PAUK eenPFAFF loouü Rhenus krijgt moelijke kluif aan Dorestad Floralia-Tentoonstelling trok iets minder bezoek DIRK van de KAA Bugerlijke stand KERKDIENSTEN ZONDAGDIENST IF***- ^AATST'Qtl SPORTPROGRAMMA: DINSDAG KOOPJES 0.69 reeds vanaf 198, Marktberichten EEN POCKET Ingekomen en vertrokken Gevonden en verloren ELST AMERONGEN RHENEN A L B E R S by ypfr Tien jaar is dur aan een plan gedok terd .waarbij nou uiteindelik is uitge maakt, dat de Utrechtse Heuvelrug ge vrijwaard mot blijve van industrie. Daar hebbe ze wel effe de tijd veur genoomc, was de eerste gedachte die bij mijn opkwam. Heus, dur zei wel et een en ander bij komme kijke, mar ik vin tien jaar een merakels lange tijd. Dat plan, dat nou uit de bus is komme rolle mot veur do kommende 20 tot 25 jaar gelde. Dan magge ze morge al wel weer beginne an et plan veur oover 25 jaar, anders zijn ze daarmee sebiet niet op tijd klaar. Minse, wat zelle dur in die afgeloope tien jaar een hoop zake die planne deurkruist hebbe, want as ik et goed begrijp dan hebbe we et al die tijd mar zonder een behoorlijk iets op poote mot te doen. Toen kost dur mar raak ge bokst wurde of wier daar ok nog wel wat opgelet? Mar goed, nou staat de heele toe komst op pampier en et Veen is, wat mijn angaat, niet onveurdeelig uit de strijd teveurschijn gekomme. Dur zelle vast wel minse zijn die zegge: Nou nog meer febrieke en zaake in et Veen? Zoo zuuchies an is et wel genogt. Ik geloof, dat deeze prefeete et bij et verkeerde eind hebbe. We motte dur van uitgaan wat we zijn en dan komme we al gauw tot de keklusie, dat we niks anderst dan een groote werkplaats zijn. Daar hoeve we ons eige niet veur te schame. De plaats hoeft dur niet min der om te zijn. We zijn industrieplaats en daar motte we op deurburduure. Daar heb ik gien plan, waar ze tien jaar veur hebbe zitte te toovere, veur noodig. Dat ken ik uit me bloote kop wel zegge. Of die andere gemeentes, die dur bij betrokke zijn ok zoo gelukkig mit et plan zijn, dat weet ik niet. Vanuit een Veens oog bekijk ie alles heel anderst, mar we magge niet alleenig an ons eige denke. Ik weet niet of ie et nou wel zoo ken stelle, dat alle industrie uit een plaats geweerd mot worde. Dur zijn toch zat mooie rustige plaatse in Nederland mit rustige industrieë, die gien mins kwaad doen en waar de plaats alleenig mar beeter van wurdt. Ik geloof, dat je in zukke dinge nooit heelegaar radicaal ken zijn. Net zoo goed as ik van meening blijft, dat et Veen dur mit al ze industrie toch nog uit ken zien as een frisse boeremeid as jelui begrijpe wat ik bedoel. Een plaats, waar de industrie hoogtij viert hoeft daar nog heelegaar gien bepaalde kleur van te krijge. Gien grauwe, zake- like kleur. En et spet me dat ik et zegge mot, mar veur mijn idee, gaan we daar op an. Jewel, dur staat hier nog wel meer dan één greun sprietjie, mar we zijn in de loop van de jaare wat dat betreft achteruit gegaan. Op de Kerkewijk, afgezien van de tuine van de huize, gien blaadjie of gien sprietjie meer, de Hoofdstraat idem dito en et Zand en de Julianastraat gaan dezelfde kant al op. En dat is volges mijn niet noodig. Mit weinig ruimte in beslag te neeme ken ie et heele anzien van een straat op- fleure. Wat dat betreft motte onze plan- nemakers en uitvoerders mar es in ver- scheije uitgesprooke industrieplaatse gaan kijke. Je redt et niet mit een paar arm zalige blompotte in de Hoofdstraat en op nog een paar steeje in de gemeente. Iets mot warkelik mooi zijn wille de minse dur oog veur krijge en de kleine jonges dur mit dur fikke afblijve. Et Veen een industrieplaats, mar een mooie, dat is et motto van Wout Blauwkous. Muziekconcours voor scholieren start binnenkort Dzer dagen is opgericht de Stichting Interscholair Muziekconcours te Den Haag welke zich ten doel stelt door geheel Nederland muziekavonden voor ensembles van middelbare- en kweekscholen te or ganiseren op een cultureel verantwoord niveau en geheel in de „schoolsfeer". De Stichting distancieert zich hiermede van de zgn. „teenagershows" zoals deze in het