Alléén Remia-produkten worden bereid uit 100 gepasteuriseerde grondstoffen. Alléén Remia heeft dan ook die heerlijke zuivere smaak, die u onmiddellijk herkent. Kies nü gezondheid voor uw gezin: Remia! j JONGENS DIT IS UW GARANTIE HflPDEVELD Boeiend volleyball bij V.C. Veenendaal - Set Up: 2-2 TE KOOP Karin Liefde kent geen Lichaamsgebrek Piet Coté ster van het veld TAFELTENNIS: Climax blijft ongeslagen SCHAAKNIEUWS Honorering medewerkers van Algemene Ziekenfondsen DE LEZER SCHRIJFT: Is imkeren ook een hobby voor U? PTT ^30; GASTGEZINNEN POSTINTERNAAT 1 D.A.F. 600 1 Renault 4 1 Ford Zephyr 1956 1 Citroën Bestel 1960 GARAGE „DE KLOMP" H.H. Landbouwers Hola type K Wim Legemaat JOS v. LAAR- v. STEMPVOORT STOMEPÜ BERTRIXSTR.37 'TEL24I5 VEENENDAAL Wat de bekende sportjournalist Joris van de Bergh „mysterieuze krachten in de sport" noemde, zal wel de oorzaak zijn geweest van de vreemde wedstrijd die VCV j.l. donderdag speelde tegen het Utrechtse Set Up. In de beide eerste sets waren de VCV-ers in topvorm, doch na deze 2-0 voorsprong lukte niets meer en speelden alle spelers - behalve Dick Bovenschen en Wim Willemsen - een klasse minder. Ook het teamverband leek ineens zoek. Het ergste van alles was, dat het harde serveren ineens niet meer wilde. In de eerste set leek VCV weinig moeite te zullen hebben met deze tegen stander. De VCV-verdediging sloot als een bus, terwijl de Veenendaalse aan val - geholpen door goede services - steeds weer de ongedekte open ruimte op het Utrechtse middenveld wist te vinden. Via 10-1 en 18-8 kwamen zij zonder veel problemen op 1-0. In de tweede set namen de VCV-ers snel een 9-1 voorsprong, doch keihard serveren van Set Up's sterspeler Piet Coté, bracht VCV aan het wankelen: 9-8. Goslinga kon nog twee punten sco ren uit zijn service, doch daarna was het woord tot 11-14 aan Set Up, vooral ook door technische fouten aan VCV-zijde. De Veenendalers bleken echter over de juiste wedstrijdmentali teit te beschikken. Zij namen de ser vice over en een taktische bal van Roel Sipkema gevoegd bij vier keiharde ser vices van Dick Bovenschen waren meer dan de Utrechters konden verdragen: 16-14. In de derde set bleken de Utrechters WATERPOLO: GEHEEL VERJONGD V.Z.C. 1 IN WINTERCOMPETITIE De technische commissie van de Vee nendaalse Zwemclub gaat in de bekercom petitie van dit winterseizoen een heel andere koers varen met het eerste heren zevental. Deze commissie heeft een vrij rigoureus besluit genomen en alle oudere spelers van VZC 1 „aan de kant gezet". Weliswaar waren al deze oudere spelers nog niet op hun retour en daarom ook nog niet aan verdwijnen uit het eerste zevental toe, maar men heeft bij deze nieuwe samenstelling sterk aan de toe komst gedacht en aan het opkweken van een geheel nieuw team. Voor de eerste wedstrijd, die heden avond (woensdagavond) in het zwem- stadion in Naarden tegen De Vest 1 wordt gespeeld zijn uitgenodigd: Jacques Suy- dendorp (doel), Cel Slotboom, Ad Slot boom, Wim van der Meer (die reeds in VZC 1 uitkwamen), Kees Hardeman, Juul van de Bovenkamp, Henk van der Meer en Henny van Schuppen. Bij dit besluit dient te worden aangete kend, dat hiermee de beslissing over het eerste zevental, dat in de a.s. zomercom petitie zal optreden nog niet is gevallen. Men bevindt zich thans nog in het ex perimentele stadium en de wintercompe titie is hiervoor de aangewezen gelegen heid, omdat er dan geen geweldige be langen op het spel kunnen staan. vat gekregen te hebben op de VCV- aanval. Tot 10-9 konden de Veenen dalers bij blijven, doch daarna was het Set Up, dat vooral bij het serveren veel minder risico's nam dan VCV, dat met 11-15 de stand op 2-1 bracht. Aangemoedigd door dit toch nog on verwachte succes gingen de Utrechters