WATERPOKKEN OVER BERGEN EN DOOR KLOVEN Regenkleding Regenkleding Regenkleding Regenkleding Henk de Koning brood bezorger DE VALLEI UW BLAD! RENSWOUDE SCHERPENZEEL Bexoekt de grote Radio van RADIO en Televisie-Show BALLEGOYEN Met adverteren VRIJDAG 22 SEPTEMBER 1961 Nr. 75 Noodschool wordt in gebruik genomen Een verhaal over Zuid-Afrika Waterzakken en „bobbejane" voor dc moderne man voor de man met smaak voor de man met stijl Kortom voor de man die heer wil zijn Malson Marcel werden de grootste zaken gebouwd, met niet adverteren de beste vergeten. Schouwburg ,Junushoff' - Wageningen 0p dokteradvieó Waterpokken behoort tot de besmettelijke kinderziekten. Het is een van de onschuldigste ziekten van deze groep van aandoeningen, maar doordat de ziekte uiterst besmettelijk is, krijgt iedereen praktisch waterpokken. Daarom lijkt het mij toch wel nuttig hierover eens een keer met u te praten. Waterpokken wordt veroorzaakt door een virus; dit zijn de kleinste ziekteverwekkende organismen die we kennen. Onder het gewone micro scoop zijn ze niet te zien. Om het virus van waterpokken te kunnen be kijken, moeten we vloeistof uit een waterpokblaasje onder een electro- nenmicroscoop leggen. Dit is een microscoop, die in plaats van met len zen met elektrische krachtvelden werkt. Het electronenmicroscoop is een zeer duur, vrij nieuw instrument; slechts enkele instituten bezitten een electronenmicroscoop. Hij behoort zeker niet tot de uitrusting van de praktizerende geneesheer. Het is een instrument, dat voornamelijk ge bruikt wordt bij zuiver wetenschappelijk werk. Om de diagnose waterpokken te stellen is het helemaal niet nodig om een microscopisch onderzoek te doen (er zijn wel degelijk infectieziekten, waarbij dit wel het geval is). Waterpokken heeft zo veel eigen kenmerken, dat b\j het onderzoeken van de patiënt zelf de diagnose gesteld kan wor den. Waterpokken verloopt bij kinderen lichter dan bij volwassenen, dit geldt voor alle besmettelijke kinderziekten. De incubatietijd van waterpokken, dit is de tijd die verloopt tussen be smetting en uitbreken van de eerste ziekteverschijnselen, is twee tot drie weken. Soms bemerkt men aan het kind wel, dat het vlugger moe is, wat verhoging heeft en wat verkouden is van tevoren. Meestal echter - ook bij de eerste verschijnselen - zijn de voor waterpokken typische blaasjes aan wezig. In het allereerste begin komen op de schouders de meeste blaasjes voor. De blaasjes gaan zich van de schouders uit over het gehele lichaam uitbreiden. Als men goed kijkt kan men zien, dat de blaasjes zich ont wikkelen uit kleine rose vlekjes. Het typische nu voor waterpokken is, dat in één huidgebied blaasjes in allerlei stadia van ontwikkeling aan te treffen zijn. Vlekjes, beginnende blaasjes met helder vocht en ingedroog de blaasjes en korstjes, dit alles treft men in een streek tussen elkaar aan. Dit is het grote verschil met echte pokken; daarbij ziet men alleen één stadium van ontwikkeling van een blaasje in een huidgebied. Bij waterpokken krijgt men dus een beeld van blaasjes die al aan het indrogen zijn en dan komt daartussen weer een nieuwe serie van blaas jes. Bij het uitbreken van de nieuwe blazen stijgt de temperatuur wat. Wanneer alle blaasjes ingedroogd zijn is het patiëntje niet meer besmet telijk. Een kind kan ziek zijn van waterpokken, maar vaker komt het voor, dat de temperatuur nauwelijks verhoogd is. Het hierboven beschreven beeld, is dat van de ongecompliceerde waterpokken. Als er voor het uit breken van de waterpokken al een huidinfectie bestond ligt de zaak na tuurlijk iets anders. Dan zal men al het mogelijke doen om infectie van de blazen met bacteriën te voorkomen. Dit geldt trouwens ook voor elk geval van waterpokken; aan de aandoening zelf doen we niet veel, des te meer zijn we op onze hoede om infectie tegen te gaan. De littekens worden im mers bij infectie veel erger en voor de patiënt is de toestand dan ook ge vaarlijker. Krabben aan de erg jeukende blazen mag dus niet, dat zou direct tot gevolg hebbendat er bacteriën van onder de nagel in het ge opende blaasje gebracht worden. Zeer kleine kinderen en zuigelingen geeft men hiertoe