Grootse oprichtingsplannen voor korfbal Een week vakantie in het Henry Dun ant huis Belangrijke oudheidkundige aanwinst voor Rhenen HARDEVELD WEIJERS' Schoenhandel MARINO Horlogerie Van Manen Verhuur zonder chauffeur ,Renswoude' Vier nieuwe steden in West-Vlaanderen SCHERPENZEEL KRUISWOORD-PUZZEL D. v. d. Mei jden Fa. Leewis IV tv'n A. W. de H a a s T. HASSELAAR TTLelis aptieJi [ssps LRfBQELZOa SOLEX-oto BEEKHOF REEDS NU TEKORT AAN TECHNICI AUTORIJLES „HET CENTRUM" M. VAN BEEK GARAGEBEDRIJF Fa. J. A. E. v. Offeren „FANTASTISCH" zult u zeggen S. J. VAN WIJK Hoogstraat 28 - Telefoon 2521 Doe een goede keuze Voor de BETERE BANKSTELLEN SERVICE STATION J. LOURENS VAN WAGENSVELD TWEEDE BLAD ..DE VALLEI" VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1961 Nr. 73 De industriële ontwikkeling in het Vlaamse neemt een grote vlucht. Lange tyd heeft België te kampen gehad met werkeloosheid. Thans ziet het er naar uit, dat binnen korte tyd niet voldoende arbeidskrachten in West-Vlaanderen aanwezig ztfn om de industrie op gang te houden. Vandaar dat er vier nieuwe steden worden ge bouwd, te weten by Oostkamp, Zedclgem, Kortryk en Brugge. Inmiddels is er al sprake van een ernstig tekort aan technici. BRUISEND LEVEN IN HET VLAAMSE Aan de haven in Brugge ligt het uit gestrekte nieuwe nijverheidsdok, dat in 1952 werd ingewijd. Hier zijn bijna 6000 arbeiders aan het werk, dat is vijf maal zoveel als voor de oorlog. Er staan nog een fabriek voor ziekenhuisinstrumenten een een bloemmolen op het programma. In Zeebrugge zullen een olieterminul on een machinefabriek komen. Men verwacht in 1962 tankers van 40.000 ton in de haven van Zeebrugge. West-Vlaanderen groeit met rasse schreden. De grote vlucht, die de .industrie er thans neemt, brengt de noodzaak mee van de bouw van veel wo ningen. Er zijn vier steden nodig van ongeveer 30.000 inwoners. In Oostende wordt snel gebouwd. Wekelijks komt er een flat van 7 8 verdiepingen gereed. Dat betekent in een jaar woongelegenheid voor ongeveer vierhonderd gezinnen. In Brugge wordt hard gewerkt aan de plannen voor aanleg van een hospitaal, sportvelden, scholen, een kazerne en wo ningen voor de rijkswacht. Met 60 hecta re nijverheidsgronden is rekening gehou den. Al is dan het Vlaamse gedeelte in so ciaal-economisch opzicht altijd achter ge bleven bij het Waalse, al is dan de kreet „arm Vlaanderen nog niet geheel ver- GESLAAGDE FOKVEEDAG VAN „SCHERPENZEEL" De rundvee-fokvereniging „Scherpen- zeel" hield vrijdagmorgen op het ter rein van de heer Van Ginkel aan de Barneveldseweg een fokveedag. Aan vankelijk zou deze gehouden worden op het open terrein van Klein Orel, doch in verband met het wisselvallige weer was door het bestuur besloten om het vee onder te brengen in een kippe- schuur van de heer Van Ginkel aan de Barneveldseweg en de voorgeleiding buiten de schuur op een stuk weiland. Ruim honderd stuks geselecteerd vee werd aangevoerd. De fokdag werd 's morgens geopend door de burgemeester van Scherpenzeel, mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg, die deze dag beschouwde als een gene rale repetitie voor de volgende fokvee dag waarop de vereniging haar 50-jarig bestaan hoopt te vieren. Hij schetste het enorme nut van de vereniging mede stomd, toch ziet het er naar uit, dat het Noorden van België in tien jaar tijd het Zuiden ver voorbij zal streven. TE WEINIG TECHNICI De elektrotechniek en de metaalnijver heid hebben veel geschoolde krachten no dig. Er zullen meer dan tienduizend nieuwe betrekkingen komen. Met het oog hierop denkt men er in Vlaanderen over, technische opleidingen voor