VgGa S VéGé-artikelen li TWEEDE voor prijs ZE ZUN ER WEER AMERONGEN SCHERPENZEEL VOOR DE VROUW RHENEN BERLIJN - pijnbank voor Oost en West (slot) DE KLOMP Insuline veertig jaren in de geneeskunde toegepast wrijfwas grote doos 82* 16 geldzegels 2d° doos^ prijs Caspo schuurpoeder havermout 500 gram pak 57 ct—"I 1 geldzegels 2d8 pak prijs tandpasta grote tube 75*-15 geldzegels 2d'tube prijs pindakaas pot dessertpudding diverse smaken 32*" 6 geldzegels 2d* pak Oprijs toiletzeep OLDTIMERS TWEEDE BLAD „DE VALLEI'' WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1961 Nr. 72 en nog IO°lo korting in GRATIS geld zegels! Cacao goudmerk 100 gram 60ct-12 geldzegels 2" pak prijs 45 ct - 9 geldzegels 2d0 bus prijs zakJJS0*""! 1 geldzegels 2d8 zak prijs 95* "19 geldzegels 2d'pot Oprijs ct - 6 geldzegels 2d' stuk prijs J Spaart U mee? Let op onze volgende advertentie. Ze zijn er weer, de klaar-overtjes. Enkele weken geleden zag men hen al aar zelend uit hun schulpen kruipen, thans is het hele leger van veiligheid-kame raadjes weer op de been. Twee- of viermaal daags wisselen ze hun costuumpjes, waarin ze niet van anderen zijn te onderscheiden, voor de uniform: witte jas, koppel, manchetten, handschoenen en zuidwester, en, niet te vergeten het teken van hun waardigheid, het spiegelei. Enkele malen per dag geleiden ze jonge kin deren en leeftijdgenootjes naar de andere kant van de straat, op volkomen veilige en doeltreffende wijze. Tenminsteals iedere weggebruiker hieraan meewerkt. In september vestigt het Verbond voor Veilig Verkeer de aandacht van iedere weggebruiker op het schoolgaan de kind. Iedere Nederlander wordt toe gevoegd: „U hebt ze een tijdje gemist, maar nu zijn ze er weer!" De aandacht van elke weggebruiker moet worden verdubbeld tijdens de uren dat de scho len aan- en uitgaan. Dit is geen overbodige luxe. Bijna zesduizend schoolkinderen - van 5 t/m 14 jaar - waren in 1959 betrokken bij verkeersongelukken, niet minder dan 237 van hen vonden hierbij de dood. In één jaar tijds bijna tweehonderd vijftig nog jonge kinderen, die niet meer bij hun ouders terugkeerden, wier plaatsen op school onbezet bleven. Een school vol kinderen, wier leven plotse ling werd afgesneden. Dr. J. J. Wafelbakker, directeur van de Wassenaarse G.G.D., noemde in zijn proefschrift „Enkele sociaal-genees kundige aspecten van wegverkeers- KERKERAAD VLOOG ER IN In een hervormde gemeente ergens in het land was een vakature. In de ker- keraad rees de vraag welke predikant benoemd zou worden. Een ouderling besloot een proefballon op te laten door zijn medebroeders de volgende, door hem zelf opgestelde brief voor te lezen, de schijn wekken alsof deze afkomstig was van een serieuze kandidaat: „Aangezien ik vernomen heb dat er een vakature is in uw gemeente, ben ik zo vrij naar deze open plaats te sol liciteren. Ik heb heel wat eigenschap pen, die u - naar ik meen - zult waar deren. Ik heb in mijn leven met kracht kunnen preken dat de mens kennis van zonden bekomt door de wet. Bovendien heb ik altijd de mensen gepredikt dat God zondaren wil be keren en dat het enkel vrije genade is als de mens bekeerd wordt. En ik heb ook enig succes als auteur gehad. Som migen zeggen dat ik goed organiseren kan. In de meeste plaatsen, waar ik ge weest ben, heb ik een leidende rol ge speeld. Maar er zijn enkele mensen, die enige dingen op me tegen hebben. Ik ben boven de vijftig. Ik heb nooit in enige plaats langer gepreekt