Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Streekplan Utrechtse Heuvelrug geeft de richtlijnen voor de toekomst Voor de KANTONRECHTER mum @i mum Heuvelrug-zuid: Alle industrie weren en op Veenendaal concentreren! SALAZAR MULDER Vrijdag begint de Elsterse winkelweek 35e jaargang WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1961 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Nr. 72 Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overbcrg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel De langst dienstdoende dictator Nieuws uit de omgeving assurantiekantoor ALLE VERZEKERINGEN HyPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN ELST Wat nu weer Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. 0 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bU de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschyning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprjjzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 15 cent Het zo lang verwachte en door velen met span ning tegemoet geziene ontwerp Streekplan Utrechtse Heuvelrug is gereed! De Provinciale Planologische Dienst kreeg bijna tien jaar ge leden opdracht van Gedeputeerde Staten een ruimtelijk plan op te stellen voor de Utrechtse Heuvelrug (Baarn, Soest, De Bilt, Zeist, Drie bergen, Doorn, Maarn, Leersum, Amerongen, Eist, Rhenen) met het oog op de ontwikkeling in de komende 20 a 25 jaar. Behalve dat het plan een vrij ingewikkelde ma terie is - er is door zeer vele deskundigen aan gewerkt - is het ook bijzonder interessant omdat het geheel een beeld geeft van de situatie over een kwart eeuw. De voorspellingen die gedaan zijn berusten op fundamentele gegevens en zul len ongetwijfeld dicht de waarheid benaderen. Het streekplan - de naam zegt het al - geeft richtlijnen aan alle betrokken gemeentebesturen en deze zullen dan ook na verloop van tijd hun uitbreidingsplannen aan het streekplan moeten aanpassen. Dat dit zonder slag of stoot zal ge beuren, is niet te verwachten; de planologen heb ben namelijk enkele drastische wijzigingen voor gesteld, die in het kort hierop neerkomen: RHENEN De hoofdverkeersweg die nu dwars door de stad loopt, moet omgelegd wor den vanaf het Paardeveld, direct langs de Rijn tot aan de Grebbesluis. ACHTERBERG Iedere groei moet beperkt blijven tot het hoognodige voor de eigen be volking. ELST Geen industrie meer. AMERONGEN Ook hier geen uitbreiding van industrie meer, maar alle industrie con centreren op Veenendaal. Recreatiegebied behouden Bij de opstelling van het plan is men er van uitgegaan, dat de waarde en het karakter van de Heuvelrug niet ver loren mogen gaan, omdat de streek als onvervangbaar natuur- en bosgebied, vlak bij het dichtbevolkte en zwaarst- geïndustrialiseerde deel van Nederland, behouden moet blijven. Vandaar dat de planologen de ver stedelijking (het bouwen van huizen enz.) vooral in de Heuvelrug-zuid van Rhenen tot Maarn, scherp afgebakend hebben. Het gehele gebied is in feite in drieën verdeeld: het Bosgebied, het Agrarisch gebied en daar tussen over gangsstroken, de zgn. Randgebieden. Koste wat het kost wil men het Bos gebied intact houden als de rustige re creatie-zone, terwijl het Agrarisch ge bied ook onder geen beding aangetast mag worden. Met de Randgebieden is het iets an ders gesteld. Men is zich er namelijk van bewust dat de behoefte aan ter reinen voor het kamperen in tenten, huisjes c.q. caravans, nog niet bevre digd is. Terecht is er dan ook geadvi seerd in de Randgebieden grond be schikbaar te stellen voor het aanleggen van campings, picknickplaatsen enz. De verstedelijking In de richtlijnen voor het toekomstige ruimtelijke beleid voor de diverse ge meenten wordt