kartonnen armkokers aan, die elleboog en polsgewricht de mogelijkheid tot buigen ontnemen. Zo kan een kind zich niet krabben. Wat grotere kinderen kan men wanten aantrekkenmaar dan liever ge ïmproviseerde katoenen dan wollen. Kinderen met waterpokken moeten niet warm verpleegd worden omdat (Urn de jeuk erger wordt. Dagelijks moet het bed en het kind verschoond worden. Voorts moet het kind min stens een keer per dag met water en zeep gewassen worden, dit alles om een secundaire bacteriële infectie te voorkomen. Complicaties van de waterpokken zijn alle het gevolg van deze secundaire infectie. Overigens zijn de complicaties bij waterpokken zeldzaam. Er zijn kinderziekten, waarbij veel vaker complicaties voorkamen, maar daarover hoop ik u een andere keer eens wat te vertellen. (Nadruk verboden) ARTS. HENGELSPORTWEOSTRIJ VAN „RENSWOUDE" De totale uitslag van de Hengelsport wedstrijden die geëindigd zijn op 16 sept. j.l. is: 1 W. v. d. Broek 159,8 cm.; 2 W. v. Essen 152,6 cm.; 3 H. v. Beek 110,5 cm.; 4 N. Schoonderbeek 84,9 cm.; 5 G. Haas 47,6 cm.; 6 D. Reinders 43,6 cm.; 7 B. Overeem 34,- cm.; 8 C. Koetsier 33,8 cm.; 9 G. Oskamp 32,7 cm.; 10 A. Leppers 32,- cm.; 11 C. v. Rinsum 31,8 cm. De prijzen zullen op de ledenvergadering worden uitgereikt. A.s. zaterdagmiddag van 3-5 uur wordt een wedstrijd gehouden voor de adspirant leden. BURGERLIJKE STAND Scherpenzeel Geboren: Melis z. v. J. Veldhuizen en C. M. ter Maaten; Borrius Evert Jurriaan z. v. H. J. Wolven en A. Robijs; Jacob, z. v. F. Osnabrugge en M. Vermeulen; Jan Hendrik Gesbertus z. v. H. G. van Wolfs winkel en A. du Pree. Gehuwd: Gerrit van der Veer en Be- rendina van Kampen. Overleden: B. van 't Net, weduwe van A. van Herwaarden. Het ligt in de bedoeling om begin okt. de houten noodschool, die in de afge lopen vier weken aan de Glashorster- dijk is verrezen, in gebruik te nemen. Deze noodschool staat naast de lagere School met de Bijbel, is van een bij zondere eenvoudige constructie en staat op een betonnen fundering. Voorlopig bestaat de school uit vier klaslokalen, doch kan gemakkelijk wor den uitgebreid met een of meer lokalen. Onderling zijn deze lokalen verbonden. Voor de kinderen is er een garderobe, een kamer voor het onderwijzend per soneel, toiletten en een kleine berg ruimte. Vanaf het begin van het cur susjaar worden door drie onderwijzers aan bijna honderd leerlingen lessen ge geven in het verenigingsgebouw aan de Molenweg, welk gebouw door het be stuur der gereformeerde kerk bereid willig ter beschikking stelde. Uiteinde lijk ligt het in de bedoeling een per manente school op te richten een chr. streek-ulo voor Woudenberg, Scher- penzeel en Renswoude. Dit gebouw zal dan, volgens het uitbreidingsplan van Scherpenzeel, worden gebouwd aan de Molenweg, dicht bij de Ger. Kerk en het verenigingsgebouw, waarin thans les wordt gegeven. (SLOT) Een kleinzoon van Frangois had hier en daar het pad wat bijgewerkt en hij vroeg en kreeg het recht van tolheffing. Veel heeft hij er niet aan- verdiend, want de stad Worcester bestond nog niet. Er ves tigden zich wel meer boeren in die streek, maar de naam van die stad wordt pas in 1820 genoemd. De Oost-Indische Kompanjie heeft zich nooit bemoeid met bergpassenen dat is geen wonder. Want deze Hollanders wa ren zeevaarders en voor bergen hadden ze geen tijd! Maar de boeren aan de Wor- cesterse kant, die telkens door deze ber gen moesten rijden om in Kaapstad te ko men, dachten daar anders over. Zij wens ten een bruikbare weg door de Pas. Een zekere Schönfeldt, een luitenant van de huzaren, zag er geld in en kocht de hele kloof en omgeving. Maar de toen malige Engelse Regeerder was niet in z'n plannen geïnteresseerd. En honderd jaar later was het pad nog even primitief. Alleen was het verkeer door de Pas veel drukker geworden. Hoe langer hoe meer boeren zwermden uit van de Kaapse en Paarlse vlakten naar de andere kant van het gebergte. Ongeveer in het Midden van de Pas is nu een korte tunnel van ruim 100 meter lang. Men daalt een steile helling af, draait naar rechts, knipt de autolichten aan en na tien seconden zijn we de duis ternis gepasseerd. Simpel als pap eten! Vroeger stonden de reizigers daar voor een dreigend omhoog rijzende rotswand. Slechts een smal randje langs een diep ravijn leidde er langs. En menige ruiter en paard, soms paard en wagen, stortten hier naar beneden enkonden er niet meer over naar huis schrijven! Het zou tot de tweede wereldoorlog du ren, al eer de Z.