dan drie jaar achter elkaar. Sommige standplaatsen heb ik moe ten verlaten, nadat door mijn werk on enigheden en opstootjes waren voorge komen. Ook moet ik toegeven dat ik drie of vier keer in de gevangenis heb gezeten, maar dat was niet door mijn schuld. Mijn gezondheid is niet best, hoewel ik nog een heleboel verzetten kan. Ik heb in mijn oude vak moeten werken om er iets bij te verdienen, om rond te komen. De gemeenten waar ik heb gearbeid, waren heel klein, of schoon ze in grote steden waren ge legen. Ik heb niet al te best kunnen op schieten met de kerkelijke kopstukken en in de verschillende steden, waar ik heb gepredikt. Zelfs hebben sommigen van hen mij bedreigd en voor de rech ter gedaagd, en nog erger - mij lichame lijk letsel toegebracht. Ik kan administratief maar slecht uit de weg. Men weet van mij te vertellen, dat ik vergeet wie ik heb gedoopt. Toch hoop ik dat u mij kunt gebruiken. Ik zal mijn uiterste best doen, ook als ik zal moeten werken met de handen voor een bijverdienste." De ouderling vroeg na voorlezing van dit epistel aan zijn medebroeders, of zij interesse hadden in de sollicitant. Het antwoord was dat zij hem voor de ge meente onmogelijk konden gebruiken. Zij hadden zeker geen interesse in een man, die ziekelijk was en twist veroor zaakte, daarbij lastig en verstrooid was en de gevangenis zo goed van binnen kende. Ze wilden wel weten, wie die brief geschreven had. Waarop de ouder ling antwoordde: de apostel Paulus! (Uit de Scheveningse Kerkbode). SCHOOLGAANDE KINDEREN ongevallen" het verkeersongeluk voor deze leeftijdsgroep: DOODSOORZAAK No. 1. Een deel van het leed zou voorkomen kunnen worden, indien ouders hun kin deren vroegtijdig de elementaire ver keersregels zouden bijbrengen. En niet alleen léren, maar vooral goed voor beeld geven, èn oefenen. In ons land is het helaas nog een ongebruikelijk ver schijnsel ouders met hun kinderen te zien oefenen, in tegenstelling tot bijv. in Engeland: men kan daar regelmatig zien hoe een vader of een moeder het kind voordoet hoe over te steken („eerst kijken naar links, dan naar rechts en dan weer naar links en dan vlug over steken, en op de helft gekomen weer eventjes naar rechts kijken"), dan ziet men hoe het kind zijn ouders naar de overkant brengt. Het Verbond voor Veilig Verkeer pleit ervoor om deze werkwijze ook in ons land ingang te doen vinden. Het kan het aantal jeugdige verkeersslachtoffe- tjes aanmerkelijk verminderen. Publicatie van het Verbond voor Veilig Verkeer. (Ingezonden) KOLLEKTE Van maandag 18 septtember tot 1 okto ber wordt de bekende collekte gehouden voor de reclassering. Voor alle gezindten gelijk. Het is om mensen die gestraft zijn, te helpen om weer in de maatschappij te worden opgenomen. En om andere die ge vaar lopen van het rechte pad af te dwalen, met raad en daad te steunen. Ieder zal begrijpen dat dit noodzakelijk werk is en dat wij allen geroepen zijn onze steun te verlenen. Het Comité. GEVONDEN Op de weg tussen Walderveen-Rens- woude is door de heer J. van Dijk, wo nende De Lucht te Renswoude, een dek kleed 6 bij 2 meter gevonden. SGP-INLEIDING Voor de SGP houdt vrijdag 15 septem ber a.s. in de school met de Bijbel aan de Glashorsterdijk, ds. R. T. Huizinga Ned. Herv. predikant te Ouderkerk a. d. IJssel een inleiding over het onderwerp: Van boven gegeven". ZILVEREN JUBILEUM Tijdens een dezer dagen door het be stuur van de Wilhelmina Ziekenverple ging gehouden bestuursvergadering