Sett er Set msMim OPENBAAR KUNSTBEZIT REGENMODE in Italië Welke dag wordt bij U bonendag? SLAKKENBESTRIJDING ARAM DERDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 10 NOVEMBER 1961 verrassende verrijking van het leven VOOR DE VROUW Eet éénmaal per week peulvruchten nylons sM nu reeds vanaf f 2.50 bij VOOR DE BOER Dipo, de donkere dwerg wij willen de echte, wij roken wij willen de echte, wij roken wij willen de echte, wij roken half-zware half-zware half-zware v/>« h&if MwSSf zware Nr. 89 RADIOCURSUS GAAT WELDRA 6e JAAR IN Woont u in een der grote steden, waar vele musea zijn, of in het meest-afgelegen dorp, vanwaar museumbezoek een hele reis betekent? In beide gevallen en ook bij alle mogelijkheden tussen de hiervoor genoemde uitersten in biedt de Stichting Openbaar Kunstbezit U ook in 1962 weer de gelegenheid, voor een zeer bescheiden bedrag te genieten van de schoonheid, die in onze openbare musea is verzameld. Of u nu houdt van oude kunst en die moderne kunst maar „aanstellerij" vindt, of U juist houdt van de moderne kunst en de oude kunst u „niets meer doet", of u kunst van alle tijden weet te waarde ren of zelfsbij een slechts zeer geringe belangstelling voor alle kunst oooooooooooooo .Portret van de heer W. J. Steenhoff' van Isaac Israels uit het Gemeente museum Den Haag. OOOOOc „Madonna met musicerende engelen" van Jacob Óornelisz van Oostzanen uit het Gemeentemuseum te Arnhem. in elk geval kan Openbaar Kunstbezit Uw leven rijker maken, zoals het werk van deze stichting in het afgelopen jaar het leven van meer dan honderdduizend Ne derlanders rijker heeft gemaakt. U zoudt de stapels brieven eens moeten lezen van mensen, die juichend eenhousiast zijn ge worden voor het werk van Openbaar Kunstbezit. U weet niet zo precies meer, welk werk dat eigenlijk is? We frissen gaarne Uw geheugen even op. De Stichting stuurt haar abonnees per jaar, telkens in zen dingen van vier stuks tegelijk, in totaal veertig van de fraaist-denkbare kleuren reproducties van werken uit onze musea: schilderijen, beelhouwwerken, grafiek, te keningen. voorbeelden van kunstnijver heid. Op veertig maandagavonden per jaar worden achtereenvolgens die werken besproken in korte, voor iedereen begrij pelijke radiopraatjes, telkens van tien mi nuten voor zeven tot zeven uur. De des kundige spreker maakt U attent op de bij zonderheden van het behandelde kunst werk. Zijn woorden zijn des te gemakke lijker te volgen, orpdat U naar de radio toelichting kunt luisteren met de prach tige reproductie in de hand. Wat „moei lijk" leek in het werk van de kunstenaar wordt U duidelijk, wat U aanvankelijk misschien niet kon waarderen, begint toch betekenis voor U te krijgen. Allengs zal de wens in U groeien, die kunstwerken ook eens in de werkelijk heid te gaan zien. De Stichting helpt U ook daarbij, want elke abonnee ontvangt een gratis doorlopend toegansbewijs dat geldig is voor meer dan vijftig van onze openbare musea! Bovendien ontvangt U (achteraf) de veertig radioteksten, ook steeds in zendingen van vier tegelijk, zo dat U de toelichtingen van de deskundi gen kunt lezen, als U eens verhinderd bent geweest, naar een radiopraatje te luisteren. Zulk een abonnement zal dan wel een kapitaal moeten kosten? vraagt U zich nu wellicht af. Integendeel, omdat Open baar Kunstbezit geen winst wil en mag maken en omdat de belangstelling voor het werk, dat nu reeds zijn zesde jaar in gaat, zo verheugend groot is, heeft men de prijs kunnen houden op 9,75. Wie mee wil doen moet dat bedrag overschrij ven op postgirorekening 1665 van Open baar Kunstbezit te Amsterdam, met ver melding „Voor cursus 1962". Dat is al les wat U hebt te doen om te worden in geschreven. U ontvangt dan de veertig kleurenreproducties van royaal formaat, de veertig radioteksten, een fraaie linnen ringband voor het bewaren van repro ducties en teksten, benevens de museum