Kon. Julianaschool vraagt te veel schrijfmachines Commissie voor uitbreidingsplannen en stedebouwkundige regelingen Raad leverde kritiek op onderhoud begraafplaats Agenda AMERONGEN ARAM SCHERPENZEEL MORGENAVOND RAADSVERGADERING: Bij intocht St. Nicolaas maakt D.S. bok zijn debuut Eerste paal Techn. School geslagen UIT RHENEN'S RAADZAAL P. v. d. A. wil afschaffing baatbelasting GLOEDNIEUWE POLITIEAUTO Klaas Katerstraat heeft eerste winkel „Zuid-Oost-Utrecht" in radioprogramma „Da's voor de kas" Dinsdagavond hebben een zestal le den van de Cult. Nat. Hist. Ver. „Zuid- Oost-Utrecht" in gebouw Irene te Rhe nen deelgenomen aan de radiowedstrijd „Da's voor de kas" van de N.C.R.V. De wedstryd met als tegenpartner de schaakvereniging „Caissa" te Amster dam is ter plaatse opgenomen en zal morgenavond (donderdag) om plus mi nus half tien in N.C.R.V. Donderdag avond-Mozaïek uitgezonden worden. Provinciale gezinsverzorgsters bezochten Veenendaal ELST Dipo, de donkere dwerg Stemmen Eist doet niet mee Groot tekort Godsdienstonderwijs Geen baatbelasting meer Gemeente moet mobiel zijn Voor de kantonrechter Voor de aanschaffing van 12 schrijfmachines wordt door het bestuur van de Kon. Julianaschool (afd. ulo) geldelijke medewerking gevraagd aan de gemeenteraad, doch b. en w. stellen de raad voor slechts medewerking te verlenen voor het kopen van vjjf machines. Uit het betreffende voorstel van b. en w. blykt, dat aan deze affaire het een en ander is voorafgegaan. Het bestuur heeft al eerder een der gelijk verzoek gedaan, doch toen bleek, dat reeds in 1940 medewerking werd verleend voor de aanschaffing van 10 schrijfmachines, die echter in de oorlog zijn verloren gegaan, doch door het schoolbestuur nimmer als oorlogsschade zijn aangemeld. Op aandringen van b. en w. werd daarom toen het verzoek ingetrokken en alsnog geprobeerd de machines als oorlogsschade vergoed te krijgen. Het schoolbestuur kreeg evenwel nul op het rekest, omdat dergelijke aanvragen vóór 1 januari 1952 moesten zijn ingediend. Bij b. en w. was bij de behandeling van dit hernieuwde verzoek de vraag gerezen of als gevolg van deze nalatig heid het schoolbestuur medewerking moest en kon worden geweigerd. Hier voor vonden b. en w. geen grond in de wet, maar, schrijven zij, uiteraard zijn wij voornemens het schoolbestuur op zijn tekortkoming te wijzen. Hoewel dus vóór medewerking, vin den b. en w. medewerking voor 12 ma- Zoals bekend zal de grote Spaanse kin dervriend St. Nicolaas op 25 november a.s. zijn intocht in Vecnendaal maken. Dit zal o.m. geschieden met medewerking van de D.S. Harmonie en er is besloten dat btf die gelegenheid ook de D.S. bok zyn debuut zal maken. Het officieel tenue van de ram is in middels gereed en bestaat uit een bor deaux-rood dek met het opschrift in gou den letters „Koninklijke Scheepjeswol- harmonie". Om rare bokkesprongen te voorkomen zal een speciale begeleider, gekleed in hetzelfde uniform als de mu zikanten, de ram vergezellen. De levende mascotte heeft zijn vaste plaats tussen orkest en drumband. Op za terdag 4 november a.s. werkt de Harmo nie (met ram) mee aan de studentenfees ten te Wageningen, evenals op zaterdag 18 november. chines teveel, temeer omdat hen uit inlichtingen is gebleken, dat in het al gemeen de norm wordt aangehouden van één machine op vijf leerlingen, echter met een maximum van vijf per school. Zonder meer blijkt hieruit dui delijk, aldus b. en w. dat de aanschaf fing van twaalf machines de normale eisen, aan het geven van uitgebreid lager onderwijs te stellen, aanzienlijk overschrijdt. Ter toelichting schrijven zij nog, dat het hier gaat om ongeveer 60 leerlingen. De eerste paal voor de nieuwe techn. school, de Chr. lagere technische „Tal- maschool" op het industrieterrein is ge slagen. Voordat met de eigenlijke bouw een aanvang kan worden gemaakt moeten namelijk 448 palen in de grond worden geheid van zeer verschillende lengte. De palen die op het ogenblik in de grond gaan zijn ongeveer drie en