Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Juliana-ziekenhuis heeft groot tekort aan transfusie-donors! De Wereld van WEEK-lat-WEEK Ritmeester mannenkoor in het zilver levertraan en vitamine Drogisterij TAK „Het hemd is nader dan de rok" WAAR IS DE VALLEI-RIKS? St. Nicolaas-attractie te Veenendaal Naast het rijbewijs ook de polis ELST ACHTERBERG AMERONGEN 35e jaargang VRIJDAG 10 NOVEMBER 1961 Nr. 89 Uitgave: drukkerij „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Veenendaal Amerongen Eist Rhenen Achterberg Overberg De Haar Ede Kade Maanderbuurt Ederveen Renswoude Scherpenzeel WAARDE: 35,— AS 323803 LIEFDEWERK Bereid Theorie ió weer tijd! Een enorme kwartjes-regen daalt weer neer op de Gelderse Vallei HULDIGINGSRECEPTIE en JUBILEUMCONCERT Populair Receptie VOLKSUNIVERSITEIT: Interessante excursie door West- en Zuid-Amerika Regering wil, dat iedere weggebruiker verzekerd is Oudste inwoonster van Amerongen wordt 97 jaar Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER fMFPÏÏ Redaktie en administratie: Parallelweg 10 - Veenendaal Tel. O 8385-2022 (2 lijnen) - Giro 563427 Redaktie: W« F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bij de agentschappen van „De Vallei" in plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale kontraktprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden ƒ1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,95 per kwartaal Losse nummers 15 cent Hoe vreemd het ook moge khnken: Het Julianaziekenhuis aan de Cuneraweg heeft een groot tekort aan donors - transfusiedonors wel te verstaan. Dat zijn dus de gezonde mensen tussen 21 en 65 jaar die dag en nacht beschikbaar moeten zijn om bij noodgevallen direkt opgeroepen te kunnen worden. Nóg meer als bij de plasmadienst is hs'-r derhalve het DIENENDE in de mens in het geding omdat de donor: zich vrijwillig beschikbaar stelt; verplicht is zich aan een periodieke keuring te onderwerpen en; nimmer enige vergoeding mag aannemen. Om al deze en wellicht meerdere redenen kost het de medische staf van het ziekenhuis enorm veel hoofdbrekens om zoveel donors bij elkaar te krijgen dat bij verkeersongevallen, bevallingen en spoed operaties direkt mensen beschikbaar zijn, wier bloed in onbewerkte toestand zo aan de patiënt toege diend wordt en hij of zij dientengevolge een veel grotere kans maakt het leven te behouden. Vorige week is de Valleiriks uit gegeven bij Kwekerij Veldhuizen Zoon, Achterbergsestraatweg, Rhenen en weer niet gevonden. By gevolg wordt de premie weer met 2,50 verhoogd, zodat de nieuw uit te geven riks met het rode nummer: 35,waard is. Bij inlevering op ons bureau vóór a.s. donder dagmiddag 12 uur wordt de pre mie a contant uitbetaald. WIELRIJDER AANGEREDEN Donderdagavond reed de bromfietser G. v. E. uit Ede via het nieuw aangelegde gedeelte in de Zandstraat, bij de Leijn- weberstraat kwam hij mogelijk door on bekendheid ter plaatse in botsing met een wielrijder komend uit de Leijnweberstraat. De wielrijder moest per ziekenauto naar het Juliana Ziekenhuis worden ver voerd. KINDERPOSTZEGELSTAND MAANDAG GEOPEND In tegenwoordigheid van het comité w. o. de dames mevr. Stufkens en mej. Bee kekamp zal burg. Hazenberg a.s. maan dagmorgen om 9 uur de jaarlijkse kinder postzegelactie openen. Deze opening heeft plaats in de hal van het Postkantoor waar evenals voorheen een stand is ingericht. Een tweetal dames is regelmatig aanwe zig om het publiek van advies omtrent de verkoop te dienen. De gehele actie zal ongeveer duren tot