verleden zijn gehouden, waaraan serieuse muziekliefhebbers om begrijpe lijke redenen niet wilden deelnemen. Thans echter is voor hen de gelegen heid geschapen hun muzikale prestaties - hetzij op het gebied van de amusements muziek, hetzij op het meer klassieke vlak - als solist of in het schoolensemble ten gehore te brengen. Het concours is zo opgezet, dat de mu zikale afvaardigingen van enkele scholen op een avond in een bepaalde plaats voor een competente jury optreden, waarbij als publiek leraren, medescholieren en de ouders van de uitvoerenden aanwezig kunnen zijn. Waar mogelijk zal gebruik worden gemaakt van de aula, of een an dere geschikte zaal van de school. Het gehele programma van het con cours zal zich in de wintermaanden af spelen, waarna volgend voorjaar de finale kan worden verwacht, waaraan de beste muzikale vertegenwoordigingen zullen deelnemen. De prijzen, welke de drie best geklasseerde afgevaardigden na de finale zullen ontvangen, zullen de school ten goede komen. Daarnaast zullen echter de winnende scholieren zelf ook een aar dige herinnering uitgereikt krijgen. Teneinde voor de uitvoering van deze plannen geen beroep te hoeven doen op schoolbesturen of -verenigingen heeft de Stichting steun gezocht bij het bedrijfs leven. Dit heeft tot resultaat gehad, dat de gezamenlijke Nederlandse Bottelaars van „Coca-Cola" in samenwerking met de Nederlandse Siemens Mij N.V., verte genwoordigster van Polydor grammofoon platen, hun financiële steun hebben toe gezegd. Reeds heeft de stichting van ongeveer honderd scholen bericht ontvangen dat men in principe tot deelneming aan het Interscholair Muziekconcours bereid is. DOVO EN VRC BEIDEN TEGEN CLUBS UIT VRIEZENVEEN De voetbalcompetitie draait nu volop en over alle linies. Het is opmerkelijk dat de Veenendaalse zaterdagclubs in de oostelijke KNVB in dit competitiebegin veel clubs uit Vriezenveen ontmoeten. VRC speelde vorige week al tegen een club uit die plaats, nu Dovo en ook VRC weer een andere Vriezenveense club. Een ongetwijfeld zware opgave krijgt Rhenus zondagmiddag op eigen terrein te verwerken als het uitkomt tegen Dorestad. Dit elftal uit Wijk bij Duurstede was er vorig jaar de oorzaak van dat Rhenus de kampioensvlag niet kon hijsen, zodat het een harde maar hopelijk sportieve wedstrijd zal worden. Theoretisch moeten de groen-witten in staat zijn de volle winst te behalen. Na het prachtige resultaat van zater dag zullen velen nu Dovo wel eens in eigen omgeving willen zien. Welnu, dat is mogelijk want de rood-witten krijgen aan het Panhuis bezoek van het gepro moveerde Deeto uit Vriezenveen. Dit is een forse ploeg, maar heeft niet bijzon der veel spelinhoud. Een andere uitslag dan wederom een klinkende overwin ning voor Dovo zou ons verbazen. Maar de zaak niet gaan onderschatten Pan huisbewoners. ■fr Voor GVVV is het competitiebegin wel zeer moeilijk. Men heeft uitgere kend de twee sterkste tegenstanders het eerst voor GVVV uitgezocht. Na de nederlaag van zaterdag tegen Spaken burg ligt een tweede nederlaag gereed, want om landskampioen Huizen in eigen omgeving winst af te dwingen zou een niet te geloven prestatie zijn. Sneu voor GVVV, maar we zien de blauw-witten met lege handen uit Hui zen terugkeren. VRC gaat naar Vriezenveen om daar DOS '37 te bestrijden. Een verre reis voor de VRC-ploeg en een tegenstan der die zich er geheel tegenaan werpt. Met de verre reis in de benen en dan het veld op tegen een hard spelend DOS zal VRC genoeg moeite kosten. Toch kon de Racing nog wel eens een puntje uit het verre Twente meebren gen. Dat zou al een aardige prestatie zijn. •ö- Merino's moet ook al een hard en fors spelend elftal bekampen. Het valt niet mee om in Hierden van de club van die naam te winnen. Deze ploeg bijt flink van zich af voor al in eigen omgeving. Merino's mag het hoofd wel koel houden en haar eigen spel spelen, dan is er een kansje om in Hierden tot een goed resultaat te komen. Meevallen zal het de D.S.