-Afrikaanse Regering de weg zou doen construeren, welke wij nu met gemak en genoegen rijden. Een na zaat van Du Toit, ir. P. de Villiers, heeft het werk tot stand gebracht. Hij begreep dadelijk, dat er in het midden een tunnel moest komen. Deze is er nu, maar daar- voor moesten 25.000 ton zandsteen en kwartsiet verwijderd worden! Met lokale j krachten en Italiaanse krijgsgevangenen heeft hij het werk in enkele jaren vol tooid. Het heeft één miljoen gave Pon den gekost, welke omgerekend, nu de te genwaarde vormen van 17'/* miljoen gul dens. Berguitlopers moesten worden op geblazen, ravijnen gevuld, wallen gemet seld om grondafstorting te voorkomen, greppels gegraven om water te keren, bruggen en afvoerleidingen geconstrueerd worden. En toen kon men pas met de eigenlijke wegaanleg beginnen. Technisch was het eenprestatie van de eerste grootte economisch voor de openlegging van het achterland van onberekenbaar be lang; voor de toerist en natuurliefhebber is er een prachtig stuk landschap toe gankelijk gemaakt. Nou ja, kom, ons ry! Wij starten in Kaapstad en na 36 mijl door vlak land met het gezicht op de bergen, maken wij een draai en laten Paarl links liggen. Dat stijgen wij lang zaam, draaien tussen de bergen door en telkens zien we links de vlakte en alles schijnt kleiner te worden. De man achter het stuur kan alleen maar kijken, als hij z'n kar stilzet, waartoe hier en daar de weg verbreed is. Want elk ogenblik draai en we door een bocht, stijgt of daalt de weg. En we moeten goed op de tegenlig- gers letten. Zware tankauto's welke lang zaam en dreunend tegen de hellingen klimmen, zijn volgeladen met wijn of brandewijn. Honderden motoren schieten ons voorbij, sommigen met één of twee mensen. Weer anderen bevatten hele fa milies, die met vakantie gaan, wat duide lijk is, doordat het dak van de auto ook nog koffers torst, netjes met canvas be dekt tegen regen. Voor de radiateur van sommige auto's ziet u een zak bengelen. Die is vol water en de verwamping door de poreuze stof heen, houdt de inhoud koel. Nu ja, dit is een zeldzamer wordend verschijnsel, want op talloze plaatsen langs het traject zijn goed ingerichte lunchrooms en de waterzak heeft men niet nodig. Nu gaan we een enorme ver- huisauto met aanhangwagen voorbij. Ook die komen hier dikwijls langs. Geen ge vaar, mits de remmen in prima toestand zijn. En dat bordje daar verderop vertelt ons, dat we de top bereikt hebben. Wc zetten de kar even stil op het plateau om rond te kijken. Wat een uitzicht! We kunnen grote stukken van de weg beneden ons zien tot dicht bij de horizon, waar de zee blinkt: 50 km verder. In de vlakte is elke centimeter grond bewerkt: allemaal wijngaarden en vruchtbomen. En wat betekenen die talrijke „spie geltjes" in het landschap? Dat zijn reusachtige ronde dammen, waarin de boeren het schaarse en kost bare regenwater verzamelen, dat hen door de droge tijd heen moet helpen en dient om hun landerijen te besproeien. Ook bij avond is het gezicht op de vlak te feeëriek. Dan ziet men de duizenden lichtjes van Paarl en Wellington in geel, blauw en wit en ook de dansende licht bundels van de auto's welke zich naar hun doel spoeden. Het is nu heerlijk op de top, nu het warme zonnetje getemperd wordt door een koel windje. Maar in de diepe kloven rondom, waar gen zon doordringt, ligt nog in de lente het ijs vier duim dik, een wonderlijke gedachte voor ons Kapenaars die geen nachtvorst kennen! Patrimoniumlaan 46 Telefoon 3262 Wees heer ook in Uw Regencleer GEVRAAGD 1 ste kapster prettige werkkring hoog loon Grotestr. 29, Ede Tel. 8023 Gevraagd voor de ochtenduren M. van OTTERLO Patrimoniuml. 7. tel. 3187 Veenendaal OP DINSDAG 26 SEPTEMBER. AANVANG 8 UUR Prijzen der plaatsen:!2.50totf5.50 Voorverkoop vanaf 25 september van 11-15 uur aan de Schouwburg telefoon 2061.

De Vallei | 1961 | | pagina 5