DE ]ONG 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 3.- 1.- 60, HEMA Chocolaterie „LIDO I VRAAG EN J AANBOD Hang Uw zomerkleding schoon weg! Chemische wasserij VERHUISD Openbare vergadering REKLAME: VOOR BETER DRUKWERK met ^pektükulaire jubileump H 2: 1" 35 jaar haantje de voorste Kanker, een probleem? Officiële bekendmaking Te koop Aangeboden Wonïngruil Gevraagd Diversen Wij zorgen voor een volledige behandeling chemisch reinigen en appretteren. Verpakt in plastic hoes - Uw kleding blijft er schoon in. 10 korting, wanneer U zelf Uw stoomgoed komt brengen en halen! OOK U Nederstraat 7 - Amerongen Brood- en Banketbakkerij 't Hoekhuis voor AL UW Sint-Nicolaas inkopen! Nu geen vijf maar zes Van Houten Repen voor 1 gulden „De Gelderse Vallei" GEEF NU MARKT 4 - VEENENDAAL Koop kinderpostzegels ƒ1,per advertentie f t.m. 10 woorden, elk f woord meer 10 cent f Te koop accordeon, 120 bas. Spotkoopje. Te bevr. Ouden dijk 25, Ederveen. Wegens verhuizing te koop electr. fornuis merk Homann. Prijs 50,Adres Mej. Nij- enhuis, Grebbeweg 49. Rhe- nen. Te koop 350 hennen R.W.. 11 weken oud. Cuneraweg 392, Rhenen. Te koop 1 ha. zware stop pelknollen. Tevens ca. 6 ton prima haver en gerstenstro, was voor de regen binnen. Bij C. van Ginkel, Cuneraw. 322, Rhenen. Te koop aangeboden z.g.a.n. zakcnpand met ruime wo- ing en garage of werkplaats. Geschikt voor verschillende branches, z.g.a. direkt leeg te aanvaarden. In het cen trum van Veenendaal. Brie ven onder nr. 1339 aan het bur. van dit blad. Te koop 35 hennen. Mr. Heemskerkstraat 31, Veenen daal. Te koop opvouwbaar wandel wagentje. Prunuslaan 70, Rhenen. B.z.a. werkster voor 5 hele of halve dagen per week. Prunuslaan 8, Rhenen. Tel. 669. Jongedame biedt zich aan als hulpverkoopster tijdens de St. Nicolaasdrukte, in de avond uren. Brieven onder nr. 1341 aan het bur. van dit blad. Aangeboden zonnige 3-ka- merwoning met grote ramen, 2e etage, te Den Haag. f35.40 per maand. Gevraagd woning te Veenendaal of omgeving. Inl. J. C. Sluijter, Hofwijck- straat 542, 2x bellen. Den Haag. Wie ruilt woning in Schrij verspark te Veenendaal voor woning in Eist Utr? Prinsen- weg 3, Eist Utr. Hulp in de huishouding ge vraagd voor 2 halve dagen per week, naar afspraak. Br. onder nr. 1342 aan het bur. van dit blad. Slachtkonijnen te koop ge vraagd. G. van Manen, De Opslag 2, Eist Utr. Tc koop gevraagd z.g.a.n. linnenkast en kookkachel. R. v. Laar, Cuneraweg 277, Ach terberg. Gevraagd een net dienst meisje. Boers De Klomp. Gevraagd werkster voor 3 morgens per week of meisje voor halve dagen. A. Klomp, Rijksstraatweg 101, Eist Utr. Gevraagd voor z.sp.m. net dagmeisje. W. Konings, Ker- kewijk 26, Veenendaal. Gevraagd flinke werkster v. 3 ochtenden per week. Apo theek Zuidersma, Hoofdstraat 53. Veenendaal. Door jong echtpaar woon ruimte gevraagd met kookge legenheid. Brieven onder nr. 1340 aan het bur. v. d. blad. Jongedame zoekt gemeubi leerde kamer in Veenendaal. Mej. J. M. v. Rietschoten, Julianastraat 40, Veenendaal. Gehuwd persoon plm. 25 jr., i.b.v. de rijbewijzen BE-DE- CE zoekt het passend werk als chauffeur of particulier chauffeur. Brieven onder nr. 1332 aan het bur. van dit bl. Net kosthuis gezocht door jongeman, 23 jaar. Brieven onder nr. 1331 aan het bureau van dit blad. Woonruimte gevraagd in Rhenen. Brieven te zenden aan Corn. Schuitlaan 154, Leiden. Sint Nicolaas en Zwarte Piet bij u thuis. Inl. Westersingel 123', Veenendaal, 's avonds tussen 6-7 uur. Reclame aanbieding. Fiets- capen of Poncho's 4,95, geen plastic. Gazenbeek's USA-Hal Holleweg 