Hengelo's bier bést gebrouwen, bést gebotteld Geef zó etter Set cadeau DRUKWERK C.N.V.-familie-avond in „Irene" SCHERPENZEEL AMERONGEN Eerste Elsterse Doorsmeerinrichting GARAGE HOVESTAD v/h Kool van Hofwegen GROOT en KLEIN Drukkerij „De Gelderse Vallei" nylons Enkele volwaardige monteurs Net persoon of echtpaar Monteurs Auto-monteurs Aank. monteurs Terreinkneclit Liefde kent geen Lichaamsgebrek RAIFFEISENBANK RHENEN CHEMISCH REINIGEN Hoe kan het anders. Ervaren brouwerskunst proeft U in dit bier. Hengelo's bier is edel gehopt, anders, pittig bier. Daarom die prachtige romige schuimkraag. Met behoud van de lekkere volle smaak is het vooral houdbaar bier. En dat is de kunst Drink hengelo's zorg dat U hengelo's in huis hebt Geniet ervan met volle teugen. Omdat het zo vol van smaak is! Fa. Jac. van Schuppen Textielhandel Turkesteen Nellestijn's Textielhandel Fa. G. J. van de Brink De Christelijke Besturenbond te Rhcnen (plaatselijke centrale van het C.N.V.) hield zaterdag in het gebouw „Irene" haar jaarlijkse familieavond. De voorzitter van de C.B.B.. de heer J. H. Loois, opende met schriftlezing en gebed waarna hg mededeelde dat in de publicatie over de viering van het Kerstfeest door de C.B.B. een foutieve mededeling werd verstrekt. Er werd n.l. medegedeeld dat noch de Christelijke Vrou wenbond noch de Christelijke Vrouwenvereniging medewerking wilden verlenen aan het gezamenlijk Kerstfeest. Dit is een onjuiste mededeling geweest, n.l. de Christe lijke Vrouwenbond heeft haar medewerking wel toegezegd en is nog bereid deze te geven. Vervolgens ging de voorzitter nog even in op de slechte zaalbezetting en het feit, dat door de leden de bond eigenlijk vaak meer wordt beschouwd als een verzeke ring tegen ongemakken met de werkgever dan als een organisatie waarvan men lid is, en dan werkend lid, en geen donateur. Hij spoorde de aanwezigen aan regelma tig de vergaderingen te bezoeken en bij het kijken naar de televisie eens te be denken dat de aanschaf van een dergelijk duur stuk mogelijk is geworden mede door het werk van de vakbeweging. Als onze voorvechters vroeger niet zo actief waren geweest, zou een arbeider thans niet zo kunnen leven als hij nu doet. Vervolgens gaf de voorzitter het woord aan de spreker van deze avond, het Twee de Kamerlid de heer J. van Eibergen, (voorzitter van de Nederlandsche Chris- ling uit over het feit, dat van de uitgeno digde raadsleden, bestuur van A.R. en C.H.U. en de kerkeraden niemand aan de uitnodiging gehoor had gegeven. De afge vaardigden van de K.A.B. te Rhenen dankte hij voor hun aanwezigheid daarbij de hoop uitsprekend op een langdurige en prettige samenwerking. Des middags werd er in dezelfde zaal een kindermiddag gegeven warbij het programma eveneens werd verzorgd door „Humoreske", aangevuld met een gooche laar die de talrijke kinderen verbaasd deed staan door zijn trucjes, terwijl de accordeonist met zijn populaire liedjes de kinderen uitnodigde tot meezingen. Er werd ook nog een leuk „woordjes"-spel met enkele kinderen op het toneel ge speeld. Tot slot ontvingen alle aanwezige kinderen een tractatie. telijke Bond van werknemers in de bouw nijverheid). De aangekondigde spreker, de heer C. J. v. Mastrigt (voorzitter van het CNV) moest wegens andere afspraken verstek laten gaan. De heer van Eibergen vond het niet meer nodig nog eens de scherpe tegenstellingen aan te halen tussen de toestanden van vijftig en honderd jaar geleden en de toe standen zoals die tegenwoordig zijn. Hij vond het alleszins nuttig even stil te staan bij de oplossing van de moeilijke vraag welke loonsverhoging volgend jaar gege ven zou moeten worden en waarover de laatste week gedurende 4 dagen door ver tegenwoordigers van de regering, de werkgevers- en de werknemersorganisa- tie's is onderhandeld en waarbij door het CNV de verlossende