Fa. F. v. d. Bosch Smite, Mode - garnering Rein Veenendaal GROTE KANARIESHOW laborante administratieve kracht (mnl.) SUMMERHEAT STRALER 1200 Clubhuis padvindsters vraagt om dringend herstel! Een toezicht bouds ter AANBESTEDEN Steno-typiste CHRONISCHE BRONCHITIS R. VAN MOURIK zal dinsdag 21 november officieel worden GEOPEND Uw bezoek aan onze moderne en gezellige zaak zal zeer op prijs worden gesteld. NIEMANS' BETON De Frisia Wolspinnerij n.v. te Veenendaal Leren knopen Leerband Houten knopen Wollen tres Wollen franje Kol kragen Kragen voor suede jassen Dat straalt je tegen BATAVUS OLIEBOLLEN-AKTIE OM KOSTEN TE DEKKEN Streekhuishoudschool „RHENEN" GEMEENTE VEENENDAAL Op dokteradvies SUMMERHEAT STRALER 1200 Depót Essogas Fa. Garage Hogendoorn Verwarming met flessengas de gaskachel met hart- en huisverwarmende eigenschappen v/h G. H. v. LEEUWEN 0 PERSERIJ 0 SLIJPERIJ 0 MONTAGE 0 ALGEMENE DIENST ft Goed loon. ft Gratis bedrijfskleding. ft Reiskosten volgens regeling. ft Zaterdags vrij. ft Goede sociale voorzieningen. ft Actieve Personeelsvereniging. Gortstraat 11 - Veenendaal Gevraagd; voor betonfabriek te Son (Nrd. Brabant). Aan goede accurate zelfstandige en plichtge trouwe werkers wordt goede positie geboden. Hoog loon - Bedrijfspensioenfonds - Prettige werkkring. Als bijzondere faciliteit geldt o.a. nieuwe woning. Werknemers, die aan bovengestelde eisen menen te kunnen voldoen, wordt verzocht uitvoerige sollicitaties in te zenden aan Emmastraat 18 - Diemen. vraagt voor spoedige indiensttreding Leeftijd 17-25 jaar Aanmeldingen persoonlijk of schriftelijk aan de personeelsafdeling, Kerkewijk 8 of Postbus 7 te Veenendaal Hoofdstraat 12 - Veenendaal - Tel. 3078 de gloednieuwe sportbrommer 1962 is uit. KOMT DAT ZIEN BIJ UW BATA VUS RIJWIEL EN BROMFIETS DEALER Gortstraat 1 telefoon 2456 Veenendaal Het met zoveel zorg en moeite verworven houten clubhuis van de Veenen- daalse padvindsters moet dringend hersteld worden. Zou dit niet gebeuren dan is het gebouwtje, dat op het terrein van het Julianaziekenhuis staat, tot instorten gedoemd. De fundering is al grotendeels weggerot, het dak lekt en doordat bal dadige jongelui herhaaldelijk de ruiten ingooien heeft de wind er vrij spel. Voor dit herstel is geld nodig, veel geld zelfs en daarom hebben de padvindsters en kabouters van het NPG afdeling De VEEN-groep besloten a.s. zaterdagmiddag oliebollen te gaan verkopen, waarvan men met de netto-opbrengst hoopt een deel van de herbouwkosten te kunnen dekken. De VEEN-groep, die nu 25 padvind sters en 31 kabouters telt, is eind 1946 opgericht. Het eerste onderdak vond men in het gymnastieklokaal aan de Hoogstraat, terwijl men later van de ene plaats naar de ander zwierf. Pas drie jaar na de oprichting slaagde men erin op goedkope wijze aan een directiekeet te komen, die op het terrein van het Julianaziekenhuis geplaatst mocht worden. Met de bouw van het ziekenhuis werd het ook noodzakelijk dat het clubhuis tientallen meters ver plaatst moest worden, met alle gevolgen van dien. Het clubhuis zoals het er nu staat levert in feite een gevaar op voor de bewoners. Bij regenachtig weer loopt het water met straaltjes naar binnen, de onderkant van de zijwanden is op vele plaatsen totaal weggerot en de vloer is in feite nergens solide. Daarbij komt nog dat er geen enkele ruit meer heel is en er nodig luiken voor moeten. De meisjes-padvinders, wier onderdak Bijschrift foto: Zo ziet de onderkant eruit van de zij wanden van het Padvindsters Clubhuis op het terrein van het Julianazieken huis. Door de weersinvloeden is het hout weggerot en moet er op korte termijn ingegrepen worden. een schrille tegenstelling vormt met dat van hun, op korte afstand staande, mannelijke collega's, drijven financieel op de normale contributie en de ouder contributie die bij lange na niet toe reikend zijn om een ingrijpende ver bouwing te kunnen bekostigen. Daar er in Veenendaal ook geen subsidie-rege ling voor alle verenigingen van kracht is, moeten de meisjes op een andere wijze aan geld zien te komen. AKTIE Dit proberen ze dan door middel van een oliebollendag op zaterdag 18 nov. Zowel de