meisjes te organiseren. Op het ogenblik is er al gro te behoefte aan technische ingenieurs. De technische scholen in Oostende, Brug ge en Kortrijk kunnen de benodigde krachten niet afleveren. Men kan in West- Vlaanderen niet meer van werkloosheid spreken; er zijn geen werkloze geschoolde arbeiders meer en het percentage van on geschoolde werklozen is zeer gering. Het is te verwachten, dat de arbeidskrachten niet alleen uit Vlaanderen maar ook uit Wallonië zullen worden aangetrokken. De woongelegenheid is hierbij van groot belang, hetgeen al tot woningbouw in ver sneld tempo heeft geleid. Over het algemeen denken de West- Vlamingen dat de belangen van hun pro vincie het meest gediend zijn met be- stuursdecentralisatie. Niet dat de gemoe delijke Vlamingen zich hier erg druk over maken, maar zij zien er wel het nut van voor b.v. de verbetering en aanleg van goede verbindingswegen, die de industri alisatie bevorderen. Zij klagen nog over de overheersende invloed van de Walen, maar vertrouwen er op, dat met de groei van hun welvaart ook hun macht gelei delijk zal worden vergroot. En zo zal de industrialisatie een ganse ommekeer teweeg brengen. OPEN BRIEF AAN REGERING OVER AMBONEZEN! Naar aanleiding van de antwoorden die de minister van Maatschappelijk Werk gegeven heeft op de vragen door het Tweede Kamerlid J. H. Scheps, ge steld met betrekking tot de terugkeer van een kleine groep pro-Soekarno ge zinde Ambonezen, heeft het hoofd van de politieke missie, ir. J. A. Manusama, in een open brief de bezwaren en het standpunt van de Zuidmolukkers uit eengezet. De tekst hiervan luidt als volgt: Excellentie, Uw antwoorden op de vragen van het Tweede Kamerlid, de heer J. H. Scheps, nopen mij via deze open brief met de volgende bezwaren tot Uwe Excellentie te wenden. De wijze waarop de terugkeer van een kleine groep van pro-Sukarno ge zinde Ambonezen naar Indonesië door uw ministerie is geregeld heeft geleid tot een voor ons, Zuidmolukkers, on aanvaardbare situatie, waarbij een 98- tal gerepatrieerde personen (bestaande uit 15 gezinnen en 2 vrijgezellen) in In donesië een volkomen onzekere toe komst tegemoet gaan, terwijl de promo tors en initiatiefnemers van deze terug keer, hier nog altijd in Nederland ver toeven. Deze situatie is vooral daarom zo onaanvaardbaar, omdat onder de 98 teruggekeerde personen zich een aantal bevinden, die bepaaldelijk slachtoffers genoemd moeten worden van Siwalet- te's misleidende voorlichting alsook van de onwil van de Commissaris van Ambonezenzorg, in te gaan op mijn herhaaldelijk aan hem gedaan voorstel, de terugkeer dezer Ambonezen zodanig te regelen, dat de promotors en initia tiefnemers voor de terugkeer het aller eerst zouden vertrekken. Ware dit na melijk geschied, dan zou het aantal ge zinnen, dat zich eerst voor repatriëring heeft opgegeven, maar zich daarna weer heeft teruggetrokken, vele malen groter zijn geweest. Uitdrukkelijk wensen wij hier te ver klaren, dat het één en ander bepaald niet betekent dat wij de vrijwillige te- De bedoeling is nu, dat de nieuwe verenigingen voor beide groepen af delingen zullen vormen en wel voor meisjes en jongens van 11 tot en met 15 ter bevordering van de produktie en jaar en van 16 tot en met 18 jaar, als- kwaliteit. Alleen vond hij het jammer dat hij van de vijftig leden die de ver eniging telt er maar tien waren komen opdagen met hun vee. Waarom zijn het altijd dezelfde? vroeg spreker zich af. Nadat hij de wens had uitgesproken, dat deze fokveedag mocht bijdragen om de kwaliteit nog op te voeren en dat deze dag in alle opzichten mocht slagen, verklaarde hij