half januari 1962. De ziekenhuizen in Amerika bijvoorbeeld kennen dit probleem niet of nauwelijks, omdat de donor voor iedere bloedgift be taald wordt. Het geval is zelfs bekend van een student die op deze wijze trachtte in zijn levensonderhoud te voorzien. In ons land echter moet het vrijwillig afstaan van bloed als zuiver liefdewerk gezien worden. Het typische doet zich voor dat de grote steden nu niet direct te klagen hebben over het aanbod van transfusiedonors, terwijl de wat kleinere ziekenhuizen in de provincie alles moeten bewegen om voldoende donors voorhan den te hebben. Vorig jaar bijvoorbeeld werden, inclu sief herkeuringen, 311 keuringen ver richt, waarvan 18 afgekeurd, terwijl er 341 transfusies plaats moesten hebben. Wie zich als donor heeft aangemeld, krijgt om te beginnen een uitnodiging voor de keuring. Bepaalde artsen zijn van me ning dat dit nu juist de moeilijke drem pel is voor vele mensen om transfusiedo nor te worden. De praktijk heeft name lijk geleerd dat mensen, die niets man keren een zekere vrees hebben voor iede re keuring. Men is bang dat er toch iets gevonden zal worden en daarmee wil men liever niet geconfronteerd worden. De medici daarentegen zeggen: als wij bij de keuring iemand aantreffen die iets mankeert, dan verwijzen wij hem direkt naar de huisarts en kan er meestal vroeg tijdig ingegrepen worden. Aannemende dat de adspirant-donor goedgekeurd wordt, dan wordt hij (of zij) ingeschreven en ontvangt een bloedgroep- kaart. De donor moet dan bereid zijn bloed af te staan, wanneer de Bloedtrans fusiedienst hem dat verzoekt. (In dit geval op verzoek van het Ju lianaziekenhuis.) Om gezondheidsredenen is echter be paald dat de donor ten hoogste éénmaal in de zes maanden bloed mag afstaan. Het Julianaziekenhuis heeft een hele kaartenbak vol met „papieren" donors. In theorie klopt de zaak fantastisch, er zijn kaarten genoeg met ingevulde namen, maar nogmaals het zijn merendeels, de goede niet te na gesproken, „papieren" donors. Het zijn mensen die zich in een of an dere liefdadige bui hebben aangemeld, op de eerste keuring zijn verschenen en verder nooit iets van zich hebben laten horen. De transfusie-administratie stuurt hen regelmatig oproepkaarten voor de periodieke keuringen, maar men neemt zelfs niet eens de moeite de antwoord kaart te retourneren en er tenminste op te zetten waarom men niet op de keuring verschijnt. Een triest beeld, waarin verandering dient te komen. Ook al omdat het ieder mens kan overkomen dat hy of zij plotseling met veel bloedverlies in het ziekenhuis moest worden opgeno men. De doktoren kunnen dan vaak alleen maar reddend helpen als er bloed is. Bloed van een donor dat in onbewerkte toestand aan de patient toegediend kan worden. Hiervoor zal een ander mens misschien midden in de nacht uit zijn bed moeten, of zo uit zijn werk gehaald wor den. Toch zijn ze er, gelukkig. Maar te wei nig! Op een onlangs gehouden Roode Kruis-avond, wees de medicus van Enter Geef Uw kinderen Vitamine C ook los verkrijgbaar Hoofdstraat 106 Telefoon 2576 van het Julianaziekenhuis met klem op de volle realiteit van dit tekort. Hij prees de toenemende animo voor de Roode Kruis-plasmadienst (hiervoor hoeft men niet gekeurd te worden, omdat het afge nomen bloed bewerkt wordt) maar zei ook: „Het ziekenhuis komt transfusiedo nors tekort en waar moeten we ze halen? Niemand kan g.. - wongen worden omdat het zuiver liefdewerk is." Dr. v. Enter heeft gelijk. Het hemd is tenslotte nader dan de rok en het is daarom te