Setter Set nieuwe NOTEN kleuren cfliP NU 75 SARDINES nu 29 DE VALLEI nylons INDE ROOKWORST SOEPBALLETJES 49 HELE SIAM RIJST39 PRIMA CACAO 69 HAVERMOUT.29 Grote REPEN9-Ir 2,50 Omdat AH-klanten per jaar 6.700.000 kg vleeswaren kopen, daarom kan Albert Heijn voor hen de laagste prijs bedingen! Voor de Jeugd bekwame bankwerkers Tempo w maakt u het leven goedkoper! Liefde kent geen Lichaamsgebrek Een bordje waterkers dat voor zichzelf zorgt Het akeligste geluid in de wereld? SCHERPENZEEL Automatisch kippenhokken Een bcnzinc-station HOOGOVENS IJMUIDEN komt een ibeschikbaar Fa. Jac, van Schuppen Textielhandel Turkesteen Nellestijn's Textielhandel Fa. G. J. van de Brink VANAF 1,98 Ant. Achterberg ZITKAMER Speciale vliegtarieven voor ouders van emigranten - oT^S7et Hier zijn nog meer prijzen, die u zelf zo laag gemaakt hebt door uw vertrouwen in de kwaliteit en de f#T[3 prijzen van Albert Heijn. Weekreclames geldig t/m 11 oktober Net dagmeisje of werkster BIJ: MEVR. W. v. SCHUPPEN GROOT en KLEIN DRUKWERK Drukkerij „De Gelderse Vallei Magellans reizen Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres: Parallelweg 10 Veenendaal HIER ZIJN ONZE JARIGEN 6 okt. Jannie Aartsen 8 Gert Overeem 8 Jopie Vermey 8 Neeltje van Viegen 9 Ria Hoevens 9 Tonnie van de Broek 10 Gerrit Jan Voerman 10 Jan Kooikers 10 Piet van Walsem 10 Ina Hofland Allemaal van harte gefeliciteerd. ZILVERPAPIER Zilverpapier en capsules kregen we weer van Gertie en Toosje Kooiker, Jan nie Dorgelo en Wimmie Schakel. We blij ven doorsparen hé? Dank je wel hoor. Beste Wimmie Schakel, Dank je wel voor je brief en je cap sules. Je verjaardag heb ik opgeschreven, je komt dus over een paar weken in de krant. Schrijf je me nog eens als je jarig geweest bent? Daag Wimmie, de hartelijke groeten van Tante Jos. Figuur a. Wij kunnen waterkers zaaien op wol en op vele andere ondcrgrondjes, maar je kunt het ook doen zoals op de teke ning is aangegeven. Leg drie lapjes flanel op een bordje. Al deze lapjes moeten even groot zijn als de oppervlakte van het bord. Vul dan een jampotje met water en leg over dat jampotje het bord met de lap jes flanel, bij wijze van deksel (figuur 1). Je moet het bord goed op het jam potje vastdrukken en de hele zaak wel boven het aanrecht houden als je vlug het bord weer omdraait, zodat het bord weer onderop komt. Dat zie je in fi guur 2. Op het flanel zaai je vervolgens een gelijkmatig laagje waterkers en dan zet je je „tuintje" op een zonnig plekje in de vensterbank om verder voor zich zelf te zorgen. Het flanel werkt als de pit van een olielamp en zuigt het water uit het jampotje op, waardoor de „tuin" steeds even vochtig blijft en de zaadjes van de waterkers goed kunnen ontkie men. Figuur b. In een Engels laboratorium heeft men ontdekt, dat het onplezierigste geluid voor menselijke wezens veroorzaakt wordt als er met een mes over de bo dem van een pan wordt geschraapt. Men heeft in dat laboratorium verschei dene andere geluiden geprobeerd, zoals bijvoorbeeld het lawaai van een raket motor, van een drilboor en de geluiden van motorfietsen, auto's en die welke in het oerwoud worden gehoord. Alle mensen, die voor de proeven waren ge bruikt, waren het er over eens, dat het geschraap van het mes het ver schrikkelijkste geluid was. BEEN GEBROKEN Tijdens de woensdag j.l. gehouden eier markt werd de plm. 70-jarige Van Velzen, wonende in de Marktstraat, voor de ge meentelijke eierhal in de Marktstraat aan gereden door een trekker met oplegger, bestuurd