deze fokveedag voor geopend. De jury, bestaande uit de heren M. Koomen uit Arnhem en J. A. Udo uit Kerk-Avezaath, waren na afloop van de fokdag bijzonder tevreden over de plaatselijke aanvoer en de behoorlijke jonge aanfok. De ringmeester, mej. R. Rustenhoven, zorgde voor een vlotte aanvoer van de diverse rubrieken vee. Het zal veel sportliefhebbers ongetwijfeld interesseren dat er zowel in Ame- rongen als in Leer sum plannen bestaan om tot oprichting te komen van een korf balclub. In aansluiting op ons eerste bericht van vorige week, verheugd het ons dan ook thans meer gegevens hieromtrent te kunnen melden. Ouderen zullen zich herinneren dat beide plaatsen vóór 1940 nog bloeiende korfbalclubs kenden, die in latere jaren door verschillende oorzaken verdwenen zijn. Het is echter gebleken, dat er nog veel jongeren zowel als ouderen zijn, die zich graag bij een korfbalclub zullen aansluiten. Met hen die zich op deze wijze aan melden zal binnenkort een eerste be spreking gehouden worden. Enkele we ken daarna zal op een nader te bepalen terrein tussen de sterke eerste klassers Samos (Utrecht) en Olympia (Bussum) een wedstrijd gespeeld worden, waar van tijdig via raambiljetten kennis ge geven zal worden. Vervolgens staat ter voorlichting aan allen die dit wensen, nog een mooie filmavond op het programma. Hoe eerder thans de aanmeldingen bij de bovengenoemde adressen binnen zijn, des te sneller kan met oprichten van de clubs en het spelen van wed strijden begonnen worden. Allerwege wordt het initiatief van de provinciale korfbalbond ten zeerste toegejuicht en het is te hopen dat spoe dig in beide dorpen de oprichting van bloeiende clubs er het gevolg van mo gen zijn. mede voor dames en heren van 19 jaar en ouder. Om nog dit seizoen met wedstrijden te kunnen beginnen zal er spoedig in geschreven moeten worden in de com petitie van de Goois-Utr.-Korfbalbond, die voor deze streek van de provincie een uitstekende zaterdagafdeling heeft met clubs uit de directe omgeving. Al vorens tot aanmelding bij de bond en tot aanstelling van een oefenmeester over te gaan is het gewenst, dat ieder die belangstelling voor deze mooie sport heeft, zich spoedig meldt, hetgeen voor Amerongen kan geschieden bij de heer F. J. L. van Bergen, hoofd open bare lagere school, Burg. v. d. Bosch straat 2 en voor Leersum bij de heer H. A. Kroes, Prinses Marijkelaan 6. rugkeer naar Indonesië van deze pro- Sukarno gezinde Ambonezen willen be letten. De door ons voorgestelde rege ling had slechts ten doel te voorkomen dat onder de repatriërenden zich Am bonezen bevinden, die ondanks alle Ne derlandse overheidsmaatregelen, toch nog een beslissing hebben moeten ne men, die niet geheel vrij was en die in ieder geval sterk beïnvloed moet zijn geweest door de misleidende voorlich ting van leiders als Siwalette c.s. Het is om die reden dat ik meen dat de wij ze waarop door uw ministerie deze te rugkeer geregeld werd, zeer onverant woordelijk is en duidelijk blijken geeft van slechts weinig eerbied te hebben voor het Leven en Geluk van de aan uw Departement toevertrouwde Ambone zen. Ik beschouw het als mijn dure plicht tegen deze gang van zaken ten sterkste te protesteren en ik heb gemeend dat via deze open brief te moeten doen, om dat ik meen dat het Nederlandse volk het recht heeft te weten waarom wij Zuidmolukkers zo fel gekant zijn tegen het beleid van de minister van Maat schappelijk Werk. De verklaring die Uwe Excellentie afgelegd heeft, in antwoord op een des betreffende vraag van de Heer Scheps, - n.l. dat volgens de leiders van de groepen Ambonezen, die naar Indone