kabouters als de pad vindsters gaan op straat en huis- aan-huis, zakken verse oliebollen te koop aanbieden met een inhoud van 10 stuks voor één gulden. Om de opbrengst zo hoog mogelijk te maken (en wie zou hen daarbij niet wil len helpen?) is er ook een kraam op de markt afgehuurd waar de geünifor meerde meisjes voor hun clubhuis olie bollen verkopen. Ze gaan allemaal van het principe uit: Niet bedelen maar er voor werken! Zij vertrouwen erop dat de gehele bevolking hen zal steunen bij de zo noodzakelijke verbouwing van hun heus niet luxueus onderdak. BEZOEKT DE van de Kanariefokkersverenlging „De Geldersche Vallei" Op vrijdag 24 nov. van 19-22 u. en zaterdag 25 nov. van 14-22 u. in het O.C.B, gebouw achter het postkantoor te Veenendaal Entree 50 cent. Kinderen 25 cent. Nieuwe Veenendaalseweg 137 - Telefoon 515 Gevraagd: tussen de middag van 12 tot 1 uur. Salaris volgens rijksregeling. Inlichtingen bij de directrice, maandagavond van 7.30 - 8.30 uur. Dinsdagmiddag van 2-3 uur aan de school. Burgemeester en wethouders van Veenendaal zullen op maandag 4 december 1961, des morgens 11.00 uur ten gemeentehuize, Hoofdstraat 34 te Veenendaal, in het openbaar het reconstrueren van de Molenstraat en het verbeteren van de Gerard Doustraat. Bestek nr. 61.11 met 3 tekeningen zijn verkrijgbaar ten kantore van gemeentewerken, Hoofdstraat 42-44, tegen betaling van 15,per stel of zullen worden toegezonden na ontvangst van een postwissel af 15,50. Het Instituut voor de Veredeling van Tuinbouwge- wassen, Dr. S. L. Mansholtlaan 15, Wageningen heeft plaatsingsmogelijkheid voor een: voor halve of hele dagen. Opleiding op Mulo-niveau gewenst. Eigenhandig geschreven sollicitaties te richten aan bovenstaand adres. Nu wij weer in het seizoen van regen, kou en mist zijn aangeland wil ik deze keer eens stilstaan bij een groep patiënten, die juist in dit jaargetijde bijzonder kwetsbaar zijn en zich in acht moeten nemen voor hun kwaal; ik meen de groep van patiënten, die lijden aan chronische bronchitis. Chronische bronchitis komt vrij veel voor; het betreft meestal wat oudere mensen, meestal mannen, al kan de kwaal ook vrouwen treffen; zelfs jonge kinderen kunnen een echte bronchitis hebben. In landen met veel vocht en weinig zon komt de bronchitis erg veel voor; Engeland en ook ons land herbergen heel wat lijders aan deze kwaal, welke voor de lijder vaak zo slopend in haar gevolgen is. Als oorzakelijke factoren van dit lijden zijn er vele op te noemen; het klimaat speelt een rol, ook de mate van luchtverontreiniging door grote industrieën, overmatig roken, en zeker bestaat er ook een aangeboren neiging om een bronchitis op te lopen onder deze omstandigheden. Veel van deze factoren zijn nog niet geheel op haar eigenlijke betekenis vol ledig doorgrond; het punt blijft, dat de chronische bronchitis in de armere bevolkingsgroepen zeer belangrijk meer voorkomt dan onder de beter gesitueerden. De groepen, die veel „langs de weg" zijn (straatventers enz.) herbergen vele lijders aan de chronische bronchitis onder zich. Wie van u kent niet het beeld van de armelijke, ouderwordende man met de eeuwige hoest? Wat is nu precies een bronchitis? Hiervoor moet u weer iets weten over hoe onze luchtwegen zijn opgebouwd. U weet, dat in de borstholte de grote luchtpijp loopt, welke zich na een poosje vertakt in twee buizen, welke ieder naar een long gaan, links en rechts in de borstholte. De long zelf nu is eigenlijk niets anders dan een steeds verdergaande ver takking van de hoofdbuis, de laatste heel fijne buisjes eindigen in blaas jes. Deze kleine longblaasjes hebben heel dunne wanden, welke rijkelijk zijn voorzien van bloedvaten. In deze longblaasjes heeft de uitwisseling plaats tussen de met zuurstof beladen inademingslucht en het bloed enerzijds en de afvalprodukten van de verbranding, welke in het lichaam plaats heeft (koolzuur o.a.), anderzijds. Deze afvalprodukten worden bij de uitademing via de longblaasjes weer naar buiten gepompt. Het geheel van ons ademhalingsorgaan is dus te zien als een omge keerde boom met stam, takken, fijnere takken, twijgjes en uiteindelijk de bladeren (de