door. De VCV-aanval werd vrijwel uit geschakeld door het uitstekende blok keren der tegenpartij, terwijl het nu slechte serveren van VCV het Set Up gemakkelijk maakte zelf punten te sco ren, wat zij dan ook niet nalieten: 5-15. Uitslagen van vorige week: Heren: VC Veenendaal I Set Up I: 2—2 USS II VC Veenendaal II: 0—3 SKF I VC Veenendaal III: 2—2 Dames: UPS I VC Veenendaal II: 0—3 Zaterdag moest Climax naar Raven- stijn om RTTC te bestrijden. In een spannende wedstrijd hebben de Vee nendalers kans gezien om door een 6-4 overwinning deze lastige klip te om zeilen. Tegen de sterke Langehuizen be gon Van Eist, ondanks behoorlijk spel, met een regelmatige nederlaag en toen Van Dam tegen de Voght in de derde game tegen een 19-16 achterstand op keek begon het er al donker voor Cli max uit te zien. De Veenendaler zag echter kans om via enkele keiharde smashes en serviceballen de strijd toch nog in z'n voordeel te beslissen. Vos had hierna weinig moeite met de jeugdige Van Zuilen. Hierna trad Van Eist aan tegen De Voght. Dit werd tot 15-15 in de derde game een volkomen gelijkop- gaande strijd. Doordat er enige malen moest worden gestopt omdat de bal van de andere tafel hem voor de voeten rolde en omdat het publiek hinderlijk langs de tafel kwam lopen, werd Van Eist dermate uit z'n concentratie ge bracht dat het De Voght weinig moeite kostte de laatste punten te scoren. Ook voor Vos was Langehuizen te sterk, maar Van Dam bracht de stand tegen Van Zuilen weer in evenwicht. Vos bezorgde Climax weer een voor sprong tegen De Voght, maar toen Van Eist tegen een goed verdedigende Van Zuilen z'n derde nederlaag moest incas seren was de stand weer in evenwicht. De partij die hierna volgde tussen Van Dam en Langehuizen was ongetwijfeld de beste van de avond. Toen Van Dam met 19-14 voor kwam te staan leek hij regelrecht op een gemakkelijke over winning af te gaan, maar Langehuizen scoorde nu zes punten achter elkaar. Het was voor Van Dam een goede pres tatie om nu nog met 23-21 te zegevieren. In de tweede game liet de Veenendaler zich niet meer verrassen en het dubbel spel bezorgde Climax de volle winst. Over de wedstrijd van maandagavond tegen Heveadorp valt minder te ver tellen. Alleen Van Loon kwam bij de gasten tot een goede prestatie. Hij zag kans zowel Van Dam als Van Eist een game af te snoepen en Vos moest zelfs een nederlaag van hem incasseren. De overige zeven partijen werden allen in twee games door de Climaxspelers ge wonnen zodat de einduitslag 9-1 werd. Voor maandagavond a.s. staat op het programma Climax Treffers2 en ook hier moet weer de volle winst voor de Veenendalers inzitten. In de 1ste klas is ook Ritac nog steeds ongeslagen. Het boekte twee grote over winningen, n.l. met 8-2 op Kema en 9-1 op Treffers 4. Van de Weert haalde uit beide wedstrijden de volle winst, terwijl Van Wely één- en v. d. Berg tweemaal een tegenstander moest gelukwensen. De onderlinge competitie van de Vee nendaalse Schaakvereniging werd don derdag 12 okt. in de Ritmeesterkantine voortgezet met het spelen van de 5de ronde. De uitslagen waren: J. W. BoelensG. A. Blankestijn 10 H. HeikampJ. de Vries 01 J. B. GriffioenC. ter Hogt 10 L. EbskampC. van Genderen 01 H. J. van Aller—G. R. Kets afg. E. J. KalterF. Luchinger 0—1 G. AchterbergW. C. H. v. Dam afg. M. de Kleuver—Chr. Baars 01 J. DiepeveenDr. M. J. D. v. Dam 10 A. BlankespoorJ. H. Meulenbroek 01 Uitgespeelde hangpartij uit de 4de ronde: G. A. BlankestijnH. J. van Aller 10 Donderdag 19 okt. a.s wordt voor de OSBO-competitie de wedstrijd VSV II - VSV III gespeeld. Vorige week zaterdag speelde het le tiental van de Veenendaalse Schaakver eniging de eerste OSBO-wedstrijd van dit seizoen tegen DSDV I uit Doetinchem. De strijd ging aardig