sië willen terugkeren, de volgorde van het vertrek van groepen en gezinnen bepaald wordt door de afdeling Immi gratie van het Ministerie van Buiten landse Zaken te Djakarta, acht ik vol komen onbevredigend en onbegrijpe lijk. Deze verklaring bewijst slechts hoe Uw Ministerie bij de regeling van de terugkeer der Ambonezen, geheel geleid wordt door - en afgaat op ver klaringen van Siwalette c.s. Wil daarom ook Uw Ministerie en in het bijzonder het Commissariaat van Ambonezenzorg niet de schijn tegen zich krijgen, dat zij zelf Siwalette's voorlopig verblijf in Nederland toe juichen teneinde via zijn ronselprak tijken het aantal Ambonese gezinnen dat bereid is naar Indonesië terug te keren, op te voeren, dan is het dringend gewenst dat Uwe Excellentie de terug zending van andere Ambonezen op schort tot na de terugkeer van Siwa lette en Tamaela in Indonesië. Gaarne zou ik van Uwe Excellentie willen vernemen of Zij bereid is het wel daarheen te willen leiden, dat in derdaad aan de heren Siwalette en Ta maela wordt duidelijk gemaakt dat van een terugkeer van een derde groep van Ambonezen naar Indonesiëë geen spra ke kan zijn, zolang beide heren zelf nog niet daarheen zijn vertrokken. Met verschuldigde hoogachting, Ir. J. A. Manusama Hoofd Politieke Missie, MAAR VITRINES ONTBREKEN NOG In de zomer van 1951 - nu tien jaar geleden - werden bij toeval op „De Donder- berg" te Rhenen niet minder dan ruim achthonderd Frankische graven bloot gelegd. Het duurde enkele maanden voordat de rijksdienst voor oudheidkundig bodemonderzoek klaar was met de berging van de oudheidkundige schat, die in talrijke grote kisten werd verpakt en naar Amersfoort en Leiden werd overge bracht. De conservatrice van het streekmuseum „Rhenen en Omstreken" mej. A. v. d. Bunt, is er thans in geslaagd, dank zij de bemiddeling van de directeur van de R.O.B. en het museum voor oudheidkunde te Leiden, een representatieve selectie van de enorme vondsien van „De Donderberg" permanent naar het Rhenense museum te krijgen. Dit betekent een belangrijke aanwinst voor het museum aan de Molenstraat, waarmee tevens alle geruchten, dat Rhenen wel voorgoed van zijn bodemschatten verschoond zou blijven, definitief kunnen worden afge schreven. In de Naaste omgeving van Zeist temidden der bossen staat het Henry Dunant Huis. Hier mogen jaarlijks op uitnodiging van het Rode Kruis honderden in validen genieten van een week vakantie. Om U een overzicht te geven van alles wat er in die week voor ons gedaan wordt is hier een verslag van de 11e va kantieweek van 29 augustus t.e.m. 4 september. Dinsdagmiddag te 2.15 uur werd ik van mijn woning opgehaald per auto door de heer van Schuppen die mij via Woudenberg naar Zeist bracht omstreeks 3 uur arriveerde ik na een mooie rit in het Henry Dunant Huis. Hier werd ik met grote liefde ont vangen. Bij prachtig zomerweer ge zeten op het terras werd al direkt een heerlijk kopje thee aangeboden onder het genot hiervan maakten wij kennis met de dokter, verpleegsters, helpsters en helpers die ons deze week verzorg- Dit is het verhaal van de heer J. H. v. Veenendaal uit Veenendaal die met zyn eigen woorden de be levenissen weergeeft van de va kantieweek in het Henri Dunant huis te Zeist. Redactie. den. Al deze personen hierboven ge noemd offeren geheel belangeloos hun eigen vakantie op ten gunste van de gehandicapte medemens daarvoor onze warme hulde. Omstreeks 6.30 uur ging de gong en gingen wij voor de eerste maal aan tafel voor het diner. Hier wordt altijd de uiterste zorg aan besteed het zag er dan ook weer zo heerlijk, uit dat wij het ons goed lieten