DE TROONREDE H. JONKER 1 Televisie Voor fijnproevers PERSONEELSTEKORT? prima grondwerkers vrl. personeel BELANGRIJK: flinke jongeman D VEENENDAAL SCHERPENZEEL Fa. M. Kosterman cn Zn. jonge kracht Garage „De Klomp" NETTE JONGEN UN IC E.H.B.O. cursus Uw hartewens aangepast W. van Schuppen en Zn. Werkkrachten voor de fabriek BTO RHENEN Leden der Staten-Generaal TE KOOP: Bedford Benzine Truck 1953 Citroën 2 CV Bestelwagen 1960 V.W. Bestelwagen Konfektieatelier PEHAVEE, Veenendaal D. DIEPEVEEN CO. DRUKKER (of zetter-drukker) en H ANDZETTER (leerling machinezetter) Drukkerij-Uitgeverij „De Gelderse Vallei" Gratis Nylonkousen!!! P Y A M A gratis verkoopsters EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN Anne van Manen Zeer speciale aanbieding Ant. Achterberg WERKSTER HET GEHEIM VAN DE VIJF GRAVEN DE GROTE BEDRIEGER E ontwikkeling van de internationale situatie is ver ontrustend. De door de communistische politiek kunstmatig opgewekte Berlijnse crisis kan zich nog ver der toespitsen. De bereidheid van de Westelijke mogend heden om tot een vreedzame oplossing van het geschil te komen,, mag niet aldus worden verstaan, als zouden concessies kunnen worden bedongen, die wezenlijke waarden in gevaar brengen. De Atlantische bondgenoten zijn eensgezind in hun overtuiging, dat vastberaden weerstand moet worden geboden aan elke poging tot afdwinging van zodanige concessie. Een hechte samenwerking tussen alle bondgenoten op politiek, militair en economisch terrein blijft dan ook noodzakelijk. Aan deze samenwerking zal ons land krachtig blijven deelnemen. Nu de internationale situatie dreigender is geworden en de Amerikaanse hulp is weggevallen, zal het op peil houden van de Neder landse bijdrage in de bondgenootschappelijke verdedi ging grotere financiële offers van ons vergen. Wil onze krachtsinspanning werkelijk betekenis hebben, dan dient zij voort te vloeien uit het besef van onze verantwoorde lijkheid voor de handhaving van de grondslagen onzer beschaving. Het besluit tot nauwer politiek overleg, dat de rege ringen van de landen behorende tot de Europese Ge meenschappen in juli te Bonn hebben genomen, zal de verdere eenwording van Europa kunnen dienen. De Re gering heeft zich tot deelneming aan deze politieke en ook culturele samenwerking bereid verklaard, onder voorwaarde, dat hetgeen reeds in Europees en Atlantisch verband is bereikt, niet slechts in stand zal worden ge houden, maar verder zal worden ontwikkeld. De bereidheid van Groot-Brittannië om tot de Europe se Gemeenschappen toe te treden en het daarmede geopende uitzicht op toetreding of associatie van andere Europese landen, acht de Regering van het grootste be lang. Zij verwacht daarvan niet alleen een verdere so ciaal-economische vooruitgang van de deelnemende lan den, maar ziet daarin ook nut voor de totstandkoming van de Europese eenheid. De positieve reacties van onze partners in de Europese Gemeenschappen op deze ont wikkeling stemmen tot vreugde. Ook hetgeen in Bene- lux-verband werd bereikt, geeft reden tot verheugenis. Op verzoek van de Surinaamse Regering hebben de lan den van het Koninkrijk dit jaar een aanvang gemaakt met het overleg over het Statuut. De goede verstandhou ding tussen de landen van het Koninkrijk wettigt het vertrouwen, dat een voor alle partijen bevredigende op lossing voor de ter sprake gekomen Surinaamse wensen zal worden gevonden. Nederland zal steun blijven verlenen aan de economische en sociale ontwikkeling van Suriname en de Nederlandse Antillen. i «aa Bevestiging en versterking van de ideële banden tussen de bevolkingen van de drie landen verdient verder alle aandacht. De Regering heeft goede verwachtingen ten aanzien van de in dit jaar ingestelde adviesraad voor culturele samenwerking. Aan de sociaal-economische en culturele