uiteraard ook gesproken over de verstedelijking, m.a.w. de stede lijke bebouwing. De stad RHENEN heeft als enige ter rein voor de stedelijke bebouwing een kleine 30 ha. rondom De Koerheuvel aangewezen gekregen met een bebou wingsdichtheid van 35 woningen per ha. Het gevolg is dat alle verdere indus trie uit Rhenen geweerd zal moeten worden en geconcentreerd dient te worden op Veenendaal. ACHTERBERG moet blijven zoals het is. Iedere groei dient beperkt te worden Uit La Courtine ontvingen wij een brief van de Veenendaalse militair J. v. Manen, welke wij gaarne een plaats in ons blad geven. De militaire, uiterst links op de foto, is de schrijver van deze brief. HET SOLDATENLEVEN IN LA COURTINE Gemotoriseerde opmars naar Frankrijk! Nederlandse legereenheden sluiten zich aan bij Nato-onderdelen en betrekken hun stellingen in La Courtine. Dergelijke berichten zouden eigenlijk met grote koppen in onze dagbladen ver meld moeten worden. U vraagt zich mis schien af waarom gebeurt dit niet? Och ik geloof, dat de doorsnee Neder lander zich nief erg interesseert voor mi litaire zaken, en zeker niet nu in een periode van hoog-conjunctuur zoals wij tot het hoognodige voor de eigen bevol king en werkgelegenheid mag er ook in geen geval geschapen worden. In ELST dient uitsluitend de eigen groei opgevangen te worden, hetgeen noopt tot een minder verspreid bouwen (26 woningen per ha. voornamelijk tus sen Franseweg en Rijksstraatweg). Ver dere uitbreiding der werkgelegenheid dient in deze gemeente niet bevorderd te worden. Ook hier heeft Veenendaal ver re de voorkeur wegens de grote moeilijk heden op het gebied van outillage en ruimtelijke vormgeving. De eigen ontwikkeling van AMERON GEN kan onbelemmerd voortgaan. Uit breiding van industrie zou echter ernsti ge ruimtelijke problemen oproepen. Het oog dient daarom gericht te zijn op het nabijgelegen Veenendaal. VSW-DIRECTIE BEREID VOET BALVELD TE HERSTELLEN In „Triangelklanken", het personeels blad van de Kon. Veenendaalse Stoom spinnerij en Weverij n.v., komt een be knopt verslag voor van de Ondernemings raad-vergadering, waarbij o.m. de ont heffing van de voetbalvereniging „Trian gelboys" ter sprake is gebracht. De voor zitter, de heer L. M. Bonnike, wees op die vergadering uitdrukkelijk het argument van de hand, als zou het in orde bren gen van het terrein hiervan de oorzaak zijn. In dit verband vroeg de voorzitter liefde voor een vereniging en een menta liteit van de leden als van iedere an dere vrije vereniging. Voorts verklaarde de heer Bonnike dat de directie bereid is het terrein te herstellen, mits een voetbalvereni ging in een behoefte voorziet. Tot nu toe is dit echter, volgens de voor zitter, niet gebleken. Een blik in de toekomst Zoals reeds in de aanhef van dit ar tikel is opgemerkt geeft het plan een beeld van de ontwikkeling in de komen de 20 25 jaar. Eenvoudiger gezegd: aan de hand van allerlei gegevens is gezegd ongeveer zo en zo ziet de Heuvelrug er over een kwart eeuw uit. Het resultaat van tien jaren 6tudie en arbeid is bijzonder interessant en leer zaam. Onderstaand volgt een beknopte weergave, speciaal voor de plaatsen in het zuid-oostelijk deel van de Heuvelrug. (Zie verder pag. 2) SCHITTERENDE PRESTATIES VAN VEENENDAALSE WANDELCLUBS Twee plaatselijke wandelverenigingen Hollandia-Trica en de Pr. Beatrixschool hebben opmerkelijke prestaties geleverd op de j.l. zaterdag te Oosterbeek gehou den Airborne-tocht. Op de 10 km. sleepte de Pr. Beatrix school een le prijs in de wacht, terwijl de Hollandia Trico-wandelgroepen op de 15 km. Burgergroepen een 2e en 3e prijs behaalden met slechts drie punten ach terstand op de eerste prijswinnaar. Vooral de presentatie van laatstgenoemde groe pen