32, Veenendaal. Nieuwe Veenendaalseweg 43 - Rhenen Telefoon 08376-208 wordt in de gelegenheid gesteld de voorlich tingsavond van „PHILADELPHIA" te bezoe ken, waar Dr. J. Veerman, Geneesheer-direc teur van „Groot-Schuylenburg", Apeldoorn zal spreken over: „OORZAKEN EN ACHTERGROND VAN DE GEESTESZWAKTE" Donderdagavond, 8 uur in „Eltheto". Vrije toegang. Ge legenheid tot het stellen van vragen. De Brood- en Banketbakkerij van J. Bus, Overstraat 10, Amerongen is vanaf heden verplaatst naar: De naam wordt gewijzigd in: Morgenmiddag om 2 uur hopen wij on ze zaak te heropenen. Ter gelegenheid hiervan geven wij speciale openings aanbiedingen. Zie onze folders. De Politieke Studiegroep van Prot. Chr. Jongeren te Rhenen belegt in samenwerking met A.R.- en C.H.U. Kiesverenigingen een Sprekers: Mr. dr. J. Hazenberg (A.R.) burgemeester van Veenendaal; H. Kikkert (C.H.U.) lid Tweede Kamer der Staten Generaal. Onderwerp: Samenwerken of samengaan. Donderdag 16 nov. Aanvang 8 uur. Gebouw „Irene". If CHOCOLADE LETTERS, per stuk 65 - 35 - 29 ct. CHOCOLADE FIGUREN, vanaf 3 voor 25 ct. KIKKERS en MUIZEN in staniol, 2 voor 15 ct. KRUIDNOOTJES om te strooien, 150 gr. 25 ct. Fijne BANKETSTAAF, per stuk49 ct. Heerlijke FONDANT BORSTPLAAT, 250 gram 49 ct. Chocolaterie „LIDO", Hoofdstraat 104, Veenendaal Afdekzeilen, ideaal voor auto-afdekking 2,p. m. Gazenbeek's USA7Hal, Holle- weg 32, Veenendaal, tel. 3662. Regenpakken 22,50, im. le deren regenpakken 24,50, lange regenjassen 16,50, re genbroeken 6,50, bromfiets broeken 16.50, lederen mo- torcaps 3,90, zuidwesters 2.50. Gazenbeek's USA-Hal Holleweg 32, Veenendaal. Voor al uw lederen kleding naar de USA-Hal. Tevens re paratie. Gazenbeek's USA- Hal, Holleweg 32, Veenendaal Geslepen glasplaten voor etalages, toonbanken, tafels en dergelijke worden U goed, snel en goedkoop gemaakt door de glasslijperij Zimmer man Zn., Sandbrinkstraat 1, Tel. 2261, Veenendaal. Uw St. Nicolaasfeest ge slaagd. als ARTIFOTO uw filmprogramma verzorgt. Spe ciaal voor verenigingen. Hoofdstraat 84. Tel. 2289. Veenendaal. Huur voor een feestje en feesten een leuk filmpro gramma bij Artifoto, zowel met als zonder geluid Hoofd straat 84. Tel. 2289. Veenen daal. naar drukkerij zo'n prachtige, grote zacht-plastic ipop! 50 cm lang! Metechtlkam- baar haar in moderne pasteltinten 'geverfd, slaapogen; gekleed en gekapt dpfS 75 naar de laatste mode, van 13.50 nu dit snoezige babypakket, 'n ware uitkomst op reis. Met handige piastic luiertas, kledingbeschermend plastic schootkussen en mouwslabbetje. ^\50 als jubileumattractie van 3.75 nu deze van alles voorziene. 2-kleu- rige autoped: bagagedrager met klem. voetrem, parkeerstandaard, bel, luchtbanden, prima verchroomd ^^^^75 gratis fietsvlaggetje 'n stalen REACTOR boekenrek. Naar eigen inzicht samen te stellen: Grijze, gele, rode of zwarte planken, lengte 49 cm van 2.-nu 1.50 per stuk, lengte 64 cm van 2.50 nu 2.- perstuk, met zijrekken in 2 maten 1.75en 2-p.st.B.v.de afgebeelde 5-delige comb. uw zoon of dochter zo'n prima Zwitsers horloge. Precisie-uurwerk; chroom- of goudkleur met stevige lederen band, in cadeauverpakking, 4 M 75 1 jaar schriftelijke garantie zacht-plastic pop met geplant, kambaar haar, en gratis complete garderobe naar keuze; Als speciale jubileum- attractie, van 8.25 nu mooi in- geheel compleet poppebadje in slaapogen zachte pastelkleuren, met echt werkende douche, zeepbakje, rug- l75 borsteltje en zuigfles *7c gratis 25 cm grote pop, "3'3 die nu fijn kan worden ge wassen. van 5.