ontwikkeling van Nederlands Nieuw-Guinea wordt bijzondere aan dacht geschonken, temeer nu dit gebied een fase van snelle staatkundige ontwikkeling is ingegaan. Naar het oordeel der Regering is reeds gebleken, dat de Nieuw - Guinea-Raad sinds zijn installatie op 5 april j.l. aan de staatkundige behoeften van dit gebied beantwoordt. De Regering verwacht, dat in dit zittingsjaar van de Staten-Generaal de raad zijn advies zal uitbrengen over de wijze waarop het zelfbeschikkingsrecht zou kunnen worden verwezenlijkt. Zij is van mening, dat voor een ver antwoorde keuze omtrent eigen toekomst de bevolking van Nederlands Nieuw-Guinea zich vrij en onbedreigd moet kunnen oriënteren, overal waar zij dit wenst. Van haar zijde zal de Regering onderzoeken welke wijzi gingen in Statuut en Grondwet nodig zijn. Een gesprek met Indonesië over de toekomst van Ne derlands Nieuw-Guinea is helaas niet mogelijk gebleken, omdat Indonesië voor zulk een gesprek voorwaarden stelt, die in strijd zijn met het zelfbeschikkingsrecht. De Regering betreurt het voorts, dat Indonesië zelfs het laatste zij het nog slechts indirecte officiële con tact met Nederland heeft verbroken. Op de grondslag van het in het Handvest van de Ver enigde Naties verankerde beginsel van gelijke rechten en zelfbeschikking der volkeren, heeft de regering in de afgelopen maanden in vele landen besprekingen doen voeren over de mogelijkheid de Verenigde Naties te betrekken bij de ontwikkeling en toekomst van Neder lands Nieuw-Guinea. De conclusies waartoe dit overleg de Regering heeft geleid, zullen zo spoedig mogelijk bekend worden gemaakt. In de afgelopen jaren heeft zich in ons land een onge kende economische groei voltrokken. De daarmede sa menhangende welvaartsvermeerdering is, mede als ge volg van het gevoerde loon- en prijsbeleid, aan brede lagen van de bevolking ten goede gekomen. Tevens heeft het hoge niveau van investeringen en de evenwichtige spreiding daarvan de innerlijke kracht van onze econo mie belangrijk versterkt. Het stemt tot voldoening, dat bij een maximum aan werkgelegenheid het prijspeil vrijwel stabiel kon worden gehouden. De thans waarneembare vergroting van de economische spanningen vereist niettemin een toenemende waakzaam heid. Het groeitempo van de produktie is aanmerke lijk vertraagd, doordat in vele sectoren van de econo mie de capaciteitsgrenzen zijn bereikt. De verhoging van de binnenlandse bestedingen gaat echter voort en over treft de toeneming van de nationale middelen. Als ge volg hiervan stijgt de druk op het prijspeil en neemt het betalingsbalanssaldo af. Op zichzelf is een zekere ver mindering van dit saldo nog niet verontrustend. Een voorzichtig conjunctuurbeleid zal overspanning van on ze economie en terugslag in een daarop volgende fase kunnen voorkomen. Meer dan ooit zal dan ook het be leid van de Regering erop gericht moeten zijn, in sa menwerking met het bedrijfsleven, de loonontwikkeling binnen de grenzen te houden, die door de groei van de produktiviteit zijn gesteld. Het in het afgelopen jaar gevoerde prijsbeleid zal w'orden voortgezet. Zolang de economische activiteit op het huidige hoge peil blijft, zal het tekort aan arbeidskrachten zich handhaven. Opvoe ring van produktiviteit en doelmatigheid blijven belang rijke middelen tot bestrijding van de gevolgen van dit tekort. Daarnaast zal de Regering de aantrekking van buitenlandse arbeidskrachten bevorderen. Het toekom stige beleid met betrekking tot de emigratie zal binnen afzienbare tijd te Uwer kennis worden gebracht. Bij het opstellen van de rijksbegroting voor 1962 hebben de geschetste verwachtingen omtrent de economische ontwikkeling als achtergrond gediend. De begroting vertoont een zodanig beeld, dat het Rijk, ter dekking van het tekort, overeenkomstig de eisen van de