smaken, dat kunt U wel begrijpen. Na tafel reikte mej. de Bruin ons allen weer een enveloppe met de lijsten, waarop de namen van de gasten en de kaderleden staan, in deze enveloppe bevindt zich ook een zakcentje. Des avonds werd een film over Friesland vertoont en werd er bijzondere aandacht aan het Friese paard besteed en zagen wij ook nog de mooie oude sjesen die alleen nog maar gebruikt worden bij feestelijke gele genheden daarna een huwelijk uit de 18e eeuw. En als laatst het bezoek van de sjah van Perzië in het bijzijn van Koninging Juliana en Prins Bernhard aan Friesland. Woensdagmorgen werd er handenarbeid verricht heerlijk on der de parasols op het terras ook de genen die door hun hadicap hieraan geen deel konden nemen gingen er ge zellig bij zitten in alle vrolijkheid on der het genot van een kopje koffie verstreek deze morgen. Woensdagmid dag mochten zij die dit graag wilden hun werk afmaken en vele andere gingen wandelen, schaken of dammen. Woensdagavond traden voor ons op een cabaret uit Utrecht n.l. D.M.I. allereerst een accordeoniste, gooche laar, declamatrice, een tweetal zin gende dwazen en een teenager zange resje bij elkaar een mooi programma waar zij dan ook van genoten hebben. Donderdagmorgen gewinkelt in Zeist. Donderdagmiddag werden wij opge schrikt met de mededeling dat er des morgen's in het Henry Dunant Huis een Rode Kruis vlag was gestolen, de dader van dit snode misdrijf moest zich onder ons bevinden. Commissaris Puntneus die belast was met het on derzoek riep hierbij de hulp in van alle aanwezige gasten deze werden verdeeld in 4 groepen en moesten aan de hand van diverse gegevens trach ten de misdadiger op te sporen. Groep I had binnen 20 minuten de misdadi ger te pakken, deze onderwereldfiguur genaamd koperen Joop (Joop van Ko peren chauffeur in dienst van het Ro de Kruis) werd aan de commissaris en zijn mannen overgeleverd. Een bijzondere rechtbank die zitting hield in het Henry Dunant Huis had tot taak dit individu te berechten. De openbare aanklager die het verleden van de verdachte kenschetste, als een onverbeterlijk iemand, eiste dat deze verdachte gehangen moest worden. De verdediger eiste gezien het vele goede werk dat hij verricht had voor het Rode Kruis vrij gesproken zou wor den. De rechter stelde hierna voor dat de jury bestaande uit de winnende groep het vonnis over deze man zou vellen deze besliste dat de verdachte een lijfstraf moest ondergaan in de vorm van algehele overgieting met een emmer vol koud water, deze straf werd uitgevoerd onder grote vreugde van alle aanwezigen buiten in de tuin. Donderdagavond gingen wij allen naar Woudschoten waar de drumband van het Rode Kruis uit Den Haag de avond muzikaal voor ons verzorgde. Terug kerend naar het Henry Dunant Huis voorafgegaan door de drumband alle gasten voorzien van een lampion gaf een schitterend schouwspel. Een maal weer binnen voorzien van het gebruikelijke kopje koffie hebben wij nog even naar de televisie gekeken naar het laatste gedeelte van de tap toe. Vrijdagmorgen te omstreeks 10.30 uur vertrokken wij per autobussen en enkele auto's naar Aalsmeer hier wa ren wij de gehele dag de gast van de afdeling Aalsmeer van het Rode Kruis. Nadat wij de lunch gebruikt hadden vertrokken wij te 3 uur naar het bloe mencorso. Rondgeleid door deze prach tige hallen zagen wij zo'n enorme bloemenweelde zoals wij in ons leven nog nooit gezien hadden prachtige versierde wagens waar aan duizenden bloemen verwerkt waren stonden er te kust en te keur, het was in één woord geweldig. Toen wij dit alles ge zien hadden aanvaardden wij de te