- nu Een „echt" flesje parfum en geurig stukje zeep in sprookjesachtige verpakking, een prachtig cadeau voor het jonge dametje een gierende, pijlsnelle politie- of ambulanceauto uitgerust met be weegbare schijn werpers. radio-antenne, "7C .sirene en frictiebeweging, m van 2.50 nu prima kinderfietsje, kan tegen een stootje, bijzonder veilig door zitje met rugleuning, in vrolijke kleuren, ■■VRfl gratis bel èn fietsvlaggetje 2 leuke kleurboeken, met vele grappige voorbeelden, 24 x 32 cm in plastic zak gratis doosje prachtige kleurpotloden, als speciale jubileum attractie van 1.15 nu Jq 'n fijn spannend leesboek uit de Karl May of Heidi serie. Bfteken die meisjes en jongens •zullen „verslinden", 208 pagina's goede lectuur deze hypermoderne flatgarage met parkeerruimte voor 36 miniatuur auto's, parterre en 2 grote verdie pingen, ruime lift, compleet m ip met 2 benzinepompen, één A '3 voor super en één voor ge wone benzine, van 6.75 nu mechanisch kolenmijn - transport, met locomotief en kolenwagon. De locomotief klimt met de wagon tegen de berg op, #%7R ontkoppelt automatisch, ■■13 pikt de wagon weer op, enz., in doos van 5.- nu plastic theeserviesje voor 4 personen, uw dochter kan haar vriendinnen nu op de thee laten komen, keuze uit 4 kleuren 3 flinke kladblocs met 200 góed beschrijfbaar papier; per stuk 25 c; als jubileumattractie nu 3 stuks voor prachtig plakboek voor de jonge verzamelaars van sigarenbandjes, suikerzakjes, merken van lucifer doosjes enz 33x21.5 cm, jm en 80 stevige bladzijden om JU vol te plakken gratis tube „Klit" plastic lijm zo'n fijne, stevige zaklantaarn met vèrdragende lichtstraal, van on breekbaar plastic. Als speciale jubileumattractie, van 1.- nu jq 2 bijbehorende batterijen 30 cent per stuk. fleurig 3-delig kinder-dejeuner met diverse leuke motieven; ontbijt en lunch worden nu nog plezieriger, in handige cadeaudoos nu zuiver wollen meisjes- en jongens handschoenen, extra-zwaar gebreid met dubbele boord, in vele vrolijke kleuren stijging per maat 20 c. Koop nu want de collectie is nog compleet. NU kunt u nog rustig kopen. schooletui van kunstleer of plastic, met treksluiting en 15-delige inhoud en lesrooster in plastic hoesje zo'n overheerlijke chocoladesigaar, wel 31 cm lang van 1.25 nu grote en fijne die heerlijke chocoladeletters van de HEMAin de bekende feestelijke St.-Nicolaasverpakking, in melk of puur en iedere doos bevat altijd evenveel van die lekkere chocolade, 35 c en grotere letters flBMQ Onlangs verscheen van de hand van dr. Van Duinen, een aldus getitelde bro chure, samengesteld onder auspiciën van de Voorlichtingscommissie van de Landelijke Organisatie voor de Kankerbestrijding. Deze uitgave werd financieel mogelijk gemaakt door de Stichting Koningin Wilhelmina Fonds. De inhoud van deze brochure is belangwekkend, omdat hierin o.m. een duidelijke stelling wordt genomen tegen de redeloze angst van de mens voor alleen al het woord kanker. Het is helaas niet zo, dat, zoals som mige sensationele krantenkoppen ons graag zouden willen doen geloven, het geheim van de kanker al ontdekt zou zijn. Men hoort er na zo'n eerste be richtgeving nooit meer iets van of vindt enige tijd later weer een nieuwe sen satie-kop van het kankerfront. Helaas wekken dit soort publicaties een hoop op genezing, die de patiënten straks toch weer zullen moeten laten varen. De bittere ontgoocheling en het leed dat deze onverantwoorde publica ties teweeg brengen, is met geen pen te beschrijven. Kanker, altijd ongeneselijk? Een geheel andere zijde van dit pro bleem is, dat men uit deze elkaar op volgende sensatie-berichten, die