formule op tafel werd gelegd. Bij deze formule wordt de komen de huurtoeslag betaald door de werkge vers uit de winst terwijl de komende loonsverhoging opgevangen wordt door de productiviteitsstijging. De technische om schrijving van een en ander is, aldus spre ker, te ingewikkeld om hier zo maar even met een paar woorden te worden afge daan. Men zegt wel eens dat den Haag zich teveel bemoeit met alle mogelijke zaken, doch wanneer de vakbonden niet op de deur zouden blijven kloppen zou het er voor de werknemers nu heel anders (en beslist niet beter) hebben uitgezien. De voorzitter dankte spreker voor zijn bereidwilligheid om zijn vrije zaterdag avond op te hebben geofferd en naar Rhe nen te komen. Daarna werd het verdere gedeelte van de avond gevuld door het Kleinkunstensemble „Humoreske" uit Am sterdam, welk gezelschap een vlot afge werkt en beschaafd cabaretprogramma ten tonele bracht. Aan het einde van de avond dankte voorzitter Loois de spelers en bood de dames een bloemetje aan. In zijn slui tingswoord sprak hij nog zijn teleurstel- VERKOOPMIDDAG De Zusterkring van de Ned. Prot. Bond te Rhenen houdt haar jaarlijkse verkoop middag en avond ten bate van het bouw fonds op dinsdag 21 november a.s. vanaf vier uur in de achterzaal van hotel „Het Wapen van Hardenbroek". RIIENENSE KLAPROOSCOLLECTE De collecte die in Rhenen op „Klap roosdag" is gehouden ten bate van het Nederlandse Oorlogsgraven Comité heeft in Rhenen-stad opgebracht 368,71. Een woord van dank aan de leerlingen van de hoogste klas van de openbare lagere school N.V.Weg, die ook dit jaar met gro te ijver met de collectebussen rammelden is zeker op zijn plaats. OUDERAVOND HOLEVOETSCHOOL Voor de ouderavond die in de Hole- voetschool werd gehouden, bestond een zodanige belangstelling dat stoelen moesten worden bijgehaald. De avond stond onder leiding van het hoofd der school, de heer R. Groenveld. Nadat door de heer Groenveld allen hartelijk welkom waren geheten, in het bijzonder burgemeester mr. C. P. Hoy- tema van Konijnenburg en wethouder G. van Kampen, werden door enkele leerlingen enkele liedjes op de blokfluit ten gehore gebracht en vervolgens het toneelstukje „Pim en Pam" opgevoerd. Hierna bracht het hoofd de school de groeten over aan de ouders der leer ling envan juffrouw Schoemaker, wier Dader van moord op Bandera gearres teerd in het Westen. De dertigjarige voormalige Sowjet-agent Bohdan Sta- sjynskidie naar het Westen is uitge weken, is in Karlsruhe gearresteerd, omdat er sterke aanwijzingen zijn, dat hij o.a. de moordenaar is van de leider van de Oekraïnse Nationale Beweging Stefan Bandera. Op de foto links Sta- sjynski en rechts Bandera. Bandera zou in opdracht van de Russische Staats veiligheidsdienst zyn vermoord door middel van een pistool met een capsule cyanide. Na de moord is Stasjynski door Sjelepin, de toenmalige chef van de Russische Staatsveiligheidsdienst, on derscheiden met de orde van de rode bannier. TEGEN BOOM Toen de heer T., melkmonsternemer uit Woudenberg, donderdagmorgen met zijn auto het erf van boerderij Kouwenhoven van de heser de Vries aan de Moorster- weg wilde oprijden vergiste hij zich ver moedelijk in zijn vaart, waardoor hij de bocht niet kon nemen en rechtstreeks te gen een aldaar staande boom opreed. Ten gevolge hiervan werd de auto zodanig beschadigd dat zij moest worden weg gesleept. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. 