rugtocht naar het Rode Kruis gebouw te Aalsmeer. Hier werd ons een heer lijk diner aangeboden wel zo verruk kelijk en uitgebreid, dat wij dit nim mer zullen vergeten. Hierna gingen wij allen weer in de bussen en auto's om de prachtige verlichting van Aals meer te bezichtigen, daarna gingen wij blij en voldaan weer naar het Hen ry Dunant Huis terug. Zaterdagmorgen, enkele gasten gin gen winkelen of wandelen maar de meesten gingen rustig op het terras zitten. Zaterdagmiddag hebben wij een speurtocht gehad. Er was een schilderij gestolen en de gasten moesten het weer op sporen, weer waren wij in vier groepen verdeeld ieder met een eigen kleur: groen, rood, blauw en zwart, nu moesten deze verschillende groepen ieder afzonderlijk in het bos gaan zoeken naar de onderdelen die op verschillende plaatsen verborgen waren. Dit was natuurlijk een moeilij ke opgave na ruim een uur hadden de verschillende groepen de stukken bij elkaar gevonden en moesten deze op de speelweide aan een jury afge dragen worden. Na deze stukken weer aan elkaar gezet te hebben was dit verdwenen schilderij weer kompleet. Zaterdagavond was er een leuke teenagershow dit was een heel leuk programma en hebben er echt van ge noten. Zondagmorgen was er een kerk dienst die geleid werd door ds. ter Haar Rommenij na deze dienst hebben wij nog 20 minuten geestelijke liede ren gezonden op speciaal verzoek van enkele gasten. Zondagmiddag hebben de meeste gewandeld in het Zeisterbos. Zondagavond, deze begon met een voortreffelijk diner met (menu's) hoe dit was zal ik niet over uitweiden maar het was in één woord heerlijk. Na het diner bedankte een der gas ten leiding en kader voor de prachtige week die ons hier weer is te beurt gevallen. Hierna werden wij toege sproken door de leidster mej. de Bruin die ook nog met een persoon lijk woord iedere gast toesprak en vergezeld ging van de verwisseling der speldjes. Toen werd onder het spelen van de Rode Kruismars de Rode Kruisvlag gestreken. Met koffie en koek, wat onderling napraten werd deze avond besloten en gingen wij voor de laatste maal in het Henry Du nant Huis ter ruste. Maandagmorgen na het ontbijt vond het afscheid nemen plaats van de gasten onderling, maar ook van ver pleegster, helpsters en helpers die met liefde en toewijding ons deze week verzorgd, hadden. Tussen 1012 uur vond het vertrek der gasten plaats om streeks 10.30 uur werd ik opgehaald door mevr. Welle en mej. v. Schuppen. Reeds gezeten in de auto werd ik nog met een laatste handdruk uitgelei de gedaan door mej. de Bruin en dok ter Goes. Toen werd te thuisreis aan vaard en op zeer prettige wijze werd ik weer thuis gebracht en was deze heerlijke week ten einde. J. H. VAN VEENENDAAL SCHOON EN BOEIEND Er ging als het ware een schok door ons archeologische wereldje, toen tien jaar geleden moeder aarde zulke be langwekkende geheimen prijs gaf over het leven, werken, strijden en sterven van de Frankische stammen. In datzelfde jaar 1951, werd op twee plaatsen in ons land licht geworpen op een paar duistere eeuwen in onze ge schiedenis, door de vondsten onder de „Broerkerk" te Nijmegen en op „De Donderberg" in Rhenen. Het Frankische kerkhof in Rhenen is de grootste vondst, die tot nog toe werd gedaan, zo uitvoerig, dat de deskundi gen nog steeds niet gereed zijn met de onderzoekingen en de catalogisering. 