DE ]ONG WOLLEN JURKJES ZIJN EEN MODERNISERING WAARD DE VALLEI Voor onze OUDERE lezers Voor de Jeugd Fa. W. Huibers Schuurblaadjes „TANTE BLANK" Hang Uw zomerkleding schoon weg! „SUCCES" Anne v. Manen „DE VALLEI" UW BLAD DERDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 3 NOVEMBER 1961 Nr. 87 mode nieuwe lijnen wil Bergweg 15 - Telefoon 2623 WERKSTERS Voor onze oudere lezers Wij zorgen voor een volledige behandeling Chemisch reinigen en appretteren. Verpakt in plastic hoes - Uw kleding blijft er schoon in. 10 korting, wanneer U zelf Uw stoomgoed komt brengen en halen! Chemische wasserij voor autorijles C. BOLDERMAN Magellans reizen Pet en autoped Iedere vrouw weet dat een wol- A Ie Hp len jurkje niet alleen mooi is en prettig draagt, maar ook dat het in het dragen mooi blijft. Een goed wollen jurkje kan ja ren mee, de kleuren behouden hun warme tinten, de stof zijn soepele val en zachte „greep". In zekere zin is dat een nadeel, want wollen kleding blijft mees tal te lang mooi. Immers schrijft de mode om de zoveel seizoenen weer een andere lijn voor en danja, dan is zo'n jurkje plotseling ouderwets. Met een blik van spijt hangen we het in de klerenkast en dragen het, nu ja. zo af en toe nog eens „voor in huis." Maar iedere vrouw die een beetje handig is, een naaima chine bezit of anders met een naaister werkt, weet zo'n jurkje te moderniseren. Ze moet er al leen maar een paar ideetjes voor hebben. Zo'n paar ideeën doen wij hierbij aan de hand. Boven in het midden van de te kening zien we een wollen jurk je dat een minderwaardigheidscom plex heeft gekregen, omdat het niet meer modieus is. Links daarvan zien wehetzelfde jurkje. Maar nu hebben we het silhouet grondig gewij zigd door toevoeging van een kort, recht jumperdeel. Het jurkje is weer modieus. Gebruikt U voor deze „schoonheidsbehandeling" een wollen stukje stof de stofuitdrukking van het geheel moet eenzelfde karakter behouden en in dit geval dus van wol), maar in een contrasterende kleur of dessin. Laat dit kledingaccent maar gerust opvallen. Het is immers modieus! Uitgaande van hetzelfde modelletje (boven in het midden van de teke ning) kunnen we ook een modieuze gedaante wisseling bereiken, zoals die rechts boven in de tekening is ver werkelijkt. We hebben rok- en bo- venpartij van elkaar gescheiden en de rok verwijd door er twee zijpanden van een andere stof in te voegen. Een fantasiegesp aangezet ende lijn is weer tip-top „bij". We kunnen het ook nog anders doen en dan krijgen we een modelletje, zo als dat links-onder op de tekening staat. Van een wollen ruitstof maken we een overrok met zijsplit, we geven de korte mouwtjes manchetjes van dezelfde stof en verlengen het boven deel eventueel met een pasje. En als we nog iets anders „aan de (modieuze) lijn" willen doen, dan is daar tenslotte nog het modelletje recht onder in de tekening. We gaan daarbij op dezelfde manier tewerk als bij de eerste gedaante wisseling. Alleen krijgen we dan niet zo zeer een vlot dan wel een chique modelletje, maar nietteminaange past aan de mode. IA 1*1 t£ Al dit soort veranderingen zijn bij een duurzaam wollen jurkje de moeite waard. Shakespeare heeft eens gezegd: De mode verslijt meer kleren dan de mens. Wij zouden daar aan toe willen voegen: aan wollen kleding heeft de mode daarbij een harde dobber, als wij zo handig zijn dit duurzame, mooi-blijvende materiaal zélf aan de mode aan te passen! Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres: Parallelweg 10 Veenendaal WIE ZIJN DEZE WEEK ONZE JARIGEN? 1 nov. Gerrit Henken Lida v. Kooten Anton v. Eden 2 nov. Annie Muissenburg 3 nov. Keesje v. d. Heuvel Jopie Hardeman Rudie Versteeg Jannie v. Heemsbergen 5 nov. Jan Kranenburg Wim Limbeek Hans v. Dijk Bertie Geerenstein Greetje v. Leeuwen 6 nov. Ina Donkelaar Jan Wijnberger Van harte gefeliciteerd met jullie ver jaardag en ik hoop dat je een heel leuke dag zult hebben. Veel plezier hoor. Tante Jos ZILVERPAPIER Capsules en zilverpapier kregen we deze week van Henk en Ina Graas, Greet- je v. Leeuwen, Marines Waayenberg, Jantje en Kokkie Vroegindewey. Dank je wel jongens. Zo schieten we flink op. OPLOSSING: BIJ DE FOTOGRAAF 1 de fotograaf heeft een vinger minder. 2 het haar van de man staat recht over eind. 3 Er is een extra plooi in het gordijn. 4 De lens van de camera ontbreekt. 5 De schoenen van de fotograaf zijn zwart. 6 Er ontbreekt een stoelpoot. 7 De broek van de fotograaf is geruit. 8 Eén poot van het fototoestel is korter. 9 De man in de stoel heeft geen wenk brauwen. 10 Er zijn maar twee beweeglijntjes naast de hand van de fotograaf. Van Arnold v. Meurs uit Renswoude kregen we een goede oplossing. Dank je wel Arnold. Knap gedaan hoor. Figuur a. EEN SLAKKEGANG Een slak kan zich verplaatsen met een snelheid van ongeveer 8 cm per minuut. Van één geweldig snelle slak is bekend, dat deze het heeft gebracht tot 20 cm in 2 minuten. Maar deze snel heid kon het diertje niet lang volhou den. Men heeft bewezen, dat een gemid delde snelheid van ongeveer 58 cm. per uur normaal is. Maar eerlijk gezegd is dat helemaal zo erg niet als je nagaat. dat een slak niet alleen zichzelf voort beweegt, maar tegelijkertijd ook de grond bewerkt over de weg, die zij gaat. De slak scheidt namelijk een bepaald vocht af, dat de onderkant van haar lichaam zacht maakt en dat de slak zo goed beschermt, dat het deze mogelijk zou zijn over de rand van een scheer mesje te glijden zonder zichzelf te be schadigen. In de universiteit van Maryland, waar men dit alles heeft nagegaan, heeft men ontdekt, dat de slak ook erg sterk is. Zij kan een speelgoedwagen voorttrekken, die geladen is met 200 maal haar eigen gewicht. Als een baby van 10 pond naar verhouding tot zijn gewicht even sterk was als de slak, zou die baby een auto kunnen voorttrekken. Figuur b. SPELLETJES MET KARTONNEN BORDJES Neem een kartonnen bordje en maak daarin drie gaatjes. Het kleinste moet zo klein zijn, dat er precies een knikker door kan. Het volgende moet iets groter zijn en het derde het grootst. Leg dan een knikker op het bord en beweeg dat voorzichtig heen en weer totdat de knikker door één van de gaatjes rolt. Je krijgt twee punten als hij door het kleinste valt, één punt voor het mid delste gaatje en geen enkel als de knik ker door het grootste gat valt. Twee spelers kunnen het om de beurt proberen, met bijvoorbeeld ieder drie beurten in één ronde. Na vijf ronden kun je het aantal punten per gaatje op voeren. De kartonnen bordjes kun je ook voor een werpspelletje gebruiken. Zet een doos, die een beetje groter is dan het bordje, in de tuin, of als het regent bin nen op de grond, en trek dan een lijn, waarachter de spelers moeten staan en van waar zij moeten proberen de bord jes in de doos te gooien. Het is erg moeilijk om dat voor elkaar te krijgen en daarom krijg je tien punten als het bordje plat in de doos ligt en twee pun