conjunctuur, in het komende zittingsjaar voor financieringsdoeleinden geen beroep behoeft te doen op de open kapitaalmarkt. In het heden aanvangende parlementaire jaar zal een beslissing moeten worden genomen omtrent de datum van ingang van enkele reeds aanvaarde belastingverla gingen. De noodzaak de overheidsfinanciën zoveel mo gelijk af te stemmen op de conjuncturele ontwikkeling moet daarbij worden afgewogen tegen het feit, dat het effectief worden van deze verlagingen uit een oogpunt van een verantwoorde belastingheffing steeds dringender wordt. Heden zal U het voorstel worden aangeboden de verlaging van de inkomsten- en de loonbelasting te doen ingaan op 1 juli 1962. Daartegenover staat, dat de verwezenlijking van de de- fensielasten tot nieuwe belastingvoorzieningen noopt. Tot dit doel zal de verlaging van de vennootschapsbelas ting, die de Regering voorstelt op 1 januari 1963 te doen ingaan, worden beperkt en zal een belasting op minerale oliën met uitzondering van benzine worden ingevoerd. De hierop betrekking hebbende wetsontwerpen zullen U eveneens heden worden aangeboden. De Regering zal haar aandacht blijven geven aan een gezonde ontwikke ling van de landbouwproduktie en aan de verbetering van de afzet. In nauwe samenwerking met het georgani seerde bedrijfsleven zal zij streven naar een verantwoord valorisatiebeleid voor de agrarische produktie. De vraagstukken samenhangende met het internationale vervoer vervullen de Regering, door het protectionisme dat zich op dit terrein steeds opnieuw openbaart, met zorg. De activiteit op het gebied van de woningbouw heeft in het jaar 1961 een ongekend grote omvang aangenomen, in het bijzonder is de bouw van woningen zonder overheidssteun sterk uitgebreid. De Regering heeft een overschrijding van het aanvankelijk opgestelde woning- bouwprogramma aanvaard. Zij heeft echter gemeend maatregelen te moeten nemen om een te sterke over schrijding tegen te gaan in verband met de bezwaren, die daaraan verbonden kunnen zijn voor de bouwkosten. Een in verhouding tot de andere sectoren van de bouw nijverheid hoge activiteit op het gebied van de woning bouw acht de Regering, gezien de woningnood van velen in het land, ook voor 1962 gewenst. Evenals de woningbouw vereisen de ruimtelijke vraag stukken van ons land grote aandacht wegens hun bete kenis voor het werk en de ontspanning van ons volk. De Regering heeft besloten de omzetting van woeste gronden in landbouwgronden tot het uiterste te beper ken, mede ter wille van natuurbescherming en open luchtrecreatie. Op wetgevend terrein zal wederom veel van Uw werk kracht worden gevraagd, ten dele voor wetsontwerpen, waarvan de behandeling reeds een aanvang heeft geno men. De Regering vertrouwt, dat de beraadslagingen over het ontwerp algemene kinderbijslagverzekering op korte termijn zullen worden hervat. Na ampele over weging zal de Regering door wijziging van het wetsont werp tegemoet komen aan een aantal van de bezwaren, die vóór de schorsing der openbare beraadslagingen naar voren zijn gebracht. Ten aanzien van het wetsontwerp tot regeling van het voortgezet onderwijs hoopt zij, dat het in dit zittingsjaar de instemming van de Tweede Kamer der Staten-Generaal zal verwerven. Ook tal van nieuwe wetsontwerpen zullen in deze periode aan U wor den voorgelegd, o.a. een ontwerp algemene bijstandswet. De materiële welvaart en de opzienbarende technische ontwikkelingen van onze tijd houden het gevaar in, dat de geestelijke waarden te weinig aandacht krijgen. Toch zijn het juist deze waarden, die aan het leven een die pere zin geven en de krachtsinspanning, die ons land de de gehele vrije wereld zich thans moeten getroosten, rechtvaardigen. De Regering zal, zoveel als in haar ver mogen ligt, door het verlenen van krachtige steun in het bijzonder aan onderwijs en cultuur, blijven streven naar de versterking van de geestkracht van ons volk. Zij be seft, dat dit doel slechts kan worden bereikt, indien ieder, op welke plaats ook gesteld, hier bewust aan bij draagt. Op U, vertegenwoordigers des volks, rust in deze tijden van spanning een zeer bijzondere verantwoordelijkheid en een zware taak. Moge God U bij Uw arbeid wijsheid en kracht schenken, zodat Gij ook in het komende zit tingsjaar tot zegen van het Koninkrijk werkzaam zult zijn. Met deze bede verklaar ik de zitting der Staten- Generaal voor geopend. 