door de heer Van R. uit Drie bergen, tengevolge waarvan hij een zijner benen brak. Op medisch advies is Van V. overgebracht naar het ziekenhuis te Amersfoort en aldaar opgenomen. De professor, die de proefnemingen leidde, is van oordeel, dat het reizen in de ruimte een opluchting moet zijn voor de mensen, die moeten leven te midden van de verschillende geluiden, die er tegenwoordig overal worden ge maakt. Alleen in de ruimte kan men de stilte ervaren waarvan de meesten onzer dromen, want alleen daar is geen lucht, zonder welke er geen geluid kan bestaan, maar alleen trillingen. Figuur c. In de Ver. SJtaten van Amerika heeft men kippenhokken gebouwd, waarin' het mogelijk is dat één man of vrouw zorgt voor 30.000 kippen, die verdeeld zijn over drie afdelingen van het hok. Normaal kan één persoon „slechts" zor gen voor 8.000 kippen, zo staat er in een rapport over dit onderwerp. In dit nieuwe kippenhok zijn de nesten tegen een flauwe helling gemaakt, waardoor de eieren er uit rollen op een zachte, met plastic bedekte transportband. Hangende voederbakken worden auto matisch met kippenvoer en water ge vuld en het hok is verdeeld in kleine „kamers", waardoor geen kip meer dan goed twee en een halve meter behoeft te lopen om haar eten op te pikken. Een systeem met thermostaten houdt de temperatuur in de kippenhokken op het gewenste niveau. De hokken hebben geen ramen maar zijn elek trisch verlicht. Ook dat licht werkt automatisch en ook dat zet de kippen ertoe aan om meer eieren te leggen. En hoe wordt nu zo'n kippenhok schoongehouden? Daarover wordt in het rapport met geen woord gerept! Figuur d. „De motor zit achterin", zegt de chauf feur. Welnu, dat is één ding, maar er is nog meer, en wel dat je eens moet proberen uit te zoeken welke zeven dingen er in de eerste tekening staan maar in de tweede zijn weggelaten. Heb je ze alle 7 gevonden? Stuur ze maar op naar Tante Jos. Volgende week zul je dan zien of je het goed had. De Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden vraagt voor de LOCO-WERKPLAATS van haar afdeling Transportwezen Sollicitaties (schriftelijk) te richten aan: Hoogovens - IJmuiden, Personeelsza ken, gebouw „Buitenhof", met vermelding van naam, voornaam, geb. datum, geb. plaats en volledig adres alsmede de werk zaamheden die werden verricht. voor reparatie- en onderhoudswerkzaamheden aan het rollend materieel (motorlokomotieven en motorrailkranen). Praktische ervaring op het gebied van diesel motoren benevens het diploma van de lagere technische school strekken tot aanbeveling. Het werk wordt in dagdienst verricht. Voor gehuwden, die op een te grote afstand het bedrijf wo nen om dage lijks heen en weer te reizen, Gedurende de wachttijd op de woning worden de reiskosten voor het wekelijks gezinsbezoek vergoed. Gunstige loon- en arbeidsvoorwaarden. ALM0NDA CASTAGNA WALN0TTA nü reeds v.a. Kies uw Setter Set nylons bij: Gortstraat 39 - Veenendaal Hoogstraat 26 - Veenendaal Nieuwe Veenendaalseweg 33 - Rhenen Franseweg 80 - Eist (U.) Dr. Slot. de Bruïneplein 23 Veenendaal-Zuid KOUSENHUIS Zandstraat 84 Gepension. Hoofd U.L.O.- school vraagt te Veenen daal of omgeving: met stookgelegenh., slaap kamer en keuken of mede gebruik van keuken en op slagruimte (zelfde of ander adres) voor complete inven taris, beide voor de tijd, dat hun woning in V. nog in aanbouw is (waarsch. tot 1 dec. '61). Brieven graag spoedig aan M. A. de Foc- kert, Jul. v. Stolbergl. 