ten voor elke keer dat het bordje bo venop één van de hoeken terecht komt. Figuur c. GRASSEN, BLADEREN EN PAPIER Als je een oud portretlijstje hebt met het glas er nog bij, zou je een prachtig natuurschilderij kunnen maken. Eerst moet je het glas er uit halen en flink opwrijven. Op het karton, dat de ach terkant van het portretlijstje vormt, plak je een schoon stuk wit papier en daarop maak je een aardig schilderij van gedroogde bladeren, gras en bloe men, bijvoorbeeld in de vorm van een bloemperk of een stukje van het bos. Al die plantjes en grassen lijm je stevig C llt-tl op een stuk papier of je houdt hen op hun plaats door kleine stukjes door zichtig plakband. Van wat donkerder papier knip je dan een vlinder of vogel uit of nog andere figuren en ook die lijm je op het papier. Als dat allemaal klaar is, plaats je het glas er weer voor en dan heb je een prachtig schilderij. Figuur d. DE GEHEIMZINNIGE VIJFHOEK Vele, vele jaren geleden „ontdekten" de Grieken het pentagram (de vijfhoek), welke je in de tekening ziet. Als je van Natuurgetrouwe weergave - ongestoorde ontvangst - prach tige klankrijkdom - weergave van alle hoge èn lage tonen... dat is FM. Dat zijn de plus-punten die u niet hoeft te missen. Want reeds voor f 138.- is er een klein Philips toestel waar mee u kunt genieten van het rustige FM-geluid. De FM-toets en de bijgeleverde FM-draadantenne maken de ontvangst al heel eenvoudig. Kom de Philips collectie eens bewonderen en luister hoe zuiver, hoe ongestoord muziek wordt weer gegeven via de FM-band van een Philips radio. Wij willen gaarne voor u demonstreren. Eén druk op deze toets en u luistert naar FMI Moderne kleine Philips radio met FM. Lange-en middengolf. Draadantenne voor FM-ontvangst. Grammofoon aansluiting. Zeer gevoelige luidspre ker. Leverbaar in frisse moderne kleuren. Gevraagd: voor 5 halve dagen per week. UURLOON 2,25. Bos- en Hcidepark LEERSUM Telefoon 03434-329 schuren de fornuisplaat direct spiegelblank In deze nieuwe rubriek ten ge rieve van onze ouder wordende le zers, is het ons een genoegen onze lezers te kunnen mededelen, dat de mogelijkheid bestaat tot het stel len van vragen aan onze mede werksters, de dames E. Rubbens- Franken en A. Vellenga. Deze da mes zullen de lezers in het alge meen in de rubriek zelf beantwoor den, opdat ook andere lezers met het antwoord op de gestelde vra gen hun voordeel zullen kunnen doen. Hierbij zij echter wel opge merkt, dat onze medewerksters geen vragen kunnen beantwoorden in de trant van: „Weet U ook een tehuis voor mij?" Wij vertrouwen, dat deze bereid heid van onze medewerksters onze lezers en lezeressen genoegen zal doen en geven U voor een recht streeks contact hierbij haar adres sen. Mevrouw E. Rubbens-Franken, Oude Arnhemseweg 46, Lunteren. Mej. A. Vellenga, De Genestet- laan 14b, Rozendaal (Gld.). HERKAUWERS IN OUWEHANDS DIERENPARK BEDREIGD Ouwehands Dierenpark heeft een bij zonder zwarte week achter de rug. Nadat eerst één van de prachtige rendieren aan een accute longontsteking was gestorven en een rijzige kraagbeer uit de Himalaya het tijdelijke met het eeuwige had ver wisseld, overleed even later de in dit voorjaar geboren kameel. Het jonge dier werd dagen lang met de tederste zorgen omringd, onder leiding van de parkarts Dr. Gouda Quint, doch er was tenslotte geen kruid meer tegen gewassen. Nadat sectie op het stoffelijk overschot van de jonge kameel was verricht kwam aan het