19 september 1961. DUIVENNIEUWS De EVPV De Luchtreizigers was met de duiven in Chislain Hornu een afstand van 212 km. De duiven werden daar om 8.05 uur gelost. De eerste duif kwam om 11.41 bij de heer J. H. Heikamp aan. De verdere uitslag werd: J. H. Heikamp 1; F. Spies 2-10; H. de Vos 3-5; H. v. Kooten 4-7-8; C. Vos 6; R. J.é v. Kooten 9. DE LUCHTPOST Wedvlucht gehouden op zondag 17 sept. vanaf St. Ghislain Harnu. Afstand plm. 216 km. Los 8.05 uur. Aankomst le duif 11.42.05 uur. In concours 67 duiven. Uit slagen: C. ter Burg 1-8; P. Wagensveld 2-11; C. Gijsbertse 3; W. v. Ede 4-5-13; P. van Schaik 6-9; G. Boshuizen 7 en J. van Oostrum 10 en 12. WINKELWEEK Op de dezer dagen door het bestuur van de winkeliersvereniging EMM gehou den vergadering is besloten om de na jaarswinkelweek te houden van vrijdag 13 tot een met 21 oktober aanstaande. GESLAAGD Op het te Amsterdam gehouden examen slaagde onze plaatsgenoot, de heer C. Bakker, voor het diploma Hovenier. BEVORDERD De heer W. Gijsbertsen is met ingang van 1 oktober bij de PTT bevorderd tot besteller le klasse. ONGELUKKIGE VAL Het 15-jarige dochtertje Henny van de familie Wassink, wonende aan De Haar alhier, kwam zondagmiddag op Moorst zodanig met haar fiets te vallen dat zij haar rechtersleutelbeen brak. Op medisch advies is zij naar het ziekenhuis te Amers foort vervoerd. KOELHUISBOTER BEGIN OKTOBER VERKRIJGBAAR Pr(js in de detailhandel: 0,90 per pakje Naar het Ministerie van Landbouw en Visserij mededeelt, heeft Minister Ma- rijnen besloten koelhuisboter uit de rege ringsopslag van het Voedselvoorzienings in- en verkoopkantoor voor de handel beschikbaar te stellen. Deze koelhuisboter zal na een proces van ontdooien, ver pakken en distribueren in de loop van de eerste week van oktober bij de detail handel verkrijgbaar zijn en zal op basis van een groothandelsprijs van 3,10 per kg af koelhuis worden verkocht voor circa 0,90 per pakje van 250 gram. Het ligt in de bedoeling de prijs van de koel huisboter voorshands op dit peil te hand haven. De Minister van Landbouw en Visserij heeft zijn beslissing inmiddels ter kennis gebracht van het Produktschap voor Zuivel. Wij vragen nog steeds enz. voor rioleringswerk te Scher- penzeel Aan te melden op het werk Aannemersbedrijf Wijk bij Duurstede. Telefoon 03435-268 ROTTERDAMSCHE BANK N V. Kantoor VEENENDAAL HET BANKBEDRIJF IS EEN LEVENDIG BEDRIJF Wij hebben plaats voor een (mannelijk) Aanmelding Hoofdstraat 1 met nieuwe Végé ruilmotor en z.g.a.n. banden. Kenteken 6 ton. Prijs 1.650, 36000 km gelopen, in prima staat. Prijs 2.850,-—. Gesloten. Prijs 1.150, Te bevragen: De Klomp, Tel. 08387-250-550 b.g.g. 381 voor HANDWERKEN en NAAIEN kunnen wij r.og plaatsen. Gunstige loonregeling, net en prettig atelier. Ruime inwerkperiode, ev. reiskosten worden vergoed. Aanmelden tijdens de werkuren: Vijgendam 13, Vee nendaal. Buiten de werkuren: Prinsessenlaan 12, Vee nendaal. Groothandel in textiel en konfektie Julianastraat 28, Veenendaal Vraagt voor haar magazijn een van plm. 16 jaar. Na gebleken geschiktheid worden goe de vooruitzichten geboden. Gelieve uitsluitend schriftelijk te solliciteren. GEVRAAGD De drukker krijgt gelegenheid om zich verder te bekwamen op een Heidelberger cylinder-automaat. Voor de handzetter bestaat direct moge- lijkheid een opleiding te ontvangen als machinezetter op basis van een leerover eenkomst. Parallelw. 