hopen dat niet alleen uit Vee nendaal maar uit de gehele omgeving do nors komen. Echte donors en geen „papie ren". Veenendaal als koopcentrum voor de Gelderse Vallei is welhaast ondenkbaar zonder St. Nicolaas-winkelwcek-aktie. Dat het bestuur van de V.W.V. „Handel en Nijverheid" besloot een reprise te geven van de GRATIS-KOOP-ACTIE, welke in mei van dit jaar werd georganiseerd, is zeer voor de hand liggend. Immers: er waren toen plm. 800 winnaars, waarvan velen de wens te kennen gaven cm deze actie te doen herhalen. Van vrijdag 17 november tot en met dinsdag 5 december geven meer dan 140 deelnemende zaken voor elke bestede gul- „Het zilveren Ritmeestermannenkoor De Mannenzangvereniging „Het Ritmeestermannenkoor" heeft er om het eens populair uit te drukken vijfentwintig jaar op zitten. Een kwart eeuw waarin de ups en downs elkaar afwisselden, maar waarin ook immer het doel voor ogen werd gehouden om het koor kwalitatief op steeds hoger peil te brengen. Het Ritmeester koor is hier in geslaagd, zonder meer! Laat hy of zij die dat niet geloven wil dan eens het jubileumconcert dat op donderdag 23 november a.s. in net Verenigingsgebouw wordt gegeven, gaan bezoeken. De zilveren zangers zullen daar een programma bren gen dat klinkt als een klok. De zuivere liefhebber van klassiek zal vóór de pauze volop aan zijn trek kunnen komen. Het koor zingt vier werken w.o. Veni Creator Spiritus van Diepenbrock en het Gott meine Zuversicht van Fr. Schu bert. Bij het vierde programmapunt „Die Almacht" zal de Veenendaalse so praan Cobi Diepeveen haar plaatse lijke officiële debuut maken. Zij zingt dan namelijk met het koor. .Debuut van Cobi Diepeveen' Voorts treedt zij vóór de pauze op in een sopraansolo met „Fidelity" en „The Sai lor Song" van Haydn, alsmede „Warnung" en „Dans un bis solitaire" van Mozart. Ook de bekende bariton David Holle- stelle inmiddels een bekende figuur bij het zangminnende Veenendaalse publiek zal deze avond te beluisteren zijn o.a. in de solo „Die Forelle" en An. Silvia" van Schubert. Als een zuiver muzikaal intermezzo is er in het gehele programma een pianoduo door Peter Rester en Nic Grandiek inge last. Eerstgenoemde is van Oostenrijk se afkomst, een begaafd pianist en in het dagelijks leven direkteur van de Stichting Suite te Amsterdam. Nic. Grandiek de dirigent van het koor, heeft al eerder bewezen, naast een uit stekend dirigent ook een zeer bekwaam pianist te zijn. Na de pauze beweegt het programma zich meer in het populair-klassieke genre. Voor mej. Cobi Diepeveen zal het ongetwijfeld een grote eer beteke nen wanneer zij tesamen met de bari ton David Hollestelle het duet tussen Adam en Eva uit De Schöpfung van Haydn zal zingen. Het is uiteraard logisch dat het koor zelf de laatste vijf onderdelen van het programma voor zijn rekening zal ne men. Het is tenslotte het koor dat een jubileum viert hetgeen echter tevens inhoudt dat de organisatoren van dit feest concert door het laten optreden van begaafde solisten en pianisten, zo veel mogelijk variatie heeft voorge staan. Bij het „lest-best" optreden van het koor bevinden zich twee onbekende maar zeer mooie werken van de Ame rikaanse componist Robert Shaw. Het laatste werk „Monica Augustina Cae- cilia" is van de dirigent Nic. Grandiek zelf. Zijn jongste dochter draagt namelijk deze namen en ter ere van haar geboorte heeft de dirigent dit werk gecomponeerd. In het kader van dit jubileum wordt zaterdagmiddag a.s. in de nieuwe kantine van de Ritmeester Sigarenfabrieken een receptie gehouden van 's middags half vier tot half zes. Een aantal leden van het koor die vanaf de oprichting aan de zangvereniging ver bonden zijn, zullen dan worden gehuldigd door een afgevaardigde van het Kon. Ned. Zangers Verbond. 