gelijk op en bij het verstrijken van de speeltijd was de stand 4-3 in het voordeel van Veenendaal. Drie partijen werden afgebroken. Analyses hebben uitgewezen, dat twee hangpartijen op winst staan voor Veenendaal, zodat de uitslag waarschijnlijk 6-4 wordt. Doetinchem I Veenendaal I G. H. KetsJ. de Vries afg. H. SteinhauerM. v. d. Bovenkamp afg. S. E. v. d. MeerJ. B. Griffioen10 Drs. H. D v. Pernis-G. A. Blankestijn afg. D. R. VollemaJ. W. Boelens 01 T. SchneiderG. R. Kets 10 G. KummelingH. Heikamp 01 H. A. SmitsJ. N. Elenbaas 01 B. NederkoornL. Ebskamp 10 G. W. Annevelink—C. Beijer 01 Donderdag 26 okt. a.s. speelt VSV I een thuiswedstrijd tegen VSG I uit Ermelo. Donderdag j.l. speelde het 2e en 3e tien tal van de Veenendaalse Schaakvereniging in de Ritmeesterkantine de eerste bonds wedstrijd van dit seizoen tegen elkaar. Zoals te verwachten was, won het 2e tiental deze wedstrijd met ruim verschil, n.l. V/t—2V«. V.S.V. II V.S.V. III C. van Genderen A. Blankespoor 1—0 J. N. ElenbaasJ. Diepeveen 10 L. EbskampTj. Schuurmans 10 C. BeijerDr. M. J. D. v. Dam 01 W. C. H. v. Dam-H. J. v. Aller 1—0 E. van RavenswaayJ. Alsema 10 M. de Kleuver—G. Heikamp V2-V2 E. J. Kalter—R. Sukkel 1—0 C. ter HogtJ. H. Meulenbroek 10 A. van PeursumC. Wijnberger 01 Enkele uitslagen voor de onderlinge competitie: J. B. Griffioen—J. W. Boelens 0—1 G. R. Kets—M. v. d. Bovenkamp afg. F. LuchingerH. Heikamp 10 J. W. Boelens is nog steeds ongeslagen en heeft met ruime voorsprong de leiding. De Ziekenfondsraad heeft zijn goed keuring verleend aan de overeenkom sten, gesloten tussen de organisaties van ziekenfondsen enerzijds en die der huisartsen, specialisten, apothekers en heilgymnast-masseurs anderzijds. De overeenkomsten betreffen de ho norering van genoemde medewerkers voor hulp aan ziekenfondsverzekerden voor het jaar 1962. Het honorarium der huisartsen is voor de eerste 2000 op zijn naam inge schreven verzekerden verhoogd van 12,85 tot 13,76 per verzekerde per jaar. Voor alle volgende verzekerden van 9,45 tot 10,12. Voorts is voor apotheekhoudende huisartsen het ho norarium voor de door hen verleende farmaceutische hulp verhoogd van 4,55 tot 4,76 per verzekerde per jaar. De specialistentarieven worden ge deeltelijk met 6 °/o, gedeeltelijk met 4 verhoogd. Het apothekershonorarium wordt ver hoogd van 2,54 tot 3,10 per verzeker de per jaar, de kostenvergoeding per verzekerde van 1,08 tot 1,10 en de vergoeding per verrichting (aflevering) van rond 0,48 tot rond 0,50. De vergoeding voor behandeling door de heilgymnast-masseur te zijnen huize wordt van 2,90 op 3,10 gebracht en voor behandeling ten huize van de pa tiënt van 4,25 op 4,55. In de overeenkomst tussen fondsenor ganisaties en tandartsen is vooralsnog voor 1962 geen wijziging betreffende de honorering gekomen. Deze valt eerst in de loop van 1962 te verwachten. Overigens is in de thans gewijzigde overeenkomsten een voorbe houd gemaakt ten aanzien van de con sequenties der in 1962 te verwachten huurverhoging op de honoraria. De hogere uitgaven der algemene zie kenfondsen als gevolg van de thans goedgekeurde overeenkomsten worden in totaal begroot op ruim 17 miljoen gulden. Hiervan komt bijna 13,5 miljoen ten laste van de wettelijke verzekering (verplichte en bejaarden verzekering tezamen). Als u dit gaat lezen wil ik u vooraf waarschuwen dat u, zowel dames als heren, op elke leeftijd met het houden van bijen kunt beginnen, maar dat u, als u er eenmaal plezier in heeft ge kregen, er moeilijk weer mee kunt op houden. Nu we met de vrije zaterdag over meer vrije tijd de beschikking hebben, wil ik graag uw aandacht vestigen op een pittige, prettige hobby, namelijk de bijenteelt. Frons nu niet meteen uw voorhoofd en denk dat dit „waardeloos" voor