-men sen echter niet. •fr SVP begint misschien al vluchtig illu sies te koesteren, want met twee ge wonnen wedstrijden zitten de sigaren makers op fluweel. Zaterdag zal men in Amersfoort tegen SOVA echter bij zonder op z'n tellen moeten passen, want SOVA heeft de naam en de tra ditie om clubs die hogerop streven, de voet dwars te zetten. Er ligt echter minstens een gelijk spel voor Panter in de Keistad, misschien zelfs winst Kulan begon maar direct met grote winst en ziet nu op tegen de uitwedstrijd tegen Rubo in Driebergen dat al twee maal een zege boekte, zij het met klein verschil. We geloven niet dat de wat be jaarde defensie van Rubo spil en kee per zijn samen 90 jaar de jongere voorhoede van Kulan kan houden. Snel spelend zit er voor Kulan winst in het Willinkspark in Driebergen. ■a NSVS gaat naar Bunnik, dat ook al een zege boekte. Deze nieuwe tegenstander zal op eigen veld wel moeilijk te verslaan zijn. NSVS kan als het moet echt volhouden als de Newo-ploeg dit in de praktijk brengt kan er succes worden be haald. ■a Voor het zondagvoetbal heeft Veenen- daal weer een vrije competitiedag. Men speelt nu een vriendschappelijke wed strijd in Amsterdam-Noord tegen de der de klasscr De Meteoor. •a R.K. Unitas krijgt zondag weer een Amersfoortse club op bezoek. Men moet nu ODI '58 bekampen. Als Unitas volle dig is kan men deze club verslaan want vorige week lieten de ODI spelers het lelijk liggen in hun strijd tegen Kieviten. Er zit beslist winst in voor de pupillen van trainer Zuppelli. ■a Advendo heeft na twee nederlagen opmerkelijk beiden met 1-0 nu de kans om op haar eigen mooie sportterrein aan de Schras het bezoekende Beverweerdse Boys uit Werkhoven twee puntjes afhan dig te maken. Schieten en nog eei s schie ten Advendo dat is de remedie om winst te halen. Defensief klaart Advendo het wel. We wagen het om Advendo op winst te zetten. ■a Scherpenzeel gaat zondag op bezoek bij Renswoude. Van deze derby kan men nooit met zekerheid zeggen wie zal gaan winnen. Gezien de resultaten van de blauwwitten in de 2 voorgaande wed strijden houden wij het voor hen op een overwinning. ■a Het zaterdag elftal van Scherpenzeel VER. „ZUID-OOST-UTRECHT'' OP EXCURSIE J.l. zaterdag organiseerde de Cult. Nat. Ilist. Ver. Zuid-Oost Utrecht een geva rieerde excursie naar de Noord-Oost Pol der. Met een E.E.B.O.-touringcar vertrok het grote gezelschap 's morgens om 9 uur en werd om 10.30 op het voormalige ei land Schokland ontvangen door het hoofd van de archeologische dienst in de NOP de heer G. D. van de Heide. Deze fungeerde de verdere dag als gids door de polder. Bijzonder interessant was de scheepsopgraving van de archeologi sche dienst bij Nagele. Bij drainering in het terrein stootte men op een enorme scheepsrest wat na ontgraving een mid- deleeuws fluitschip bleek te zijn waarvan vooral de romp nog bijzonder gaaf was. Naar aanleiding van het bodemprofiel maar ook naar muntvondsten in het wrak kon men het schip precies dateren en kwam men tot de conclusie dat dit schip in 1650 op de toenmalige Zuiderzee ten onderging ten onder ging. Vervolgens werd nog een bezoek aan Emmeloord en Urk gebracht en hierover wist de heer van der Heide heel wat bijzonderheden te vertellen en te laten zien. Tot slot van een prachtige rit langs het Flevo-meer en de Veluwe waarin de heer Houth een groot aandeel had, werd als dank, een grote bos paling door de voor zitter aangeboden en kon men weer op een bijzonder goed geslaagde excursie te- PUDDING OF COMPOTE SCHAALTJE helder glas leuk motief A IQ koopjes prijs 3 stuks KEUKENSPIEGELS moderne uitvoering, fraai geslepen spiegelglas 1 AC flinke maat 18x24 HANDSTOFFERS cocos stoffer grote maat met prima vulling extra koopje Alleen dinsdag 19 september Hoofdstraat 7, Vcenendaal, Tel. 3103 Voor de derde maal sinds haar bestaan is vorige week donderdagavond de Flora- liatentoonstelling in de gemeentelijke eierhal te Scherpenzeel door burgemeester Hoytema van Konijnenburg officieel geopend. Na een woord van welkom bracht de voorzitter, de heer J. Koudijs, dank aan allen die tot het slagen van deze tentoonstelling hadden