'T NUT AMERONGEN VIERDE EERSTE LUSTRUM Dinsdagavond j.l. was het Nut Ameron- gen voor haar viering van het eerste lus trum in de raadzaal bUecn. Julia de Gruy- ter heeft deze avond voor velen tot een succesvolle avond gemaakt met haar Vlaamse humor. De raadszaal was geheel gevuld, toen dr. A. C. Kars deze Vlaamse voordracht avond opende, en alle aanwezige harte lijk welkom heette. Als eerste kreeg men te horen een voordracht van Ernst Claes getiteld ,.De onderpastoor" waar na voor de pauze nog een drietal voor drachten volgden, o.a. van Anton Coo- len en Felix Timmermans. Zeer komisch was wel het ,,'t Vaark- ske" en ,,'t Lindenblaadje". Wel moest men zich verplaatsen in de streek waar zich het geheel afspeelde, daar men anders geneigd zou zijn aan spotterij te denken. In de pauze werd een kop koffie met gebak gepresenteerd, welke door een der dames was verzorgd. Na de pauze werden nog vier num mers uitgevoerd, waar ook vele malen de echte sappige Vlaamse humor velen in lachen deed uitbarsten. Tegen half elf werd door dr. A. C. Kars de sluiting verzorgd, waarin hij dank bracht aan gemeentebestuur voor het afstaan van de zaal en vooral ook namens allen veel dank aan Julia de Gruyter, voor haar komst naar Ame- rongen en hetgeen zij geboden had. Medegedeeld werd nog dat de vol gende avond zal plaats vinden op 20 december a.s. in hotel Buitenlust. Als hoofdfilm zal da nworden ver toond de film „Balade van een soldaat". Tevens kon men zich nu opgeven voor de excursie naar de stuw in de Rijn, welke onder leiding staat van Ir. Slach ter. Koopt Kinderzegcis Iedereen verzendt in de maand december kaarten en goede wen sen. Laat ze alle, laat ze gedeel telijk, of laat er zeker één be plakt zijn met een Kinderzegel. (INGEZONDEN) Verkoopdag van Armeens hand- en weefwerk De Stichting Morgenland-zending hoopt te Veenendaal een tentoonstelling met verkoop van Armeense hand- en weef werken uit Syrië te houden op dinsdag 28 november 1961 van 2.30 tot 9 uur in het O.C.B. Gebouw, Sandbrinkstraat. Komt U eens een kijkje nemen en be wondert U het kunstnaaldwerk (zakdoek jes, kleedjes), de geborduurde lappen voor japonnen en blouses en U komt tot de ontdekking, dat het nog fijner en mooier is, dan U had gedacht. Verder ziet U handweefwerk (kelims) van wol (tafelkleedjes en -lopertjes) en van kameelhaar (vloerkleedjes)! De volgende artikelen zijn uitstekend geschikt als St. Nicolaascadcautje: zak doekjes, kantkleedjes, boekenleggers, le ren pantoffels en tassen met Oosterse mo tieven; koperwerk, kaartjes met gedroog de bloemen, postzegels. Door iets te kopen steunt U het zen dingswerk, maar vooral de weduwen in Syrië, die de handwerken maken en die met haar gezin veel moeite hebben om het hoofd boven water te houden. De Morgenland-Zending is interkerke lijk en werkt in het Nabije Oosten en Al gerije. Laat U zich deze gelegenheid, de prach tige oosterse handwerken te zien, niet ontgaan! Voor elke beurs is er wel iets! Het comité voor Veenendaal: Mevr. Boers-de Jong Mevr. Bos-Dikken Mevr. Bos-Pagter Mevr. v. d. Bosch-van Ginkel Mevr. Engel-Bakker Mevr. Goedhart-Rose Mej. Jager Mevr. Maris-Keulemans Mevr. Middelhoven-Hardeman Mevr. Pilon-Schuijt Mej. Gr. van Schuppen Mevr. Stempvoort-van Wingerden Mevr. Stufkens Gevraagd: een volslagen bromfielsmonteur en een halfwas bromfietsmonteur door MOTORENIIANDEL W. WAAYENBERG Dr. Slotemaker de Bruïne- straat 3 - Veenendaal RENTE 3,5 0/0 Laat uw. auto vakkundig doorsmeren bij de Momenteel ook voorzien van Esso-Extra Benzine. Wij zijn ook ruim gesorteerd in bromfiet sen, rijwielen en onderdelen van de be kendste merken. Rijksstraatweg 49a - Eist (Utr.) - Tel. 348 VOOR VAN UW GARDEROBE Dr. Slot. de Bruïnepleln 29 - Tel. 3404 VEENENDAAL DONDERDAGS MEEGEGEVEN ZATERDAGS TERUG Nu ook reinigen van SUÈDE JASJES w gezondheid nog veel te wensen overlaat. Zij was niet zo maar een juf, doch „onze juf", aldus het hoofd der school. On danks haar pijnen heeft zij nog enorme belangstelling voor haar school en de leerlingen. Ouders en leerlingen wer den verzocht hun belangstelling te doen blijken door het schrijven van een kaartje of brief. Op haar eigen houtje en manier organiseerde zij altijd het St. Nicolaasfeest, doch dit jaar zullen wij