846 ongeschonden graven werden bloot gelegd. Zij leverden 2000 vondsten op. Het kerkhof had een lengte van 160 m. en een breedte van 40 m. Het zal niemand verbazen, dat dit voor onze oudheidkundigen grote winst beteken de. Zeer veel arbeid moest worden ver richt om alles schoon te maken en te conserveren, hetgeen gedeeltelijk in Leiden en gedeeltelijk in Amersfoort geschiedde. i Thans zijn 200 graven klaar, volledig schoongemaakt en in tekening gebracht. Het zal dus nog jarc.1 duren voordat de complete vondst museum-klaar is. De voorwerpen zijn legio. IJzer, brons glas, goud, zilver, aardewerk en zelfs textiel kwam bovengronds. Ook man telspelden, armbanden, vinger- en oor ringen, broches, kralensnoeren, gouden hangers etc. Zwaarden, messen, speer punten, maliënkolders, scharen, kam men en beurzen, teveel om op te noe men werd, in de graven gevonden. Zeldzaam waren de vondsten zoals aardewerkpotten, glaswerk dat de toets van de hedendaagse kritiek glansrijk kan doorstaan en bronzen schalen. Bij de grafgiften bevonden zich ook houten emmers van 24 cm. hoog en met brons versierd. Uit alle voorwerpen spreekt een hoge aesthetische ontwikkeling. Andere zeer fraaie vondsten waren nog een zeer mooie 24 cm. lange verguld zilveren haarpen, alsof deze op een draaibank was gemaakt. Een belangwekkend stuk was een bronzen gordelbeslag van 22x12 cm. met gesp en dierfiguren. Ook bloemen en kruiden zijn als giften mee de gra ven ingegaan. Tussen dit alles vond men zelfs resten van dode vliegen en is men erin geslaagd vliegenogen te fotograferen. Uit weefselfragmenten heeft men de weeftechniek kunnen bestuderen van 1300 jaar geleden, uit de periode van 400 - 600 jaar na Christus. Het gehele grafveld in Rhenen is tot een bron van kennis geworden. VITRINES Wanneer in het komende voorjaar de representatieve selectie Frankische vondsten aankomt in Rhenen, zullen er vóór die tijd nog heel wat voorbereidin gen moeten worden getroffen, want zo als de stand van zaken nu is, zal men ze onmogelijk kunnen bergen. „Er zullen nieuwe vitrines moeten komen", zegt Aleid van de Bunt en zij kan het weten. Maar wie dat zal be talen is nu nog een open vraag. ANDER GEBOUW Er zijn ook al eens plannen geweest om het museum onder te brengen in het oude raadhuis op de Vismarkt. Dit werd later in een raadsvergade ring door de burgemeester ontkend, hoewel in een nieuw stadium toch weer geluiden (ook in de raad) in die richting werden gehoord. Hoe het ook zij, er zullen in Rhenen zeer zeker maatregelen moeten worden genomen, want deze zo zeer interessante schatten uit eigen bodem mogen niet aan de Grebbestad voorbij gaan wegens gebrek aan expositieruimte! HORIZONTAAL: 1 gem. in Gelderl., 6 wig, 8 monddoek, 13 gegraven waterweg, 14 gemoedsbeweging, 15 plaats in de oudheid, 17 deel v. d. mond, 18 voorzetsel, 20 voor zetsel, 21 sus loco (afk.), 22 voorzetsel, 24 in hoge mate, erg, 26 sociëteit (afk.), 27 in- sekteneter, 28 dorp in Gelderl. (2 woorden), 30 aangelegde weg, 31 doorweekt, 32 rund, 33 voorzetsel, 35 dof, 36 zijtak Seine, 38 stuk geschut, 40 langzaam, 42 kunstzin, 44 fa milielid, 47 gast, 48 patroon, 49 ongevulde, 50 rund, 52 witte suiker, 54 kan men uit drinken, 56 inhoudsmaat, 58 zwart in de wapenkunde, 60 zee (Eng.), 62 voertuig, 64 pret, 65 als 26 hor., 67 jongensnaam, 68 slot, 71 bedehuis, 72 bijwoord, 74 actiefkool- poeder dat medicinaal wordt gebruikt bij vergiftiging, 76 voorwerp om te snijden, 77 een der drie afmetingen (afk.), 78 priem, 80 hijswerktuig, 81 eer, 83 voegwoord (Fr.) 84 gem. in Z.