bleek bij het duizendkoppige publiek bijzonder in de smaak te vallen. De meis jes werden overal met luid applaus be groet en na de tocht kregen sommigen van hen bloemen aangeboden van totaal onbekende mensen. In aanmerking ne- Studicvereniging' Petrus Datheen' mende dat er 20.000 deelnemers had- Op woensdag j.l. hield de Staatkundig j ,den ingeschreven, mag hier zeker van een Gereformeerde studievereniging „Pe- schitterende prestatie gesproken worden. trus Datheen" haar eerste jaarvergade ring. Allereerst brc.cht de secretaris het jaarverslag uit, waaruit bleek dat het ledental momenteelf opgelopen is tot 22. Er werd een dringend beroep op de leden gedaan, om nieuwe leden aan te brengen. Tevens werden allen opge wekt actief deel te nemen aan het ver enigingswerk, vooral i.v.m. de a.s. ver kiezingen. Verder waren er de verslagen van penningmeester en bibliothecaris. Bij de bestuursverkiezing werden herkozen de heren J. J. Lammers, G. Roodbeen en G. v. d. Berg. Vervolgens werd er door de heer Lammers een referaat gehouden over „Petrus Datheen". Spreker betoogde, dat de S.G.P. zich nauw verwant ge voeld aan Datheen, omdat in hem een voorloper gezien wordt van de begin selen der partij. Op dit onderwerp volgde een interes sante en leerzame discussie. Voor belangstellenden wordt nog meegedeeld, dat dé eerstvolgende ver- gadernig gehouden wordt op D.V. woensdag 4 oktober a.s. Men kan alle gewenste inlichtingen krijgen bij het secretariaat der vereni ging: G. Roodbeen, Groeneveldselaan 112 Antonio de Oliveira Salazar, zoon van een kleine boer uit San Comba, kan zich beroemen de langst dienstdoende dictator ter wereld te z(jn; vanaf 1926 regeert hU Portugal. De thans 71-jarige dictator is een geleerde; h(j muntte als knaap buiten gewoon uit, studeerde rechten en economie en werd professor aan Portugal» oudste universiteit, die te Coimbra, van waaruit zjjn wetenschappelijke roem zich weldra ver verbreidde. H(j kan ook als dictator op roemr(jke resultaten bogen. Na de val van de monarchie koning Manuel II ging in 1910 naar Engeland in ballingschap kreeg men in Portugal 16 jaar lang chaos; een chaos, waarin in Lissabon 325 bommen ontploften, 38 politieke moorden plaats vonden, 22 staatsgrepen en revoluties het to neel verlevendigden, 40 kabinetten en tien presidenten kwamen en gingen, en een schuldenlast van 134 miljoen dollar een staatsbankroet dreigend maakte. De 22ste revolutie onder leiding van maarschalk De Costa, generaal Carmona en de Luitenant Delgado, riep in deze toe stand de financiële expert prof. Salazar te hulp. Salazar accepteerde onder voor waarde, dat hij het recht van veto kreeg tegen elke staats uitgave, verordende als minister van financiën het stoppen van de geldproduktie, reduceerde drastisch de staatsuitgaven, ook de salarissen, voerde Het nieuwe bankge bouw met bovenwo ning van de Rotter- damsche Bank op de hoek Kon. Wilhelmi- naweg-Molcnstraat te Amerongen nadert zfjn voltooiing. De bouw er van is in een traag tempo verlopen door een tekort aan ar beidskrachten de werkzaamheden duren al acht maanden maar over c.a. zes we ken hoopt men het in gebruik te kunnen ne men. Het nieuwe ge bouw krjjgt een mo derne kluisinrichting. Met de ingebruikna me zal de Rotterdam- sche Bank, na een ruim 30-jarige periode t.h.v. de heer van Dijk gevestigd te z(jn, een eigen onderkomen hebben gevonden. ZEIST: Bosarbeiders hebben in het Zeister Bos twee kostbare beeldjes van koper en brons gevonden, die in kranten van mei 1941 waren verpakt en zeer waarschijnlijk in de oorlogs jaren in het bos waren verborgen. LUNTEREN: Op de Kuyperstraat in Lunteren kregen twee gehuwde dames vorige week een hooglopende ruzie. De ene dame wond zich zo op, dat