21, Middelharnis. Op verzoek van de Nederlandse re gering hoopt de KLM met ingang van 15 oktober a.s. op haar routes naar Neio York en Montreal aan wettige ouders van emigranten, die vóór hun emigratie in Nederland woonachtig zijn geweest, een korting van 30 te ver lenen op het normale economy-klasse tarief. Deze ouders dienen op het tijdstip van aanvrage voor deze reis ingezete nen van Nederland te zijn. Onder de zelfde voorwaarden kan deze faciliteit ook worden verleend aan degenen, die voogd zijn of geweest zijn over derge lijke emigranten. Rechtspersonen ko men hiervoor echter niet in aanmerking en evenmin stief- of pleegouders. Bij de regeringen van de Verenigde Staten en Canada is een verzoek om goedkeuring voor deze tarieven inge diend. Degenen, die tegen dit speciale tarief willen reizen dienen een aanvraagfor mulier in viervoud bij hun passage kantoor of -agent in te dienen, verge zeld van een uittreksel uit de registers van de burgerlijke stand waaruit de bedoelde relatie tussen aanvrager en emigrant blijkt. Deze gereduceerde tarieven worden alleen dan toegestaan, indien het ver blijf der ouders in de V.S. of Canada niet korter is dan drie en niet langen dan zes maanden. Tenmiste één van de ouders dient op het tijdstip van de aan vrage van de reis minimaal 49 jaar oud te zijn. Het speciale retourtarief naar New York komt voor emigrantenouders neer op 1344,in straalvliegtuigen en in propellervliegtuigen op 1206,(uitreis tussen 1 okt. en 31 maart) óf 1252, (uitreis tussen 1 april en 30 sept.). Naar Montreal bedraagt het rtour- tarief in straalvliegtuigen 1270,en in propellervliegtuigen 1132,(uit reis tussen 1 okt. en 31 maart) óf 1178,(uitreis tussen 1 april en 30 sept.) U maakt zelf de prijzen zo laag bij Albert Heijn! V- - - m,.': ■m. "jm: 500 grm* 22 Korl - -|0 ct G«nW**w 69 *orW* elders elder» Zuurkool met dikko plakken Casseler-rlb: een verrukkelijke combinatie, gemakkelijk klaar te maken en...extra voordelig! SAPPIGE, MALSE, GELDERSE Gemiddeld elders 98 Onmiddellijke korting I 3 ct BLIK Gemiddeld elders 55 Onmiddellijke korting 6 ct 500 GRAM DROOGKOKENDE .Gemiddeld elders 47 Onmiddellijke korting 8 ct A A voor kwaliteit ZAK 250 GRAM mm Gemiddeld elders 85 Onmiddellijke korting 16 ct 500 GRAM SNELKOKENDE Gemiddeld elders 37 Onmiddellijke korting 8 ct BUTTERSCOTCH Gemiddeld elders 135 Onmiddellijke korting 35 et KWALITEITSGARANTIE Wanneer u enlir bü AH eekocht artikel niet élke cent waard acht die u ervoor bo- taalde, dan gooft Albert Heijn n hot volle bedrag terug. FIJNE SPECULAAS PRIMA HONING PIR POT 98 Nil 88 SINAASAPPELSAP JAFFA COLO Uil PER BLIK 75 flU O# Fijne Gemberkoek PER STUK 59 NU 49 PORTUGESE PER BLIKJE 34 Albert Heijn Voor zo spoedig mogelijk gevraagd: Hoofdstraat 102 - Veenendaal (11) Maar Magellans vijand, Carthagena, stookte de man nen tegen Magellan op en op een nacht namen hij en zijn vrienden bezit van drie van de grootste schepen, waar door ze tevens de macht kregen over de meeste schepe lingen. Magellan zelf had nu nog maar de twee kleine schepen over. De leider van de muiterij zond de volgende ochtend een boot naar Magellan met de boodschap dat hij het beste deed zich over te geven. Maar wat deed Magellan? Hij nam de bemanning van de boot gevangen, zette zijn eigen mensen ervoor in de plaats en zond de boot toen terug met de eis dat de kapitein van het schip zich zou overgeven. Toen de kapitein weigerde met de mannen mee te gaan werd hij door een van Magellans volgelingen neergeslagen. (12) De andere scheepsofficieren werden gevangen