op niets uitlopen, de indruk moet krijgen, dat men met het kankervraagstuk nog niet veel verder is gekomen. Dit zou het grote publiek overigens ten onrech te, „kopschuw" kunnen maken. Voeg daarbij het feit, dat het woord kanker op zichzelf al met de nodige omzichtig heid en angst wordt uitgesproken, dan raken wij nog verder af van het doel dat wij zouden willen bereiken: het wegnemen van de redeloze angst voor deze ziekte. Een ziekte die tot nu toe in Nederland volgens de leek bij voorbaat - doch volkomen ten onrechte - als on- geneeselijk wordt bestempeld. Toch worden er vorderingen gemaakt. Er worden echter wel degelijk vorde ringen gemaakt om de ziekte te be strijden, getuige het feit dat alleen al in Amerika ruim een miljoen mensen genezen zijn van kanker. Is de weten schap in Amerika dan al verder voort geschreden dan in Nederland? Neen, Nederland staat daarbij geenszins ten achter, maar de instelling van het Ame rikaanse publiek t.o.v. kanker is een geheel andere dan hier te lande. Men durft er daar vrijuit over te spreken. Toch zouden deze Amerikaanse cijfers eigenlijk al in staat moeten zijn, de nuchtere beschouwer het redeloze van de angst voor kanker te doen inzien. Maar tot dit punt is het Nederlandse publiek helaas nog niet gekomen. Angst een slechte raadgever. En dan te bedenken, dat het nog niet zo lang geleden is, dat men uit angst voor het woord tuberculose dit maar afkortte tot t.b.c. Thans spreekt ieder openlijk over tuberculose, omdat het sterftepercentage is gereduceerd tot een betrekkelijk klein percentage. Dat weet iedereen. Op dit ogenblik moet men helaas nog constateren, dat de angst voor kanker op zichzelf al een ziekte is, die erger dreigt te worden dan de ziekte zelf. Is dat redelijk? „Ja", zegt het grote publiek, „want de ziekte neemt toch maar in omvang toe". Is dat waar? Geen overhaaste conclusies. Inderdaad komt kanker als doods oorzaak op de tweede plaats in de sta tistiek. Dus toch Geen overhaaste conclusies alstu blieft. Want bedenk dan wel, dat, door verfijning van de diagnose, kanker steeds meer als doodsoorzaak kan wor den vastgesteld. Bovendien is hier nog een geheel an dere factor in het spel. De bevolking van Nederland is de afgelopen eeuw n.l. geweldig toegenomen en de gemiddelde leeftijd van de Nederlanders wordt ge lukkig steeds hoger. Een vergelijking tussen 1850 en 1950 leert, dat in 1850 het gemiddelde aantal te verwachten le vensjaren voor de pasgeboren jongen 36,2 jaar was, voor een pasgeboren meisje 38,5 jaar. Deze te verwachten leeftijden in 1950 zijn resp. 70.6 en 72,9 jaar. Deze stijging van de gemiddelde leeftijd is enerzijds te danken aan de vooruitgang der sociale omstandigheden (hogere levensstandaard, betere wonin gen), anderzijds aan de vooruitgang op hygiënisch gebied (goede riolering, vuil- verwijdering, waterleiding) etc. Voorts ontwikkelde de preventieve geneeskun de - het voorkomen van ziekten dus - zich tot een ongekend hoge trap. Ook de voortschrijding der curatieve ge- nees-kunde (penicilline, bloedtransfusie, long- en hartchirurgie) heeft tot die verhoging van de gemiddelde leeftijd een belangrijke bijdrage geleverd. Hoe gelukkig dit steeds hoger worden van de gemiddelde leeftijd ook moge zijn. het aantal kankergezwellen wordt daardoor ongunstig beïnvloed. Immers, het is een ziekte, die voornamelijk be gint op middelbare leeftijd en het meest voorkomt op oudere leeftijd. En juist deze hoogste leeftijdsgroepen nu zijn, zoals hierboven bleek, de laatste jaren aanmerkelijk toegenomen. Zoals gezegd, kan door verfijning