u is omdat bijen toch steken en u daarvan niet bent gediend. Bijenhouden is een sport en iedere sport bevat een element dat de beoefe naar pijn en erger kan bezorgen. De voetballer krijgt een „knietje", de ju- doër kan een arm breken, de schaat- senrijdster valt een hersenschudding, de wandelaar verzwikt zijn voet, de bergbeklimmer dreigt in een ravijn te vallen, de bijenteler wordt gestoken. Als u bovenstaand lijstje goed door neemt zult u tot de conclusie komen dat bijenhouden eigenlijk de minste risico's oplevert. Een bijensteek doet wel even pijn en veroorzaakt een opzwelling, maar men is er spoedig immuum voor. Bovendien worden tegenwoordig bij enrassen gekweekt die, bij een juiste behandeling, slechts zelden steeklustig zijn. Tegenover het kleine ongerief van steken vindt u in de beoefening der bijenteelt een bron van levensvreugde en u wordt van het ene interessante probleem voor het andere gesteld. Bijen zijn ongetemde huiddieren, met een zeer bijzondere levensvorm, waarin de mens zich sinds onheuglijke tijden heeft verdiept en waarover reeds zeer veel is geschreven, zodat de bibliotheek der Landbouw Hogeschool er een aparte afdeling voor heeft met ruim duizend boeken, waaronder vele dikker dan 500 bladzijden. De hobby van het imkeren is de sport om een bijenvolk zoveel mogelijk ho ning te laten winnen. Met deze hobby leert u niet alleen het leven der bijen nauwkeurig te be studeren maar daarnaast voert zij u naar het leven van bloemen en planten en leert u elke zonnige dag van ons klimaat meer waarderen. Bijenhouden kost u geen geld, in tegendeel u kunt er aan overhouden. Bijen zijn onmisbaar voor de be stuiving van fruit en diverse gewassen. Daarom stimuleert de regering het hou den van bijen en stelt u in de gelegen heid een cursus van 33 lesuren te vol gen voor slechts 6,voor de gehele cursus. Begin met imkeren, maar doe het dan goed en volg eerst een cursus welke is aangekondigd in een der advertenties. J. VAN DEN TOP, Acacialaan 11, Ede. van 16 Jaar af met LO of MULO, die in aanmerking willen komen voor een goede betrekking bij het Districtspostkantoor te Rotterdam, kunnen bij aanneming worden opgenomen in van dezelfde gezindte als waartoe zij zelf behoren. Deze gastgezinnen (geen beroepspensions) worden aan bevolen door de jeugdorganisaties, die zich voorts ten doel stellen ook in andere opzichten haar goede diensten ten bate van de jongens te verlenen. Jongens van 16 en 17 jaar kunnen ook op gunstige voor waarden worden gehuisvest in het onder leiding van de dienst staande De jongens vinden hier een prettig en vertrouwd tehuis, hulp bij de studie en diverse recreatiemogelijkheden. Het weekend brengen zij bij hun ouders door. Aan belangstellenden wordt op aanvraag gaarne een folder met bijzonderheden toegezonden. Inlichtingen en aanmeldingen bij de afd. Personeelszaken van het Postdistrict Rotterdam, Delftseplein 31, Rotterdam-4. b.j. 1959, 32.000 km, blauw-wit, kachel 2850,— b.j. 1959, 36.000 km., zwart met schuifdak en Ferlec koppeling, kachel 2750, 2 kleuren, kachel prima staat 1850, type 2 CV, 36.000 km, prima staat 2850, Rijksstraatweg 2, DE KLOMP, Tel. 08387- 250-550. Reeds jaren worden de Remia- produkten - als enige op dit gebied in Nederland - 100 gepasteuriseerd. Dit Pasteur garantiemerk, dat op elk pakje staat, is uw waarborg voor zuiverheid en héérlijk volle smaak. Let dus op dit merk! De Pasteur garantiemerken zijn tevens waardevolle spaarinerken. Vraag bij uw leverancier de Remia geschenkenfolder of stuur even een kaartje aan: Remia Margarinefabrieken N.V., Den Dolder. (tel.: 03402-3641 Remia door aanschaf van een zijn we in staat Uw knollen machinaal te plukken. Beleefd aanbevelend. Tel. 03497-549, Renswoude. 