meegewerkt. A.s. ZATERDAGMIDDAG DOVO 1 DETO 1 Terrein Panhuis. Aanvang 4.15 uur. Toegangsprijs 0,60. ontvangt Posthoorn. Ondanks de neder laag tegen NSC houden wij het op een overwinning der thuisclub. ■fr Valleivogels gaat op bezoek bij Huls horst. Een puntenverdeling lijkt ons de meest waarschijnlijke uitslag. •fr DVSA speelt zondag opnieuw thuis en wel tegen Austerlitz. Er zal meer vecht- lucht getoond moeten worden om de eer ste puntjes binnen te krijgen. ■fr Zaterdagmiddag ontvangt DVSA het Nijkerkse NSC. Hoewel het niet prettig klinkt lijkt een nieuwe nederlaag vrij waarschijnlijk. Misschien dat de Ame- rongers nu iets beter voor de dag ko men en er tenminste een gelijk spel uit slepen. •fr Oranje Wit krijgt bezoek van Achter veld. De Elstenaren zijn vrij wispelturig zodat het zeer moeilijk is van deze wed strijd een aannemelijke voorspelling te maken Laten we het houden op een gelijk spel. Musketiers maakt de reis naar Hooger- heide om daar te proberen een paar punt jes in de wacht te slepen. Vermoedelijk zullen zij hierin wel slagen ook. De burgemeester zei onder meer: Wanneer wij zo in de maand septem ber zijn aangeland en weer een jaar l achter de rug hebben met een zomer zoals de afgelopene, doet het een ieder j goed nog een zomerse sfeer hier enkele i dagen te mogen meemaken, dank zij het bestuur van de Floraliavereniging. Zo geeft het ons de moed de winter in te gaan. Dit jaarlijks terug kerende feestelijk gebeuren in het dorp kijkt iedereen naar uit. Het valt vcor de ver eniging niet mee om ieder jaar iets anders te verzinnen en toch weten zij er telkens wat moois van te maken, zelfs weer mooier dan de voorgaande jaren. Spreker vond het maar een prestatie om dit in enkele uren te presteren. Bij zonder stelde hij het op prijs dat de Christelijke school ook dit jaar haar steentje had bijgedragen. Hij wenste het bestuur succes en sprak de hoop i uit dat een en ander beloond zou wor- i den door veel belangstelling. Het 7-ja- rige zoontje Jan, van de heer Koudijs, bood hierop mevr. Hoytema een boe ketje bloemen aan. De jury had geen gemakkelijke taak doordat er aan alle inzendingen de meeste zorg was besteed. Zaterdags avonds werd de tentoonstelling door de voorzitter met een woord van dank ge sloten. Hij verklaarde dat de derde Floralia weer een succes was geweest, doch dat het bezoek niet overweldi gend genoemd kou worden. Na slui ting werd door de heer W. Schimmel een verloting van bloemen en plantjes gehouden en werden de losse bloemen bij opbod verkocht. compleet in koffer. PFAFF NAAIMACHINEHUIS Kerkewijk 9 - Telef. 08385-3043 VEENENDAAL SCHERPENZEEL Aanvoer eieren 1.075.000 stuks. Prijs kip- peeieren 13, tot 13,40. Henneeieren 8,— tot 12,Allen per 100 stuks. Han del vlug. Aanvoer biggen 161: Prijs 52,tot 70,per stuk. Handel traag. Maak er een gewoonte van: koop iedere week BIJ KLEEFSMAN Zandstraat 3 - Patrim laan 22 AMERONGEN Ingekomen personen: A. M. de Greef- v. d. Berg van Lienden; Th. Peters van Doorn; G. F. Wijnand-Schelfhorst van Vleuten-De Meern; J. C. van Oeveren van 's-Gravenhage; A. G. Henkens van Haarlemmermeer. Vertrokken personen: J. F. Steffers naar Hilversum; J. Eimers naar Weesperkar- spel; A. G. J. J. Haandrikman naar Am sterdam; H. J. Schouten naar Eindhoven. RENSWOUDE Verloren: 1 dekzeil. AMERONGEN Gevonden: 1 bruine beige herenjas; 1 jongenspet. Verloren: 1 bril met etui. IN geen enkel geschiedenisboek of sprookjesboek staat te lezen dat Klein Duimpje achterop gezeten werd door een Reus met klompen aan, maar als je aan de Hoofdweg in Ederveen (wat een slechte weg is dat!) een klomp ziet staan van zo'n meter lang. dan ben je toch gauw geneigd te geloven dat die brave man dergelijk schoeisel heeft ge dragen. Die reuzenklomp heeft dan ook een bedoeling en wel deze: hier - op nummer 124 - woont klompen maker Dirk van de Kaa, bekend en geacht in de gehele streek. Toen ik hem op een winderige middag in de schemerige schuur met de lage zoldering vroeg of hij voor onze lezers eens iets wilde vertellen over dit steeds zeldzamer