodig. In vervolg op een verklaring in het Lagerhuis op 4 juli j.l. door Mr. Seiwyn Lloyd met betrekking tot de ver eenvoudiging van de voorschriften voor het invoeren van motorvoertuigen in Gr.- Brittannië, deelt de British Travel Asso ciation mede dat de nieuwe procedure op maandag 14 augustus j.l. van kracht is geworden. VEEL BEZOEK AAN CUNERATOREN Gedurende de maanden juli en augustus hebben 731 personen de Cuneratoren be klommen om er te genieten van de prach tige vergezichten. GARANTIEFONDS „FORELLEN" Het op particulier initiatief geopende garantiefonds voor de RZ en PC „De Fo rellen", ter gelegenheid van de interland zwemwedstrijd Nederland-USA, zal zeer waarschijnlijk moeten worden aangespro ken, ondanks het feit dat het evenement volledig is geslaagd. Maandag ontving het Forellen-bestuur nog een bedrag van 25,als bijdrage van de Rhenense Voet bal Vereniging „Rhenus". Een buitenge woon fraaie geste van de voetballers, die daarmee hebben getoond zich in de sport één te voelen met de zwemmers. Bravo „Rhenus"! RHENENSE HENGELAARS OP EERSTE PLAATS In Oosterbeek werd wederom een com petitie-wedstrijd gehouden tussen ploegen van de clubs uit Rhenen. Veenendaal, Wa- geningen, Oosterbeek, Renkum en Ede. Het was niet verwonderlijk dat er wei nig werd gevangen. De hengelaars waren door het prachtige nazomerweer te lui om hun hengel vast te houden. De visjes wa ren nog luier, want er werden er slechts drie gevangen, namelijk door twee henge laars van de afdeling Wageningen. Stand: 1 Rhenen 1079 gr.; 2 Wageningen 1055 gr.; 3 Veenendaal 832 gr.; 4 Oosterbeek 594 gr.; 5 Renkum 339 gr en 6 Ede met 208 gram.

De Vallei | 1961 | | pagina 6