licht, dat de doodsoorzaak moest worden toegeschreven aan lebmaagwor- men. Dit hield in, dat er onmiddellijk maatregelen moesten worden genomen om de andere herkauwers op het park en dat zijn er niet weinig tegen deze be smettelijke ziekte in bescherming te ne men. Er zijn speciale poeders plaar gemaakt, die thans iedere dag aan de dieren worden opgevoerd. Dit bezorgt de oppassers veel extra werk, maar niemand moppert want het leven van vele dieren staat op het spel. Tijdens het ter perse gaan van dit blad vernamen wij nog, dat inmiddels het grootste gevaar al is geweken. Nieuwe Veenendaalseweg 43 - Rhenen Telefoon 08376-208 IN OPEL REKORD VOLKSWAGEN EN VRACHTWAGEN AUTO RIJSCHOOL Jan Steenlaan 65 Telefoon 3705 Prins Bernhardlaan 17 t.o. Julianakerk Telefoon 2074 VEENENDAAL VOOR SENIOR EN JUNIOR In elk onderdeel beter OVER GERIATRIE EN GERONTOLOGIE Nog niet zo lang geleden zijn artsen uit verscheidene landen naar Scheveningen gekomen om daar in het Kurhaus met el kaar te praten over allerlei medische pro blemen, die aan het ouder worden ver bonden zijn. Zij hielden een Geriatrisch Congres. Geriatrie is nl. de wetenschap van de ziekten van de ouderdom; geron tologie is de wetenschap van de ouderdom in het algemeen. Dit was het derde con gres van de Europese Klinische Sectie van de Internationale Vereniging voor Gerontologie. Het was een hele eer voor ons land, dat dit congres hier werd ge houden; naar alle waarschijnlijkheid ook een gevolg van het feit, dat enige geria ters in ons land (dat zijn artsen, die spe ciaal oudere mensen behandelen) op vo rige congressen in het buitenland heel wat te zeggen hebben gehad, dat de moei te waard was. Eén van hen, die een inleiding hield, zei, dat volgens een Nederlandse definitie van geriatrie deze het medische aspect van de gerontologie vertegenwoordigt, maar dat zij tegelijkertijd dat deel van de geneeskunde is, dat te maken heeft met het onderzoek, de behandeling en de pre ventie de voorkoming) van ouderdoms kwalen. Dit maakt misschien het ver schil tussen geriatrie en gerontologie nog wat duidelijker. Daar het een geriatrisch congres was, werden er natuurlijk in hoofdzaak me dische onderwerpen behandeld en daar door was het voor niet-medici moeilijk te volgen. Maar dit was toch wel te begrij pen, dat het als een zeer ernstige zaak werd beschouwd, dat zo vele bejaarden zich onvoldoende voeden. Dr. J. Th. Schreuder, een zeer bekende Nederlandse geriater, controleerde met zijn medewer kers 100 bejaarden, die in een ziekenhuis lagen, -en 100 ogenschijnlijk gezonde be zoekers van bejaardenclubs. Een Franse arts verrichtte voedingsstudies bij 84 min der gegoede bejaarden, die merendeels afgelegen woonden. Een Italiaanse arts deed onderzoekingen bij bewoners van bejaardentehuizen in Rome, en allen kwa men tot dezelfde conclusie: bejaarden ne men over het algemeen niet genoeg voe- dingrijke voeding tot zich ofwel zij eten veel meer dan zij zouden moeten doen. Daarom zullen we binnenkort eens een praatje over voeding houden. In ons land is er een Nederlandse Ver eniging voor Gerontologie, die drie sec ties heeft gevormd: een klinische, waar van de hierboven genoemde dr. Schreu der voorzitter is, een sociaal-wetenschap pelijke en een bio-chemisch. Secretaris poppen verkrijgbaar: pop Miek voor het boxkind (25 ct), de poppen Bibi en Jonas (samen 30 ct.), een matrozenpop (25 ct.), en een gebreide pop (20 ct.). Dit kan het aandeel van grootmoeder in de cadeautjes zijn. Eigenlijk een cadeautje ook voor haar zelf, want als zodanig kan het maken van iets, waar we plezier in hebben, be schouwd worden. Wat grootvader zal doen? Hetzelfde bureau heeft patronen voor speelgoed van hout en triplex. Een pakhuis? 