zij als een woesteling de voordeur bij haar tegenstandster intrapte en een tien centimeter lange snij wond in haar been opliep. SOESTERBERG: Een opperwachtmees ter van de brigade Kon. Marechaussee heeft deelgenomen aan de 150 km afstandsmars Amsterdam-Leeuwar den en deze met succes volbracht. BARNEVELD: Als één van de eerste korpsen in ons land, is de Barneveld- se politie vorige week in een nieuw uniform gestoken. Het bestaat uit een blauwgrijze tuniek, donkerblauwe broek met nassau-blauwe bies. deze op het moment doormaken. Toch wil ik een poging wagen de lezers een beeld te geven van de oefeningen, de sfeer en de stemming van de militairen hier in La Courtine waar gewerkt wordt onder oor logsomstandigheden. De verplaatsing op zich is groots en dwingt absoluut respect af. Een kilome ters lange colonne kruipt door het Franse landschap op een tijdschema dat klinkt als een klok. Drie dagen lang rijden met overnachting in tente kampen is iets wat een Nederlandse soldaat nooit beleefd heeft. Werkelijke rust is er niet bij, ook niet bij aankomst in het kamp La Cour tine, zelf wagens lossen, legerplaats in richten, één volledige nacht rust, en dan... oefening te velde. KEBKF.WI/K 167 'Ttl.JOOO'VEENENOAAL Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America Hier eerst komt het aan op het mo reel van een bepaalde eenheid. Niet al leen wordt het „teamwork" tot in details aan de kaak gesteld, ook als individu komt de soldaat voor problemen te staan die alleen met een vaste wil en een sterk doorzettingsvermogen opgelost kunnen worden. En wat dat betreft is de Neder landse soldaat, ondanks zijn „gekanker" tot heel wat in staat. Het is b.v. niet pret tig om tot krijgsgevangene gemaakt te worden met alle konsekwenties van dien. Het is niet prettig om 48 uur konstant in touw te zijn met een minimum aan slaap, voedsel, ontspanning etc. Een feit is echter de goede sfeer bij de soldaten tijdens zware acties en spreekwoordelijk zijn de voldoening en de blijdschap bij terugkomst in het kamp, na geslaagde oefening te velde. Hier wordt tijd gegeven voor ontspanning die in velerlij vorm mo gelijk gemaakt wordt. Zo wordt er iedere avond een filmpro gramma verzorgd door de welzijnszorg. In de weekends worden er cabaretvoorstel lingen georganiseerd, die door Neder landse T.V. en radioartisten gebracht wor den. Zo zijn er verschillende cantines waar altijd wel de' mogelijkheid bestaat voor een gezellig babbeltje of tot het leggen van een kaartje. En voor wie dit alles nog niet voldoende is rest La Courtine zelf nog, waar de cafeetjes een goede tijd doormaken en waar menige fles wijn ont kurkt wordt. Tenslotte nog iets over het soldij: we mogen echt niet klagen! Onze Franse col lega's verdienen vijf maal minder dan wij en daardoor wellicht komt het dat over geld geen woord gerept wordt. De dpi. kpl. der Geneesk. Troepen J. v. Manen, Veenendaal. BURGEMEESTER SCHONK MEDAILLE VOOR HOOFDPRIJSWINNAAR Wanneer a.s. vrijdagavond om half acht de gehele dorpsverlichting in Eist ontsto ken zal worden, betekent dit het startsein voor de Winkelweek 1961 van de Elsterse Middenstandsvereniging (EMV). Voor dit evenement dat tot zaterdag 23 september zal duren is een programma opgesteld dat klinkt als een klok en waarbij zowel jong als oud volledig si' hun trekken kunnen komen. De aantrekkelijkheid van de aktie is ongetwijfeld ook gelegen in het feit dat er een aantal waardevolle prijzen be schikbaar zijn met daarnaast een ereprijs bestaande uit een medaille die door bur gemeester Bosch Ridder van Rosenthal beschikbaar is gesteld. PROGRAMMA Eén der hoogtepunten van de winkel week is de opening van de gereconstru eerde Veenendaalsestraat in tegenwoor digheid van tal