10, Veenendaal - Telef. 08385-2022 (2 lijnen) AANMELDEN: Tijdens kantooruren of na telefonische afspraak 's avonds. Wij hebben de beschikking over een grote opslag- en werkplaats met 2 mannelijke en 3 vrouwelijke krachten. Voor administratief en opslagwerkzaamheden. Tevens bekendheid met elektrisch lassen. Brieven onder nr. 1236 aan het bureau van dit blad. Deze weck: bij aankoop van een dames of heren 1 paar le keus geminderde nylonkousen geheel Wij ontvingen weer een collectie overhemden in de moderne kleuren. Treffer overhemden hebben een prima pasvorm en afwer king. In no-iron v.a10,90 In terlenka 12,75 In tricot-nylon 14,75 Effen terlenka vitrage 2,45 per meter. Fantasie valletjes 98 cent per meter. Denkt u aan onze rok en japonstoffen? Ze z(jn niet duur! Koopt voordelig en de bes te kwaliteit, koopt in het TEXTIELHUIS Adr. van Ostadelaan 31 - Telefoon 2676. WAKENHUIS vraagt enige Dr. Slot. de Bruïneplein 15 Veenendaal Koninklyke Nederlandse Vereniging Donderdag 28 september hopen wij een te beginnen speciaal voor gehuwde dames Deze cursus duurt ongeveer zes weken, en wordt ge houden in de meisjes kantine van de V.S.W. in de Zandstraat. Aanvang half acht, lesgeld 2,50. Aanmel ding in de kantine. Het bestuur. gaat bij ons in vervulling. Doordat de stof van uw keuze is en aan uw smaak is alleen een maatcostume. Pr. Bernhardlaan 17. Telefoon 2074. nylons zonder naad, 30 de nier, donkere kleuren. Alleen vrijdag en zaterdag voor 1,49 per paar. Veenendaal-Zuid. gevraagd. 1 morgen per week. Mevr. de Ruiter Accaialaan 3 VEENENDAAL „Uit de kunst", zegt de technicus. „Een fraaie vorm geving", is het oordeel van de binnenhuisarchitect Vel uw oordeel na een bezoek aan onze zaak. Wij zijn er van overtuigd, dat het goed zal zijn! De nieuwste automatische Philips TV toestellen - met onze extra service, prettige bediening en deskundige voorlichting - zijn immers geschapen voor televisie-fijnproevers! SL r - - Philips super ont vanger scherp van beeld fraai van ge luid. Prijs: f 995.- Vraagt vrijblijvend inlichtingen over de nieuwste ontvangst mogelijkheden van het eerste en tweede Duitse programma (zogenaamde UHF ontvangst). Wij demonstreren u gaarne vrijblijvend. RADIO EN TELEVISIE Hoofdstraat 102 Telefoon 2729 N.V. NEDERLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN KOGELLAGERS TE VEENENDAAL Zoekt wegens uitbreiding der werkzaamheden: Gunstige arbeidsvoorwaarden en werktijdenregeling, o.a. vijf daagse werkweek. ■ft Goede sociale voorzieningen. Werkkleding vrij. Vergoeding van reis- of rijwielkosten. Speciale pensioenregeling. Schriftelijke sollicitaties en verzoeken om inlichtingen aan SKF, afdeling Personeelszaken, Postbus 37, Veenendaal. Gegadigden (mnl. zowel als vrl.), leeftijd vanaf 20 jaar, kunnen zich mondeling aanmelden bij de portier (ingang Groeneveldselaan 1), 's maandags t/m vrijdags van 9-12 uur en van 14-17 uur en 's maandags bovendien van 19-20 uur. Bij ons is plaats voor een leeftijd 16-20 jaar ter opleiding in de afdeling charmeuse Aanmelding dagelijks Ker- kewijk 57, Veenendaal, Hoofd afd. Personeelszaken Zaterdag 23 september 7.30 uur; zondag 24 september 3 uur. Richard Widmark in de sensationele Wild West film in kleuren: met Donna Reed - John Mc Intire. Was er een zesde man die het ge heim kende. Of wist een vrouw er meer van? Een actiefilm met maximale spanning! Toeg. 14 jaar. Zondag 24 september 7.30 uur, Tony Curtis in de vrolijke film: met Edmund O'Brien - Raymond Massey - Karl Malden. Het ongelooflijke en ware verhaal van een meester bedrieger, die nog leeft. Tony Curtis speelt in de glans rollen van zijn leven.

De Vallei | 1961 | | pagina 4