een halve meter lang. Op deze palen komt de praktijkvleugel te rusten. Deze vleu gel is laagbouw, doch de theorievleugel zal drie verdiepingen gaan tellen. De palen, die hiervoor worden geheid zul len veertien en een halve meter lang zijn. Het heiwerk is door de hoofdaan nemer Bouwbedrijf Boers alhier uitbe steed aan de fa. Nederveen te Rotter dam. Voor het slaan van deze eerste paal was nagenoeg geen belangstelling van officiële zijde. B. en w. willen de gemeenteraad In ruimere mate betrekken bU de voorberei ding van diverse stedebouwkundige maat regelen en stellen daarom de raad voor over te gaan tot instelling van een com missie van bijstand voor de uitbreidings plannen en andere stedebouwkundige regelingen. In de toekomst kan men nadat b. en w. met de stedebouwkundige adviseur tot overeenstemming zijn gekomen, het ge voelen van deze commissie worden inge wonnen omtrent de verschillende plan nen. Eén der leden van het college van b. en w. moet voorzitter van deze commissie zijn en voorts wordt voorgesteld het aan tal leden te bepalen op 6, namelijk van iedere fractie één lid. De zittingsduur willen b. en w. gelijkhouden aan de zit- SCHAAKNIEUWS SCHAKERS LEDEN NEDERLAAG De op donderdag j.l. gespeelde OSBO- wedstrijd tussen de eerste tientallen van de Veenendaalse Schaakvereniging en het Veluwe Schaakgenootschap uit Ermelo is op een nederlaag voor de Veenendalers uitgelopen. De voorlopige uitslag is in het voordeel van de Veluwse-schakers, ter- tingstijd van de raadsleden. Voorlopig kan worden volstaan met een ledental van 5, aangezien de raad nog niet voltallig is door het vertrek van de heer F. P. Stal (KVP). In diens plaats is reeds benoemd de heer W. A. Pas, die zijn be noeming inmiddels heeft aangenomen en wiens geloofsbrieven morgenavond in de raad zullen worden onderzocht. LICHTEN Toen in de gemeenteraadsverga ring van Rhenep afgelopen dins dagavond een voorstel aan de or de kwam om de begroting voor 1961 te wijzigen wenste de heer Griffioen (AR), mede namens zijn buurman de heer mr. J. Deen (PvdA), het woord. En hij ver kreeg het. De heer Griffioen stelde voor lo uit te trekken om de ka potte lamp, die normaal boven zijn hoofd en dat van de heer Deen moet hangen, te kunnen re pareren. Iedereen keek nieuwsgierig naar het plafond, waar alleen nog maar een dobbelsteenfitting was te zien. Mr. Deen viel de heer Griffioen onmiddellijk krachtdadig in zijn voorstel bij, door op te merken, dat de lamp al gedurende dertien raadsvergaderingen defect was. Hij had het nauwkeurig bijge houden. De voorzitter zei met trots alleen maar recht in de ogen van de raadsleden te hebben gekeken, want dat dit de eerste keer was dat hij merkte dat er boven de heren Griffioen en Deen een lamp ontbrak. De hilariteit in de raadszaal was groot, maar het staat als een paal boven water, dat de volgen de keer alle lichten weer zullen schijnen! De raadsvergadering van afgelopen dinsdagavond kenmerkte zich door zeer langdradige discussies over commissies tot wering van schoolverzuim en Gods- dienstonderwtfs op de scholen. In meerdere opzichten bleek, dat vooral wat be treft het laatste punt verschillende leden niet begrepen hadden wat zich rond het destyds genomen principebesluit had afgespeeld. Het kostte geruime tyd voordat de voorzitter de heren duidelijk had gemaakt waar het nu eigenlijk om ging. De heer A. Beekhof heeft in de Klaas Katerstraat donderdag een winkelpand geopend, waarvoor zoveel belangstel ling bestond, dat er niet minder dan vierenzestig bloemstukken prijkten. De persoonlijke interesse van de zijde van de ingezetenen en geïnteresseerden van buiten Veenendaal was navenant. De gehele dag werden de talrijke bezoekers rondgeleid, niet alleen in de nieuwe zaak, maar bovendien in de uitgebreide toonkamers daarachter. Want de bran che, waarin de heer Beekhof werkzaam is, leent zich er bij uitstek voor om den volke iets te tonen. Het gaat hier om een bedrijf dat complete woninginrich ting verzorgt. Daarbij