wordende ambacht, lichtte hij zijn pet op, keek in de richting van een viertal man nen achter in de schuur en zei toen: „Ja dat wi'k wel doen maar d'r zijn net koopluu, die willen een machine van me kopen Moei'j soms nog veerder op?" Een dag later had hij alle tijd en de machine verkocht! ,,'k Hè wel de hele middag motten haandelen maar ze hebben 'm meegenomen. Weet je wat 't is, 'k ha-je gisteren best wil len helpen, maar met haandelen moj altied geduld hebben." En Dirk van de Kaa kan dat weten! Bijna zestig jaar geleden werd hij geboren in hetzelfde huis waarin hij nu nog woont - een rasechte Eder- vener dus. Ze waren met z'n zestie nen en één van de kinderen moest traditiegetrouw klompenmaker wor den: grootvader was het geweest, vader was het en de zoon zou het ook worden. Het werd Dirk, omdat het in hem geboren zat. Als jongen van dertien jaar begon hij zijn vader te helpen en acht jaar later stond hij er alleen voor door dat zijn vader stierf. Hoe moeilijk de tijden toen ook waren, hij zette door. ,,'t Was niet veel meer", ver telt hij in de gezellige keuken, „ik kon twee kanten op, of er maar zo'n beetje mee heen sukkelen óf de zaak grondig aanpakken". Dirk besloot tot het laatste. Hij nam voor zichzelf het besluit om iedere morgen om 5 uur op te staan en er 's avonds om tien uur pas mee op te houden. „Dat heb ik zo jaren volgehouden en ik heb zelfs ook nog een tijd gekend dat ik 's morgens om half twee begon en dan tot 's avonds laat doorging." Hij vertelt het me of het de ge woonste zaak van de wereld is. 3{et woord iaaan^y klompemakerij staarft uut 's Nachts om half twee noemt hij doodleuk 's morgens en hij is zo ge zond als een vis. Is hij daar dan nooit ziek van geworden, overspan nen of wat ook? Zijn vrouw zegt: „zolang we getrouwd zijn heb ik hem nog nooit 's avonds in huis ge zien. Als hij binnen kwam was het koffie drinken en dan direct naar bed." Vermoedelijk heb ik een beetje ongelooflijk gekeken, want hij voegt er zelf nog aan toe: toen ik nog niet getrouwd was werkte ik iedere zaterdagavond door tot elf uur, half twaalf". Het geheim van deze vol hardende arbeid? - „Ik heb altijd met plezier gewerkt!" - een klein zinnetje met een enorme inhoud. Ja, Dirk v. d. Kaa heeft letterlijk dag en nacht gewerkt en ze zijn er gelukkig goed mee vooruitgegaan. Toch is hij van plan om er nu zo zoetjes aan mee op te houden, ,,'t Kan nou wel", vindt hij, ik wil wel in de klompen blijven, verkopen en zo, maar het maken daar hou ik mee op!" o-o-o Uren kan hij vertellen over het maken van klompen, een ambacht dat hard aan het uitsterven is. Hoe hij met zijn vader zelf de wilgen bomen ging rooien, dan naar huis toe sleepten en er later na veel tijd rovende bewerkingen, klompen uit kwamen. In de jaren dertig kostte een paar klompen ongeveer vijfen tachtig cent per paar en met z'n tweeën maakten ze er hooguit tien paar per dag (van 's morgens vroeg tot 's avonds laat wel te verstaan!). „We deden toen alles met de hand en het werd drukker en drukker. In 1933 kocht ik m'n eerste machine voor 950 gulden. Een boel geld was dat, waar ik wel tegenop zag, maar om volk te nemen kwam ook te duur". Toch is de éénmanszaak v. d. Kaa in de loop der jaren voor zo ver mogelijk meegegaan met de voortschrijdende techniek. Er staan nu al veel meer machines waarmee Dirk en zijn broer die hem de laat ste tijd een handje helpt, zo'n vijf entwintig paar per dag fabriceren. Het is een interessant vak dat voor meer dan de helft berust op feeling, ondanks de snelle machines. Hoe ze een klomp maken is gauw genoeg verteld - je zaagt een boom aan bol len, dan ga je ze met de kleufbeitel te lijf, begint vervolgens aan het hakken en snijden en dan ga je met een paar boren de vorm aanbrengen. Makkelijk hé, maar u moet het eens proberen!!! Tóch jammer dat zo'n oer-hol- lands beroep gedoemd is uit te ster ven, want in onze tijd gebruikt al leen de boerenbevolking nog klom pen. In de steden en grote dorpen zijn ze wel te koop, maar dan als souvenirs. Nee het is echt niet zoals een