werd aan mej. E. Wolmerstett, vanwege het feit dat zij 25 jaar aan bovengenoemde verpleging verbonden is geweest, een vulpen aangeboden. Reeds eerder had zij met zuster Smit, die vorig jaar haar 25- jarig jubileum aan deze verpleging her dacht, de hen aangeboden reis naar Zwit serland gemaakt. Fiets-mysterie opgelost De eigenaar van de fiets die zondag morgen onbeheerd in een tuin aan de Boslaan werd gevonden, is bekend. Het is een zekere v. E. uit Veenendaal, die naar zijn zeggen in de Boslaan een be zoek had afgelegd en later zijn fiets miste. Vermoedelijk hebben onbeken den een grap met hem willen uithalen. Jongen onder de fiets De 16-jarige C .V. uit de Wilhelmina- straat zal het voorlopig wel uit zijn hoofd laten om op straat met vuurwerk te spelen. Maandagmiddag was hij daar name lijk mee bezig. Hij had een rotje onder een lege bus geplaatst en holde toen hard weg - zonder uit te kijken - de straat over waar hij pardoes tegen de fietster mej. v. d. M. opholde. Beide vielen, zodat het rijwiel schade opliep. De politie maakte proces-verbaal op. Opbrengst kollekte De plaatselijke commissie van D.E.L. maakt bekend dat de kollekte 1961 heeft opgebracht 3728,15. Dit is een mooi bedrag. De commissie brengt met deze haar dank over aan de medewerkers en gevers. BOERDERIJBRANDEN JULI 1961 De hoofdinspecteur voor het Brandweer wezen van het ministerie van Binnen landse Zaken deelt mede, dat in de maand juli 1961 41 boerderijbranden zijn voor gekomen, waarbij de boerderij vernield of zwaar beschadigd werd. Drie van deze branden kwamen voor in Groningen; acht in Friesland; één in Drenthe; vijf in Overijssel; vier in Gel derland; drie in Noord-Holland; één in Zuid-Holland; negen in Noord-Brabant en vier in Limburg. De directe schade, door deze branden aangericht, wordt geraamd op 1.898.075,- Zeventien van deze branden werden veroorzaakt door hooibroei; één door oververhitting van een butagastoestel; twee door het spelen met vuur; één door het omvallen van een petroleumtoestel; één door vonken uit een tractor; één door het verbranden van takken, twee door blikseminslag; één door een stallantaarn bij hooiopslag, terwijl in vijftien gevallen, de oorzaak onbekend bleef. Bij deze branden kwamen 65 varkens, 2 stuks rundvee en 272 stuks klein- en pluivmee om. BOTER IN POEDERVORM De Amerikaanse regering neemt in sa menwerking met de particuliere indus trie, proeven met in poedervorm gebrach te boter ten behoeve van de uitvoer naar landen waar schaarste heerst aan zuivel- produkten. Deze „boterpoeder" is een mengsel van boter en magere melkpoeder dat volgens een nieuw procédé wordt bereid. Het produkt heeft een vetgehalte van 72 pro cent. Voorlopige proeven hebben uitgewezen dat het ook in een tropisch klimaat ge durende langere tijd houdbaar is. WIJ ETEN ANDERS DAN 12 JAAR GELEDEN Misschi enbehoort u tot de uitzonde ringen; misschien eet u nog net zoals vroeger. Maar het kan zijn, dat u heel geleidelijk uw eetgewoonten veranderd hebt, zonder dat u er zich eigenlijk van bewust bent. Denkt u eens aan de pak jes soep, de diepvriesvis, -kip, of -groente, de kant-en-klaarprodukten, waarvan u in een ommezien pap of pudding kunt maken, de koffiemelk enz. enz. Het is nog maar kort geleden, dat zij populair werden, evenals de pa tates en de nasiballen, maar ze zijn al evenzeer ingeburgerd. Niet alleen door „nieuwtjes" is ons levensmiddelenpakket wat veranderd.. Vergeleken met 1949 wordt in