ge nomen en de bemanning, die eigenlijk op Magellans hand was, zeilde met het schip naar hem toe en gaf zich over. Nu waren de bordjes verhangen. Magellan had drie sche pen, tegenover de ander twee. Maar die twee bleven op een veilige afstand en het gevaar bestond, dat zij er onder dekking van het nachtelijk duister vandoor zouden gaan Maar in diezelfde nacht kwam het grootste van de rebel len-schepen vlak naast Magellans schip en daarna volgde er een korte strijd. Magellans mannen wonnen en de mui tende kapitein werd gevangen genomen en dit alles, zon der dat de strijd ook maar iemand het leven had gekost. (wordt vervolgd) ONS NIEUWE FEUILLETON door MAARTJE ZELDENRIJK. (1) Er was beslist wel iets van waar, want vrouw Dinkla, de baker, had het in vol vertrouwen gezegd bij Reuse- naars aan de Purmerenderweg, waar ze weldra ook wel weer een karwei zou hebben en de Reusenaars staan nu niet bepaald bekend als kletskousen. In tegendeel. Ja, mens wat zul je er aan doen? Je hebt het maar te nemen en het is en het blijft toch je eigen kind. Maar erg was het Op de eerste mei van het jaar 1924 werd bij Jaap en Annie Bongert het derde kind geboren en vrouw Dinkla, die het schreeuwende wicht van de dokter overnam, wisselde een blik van verstandhouding. Nee, zij zou dat niet direkt zien Een dertig jaar bakerde zij al in de Voorstad, en met ere. Maar zoiets was haar nog niet gepasseerd. Dat rugjeNou, meteen maar het hemdje aan, dan had de moeder het tenminste niet dadelijk in de gaten. Ze zou het gauw genoeg bemerken. Zondags werd het kind al gedoopt: Berend. De gemeente haalde in gedach ten of in werkelijkheid de schouders op. Was dat nu een naam voor een kind Maar ja, Jaap Bongert was tenslotte import en die trok zich van Beemsterse en Purmerender tradities niets aan. En Annie Docts had vanzelf thuis niet veel te vertellen. Die malle naam zou Jaap wel bedacht hebben. En dan voor zo'n stakker, dat nog misvormd was ook Ja er was beslist wel iets van waar. In de hele voorstad wisten ze het al en Jaap, die daggelder was op het spul*van Breebaard aan de Zuiderweg, bemerkte enkele dagen na de geboorte van z'n derde kind aan de geheimzinnige ge sprekken tussen de andere arbeiders, dat er iets aan de hand was. En hoorde hij het goed? Hadden ze het over zijn kind? Jaap was gesloten en deed net, of hij er geen erg in had. De andere arbeiders mochten hem niet. Misschien alleen om het feit, dat hij de knappe Annie Doets had ingepalmd. Zo'n kale Gelderlander, die nooit anders dan op het slappe zand had zitten krooien. Dat kaal was evenwel betrekkelijk, want Jaap Bongert bleek toch wel een paar centen te hebben, toen het op trou wen aan kwam. Want waar kwam an ders dat geld vandaan om dat arbei dershuisje op de Zuiderweg te kopen? Van Docts kwam het zeker niet, die had zelf nooit een nagel gehad omNou, dat weet je wel. Ja, er was ook wel een beetje ja loezie bij. Vast. Want wie als dagloner of vaste arbeider had centen om een huisje te kopen? En met de boter bij de vis? Goed, het kostte nog geen 1600 gulden en het was helemaal niet nieuw. Maar het was toch maar je eigendom en er was een mooi lappie grond bij, waarop je zeker wel je aardappelen en groenten kon verbouwen. Zestienhon derd gulden. De meesten konden aan het eind van de week nog niet eens zestienhonderd centen hun bezit noe men Nog vóór z'n trouwen was Jaap bij Breebaard gekomen. En werken kon ie, laat hqm dan maar van het Gelderse zand gekomen zijn. Z'n handen ston den nergens