van de diagnostiek kanker beter dan vroe ger als doodsoorzaak worden vastge steld. M.a.w. vroeger overleden ook mensen aan kanker, zonder dat dit me disch als oorzaak kon worden aange toond. Dit betekent geenszins dat door de perfectionering van het onderzoek en ten gevolge van het daardoor veel vuldige ontdekken van kanker, de ziek te aan de winnende hand zou zijn. In tegendeel, want er kan ook veel meer dan vroeger met succes worden inge grepen. Reeds thans kan worden gesteld, dat de kankersterfte voor vrouwen aan het afnemen is, terwijl deze sterfte bij man nen blijft schommelen om een gemid delde van 88 per 100.000 inwoners per jaar. En dat terwijl de gemiddelde leef tijd van de bevolking nog steeds stijgt. Toch blijft het een feit, dat kanker in ens denken en in onze gesprekken zo'n grote plaats inneemt en zo'n ongunstige betekenis heeft gekregen. Maar waarom accepteren wij in het algemeen dan wel en veel gemakkelij ker de dood ten gevolge van hartver lamming? En wat zegt u het woord griep? Och ja, een ziekte - als je het zo noemen mag - die je hoogstens een paar onaangename dagen bezorgt. Maar niemand denkt aan de duizenden doden per jaar die dat onschuldige griepje tengevolge van complicaties op zijn naam heeft staan. Ook in Nederland genezen patiënten. Kanker blijft echter het merkbeeld dragen van een slepend, pijnlijk en langdurig ziekteproces waar onherroe pelijk de dood op moet volgen. Is dat merkbeeld echter juist? Het antwoord kan een krachtig ,neen' zijn. Maar velen zullen dit moeilijk kunnen geloven. Waarom? Wel zolang de vrees voor de ziekte blijft bestaan, zullen vele doktoren zich er wel voor wachten hun patiënt te vertellen dat hij kanker heeft, ook al is die van be trekkelijk onschuldige aard. Het is waar dat ook in Nederland gelukkig duizen den genezen kankerpatiënten rond lopen, maar zij weten dit veelal niet, omdat zij niet eens wisten dat zij aan die „verschrikkelijke ziekte" hebben geleden. Ga vroeg naar de dokter. Bedenk, dat de genezingskansen veel en veel groter zijn voor hen, die zich vroegtijdig voor een nader onderzoek melden. Helaas weerhoudt de angst, die toch met recht redeloos mag worden genoemd, velen van een zo vroeg moge lijk onderzoek. Daarom dreigt die angst een groter gevaar te worden dan de ziekte zelf. Maak het uzelf en uw arts niet moei lijker door te veel en veel te laat te laten onderzoeken, indien u meent, dat het kanker zou kunnen zijn. Veelal blijkt dan, dat u gelukkig mis was in uw lekendiagnose. Niettemin is het ver standig vroeg te komen. Wees ervan overtuigd, dat er overal in Nederland - en niet in de laatste plaats in dertien speciale centra - on afgebroken wordt gevochten tegen deze ziekte. Ook u kunt daarbij helpen, door allereerst die angst te laten varen. Lees die brochure. Laat u hierbij op weg helpen door lezing van de in de aanhef van dit ar tikel genoemde brochure, die tegen be taling van 30 cent verkrijgbaar is bij het Bureau Voorlichting van de Lande lijke Organisatie voor de Kankerbestrij ding, de Lairessestraat 33, Amster- dam-Z., tel. 020/735574 en bij de Ver. tot Steun aan het K.W.F., Koninginneweg 28, Amsterdam-Z., tel. 020/72600. Publicatie van de Voorlichtings commissie v. d. Landelijke Organisatie voor de Kanker bestrijding. GEMEENTE RHENEN SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester van Rhenen brengt ter openbare kennis, dat hij vrijdag 17 no vember 1961 verhinderd is spreekuur te houden. Rhenen, 10 november 1961. De burgemeester voornoemd, L. Bosch v. Rosenthal

De Vallei | 1961 | | pagina 6