ons land van sommige heel gewone produkten minder gegeten, van andere meer. Opvallend is het, dat er minder brood en aardappelen gebruikt worden, maar meer suiker en margarine, hetzij als zo danig, hetzij verwerkt in diverse pro dukten. In 1949 werden per hoofd van de be volking ca. 135 kg aardappelen gebruikt; de laatste paar jaar komen we niet ver der dan ongeveer 88 kg of nog geen kg per dag. Het gebruik van brood is met onge veer 15 gedaald tot naar schatting 250 gram per dag. Wie meent, dat de bevolking daardoor gemiddeld wat minder zwaar zou zijn geworden, met alle voordelen van dien, komt bedrogen uit, want het totaal vetgebruik (boter, margarine, spek, slachtvetten en oliën) is ongeveer VI: X zo hoog geworden. Het bedraagt nu om en ndfcij 90 gram per dag of ruim een Va kg per week. De consumptie van suiker is even eens gestegen en beloopt gemiddeld 110 gram per dag. Hierbij is meegerekend de hoeveelheid suiker, die we, verwerkt in versnaperingen, jam en andere sui kerhoudende produkten, gebruiken. De ze stijging is evenmin als die van het vetgebruik gunstig: hij werkt vetzucht in de hand. Maar ook wanneer u er niet bang voor behoeft te zijn te dik te wor den is het beter voedsel te eten, dat o.a. mineralen en vitamines bevat, zoals brood, dan suiker(werk), dat geen zgn. beschermende waarde heeft. Wordt de daling in he tbroodgebruik opgevangen door een stijging in de consumptie van - laten we zeggen - eieren, vlees, melk, fruit, dan is daartegen geen bezwaar. Wie een boterham minder eet om in plaats daarvan meer te snoepen, doet onverstandig. Iets soortgelijks geldt voor de aard appelen. Beschouwen we de aardappe len nu even alleen als bron van vita mine C en mineralen, dan zou de klei nere portie aardappelen vergezeld die nen te gaan van een grotere portie voedsel, dat ook deze voedingsstoffen levert, b.v. groente of fruit. Het gebruik van groente is in ons land, waar zo'n verscheidenheid van mooie groenten te krijgen is, gemiddeld te laag, n.l. nog geen 200 gram per persoon per dag. Dit is op zichzelf van de meeste groenten geen onaardige por tie; van sterk slinkende groenten, zoals spinazie, witlof, prei mag wel tweemaal zoveel genomen worden. Een gemiddeld gebruik van 200 gram betekent, dat er naast mensen, die daar boven uitkomen (misschien wel veel) mensen zijn, die minder dan deze hoe veelheid eten en dat is werkelijk niet genoeg. Het melkgebruik van gemid deld liter is om dezelfde reden nog niet helemaal voldoende. De voeding, die „gemiddeld" gebruikt wordt, is dus niet gelijk aan de voeding, die gemid deld het beste is. Wat zeker aanbeveling zou verdienen is de stijging tot staan te brengen in het gebruik van vetten van welke aard ook. b.v. margarine, mayo naise, vetrijke hapjes, zoals patates fri tes, croquetten, en van suiker (en sui- kerrijke produkten: zoete broodbeleg gingen, „snoep" tussen en na de maal tijden). Het is in het algemeen gewenst, dat er meer groente en melk geconsu meerd wordt. Waarbij we even aante kenen, dat dit laatste niet bepaald no dig is wanneer u en elk van uw gezins leden dagelijks Va a 3A» liter melk (kar nemelk en/of yoghurt) en 200 a 400 gr. groente gebruiken. Zijn er kinderen in de leeftijd van 12 tot 20 jaar bij, rekent u voor hen dan de grootste portie. IN TACHTIG MINUTEN GEBOUW OPGETROKKEN Op een demonstratie van bouwen met hoge snelheid die dezer dagen in Birming ham werd gegeven heeft een ploeg van zes man in een uur