's Avonds komt het gehele Ritmeester koor bijeen om de feestelijke jaarverga dering te houden. Veertig jaar heeft de spreker, die gisteravond optrad voor de Volksuni versiteitin Amerika gewoond en zijn indrukken van dit onmetelijke land zou men dan ook gegrond op een jaren lange ervaring kunnen noemen. Toch bleek, dat de heer T. C. Spruit, in al die jaren niet veel verder was geweest dan in de wijde omgeving rond zijn woonplaats Los Angeles en de „Ameri can Excursion", die het schaarse pu bliek met hem in woord en filmbeeld maakte ging over gebieden die de heer Spruit in een tienwekelijkse reis had bezocht en die voor hem vóór die tijd ook volkomen onbekend waren. Dat was namelijk gebeurd vóór de oversteek naar Holland en het was wel frappant, dat de heer Spruit zich zoveel eigen had kunnen maken van verschei dene landstreken, Amerikaanse staten, waaraan hij slechts een bliksembezoek had kunnen brengen. Bepaald jammer was het daarom ook, dat de zaal zo dun bezet was. De film, die de heer Spruit had opgenomen was van een goede kwaliteit en zowel hier van als van de spreker zelf, ging een weldadige rust uit. Dat de maker van de film een sterke voorkeur heeft voor het landschap was duidelijk; de film liet mensen en steden zoveel mogelijk links liggen en in zijn inleiding bereidde de spreker zijn toe den een deelname-bon gratis, terwijl ook deelname-enveloppes gratis worden afge geven, op welke enveloppes duidelijk staat aangegeven, wat men moet doen. Eveneens is een folder beschikbaar met volledige omschrijving der actie. Ook thans gaat het om de grote strijdvraag: „Welke Dag is de Winnende Dag?" Dat zal niet zijn de dag, waarop de meeste bennen zijn gezet, ook niet de dag met het minste aantal, doch waarop het Gemid delde aantal is gezet. De deelnemers dateren n.l. de enveloppe en de grote massa is aldus van overwe gende invloed op de uitslag. De deelnemers zijn zeker in de gelegen heid om veel bonnen te ontvangen, niet alleen, doordat er vele St. Nicolaas-aan- kopen worden gedaan, maar ook doordat men nu gedurende een langere koop-pe riode bonnen ontvangt, n.l. 16 koopdagen. Het is inderdaad waar, wat „Handel en Nijverheid' beweert: „Niemand kan iets verliezen!" en „Iedereen kan winnen", want door de bonnen te verdelen over alle koopdagen weet de deelnemer altijd prijs te behalen! Wij vernemen nog, dat het bestuur ook nu weer per bulletin (Hoe is de stand Mieke?) tussentijds standen bekend zal maken vóór de étalageramen der deelne mende zaken en wel op 24 november (stand 23/11) en op 30 november (stand 29/11). De bedoeling hiervan is U op de hoogte te brengen van de stand van za ken, doch deze getallen zijn geenszins definitief, daar de deelnemers enveloppen kunnen worden ingeleverd tot en met woensdag 6 dec. tot 's avonds 6 uur pre cies. De uitslag wordt bekend gemaakt op donderdagavond 7 december door het verzenden van de vele bewijsstukken aan de winnaars. Het sorteren en tellen zal vele handen ettelijke uren „vast werk" verschaffen. Wij twijfelen er niet aan, dat deze at tractie Veenendaal's koopcentrum voor de Gelderse Vallei weer in het midden van de belangstelling zal plaatsen en als een magneet vele kopers zal aantrekken. Op 17 november om 8 uur 's avonds of ficiële opening door burgemeester