50 ct. Kar retjes, huisjes, meubeltjes van blokjes afvalhout? Alles bij elkaar 60 cent. Een poppenhuis? Met verdieping 30 cent en zonder verdieping 45 cent. Bestelling door storting van het voor het gevraagde patroon verschuldigde be drag, verhoogd met 4 cent verzendkos- penningmeester van deze Nederlandse vereniging is dr. R. J. van Zonneveld, eveneens een bekend geriater, wiens naam men dient te onthouden. De leden van de diverse secties komen regelmatig bijeen om allerlei onderwerpen te bespreken. Alles met het doel om de ouderdom voor de mens zo draaglijk mogelijk te maken. SPEELGOED VOOR KLEINKINDEREN Na al dit zwaarwichtige gepraat over geriatrie en gerontologie iets luchtigers. Sinterklaas en Kerstmis zijn in aantocht en alles wat we voor de kleinkinderen willen maken moet tijdig klaar zijn. Wat zal het zijn? Bij het Landelijk Voorlichtingsbureau voor Ouders en Opvoeders, 's-Gravendijk- wal 60, Rotterdam, zijn o.a. patronen voor ten, op het gironummer van het bureau: 12 56 35. Eigenlijk behoeven we niet eens grootvader of grootmoeder te zijn om al deze dingen te maken. Zij vinden altijd hun weg wel. Naar een buurkind, dat plotseling ziek is geworden, naar een kindertehuis, naar een kindje, dat ons met zijn moeder komt bezoeken, ofwel naar de Vreugde-Centrale in Hilversum. Doet U het ook voor Uzelf! Het maken is alleen al een feest! E. Rubbens-Franken LICHAAMSOEFENINGEN (een eigen centrale verwarming) Met alle respect voor een oneindig aan tal nieuwe en goede uitvindingen van deze tijd moet het me toch van het hart, dat het menselijk lichaam een van de grootste wonderen is, die er bestaan. We hebben zelfs een eigen centrale verwar ming (circulatie van het bloed) en we hadden die allang voor de hout-petro— leum-gas- en electriciteitsperiode. Nu is het merkwaardig, dat alle moderne ge makken ook hun moderne bezwaren heb ben, vooral op het gebied van lawaai: vaste wastafels rochelen de verwar ming slaat aan dubbele ramen geven de bloemen in de venterbank geen kans, maar onze eigen centrale verwarming is volkomen geluidloos. En we zien er niet naar om in gewone doen. Toch maar doen! Want de circulatie van het bloed kan zo prettig worden gestimuleerd door doel matige beweging. Bloed moet stromen en mag geen stilstaande modderpoel vor men. Koude handen en voeten de uit lopers van de centrale verwarming kunnen weer warm worden door bewe ging. Dooie vingers zijn helemaal niet nodig. Van onze eigen centrale verwarming zijn de aderen, de slagaderen en de ca- pillairen de radiatoren en is het hart de motor. Door middel van beweging be vorderen we de rondgang van het bloed. Circulatie-bevorderende oefeningen Zittend of staand: 1. Hef de armen zijwaarts, breng hen naar beneden, zodat ze elkaar kruisen, en zwaai hen dan weer tot zijwaarts. N.B. Doe deze oefening op een stoel zonder armleuningen. 