en twintig minuten een gebouw opgetrokken waarin een staf van 80 man kantoorpersoneel kan worden ondergebracht. Zij demonstreerden een techniek die door Terrapin in Londen is ontwikkeld. Deze firma beroept zich er op dat zijn bouwsysteem het snelste ter wereld is. De gebouwen kunnen meer dan eens worden gebruikt, op verschillende plaatsen, zonder dat hierdoor structuele schade wordt veroorzaakt. WIELRIJDER VERONGELUKT De 57-jarige landbouwer G. van Laar, wonende aan de Stokweg te Rhenen, is vrijdagavond omstreeks 8 uur tijdens het per rijwiel oversteken van de hoofdver keersweg Rhenen-Veenendaal nabij de Geertesteeg door de motorrijder H. K. B., eveneens afkomstig uit Rhenen, aangere den en zwaar gewond overgebracht naar het Julianaziekenhuis, waar hij drie uur later aan de opgelopen verwondingen overleed. Motorrijder B. was gewond aan het ge laat en moest zich eveneens onder me dische behandeling stellen. He slachtoffer was in gezelschap van zijn vrouw per rijwiel onderweg naar Achterberg. Bij het kruispunt Geertesteeg aangekomen, stak eerst zijn vrouw over. Toen zij aan de overkant van de Cune- raweg was vond achter haar rug de aan rijding met het zo noodlottige gevolg plaats. EXPOSITIE VAN JUWELEN De oude, één vierkante mijl grote Lon- dense city, het toneel van zoveel pracht en praal, zal deze herfst (van 26 oktober- 2 december meer dan eens flonkeren en schitteren. Dan zal namelijk in de Gold smith's Hall de grootste juwelententoon- stelling plaatsvinden, die ooit ter wereld gehouden werd. De juwelen, die alle uit de 20ste eeuw dateren zijn uit de verste uithoeken ter wereld afkomstig. De expo sitie omvat meer dan 1000stuks, die een waarde van meer dan 3 miljoen Engelse ponden vertegenwoordigen. De „jacht" op 's werelds beste juwelen is al twee jaar aan de gang en soms moesten de experts de rol van ware detectives vervullen om alleen voorwerpen van klasse op te spo ren. Duizenden mijlen werden hiervoor afgelegd; twintig verschillende steden in dertien landen van Europa, Afrika, Azië en Amerika werden bezocht. Behalve de juwelen is het werk van vele wereldbe roemde artisten als Picasso, Salvador Dali Giacometti en Alexander Calder te be zichtigen. De crisis om Berlijn brengt voor het Westen een moeilijk probleem. Het is uiter mate zwaar om een politiek uit te stippelen, die de juiste middenweg tussen kracht dreigement en actie bewandelt. Indien het Westen geen krachtige maatregelen neemt tegen de Oostduitse schending van het Viermogendhedenverdrag, zal West-Duitsland waarschijnlijk moeilijkheden gaan veroorzaken. In de Nato-hoofdsteden is men bang voor een aanzienlijke verkoeling in de verhouding tussen Bonn en de Natopartners. Aan de andere kant is Berlijn ook een pijnbank voor het corimurii'sme omdat er de pijnlijke tegenstellingg tussen het wel varende Westen en het straffe Oosten te zien is. Een probleem behoeft nog niet automatisch een crisis te zijn. De geschie denis leert echter hoe de communisten van Berlijn een wereldprobleem hebben gemaakt. De na-oorlogse geschiedenis van de voormalige Duitse hoofdstad begon op 5 juni 1945. Op die dag kwamen Amerika, Rusland, Frankrijk en Engeland als groot ste geallieerde partners overeen, dat Ber lijn bezet zou worden. De stad zou be stuurd worden door de „kommandatura" Deze bestond uit de vier commandanten van de vier bezettingslegers. Zij zouden om de beurt voorzitter zijn. Op 7 juli werd het verdrag uitgebreid met de clau