van genodigden o.w. de burgemeester. Dit zal om precies zes uur 's middags gebeuren, waarna op de Prinseweg een markt wordt gehouden. Het slot van de zaterdagavond verzorgt „Crescendo" met een taptoe bij café van Leth. Voor de daarop volgende week vermeldt het programma o.a. een rookwedstrijd in zaal van Leth, touwtrekken in de Irene- straat, een interessante dropping, een fiets puzzelrit en speciaal voor de kinderen een gekostumeerde lampionoptocht. Aan al deze wedstrijden zijn uiteraard prijzen verbonden die op de laatste dag van de winkelweek zullen worden uitge reikt bij van Leth. Gedurende de gehele actie z(jn de winkels iedere avond tot 9 uur open, behalve op zaterdag 16 sept. als de Veenendaalsestraat wordt geopend, tot 6 uur. DE AKTIE De aktie als zodanig is voor het ko pend publiek zo gemakkelijk mogelijk ge maakt. Voor elke bestede gulden krijgt men een bon. Tien van die bonnen plakt men op een formulier, vult de slagzin in en schat het gewicht van de grote steen die bij de oprijlaan van Dr. van Ommeren ligt. Deze steen zal t.z.t. onder politietoe zicht worden gewogen. Degene die het juiste gewicht raadt of er het d'chtst bij is, ontvangt de hoofd prijs, be aande uit een waardebon van 60,i .i-t de medaille van de burge meester van Rhenen. Voorts zijn er nog vijfendertig geld- DRONKEN OP DE FIETS Vrijdagavond is de Veenendaler v. H. toen hij dronken op de fiets zat, door de politie aangehouden en ter ontnuchtering opgesloten. Zondagavond ging een zekere v. d. H. uit Barneveld dezelfde weg en ook tegen hem zal proces-verbaal wor den opgemaakt. FIETSER GEVALLEN Op de hoek Bergweg v. Limburg- stirumlaan is zaterdagavond de heer v. S. met z(jn fiets door tot nog toe onbekende oorzaak ten val gekomen. Met een ernstige hoofdwonde en een hersenschudding is hij direct naar het ziekenhuis overgebracht. prijzen beschikbaar, variërend van 5, tot 40,De waardebonnen die geldig zijn tot en met 30 september dienen bij de deelnemende winkeliers te worden be steed. CRESCENDO GAF TAPTOE Zaterdagavond maakte de muziekver eniging Crescendo een muzikale rondgang door een gedeelte van het dorp. Na af loop van deze mars, werd op het par keerterrein naast café De Morgenster te Eist een taptoe gegeven, onder leiding van de dirigent de heer Van Dijk uit Drieber gen. Voor dit gebeuren bestond van de zijde van de bevolking een flinke belang stelling. VERLOREN Een regenjas en glacé dameshandschoe nen. Inlichtingen rijkspolitie Eist. nieuwe belastingen in, bracht in één jaar tijds de staatshuishouding in evenwicht, wist in vier jaar tijds de gehele Portugese buitenlandse schuld af te lossen en werd premier met als groot crediet het „Por tugese wonder", zojuist genoemd, dat hem onmisbaar maakte. En hij werd onmisbaar; sindsdien regeert hij onafgebroken. Hij is ook een zeer sober mens; hij is ongetrouwd, rookt niet, is vegetarier, een hard werker en vergenoegd zich met een maandelijks inkomen van 2000 gulden. Slechts drie reizen deed hij buiten Por tugal, éénmaal als pelgrim naar Lourdes en tweemaal naar het Spanje van gene raal Franco. Portugal heeft sinds hij optrad slechts één premier gehad, Salazar, ook slechts één partij, de door Salazar opgerichte Uniao Nacional, ook slechts één jeugd organisatie, de met groene hemden ge tooide Mocidade Portuguesa en slechts één pers, de regeringspers; een oppositie be staat officieel niet, staking geldt als een misdaad (de arbeider moet de heilzame overtuiging hebben, dat alleen het be waren van de orde hem arbeid kan ver zekeren, verklaart Salazar). Toch heeft de regering van deze onge- RADIO-ACTIVITEIT TOEGENOMEN. Na de hervatting van de kernproeven door de Sowjet-JJnie, wordt vooral in Japan het regenwater op