viel het direct op, dat er een vakman achter staat. De modellen van bankstellen, eetkamers en alle mogelijke andere interieurbeno digdheden wezen erop, dat op deskun dige wijze - vaak met architectonische bekwaamheid - als het ware de ziel van de maker erin was gelegd. Toen de oorlog voorbij was, werd de heer Beekhof uitgenodigd, om in de Ridderzaal in Den Haag de zetels van de Koninklijke familie opnieuw te stof feren. Hij heeft daar maanden lang ge werkt, tot volle tevredenheid van zijn opdrachtgevers. Zijn voortreffelijke smaak, ook wanneer het gaat om oude meubelen van een nieuwe stoffering te voorzien, kwam in de toonkamers op ondubbelzinnige wijze tot uiting. Eigenlijk is de nieuwe zaak een nood- winkel. Door de tijdsomstandigheden kon de heer Beekhof niet bouwen zoals hij wilde. Vandaar dat hij op de dag van de opening al weer vol toekomst plannen zat. Onder de vele belangstellenden be vonden zich o.m. oud-burgemeester Bakker van Veenendaal en wethouder W. Klaassen van Rhenen. wijl één partij nog niet beslist is. Indivi duele uitslagen: V.S.V. I V.S.G. I J. B. Griffioen—A. Visser V*-1/» G. A. BlankestijnJ. W. K. Visser V2-V2 J. W. BoelensA. C. de Groot V2-V2 F. LuchingerK. A. Bekker Vr-Vt F. LuchingerK. A. Bekker 01 G. R. Kets—J. H. Denee VH/i H. HeikampE. J. de Bruin 01 G. Achterberg—J. A. Huizer 0—1 C. van Genderen—W. Lam V2-V2 J. N. Elenbaas—C. B. Hakkenberg afg. L. EbskampJ. Bosch 0—1 De onderlinge competitie werd voortge zet met het spelen van de 7e ronde. De uitslagen waren: Chr. Baars—W. C. H. van Dam V2-V2 G. HeikampE. J. Kalter 0—1 C. ter Hogt—M. de Kleuver 01 H. J. van Aller—C. Wijnberger 10 J. H. MeulenbroekJ. Alsema 01 A. Blankespoor—J. Dicpeveen V2-V2 G. J. Koudijs—Dr. M. J. D. v. Dam 01 Uitgespeelde hangpartij uit de 5e ronde: G. Achterberg—W. C. H. v. Dam V2-V2 Dinsdagmorgen omstreeks tien uur hebben de heren A. v. d. Kolk, direkteur van Garage v .d. Kolk Veenendaal N.V. en W. Koch, op het gemeentehuis de gloed nieuwe politiewagen overhandigd, waarvoor de raad onlangs een bedrag van f 8900,— beschikbaar heeft gesteld. Het is een 6-cylinder Ford Zephyr met een max. snelheid van 160 km. per uur. In de auto is een mobilofoon-installatie aan gebracht, terwijl op het dak met duidelijke letters het woord POLITIE staal en het bekende zwaailicht. Dit soort auto's is vooral veel in gebruik bij de Rijks politie. Voor zover bekend zal de oude surveillancewagen in roulatie blijven. Aan de eigenlijke opnamen ging een ontspanningsprogramma vooraf, waar aan o.m. meewerkten de zangeres Auk- je Karsemeijer, een uitstekende confe rencier en het overbekende „Hotcha Trio". Jammer genoeg was de belang stelling voor deze avond niet overwel digend te noemen. Over de afloop van de wedstrijd kan uiteraard nog niets meegedeeld worden omdat de uitzen ding pas morgenavond plaats heeft. Wel staat vast dat „Zuid-Oost-Utrecht" een uitstekende beurt heeft gemaakt! „Hemur-Enge" is erin geslaagd een voorlopig oefenterrein te vinden op de Burgwal en is dan ook zaterdagmiddag met de eerste training begonnen. De opkomst van de leden was goed en de stemming zat er behoorlijk in. De training staat voorlopig onder leiding van de heer H. Kroes uit Leer- sum. Het oefenterrein op de Burgwal is echter maar een tijdelijke oplossing, daar dit niet geheel aan de eisen voor de korfbalsport voldoet. Men blijft dan ook naarstig zoeken naar een beter en geschikter terrein. Het bestuur maakt echter nog bekend dat de trainingstijden als volgt zijn vastgesteld: n.l. zaterdagsmiddags van 2.30 - 3.30 uur voor de adspiranten en van 3.30 - 5.00 uur voor de senioren. jiiiiiiiliiiiiliiiiiiiiiiiiiii Uitgaande van de Dr. Sikkelstichting hebben ongeveer tweehonderd gezinsver zorgsters uit de provincie Gelderland vo rige week donderdag een bezoek gebracht aan Veenendaal. Ook de Chr. Stichting voor Gezinszorg Veenendaal was als gast bij deze Provin ciale dag uitgenodigd. Nadat de dames in de morgenuren in hotel La Montagne wa ren ontvangen, werd