Mr. Dr. J. Hazenberg, terwijl om 8.45 uur 's avonds een grootse taptoe in de Hoofdstraat wordt gehouden. De verlichting brand van 17 november tot en met 5 december en van 15 december tot en met 23 december. hoorders erop voor, dat de beelden hen wellicht vreemd zouden voor-komen. Wij zouden na het zien van de film liever het woord exclusief gebruiken, want de film bood een totaal andere kijk op de nieuwe wereld dan die men dikwijls uit publicaties en illustraties krijgt. Er waren opnamen van verschillende nationale parken - natuurreservaten zou men ze in ons land noemen - die Ame rika in zo rijke mate heeft. De opnamen op zichzelf waren voor het merendeel prachtig en rijk aan kleurschakeringen. Jammer genoeg had de heer Spruit slechts korte tijd de gelegenheid om te spreken over het verschil in levens wijze en levensstandaard van de Ame rikanen ten opzichte van de Hollanders. Hij deed dit op vragen die uit de zaal naar voren kwamen. Tijdens zijn jarenlange verblijf in Amerika had hij auto gereden - zijn eerste autorit had hij gemaakt toen hij nog niets van autorijden afwist en een bediende van de zaak waar hij mee samenwerkte hem gewoonweg had la ten staan met de auto met de mede deling, dat hij maar moest zien dat hij weer bij de zaak - midden in het drukke Los Angeles - aankwam. Terug in Hol land - waar hij nu weer twee jaar ver blijft - had de heer Spruit verschillende keren zijn rij-examen moeten overdoen. Wanneer het parlement begin volgend jaar, dus over hooguit drie of vier maanden, bij de behandeling in de staten-generaal de ministers Korthals, Zijlstra en Toxopeus gelijk geeft, dan zullen alle weggebruikers in Nederland, inclusief de miljoen bromfietsers, zich moeten verzekeren. Het wetsontwerp daartoe is al enige tijd geleden bij de Tweede Kamer ingediend. Het heeft in verzekeringskringen en onder de (georganiseerde) weggebruikers de nodige onrust veroorzaakt. Aan de ene kant is men bang, dat de auto-, motor- of bromfietsrijders een te onverschillige houding aannemen ten opzichte van de polis en van de zijde van de weggebruikers vreest men, dat de verzekering maatschappijen van de gelegenheid gebruik zullen maken om haar premies te verhogen. De nieuwe regeling maakt voor het autoverkeer niet zo erg veel uit. Tijdens een bijeenkomst in het Scheveningse Kurhaus, waar in de zomer talrijke badgasten verpozing zoeken, maar in de winter het rijk is opengesteld voor tal rijke congressen, zei mr. A. W. Baron van Imhoff, voorzitter van de Kon. Ned. Automobielclub, dat het voor automobi listen in feite alleen maar gunstig is. Nu al is 95 procent van alle autobezit ters tegen wettelijke aansprakelijkheid. Het nieuwe wetsontwerp voor de W.A.- verzekering, dat pas na grondige be studering van het Nederlandse Ver keerswezen tot stand kwam, raakt hen dus niet zozeer. Anders is het met de bromfietsers. Zij zullen moeten kunnen bewijzen, dat zij tegen W.A. zijn verzekerd. Baron Van Imhoff was daarvoor bij onze oos terburen te gast geweest. Hij opperde het idee om door de verzekeringmaat schappij een soort van kentekenbewij zen te laten verstrekken, welke aan het spatbord van de bromfiets kunnen wor den bevestigd. Iedere agent kan dan di rect zien of een bromfiets verzekerd is of niet. De voorzitter van de KNAC zag FILM VAN OUDEN VAN DAGEN ELST WORDT VERTOOND Cp donderdag en zaterdag 16 en 18 no vember zal de kleurenfilm van de ouden van dagen van Eist die afgelopen zomer tijdens het jaarlijkse uitstapje werd ge maakt worden gedraaid. Ook zal worden