radio-activi teit onderzocht. Foto: een medewerker aan het meteorologisch instituut in Tokio tapt regenwater af voor onder zoek in het laboratorium. twijfeld buitengewone man ook haar schaduwzijden. Portugal heeft maar 16.000 volksscholen en dit aantal is onvoldoende om de Portugezen, bij wie de leerplicht bestaat, lezen en schrijven bij te brengen; het land telt 40*/o analfabeten, een wel heel groot aantal. Het kiesrecht heeft ie dere man, die lezen en schrijven kan en zijn belastingen betaalt; vrouwen hebben het als ze bovendien een gymnasium of vakschool doorlopen hebben; zodoende heeft Portugal op 9 miljoen inwoners slechts 1,1 miljoen kiesgerechtigden. In de vroegere koloniën, thans provincies van het rijk is het nog erger. Er is geen „apartheid", integendeel: volkomen assi milatie, maar de assimilados hebben al leen burgerrechten als ze zich dopen la ten, lezen en schrijven kunnen, de Por tugese taal beheersen, zich Europees kle den, de militaire dienst hebben vervuld en belasting betalen; het gevolg is, dat bijv. op de 4,4 miljoen negers van Angola naast 200.000 Europese burgers slechts 20.000 assimilados het burgerrecht hebben, in Mozambique op 6,3 miljoen zwarten slechts een paar duizend. De „gelijke" rechten zijn dus tamelijk fictief. En was het nu nog zo, dat de zwarten een redelijke kans hadden om de vereis te ontwikkeling te bereiken, er zou enig perspectief zijn; doch Portugal, dat in het moederland het analfabetisme niet kan overwinnen, slaagt er in de vroegere ko loniën helemaal niet in. Voorts is Portugal een bitterarm land gebleven; een landarbeidster bijv. ver dient in Salazars geboorteprovincie Beira in een 12 uur durende dagarbeid niet meer dan de prijs van een kop koffie in een Lissabons hotel. Het Portugese ge middelde inkomen is het laagste van Eu ropa, haalt niet meer dan 830 gulden per jaar. De levensstandaard is laag, hetgeen Portugal in onderscheid met het steeds duurder wordende Spanje tot het goed koopste toeristenland van Europa maakt. Maar de bevolking heeft het krap. Het „Portugese wonder" mist dus de kans om vooruit te komen. Zodoende is Portugal ook niet in staat om zijn grote koloniale rijk, dat zonder meer tot de onderontwikkelde gebieden behoort, vooruit te helpen. Dit alles schept een stille oppositie, die weliswaar niet tegen de grijze dictator op kan, maar toch voortwoelt en onge twijfeld rechtmatige grieven heeft. De kerk maakte zich herhaaldelijk tot tolk van deze grieven. De bisschop van Porto verlangde in een open brief de toelating van een christelijk-democratische partij en het stakingsrecht voor de arbeiders. „Trad de kerk niet op, ze zou het ver trouwen van de arbeiders zowel als van de jeugd verliezen", schreef de bisschop, „honger en ellende zijn maar al te wijd verbreid". Salazar eiste terugroeping van de bisschop; het Vaticaan weigerde, maar bisschop Gomes ging toch kort hierop weg en kreeg een functie in Spanje. De patriarch-kardinaal van Lissabon Cere- jeira steunde hem, maar Salazar wvmdde zich bruuks van hem af. Het incident Gal- vao met de Santa Maria toonde de gisting. Salazar weet dit alles wel en zoekt ook oplossingen, maar tot dusver herhaalt het Portugese wonder van zijn beginjaren zich niet. Zijn tijd raakt voorbij. Wel ge niet hij buitenlandse steun. In de laatste wereldoorlog distancieerde hij zich evenals Franco in Spanje van Berlijn en Rome, schonk de geallieerden kostbare vliegtuigsteunpunten op de Azoren (in 1942) en gold als mede-geallieerde. Enge land en Amerika zijn hem welgezind. Niettemin is het zoals de Engelse pre mier MacMillan zeide, zeker, dat „de wind van verandering" door het uitgebreide rijk waait. H., koopman te Culemborg, had ge reden met een bestelauto