een lezing gehouden en de lunch gebruikt, 's Middags stond er een excursie op het programma naar drie plaatselijke bedrijven t.w. Leidsche Wol spinnerij, Scheepjeswol en Hollandia Tri- co. Het einde van de dag vormde nog een gezellig samenzijn in hotel La Montagne waar de excursieleiders diverse vragen kregen te beantwoorden. TONEELAVOND RITMEESTER In het Verenigingsgebouw aan de Eiken laan wordt morgenavond de jaarlijkse personeelsavond gehouden voor het per soneel van Gebr. v. Schuppen's Ritmeester Sigarenfabrieken n.v. Deze zal worden verzorgd door de Ritmeester Toneelclub met het bekende spel „Pygmalion" waar uit later de musical „My Fair Lady" is geboren. Het telt vijf bedrijven en de regie is in handen van Hanns Berk. FOTOCURSUS „ZUID-OOST-UTRECHT" Uitgaande van de Cult. Nat, Hist. Ver. „Zuid-Oost-Utrecht" zal voor amateur fotografen een fotocursus worden georga niseerd. Docent hiervan is de heer D. Hup uit Veenendaal. HEMUR-ENGE NIEUWS Het bestuur van de korfbalvereniging VEENENDAAL Woensdag 1 november: Lezing voor bejaarden in OCB- gebouw. CBTB-vergadering in „De Ko renbeurs", 7.30 uur. Donderdag 2 november: Openbare raadsvergadering 8 uur in hotel „De Korenbeurs". Toneelavond Ritmeester om 8 uur in Ver.gebouw. Lezing over „De Toekomst" in kerk Beatrixstraat. AMERONGEN Woensdag 1 november: Filmavond Rode Kruis in Club huis, 7.30 uur. VOORZITTER K.V.K. TREEDT AF In een buitengewone vergadering op woensdagmiddag 29 november a.s. in het gebouw van de Kamer, zal de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Utrecht en Omstreken, Jhr. L. Huydecoper van Nigtevegt, aftreden als voorzitter der Kamer. Daarop aan sluitend zal de heer Huydecoper recipië ren in „Esplanade", Lucas Bolwerk te Utrecht van 16.30 tot 18.00 uur. (30) Het was Aram bij deze woorden van het meis je, alsof hij een klap in het gezicht kreeg. Het eer ste ogenblik wist hij niet, wat hij moest antwoor den. Ineens werd de bedoeling .van Beni el Akbar hem duidelijk. De grijsaard had er op gerekend, dat als hij maar eenmaal Kiruna ontmoet had, hij hals over kop verliefd geworden zou zijn. Het was een moeilijke situatie, waarin Aram zich bevond, want hoewel hij in de verste verte er niet aan dacht om zijn lot aan dat van Kiruna te binden, vond hij het meisje toch te aardig om haar moedwillig te kwet sen. „Ik ben hierheen gekomen door een samenloop van omstandigheden", vertelde hij haar. „Ge weet vermoedelijk, dat Uw vader Dipo naar mij toe had gezonden als zijn afgezant. Voordat hij echter tijd had mij de reden van zijn bezoek uiteen te zetten, werd hij uit mijn burcht ontvoerd. Omdat hij mijn gast was, heb ik getracht hem uit de handen van zijn ontvoerders te bevrijden, doch daarbij werd ik zelf gevangen genomen en hierheen gebracht door de mannen van Maroessof. De rest weet ge!" Het meisje keek even peinzend voor zich uit en vroeg toen met een glimlach: „En wanneer Dipo U wél had kunnen vertellen, waarom mijn vader U vroeg, hierheen te komen, zoudt ge dün aan zijn verzoek gevolg hebben gegeven?" Zij waren zo verdiept in hun gesprek, dat zij geen van beiden merkten, dat een donkere gedaante, die zich achter een der zui len van het terras verborgen had gehouden, zich behoedzaam terugtrok. (wordt vervolgd) De heer Kosters (Vrije Partij) was het opgevallen, dat in de notulen van één van de vorige vergaderingen niet was vermeld, dat de hr\ Dirkse (PvdA) bij de stemming over zijn voorstel tot gunning van de aanleg van nieuwe we gen in eerste instantie vóór de gunning had gestemd en na tussenkomst van de voorzitter tégen had gestemd. De heer Van Dijk (Vrije Partij) viel zijn fractiegenoot bij, door op te mer ken, dat de voorzitter wanneer de dis cussies zijn gesloten zich niet meer met de stemming mag bemoeien. Hij ver zocht de voorzitter hieraan in de toe komst de nodige aandacht te schenken. De wethouder Klaassen(CH) was het hiermee niet eens. Wanneer het voor stel onzuiver is gesteld, zodat men het niet heeft begrepen, dan