longblaasjes), waarin de uitwisseling met het bloed plaats heeft. Bij de bronchitis nu is het slijmvlies, dat de binnenkant van het buizen stelsel bekleedt, ontstoken. Bij deze ontsteking wordt slijm, pus, gevormd, zodat verscheidene buizen, de bronchi in het latijn, verstopt geraken. De verstopping kan zover gaan, dat de luchtverversing in het gedrang komt en de patiënt dit ervaart als benauwdheid. Dit slijm en pus werken echter tevens als een hoestprikkel, zodat het slijm, dat zich in de bronchi be vindt, mits het niet te taai is, wordt opgehoest. Hoe groot de hoeveelheid opgehoest sputum is, is afhankelijk van de uitgebreidheid, ernst en soort van de ontsteking. Wij spreken nu over de chronische bronchitis, d.w.z. een bronchitis, welke steeds terugkomt. Het verschil voor de patiënt is, dat bij een chronische bronchitis de lijder veel minder klachten vertoont dan bij een acute. Bij een acute bronchitis heeft de patiënt pijn in borst- en buik spieren door de heftige hoestbewegingen, bij de chronische bronchitis is de patiënt hier al zo aan gewend, dat althans deze pijn meevalt. Toch moet men zich nooit zonder meer neerleggen bij het feit, dat men nu eenmaal een hoester is of dat het toch in de familie zit. Het langdurige hoesten is n.l. op zichzelf niet zonder gevolgen, want wat is het geval? Door het vele hoesten wordt de druk én in de bronchi én in de long blaasjes verhoogd; onder invloed van deze verhoogde druk verliest de bronchiaalboom zijn natuurlijke elasticiteit op den duur. De bronchi wor den wijder en de kleine longblaasjes kunnen barsten. Zo gaat dan long weefsel voor de ademhaling verloren en treedt er een beschadiging op. Het ademend oppervlak van de long wordt zo minder en dit kan zelfs leiden tot bepaalde stadia van arbeids-ongeschiktheid. Het is dus zeker zaak om een hoester te onderzoeken en hem op welk stadium van bronchitis dan ook te trachten van zijn hoest te bevrijden. Hiertoe bestaan allerlei behandelingsmethoden. Men kan trachten de bronchiaalboom „schoon" te maken van de bacteriën, welke de ont steking onderhouden. Hiertoe wordt vaak sputum gekweekt (d.w.z. uitge streken op een voedingsbodem) en bepaald welke bacteriën er in leven; daarna kan men dan een specifiek geneesmiddel geven, dat deze bac teriën onschadelijk maakt. Naast deze behandeling verdient het zeker aandacht om de patiënt verre te houden van prikkels, welke de bron chitis weer op gang kunnen brengen. Staken van roken, waarvan het nut nu wel zeker vast staat, zal een vereiste zijn. Er zijn vele voorstanders van bepaalde ademhalingsoefeningen voor bronchitis-patiënten; een juister gebruik van de ademhalingsspieren kan voor veel patiënten een enorme verbetering betekenen. Het is hier zeker niet de plaats om diep in te gaan op alle mogelijke behandelingsmethoden; in een voorkomend geval zal uw huisarts u het beste kunnen raadgeven wat voor uw speciale geval het beste is. Vandaag was het mijn bedoeling u er eens op te wijzen, dat een hoest nooit verwaarloosd mag worden en dat er tegenwoordig ook aan de ernstiger gevallen veel te doen is. (Nadruk verboden) ARTS. Prijs f. 127,50 inclusief een Esso gas fles met 13 kg. veilig Esso gas. goedgekeurd door hetGasinstituut Demonstratie bij OLIEHANDEL Rijksstraatweg 75 - Telefoon 08377-301 - Eist (Utr). GEVRAAGD voor de boekhouding, die geheel zelfstandig kan werken Leeftijd plm. 24 jaar In bezit van de diploma's Mulo en praktijkdiploma boekhouden Nleuweweg 153, Tel. 2454. Veenendaal Hier is uw verplaatsbare warmte bron, de Summerheat Straler 1200 infra-rood gaskachel, met ruimte voor een fles Esso gas. Modern van vorm en gemakkelijk te ver plaatsen, dankzij de zwenkwieltjes. Overal waar warmte welkom is maakt u het behaaglijk met de Summerheat Straler 1200. N.V. VEENENDAALSCHE IJZERINDUSTRIE VEENENDAAL Door de steeds toenemende vraag naar Hang- en sluitwerk voor de woningbouw, hebben wij weer enkele plaatsen open in de afdelingen: Gunstige arbeidsvoorwaarden: waarborgen U een prettige werkkring. Inlichtingen en sollicitaties, dagelijks tijdens de kantooruren: School straat 9 - Veenendaal.

De Vallei | 1961 | | pagina 4