met aange koppelde woonwagen, die niet voorzien was van een goed werkende claxon en rechter buitenspiegel, terwijl bovendien de remmen niet in orde waren en de woonwagen niet op een juiste en vei lige manier aangekoppeld was. Op de Grebbeweg te Rhenen had H. moeten remmen, doch dit was op een Het wordt, vormen nog maar een fractie van het totaal. Ik zal het dan ook niet laten bij het voorgestelde schikkings bedrag van 30,maar vraag 40, of 8 dagen, zo zei de officier in zijn re quisitoir. Rechter v. d. Brand vond deze eis echter niet streng genoeg. Er is zo ongeveer geen bromfietser, Voor de aanhouding van burgemees ter Willy Brandt hebben de Oost- duitse autoriteiten een beloning van ruim 9000 gulden uitgeloofd. De Engelse topvoetballer Haynes heeft een contract getekend voor een jaarsalaris van 50.000,—. In Brazilië is een 26-jarige Britse onderzoeker door vijandige Indianen gedood. Een dorp in de omgeving van Lublin, bestaande uit bijna honderdtwintig huizen en schuren, is op één avond volledig afgebrand. Nadat het huwelijk drie jaar had geduurd is de filmster Rita Hayworth onlangs van haar vijfde echtgenoot gescheiden. Geleerden hebben in Zuid-Frankrijk het geraamte van een baby gevon den dat volgens hen dateert van 70.000 jaar voor Christus. De Sowjet-Unie zal volgend jaar 50.000 ton boter leveren aan Oost- Duitsland. Voor de verpleging van een Zuid afrikaner, die 425 pond woog en zijn been verbrand had, waren minimaal vier verpleegsters nodig. is een onverantwoordelijk Ik wil niet bestrijden, dat ik te- die zich aan de maximum snelheid fiasco uitgelopen. De remmen hadden transport geweest, zei de officier streng, recht aangehouden ben, maar de agent, houdt, en daar moet streng tegen wor- geweigerd en de woonwagen was om- De eis en het vonnis luidden: voor de die me verbaliseerde, zei, dat ik 45 km den opgetreden. Vonnis 60,of 12 geslagen. claxon 10,of 2 dagen, voor de spie- reed en dat lijkt me hoogst onwaar- dagen, zo besliste hij. Vrijdag voor het Wagenings kanton- gel 10,of 2 dagen, voor de remmen schijnlijk, verweerde verdachte zich. Ik L. slachter te Wageningen, stond vrij- gerecht, waar de zaak tenslotte eindig- 75,of 15 dagen en voor de koppeling moest tussen de middag mijn meisje dag voor het kantongerecht in zijn woon de, vertelde H., dat de auto niet zijn 30,of 6 dagen. naar haar werk brengen en we waren plaats terecht omdat hij op de Telefoon eigendom was geweest doch die van een nogal laat. Ik kan me echter niet voor- weg te Ede met zijn bromfiets 45 km ge- zekere G., die hem een week tevoren stellen, dat ik die snelheid gereden heb. reden had in plaats van 30, zoals daar op de automarkt in Apeldoorn gekocht G., student te Wageningen, had op de De politie heeft over een afstand toegestaan is. Bovendien had de 18-jarige had. Lawicks Allee in zijn woonplaats met van 300 meter achter u gereden en de verdachte toen hij geverbaliseerd werd In ieder geval bleef u verantwoor- een bromfiets de maximum snelheid geijkte teller wees 45 km aan, ant- aan de politie een valse naam opgegeven, delijk voor de gebreken toen u zelf met danig overschreden en dat bracht hem woordde rechter v. d. Brand. In maart van het vorige jaar hebt u die auto ging rijden, betoogde rechter vrijdag voor het Wagenings kantonge- Het aantal snelheidsovertreders is al een gedeeltelijk voorwaardelijke straf v. d. Brand. recht. legio. De keren, dat het geconstateerd (Zie verder pag. 2) Laat Uw ogen tijdig controleren. SPREEKUUR OOGARTSEN: Groene Kruis Kerkewijk 28 - telef. 2307 DR. KOOYMAN Maandag Dinsdag 2—3 uur Donderdag DR. v. d. DRIFT Woensdag Vrijdag 2—3 uur Hoofdstraat 51 - telef. 3184 (naast de apotheek) VEENENDAAL

De Vallei | 1961 | | pagina 1