enthousiaste Amerikaan die Vo- lendam bezocht had naar huis schreef: héél Holland loopt op „woo- den-shoes" (klompen. Dirk weet daarvan mee te praten. Er klinkt spijt in zijn stem als hij zeg: „Vroeger liep iedereen op klompen tot de kleine kinderen toe. We maken nou nog wel kinder klompjes maar dat zijn er toch niet veel. Ze hebben geprobeerd om het klompen-dragen er in Amerika in te krijgen, maar dat ging niet.. Zelf heb ik één keer 50 paar klompen aan Amerika geleverd, dat was voor een dansgroep. Tegenwoordig heb ik veel klanten die steunzolen moeten dra gen. De dokters raden hen aan klompen te gaan dragen die ik dan speciaal op hun voet maak. Zodoen de". Eén ding is er waar hij zichzelf tegenspreekt, misschien wel onwe tend - en dat is de opvolgingskwes tie. Ergens tijdens het gesprek zei hij tegen me: „Mijn klompemake rij staarft toch uut want ik heb maar één dochter en een vremde krieg ik er toch niet in Ik had wel greg gehad dat dit doorgezet kon worden Hij komt er eerlijk voor uit - het gaat hem aan zijn hart dat hij geen zoon heeft die hem, net als zijn voorouders, opvolgt. Maar vlak voordat ik afscheid van hem neem zegt hij langzaam maar duidelijk: ik heb het altied met plezier gedaan maar altied maar waarken is toch niks gedaan. As ik een zoon kreeg, zou ik 'm niet aan- rajen om het door te zetten". Twee volkomen tegenstrijdige ant woorden, waaruit overduidelijk blijkt dat het hem aan de ene kant pijn doet zijn werkplaats waar hij jarenlang gezwoegd heeft te moeten prijsgeven, terwijl hij aan de andere kant de jongere generatie een be staan gunt van betere levensnormen. Zéker is dat Dirk zo lang hij leeft bij zijn klompen blijft! VEENENDAAL Geboren: Frederik Gerardus z. v. H. E. Verhaar en J. v. Schuppen; Johanna d. v. A. van Burken en G. H. van Viegen; Edwin z. v. H. J. Wiepking en T. Stigter; Jan Albert z. v. J. van Geerenstein en E. v. d. Bovenkamp; Jannetje d. v. J. Diepeveen en W. van Ginkel; Jeanet Hen- riëtte d. v. J. van Doorn en H. de Ko ning; Gerrit z. v. C. Langbroek en M. J. 't Hart; Edith Margareta d. v. F. Weisfeit en J. M. T. Telders; Hermanus Fredericus z. v. H. L. M. Postma en J. Meijer; Theo- doric z. v. A. E. L. Ruhe en E. J. P. Brom; Huibertus z. v. M. van Geerenstein en E. E. A. Diepeveen. Ondertrouwd: C. Rebergen en J. A. Ver steeg; W. van Engelenburg en H. Swa- gers; D. van de Kaa en J. van Veld huizen. Gehuwd: H. J. Lohschelder en H. C. Heijnen; A. van de Haar en A. van Manen G. Bos en W. Spies; J. C. de Pauw en J. van den Dikkenberg; M. Jansen en D. Davelaar; G. Pol en M. J. Th. Gallagher. Overleden: geen. RHENEN Geboren: Marius Gerardus z. v. T. H. Peters en F. Bos; Jacqueline d. v. G. A. Blankestijn en C. Schaap, Veenendaal; Hendrika Johanna d. v. J. J. de Fluiter en J. P. M. van Dijk, Veenendaal. Antoinette Geertruy Henrica d. v. A. J. te Paske en A. C. Kordes, Veenendaal; Gerard z. v. J. Langeraar en E. G. Plui- gers; Jannigje d. v. N. M. Davelaar en J. M. Dekker, Veenendaal; Jan Willem z. v. J. W. Baars en I. S. U. Benita; Derk Jan z. v. D. J. Berendsen en C. A. Blok (geboren te Wageningen) Ondertrouwd: geen. Gehuwd: C. Gerritsen, Kesteren en E. H. van Oort; D. van der Linden, Wage ningen en C. van Dijk. Overleden: Jan Rense, 17 jaar; Geurt van Laar, 57 jaar, geh. m. R. van Laar. EDERVEEN Geboren: Theo B., z. v. J. Rijsdijk en J. M. Vermeer; Jannetje d. v. G. v. Heerik- huize en C. van Kampen; Jacoba A„ d. v. P. Bos en J. W. Verweij; Gerard z. v. G. Stomphorst en G. G. van de Lagemaat. Ondertrouwd: W. Wassink en M. van Leuveren. AMERONGEN Geboren: Heintje d. v. J. P. ter Maaten en F. J. van Grootheest. Ondertrouwd: G. van Nieuwamerongen en W. J. Looijen; H. P. Driessen en H. H. G. Voermans. Overleden: Bart Rensen, 62 jaar echtg. van L. van Toorn. RENSWOUDE Geboren: Maria Jannette, d. v. F. Veld huizen en J. F. G. G. Melissen; Hendrik Willem z. v. G. van den Dikkenberg en G. van de Goot. Elsterse Kleurvogelvereniging zag natuurfilms De leden van de Elsterse Kleurvogel vereniging hebben woensdagavond in de grote zaal