sule, dat in Berlijn bewegingsvrijheid zou zijn. Op 17 juli begon de berucht gewor den conferentie van Potsdam. De grote drie Stalin, Truman, Attlee bespre ken hier de toekomst van Duitsland. Be sloten wordt, Duitsland als een economisch geheel te behandelen en aan te sturen op een politiek herstel van Duitsland op de mocratische basis. Twee dagen na de on dertekening, die plaats had op 2 augustus 1945. schonden de Russen het verdrag door Oost-Duitsland te isoleren en de Oost zone zware herstelbetalingen op te leg gen. 20-10 1946. Na algemene verkiezingen wordt een stadsraad ingesteld. De com munisten hebben slechts een geringe ver tegenwoordiging. Uit de stadsraad wordt een magistraat van achttien man geko zen. De Russen protesteren en houden zich aan de magistraat die door henzelf ge kozen is. In 1947 zal de stadsraad Ernst Reuter tot burgemeester kiezen, waar over de Russische commandant zijn veto uitspreekt. Het jaar 1948 vormt in de geschiedenis van Berlijn een van de zwarte bladzijden De gebeurtenissen zijn talrijk. De voor naamste staan hier opgetekend: 10 maart: de Russen beperken de reismo gelijkheden in Oost-Duitsland. 20' maart: de Sovjet-commandant, op dat moment voorzitter, ontbindt, eenzijdig en zonder voorafgaand overleg, de in- ter-geallieerde controlecommissie. 1 april: alle spoor- en wegverkeer uit West-Berlijn wordt door de Russen ge controleerd en aan banden gelegd. Het eerste voorteken van een blokkade. 20 april: het scheepvaartverkeer volgt. (16) Toen Aram en Presto de volgende ochtend wakker werden, merkten ze tot hun verrassing, dat ze op een rivier voeren. Aan beide kanten strekte zich een onafzienbare zandvlakte uit en slechts hier en daar, vlak langs het water, verhief zich een wuivende palmboom, of er groeide wat laag kreupelhout. Aram liet zijn blikken over de einde loze woestijn dwalen en opeens schoten hem weer de woorden van de dwerg te binnen: de streken van het zengende zand! Kon het zijn, dat zij hun bestemming naderden? Aram had er geen idee van hoe lang hij bewusteloos geweest was en hoe lang zij nu onderweg waren, doch zijn gepieker daar over werd afgebroken, toen de boot plotseling van richting veranderde en een kleine inham invoer. Het zeil werd gestreken en tenslotte lag het vaar tuig stil, langs een smalle strook kiezel. De rivier oever was hier vrij dicht begroeid en pas toen Aram, Presto en de dwerg door de witte mannen aan land waren gedragen, zagen zij, dat achter de struiken enkele schamele tenten stonden. Enkele kinderen en een paar oude vrouwen stonden de gevangenen nieuwsgierig op te nemen, doch zij kregen niet veel gelegenheid om iets te zien, want Aram, Presto en Dipo werden naar een van de tenten gedragen en daar vrij onzacht op de grond gesmeten. (Wordt vervolgd) 16 juni: de Sovjets lopen weg uit de kom mandatura. 19 juni: de Sovjets stoppen het passagiers- verkeer tussen Berlijn en West-Duits land. 24 juni: de blokkade is volledig. Niets mag Berlijn binnenkomen of verlaten. 26 juni: geallieerden besluiten ondanks atoomoverwicht niet te vechten. Ameri kaanse vliegtuigen beginnen aan de his torisch geworden luchtbrug. 29 september veto van Rusland in Uno over ontwerpresolutie, die aandringt op beëindiging van blokkade. 