zag hij geen bezwaar wanneer de voorzitter nog eens nadere uitleg gaf. De voorzitter gaf de heer Van Dijk gelijk. Doch hij voegde er direct aan toe, dat de discussies eigenlijk nooit officieel worden gesloten, daar de be handeling van de agendapunten steeds in een gemoedelijke sfeer plaats vindt. De heer Hensen PvdA) bracht in dit verband nog naar voren, dat de voor zitter gezegd zou hebben dat het een bewijs van minder goed beleid zou zijn, wanneer een college van B en W, na de raad te hebben gepolst over een be paalde zaak, een afwijkende beslissing zou nemen. Kennelijk doelde de heer Hensen op de uitspraak van de raad om de aanleg van nieuwe wegen niet te gunnen, hetgeen later wel is ge schied. De voorzitter kon zich die uitlating niet meer juist herinneren, Hij gaf toe gezegd te hebben dat het in het alge meen wel zo is. De heer Van Dijk was het eens met de heer Hensen. Ook hij bevestigde de door de heer Hensen aangehaalde uit spraak. Na dit verschil van mening over weg gelaten passages in de notulen, kreeg de heer Van Dijk antwoord op zijn vra gen over de woning Rijnstraat 16. In eerste instantie deelde de voorzitter me de, dat de adspirant-koper van het pand zich had teruggetrokken, zodat de verkoop niet doorgaat. De huidige huur der, de heer J. Onink, had volgens de voorzitter noch van het college, noch van een ambtenaar een woning ter be zichtiging aangeboden gekregen. Hem was wel medegedeeld, dat het de be doeling was, wanneer de verkoop van Rijnstraat 16 zou doorgaan, Onink de woning Koningstraat 16 zou kunnen hurdh. Daar de adspirant-koper zich terugtrok verviel dit automatisch. Wat de naar de mening van de vragenstel ler te hoge huur betreft, daaromtrent deelde de voorzitter mede, dat deze huur was verhoogd overeenkomstig de voorschriften. Wanneer Onink daarmee geen genoegen had willen nemen, dan had het op zijn weg gelegen met in schakeling van de huuradviescommissie te protesteren. Onink had volgens de voorzitter nimmer bezwaar gemaakt. De heer Van Dijk trok de medede ling van de voorzitter over de woning toewijzing in twijfel. Hij bleef het een schandaal noemen, dat dit pand voor 10,50 huur per week teboek staat en dat de huur, zonder dat er verbeterin gen zijn aangebracht, is verhoogd. De heer Deen (PvdA) kon zich leven dig indenken, dat de heer Van Dijk ge ïrriteerd was over wat hij noemde „het gesol" met de woning Rijnstraat 16. Overigens zag hij de aangesneden zaak zuiver als een bevoegdheid van het col lege en niet van de raad. Ook de heer Deen was van mening, dat de huurder zich tot de huuradviescommissie zal moeten wenden om de verhoogde huur ongedaan te maken, hoe zeer het waar is wat de heer Van Dijk ook zegt. De plannen om de drie commissies tot wering van schoolverzuim (Rhenen, Eist en Achterberg) op te heffen en er één nieuwe commissie voor in de plaats te zetten, ondervond tegenkanting van de commissie in Eist en van verschil lende Elsterse raadsleden. De heren Hensen en Van Lienden (CH) vonden het beter voor het dorp een commissie te handhaven, waarvan de leden de in gezetenen kennen. Dit zou naar hun mening tot betere resultaten leiden. De voorzitter vond dat vi-eemde ogen beter dwingen. De heer Griffioen (AR) was, het daarmee eens en was boven dien van mening, dat iemand beter een beslissing kan nemen over iemand wan neer men hem niet kent. Het oordeel komt dan onpartijdig tot stand. De heer Deen zou de nieuwe commissie in „kamers" willen verdelen voor .de drie delen van de gemeente. Weth. Klaassen zou het met de nieuwe commissie wil len proberen en Eist in stand laten tot afloop van de zittingstermijn. Zodra deze zaak tot in de puntjes is voorbe reid komen b. en w. met definitieve voorstellen. Bij het voorstel om de verordening op de heffing van begraafrechten te herzien door een over de gehele linie wat opvoeren van de tarieven, maakte de fractie van de PvdA nogal bezwaar tegen het tekort van 8389,op de be graafplaatsen over 1961, tegen ƒ4000, in 1960. De heer De