van „Sportlust" te Eist kunnen genieten van enkele prachtige kleurenfilms, opgenomen en gedraaid door de heer H. Kosters uit Eist. Bij deze films werd een deskundige expli catie gegeven door de veldbioloog A. P. de Kleuver uit Veenendaal. De eerste rolprent behandelde de flora en fauna rondom het rietland en alhoe wel deze film nog niet in zijn geheel was gemonteerd, (men moet er nog on geveer een jaar aan werken) was het resultaat uitmuntend. Velen kregen hier planten te zien, waarvan men niet wist dat ze hier in de vrije natuur voor komen. zoals prachtige opnamen van orchideeën en vleesetende planten. Ook alledaagse planten, verschenen enorm vergroot op het witte doek, hierdoor kreeg men pas in de gaten, hoe won dermooi ook de kleinste planten zijn. De tweede kleurenfilm handelde over het vogelpark Avi Fauna. Ook hier kon men weer genieten van een kleuren pracht. Ook de opnamen van de Keu kenhof met de prachtige bollenaan- plant vielen zeer in de smaak. De films kwamen uitstekend tot hun recht, dank zij ook de causerie die de heer de Kleu ver over dit alles gaf. Aan het eind van de avond kregen beide heren een dankbaar applaus van de aanwezigen en de voorzitter van de vereniging, de heer M. Onink dankte namens allen, voor deze mooie avond. BROMFIETSER ZWAAR GEWOND Woensdagavond heeft er een ernstige aanrijding plaats gehad tussen een vracht en een bromfietser op de Rijksweg bij Eist. De vrachtautobestuurder die ter plaat se een uitrit wilde uitrijden, zette, daar hij een slecht uitzicht had, iemand op de uitkijk. Deze persoon merkte echter een bromfietser komende uit de richting Eist te laat op, zodat hij in volle vaart op de achterkant van de vrachtauto botste. Met een hersenschudding en inwendige kneu zingen is het slachtoffer naar het zieken huis overgebracht. Chr. school Achterbergseslraatweg op moderne leest geschoeid De heer G. A. Verbaas, hoofd van de school met de Bijbel aan de Achterberg- sestraatweg te Rhenen, heeft tijdens de korte tijd van zijn verblijf in de Grebbe- stad al talrijke malen blijk gegeven voorstander te zijn van onderwijs dat past in deze moderne tijd. De jongste vernieuwing omvat een algehele her ziening en aanpassing van het leerplan der school. Daarnaast werden veel leer middelen radicaal vernieuwd, vooral voor de vakken aardrijkskunde, reke nen, vaderlandse geschiedenis, schrijven tekenen en het leesvak in de eerste klasse van de school. Maar ook aan het interieur is weer eens de nodige aandacht besteed. De bestuurskamer en de leermiddelenka mer zijn praktisch ingericht en van nieuw meubilair voorzien. Verschillen de leslokalen zijn voorzien van frisse en heldere linoleum vloeren en driedeli ge bordstellingen. Weer andere zijn ge heel geschilderd in frisse en fleurige kleuren. In de zesde klas wordt nu ook rekening gehouden met opleiding voor huishoudschool, technische school, ulo en middelbaar onderwijs, alsmede nog ander gedifferentieerd onderwijs. Nog vele wensen en plannen om ook het schoolgebouw een moderner aanzien te geven gaan er in het hoofd van het Hoofd om. Maar helaas werkt de bouw- stop van het ogenblik dit alles nog even tegen. Doch de heer Verbaas blijft doende het allerbeste voor het onderwijs aan de kinderen te kunnen geven. VEENENDAAL Eltheto 9 en 10.30 uur ds. D. v. d. Berg, 5 uur ds. P. de Jong. Julianakerk 9.30 uur ds. J. Vermaas, 5 uur ds. A. Vroegindeweij. Vredeskerk 9 en 10.30 uur ds. P. de Jong 5 uur ds. D. v. d. Berg. Sionskerk 9.30 uur ds. A. Vroegindeweij, 5 uur ds. J. Vermaas. Veeneind 3 uur dhr. J. M. Meijer. Dijkstraat 2.45 uur ds. C. van Viegen. Ger. Kerk Petrakerk 9.30 uur dr. Dee van Ede, 5 uur prof. Zuiderma van Amstelveen, 7.30 uur zaterdagavond stilte. Ger. Kerk Vaartbrug 9.30 uur prof. Zuiderma van Amstelveen, 5 uur ds. Dee. Ger. Kerk geb. O.C.B. 9 uur leesdienst, 3 uur ds. Vink van Amersfoort. Chr. Ger. Kerk Beatrixstraat 9.30 en 5 uur ds. Langbroek. Chr. Ger. Kerk Hoofdstraat 9.30 en 5 uur ds. Keuning. Sionskerk 3 uur ds. Langbroek. Ger. Gem. syn. geb. O.C.B. 10.40 en 5 uur leesdienst. Ger. Gem. in Ned. Fluitersstraat 9.30 en 5 uur leesdienst. Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds. Van Loe- nen van Amersfoort. Leger des Heils 10 uur heiligingsdienst, 12 uur zondagsschool, 6.45 uur open luchtsamenkomst, 7.30 uur verlos singssamenkomst. R.K. Kerk, Salvatorkerk, Patrimonium laan 7.30 en 9.30 uur H. Mis, 7 uur Lof. Willibrordkerk, Nieuweweg 8 en 10.15 uur H. Mis, 5 uur Lof. Ned. Herv. Kerk „Sola Fide" 10 uur ds. Bos, 5.30 uur ds. Goedhart. RHENEN Ned. Herv. (Ger.) Evang. 10 uur ds. Vos van Bennekom, 5 uur ds. Den Hoed Herv. Gem. 10 uur ds. Dijkstra, 5.30 uur ds. Kooreman. Prot. Bond geen dienst Ger. Kerk 10 uur ds. De Vries van Ben nekom, 5 uur ds. Volten. Ger. Gem. syn. 10 en 5.30 uur leesdienst, woensdag 20 sept. 7.30 uur ds. Swerus van Nunspeet. Ger. Gem. Plantsoen 10 en 5.30 uur lees dienst. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur leesdienst. ELST Ned. Herv. Kerk 10 en 6 uur ds. Steke lenburg. Ger. Gem. 9.30 en 6 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur leesdienst, woensdag 20 sept. 7 uur ds. Van Dijk van Rijssen. AMERONGEN Ned. Herv. Kerk 10 uur prof. Unink van Bilthoven, 6.30 uur ds. De Jager. Ned. Prot. Bond 10.30 uur geen opgave ontvangen. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Zwaan. R.K. Kerk 8 uur Vroegmis, 10.15 uur Hoogmis. OVERBERG Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Van Viegen. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst ACHTERBERG Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. De Jager van Amerongen, 6.30 uur ds. Zinkstok van Maarsbergen. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur leesdienst, donderdag 21 sept. 7 uur ds. Poel van Ede. EDERVEEN Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. Schipper. Ger. Gem. 9.30 en 6.45 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 9.30 en 6.30 uur lees dienst. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. Klootwijk. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. v. d. Veen. Vrijz. Herv. 7 uur Boszicht ds. Monné van Zeist RENSWOUDE Ned. Herv. Kerk 9.30 en 6.30 uur ds. v. d. Peut Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Molenaar. Doktoren en Apothekers VEENENDAAL: Dr. J. H. Kets, tel. 3056 Apotheker vanaf zaterdagmiddag 6 uur Apotheek Zuidersma, Hoofdstraat 53, tel. 2123. RHENEN: Dr. Almekinders, tel. 432. ELST, AMERONGEN, LEERSUM: Prak tijken Bakker, Kars, v. Ommeren door dr. v. Ommeren te Eist, tel. 08377-217. Praktijken Buining, Rijnten, Mellema door dr. Mellema te Doorn, tel. 03430 2525. SCHERPENZEEL: dr. v. Vulpen, tel. 03497- 220. Lederen Jassen en Vesten Regenpakken en broeken Regencape's Dames en Heren plastic Regenjassen a 5,95 Sportmagazijn Hoofdstraat 15 Telefoon 2869 Veenendaal KLM INTRODUCEERDE DC-8 OP HAAR POOLROUTE Sinds enkele weken kunnen KLM pas sagiers ook Poolijs onder zich zien weg trekken vanuit een comfortabele DC-8. Op 9 augustus j.l. werd de DC-8 dienst Amsterdam-Tokio over de Noordpool ge opend, terwijl enkele dagen later, op 12 augustus ook Biak een straalverbinding via deze route kreeg. Zoals bekend, vliegt de KLM reeds enkele Jaren over de Pool, maar tot nog toe werd hiervoor het pro peller-vliegtuig, ds DC-7C gebruikt. Het snellere straalvliegtuig bespaart de passa giers zeer veel tijd: naar Tokio doet de DC-8 er niet langer over dan 19 uur en 45 minuten, hetgeen maar liefst 12 uur en 15 minuten minder is dan met de DC-7C. Naar Biak bedraagt de besparing nog meer 16 uur en 35 minuten, men kan nu binnen 26 uur van Amsterdam naar Biak reizen. Overigens kon men dat reeds eerder, maar dan over de zuidelijke rou te, via Karachi, Bangkok en Manilla. Hoewel het er wat tijdsduur betreft dus niet veel toe doet of men per DC-8 over de Noordpool of over de Zuid naar Biak reist, geeft de DC-8 Poolroute van de KLM voor Tokio wel de kortste verbin ding, want via Karachi, Bangkok, Manilla duurt de reis per straalvliegtuig 28 uur en 10 minuten. Deze afstand is dan ook ruim 3000 km. langer.

De Vallei | 1961 | | pagina 2