kaart. De nieuwe radiocursus, waarvoor alle omroepverenigingen weer welwillend zend tijd ter beschikking zullen stellen, begint op maandagavond 15 januari. In de loop van het jaar komen kunstwerken in be spreking van Rembrandt, Jan Toorop, Isaac Israels, Van Capelle, Frans Hals en vele andere beroemdheden, voorts ook van minder bekende kunstenaars, die prachtig werk hebben geschapen. Ook een zevental werken van buitenlandse arties ten, bijvoorbeeld van de beroemde Franse beeldhouwer Mailol, zal in bespreking ko men. Openbaar Kunstbezit heeft zich, in de vijf jaar dat de stichting nu werkt, een grote naam gemaakt. Het werk, dat op initiatief van de Larense beeldhouwer Johan G. Wertheim werd begonnen, heeft in ons land een zeer grote vlucht geno men en is in het buitenland naar Neder lands voorbeeld eveneens hier en daar op gang gekomen. Nu weer een nieuwe jaarcursus begint, wekken we onze le zers gaarne op, zich voor deelneming op te geven, op de wijze, die hierboven om schreven is. En denkt U ook eens aan de mogelijkheid, een ènder gelukkig te ma ken met een abonnement op de cursus, als zeer stijlvol Sinterklaas- of Kerstca deautje. Het koude seizoen nadert met rasse schreden. Tyd om weer eens aan peulvruchten te denken. Of denkt u er nooit aan? Bent u er ook schuldig aan, dat er tegenwoordig in ons land minder peulvruchten gegeten worden dan zo'n 50 jaar geleden? Zeker heid over de oorzaak van het verminderde peulvruchtcnvcrbruik hebben we niet. Maar het is natuurlijk niet onmogelijk, dat de lange week- en kooktijd er iets mee te maken hebben. Hierdoor moet men een pculvruchtenmaal eigenlijk 2 dagen van te voren „plannen". Dè oplossing is een vaste peulvruchtcndag. En als u toch vergeten bent de erwten of bonen de avond tevoren in ruim water te zetten, reken dan op wat langer koken, dus langer dan 1 tot l'/i uur, of neem uw toevlucht tot de ge steriliseerde peulvruchten in blik of glas. Duurder? Ja, maar per slot van rekening moet er voor het gemak iets betaald worden. RECEPTEN VOOR 4 PERSONEN Kerrie-crwtcnsoep (soep vooraf) 150 g spliterwten of groene erwten, 1 1 water, 1 ui, 1 prei, peterselie, selderij, boter of margarine, 1 theelepel kerrie, 1 dl melk, peper, zout, aroma (citroensap of azijn). De (split)erwten wassen en een nacht weken in water met zout. De erwten met het weekwater opzetten en 30 minuten voorkoken. De ui schoonmaken, wassen en in ringen snijden. De selderijstengels wassen c-n klein snijden, De boter of mar garine smelten, de kerrie toevoegen en de prei en selderij 10 minuten smoren. De spliterwten toevoegen en de soep nog 20 minuten zachtjes laten koken. De soep op smaak afmaken met de melk- en sel- derijgroen schoonmaken, wassen en op het laatst aan de soep toevoegen. Kapucijners met gesmoorde knolselderij 400 g kapucijners, 1 middelmatige grote selderijknol 400 g), selderij, 2 uien (een 1 sit FA. L. HEY J11 Hoofdstraat 45, Telefoon 2165 Jjm Frans Halslaan 26, Telefoon 3044 stukje knoflook), 1 eetlepel tomatenpu ree, 50 g mager spek, 25 g (2'/2 eetlepel) boter of margarine, zout. De kapucijners wassen en een nacht we ken in ruim water. De kapucijners zacht jes gaarkoken in l-l'/t uur; tijdens het koken zout toevoegen. De knolselderij in plakken snijden, schillen, in blokjes snij den en wassen. De uien wassen en in stukjes snijden evenals het spek. (De knoflook schillen en zeer fijn hakken.) De boter of margarine smelten. Het spek licht uithakken. De uit (knoflook) tomatenpu ree en knolselderij toevoegen en in 20 minuten zachtjes gaarsmoren. De kapucijners laten uitlekken en met de groenten vermengen. Op het laatst het gewassen en fijngesneden selderij- groen toevoegen. Het gerecht zonodig nog op smaak maken met zout. Rijst met bruine bonen en paprikasaus 200 g bruine bonen, 200 g rijst, 4 dl bouillon of water, 20 g (2 eetlepels) boter of margarine, 20 g 3 eetlepels) bloem, 