vertoond de film die in 1957 werd opge nomen. De opbrengst van deze avonden komt ten goede aan de volgende reis van de oudjes van Eist. Kaarten voor deze avonden zijn in voor verkoop verkrijgbaar bij de commissiele den ouden van dagen Eist. Tevens zullen aan deze avonden medewerken de „The Moonlight Roses". N.C.V.B. AFD. ACHTERBERG Donderdagavond 16 nov. houdt de afd. Achterberg van de Ned. Chr. Vrouwen bond haar maandelijkse vergadering in gebouw Bethel. Als spreker zal ds. Vergunst uit Ede behandelen het onderwerp: Christen zijn in deze tijd. Ook niet leden zijn welkom. BEROEPEN Door de kerkeraad van de Ned. Herv. Kerk alhier is een beroep uitgebracht op kandidaat van Breughem van Stolwijk. Maandagavond om zeven uur is er gele genheid met de beroepen predikant ken nis te maken. er nog een ander vooi'deel in: „Wie di rect herkenbaar is aan een kenteken zal allicht een stuk beheerster in het verkeer zijn". Het is nog een vraag of zijn suggestie door de regernig - of door de verzeke ringmaatschappijen - zal worden over genomen. Wei had hij een ander prij zenswaardig idee. De regering heeft het wetsontwerp alleen geldig gemaakt voor het motorverkeer, maar daarbij een uit zondering gemaakt voor de zg. „IJzeren Honden". Dat zijn de handwagens met hulpmotor en gemotoriseerde bestel- wagentjes, die niet harder mogen rijden dan 16 km per uur. Ze worden door bakkers, melkboeren, kruideniers etc. door het gehele land steeds meer ge bruikt. „Deze logge, nogal zware voer tuigjes, waarvoor bovendien vrijstelling wordt verleend van de remvertragings- eisen, kunnen bij een aanrijding gemak kelijk ernstige schade toebrengen", al dus Baron Van Imhoff. Veel belangstelling bestend vanzelf sprekend voor de verzekeringmensen, die bij deze gelegenheid een doekje zou den ontvouwen, waarop de toekomst plannen van de maatschappij, of ten minste de verwachtingen daarover, stonden geborduurd. Het meest opval lend was de uitlating van mr. J. C. van Laer, voorzitter van de Ned. vereniging van automobiel assuradeuren, die in mei van dit jaar, toen de plannen voor een verplichte W.A.-verzekering juist be kend waren geworden, zei: „De premies zullen als gevolg van het wetsontwerp ongetwijfeld omhoog gaan". Tijdens de recente conferentie in Scheveningen wilde mr. Van Laer dit echter niet di rect zeggen. (zie verder pag. 4) KOLLEKTE KLAPROOSDAG 1961 Zaterdag 11 november hopen de kol- lektanten weer bij u aan te kloppen, voor een bijdrage, om de graven te kunnen onderhouden van de nabestaan den van in ons land gesneuvelde en be- geraven geallieerde soldaten. Ook zorgt deze instelling er voor, dat de vele na bestaanden een bezoek kunnen afleggen bij het graf van hem, die thuis een lege plaats achterliet, om ons de vrijheid te hergeven. Reeds vele malen heeft het „Thank you very much" geklonken, aan het adres van geheel ons volk. Geeft daar om met milde hand, zodat wij hierin onze dankbaarheid kunnen tonen. VOOR DE KANARIES. De verkoop van marihuana-siga- retten in Soho, de Londense wijk der nachtclubs, steeg, zo als de politie opmerkte, in drie maanden tijd tot het drievou dige. Daar men niet anders wist dan dat de Indische hen nep waarvan deze sigaretten worden gemaakt, uit Cyprus komt, werd de controle op alle van dat eiland binnenkomende schepen en vliegtuigen ver scherpt. Echter zonder resul taat, zodat men voor een raad sel bleef staan. Totdat een vrouwelijke agent op bezoek ging bij haar oom, die een boerderij beheert in de graaf schap Kent. Deze oom toonde haar