30 november: Rusland wil in Oost-Duits land aparte (marionetten)-regering ze telen. Op 12 mei 1949 is de blokkade beëindigd. Nu begint de toeloop van vluchtelingen uit Oost-Duitsland naar West-Berlijn. De Russische druk op de verbindingslijnen wordt voortgezet. In september 1951 wordt door de communisten een zware belas ting geheven op het wedverkeer naar de Oost-zone. Het volgend jaar vallen Rus sische jagers tot tweemaal toe Westerse vliegtuigen aan in de luchtvaartcorridor naar Berlijn. De Westerse protesten blij ven beperkt tot nota's. Op 16 juni 1953 breekt in Oost-Duits land de opstand uit. Twee weken lang heerst de staat van beleg. Russische tanks en 20.000 Russische infanteristen slaan de opstand neer. Het Westen reageert niet. In 1956 wordt in Oost-Duitsland de ar- beidsmilitie ingevoerd. Fabrieksarbeiders worden verzameld in kampfgruppen. Ze worden geoefend in straatgevechten. Het Westen protesteert. 6 oktober 1957: Willy Brandt wordt bur gemeester van West-Berlijn. 10 november 1958: Eerste openlijke uitda ging van Chroestsjow, die overdracht van Berlijn aan Oost-Duitsers eist. Het Westen weigert, waarop Chroestsjow voorstelt er een neutrale stad van te maken. Als het Westen de voorstellen niet binnen een half jaar aanneemt, zal Rusland de controle van de verbindin gen aan Oost-Duitsland geven. 31 december 1958: Westen wijst voorstel len af, maar wil overleggen. 10 januari 1959: Rusland wil geen Vier- mogendhedenconferentie over Berlijn. „Berlijn is een interne Duitse kwestie", zeg Moskou. 19 maart 1959: Chroejstsow dreigt voor de eerste maal met apart vredesverdrag met Oost-Duitsland. 27 september 1959: Overleg in camp David tussen Eisenhower en Chroestsjow. Geen duidelijke resultaten. 2 april 1960: Chroestsjow dreigt opnieuw met afzonderlijk vredesverdrag. 17 mei 1960: Chroestsjow verlaat topcon ferentie over Berlijn. 6 september 1960: Reisbeperkingen voor West-Duitsers en Berlijners in Oostzone. Het Westen protesteert in nota's. 3 juni 1961: Weense conferentie tussen Chroestsjow en Kennedy. Geen resulta ten. 13 augustus 1961: Grens tussen Oost- en West-Berlijn wordt hermetisch gesloten. Alle verkeer over sectorgrens wordt in tensief gecontroleerd. (Nadruk verboden) (SLOT) ALGEMENE LANDBOUWWINTERCURSUS De afdeling „De Klomp" van de Gel derse Maatschappij van Landbouw heeft het plan bij voldoende deelname weer een algemene landbouwwintercursus te orga niseren. De cursus is 2-jarig. Het aantal deelnemers moet tenminste 14 bedragen. Men raadplege verder de advertentie elders in dit blad. Overal ter wereld wordt in deze dagen herdacht, dat het insuline, het heilzame middel tegen suikerziekte, veertig jaren geleden voor het eerst is gemaakt. Ook ik wil deze keer met u stilstaan bij deze belangrijke ge beurtenis. De ontdekking van het insuline heeft vele mensen, honderdduizenden, het leven mogelijk gemaakt. Mensen, die anders onherroepelijk ten dode opgeschreven waren. Wat is dat nu voor een stof, dat insuline? Insuline is een naam, die afgeleid is van het woord insula, dat eiland betekent. In de twintiger jaren ontdekte de Canadees dr. Banting, dat de eilandjes van Langerhans, kleine structuren in de alvleesklier, een stof bevatten, die de suiker- bloedspiegel laag houdt. Deze stof kon dus suikerziekte bestrijden; bij suikerziekte is de bloedsuikerspiegel hoog. Samen met Best is Banting erin geslaagd, de eilandjes van Langerhans te isoleren en er een extract van te maken, dat bij suikerzieke proefdieren onmiddellijk verbetering gaf. Dit extract is de voorloper geweest van het later op grote schaal industrieeel vervaardigde insuline. Er zijn talrijke verbeteringen