2 eetlepels paprikapoeder, zout, een scheut je melk, pikante saus. De bruine bonen wassen en een nacht weken in ruim water. De bonen zachtjes gaarkoken in 1-lVi uur; tijdens het ko ken zout toevoegen. De rijst wassen, op zetten met 4 dl kokend water met zout of een bouillonblokje en in V* uur zacht jes gaarkoken. Voor de saus de boter of margarine smelten, de bloem toevoegen en onder goed roeren lichtbruin laten worden. Het paprikapoeder toevoegen en bij scheutjes tegelijk de bouillon of het water onder goed roeren met de massa vermengen. De saus laten doorkoken tot hij goed gebon den is. Op het laatst een scheutje melk toevoegen. De saus op smaak afmaken met een weinig pikante saus en eventueel wat zout. De bonen afgieten. De rijst met de bonen vermengen. De saus erdoor roe ren of apart trbij geven. Wat denkt u van een slaatje van wit lof of andijvie bij deze schotel? „WE ZITTEN MAAR TE NIKSEN" De eerste reactie, die reeds een paar dagen na het verschijnen van de eerste aflevering van de rubriek „Voor ouderen" werd ontvangen, kwam van een dame uit een tehuis. „Eindelijk komt er dan eens iemand die ons wakker schudt", schreef zij. „Ik ben namelijk 80 jaar, dus ik hooi er ook bij, al vergeet ik dat wel eens." Zij klaagt er dan over, dat zij in haar kleine kamer zo weinig ruimte heeft om gymnastiekoefeningen te doen. Ze is al jaren gewend te oefenen, en wel 's mor gens in hoofdzaak armzwaaien. Voor beenzwaaien is er in de kleine kamer in het tehuis echter weinig plaats. Maar kan er dan niet een stoel opzij worden gezet? De éénpersoonskamers in de tehuizen zijn gewoonlijk niet groot en men heeft vaak maar al teveel „van huis" meegenomen. Zijn lenige benen, die het zich verplaatsen mogelijk maken, niet belangrijker dan een stoel? Als het tel kens opzij zetten van een stoel te bezwaar lijk wordt, zal hij moeten worden opge offerd aan „de lenigheid" en op den duur zal men daar geen spijt van hebben. De 80-jarige briefschrijfster zegt ook, dat je als je moeilijk gaat lopen en veel moet zitten, zo lui wordt. Als een mens geen directe plichten meer heeft, dan heeft hij vaak geen zin om nog wat te doen. Zij schildert wel, schrijft zij, maar ook dat wordt minder: „Het heeft allemaal geen doel dan alleen om de tijd te doden". Maar men kan door actief te blijven nog zoveel zijn voor een ander. Men kan met zijn schildersgaven menigeen een plezier deen, veel meer dan men denkt. In vele zieken- en verpleegtehuizen kijken de zieken naar blinde, witte mu ren en hun ogen zoeken tevergeefs naar iets, dat hen boeit en bezig houdt en de gedachten afleidt van henzelf en hun ziekte, dat hun vaak ook de weg wijst naar iets hogers. Het wonder van de bloem bijvoorbeeld spreekt vrijwel ieder mens aan en het kijken naar een land schap kan hem uit de ban van de ziekte halen. Als U een krant leest, komt U vaak ge noeg namen van ziekenhuizen tegen. Schrijft U dan eens een briefje, waarin U vraagt of men iets van U aan de wand die leeftijd naderen? Mot de leeftijd toch zou ook de wijsheid komen, volgens eên oud gezegde? De Vreugde-Centrale zendt als we hét wel hebben, ter gelegenheid van feestdagen geschenkjes naar zieken en invaliden van alle gezindten. Kleine schilderijtjes kunnen daarvoor welkom zijn. In eigen kerkelijke kring zal men er naar alle waarschijnlijkheid ook wel een kan gebruiken. En natuurlijk gaat U het dan zelf brengen, als U dat mogelijk is. Al is het maar om mee te genieten van de blijde gezichten van hen, die U er een genoegen mee doet. U hoort dan meteen ook of men nog meer van U kan gebruiken, of dat men een ander tehuis of ziekenhuis voor U weet, waar nog lege wanden zijn. En dan zijn er ook zoveel kindertehuizen en te huizen voor moeilijk opvoedbare jeugd, waar nog lege wanden zijn. Het onder houd en instandhouden van deze tehuizen kosten al zoveel, dat alles wat een beetje naar „luxe" zweemt, gewoonlijk