1SPEC1AAL in BRILLEN Hoofditraat 51 Veenendaal DAMES KAPSALON voor de betere coiffure. Dr. Colijnstraat 41 Telefoon 3713 OPENBARE AANBESTEDING Namens de weled. heer J. Wijmenga te Amerongen, zal door ondergetekende, op maandag 13 nov. a.s., om 11 u. v.m. in café pens. l,Buitenlust", Burg. v. d. Boschstr. 13 te Amerongen, in het openbaar worden aanbesteed; het bouwen van een woonhuis met bijbeh. werken. volgens bestek no. 9-61, in 4 percelen. Perc. I. Hoofdaannemer Perc. II. Lood- en zink werken, gas, waterleiding, sanitair. Perc. III: Elektriciteitswerk Perc. IV. Glas-, schilder en behangwerk. Best. en tek. tegen bet. van 10,of na storting van 10,75 op giro nr. 271598 verkrijgbaar vanaf 30 okt. a.s. Restitutie 5,voor inschr. C. M. Ploeg Architect Imminkstraat 2 Amerongen. door MAARTJE ZELDENRIJK. (8) Berend aarzelt alvorens te antwoor den. Eigenlijk heeft niemand er wat mee te maken, dat hij bij Breebaart zo'n beetje de duvelstoejager is en dat hij daar vanwege zijn lichaamsgebrek nooit een volslagen dagloner zal kunnen wor den. Aan de andere kant is Tinus de enige vriend, die hij bezit en neemt Tinus hem omtrent zijn koopmanswe- derwaardigheden toch ook in vertrou wen? „Twee gulden per week", antwoordt Berend, en zijn stem klinkt nors, maar Tinus let niet op de zachtrode gloed, die over Berends gezicht glijdt. Hij re kent. En de jongen, die op de lagere school niet verder gekomen is dan de derde klas en ternauwernood met be hulp van een telraam tot tien kon tel len, rekent nu vlug op zijn vingers uit: „Twee gulden in de week, dat is zowat tien in de maand en dat islaat es effe kijkedat is honderd in een jaar." Tinus knikt voldaan over zijn reken prestatie. „Ja, honderd in een jaar. Of wel vijf fietsbanden. Dat is nog geen fietsband per maand. Honderd dat is, laat es effe kijken en de tien vingers komen er weer aan te pas - dat is krek 25 pakjes shag in een jaar. Nou, laat die Breebaart de kouwe koorts maar krijgen. Als je met mij samen doet, verdien je tien keer zoveel. Als je een beetje geluk hebt, tenminste. En als je precies doet, wat ik je zeg. Ja, tien keer zoveel. Dat is.en weer wordt er diep zinnig op de vingers gerekend - dat is duizend gulden in een jaar. Nou?" Het ligt Berend op de lippen om te zeggen: „Je bent gek." Maar hij slikt het bijtijds in. En omdat hij er geen steek van gelooft, zegt hij enkel maar: „Ik vind het best." Tinus staat stil in een hoekje van de markt. Hij kijkt zijn kleine kameraad onderzoekend aan. Dan gaat hij weer verder. „Je gelooft me niet, Berend", zegt hij triest. „Best. Je zult het zien. Als je maar doet, wat ik je zeg en als je je oren en je ogen maar goed open houdt." Berend houdt die morgen zijn oren en ogen wijd open en doet precies, wat Tinus van hem verlangt. Berend kan fietsen en heeft in z'n vrije tijd van oude onderdelen een rammelend ve hikel in elkaar gezet. Het ding is mis schien geen gulden waard, maar het rijdt en er zitten zelfs behoorlijke ban den op. Berend krijgt na afloop van de markt een adres in Monnikendam en daar moet hij een pak heen brengen. Hij haalt z'n fiets op en na de middag is hij met het zware pak op weg naar Monnikendam. Zonder ongelukken wordt het op de plaats van bestemming afgeleverd en Berend verlangt - gedachtig aan de in structies van Tinus - boter bij de vis. Hetgeen geschiedt: Zeshonderd gulden in mooie briefjes van 25. Op de terugweg is Berend doodsbe nauwd, dat hij het geld zal verliezen en daarom stuurt hij met één hand en met de andere bedekt hij het papieren geld in zijn broekzak, want een porte monnee of portefeuille heeft hij niet. Laat in de middag overhandigt hij zwijgend, maar met een gevoel van triomf het geld aan Tinus. Zijn eerste opdracht is volbracht, zonder moeilijk heden. Tinus