vol trots zijn landerijen en de produkten die ze op brachten. „Maar dat is In dische hennep", zei het nichtje plotseling, wijzend op een sta- pel planten die een een hoek van een der schuren lag te drogen, „dat is marihuana". „Welnee", zei oom, „dat zijn planten die kanariezaad leve ren". Het nichtje was daar echter niet gerust op, zij waar schuwde Scotland Yard en de ze stelde vast dat het hier in derdaad Indische hennep be trof. De boer vertelde toen dat hij enige maanden geleden be zoek had gekregen van twee Cyprioten, die hem hadden voorgesteld een bepaald gewas te gaan kweken, dat kanarie zaad zou opleveren. Hij had toegestemd en zo had de In dische hennep staan groeien en bloeien langs een der grote Engelse verkeerswegen, ter wijl de politie tevergeefs in havens en op vliegvelden speurd. De buren van de boer hadden de bloemen erg mooi gevonden en de Cyprioten hadden een goed bod gedaan op het kanariezaad'Wat deze Cyprioten betreft, die blijken nu onvindbaar. WERKLOOS. Voor het eerst in de geschiedenis van de staat Israël overweegt men er om een werkloosheidsuit kering te doen. Tot nu toe had men er geen werklozen, zij die niet in het eigen beroep aan de slag kenden komen, werden door de regering op andere wijze aan het werk gezet. Daarvoor ziet men echter geen kans wat betreft de dokters. Deze zijn niet zo geschikt om van beroep te veranderen. Maar daar er steeds meer dok ters komen (omdat er velen zijn onder de emigranten uit Oosteuropese staten), er is er nu al 1 op elke 400 inwoners, ziet men geen andere uitweg meer dan voor hen een werk loosheidsuitkering in testellen. HART. Op een congres van medici in de Ver. Staten is een statistiek gepubliceerd, waar uit blijkt dat in dat land de meeste gevallen van hartver lamming voorkomen onder doktoren en advocaten. De wed. E. v. Bock-v. d. Garskamp mogen wy momenteel de oudste in woonster van Amerongen noemen. 16 november a.s. hoopt zy n.l. haar 97ste verjaardag te vieren. De wed. E. v. Bock-v. d. Garskamp is geboren te Nij- kerk op 16 november 1864. Haar man die inmiddels gestorven is, was destijds stalmeester bij de Hoog geboren Heer Graaf v. Aldenburg- Bentink. De wed. E. v. Bock-v. d. Gars kamp woont nu sinds haar 23e jaar in Amerongen, Nederstraat 10, binnen het hek van het kasteel en geniet nog een goede gezondheid. Zij ziet er nog niet tegen op licht huishoudelijk werk te doen. Ook de krant houdt zij nog bij en breit verder nog heel wat af. Daar een bril voor haar ouderdom niet meer helpt, doet zij het maar zonder, in som mige gevallen met een vergrootglas. Zij heeft 6 kinderen gehad, waarvan er nog 4 in leven zijn en 2 kleinkinderen. Haar 70-jarige dochter woont nu bij haar in en omringt haar met alle goede zorgen. Ook maakt mevr. Bock nog vele uit stapjes naar haar kinderen. Wij twij felen er niet aan of het zal mevr. v. Bock deze dag niet aan gelukwensen en belangstelling ontbreken en daarbij voegen wij gaarne de onze. ZATERDAG 25 NOV. INTOCHT ST. NICOLAAS Van de zijde der winkeliersvereni ging vernemen wij dat St. Nicolaas en zijn gevolg zaterdag 25 november a.s. in Amerongen aan hoopt te komen. Waarschijnlijk zal de Goede Sint eerst op het gemeentehuis worden verwel komd, waarna hij, voorafgegaan door de muziekvereniging „Ons Genoegen" een rijtoer door het dorp zal maken. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties Beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal, Kana?.lweg 2 - Tel. 2918 voor betere uurwerken EENENDAAL

De Vallei | 1961 | | pagina 1