moet worden uitgesteld. U kunt daar prachtig helpen als U kunt schilderen. Maar dan moeten Uw schilderijen natuurlijk wel zo zijn, dat zij de kinderen aanspreken. Het is met deze dingen gewoonlijk zo, dat men van het een in het ander valt. Als er maar een begin is. Het gehele le ven gehoorzaamt aan de wet van oorzaak en gevolg. Maar dan moeten we zelf be ginnen voor „een oorzaak" te zorgen. En U weet toch van het bestaan vand de Vreugde-Centrale van de V.P.R.O.? U bent niet vrijzinnig-protestant? Maar zijn niet alle mensen één als het er op aan komt anderen vreugde te brengen? Be horen we in ieder geval niet die opvatting er op na te houden als we tachtig zijn of De laatste jaren blijkt in toenemende mate schade door slakken in tuinbouw- gewassen op te treden. Speciaal in de herfst en in het voorjaar treedt, vooral op vochtige gronden, schade door slakken op. Het schadebeeld bestaat uit vreterij aan de planten, soms alleen beschadiging van de bladstelen, waardoor het produkt een onooglijk uiterlijk krijgt. Jonge plan ten kunnen geheel weggevreten worden. Van de schadelijke slakken komen meer dere soorten voor. Het meest echter de zogenaamde „meelslakjes" Dit zijn betrek kelijk kleine, hoogstens vier centimeter lange grijze slakjes. Per vierkante meter kunnen er wel 250 stuks voorkomen. De eiafzetting vindt plaats op de grond als er een dicht gewas staat, of in de grond als er geen gewas is. Tot een diepte van 30 cm in de grond kunnen de eieren aan wezig zijn. De slakjes voelen zich het beste thuis onder vochtige omstandighe den en in de schaduw. Wanneer de grond met een dicht gewas is bedekt zijn de levensomstandigheden voor de slakjes ideaal. Bij de bestrijding is het zeer belangrijk dat de levensomstandigheden van de slakjes zo ongunstig mogelijk worden. Dan alleen is ook met chemische bestrijding een goed resultaat te verwachten. Op vochtige grond kan men door een laagje zand van ongeveer twee centimeter dikte uit te strooien het bovenlaagje wat droger maken. Onkruidgroei moet worden voorkomen. Wanneer geen gewas op de grond staat is een chemische onkruidbestrijding met een formalineoplossing goed uit te voe ren. Tevens gaan slakjes die geraakt wor den dood. Het is echter niet voldoende. Afvalhopen langs de slootkanten geven de slakjes een mooie schuilplaats: de jonge exemplaren gaan van deze schuilplaats uit gewassen aantasten. Als chemische bestrijding is voor de tuinbouw alleen metaldehyde te gebrui ken. Deze stof is zowel lokstof als gif stof. De slakjes komen er op af en worden omdat ze het opnemen, gedood. Metalde hyde is in verschillende vormen in de handel verkrijgbaar. De oudste vorm is slakkendood, een mengsel van zemelen en metaldehyde, dat snel gaat schimmelen en daardoor kort werkt. Tegen de kleine slakjes valt de werking niet mee. Beter is slakkendood is korrelvorm. Dit zijn zemelkorrels met metaldehyde en een schimmelwerend middel. Bij de bestrijding van de kleine slakjes moet er op worden gelet dat de korrels niet te ver van elkaar af liggen. Per vierkante meter zijn wel 30 korrels nodig om voldoende lokwer king te hebben. Na enkele dagen worden de korrels vochtig en zwellen op. De wer king is dan afgelopen. Wanneer daarna nog slakken aanwezig zijn dient de be strijding te worden herhaald. Naast deze strooimiddelen zijn ook spuitmiddelen in de handel. Hiermee kan een metaldehyde- suspensie worden gemaakt. Naast de vloei stof is een spuitpoeder en een spuitpasta in de handel. De middelen kunnen in wa ter opgelost verspoten worden. Zowel de grond als het aanwezige gewas moet goed bevochtigd worden. Per vierkante meter heeft men minstens een halve liter op lossing nodig. Wanneer de spuitmidde len goed worden toegepast geven ze een zeer goed resultaat. Zoals gezegd is me taldehyde lok- en gifstof tegelijk. Om de slakjes te doden is nodig dat ze geraakt worden. De bespuiting