het moeten doen. Vervolgens stelde hij de vervangster van mej. Schoema ker voor, de onderwijzeres mej. Jongers uit Amersfoort, die zo lang juffrouw Schoemaker ziek is, wil blijven vervan gen. De dit jaar gehouden schoolreisjes - de grote naar Amsterdam en de kleintjes naar Harderwijk - waren goed geslaagd. Het hoofd bracht dank aan de chauffeur. Van Bruggen. Hierna werd het „schoolsparen" nog even besproken. Vele leerlingen blijven na het verlaten van de school nog doorgaan met school sparen, zelfs tot hun 19e en 20e jaar, doch dit is niet de bedoeling, aldus de heer Groenveld. Dit kost de onder wijzers tijd en zij kunnen bij de spaar banken terecht. Met ingang van januari aanstaande zal hiermede gestopt wor den. Voor wat betreft het vieren van het St. Nicolaasfeest op school werd door het hoofd opgemerkt, dat een gift van b.v. 50 cent niet toereikend is voor hetgeen van het feest verwacht wordt, zoals het geven van een cadeautje, trac tatie, enz. De door de secretaris, de heer Wols winkel, voorgelezen notulen leverden geen bijzonderheden op. Na de pauze gaf dr. J. H. Renken een uiteenzetting over" de opvoeding der jeugd op sexueel gebied. Tot slot bracht het hoofd der school dank aan het ge meentebestuur voor het beschikbaar stellen der gelden voor grondige op knapping van het schoolgebouw. Gebruik KINDERZEGELS ULO-SCHOOL GEOPEND In tegenwoordigheid van tal van ge nodigden, o.w. burgemeester mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg met zijn echt genote, inspecteur Bos van het lager on derwijs, hoofden der scholen, gemeentebe sturen en secretarissen, besturen gerefor meerde kerken en nog vele andere geno digden, vond donderdagavond de officiële opening plaats van de Christelijke ULO- school aan de Prinses-Marijkelaan. Nadat deze bijeenkomst op de gebruike lijke wijze was geopend door de voorzit ter van het schoolbestuur, ds. A. Kloot wijk, voerden diverse sprekers het woord. De inspecteur van het onderwijs, de heer Bos, bracht dank aan het gemeentebestuur voor de keurige dorpsschool. Dat u po pelde om in de nieuwe school te gaan, bleek wel, aldus de burgemeester, dat U er al was ingetrokken voor wij in de gele genheid waren gesteld om dit gebouw of ficieel in gebruik te nemen. Vervolgens sprak ouderling Versteeg namens de ker keraden van de omliggende gemeenten, de heer Klei namens de schoolhoofden, na mens alle schoolbesturen, de heer Rij laarsdam en tot slot, de heer Van 't Woud, namens de ouders der leerlingen. hengelcfs bier Geef of vraag het Sint Nicolaas cadeau, dat zélf kiezen mogelijk maakt: onze spe- c ial e_ Setter Set_ ge sc he n kb on Kies uw Setter Set nylons bij: Gortstraat 39 - Veenendaal Hoogstraat 26 - Veenendaal Nieuwe Veenendaalseweg 33 - Rhenen Franseweg 80 - Eist (U.) Wegens uitbreiding van onze machinale productie hebben wij plaats voor: Minimale opleiding diploma L.T.S. Eni ge praktijkervaring strekt tot aanbe veling. ■fr Schriftelijke sollicitaties te richten aan: Schimmelpenninck Sigarenfabrieken Wageningen - Afdeling Personeelszaken. vragen wij voor onze nieuw te plaatsen verkoopgelegenheid van Patates Frites enz. Voor middag- en avonduren. Standplaats: Nieuweweg. Zeer goede mogelijkheid van ruime verdiensten. Aanbiedingen: Banketbakkerij DIJKSTRA Hoofdstraat 21 - yeenendaal - Telef. 