-H., 85 vreemde taal, 87 gem. in Gelderl., 88 cilindervormig voorwerp, 89 schaaldier. VERTICAAL: 1 gem. in Gelderl., 2 pers. voornaamw., 3 werktuig om dieren te van gen, 4 onbep. voornaamw., 5 houten bakje, 6 jongensnaam, 7 krijgsbouwkunst, 8 op telling, 9 voedsel, 10 kikkerkuit, 11 votre excellence (afk.), 12 aanleg, 16 koninklijk, 19 tegen, 21 heeft een dier, 23 keurig, 24 vreemde taal, 25 behaaglijke rust en kalmte, 26 jongensnaam, 28 schraal, 29 1ste boek van Mozes (afk.), 32 gem. in Utrecht, 34 kruis- net, 36 soort hotel, 37 vat met een hengsel, 38 bedelaar, 39 spijker, 40 sluiskolk, 41 uitroep, 43 vis, 45 achterdele v. d. hals, 46 achting, 51 toethoorn, 52 badplaats in Z.- Tirol aan de Etsch, 53 gezellige bijeenkomst, kransje, 55 ingang, 57 deel v. e. boom, 59 bekend Nederl. schilder, 60 duister, donker, 61 onheilaanbrengende godin, 63 uit- gedorste halmen, 65 zoon van Noach, 66 bosvogel, 69 matig, karig, 70 vrucht v. d. eik, 73 verlegen, 75 salaris (Vlaams), 78 plaats in Duitsland, 79 snoer v. e. hengel, 81 ik (Lat.), 82 priem, 84 overblijfsel bij verbranding, 86 sint (afk.). Oplossing nr. 21 Horizontaal: 1 weg, 3 aal, 5 ter, 6 Don, 7 vee, 9 stee, 10 Inn, 13 eer, 14 nee, 15 maand, 17 de, 18 st, 20 staat, 23 pels, 25 top, 27 Lienden, 29 Ta, 31 Echteld, 33 leren, 35 salon, 36 Haaften, 39 Em, 40 Zutphen, 44 neb, 46 Agen, 48 Marne, 51 L.O., 52 re, 53 belet, 55§eek, 57 bel, 58 era, 59 café, 60 ons, 61 reu, 62 not, 63 Leo, 64 oer. Verticaal: 1 water, 2 Gorssel, 3 An- delst, 4 Lenin, 7 ven, 8 eed, 11 nes, 12 net, 15 mal, 16 are, 17 den, 19 toen, 21 adé, 22 tod, 23 p.e., 24 stele, 26 p.c., 28 neef, 30 aroma, 32 trap, 33 la, 34 en, 35 snel, 36 ham, 37 Aar, 38 en, 40 zee, 41 un, 42 hel, 43 nat, 45 Borculo, 47 Groen- lo, 49 nee, 50 eer, 53 ben, 54 els, 56 Karei, 57 boter. Een vertrouwd adres voor- VAMOR Instructeur Jan Steenlaan 611 NIEUW telefoonnr. 3726 Kostverloren 8, Telef. 3068 GRATIS THEORIE Hiervoor verhuren wfl DE NIEUWSTE TROUWCOSTUUMS MET ALLE TOEBEHOREN Hoofdstraat 46 Telef. 3926 Veenendaal, Nieuweweg 41 Telefoon 2535 LUkauto en begrafenisry- den - Bruidsauto en trouw- ryden - Taxi en autoryies. MORRIS DEALER MEISJES gevraagd op confectieatelier. ■fr Leinweberstraat 57 VEENENDAAL VOOR UW met auto's zijn wij SPECIAAL ingericht 4-8 pers. auto's disponibel Tevens inlichtingen ver krijgbaar (ook 's avonds) Dr. Colijnstraat 47 en J. P. C. Leinweberstraat 79 N.V. v/h Fa. Wed. Kerkewijk 91, Telef. 2845 Wikkelwerk Licht- en kracht- Installaties verzorgt voor U: P, H. van Rijnstraat 6, telefoon 3216. mM)lHMEfl. UITSLUITEND BIJ: TELEFOON 2772 - VEENENDAAL als u de heeft bereden. U kunt nu wegrijden zonder trap pen door de vol-otomatische koppeling voor de prijs van 395,Komt u eens kijken bij Pr. Bernhardlaan 158, Veenendaal, Telefoon 3029 7,— PER UUR 10 LESSEN 54,— NAAR ARNHEM ZONDER PRIJSVERHOGING IEDERE MAANDAG THEORIE GED. INSTR. MET DIPL. VAMOR Dus bekwaam om uw gehele examen te mo gen bijwonen. VEENENDAAL Dijkstr. 15, Julianastr. 50 - Tel. 3024 RHENEN Julianastraat 44 - Tel. 812 VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR PRONTO HOEK ZWAAIPLEIN Op meubelgebied worden al uw wensen bij ons vervuld. Wij dienen u van advies en prijzenwaar u beslist van zult opkijken Laat u vakkundig voorlichten door de vakman Event, ook levering op gem. betalingsvoorw. KL. KATERSTRAAT 5. VEENENDAAL, TELEF. 2287 Keuze uit: FORD TAUNUS 17 M V.W. de LUXE V.W. SAMBA BUSJE V.W. BESTELWAGEN Op lange termijn speciale condities! Dorpsstraat 112 - Renswoude, Telefoon 08387-254. Depót Veenendaal: J. P. C. Leinweberstraat 39 - Telefoon 3529. Buurtlaan-West 113 - Veenendaal Telefoon 08385-3003 - b.g.g. 3751 Wy maken onze lezers er op attent, dat wjj geen adressen kunnen verstrekken van advertenties, die onder nummer worden geplaatst. Het tele fonisch hiernaar informeren heeft derhalve geen enkel nut. Advertentie-afdeling DE VALLEI

De Vallei | 1961 | | pagina 3