in aangebracht. Later bleek, dat het eerste proefdier, de hond, niet zo geschikt was als uitgangspunt. Beter geschikt waren de alvleesklieren van nuchtere kalveren. Maar dat waren allemaal slechts verdere ontwikkelingen van het reeds gevonden principe. Het principe, dat bij een tekort aan menselijk insuline in het lichaam van de mens het insuline van een dier afkomstig, vrijwel even goed de taak in het lichaam van de mens kan vervullen. Chemisch gezien is insuline een eiwit en moest dan ook ingespoten worden, wilde het werkzaam zijn; het zou in de maag of darmen afge broken worden met het „gewone eten" als het via de mond opgenomen zou worden. Tegenwoordig hebben we ook insulinepreparaten, die we in tabletvorm kunnen toedienen. Bij oudere mensen, die pas suikerziekte op latere leeftijd hebben gekregen, werken die tabletten soms heel bevredi gend. Dit tabletinsuline heeft een iets andere samenstelling, waardoor het niet in het spijsverteringskanaal wordt afgebroken; eenmaal in het bloed heeft het ongeveer dezelfde werking als het „inspuitinsuline". Deze tabletten zijn lang niet geschikt voor alle vormen van suikerziekte en voor het merendeel blijven we aangewezen op het oude inspuitinsuline. Suikerziekte is thans een ziekte waarmee men kan leven en zelfs in grijpende stofwisselingsprocessen, zoals zwangerschap en bevalling goed kan doorstaan. Vóór de toepassing van insuline was dit geheel ondenk baar. De vrouwen met suikerziekte waren niet vruchtbaar en indien ze het waren, bracht haast geen een 'n gezond kind ter wereld. Dit alles is grondig veranderd; ook een suikerzieke moeder kan nu alle moedervreug de smaken. Alleen moet men bedenken, dat suikerziekte een erfelijke ziekte is en dat dus ook aan deze heilzame vondst weer een minder prettige kant zit, namelijk, dat door het middel, dat de patiënten het leven mogelijk maakt tevens het totaal aantal patiënten steeds zal toenemen. Het is niet zo, dat elke suikerziekte alleen kinderen voortbrengt die ook suikerziek zijn; de verhouding ligt anders. De kans, dat een diabetische moeder een suiker ziek kind ter wereld brengt, is 25 Suikerziekte blijft een ernstige aandoening, niet om de beperkingen die zij de lijder oplegt, maar om de complicaties, die bij een langdurig bestaan van de suikerziekte optreden. Er treden op den duur veranderingen op in organen met kleine vaten. Ook dit heeft men geleerd door het insuline. Vroeger kreeg de patiënt niet de tijd die complicaties te ontwikkelen. Er is een periode in de geneeskunde geweest, dat de geleerden dachten dat het vrije dieet, zonder koolhydratenbeperking dus, met een daaraan aangepaste hoeveelheid insuline, net zo goed was als een uitgerekend dieet met een bepaalde hoeveelheid insuline. Dit is niet waar gebleken; de wisselende bloedsuikerspiegels waren juist in verband met de ge noemde complicaties minder goed. Het vrije dieet zou natuurlijk vooral bij kinderen heel wat bijkomstig verdriet verminderen. U ziet, helemaal een wondermiddel is ook het insuline niet. Er zijn zelfs weer nieuwe problemen door gerezen, maar dit alles neemt niet weg, dat we op de veertigste verjaardag van het insuline blij zijn dat het er is en zoals zo vaak op verjaardagen gedacht wordt: we kunnen ons het leven zonder insuline niet meer voorstellen. (Nadruk verboden) ARTS. 250 gram 69 ct - 14 geldzegels SNOEPJE 10% fondant 200 gram 49 ct 10 geldzegels VêGê V Véél Geldzegels!

De Vallei | 1961 | | pagina 3