2136 EERSTE UTRECHTSE HANDELSONDERNEMING N.V. Te RHENEN vraagt voor spoedige indiensttreding: Persoonlijk aanmelden: Utrechtsestraatweg 224 - Rhenen. door MAARTJE ZELDENRIJK. (15) Op aanraden van Nel, die gedurende het gevecht haar positieven goed bij elkaar had gehouden, ging Berend naar zijn kamer om .van de emotie te be komen. Samen met de bedrijfsleider en de kok werkte ze nog tot diep in de nacht om de ravage op te ruimen. Toen ze om half vier de balans opmaakte, bleek dat er drie tafels en acht stoelen onbeschadigd gebleven waren. Een aan tal wandlampen waren vernield en de glas- en andere scherven vulden een groot vuilnisvat. Met de bedrijfsleider maakte ze de schade op en de volgende morgen, toen Berend met een barstende hoofdpijn beneden kwam, constateerde hij, dat die zo ongeveer duizend gulden bedroeg. Hij overzag zijn zaak in het prille morgenlicht en siste tussen zijn tanden: „Dat zal ik die schooier laten betalen, tot de laatste cent De krant had die middag een gede tailleerd verslag van de vechtpartij. Te gen de zes belhamels was proces-ver- baal opgemaakt, maar ook tegen Tinus Waaijboer. Want er waren voldoende getuigen geweest, die gezien hadden, dat hij begonnen was met de handtaste lijkheden. Begin december kwam de zaak voor. Berend, Nel, de bedrijfsleider en een paar bezoekers legden hun getuigenis sen af. Cor Blauwboer. die al een veroor deling op zijn naam had staan wegens mishandeling, kreeg een maand gevan genisstraf. Zijn vijf kameraden kregen een fikse boete, en Tinus, de dorpsgek, kreeg een voorwaardelijke veroordeling alsmede een boete. En toen Berend zijn civiele vordering indiende, besliste de politierechter, dat alle zeven even schuldig waren en samen de schade, ten bedrage van ruim elfhonderd gulden, moesten betalen. Dat is de man zowat honderdzestig gulden, rekende Berend snel uit. Jam mer, dat ik niet voorzien heb, dat ook Tinus het kind van de rekening zou worden, anders had ik er nog een paar honderd opgegooid. Reeds de volgende dag kwam Waaij boer de reeds geheel herstelde cafetaria binnen, liep door naar Berend, die ach ter het buffet stond, haalde zijn porte feuille uit zijn zak en legde twee brief jes van honderd gulden voor hem neer. Met een resoluut gebaar nam Berend de bankbiljetten en gaf ze aan Waaij boer terug. „Geen denken aan, Waaij boer", zei hij beslist. „Tinus sprong voor me in de bres. Hij wilde me beschermen en dan zal ik u daarvoor laten betalen? Geen denken aan." Waaijboer legde andermaal de brief jes voor Berend neer. „De rechter heeft het gezegd, Berend." „De rechter kan me nog meer vertel len", antwoordde Berend nijdig. „Ik wil dat geld niet, en als u het niet in uw portefeuille bergt, stuur ik het aan getekend terug. Met de post." Waaijboer zuchtte en keek naar het geld. „Maar Tinus is toch feitelijk de schuld van alles begon hij. „Tinus wilde mij, zijn oude kameraad uit de oorlog, helpen. En dat heeft hij gedaan. Dat het anders uitpakte, was niet zijn schuld. Pak op, Waaijboer, ik wil van jou geen cent hebben. Ik kan, als het moet, zo'n stootje wel hebben." Opnieuw zuchtte de oude baas en stak toen het geld weer bij zich. „Wel, dan mot je het zelf maar weten Als ik nog eens wat voor je doen kan, moet je het maar zeggen „Dat kan, Waaijboer. Ga mee, naar boven, daar kunnen we rustig praten." Veertien dagen later stond er in de krant, dat een stuk tuingrond aan de Purmerenderweg, eigendom van de heer J. Waaijboer, onderhands verkocht was aan een makelaarskantoor in Pur- merend. Het jaar daarop liet Berend er een eenvoudige woning op bouwen en tot zijn vader zei hij op een avond, toen hij kwam buurten: „Neem tegen januari maar je ontslag bij Breebaart, vader. Ik heb een stuk tuin gekocht van Waaijboer en voor de winter is het huisje klaar. Verkoop dit hokkie dan maar, dan kun je op je nieuwe spul wat kalmer aan gaan doen. Want waarom zul je je krom werken voor een ander en nooit verder komen dan wat je nu hebt?" Vader en moeder Bongert waren die avond sprakeloos. Aanvankelijk ge loofden ze hun zoon niet, maar toen hij hen het koopcontract overhandigde, viel An haar zoon om de hals en kustte hem, overgelukkig. De volgende dag gingen ze gezamen lijk naar de Purmerenderweg om de tuin te bekijken. En vader Bongert had het gauw bekeken: (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1961 | | pagina 4