telt het geld secuur na en als het klopt, knikt hij voldaan. Een briefje van vijfentwintig is de beloning voor Berend. „Hier, joj, da's voor jou, je hewwe het eerlijk verdiend. Dat is twee en een halve maand loon van Breebaart. En dat he je verdiend in twee en een half uur. Zeg thuis niks over wat je doet, maar zeg alleen maar, dat je niet meer naar de tuin gaat. En zaterdags geef je je moeder een tientje. Zal je haar zien kijken Tegen de avond is Berend weer thuis. Moeder Annie kijkt hem onderzoekend aan. Van Tinus heeft hij die morgen een pakje sigaretten gekregen en als hij bij de kachel zit zich te warmen, haalt hij het pakje te voorschijn en steekt een sigaret op. Moeder Annie begrijpt er niets van, want ze geeft hem zaterdags twee kwartjes zakgeld en daar moet het kerkgeld ook van betaald worden. Maar ze is een verstandige vrouw en zegt niets. 's Avonds - als de mannen thusi zijn - komt het hoge woord er uit. Want vader Bongert is van mening, dat Annie het zelf wel weer kan doen en Breebaart heeft aangedrongen op spoed: de aard appels moeten er vóór de vorst invalt uit en ze kunnen Berend er wel bij ge bruiken om de aardappels te rapen. Ja, dat heeft hij die middag aan Bongert gezegd. Berend schudt zijn hoofd en zegt kortaf: „Ik ga niet meer naar de tuin." Meer niet. Grote verwondering in de kamer. Vier paar ogen richten zich op Berend, maar die blijft rustig roken. „Wat zelle we nou hewwebegint Arie, maar Berend wuift met zijn hand en kijkt zijn broer veelbetekenend aan. „Bemoei jij je er niet mee. Moeder zal er geen cent aan tekort komen. Zaterdag krijgt ze tien gulden van me en voortaan iede re zaterdag weer. Dat is meer dan twee van Breebaart." Jaap Bongert kijkt zijn jongste zoon beduusd aan. „Hè-je een aere baas von den?" vraagt hij. Berend knikt. „En praat er verder niet over", zegt hij bij voorbaat, „want bij Breebaart kom ik toch niet verder als manusje-van-alles. En daar hew ik nooit veel schik had." De zaterdag daarop telt Berend tien zilverbonnen van een gulden neer in de handen van moeder Annie en hij voegt erbij: „Zakgeld hoef ik niet meer, moe, daar zorg ik zelf wel voor." Moeder Bongert kijkt stom verbaasd naar het geld en dan naar haar zoon. Als dat maar zuivere koffie is. „Je kom- me d'r toch wel eerlijk aan, heej?" vraagt ze trouwhartig. De reactie van Berend verschrikt haar. Want Berend kijkt haar teleurge steld aan en antwoordt slechts: „Dat had ik niet van je docht, moe." In de namiddag, als Arie met z'n broer en vader van de tuin komen, zit Berend, netjes opgeknapt al de krant te lezen. De jongens overhandigen hun geld aan Annie en Arie kan niet na laten spottend te vragen: „En moe, het Berend z'n kostgeld al betaald?" Berend kijkt op uit zijn krant en ant woordt: „Jawel, broer, tien guldens. Dat is er altijd nog één meer dan jij hebt verdiend met een hele week krabben in de toin." De mannen zijn verbaasd. Het is dus toch waar. Weliswaar is Berend zowat elke dag de hort op met z'n ouwe ram melkast, maar niemand heeft hem in ernst genomen, toen hij verkondigd had, dat moe iedere week een tientje zou krijgen. Alleen Annie is verguld met de acht guldens, die ze deze week meer heeft. Wat een mens daar niet allemaal weer van kan doen in deze tijd, nu alles duur en schaars wordt. o-o-o In het kleine huisje aan de Zuiderweg begrijpen ze al spoedig, dat Berend, de gebochelde sukkelaar, in de zwarte handel zit. En hoewel vader Bongert er maar half mee content is, weet Berend hem steeds meer voor zich in te nemen, als hij op gezette tijden een paar goeie sigaren meebrengt en het pruim- en rooktabakrantsoen aanvult. En in deze tijd wordt Berend steeds zelfstandiger. (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1961 | | pagina 8