Jong kon zich dat maar niet voorstellen. Hij drong aan op gegevens. Hij was van mening dat de raad ook op dit punt onvoldoende was voorgelicht door het college. Verder noemde hij de resultaten van de ge houden enquete in andere gemeenten geen basis om nieuwe tarieven op vast te stellen voor Rhenen. De voorzitter schreef het zo groot ge worden tekort toe aan het feit, dat door de invoering van het bedrijf gemeente werken de juiste cijfers op tafel waren gekomen. In een volgende vergadering zullen die cijfers op tafel worden ge bracht. De heer Van Lienden sprak zijn vol doening uit over de keurige toestand waarin het kerkhof in Eist zich bevindt. Wel vroeg hij de rommel op het achter ste stuk op te ruimen. De heer Van Dijk had 1001 klachten gehoord over het kerkhof in Rhenen. Die zouden niet op gelost worden door deze nieuwe veror dening. Hij noemde het voor betrok kenen een beroerde situatie, wanneer DONDERDAG EN VRIJDAG KOOPJES PRACHTIGE MALOTS EN ROCK AND ROLL KOUSEN alle maten 20 onder de prijs! MANUFACTUREN BE ODE Na LEDIKANTEN •««whwu GORTSTR.39 betaald wordt voor het onderhoud en de gemeente er niets aan doet. Hij noemde het schandalig zoals de graven er soms bijliggen. De voorzitter was het ten dele eens met Van Dijk. Er gebeurt wel iets aan. Maar er kan meer gebeuren. Wethouder Klaassen zei dat er een nieuwe werk- regeling is opgesteld. De moeilijkheden moeten echter gezocht worden in ge brek aan personeel. Op een oproep ter voorziening in vakatures komt niemand zich aanmelden. De voorzitter legde er de nadruk op, dat de schuld niet ligt bij de raad of het college, maar bij de lage bedragen voor onderhoud en personeelsgebrek. De verordening werd tenslotte aan vaard met inachtneming van het amen dement Deen om de rechten voor kel ders met 20% te verhogen. Nadat enkele vergaderingen terug het principebesluit was genomen om Gods dienstonderwijs op de openbare scholen te subsidiëren, kwam nu aan de orde de vaststelling van de verordening ter bepaling van de hoogte van die sub sidie. Deze komt neer op 7,per leerling per jaar. De heer Van Dongen (VVD) wenste een onderzoek ingesteld te zien naar de mo gelijkheid om ook het werk van vereni gingen op levensbeschouwelijke basis op de scholen te brengen en te subsidiëren. De voorzitter vroeg zich af of dit wel mogelijk was, hetgeen Van Dongen beves tigend beantwoordde, hoewel de lager On derwijswet dit niet kent. Een onderzoek wordt ingesteld. De heer Hensen wilde met de subsidie voor het Godsdienstonderwijs nog wel hoger gaan, mits het onderwijs wordt ge geven door bevoegde onderwijskrachten en niet door plaatselijke predikanten. De heer Verwoert (SGP) was tegen de verordening, omdat een predikant geen dienstknecht mag worden van de staat. Ook de heer Wisgerhof (SGP) was er te gen, omdat de kerkelijke instanties zich gaan onderwerpen aan het gemeentebe stuur. Het duurde geruime tijd voordat de voorzitter duidelijk kon maken dat ieder een vrij is en dat deze verordening alleen moet worden gezien als richtlijn. De ker kelijke instanties die niet tot het geven van Godsdienstonderwijs willen overgaan geven dat niet, de ouders die niet willen dat de kinderen de lessen bijwonen, laten dat weten en de kinderen krijgen andere lessen. Desondanks werd door de heer Ver woert stemming gevraagd. De verordening werd aangenomen met de heren Wisger hof, Verwoert en Hensen tegen. Aan het slot van de vergadering deelde de voorzitter mede, dat het met de plan nen om de Franseweg en nog enkele an dere wegen in Eist te verbeteren niet best wil vlotten. Van de aangeschreven grond eigenaren hadden er 34 niet geantwoord. De heren De Jong en Hensen, alsook de heer Kosters, allen wonende te Eist, drongen er bij de voorzitter op aan per soonlijk contact op te nemen. Zij waren van mening dat dan wel resultaat was te verwachten. De heer De Jong noemde echter de aan het plan vastzittende baatbelasting het grote struikelblok. Hij diende de volgen de vragen in namens zijn fractie: „De raadsfractie nodigt het college van b. en w. uit in één van de eerstkomende gemeenteraadsvergaderingen te komen met voorstellen omtrent ingrijpende wij ziging van het stelsel van sommige plaat selijke belastingen. Mocht het college van b. en w. daartoe niet in staat of niet bereid zijn dan zal onze raadsfractie met een desbetreffend initiatief voorstel komen. De voorberei dingen tot dit voorstel zijn getroffen. On ze fractie houdt zich gaarne aanbevolen voor advies en raad van ieder die zich voor dit onderwerp interesseert, speciaal van de raadsleden. De bedoelingen welke onze fractieleden voor ogen staan zijn de navolgende: a. Zoveel mogelijk afschaffing of be langrijke verzachting van de baatbelastin gen, zowel die reeds bestaan als voor de toekomst. Redenen en argumenten: 1 Het systeem van het heffen van baat belasting brengt een enorme admini stratieve rompslomp mede, omdat ie dere baatbelasting een afzonderlijke administratie en incasso vereist. 2 De onbillijke samenloop van meerdere baatbelasting op eenzelfde perceel. 3 Omdat in beginsel de noodzakelijke en gewenste verbeteringen grotendeels de gehele gemeente ten goede komen en dus naar billijkheid door de inge zetenen samen moeten worden betaald. 4 Het telkens weer door de gemeente raad bepalen en afwegen welk percen tage dient anders dan ten bate van de aanliggende percelen, welk percentage na de verbetering aan sterke wijzi ging onderhevig kan zijn. 5 In een kleine gemeente kan ten on rechte de politieke gesteldheid van overwegende invloed zijn op de be slissing of en tot welk bedrag een baat belasting zal worden ingevoerd. b. In plaats van deze baatbelastingen het verhogen van de bestaande en als maat staf daarvoor te gebruiken de werkelijke huurwaarde van het belaste object. c. Het invoeren van een algemene riool belasting; uit de opbrengst waarvan het onderhoud, de vernieuwing en de uitbrei ding van het rioolnet zal worden bekos tigd." De voorzitter noemde het een moeilijke en ingewikkelde zaak. Hij overwoog een commissie in het leven te roepen om dit probleem voor de komende jaren onder ogen te zien. Hij wenste er in een volgen de vergadering op terug te komen. Wethouder Klaassen zei nog met betrek king tot de verbetering van de Franse- weg een baatbelasting te hebben ontwor pen waartegen niemand bezwaren zal kunnen hebben. De heer De Jong wenste cijfers, doch deze kon de wethouder nog niet noemen omdat het voorstel in de raad wordt gebracht. Op uitnodiging van de Ned. Chr. Vrouwenbond sprak woensdagavond in het verenigingsgebouw aan de Molen weg ds. G. Lugtigheid uit Maarn, direc teur van de vereniging tot verspreiding van de Heilige Schrift te Amsterdam, over het onderwerp: „Zyn w\j nog ge tuigen van Jezus Christus?" Na een inleidend woord door de pre sidente, mevr. Kühlemeijer, begon spre ker op zijn bekende eenvoudige en toch zo aangrijpende manier over deze vraag te spreken. Omdat een van de twee vragen, die de mens over het algemeen bezig houden, deze is, dat men zo wei nig vrijmoedigheid heeft om over Chris tus te spreken. De andere vraag: „Hoe weet ik dat ik geloof?" In de oude kerk, aldus spreker, in de tijd van Petrus en Johannes, had men met dit probleem niet te maken en waarom ook nu nog het Leger des Heils, de Jehova-getui gen en de Pinkstergroep dit probleem niet kennen. In de eerste plaats is de tweede ge neratie altijd de dood van de eerste en ten tweede is het patroon van onze kerk eigenlijk niet geschikt voor een blijmoedige getuigenis, zoals bijvoor beeld van de Heilsoldaten. Wij zijn naar binnen gekeerd, niet in de rich ting van de getuigenis gevormd, onze handen staan onwennig, we moeten het nog leren. Als derde punt zei spreker: Zijn we er nog wel diep van doordron gen, dat mensen die Jezus niet als Ver losser aannnemen, verloren gaan? Mo gen wij onze buren laten leven en laten sterven zonder hen ooit op het Heil in Jezus Christus gewezen te hebben? Het bestuur van de Vereniging tot verspreiding van de Heilige Schrift is tot de conclusie gekomen, dat niet en kelen, maar de gehele gemeente mo biel moet zijn. Daarom is opgericht de B.B.B. (Brengers Blijde Boodschap). De taak van deze mensen is elk drie bui tenkerkelijke mensen voor zijn reke ning te nemen, voor hen te bidden en daarnaast iedere zaterdagavond lectuur bij hen te bezorgen, dat uitgegeven wordt door de Ver. tot verspreiding v. d. H.S. Deze lectuur bestaat dan uit een briefkaart met een zin of een tekst en om de drie weken een brochure. Uit eindelijk dienen de B.B.B.