verkeerd voor en hij werk te gestadig door. Roken deed hij alleen 's avonds en zondags en in de week had hij genoeg aan z'n pruimpje. Breebaard had dat zo eens een keer of wat bekeken en was tevreden knik kend naar huis gegaan. Hij moest zich vergissen, maar anders had hij met die Bongert geen slechte keus gedaan. Die kerel kon tenminste z'n handen gebrui ken. Breebaard zei tegen zijn vrouw wat anders, want de dikke tuinder, die wel het grootste spul in de Voorstad had, was een tikkie ruw in z'n mond. Dat was al wat jaartjes geleden, want Bongert was net na de oorlog in de Beemster gekomen. Goed, hij betrok met Annie dat huisje en 's avonds be steedde hij een uurtje tussen licht en donker om het een beetje op te knap pen. Er kwam een nieuw verfje over en van binnen werd er wat veranderd. Na een paar maanden was het maar een lief huisje geworden, met hagelwitte gordijnen en een bloemetje op de ven sterbank. Want Annie mocht dan uit het nest van Doets komen, ze was zo helder als wat. Na een jaar was de eersteling gebo ren: Arie. Heel geen streeknaam. Als het nu nog Aris geweest was. Maar dat zei men alleen tegen elkaar. Men had de gelukkige vader gelukgewenst en Breebaard was naar de overkant ge stapt en had zijn opwachting gemaakt bij de jonge moeder. Dat had verwon dering gewekt in de buurt, want Bree baard was nooit erg aantrekkelijk ge weest tegenover zijn minderen. Zelfs vrouw Breebaard had het maar gek gevonden van d'r man. Maar nog gek ker had ze gekeken, toen Breebaard na een half uurtje weer thuiskwam en tot zijn vrouw had gezegd: „Gaat er ook maar effe henne, Alie, en neem een flink stuk spek voor dat meidje mee. Ze ziet zo effektief bleek Met de tweede was het net eender gegaan. Arie kroop al over de grond toen Douwe ter wereld kwam. Nou, over die naam zouden ze het wel nooit eens worden. Wat was nou Douwe Wat niet wegnam, dat Breebaard weer naar de overkant was gegaan, gevolgd door z'n vrouw. En ook dat stak de an dere dagloners, want was Breebaard ooit bij hen over de vloer geweest? En had Cor Koopman niet negen kinderen? Daar zou een stuk spek extra beter aan besteed zijn dan aan die Bongert Breebaard trok zich evenwel van nie mand ooit iets aan, zelf al zou hij van de praatjes van z'n andere knechts ge hoord hebben. Hij was z'n hele leven z'n gang gegaan en wie hem een voet dwars dorst te zetten, zou hej vroeg of laat berouwen. Nummer drie kwam toen Arie net naar de school was. Eigenlijk had hij de leeftijd nog niet helemaal, maar meester Klomp nam het zo nauw niet en Arie troonde met eenentwintig an dere kinderen in de eerste klas van de school. Ja, en van die geruchten was ook iets overgewaaid naar de grote woonkeuken van Breebaard. Of de vrouw het al 'hoord had Met dat derde kind van Bongert. Dat misvormd wasZe zeg gen een boggel. Vrouw Breebaard had het hoofd ge schud. Tjonge dat was me ook wat zo'n arm schepsel. Want vrouw Bree baard mocht bekend staan als een har de, minstens even hard als haar man, als je met haar over kinderen begon, dan werd ze een tikkie week. Wellicht omdat het echtpaar Breebaard zelf geen kinderen bezat. Ja, dat was een doorn in het vlees. Wat ze hebben wilden, konden ze zich aanschaffen, want op een paar centen behoefde Breebaard niet kijken, maar kinderen kon je van al je geld niet krijgen. Vier dagen was het kind oud, toen had vrouw Breebaard tot haar man ge zegd: „Moet je niet naar Bongerts kind kijken?" (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1961 | | pagina 4