dient dus plaats te vinden op een moment dat er veel slak jes op de grond aanwezig zijn. Het beste kan gespoten worden tegen de avond als een niet te koude nacht wordt verwacht. De lokwerking is dan buitengewoon en men kan enkele uren later veel slakjes op de grond vinden. In een dergelijk ge- bestemming voor weten te vinden. En het is altijd prettig iets klaar te hebben als men ons iets komt vragen voor een bazaar. De tachtigjarige dame, van wie de eer ste reactie werd ontvangen, vertelde ook dat er een mooi grasveld is bij het te huis, waar zij woont, uitstekend geschikt bijvoorbeeld voor het croquetspel. Maar niemand denkt er aan, zei zij. Mej. Vellenga, die de bewegingsoefenin gen voor deze rubriek schrijft, is geen voorstandster van het croquetspel voor ouderen, om dat de ogen daardoor aldoor op de grond gericht zijn en men voort durend voorover gebogen staat, iets dat voor oudere mensen beslist verkeerd is. In het boekje „Lichaamoefeningen voor Ouderen" van mej. Albertine Vellenga, waarin men allerlei oefeningen bij elkaar vindt, is een spel beschreven waardoor de houding weer rechter wordt. Op de cur sussen, die zij geeft, laat zij vaak grote plastic ballen door een korfbalmand gooien De ogen en het hoofd gaan bij die be handeling omhoog. Voor dit spel is zeer geschikt een ronde plasticmand, waaruit men in de winkel de bodem heeft uit gehaald. E. Rubbens-Franken (Nadruk verboden) val verdient het aanbeveling om vroeg in de morgen voordat de zon opkomt de be spuiting te herhalen. Later, wanneer op nieuw eieren uitgekomen zijn, dient de bestrijding te worden herhaald. LICHAAMSOEFENINGEN (de motor) Er zijn veel mensen, die niet met li chaamsoefeningen durven beginnen, om dat ze bang zijn voor hun hart. Maar een hart is ook een spier, die reageert op de grondbeginselen, dat alles zich aanpast aan die beweging, die er van wordt ge vraagd. Erg! Er is ergens een hartspecialist, die zijn hart-patienten-kliniek op een heuvel heeft gebouwd en zodoende zijn hartpatiënten dwingt hun hart te oefenen. Het beklim men van een heuvel kost iedereen extra energie gelukkig maar, dat er zoiets be staat als een bergtempo. Dus langzaam aan. Ook het traplopen moet in bergtem po gebeuren. Bij iedere traptree moet op één been het hele lichaamsgewicht om hoog worden gebracht. Op zich zelf is dit een goede training, mits men het maar langzamer doet dan gewoon lopen. Training. Het is niet goed om zich bij al deze dingen de weelde van het kunnen doen te ontzeggen. Waarom zou men berusten in eigen onvermogen als het niet nood zakelijk is? Het is veel beter om voorzichtig te trainen en dan te ervaren dat men meer kan dan men dacht, niet direct, maar wel na geregeld oefenen. Begin iedere dag met 20 minuten of een half uur naar buiten te gaan om te wan delen en voer dit regelmatig op met 'een paar minuten per dag. Goed ademhalen en ontspannen lopen, geen tas onder de arm geklemd. In huis kan men ook lopen, op dezelfde plaats staand en heel - Ik'ht de knieën, op trekkend. Tegelijkertijd een losse slinger beweging van de armën. Geoefenden kun nen de knieën hoger heffen. Albertine Velfthga (Nadruk Vérhoren) PREMIEBETALING ONGEVALLENWET Zoals bekend worden, ter voldoening van de ingevolge de Ongevallenwet 1921 verschuldigde premies, van de werk gevers periodiek voorschotten geheven. De definitieve premie, de „bijdrage", wordt na afloop van het desbetreffende boekjaar aan de hand van de uitkóm sten oyer dat jaar vastgesteld en uitge drukt in percenten van de voorschot premie. Aangezien de uitkomsten oven- -het boekjaar 1960 aantoonden, dat ge heven voorschottèYi In ó'tférèèhSiémming waren met de werkelijke kosten, heeft de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid - op voorstel van het be stuur van de Sociale Verzekeringsbank en na advies van de Sociale Verzeke ringsraad - de bijdrage over 1960 vast gesteld op 100 °/o Van de voorschot premie over dat jaar. Dit betekent dus, dat, in afwijking van hetgeen de Jaaiste jaren geschiedde, geen vejrekening met de werkgevers behoeft plaats té vinden. LAGER EN MIDDELBAAR ONDERWIJS IN DE VERENIGDE STATEN Washinton Bij de aanvang van het nieuwe schooljaar stonden voor de rond 36,3 miljoen leerlingen van de lagere en middelbare scholen ruim l'/.i miljoen schoollokalen ter beschikking, 70.000 meer dan vorig jaar. Het aantal leerlingen was met 1,1 miljoen toegenomen. Meer en meer breekt de tendens door schoolgebouwen van slechts één verdie ping te bouwen. Met betrekking tot de inrichting van deze gebouwen wordt nog op velerlei wijzen geëxperimenteerd, om dat steeds meer nieuwe lesmethoden en moderne hulpmiddelen worden toegepast filmstroken, bandrecorders en televisie apparaten. RICHTLIJN President Kennedy hééft bij'hét aan vaarden van zijn ambt als richtlijn het woord van de Franse stdatsman Riche lieu genomen: „Niet onderhandelen on der druk. maar nooit bang zijn om te onderhandelen." SPELERS Toneelspelen lijkt sommige jongelie den een makkelijk beroep (wat het toch echt niet is). Dat bleek weer toen twee jongelui zich meldden bij de beroemde Franse toneelspeler en regisseur Jean Louis Barrault. Ann de een na de ander vroeg hij: „Waarom wil je bij het to neel?" Het antwoord van de eerste was: „Omdat ik werken verafschuw", en van de tweede: Omdat mijn gezondheids toestand mij niet in staat stelt iets an ders te doen." foto 141 Voor wie nieuwsgierig is naar de mode in de regenkleding „over de grens", biedt Italië enige aardige snufjes. Het zijn puur katoenen stoffen die enige zonnige modegrapjes heb ben mogelijk gemaakt, zoals bijvoorbeeld de ééndelige mantel in twee kleuren (141). Men heeft vooral naar contrastrijke combi naties gezocht. Grote knopen, een strikcein- tuur en opgezette zakken doen de rest. Het hoedje is van hetzelfde katoenen materiaal als de mantel. Foto 142 toont een deux pièces van een bij zondere soort katoen, waardoor het pakje de taak van de regenmantel kan overnemen. Het bijpassend hoedje maakt het model com pleet. Het zijn voor ons, Nederlanders, aardige dingen om naar te kijken. Zouden we deze modieuze regenkleding ook willen dragen, dun zouden we eerst wat Italiaanse zon moeten importeren, want die gaat na een regenbui altijd weer hartelijk schijnen. foto 142 (33) Lang nadat Gallash vertrokken was, zat Dipo nog peinzend voor zich uit te staren. „Eigenlijk zou ik dit alles aan mijn meester moeten vertellen", mompelde hij in zichzelf, „doch wat zullen daarvan de gevolgen zijn? Akbar is in staat om die onge lukkige Galash te laten onthoofden! Neen, ik kan beter afwachten en zien, hoe de dingen zich ont wikkelen!" De volgende ochtend trof Dipo Aram, die een rusteloze nacht gehad had en vroeg was opgestaan, in de paleistuin. „En", begon hij opge-fr wekt, „hebt ge Kiruna reeds ontmoet?" Aram knik te kort, doch de dwerg ging onverstoorbaar verder: „Zij is een schoonheid, nietwaar? De man, die haar tot vrouw krijgt, kan zich gelukkig prijzen!" „Ja, zij is erg aardig", gaf Aram toe en Dipo wilde juist verder gaan met zijn „verhoor", toen een dienaar Aram naderde en hem zei, dat de Heerser hem wil de spreken. Enkele ogenblikken later zat Aram op nieuw tegenover Akbar, die hem onderzoekend aan keek en vroeg: „Ge ziet er vermoeid uit! Hebt ge slecht geslapen, of heeft Kiruna U soms ontstemd?" Aram, die reeds wat korselig was geworden bij de ondervraging van de dwerg, kreeg plotseling genoeg van deze hele comedie en hij antwoordde: „Kiruna heeft zich een voortreffelijke gastvrouw getoond, doch wanneer het Uw bedoeling is, haar met mij te laten huwen, moet ik U zeggen, dat ik daaraan niet kan meedoen. Gaarne wil ik zo spoedig moge lijk naar mijn land terugkeren!" (wordt vervolgd) ROYAL I ROYAL I ROYAL „AWW»"**" V -i"KT'i' n/t n

De Vallei | 1961 | | pagina 5