-ers dan met deze mensen te gaan praten en zo ge tuigen te zijn van Jezus Christus. Na deze inleiding kwamen er zoveel vragen los, dat de presidente zich van wege de tijd genoodzaakt zag de dis cussie te beëindigen. (vervolg van pag. 1) kruising gelet. Het doet er voor u niets toe of de andere automobilist al of niet links door de bocht kwam. In de eerste plaats is hij nog voor de Hoge Valkse- weg gestopt en in de tweede plaats diende u als u hem voorrang wilde ver lenen toch het hele kruisingsvlak vrij te laten. Eis 50,of 10 dagen. Rechter v. d. Brand vond verdachtes fout echter zo ernstig, dat hij verhoogde tot 75,of 15 dagen. ■fr Aan Van G., chauffeur te Rhenen, werd vrijdag voor het Wagenings kan tongerecht ten laste gelegd, dat hij op de Grotestraat te Ede met zijn vracht auto achteruit tegen een bestelauto ge reden was, die hem wilde passeren. Van G. zou, volgens destijds afgeleg de getuigenverklaringen, op het mo ment van de botsing bezig zijn geweest linksaf te slaan naar de Markt. Bij een eerdere behandeling van de zaak ont kende Van G. dit echter. Hij had recht achteruit gereden, zo zei hij toen. In tweede instantie werden nu als getuigen gehoord de verbalisant, hoofd agent H. uit Ede, een wielrijder, Van L. uit Ede, die de aanrijding vlak voor zich had zien gebeuren, en v. d. B. uit Renkum, de bestuurder van de bestel auto. De verbalisant was pas na het onge val ter plaatse verschenen, zodat hij niet veel nieuws kon vertellen. Van L. had echter duidelijk gezien, dat de vrachtauto eerst schokkend een eindje achteruit gereden was om daarna plot seling naar links te zwenken. Ook hij zelf had voor de auto af moeten rem men. De vrachtauto draaide naar links en ik heb hem op de linkerweghelft aangereden, zei ook v. d. B. Als hij nor maal recht achteruit gereden was, had ik er waarschijnlijk nog wel goed langs kunnen komen. Ik heb het stuur niet gedraaid, maar ben uit een schuine stand recht achteruit gereden, verklaarde verdach te. Die bestelautochauffeur lette abso luut niet op. Hij zou nog tegen me op gereden zijn als ik stil gestaan had. Ik heb een paar keer op de claxon ge drukt om hem te waarschuwen, maar hij hoorde het niet eens. Bent u er nu eigenlijk van over tuigd, dat u een fout hebt gemaakt of niet? zo stelde de officier zijn laatste vraag. Ja, ik heb inderdaad te ver door gereden, gaf verdachte nu vlot toe. De eis luidde daarop 30,of 6 da gen. Rechter v. d. Brand verhoogde tot 50,of 10 dagen. O., chauffeur te Rhenen, was op de weg tussen Eist en Rhenen met zijn auto tegen een rechts van de weg stilstaande auto gereden. Vrijdag voor het Wagenings kanton gerecht gaf O. zijn fout onmiddellijk toe. Zowel links als rechts stond een auto geparkeerd. Voor mij reed een personenauto en in de verte naderde een tegenligger. Mijn voorganger ging de stilstaande auto passeren en ik dacht: als hij wat opschiet kan ik er ook nog juist tussendoor. Dat ging ech ter niet meer. Ik moest plotseling af remmen en greep toen nog juist de bumper van de stilstaande wagen. Eis 50,of 10 dagen. Ik kan het waarderen, dat ver dachte zijn overtreding dadelijk toe geeft zonder allerlei niet ter zake doen de argumenten aan te voeren. Dat geeft hoop. dat hij in het vervolg voorzich tiger zal zijn. Ik wil dan ook aannemen, dat het ditmaal een ongelukje is ge weest, zoals dat iedereen kan overko men, en het laten bij 40,of 8 dagen, zo vonniste rechter v. d. Brand.

De Vallei | 1961 | | pagina 2