2. Trappelen met losse voeten, zittend of staand. Voor ietsgevorderden deze bei oefeningen tegelijk. Albertine Vellenga. (Nadruk verboden) (19) De bewoners van deze eilanden waren nogal dief achtig. Onder andere stalen zij een boot van Magellans eigen schip en daarom noemde men deze inboorlingen Ladrones, hetgeen dieven betekent. Het gelukte Magellan echter voorraden vers water en voedingsmiddelen op de eilanden te verkrijgen en nu was hij gereed de reis van 900 mijlen voort te zetten naar de Philippijnen, waar hij de zieken en de stervenden, die zich onder zijn bemanning bevonden, met alle mogelijke zorg omringde en zo goed verpleegde, dat zij hun gezondheid en kracht terug kregen. Op zijn schip had Magellan een slaaf, die de taal der Philippinos sprak, en door middel van die slaaf vernam men al spoedig, dat de zeelieden nu het belangrijkste doel van de tocht bereikten, namelijk de Molukken. (20) De tijd van afwachten gebruikte Magellan om het Christelijk geloof te prediken onder de bevolking van de eilanden en daar hij goed bevriend geraakte met velen van de opperhoofden, gingen verscheidenen van dezen met hun familieleden over tot het Christendom. Magellan en zijn mannen hadden grote rijkdommen kunnen ver garen. maar hij gaf zijn mensen alleen vergunning een kleinigheid aan te nemen, zulks om te voorkomen, dat de buitengewoon goede betrekkingen tussen hen en de in boorlingen zouden worden verstoord. Wel liet hij zijn goed bewapende manschappen voor de inboorlingen paraderen, teneinde aan te tonen hoeveel sterker zijn mannen met hun wapenrusting en geweren waren, tegenover de primi tieve wapens van de inboorlingen. Hij ging zelfs zo ver om hulp te beloven tegenover oorlogzuchtige buren, omdat de vrienden van Magellan ook vrienden waren van Spanje en hij zei, dat Spanje bereid was zijn bondgenoten te helpen. (Wordt vervolgd). elk van de hoeken een lijn trekt naar de twee tegenover liggende hoeken, krijg je een 5-puntige ster, waar bin nen in zich een nieuwe vijfhoek heeft gevormd. Daarin kun je opnieuw een ster trekken en zo kun je maar door gaan net zolang als er ruimte is. Maar je kunt het ook de andere kant uit doen. Als je alle lijnen van de oor spronkelijke vijfhoek doortrekt, krijg je een 5-puntige ster en als je de punten daarvan verbindt door rechte lijnen, krijg je een nieuwe vijfhoek enz. De Grieken, en andere volkeren na hen, dachten dat die vijfhoek geheim zinnige en bovennatuurlijke kracht had en daarom krasten bijvoorbeeld vissers een 5-puntige ster op hun vistuig, in de hoop, dat de ster hen zou beschermen tegen boze machten terwijl zij op zee waren. 'k Heb momenteel nog binnenpret Als ik denk aan Blauwkous' nije pet Steeds 't origineel Sinterklaaskedoo Blauwkous zelf vindt 't maar zo-zo Mij is het ook vaak zo vergaan Maar de pet heeft voor mij afgedaan Voorlopig kan ik geen pet meer zien Want 't heb er welgeteld reeds tien Wel accepteer 'k steeds gaarne pinnen Weet best wat ermee te beginnen Maar hopelijk wordt het weer geen das 'k Heb een hele voorraad in de kast Wel ben ik steeds blij met tabak 't Zij een klein, dan wel 'n groter pak Maar wat ik echt graag hebben wou Wordt veel te duur, aldus m'n vrouw 't Vergaat m'n vrouw, precies als Driek Zij zegt, wordt 't duurder dan 'n piek Dan doe ik er helemaal niets aan 'k Ben wel benieuwd, hoe het zal gaan Met Blauwkous wil ik echter hopen Dat het echter mee zal lopen 'k Heb geen behoefte 't spreekt vanzelf Na de tiende pet nog nummer elf M'n kleinzoon zeurt, neem toch 'n pet Dan ruil ik 't elftal voor 'n autoped Inderdaad lijkt 't me geen gek idee 't Is een uitkomst voor ons alle twee Voor m'n kleinzoon, die graag rondjes Irijdt En voor mij, want ik raak m'n petten kwijt J.M.

De Vallei | 1961 | | pagina 5